Vergeldingsaanvallen van Amerikaanse luchtmacht op doelen in Noord-Vietnam Washington lichtte Moskou en bondgenoten tijdig in M HET WEER w Geheim verdrag tussen China en Indonesië? Mobil Oil toch naar Europoort? Gasbel in Noord-Holland zou grote omvang hebben ermaat UST i Inbraak in villa in Heemstede Meer steun van VS aan Thailand Nederlander wegens moord aangehouden in Antwerpen Deze maand beslissing Inbraak bij politieman Prof. Andriessen voelt niets voor gasunie Hoogovens/SHV Beverwijkse voetbalclub voor 1500 benadeeld Ingelicht Omdat ik. verkopen een (goedbetaalde) sport vinddaarom ben ik verkoper iij"Vêrmaat Voelt U ook. iets voor zo'n baan?Kom er dan eens naar informeren bij sWMORRIS êeforeifouêuij! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Afnemende wind Sleutelpositie Goedkeuring Het woord is aan Aardgasexplosie in Nljkerk pagina Voor 8000 aan sieraden vermist Taxichaujjeur gedood Tel. 8166 In de krant van heden: A laafvan minister 50e JAARGANG NUMMER 81 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert McNamara gefotografeerd tijdens de door hem gegeven pers conferentie in Washington, waarin hij mededeelde, dat Amerikaanse vliegtuigen zondag doelen in Nöord- Vietnam hebben aangevallen. (Telefoto). SAIGON (AP, AFP en Reuter). Een groep Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heeft vandaag volgens het Russische persbureau Tass de Noord- vietnamese stad Dong Hoi gebombardeerd. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft de nieuwe aanval op militaire doelen in Noord-Vietnam bevestigd. On geveer tweeduizend parachutisten van het Zuidvietnamese leger zijn vanuit Saigon overgebracht naar de noordelijke grens. De spanning in Zuidoost-Azië is weer tot kookpunt gestegen na dat Amerikaanse straalvliegtuigen gisteren een aanval hebben gedaan op Noordvietnamees grondgebied. De piloten van de 49 marinevliegtuigen rappor teerden „zware schade" te hebben toegebracht, nadat ze waren teruggekeerd op de drie Amerikaanse vliegdekschepen de „Ranger", de „Hancock" en' de „Coral Sea", in de Zuidchinese Zee. De aanval van de Verenigde Staten was een vergeldingsactie, aldus maakte Washington bekend, voor guerrilla-acties van de Vietcong tegen de basis Pleikoe in Zuid-Vietnam, waar zeven Amerikanen sneu velden en 109 gewond werden. Het antwoord van de Vietcong zondagavond was een tweede overval, ditmaal op het vliegveld van Soc Trang 150 kilometer ten zuidwesten van Saigon. Er vielen geen slachtoffers. Na overleg met de nationale veiligheidsraad heeft president Johnson de volgende besluiten genomen: Ongeveer 800 familieleden van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam worden geëvacueerd naar veiliger oorden. v Een bataljon Hawk-proiectielen luchtdoelraketten tegen laagvliegen- de vliegtuigen is naar Zuid-Viet nam overgebracht. De staat van militaire paraatheid is vergroot: Amerikaanse militairen moeten zich binnen bereik gereed houden voor eventuele snelle actie. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie noemde het Noordvietnamese bericht, dat vier straal jagers van de Amerikaanse luchtmacht waren neergeschoten, onjuist. Er zou één toestel zijn neergeschoten. Zondag is in Washington van welinge lichte zijde vernomen dat de Verenigde Staten hun bondgenoten èn de Sovjet-Unie hebben ingelicht over het doel van de Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Noord-Vietnam. Verklaard werd dat de V.S., door zich langs diplomatieke weg met de Sovjet-Unie in verbinding te stel len, er de nadruk op willen leggen dat zij geen uitbreiding willen geven aan de krijgsverrichtingen in Zuid-oost-Azië. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de Verenigde Staten de Veiligheids raad een verslag zullen toezenden over de aard en het doel van de vergeldingsaan vallen. De Russische premier Alexei Kosygin heeft zeven uur voor de Amerikaanse aan val de beschuldiging uitgesproken dat „de Chinese communistische doctrine de revo lutionaire opvoeding verstoort." Hij zei dat het Russische volk achter Noord-Viet- Advertentie "V PAUL KRUGERKADE S -HAARLEM BARTELJOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst, mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. nam staat en geloofde dat het land zou winnen. Hij beloofde Noord-Vietnam Rus sische steun. Zijn rede werd uitgesproken op een massa-bijeenkomst in Hanoi. PEKING China noemt de aanval een buitengewoon ernstige provocatie. Er is nog niet met de een of andere actie ge dreigd. LONDEN William N. Warbey, La- bour-afgevaardigde in het Lagerhuis, heeft Groot-Brittannië verzocht een vredesconfe rentie bijeen te roepen. Hij verzoekt te vens de Verenigde Staten om Zuid-Vietnam te verlaten. Warbey heeft onlangs in Ha noi met Ho Sji-Minh gesproken. De Britse minister van Buitenlandse Za ken bevindt zich, volgens Warbey thans in een sleutelpositie als een van de voorzit ters om de conferentie van Genève bijeen te roepen. VERENIGDE NATIES De Ameri kaanse ambassadeur Adlai E. Stevenson heeft de Veiligheidsraad doen weten dat de Amerikaanse vergeldingsaanval een de fensieve maatregel was tegen een om poli tieke redenen gedane poging om de com munistische agressie in Zuid-Vietnam te verscherpen. McGeorge Bundy, die als speciale afge zant van president Johnson een bezoek aan Zuid-Vietnam heeft gebracht, is gister avond in Washington teruggekeerd. Hij be gaf zich onmiddellijk naar het Witte Huis om de president verslag uit te brengen van zijn reis. De tussenlanding van vier uur die Bundy in Honoloeloe zou maken voor een bezoek aan het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan werd in verband met de jongste gebeurtenissen in Zuid-Vietnam geannuleerd. T u i a v i i Een beroep hebben betekent: altijd weer opnieuw hetzelfde doen. Amerikaanse Congresleden hebben zon dag hun goedkeuring uitgesproken over de door president Johnson tegen Noord-Viet nam gelaste actie. De leider van de democratische Senaats fractie, Mike Mansfield, die de bijeen komsten van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad heeft bijgewoond, waarop werd besloten de vergeldingsaanvallen te doen ondernemen, zei: „ik zou precies de zelfde beslissingen hebben genomen". De democraat Ernest Grüning, die Alas ka in de Senaat vertegenwoordigt, her haalde zijn zienswijze dat de Verenigde Staten zich uit Zuid-Vietnam moeten te rugtrekken. De permanente raad van de NAVO is vanochtend op verzoek van de Verenigde Staten in bijzondere vergadering in Parijs bijeengekomen. (zie verder pag. 3) President Ho Tsji Min van Noord- Vietnam en premier A. N. Kosygin wuiven naar de enorme menigte die op het Ba Dinh-plein in Hanoi was samengestroomd om de delegatie uit de Sovjet-Unie te verwelkomen. (Telefoto). NEW YORK Volgens het Amerikaan se blad New York Herald Tribune zou Indonesië een geheim militair verdrag hebben gesloten met communistisch-Chi- na. In een vorig jaar december gehouden bijeenkomst met Indonesische ambassa deurs in New York zou minister Soeban- drio bijzonderheden hebben gegeven over dit verdrag en de plannen van president Soekarno. Hierbij zouden onder anderen de Indonesische ambassadeurs in Den Haag, Brussel, New York en Ottawa 'aanwezig zijn geweest. De plannen van Soekarno zouden neer komen op de verwijdering van Britse en Amerikaanse bases uit Zuidoost-Azië met hulp van communistisch China. De strate gie van Indonesië zou zich echter voor namelijk richten op de Britse aanwezig heid in Maleisië en daarbij rechtstreekse propaganda tegen de Verenigde Staten vermijden met het doel een wig te drijven in de Zuidoostaziatische politiek van de twee bondgenoten. Soebandrio zou gezegd hebben dat Indo nesië goede kansen had om de Ameri kaanse buitenlandse politiek te beïnvloe den, omdat veel Amerikaanse diplomaten argwanend tegenover de Britse politiek staan. Heemstede, bewoond door een uitgever, is zaterdagavond tussen acht en elf uru voor 8000 aan sieraden gestolen. Men is ver moedelijk door een openstaand raam bin nengeklommen. De bewoners waren niet thuis. Er worden sieraden vermist als parels, broches, gouden ringen, manchetknopen, een gouden herenhorloge en een collier ter waarde van 2000. Het onderzoek is nog aan de gang. BANGKOK (AP en AFP) Van offici ële zijde in Washington is bekend gemaakt, dat de V.S. hun steun aan Thailand en zijn pro-westerse regering zullen vergroten. De economische en militaire hulp van de V.S. aan Thailand beloopt thans jaarlijks 14 miljoen dollar. De hulp aan Zuid-Viet nam bedraagt ongeveer 600 miljoen per jaar. Radio-Thailand heeft bekendgemaakt, dat aan de rechtse Laotische generaals Phoumi Nosavan en Siho Lampoutachul asiel is verleend. Een 22-jarige inwoner van Utrecht is gisteravond in Antwerpen door de politie gearresteerd wegens moord op een taxi chauffeur. Volgens de politie te Antwerpen heeft de Utrechtenaar de taxichauffeur vermoord om diens auto te stelen. Enige ogenblikken nadat de Utrechte naar de chauffeur met een pistoolschot in de nek zou hebben gedood werd hij aange houden. Toevallige voorbijgangers, die ge tuige waren geweest van de moord, had den de politie gewaarschuwd en de vlucht van de man belet. In verband met een in Nederland ge pleegde diefstal werd de gearresteerde reeds door Interpol gezocht. De kans dat Amsterdam eindelijk zijn eerste olieraffinaderij krijgt wordt met de dag kleiner en de waarschijnlijkheid dat Mobil Oil zich niet in de IJmond vestigt maar het Rotterdamse Europoort zal verkiezen, wordt dienovereenkomstig steeds Dat een inspecteur van politie door zijn functie niet zonder meer beveiligd is tegen inbrekers is in de nacht van zaterdag op zondag in Haarlem geble ken. Toen kreeg een inspecteur van de Haarlemse politie, terwijl er niemand thuis was, namelijk onverwacht en on gewenst bezoek, dat zich toegang ver schafte door middel van een openstaand steekraampje in de keuken. Uit een niet-afgesloten lade van een kastje in deze keuken verdween 162,50. Ver moedelijk heeft de inbraak omstreeks één uur 's nachts plaats gehad, want een buurvrouw bemerkte omstreeks die tijd een man op de vensterbank van haar op de begane grond gelegen slaap kamer. groter. Nu reeds geruime tijd is Mobil Oil met de gemeentebesturen van beide steden aan het overleggen en Amsterdam, dat graag aan de chemische industrie in de Amster damse agglomeratie uitbreiding wil geven, tracht door het verschaffen van gunstige vestigingsvoorwaarden de beslissing ten gunste van de hoofdstad te doen uitvallen. Daar Mobil Oil erop staat dat uiterlijk 1968 mammoettankers van 120.000 ton de raffinaderij kunnen bereiken en de rijks waterstaat tegen de aanleg van een grote en daardoor zeer kostbare buitenhaven bij IJmuiden is, heeft men het plan geopperd van Europoort naar de IJmond een pijp leiding aan te leggen. Naar wordt veron dersteld acht Mobil Oil dit een te grote improvisatie en ook om andere redenen zou men steeds meer overhellen naar het besluit zich in Europoort te vestigen. Mobil Oil noch het Rotterdamse haven bedrijf wensen in dit stadium inlichtingen verschaffen, maar zowel in Amsterdam als te Rotterdam rekent men erop dat Mobil Oil nog deze maand een definitief besluit neemt. Hiermee zou Rotterdam zijn zesde raffinaderij krijgen, waardoor de totale produktie oploopt van 36 miljoen ton tot 40 miljoen ton. Het besluit van Mobil Oil toch naar Rotterdam te komen zou in niet geringe mate zijn beïnvloed door het feit dat in 1970 de grootste mammoettankers door de nieuwe mond van de Waterweg kunnen, zo meent men in Rotterdamse havenkringen. Advertentie DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 13 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Scheepsberichten 8 Beurs 3 Sport 9 t/m 13 Topsy 15 Ferdinand 15 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het plan van Hoogovens en de Steen kolenhandelsvereniging (SHV) om door oprichting van een tweede gasunie vrij wel geheel Noord-Holland te gaan voor zien van aardgas zou niet de instemming hebben van de minister van Economi sche Zaken prof. Andriessen. Bij de onderhandelingen eind vorig jaar heeft de bewindsman, aldus een woordvoerder van Economische Zaken, meegedeeld dat hij niets voelde voor een aparte distri butie van aardgas door Hoogovens en de SHV. Volgens het ministerie zijn de onderhandelingen over het project nog niet afgesloten. Zoals in onze editie van zaterdag gemeld willen Hoogovens en de SHV samen het door de SHV in de Noordhollandse Scher mer aangeboorde aardgas gaan exploiteren. Een moeilijkheid hierbij is echter dat de SHV van de Kroon nog geen winningsver gunning voor de Schermer heeft verkregen. De minster van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. huns is zaterdagmid dag in Helmond ten huize van de Tweede-Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Tiel benoemd tot ere-vrins van de Helmondse carnavalvereniging „De Keiebijters". De respectabele hoogte, die minister Luns landelijk en in lengte heeft bereikt, alsmede zijn zin voor humor waren voor de Carnavalse prins Huub I de voor naamste motieven voor de toekenning van deze hoge onderscheiding. Na met een luid \,Alaaf" te hebben ge dankt voerde de nieuwe prins de ceremoniële dans uit zoals de foto toont. De recente ontwikkeling werpt intussen een geheel nieuw licht op de belangrijkheid van de aardgasvondstèn in Noord-Hólland. Want Hoogovens en SHV willen niets min der dan heel Noord-Holland met zijn be langrijke industrie- en woongebieden gaan voorzien van SHV-gas op dezelfde voor waarden als de rest van Nederland éardgaa van de Gasunie krijgt. De winnings-combi- natie waarvan de SHV deel uitmaakt zag vorig jaar oktober een boring in de Scher mer met succes bekroond. Er werd „een exploitabele hoeveelheid" aardgas gevon den. Dat was alles wat men erover kwijt wilde. Men ging vervolgens verder boren bij Warmenhuizen. Maar als Hoogovens en SHV nu waar willen maken dat zij de Noordhollandse gemeenten en industrieën aardgas-con tracten kunnèn geven voor tientallen ja ren, zoals de Gasunie doet, dan moet de SHV-combinatie in Noord-Holland vele tientallen, zo niet meer,, miljarden kubieke meter aardgas hebben gevonden. De vraag dringt zich dan op of de andere maat schappijen, waaronder de NAM, die boven het Noordzeekanaal boringen verrichten, niet ook respectabeler vondsten hebben ge daan dan de stereotiepe 3 a 6 miljard ku bieke meter, die na zo'n boring wórden genoemd. Het lijkt op dit moment niet te gewaagd in Noord-Holland êên zelfs naast de 1100 miljard van Slochteren noemens waardige aardgas-rijkdom te veronder stellen. Vcor wat betreft de controverse Hoog ovens-Gasunie, zoals bekend, levert Hoog ovens reeds tientallen jaren cokes-gas uit zijn smeltovens aan de Noordhollandse gemeenten. Die gemeenten willen nu ook wel aardgas en dat zou worden geregeld tussen Hoogovens en Gasunie. Maar hét gesprek liep op niets uit toen Hoogovens een vinger in de pap wilden houden, wat de Gasunie niet wilde. Weliswaar heeft Hoogovens laatst verklaard nog wel een andere afzet voor zijn cokesgas te zien, namelijk voor de provinciale elektriciteits opwekking. maar nu is daar de verklaring bij gekomen dat zij op haar tot in de ja ren tachtig lopende contracten met de ge meenten blijft staan, maar dan voor SHV- gaslevering. Hoogovens en SHV hebben tenslotte nog gezegd dat zij zich aan het algemeen gasdistributiebeleid in Neder land willen aanpassen en dat zij bereid zijn overleg te plegen „ten aanzien van een eventuele coördinatie met het landelijk gas-transportnet". Een bereidheid, die misschien wat hun betreft wel tot en met deelneming in de Gasunie kan gaan (Voor vragen van het Statenlid H. de Nie (PSP) aan Gedeputeerde Staten zie pag. 5) Inbreker vond totopot De voetbalvereniging Beverwijk heeft la het afgelopen weekeinde ontdekt dat men zonder een totoformulier in te vullen toch een aardig sommetje uit de totopot kan winnen. Dat kunstje speelde een inbreker klaar, die er kennelijk van op de hoogte was dat de voorzitter van de vereniging het vrijdag ontvangen totogeld thuis bewaarde. Tij dens de afwezigheid van deze bestuurder verschafte de dief zich vermoedelijk met een valse sleutel de toegang tot het huis aan de Hoflanderweg in Beverwijk. Er werden geen sporen van braak aange troffen. Uit een sigarenkistje is vijftienhonderd gulden verdwenen. De roof werd door de voorzitter van de V.V.Beverwijk bij zijn thuiskomst zaterdagavond ontdekt. De politie stelt een onderzoek in.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1