Cor Rutgers moest revanche toestaan aan Cock v. d. Hulst Peter Post maakte alle rivalen tot figuranten in Europese derny-race Triomftocht van de Amstelveense crack was niet te stuiten Concordia was heer en meester over sterk gestart Zeeburg Van Oosterhout: na kader- en libre- ook driebandenkampioen Verrassing in de wielercross van Wereldrecord op 80 meter horden werd 10.4 sec. De Kampioen Nederlandse succes in turnstrijd Oudkerk tweede achter Proost Voorzitter van de KNSB overleden IJmond-datnes jagen succes van heren na Beslissende zeges op Teegelaar en De Ruyter Piet Beelen in Leiden eerste Kampioen had macbinedefect in de eindsprint MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 11 Novales begon goed in Ronde van Andalusie - ook voor Margot Klees lywibljH. VOETBAL Jamaica heeft de voor ronde van sub-groep „A" van het toernooi om het -wereldkampioenschap voetbal ge wonnen door een puntloos gelijkspel tegen de Nederlandse Antillen. Jamaica zal thans moeten spelen tegen de winnaar van sub groep „B", die bestaat uit Costa Rica, Suriname en Trinidad. (Van onze sportredacteur) Cock van der Hulst uit Zoeterwoude heeft zijn revanche gekregen voor de nederlaag tegen Cor Rutgers in het kampioenschap van Nederland. In Zandvoort, waar de Haar- lemse wielerclub De Kampioen gisteren een nationale wielercross hield, kon hij zftn rivaal in de eindsprint op het autocircuit verslaan, zij het, dat Rutgers in feite machte loos was geworden, omdat zijn derailleur defect was en hij niet „op zijn 14" kon j sprinten. De kampioen van Nederland had in de laatste ronde nog getracht Van der Hulst op een duinpaadje te lossen en hem daardoor te demoraliseren, maar de coureur uit Zoeterwoude liet zich niet beetnemen. Hij hield het wiel van Rutgers, die als eerste i uit het duinzand schoot, het asfalt op. Toen het op de eindsprint aankwam moest Rutgers zich-noodgedwongen gewonnen geven. Adrie Lasterie kon dus haar verloofde geen overwinningskus gevert. Zij drukte nu Van der Hulst de hand. Theo Verschueren (Belg) 19.46.- 2. I.udo Janssens, 3. Aerenhouts, 4. May (Did), 5. Van Steenbergen. Tweede serie: 1. Peter Post 19.36.-, 2. op een ronde Van Tonger- loo, 3. Severeyns 4. Lykke (Den.), 5. Oud- kerk (Ned.). Finale: 1. Peter Post (Ned.) in 1 uur 62.485 meter, 2. op vijf ronden Theo Verschueren (Belg); 3. op 6 ronden Van Tongerloo (Belg); 4. op 7 ronden Lu- do Janssens (Belg); 5. op 9 ronden Van Steenbergen (Belg.); 6. op 10 ronden Lykke (Den); 7. op 13 ronden Aerenhouts (Belg); 8. May (Did), Oudkerk en Severeyns staakten de strijd. De Australische atlete Pam Kilborn, heeft zaterdag in Melbourne het wereld record op de 80 meter horden verbeterd en gebracht op 10.4 seconden. Pam Kilborn, die tijdens de spelen van Tokio, het brons op dit nummer veroverde, stelde met haar prestatie het oude record, dat rhet 10.5 sec. op naam van vijf andere atletes stond 0.1 sec. scherper. De vijf hordenloopsters, die 10.5 sec. heb ben gelopen zijn: Gisela Birkemeyer (O.- Dld.) Betty Moore (G.B.) Karin Baizer (O.Dld) Irina Press (Rusl.) en Draga Stamejcic (Joegosl.). De eerste etappe van de Ronde van An dalusie, een zevendaagse wielerwedstrijd in Spanje, is in een overwinning geëindigd voor de Fransman Joseph Novales. De etappe bestond uit dertig ronden over een circuit van 1833 meter in Malaga. Op dat circuit waren dertig duizend toeschou wers. De deelnemers bereikten de eindstreep in gesloten formatie. Novales de ploeg waartoe ook de Nederlander Ab Gelder mans behoort won de sprint. Hij fi nishte voor Urrestara (Spanje), Durante (Italië), Rudi Altig (Duitsland) en Willy Altig (Duitsland). De Nederlandse jeugdturnsters hebben zaterdag in Neuenhaus (Duitsland) een ruime zege behaald op de ploeg van Ne- dersaksen. Het verschil tussen beide teams was bijna elf punten: 179,55-168,60. De nationale jeugdkampioene Ans Heer schop (Hilversum) en Margot Klees (Ee- verwijk) lieten bijzonder goed turnen zien. Ans Heerschop werd met een totaal van 37.00 punten eerste in het persoonlijke klassement terwijl Margot Klees met slechts 0.05 punt achterstand beslag leg de op de tweede plaats. De kampioene was op drie van de vier onderdelen de beste. Paardsprong (9.40), balk (9.35) en vrije oefening (9.35). Bij de brug met ongelijke leggers kreeg Margot Klees de' hoogste waardering. De Nederlandse meisjes bezetten de eerste zes plaatsen in het individuele( klassement. De totalen van hen waren: 1. Ans Heerschop 37.00 pnt., 2. Margot Klees 36,95, 3. Femie Klunder 35,25, 4. Ans Nieuwenhuis 34,75, 5. Constanze Kooy- mans 34,70, 6. Mia Bosman 34,60. De Amsterdamse amateur-wereldkam pioen bij de stayers Jaap Oudkerk begint zich in het voor hem nieuwe milieu van de profs steeds beter thuis te voelen. Oud kerk bevestigde zijn kwaliteiten zondag in Zürich waar hij achter de Belg Leo In de finale sloten Proost en Oudkerk een verbond om Timoner van de eerste plaats af te houden. Dat lukte wonderwel. De kleine Spanjaard kon tegen de gebundel de kracht van de Belg en de Nederlander niet op en eindigde tenslotte als vierde op drie ronden. De zege ging in de slotfase naar Proost, vóór Oudkerk, de Lillo (Ita lië) op twee en Timoner op drie ronden. Zaterdagavond is te Utrecht overleden ir. H. van Steenis, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond. Hij is 58 jaar geworden. Ir. Van Steenis werd in 1948 na een bestuurscrisis voorzitter van een geheel nieuw KNSB-bestuur en heeft deze post met uitzondering van twee jaar toen hij vice-voorzitter was tot nu toe bekleed. Hij nam in de wereldschaak bond een gezaghebbende positie in en was lid van het bestuur van deze organisatie. De overledene behoorde tot de oprichters van de Pacifistisch Socialistische Partij. Hij bekleedde enige tijd het voorzitterschap van de P.S.P., welke partij hij nog steeds in de Utrechtse gemeenteraad vertegen woordigde. De herenploeg van Concordia heeft er geen twijfel over laten bestaan steeds be ter in vorm te komen. Het toch lang niet zwakke Zeeburg werd gedecideerd terug gewezen. Aanvankelijk had Zeeburg het beste van het spel en nam een 3-0 voor sprong. De Harrlemmers speelden in de beginfase erg slordig, maar allengs werd hun spel beter. Een breakout in de twaalfde minuut betekende 1-3 (Verdam) en een minuut later zorgde dezelfde Ver dam voor 2-3. Nog even kon Zeeburg uit lopen, doch verder dan 5-2 kwamen de Amsterdammers niet. Kennelijk vond Zeeburg de voorsprong niet in overeenstemming met de krachts verhouding, want een Amsterdammer schoot de bal haarzuiver over de eigen doelman (3-5). Van Rheenen en v.d. Lan de brachten de score in evenwicht en toen drukte Concordia door. Door Verdam kwamen de rood-witten aan de verdiende leiding. De gasten speelden niet onver dienstelijk, maar doelman Oppelaar was in grote vorm. Nog even kon Zeeburg via 8-7 en 9-8 bijblijven, maar nog voor de rust liep Concordia weg. (12-8). In de tweede helft opende Rob Blom de score en de Haarlemmers waren nu ontegenzeggelijk de beteren. De Amster damse cirkellopers kregen van de Haar lemse defensie maar weinig kans. Halverwege de tweede helft had Con cordia een 18-10 voorsprong, die nog uit groeide tot een 26-17. De tweede plaats is nu binnen bereik van de Haarlemmers en dat zou een goede prestatie zijn. De damesploeg van IJmond is stellig van plan het succes van de heren te her halen en zodoende ook kampioen in de tweede klasse te worden. We kunnen na melijk nauwelijks meer iets anders gelo ven, nu de Velser dames in een wat nerveus duel het Haarlemse Rapiditas met ruim verschil klopte. IJmond kwam zeker niet tot groots spel, maar Rapidi tas viel wat tegen. Al na twee minuten was de stand 1-1 door Gerda Groenhof en Ans Kroon, zelfs zorgde Gerda Corenhof voor 2-1, terwijl het derde IJmond-doel- punt door Hillie Dijk uit een moeilijke positie werd ingeknald. Vlak voor rust werd het zelfs 4-1. Niemand zal Rapiditas in de tweede helft nog een kans gegeven hebben, zeker niet, toen An Eckhart al in de eerste minuut Wil Hurkmans passeerde. Zij kon even later niet voorkomen dat Lilian v.d. Mey haar met een effectvol schot even eens passeerde (6-1). Nog eenmaal moest de Rapiditas-keepster capituleren voor Gerda Groenhof (7-1). De Haarlemse da mes leken het laatste woord te krijgen, toen een break-out Imi Moerland oog in oog met de IJmondkeepster bracht. Maar deze stond op de goede plaats. In de afdeling Haarlem werd de da mesploeg van ADO kampioen door een 4-0 zege op de Blinkert 2 en bij de heren ging Rapiditas met de eer strijken door een 19-8 overwinning op de Blinkert-reser- ves. In de tweede klasse duurt de strijd tussen Concordia 2 en IJmond 3 onver minderd voort. Beide ploegen wonnen ruim, IJmond 3 met 15-5 van Rapiditas 3 en Concorida 2 met 22-5 van ZVM 2. Cees van Oosterhout heeft het doel, waarnaar hij sinds verscheidene jaren streeft na het afsluiten van zijn succes volle carrière als kadrist (kampioen 1956 in het 47-2 kampioen 1955 in het 71-2) en als librespeler (kampioen 1957) de hoog gewaardeerde nationale titel in het drie- bandenspel, bereikt. De in Rotterdam ge boren (nog) in Breda wonende en als bil jartfabrikant in Amsterdam werkende Van Oosterhout werd op 34-jarige leeftijd te Nijmegen gekroond tot koning der drie- banders. Als enige van de acht kandida ten voor de titel bleef hij ongeslagen. Het verliespunt, dat hij door een remise te gen Popeyus opliep in de langste partij van het toernooi (98 beurten) kon hem niet deren. Zowel De Ruijter, de kampioen van het vorige jaar, als Teegelaar, die zijn grootste concurrenten waren en dit bleven tot het laatste moment, moesten tegen Van Oosterhout het onderspit delven. Eerst De Ruijter, die zaterdagmiddag het hoofd moest buigen voor een in de tweede helft van de partij onweerstaan baar naar voren gekomen Van Oosterhout, daarna, in de finalepartij op zondagmid dag, de Rotterdammer Teegelaar, die dit in tegenstelling tot De Ruijter zijn kansen nog in eigen hand had, ondanks zijn nederlaag de avond te voren tegen de Waalwijkse driebandenspecialist, die juist tegen de Rotterdammer in zijn groot ste vorm stak en de kortste partij op zijn naam schreef. Immers, bij een overwin ning van Teegelaar en van De Ruyter (op Doggen) in de laatste ronde, zou Van Oosternout door beiden worden overvleu geld. Het algemeen gemiddelde zou dan de doorslag moeten geven en dat verschilde tussen De Ruyter en Teegelaar na de voor laatste ronde haast niets: 0.935 tegen 0.948. Met goede kansen stapte Teegelaar dus de finale binnen. Hij heeft ze echter niet kun nen uitbuiten. Door de overwinning van Van Oosterhout was de zege, die Hennie de Ruijter in zijn slotpartij op Doggen behaalde nog slechts van belang voor de bezetting van de twee de plaats. En in matchpunten en in moyen ne streefde De Ruijter Teegelaar voorbij, zodat met Van Oosterhout de Waalwijker als tweede Nederlander zal uitkomen in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in mei in Hilversum wordt gehouden. De kleine Piet Beelen van De Spartaan uit Lisse heeft zondagmiddag in het Leidse Hout met grote overmacht de jaarlijkse bosloop van De Bataven gewonnen. De atleet uit Lisse nam al in de eerste van de drie te lopen ronden de leiding en hij stond die niet meer af. Achter Beelen legde zijn clubgenoot Bert Smit beslag op de tweede plaats. Beelen noteerde over de 4200 m een tijd van 12 min. en 57 sec. Bij de dames, die 1150 m liepen ging de zege als verwacht naar Gerda Kraan, die de afstand aflegde in 3.21.8. De Euro pese 800 m kampioene had een ruime voorsprong op Gerda van Kooten (AAA), De uitslagen: Heren 4200 m: 1. Beelen (Spartaan Lisse) 12.57.-, 2. Smit (Spartaan) 13.12.2, 3. Riet veld (Spartaan, Den Haag) 13.29.1, 4. Stey- len (Metro Rotterdam) 13.36.6, 5. Giling (AAC Amsterdam) 13.38.2, 6. Mulders (AAV '36 Alphen) 13.41.8. Dames 1150 m: 1. Gerda Kraan (Bataven, Leiden) 3.21.8, 2. Gerda van Kooten (AAA, Vijfde ronde: Brosens 60 67 6 0.895 Popeyus 57 67 7 0.850 Sweering 39 90 4 0.433 Stikkelmans 60 90 6 0.660 Teegelaar 60 58 6 1.034 Doggen 38 58 5 0.655 Van Oosterhout 60 58 5 1.034 De Ruyter 48 58 5 0.827 Zesde ronde: Stikkelman 48 75 4 0.640 Brosens 60 75 5 0.800 Popeyus 55 66 7 0.833 Sweering 60 66 5 0.909 Van Oosterhout 60 60 4 1.000 Doggen 45 60 3 0.750 Teegelaar 48 45 6 1.066 De Ruyter 60 45 9 1.333 Zevende ronde: Stikkelmans 50 62 8 0.806 Popeyus 60 62 4 0.967 Brosens 60 77 8 0.779 Sweering 52 77 6 0,672 Teegelaar 51 67 7 0.761 Van Oosterhout 60 67 8 0.895 Doggen 38 57 4 0.666 De Ruyter 60 57 7 1.052 De eindstand: 1. Van Oosterhout 13 2. De Ruyter 3. Teegelaar 4. Doggen 5. Brosens 6. Sweering 7. Popeyus 8. Stikkelman 12 10 6 6 4 3 420 408 399 349 376 365 388 323 j3 73 500 8 0.840 428 12 0.951 434 8 0.919 420 7 0.830 502 8 0.749 512 7 0.712 465 7 0.834 488 8 0.601 Stikkelmans degradeert. In een waanzinnig tempo joeg hij ach ter de derny, record na record omverrij- dend^De lange Amstelvener was naar Ant werpen gekbrnën 091 er voor™ Jé vierde kepr Europees derny-kampioen te worden. Erft hij heeft er geen 'mérhèht twijfel over laten bestaan dat hij inderdaad de beste is. Men vertelt de laatste tijd dat Theo Verschueren het hem wel eens lastig kon maken. Peter Post rekende nu af met die zelfde Theo Verschueren, zoals hij alle vijf tien finalisten een pak slaag gaf. Meer dan twintigduizend krijsende en juichende wie- Ierliefhebbers zagen nog nooit z'n spec taculaire race als deze. Och, over de over winning van Post was men het allang eens. In laatste positie gestart had hij zich in de kortste tijd op kop genesteld en was hij met Theo Verschueren en John van Tongerloo op avontuur gegaan. Het trio nam een ronde, en toen bleek het voor Post een klein kunstje om ook de andere twee rivalen van zich af te schudden. Zo doende lag hij na 19 minuten al drie ronden voor. Onder oorverdovend lawaai zette de Ne derlander toen een onvergetelijke triomf tocht in. Hij brak acht baanrecords en gaf staaltjes fietskunst weg waar het publiek uren later in gezellige cafeetjes nog van sprak. Hij spotte met concurrentie, cijfers, en tijden. Post eindigde zijn rit over een uur met een record-afstand van 62.485 m. Het oude record van Antwerpen stond op naam van Verschueren met 60.765 m. Ofschoon deze titelstrijd dus een eenzij dig karakter kende verveelden de fans zich geen minuut. Behalve naar Peter Post ke- Bruidegom Peter Post kreeg de overwinningskus van zijn jonge vrouw Louk na het behalen van het Europese kampioenschap achter der-1, nies. h r 'i 'i! rie b*'9 ken zij naar de achtergebleven groep waarin Theo Verschueren zich knap los- reed en tweede werd, vóór John van Ton gerloo en Rik van Steenbergen. Jaap Oudkerk kwam niet in de uitslagen lijst voor. Nadat hij in de series op het nippertje de finale had gehaald (hij raak te los van zijn gangmaker) in een drama tisch gevecht met Leo Proost moest hij het in de eindrace opgeven. Maar de vreugde' in het Nederlandse bezoekerskamp was er niet minder om. Het Wilhelmus daverde door de grote sportkoepel, Peter Post reed als een echte wielerkoning zijn ereronde in de goudgele trui, die hem door de heer Standaar, voorzitter van de Belgische Wie lerbond, was omgehangen. En toen het vplkslied ten einde was zette de menigte het „Hand in hand" in. Peter Post glun derde, zwaaide, en zocht tussen tientallen omringende en duwende mensen zijn vrouw. In een achtervolgingsrace toonde de Duitser Dieter Kemper zich de sterkste door de Belg Hugo Scrayen te verslaan. Dat belooft wat op 26 februari wanneer hij dan in de finale tegen Peter Post in het strijdperk zal treden. De uitslagen luiden: Series achter derny over twintig kilometer: Eerste serie: 1. De .Kampioen had voor een aantrekke lijk' parcours gezorgd, waar zowel' de ¥f-- letén, de klauteraars als de fietsers aan ntm tïekken 'kónden koihëiU Rütgérs et)1 zijn collega's vonden het een prestig cir cuit, iets minder zwaar dan tijdens de na tionale kampioenschappen in Soestduinen. Voor velen was het niettemin toch nog te zwaar, zoals voor de dappere Haarlem mer Kiekens. Al snel toonden de specialisten in het cross-vak hun klasse. Acht man namen re soluut na het eerste „zandwerk" de lei ding met Van Geest aan de kop. Van Geest werd al snel door pech achter volgd. Hij moest op een reservefiets springen, maar verloor daarmee natuur lijk veel tijd èn de aansluiting met de kopgroep. Na de tweede ronde (van 3V2 k.m.) draafde Cock van der Hulst als eerste te gen de nijdige duinhellinkjes op, op vijf tien seconden gevolgd door Rutgers, die zijn rivaal niet uit het oog verloor, Van Dijk en Van der Valk. Manus Brinkman was door een val ee n tiental seconden achterop geraakt. In de voorlaatste ron de vond Rutgers het tijd om Van der Hulst van dichtbij te gaan bekijken. Hij zag dat Van der Hulst op revanche uit was. Het tweetal verspeelde even wat tijd met het beloeren van elkaar, maar uit eindelijk besloten ze tot samenwerking en daar konden de achtervolgende duo's Van der Valk-Van Tol (goed naar voren ge komen) en Van Dijk-Brinkman niets meer aan verhelpen. Van Dijk had inmiddels zijn kansen door pech verspeeld. Rutgers, die tot zijn schrik het schakel defect had ontdekt, probeerde op listige wijze het noodlot te ontlopen, maar de schikgodinnen hadden hun draden goed ge spannen. Even leek het er op, dat Van der Hulst zich zou laten verrassen, maar hij haalde er bij de eindsprint alles uit, keek .verbaasd om, toen Rutgers recht ging zitten, stak aarzelend en weifelend de Jian4. pmhoog om dan tenslotte als triom fator over de lijn te schieten. Bij de nieuwelingen was Zoetemelk uit Rijpwetering weer oppermachtig. De Rot terdammer J. Buys draafde wel dapper mee, maar kon niet verhinderen, dat Zoetemelk gemakkelijk zijn vierde zege in de wacht sleepte. Bert van der Hulst de broer van Cock, die bij de profs en amateurs zegevier de, eindigde bij de aspiranten als eerste, zodat het feest was bij de familie Van der Hulst. De uitslagen: profs-onafhankelijken- amateurs: 1. C. v.d. Hulst (Zoeterwoude) 25 km. in 53.55, 2. C. Rutgers (Naarden) z.t. 3. C. v. Tol (Alphen aan de Rijn) 54.- 4. T. v.d. Valk (Voorschoten) z.t. 5. M. Brinkman (Rotterdam) 55,25, 6. J.v. Dijk (Lisse) z.t. 7. B. Boogaard (Haarlem) 8. J. v. Geest (Maasland) 9. D. v. Wilgers- brug (Austerlitz) 10. C Ruttenberg (Baarn) 11. M. Rutte (Haarlem) 12. J. v. d. Horst (Haarlem) 13. W. v. Middelaar (Achterveld) 14. J. Seegers (Naarden), 15. J. Dekker (Bovenkarspel). Nieuwelingen 1. J. Zoetemelk (Rijpwe tering) 18 km. in 40.45, 2. J. Buys (Rot terdam), 3. E. de Vos (Amsterdam) 4. A. Kooyman ('t Zand). 5. G. v. 't Klooster (Hamersveld). Asoiranten: 1. B. v. d. Hulst (Zoeterwou de) 7 km. in 17.11, 2. J. Witteman (Voor- Hier gaat de Nederlandse cross-kam pioen Cor Rutgers nog aan de leiding vóór Cock van der Hulst, die zou gaan winnen. Achter hen een ge dubbelderenner. schoten) 3. H. Limmen (Schagen) 4. J. Molenaar (Haarlem) 5. G. v. Ophem (Waarland).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11