Proces serie in Munster levert verrassingen op KORT IJMONDNIEUWS Twintig goudstaven verdwenen uit de „Capetown Castle" DE MIDDENSTAND IN DE TIJDSSTROOM Inbraak in garage Offers van BMHC in hockey selectie Catharina F is vlotgetrokken Pocketbandrecorder uit winkel gestolen „Mauritssingel" nog spoorloos Wetenschapsstad in Italië? Havenberichten MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 4 Verdachte Weigand in krankzi n n igengestich t Vlucht ■idht- Kort nieuws door jhr. dr. J. C. Mollerus oud-secr. K. v. K. Kennemerland (Van onze correspondent) BONN Het onder grote publieke be langstelling begonnen proces tegen dr. Günter Weigand is onverwachts voor ze ker een half jaar verdaagd. Het had maar een paar dagen geduurd, en de verrassin gen waren er niet van de lucht. Dr. Gün ter Weigand noemt zichzelf Sozial-Anwalt, dat is een advocaat voor kleine luyden. Hij moet zich verdedigen tegen een aan klacht waarin hem ondermeer belediging en verzet tegen het gezag ten laste wordt gelegd. De affaire begon op 25 augustus 1961 toen de advocaat uit Münster Paul Blomet met een schotwond in zijn hoofd stervend in zijn slaapkamer aangetroffen werd. Hoewel de dood van Blomet door officië le instanties als „zelfmoord" of „ongeluk" werd afgedaan, was Weigand van mening, dat Blomet door zijn vrouw om het leven was gebracht. Hij begon een luidruchtige actie waarbij hij de notabelen en justitie van stad Münster van een komplot be schuldigde. Tegen acht hoge justitieambte naren eiste hij gevangenisstraf wegens be manteling van moord. Zijn beschuldiging werd kracht bijgezet door het verspreiden van pamfletten en vlugschriften. Bepaalde door Weigand be schuldigde personen werden door hem als „criminelen" en „smerige rechtverkrach- ters" afgeschilderd. Nadat de aanklacht tegen Weigand was ingediend ging hij op de vlucht. Vorig jaar werd hij in Berlijn gearresteerd en in een krankzinnigengesticht opgesloten. Dit was het werk van de Berlijnse psychiater dr. Selbach, die ook hoogleraar is aan de vrije universiteit in Berlijn. Hij had de Sozial-Anwalt in opdracht van de justitie geobserveerd. De opsluiting van Weigand in een krankzinnigengesticht, waar hij temidden van notoire misdadigers moest leven, heeft veel protesten bij 't pu bliek opgeleverd. Een van zijn grote vrienden was en bleef de bekende schrijver Heinrich Böll, die hem ook geldelijk bijstond. Vorige week begon het proces tegen Weigand in Münster tenslotte. Dr. Selbach las er zijn psychiatrisch rapport voor waarin hij nog eens uiteenzette waarom hij Weigand niet toerekeningsvatbaar acht te. De verdediging had echter de hulp in geroepen van prof. De Boor, een psychia ter die Weigand voor volledig toerekenings vatbaar verklaarde. Het proces kreeg een dramatische wen ding toen Weigands verdediger Müller- Voss dr. Selbach er niet alleen van be schuldigde dat hij vooringenomen was en probeerde de rechtbank voor zijn cliënt on gunstige uitspraak te suggereren, maar. dat dr. Selbach bovendien een nazi-verle den had. „Selbach was in een groot aan- tèl nationaal-söcialis'tisctiê organisaties' werkzaam en is nog gevangen in staats- autoritaire gedachten", merkte Müller- Voss op. De slag kwam hard aan. Selbachs han den begonnen te trillen toen hij repliceer de: „Om moeilijkheden te vermijden ben ik inderdaad bij de Stahlhelm gegaan. Ik zal er graag de aandacht op willen vesti gen dat het heel brave mensen waren 37 werden er door de NSDAP overgeno men. Ik was daar Scharführer of zo iets HIERDOOR KWAM het advies van de Weigand veel beter gezinde psychiater De Boor in een gunstiger daglicht. De recht bank verklaarde zich voorlopig nog door het rapport van Selbach te zullen laten leiden. Maar de daaropvolgende zittings dag betekende meteen het voorlopig ein de van de zaak-Weigand. De rechters be sloten hem mede door de professoren Von Bayer en Rau van de psychiatrische kli niek van de Heidelbergse universiteit te laten onderzoeken. Ook hier zal Weigand zich opnieuw aan opsluiting moeten onder werpen. Het resultaat van de procedure loopt voor hem hetzij op gevangenisstraf uit, hetzij voor altijd te worden opgebor gen in een krakzinnigengesticht. In ieder geval neemt men aan dat Wei gand het slachtoffer is van de menings verschillen tussen de psychiaters waaraan het individu al zo vaak machteloos ten onder is gelgaan. Zeker is dat het „sterfge val Blomet" wel nooit meer zal worden ontrafeld. De justitie is destijds bij het onderzoek zo nonchalant te werk gegaan, dat toen nog voor de hand liggende ge gevens niet meer achterhaald kunnen wor den. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een garage aan het Strating- plantsoen te Velsen-N. De dief kwam bin nen na een paneel van hardboard uit de garagedeur te hebben verwijderd. Vermist werden enkele onderdelen van een lasap paraat. Na afloop van een selectie-hockeywed strijd te Laren, waarin het „rode" elftal door doelpunten van Westdijk en Annema met 2-0 van de „witte" ploeg won, heeft de elftalcommissie van de KNHB 15 spe lers aangewezen, die samen met de negen hockey-internationals, overgebleven van de Tokio-ploeg, aan de centrale traiping zullen deelnemen. Het zijn: Brederode (HHYC), Polstra (DSHC), Zijlstra (Kieviten), Offers (BMHC) Temmerman (Breda), De Muinck Keyzer (SCHC), Brauckmann (Venlo), Hylkema (HMC), Fr. Spits (Amsterdam), J. Zweerts (SCHC), Dalhuisen (HHYC), Annema (GSHC), Westduik (Kampong), De Lanoy Meyer (Laren) en Van Duyvenbode Varke-i visser (HDM). De zeven niet-geselecteerde spelers zul len, voorzover zij nog geen 21 jaar zijn aan de training van het C-elftal worden toe gevoegd. De donderdagmorgen ter hoogte van Schoorl aan de grond gelopen Nederlandse kustvaarder „Catharina F" is zaterdag avond om ongeveer negen uur vlotgetrok ken en naar Den Helder gesleept. De zware sleepboot „Clyde" en de Euro- poortslepboto „Schouwenbank", beide van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, slaagden erin de „Catharina F" in open zee te krijgen. Het bergingsvaartuig „Bruinvis" van Van de Tak's bergingsbe drijf, dat eveneens in de nabijheid van de kustvaarder was, behoefde geen dienst te doen. Het is nog niet bekend of de kustvaarder, die drie dagen vast heeft gezeten, veel schade heeft opgelopen. De „Catharina F", die 338 ton meet, is eigendom van de rederij W. Fortuin (Wijn- ne en Barends) in Zwartsluis. Uit de vitrine van een radiohandel aan de Breestraat in Beverwijk is zaterdag een pocketbandrecorder ontvreemd. Vermoede lijk is het apparaat dat een waarde van 250 vertegenwoordigt tijdens de drukte in de winkel door een klant meegenomen. iirt iil jl.llliirniHH'l'M;' IJmond Dubbel Acht. De filmclub „IJmond Dubbel Acht" te Beverwijk zal dinsdagavond in afwijking van het pro gramma de laatste gejureerde films ver tonen in gebouw „De Opgang" aan de Florastraat; aanvang acht uur. Toneel. De Groningse toneelvereniging De Martinitoren zal op zaterdag 20 februari, in het Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden, het toneelstuk De Gouden Kooi opvoeren. Vogelvreugd. De leden van Vogel vreugd zijn zaterdagavond in het Vereni gingsgebouw aan de Beverwij kse Schans bijeengekomen voor de feestelijke prijsuit reiking naar aanleiding van de zo geslaag de kersttentoonstelling 1964. De wissel bekers, bekers, medailles etcetera werden met een toepasselijk speechje aan de win naars overhandigd door voorzitter P. Nan, waarna kleinkunst en een dansje volgden. Jeugdwerk. In het Beverwij kse Oos- terwijk zijn zaterdagmiddag, drie gebouw tjes aan de IJsseistraat ten behoeve van het r.-k. parochiale jeugdwerk in gebruik De Nederlandse kustvaarder „Maurits- singel" (500 brt.) van de rederij P. A. van Es Co in Rotterdam is thans officieel als vermist opgegeven, wat betekent dat alle langs de Westeuropese kusten varende schepen en de kustwachtdiensten de op dracht hebben gekregen uit te kijken naar het schip of eventuele wrakstukken. De „Mauritssingel" is op 26 januari uit Bayonne vertrokken met een lading graan, bestemd voor Hamburg. Daar had het schip op 3 februari moeten arriveren. De laatste maal dat de „Mauritssingel" zich heeft gemeld was op 29 januari, toen het schip zich ter hoogte van Ouessant aan het noordelijke uiteinde van de golf van Biskaje bevond. Het kampte toen met een zware noordoosterstorm, windkracht negen. De mogelijkheid dat averij is opgelopen en de radio is uitgevallen zodat het schip in een baai is gaan schuilen voor het slechte weer wordt nog altijd niet uitgeslo ten geacht. Daarom zijn bij het zoeken ook vliegtuigen ingeschakeld, die de grillige Franse kust ter plaatse afzoeken. Ook is aan de Franse trawlers, die daar in de omgeving vissen, verzocht uit te kijken. Tot nu toe is echter geen enkele melding binnengekomen en geen wrakhout gevon den. Aan boord van de „Mauritssingel" is een bemanning van tien koppen. De roep letters van het schip zijn PFWS. Caravantentoonstelling groot succes. De tentoonstelling Caravan RAI 65, die van 29 januari tot en met zondagmiddag 7 februari in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam is gehouden, wordt door de organisatoren een groot succes genoemd. De tentoonstelling werd door 58.571 per sonen bezocht. Blijkens een onder de deelnemers gehouden enquête was ieder een tevreden over de behaalde commer ciële resultaten. Mond- en klauwzeer. In de onmiddellijke omgeving van het Brabantse dorp Gilze en in de gemeente Chaam zijn gevallen van mond- en klauwzeer gesignaleerd. In totaal zijn op drie bedrijven negentig varkens afgemaakt. Koeien zijn nog niet aangetast. De Telica-vulkaan aan de westkust van de Midden-Amerikaanse staat Nicaragua braakt vlammen rook en as over het land. Er wonen weinig men sen in dit gebied, maar de katoen en suikeroogst loopt gevaar verloren te gaan. (Telefoto) SOUTHAMPTON (AP eri Reütfer) Een Londense verzekeringsmaatschappij heeft lèen beloning vanulOiOOO pond sterling uit geloofd voor aanwijzingen die leiden tot het terugvinden van twintig staven goud ter waarde van 100.000 pond, die verdwe nen zijn uit het passagiersschip „Cape town Chstle", oriderwefe 'tan 2ufd- ROME (AP) De Italiaanse regering wil een internationale conferentie houden om te komen tot een internationale as sociatie ter ontwikkeling van technieken voor de verbetering van het lager onder wijs in minder ontwikkelde landen door middel van films en televisie. Het project voorziet voor dit doel in de stichting van een soort „wetenschapsstad" in Noord- Italië. De Italiaanse uitnodiging is reeds aan vaard door de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Polen, India, Brazilië, Nigeria, Marokko en Griekenland. Deze landen zul len vertegenwoordigers van hun ministe ries van Buitenlandse Zaken naar de van 22 tot 28 maart in Rome te houden con ferentie afvaardigen. Verwacht wordt dat meer landen de uitnodiging zullen aan vaarden. Ook zijn uitgenodigd de Unesco en de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. De conferentie zal onder andere overleg gen over de financiële aspecten van het plan, dat volgens een voorlopige raming een investing van achttien miljoen gulden vereist. De „wetenschapsstad" zou ge bouwd moeten worden op een terrein, 26 kilometer ten westen van Milaan in de stad Magenta. Afrika naar Engeland. Het verdwenen goud maakte deel uit van een zending ter waarde van 8.730.000 pond, die de regering van Zuid-Afrika naar de Engelse bank verstuurde. De dief stal is bij aankomst van het schip in Southampton ontdekt. De politie is naarstig aan het zoeken tussen duizenden kisten tomaten en si naasappelen in het ruim van de „Cape town Castle" naar de staven goud. Bij de naspeuringen in het schip wer den wanden losgeschroefd, luchtverver singskanalen ontmanteld en alle hoeken en gaten doorzocht. Als het goud is ge stolen, dan is de roof nauwgezet voorbe reid, misschien al maanden geleden. De politie in East London, Port Eliza beth, Kaapstad en Las Palmas contro leert of er andere lading dan de normale lading gelost'is toen het schip op zijn reis van Durban naar Londen die havens aandeed. De „Capetown Castle" vervoerde meer goud dan gewoonlijk. De tien kisten waren opgeslagen in de provisiekamer in plaats van in de kluis die helemaal vol was. Twee vragen beheersen het onderzoek. Hoe kwamen de dieven in het bezit van een duplicaatsleutel van de provisiekamer die hen naar het luchtverversingskanaal bracht dat zij openbraken om door te dringen in een andere provisiekamer, waar het vermiste goud was opgeslagen? En ten tweede, hoe kwamen zij aan de gedetailleerde kennis van het luchtver versingssysteem. Alles wijst er op dat de diefstal ge pleegd is door lieden die overal goed mee bekend waren. Men weet niet of het goud verdween toen het schip nog in Zuid-Afrika was of dat het op de reis van twee weken naar Southampton is gesto len. - "j Het lijnschip „Capetown Castle" bij aankomst in Engeland. (Telefoto). genomen, nadat zes jaar geleden de eerste voorbereidingen werden getroffen. De in zegening geschiedde door pastoor Hage- doorn. Tot de eerste bezoekers behoorden burgemeester J. G. S. Bruinsma, de wet houders W. Vessies en A. J. Hermes, de heer A. C. de Koek namens de BSCR, ter wijl Heemskerk was vertegenwoordigd dpor wethouder Van Herpen en de heer P. J. Faal van de Heemskerkse Gemeen schapsraad. Avondrit. De automobielclub De Rij- monders houdt op woensdag 17 februari een avondrit over 33 kilometer. De start is om 19.30 uur van Paviljoen Schoonenberg, Velsen, af. Ook niet-leden kunnen aan deze rit deelnemen. De eerder aangekondigde rit van 7 maart gaat, om technische rede nen, niet door. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Pergo, van Rotterdam: Thorstein, Brussel; Hiiuma, Liepaja; Vechtstroom, Duinkerken; Embla, Delf zijl; Dongeborg, Harlingen, voor IJmuiden; Auriga G., Teignemouth; Bralanta, Norrkoeping; Kaap Falga, Norrkoeping; Cavallier de la Saaie, Barbados; Herman Buisman, Teignemouth; Spaarnestroom, Grimsby; Guarico, Antwerpen; Emsland, Felixtowe; Deo Gratias, Londen; Loulea, Antwerpen; John, Vistavarvet, Zaan dam; Hoogland, Stettin, IJmuiden; Nova Zem- bla, Ipswich, Emmeloord; Waverstroom, Goole; Zaanstroom, Bristol; Achilles, Le Havre; Fiona, Kirkeness; Rudolf Schepers, Slottsbrun; Wille- mijn, Par; Hinde, Londen; Hoe Vinces, Londen; Braconda, Antwerpen; Europa, Londen; Bram, Dagenham; Buka, Londen; Oti, Las Palmas; Neth. Coast, Newcastle; Res Nova, Kingslynn, IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Aubade, naar Rotterdam; Tor, Malmoe; Telladoris, Ham burg, van IJmuiden; Jans, Londen; Aino, Kotka; Triumph, Hernosand; Wittekind, Londen; Ken- nemerland, St. Cruz; Aiglon, St. Helliers; IJsselborg, Halmstad. IJmuiden; Jean E., Lon den; Adrastus, Hamburg; Solny, Riga; Gerda Schnell, Rouaan; Togokust, Hamburg; Thorstein, Hamburg; Amstelstroom, Leith; Berkelstroom, Poole; Midas, Gdynia; Gronnebek, Hamburg; Mynias, Rotterdam; Havelland, Cristobal; Rhein, Hamburg; Dahomeykust, Rotterdam; Vecht stroom, Manchester; Fleethorn, Gothenburg, IJmuiden; Fischbek, St. Thomas; Steinhoft, Hamburg; Luctor, Norwich. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Poseidon, van Kemi; Hermann, Sarpsborg; Hawkwood, Immingham; Samareitis, Hamburg; Yvonne, Caen; Spree, Lugne; Oranje Nassau, Southamp ton; La Goloe, Rouaan; Badenstein, Antwerpen; Castor, Rundvik; Juno, Mantyluoto; Carnavon- brook, Belfast; Donau S., Hernosand; Thuntank 8, Bremen; Gronitas, Fossdyke; Mogilev. Riga; Atlas, Santander; Strabo, Aarhus; Blistvorth, Londen; Wiesbaden, Bremen; DaphnJs, Kopen hagen; Hontestroom, Portsmouth; Dahra, Ali cante; Lobito Palm, Dakar; Alexander, IJstad; Heriot, Grangemouth; Helen, Londen; Baden, Oslo; Lindholm, Vaesterass; Pulp Trader, Keml, Velsen; Irene Freys, Londen; Nordstern, Goole. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Amynta», naar Oporto; Texelstroom, Huil; Lingestroom, Londen; Vliestroom, Shoreham; Aquitaine, Ant werpen; Anneliese, Buchanan; Blitar, Lissabon; Hoeghst, Bremen; Sinoutskerk, Rotterdam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Cortia, van Gothenburg, voor Velsen; Baltic, Helsing- borg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Westerse detailhandel in de toekomst I De Vereniging voor Distributie-econo mie, bestaande uit ruim 240 personen onder leiding van dr. A. Dreesmann prof. dr. F. van Muiswinkel en dr. A Luyckx, is kortgeleden in het leven ge roepen. Deze vereniging heeft ten doe economische vraagstukken in de ruimste zin te bestuderen. Prognoses op aca demisch niveau; betreffende de detail handel. Ongetwijfeld is deze gedachte geïnspireerd door de stormachtige wijzi gingen, die zich in het bijzonder na de tweede wereldoorlog in de distributie sector hebben voltrokken. Bij het opstellen voor een voorspelling over de koopgewoonten in de geïndustria liseerde landen in Europa zijn met betrek king tot de dienstverleningen verschillen de factoren te bespeuren. Zo is de zelfbe diening in de direct achter ons liggende jaren tot een dergelijke ontplooiing geko men, dat deze distributiemethode tot een dusdanige ontwikkeling is gekomen, dat zij in belangrijke mate bepalend is voor het algemeen aspect voor de detailhandel. Zal deze ontwikkeling zich voortzetten? Niemand kan het met zekerheid zeggen. Het antwoord voor prof. dr. Heinz ^ein hold Stünze luidde: de ontwikkeling van de zelfbediening zal zich ongetwijfeld voort zetten. Naar mijn mening aldus deze hooggeleerde mag men dit onvoorwaar delijk aannemen. De consument heeft im mers duidelijk doen blijken, dat de voor keur uitgaat naar het zelf kiezen van arti kelen. Het feit op zichzelf, dat dit systeem voor de handel voordelen heeft, leidde er toe dat men ook buiten de levensmidde lensector proeven heeft genomen met een groot aantal artikelen. Toch zal men zich rekenschap moeten geven van het feit, dat zelfs dit systeem zijn grenzen heeft. Voorzichtigheid is dus geboden. Vandaar het voorbeeld, hetwelk naar voren werd gebracht: „Voor uitge sproken probleemartikelen, waarbij het koopbesluit mede bepaald wordt door de mate van suggestiviteit voor de daarvoor noodzakelijke toelichting is zelfbediening ongeschikt, ook in de toekomst." Ten hoog ste kan men de klant een voorkeuze laten doen, zoals bij textiel, maar hij zal als het mode-artikelen betreft, toch steeds van iemand willen horen, dat het desbetreffen de kledingstuk hem bijzonder goed staat. De voorkeur voor zelfbediening zal aan houden met het toenemen van de massa distributie, die voor haar rentabiliteit im mers afhankelijk is van deze verkoopme thode. Het is wel bijna zeker, dat de zelf bediening, het principe waarop de super markt berust, ook straks in het warenhuis nog meer toepassing zal vinden. In de ko mende tien jaar zal de check-out-departe- ment store in Europa zijn intocht houden, althans tot op zekere hoogte, in 't bijzon der in de groep ondernemingen met lage re prijzen. Voor de bedieningswinkel zullen er ook in de toekomst kansen zijn, onder voor waarde dat wij voldoende aandacht blij ven schenken aan de eisen van voorlich ting en bediening. In dit opzicht verkeert de detailhandel op langere termijn gezien in een uitermate moeilijk parket door het gebrek aan geschikt personeel. Indien de winkelier ook in de toekomst aan de eisen van de consument wil kunnen voldoen, zal hij op de een of andere manier moe ten zorgen voor vakkundig personeel in de bedieningssector. Voor principiële beden kingen van de zijde van zijn klanten te gen de zelfbediening behoeft hij niet te vrezen. De detailhandel van de toekomst zal een aantal bedrijven te zien geven, waarin zelfbediening en bediening naast elkander voorkomen. Typische voorbeelden daar van kennen wij nu reeds in de verkoop van boeken en grammofoonplaten, kunst voorwerpen enz. Ook de klant van morgen zal zich voor bepaalde artikelen bij voorkeur tot een be dieningszaak wenden en hij zal bereid zijn daarvoor dan ook iets meer te betalen dan in het verleden. Maar alleen in die geval len, waarin hij de tijd kan nemen om op zijn gemak te kopen. Als hij haast heeft zal hij de bediening mijden, omdat deze zijn tijdschema in de war stuurt. Maar er is nog een ander zeer belang rijk punt. Het gaat om het vestigingspunt voor een detailhandelsonderneming. Deze vestigingsplaats is van het grootste belang. Verbruiksgoederen met een hoge behoefte frequentie zullen floor de handel steeds sterk gedecentraliseerd aangeboden moe ten worden. In 't bijzonder in Europa waar men er aan gewend was, dat be paalde artikelen bij een groot aantal win kels verkrijgbaar zijn, zal dit verschijn sel zich in de komende tien jaren nog in verhoogde mate voordoen. De grotere mobiliteit van de consument zal hieraan weinig veranderen. Hoe meer getrouwde vrouwen een betrekking aanvaarden, des te meer zullen zij genoodzaakt worden om datgene wat zij voor dagelijks gebruik nodig hebben bij de dichtstbijzijnde win kei te kopen, ook al betalen ze daar mis schien wat meer. De vorming van steeds nieuwe woonwij ken zal zeker niet altijd gelijke tred kun nen houden met de bouw voor de beno digde winkels. In vele landen van Europa zal dan ook in dit opzicht een zekere la cune ontstaan, die slechts opgevuld kan worden door combinatie van een aantal kleinere winkels, waarmede de handel de consument in diens grotere beweeglijkheid volgt. Thans is er al iets dergelijks te zien in Zwitserland dat op het gebied van de le vensmiddelenhandel zeer weinig gedecen traliseerd is en waar de Migros het te kort aan verkooppunten tracht op te van gen met rijdende winkels. Ook het assortiment speelt een belangrij ke rol. De klanten zullen in de komende tien jaar nog meer verscheidenheid ver langen. Vast staat, dat de assortimenten breder en dieper moeten worden, een ei» waaraan elk winkeltype zeker niet vol doet. In verband daarmede zullen ver schillende distributievormen bij elkander in de buurt gevestigd moeten worden. Wat een supermarkt met een streng geselec teerd assortiment niet kan bieden, zal een speciaalzaak moeten verkopen. Waar dit niet gaat is een warenhuis op zijn plaats. Het assortiment van een supermarket mag bepaalde grenzen niet overschrijden, omdat de inkoop anders te ingewikkeld wordt. En toch verwacht de klant daar een reeks artikelen voor dagelijks gebruik. Dit vergt in ieder geval een zeer bewusts selectie van het assortiment. Als vast staand kan worden aangenomen, dat in de toekomst een grotere conformiteit van de probleemloze artikelen en toeneming van het individuele karakter der probleem artikelen te zien geven. Het is begrijpelijk, dat men ook de no dige aandacht heeft besteed aan de ope ningstijden van de winkels, een vraagstuk met tal van zijden, een probleem waar aan velen gedokterd hebben. De Vereni ging voor Distributie-economie gaf daar over ook een beschouwing. In de meests landen van Europa bestaat een uitgespro ken neiging om de openingstijden van ds winkels aan te passen aan de werktijden van het personeel. Daarmede is de con sument natuurlijk niet gediend. De klant geeft er zeer zeker de voorkeur aan ts kopen op tijden, die hem schikken. Zo zou hij er de voorkeur aan kunnen geven, dat er een verschuiving tot stand komt, waarbij de winkels bij voorbeeld 's mor gens later geopend worden en 's avonds later dicht gaan. Ook met sluiting op zaterdagmiddag moet men voorzichtig zijn. Zij die dit over wegen dienen te bedenken, dat de detail handelaar in belangrijke mate een dienst verlenend bedrijf heeft. Men bedenke daar bij dat automaten niet in alle opzichten een volwaardige vervanging zijn. De prak tijk heeft geleerd, dat de klant de voor keur geeft aan winkelverkopen, hetzij met bediening of met zelfbediening. Het is voorts van belang te bedenken, dat de moderne woningen in de meests gevallen niet voldoende opslagruimte bie den voor inkopen op lange termijn. Ds meeste huisvrouwen, die zich te voet ver plaatsen zullen dus veelal inkopen blijven doen, vooral in winkels, die binnen een straal van 300-1500 meter van hun woning liggen. Ook de buitenshuis werkende vrouw koopt bij voorkeur dagelijks, datgene wat zij nodig heeft in een winkel, waar zij voorbij komt, dan dat zij met grote voor raden gaat slepen. Dames, die over een auto beschikken kunnen meer tegelijk in slaan, dat hangt af van hun opslagruim te. In landen met wettelijk bepaalde ope ningstijden valt de grootste drukte in ds winkels in de avonduren en tegen het weekeinde. Maar ook daar waar de win kelier in dit opzicht meer vrijheid geniet wordt tegen de avond het meest verkocht Andere hoogtepunten bereikt de verkoop curve in de middag of de voormiddag, vrijdags en soms ook nog op een dag in het begin van de week. Wat de verschillende jaargetijden be treft zullen in de toekomst de seizoendruk- te en de drukte voor bepaalde feestdagen nog meer geaccentueerd worden. Niet zo zeer omdat men thuis te weinig ruimte heeft om voorraad op te doen, maar om dat de moderne mens het nu eenmaal te druk heeft om ver vooruit te denken en uit een zekere gemakzucht, omdat men er op rekent, dat het op het laatste ogenblik ook nog wel kan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4