émmmm Die Haerlemsche Musijckcamer binsr1? nap pp T0NÊEL IN HAARLEM J)E POLYESTER POLKA" HET WEEKEINDE Concert door K.N.T.V.-leden in het Haarlemse Concertgebouw Vandaag begint het nationale Songfestival MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 6 Plezierig concert in de Tuinzaal Haarlemse Smalfilmliga hield haar grote wedstrijd Amusante creatie van Wim van den Heuvel in zwak stuk van Dimitri Frenkel Frank Simon Koster M W nabeschouwingen H. J. Waage algemeen secretaris der NATU De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisie pro gramma Europese werkgroep voor stereofonie bijeen j v VOOR HET TWEEDE donateurscon cert van de Haerlemsche Musijckcamer in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw was weer veel belang stelling. In zijn tegenwoordige vorm be staat het ensemble uit twee categorieën, de amateurs die grotendeels in de leef tijdsgroep boven de veertig te vinden zijn en een jongere garde van omstreeks twintig onder wie verschillenden die de muziek als studievak gekozen hebben. Deze tweede groep is door André Kaart gerecruteerd uit het Haarlems Jeugd orkest waarvan hij eveneens de leiding heeft. HET PROGRAMMA, geheel gewijd aan componisten uit de achttiende eeuw, be gon met een Sinfonia van Antonio Mahaut, een Fransman die meer dan veertig jaar van zijn leven in Amsterdam woonde waar de meeste van zijn werken werden uitgegeven. Hij publiceerde een periodiek voor huismuziek getiteld Maendelijks Muzikael Tijdverdrijf en was de auteur van een Nieuwe Manier om binnen korten tijd op de Dwarsfluit te leeren speelen. Van zijn Sinfonia was het prestq-finale het aardigst. Ovder de dwarsfluit gesproken, deze hoorde men in tweevoud bespeeld door Renée Hesmerg, dochter van de concert meester van het N.Ph.O. en Taco Ferwer- da, een musicerend arts wiens naam men al vaker bij de Musijckcamer is tegenge komen. Renée toonde dat zij aanleg heeft voor het instrument waarop zij zich spe cialiseert aan het conservatórium te Am sterdam. Een opmerking waarmee ik het aandeel van haar partner niet wil verklei nen. Samen voerden zij uit het Concert voor 2 fluiten en strijkers in C van Vival di. Ellen de Thouars en Wim van den Heuvel in „De Polyester Polka" van Dimitri Frenkel Frank. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM Het is dan weer zover: vanavond begint ons eigen nationale song festival, terrein van jarenlang gekibbel en geharrewar rondom de liedjes, juryleden en sterren. Ditmaal zal het allemaal an ders en beslist beter gaan. Vijf solisten krijgen allemaal avond na avond dezelfde kans. Drie jury's zullen bekijken wie van de vijf het beste tevoorschijn komt en die Is dan de man of de vrouw die naar Mon- treux wordt gezonden om op 20 maart deel te nemen aan het tiende Eurosongfes tival. Al die jaren is Nederland op dit fes tival enthousiast van de partij geweest. Tweemaal wisten Nederlandse artiesten zelfs de eerste prijs in de wacht te slepen. In 1956 toen het festival in Lugano voor de eqrste maal werd gehouden werd ons land vertegenwoordigd door Jettie Paerl en Corry Brokken, die resp. yDe Vogels van Holland" en „Voorgoed voorbij" zongen. In 1957 won Corry Brokken met „Net als Toen" het festival van Frankfurt. In 1958, toen het festival in Hilversum werd gehou den, werd Nederland weer door Corry Brokken vertegenwoordigd, nu met „Heel de Wereld". Het festival in Cannes in 1959 leverde weer een Nederlands succes op toen Teddy Scholten met „Een Beetje" won. In 1960 toen de B-B.C. in Londen als gastheer optrad werd Rudi Carrell afge vaardigd met „Wat een Geluk". In 1961 werd het festival weer in Cannes gehou den. Daar zong Greet je Kauffeld „Wat een Dag". In 1962 organiseerde Luxemburg het zangfeest. Daar zongen namens ons land De Spelbrekers het liedjes „Katin- ka". In 1963, weer in Londen, kwam An nie Palmen met „Een Speeldoos" uit. In 1964 tenslotte ging Anneke Grönloh naar Kopenhagen met „Jij bent mijn Leven". Advertentie Heeft u Bezek ook gezien? Zaterdag avond op de TV „Het plan móét er door komen", zei hij. Galilea bebossen. Dat is hard nodig. Dan kan men daar leven! Heeft u ook een of twee of vijf of meer bomen besteld in Israel? Nog niet? Doe het dan nu. Een boom kost f5.-.* Joods Nationaal Fonds Joh. Vermeerstraat 22, Amsterdam (Z.) Postgiro 597000 Uit Israel krijgt u uw boomcertificaat toegezonden! Vrijdagavond jl. was er voor de Haar lemse Smalfilmliga van Amateurfilmers weer de grote wedstrijd van door de leden gemaakte films naar eigen gekozen onder werp. De jury bestaande uit de heren Van der Knoop (Amsterdam), Kroonenberg (Hilversum) en Pieëte (Leiden), besloot als volgt over de pry zen. De uitslag luidde: tweede prijs en wis- «elbeker: „Herman" van H. H. Plas; 3e prijs: „Aqua Malheur" van J. Amelink, J. J. Min Jr, H. A. Pelt en C. P. H. Ver beek; 3de.prijs: „Erik" van F. Huyse. Eer volle vermeldingen kregen de films „Evo lutie" van H. H. Plas en „We waren ook nog in...." van F. Huyse. Ook de films; die buiten de prijzen vielen waren van be vredigende kwaliteit. DIMITRI FRENKEL FRANK heeft zich de laatste jaren doen kennen als een jonge Nederlandse toneelschrijver met fantasie, begrip voor de eisen van de dramaturgie en een groot talent voor het schrijven van dialogen. Vooral met de twee stukken die het vorig jaar van hem werden gespeeld, „Pas op dat je geen woord zegt" en „Spinoza', heeft hij getoond zich zowel door middel van het blijspel als van het drama boeiend te kunnen uitdrukken en ontegenzeglijk een aanwinst en nog meer een toekomstbelofte voor de vaderlandse toneelschrijf kunst te zijn. Wij zijn zaterdagavond danook met hoge verwachtingen naar de première van zijn hieiivve blijspel, ..Dè!polyester polka" gegaan. Maar aan die verwachtingen heeft het stuk, ondanks alle moeite die de Toneelgroep Centrum éraan had besteed, niet beantwoord. VOLGENS DE PROGRAMMA toelich ting van de auteur zelf was het Frenkel Franks bedoeling, een komedie te schrij ven over de hedendaagse hebbelijkheid om wat hulpeloos te staan tegenover de wirwar om ons heen". De personages die hij daartoe heeft gecreëerd zijn voorna melijk bewoners van een paar etage woningen in de Amsterdamse binnenstad, met als centrale figuur de jonge musicus Alexander Varenheid die wijsjes compo neert ter aanbeveling van bepaalde han delswaren (waarschijnlijk alvast voor de tijd dat wij radio- en televisie-reclame krijgen). Bij zijn pogingen om een polyes terdeuntje te componeren in opdracht van de reclame-man Matthieu Hemelsbreed wordt hij echter onafgebroken gestoord door de nare kuren van zijn onmogelijke vrouw en door een hele groep bij hem in- en uitlopende lieden die met behulp van verrekijkers eerst de heer Hemels breed en daarna elkander op echtbreuk betrappen. Daaruit ontwikkelen zich dan de „dolle situaties" die Frenkel Frank ons in het programma belooft, situaties die veel te dol zijn om ook maar iets met de werkelijkheid of met „hedendaagse hebbelijkheden" te maken te hebben, zo dat er wel allerlei kluchtige scènes ont staan, maar geen komedie en zelfs geen toneelstuk met een enigszins acceptabele constructie. Als Frenkel Frank de klucht- toon van het begin nu nog consequent had volgehouden en de dwaasheid tenslotte ten top had gevoerd, zou het geheel wellicht een avond van pretentieloze zotternij heb ben opgeleverd. Maar helaas is zijn vin dingrijkheid gauw uitgeput en bovendien laat hij aan het slot juist allerlei quasi- gevoelige tonen klinken waardoor het stuk niet eindigt met een daverend komisch hoogtepunt maar in een brij van irritante sentimentaliteit. DE REGIE VAN Walter Kous was ook heel duidelijk afgestemd op het kluchtige, dat als uitgangspunt immers de hele han deling van het stuk bepaalt; de rode prui- kon van diverse schakering, waarmee hij verscheidene spelers had uitgedost, wezen wel heel nadrukkelijk in die richting. Maar dat maakte het danook des te pijn lijker dat de schrijver in het tweede bedrijf hoe langer hoe meer en tegen alle logische ontwikkeling van zijn gegeven in aan 't moraliseren sloeg. Wat kari katuren geweest waren, moesten plotse ling levende mensen met tedere gevoelens worden; van die funeste omzwaai kon ook de behendigste regie het stuk niet redden Van de musicus in moeilijkheden heeft Wim van den Heuvel echter toch wel een zeer vermakelijke vertolking gegeven, die bovendien een knap staaltje van tekstbe- heersing en zelfs een muzikale prestatie was; door zijn geestdriftig en dikwijls aanstekelijk komisch spel heeft Van den Heuvel het stuk over menige zwakke plek heen geholpen. Niet minder vermakelijk waren Karin Haage als de temperament volle overspelige buurvrouw en Piet Ro mer als haar man, de voyeur-uit-plichts besef. Tussen deze twee bibberde Carol Linssen grappig als de bange, opgejaagde jonge minnaar. Ina van der Molen deed vergeefse pogingen om Alexanders ijs pegel van een vrouw enig leven in te blazen; dat dit haar niet lukte is alleen aan haar tekst te wijten. Dries Krijn en Sara Heij blom vormden het al even wei nig levensware echtpaar Hemelsbreed, terwijl de wèl heel menselijke, zinnelijke Zaza wat al te nadrukkelijk gespeeld werd door Ellen de Thouars. Herman Gordijn had voor een grappig decor en echte kluchtkostuums gezorgd. HET PREMIèRE-PUBLIEK, dat Haar lemse schouwburg geheel vulde, heeft aan het slot hartelijk geapplaudiseerd, in 't bijzonder voor de ster van de avond, Wim van den Heuvel. Ook de schrijver, de regisseur en de decorontwerper deelden in het applaus en de gebruikelijke bloemen hulde bleef niet achterwege. DE SOLO-FAGOTTIST van het Concert gebouw Thom de Klerk liet zich met ge routineerd vakmanschap horen in het Fa gotconcert van Johann Friedrich Fasch. Zijn optreden liet hij voorafgaan door een tweetal uiteenzettingen, namelijk over de figuur van Fasch en over de fagot. Hij verzocht het publiek aan het eind van zijn solistisch optreden te zeggen welk van de drie delen van het Concert men nogmaals wenste te horen. Het tweede, werd er geroepen, dat speelde hij dus nog eens, en nu veel mooier dan hij het daar voor gedaan had. Een bijzonderheid is dat achteraan bij de celli een bestuurslid van het Concertgebouworkest zijn aandeel le verde in de begeleiding van de heer De Klerk die van <it orkest deel uitmaakt. Met beminnelijke muzikaliteit gaven twee meisjes uit het Haarlems Jeugdor kest, Corrie Kerkhoff en Truus Padt de solo-partijen ten beste in het Concert in C van de Venetiaanse componist Tomma- so Albinoni. De meisjes, vernam ik, wa ren te bescheiden om zich vóór het orkest op te stellen tijdens het spelen. Van mij mogen ze dat gerust doen een volgende keer. Met een zeer onderhoudende en fris gespeelde Sinfonia van Tartini kwam het einde van dit concert. Sas Bunge TWEE GESPREKKEN VORMDEN de pikantste bestanddelen van het zaterdag avondprogramma. Eerst had Bob Spaak op Nederland II een telefoongesprek met boksscheidsrechter Benny Bril over brood jes (want de Boksbond had om duistere redenen scheidsrechter Bril geen toestem ming verleend voor een interview, dus over boksen durfde Spaak niet te spre ken..en daarna, ook op Nederland II, verraste VARA's „Achter het Nieuws" met een interview met Willem Vogt, die zo juist als honorair adviseur van de AVRO ontslagen was. Voorpaginanieuws, en dus een onderwerp voor een actualiteitenru briek, hoe „too hot to handle" het onder werp ook mocht blijken. De baas zelf, Herman Wigbold knapte het karwei op keurige wijze op, kritisch tegenover Vogt, enfin net alsof het geen penibele omroep- kwestie maar een vakbondskwestie was of zoiets. Direct na afloop van het interview, waarin Vogt zijn kritiek op de voorzitter van de AVRO, de heer Slotemaker, had gehandhaafd, werd deze opgebeld voor commentaar. Wat hij zei was opmerkelijk rustig en tactvol, zo in de trant van: oude pionier die het alle- VOOR LEDEN van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging en introducés hebben enige leden van de genoemde afdeling zaterdagavond op een in de bovenzaal van het gemeentelijk Concert gebouw gegeven concert een programma van kamermuziek en liederen ten gehore gebracht. Naast vertrouwde werken als Mozarts Sonate in Bes (K.V. 454) en de Sonate opus 78 in G van Johannes Brahms, waren daarin vrij weinig uit gevoerde liederen en duetten opgenomen en verder een zeer omvangrijke compo sitie voor twee piano's van Olivier Messiaen: „Visions de lAmen genaamd. Voor velen van de talrijke toehoorders zal vooral de uitvoering van dit werk een eerste kennismaking betekend hebben. De pianistes Ans Bouter en Miep van van der Leeuw zich met het karakter en Luin hebben met de vertolking van de ze ven „Visions" waarlijk een unieke prestatie geleverd. Hier was sprake van een ongelofelijk zware krachtsinspanning en van een volharding die zelden aange troffen wordt. Persoonlijk heb ik deze mu ziek ervaren als een eindeloze, obsederen de confrontatie met een amorfe klanken aaneenschakeling, waarvan de intentie nog maar nauwelijks door het klanken-geweld van twee concertvleugels tot uitdrukking leek te kunnen worden gebracht. In deze zeer persoonlijke, romantisch-religieuze, symbolische en subjectief-mystieke „Vi sions" heeft zich niet in de eerste plaats de naar muzikale schoonheid strevende kunstenaar gemanifesteerd, maar wel de voor extatische vervoering gepredestineer de mens. De sonatqs van Mjozart en Brahms twer den door depianiste Justine Koot en de vio list Harm Otten vertolkt met een hartver warmende uitdrukkingskracht, die zich niet alleen in de verzorgde melodische decla matie, maar ook in de toonvorming open baarde. TWEE FRAAIE liederen van Ernest Chausson en de voortreffelijk geslaagde dieren-typeringen, die Francis Poulenc gaf met „Le Bestiaire" werden met de expres sieve klank van haar mooie alt-stem ge zongen door de zangeres Ann Bohlken, die volgzaam en met uitdrukkingsrijke klank begeleid werd door de pianiste Hélène An dré de la Porte. De avond werd besloten met de uitvoering van zes duetten van Henk Bijvanck, die in de eerlijke roman tiek van de muziek, die hij bij de treffende teksten schreef, de weerspiegeling bracht van innig bewogen gevoelsreacties. Met veel begrip voor deze bewogenheid bleken de,alt-mezzo Elly Jens en de bariton Hans de zin van de duetten te hebben vereen zelvigd. Hiervan getuigde zowel de zeg ging van het woord als de sonore klank der stemmen. Henk Bijvanck zelf zorgde voor een uiteraard uitnemend aansluitende begeleiding. Aan het begin van de avond hebben de aanwezigen enige ogenblikken van stilte betracht ter nagedachtenis van dr. J. F. Obermayr, die zaterdagmorgen overleed, Dr. Obermayr was lid van de afdeling Haarlem der K.N.T.V P. Zwaanswijk De oud-zakelijk leider van het Concert gebouworkest en van Het Nationale Ballet, <nr. H. J. i Waage uit Bergen, (NH) Is met ingang van I maart aanstaande be- noemd tot algemeen secretaris van de Ne derlandse Amateur-Toneel Unie. Het dagelijks bestuur heeft hem aange wezen als opvolger van mr. H. J. Zeeval- king uit Utrecht, die landelijk administra teur is geworden van de Orde van de Vrij metselaars, maar wel lid van het hoofdbe stuur van de NATU blijft. De heer Waage werd in 1948 directeur van de Groninger Orkestvereniging en la ter ook van de Stadsschouwburg in Gro ningen. Van 1953 tot 1961 was hij zakelijk leider van het Concertgebouw Orkest in Amsterdam. Eind 1961 werd hij aangetrok ken als zakelijk leider van het pas gefor meerde Nationale Ballet doch aan deze taak kon hij zich slechts acht maanden wij den. Enkele weken geleden is de verbinte nis van de heer Waage met Het Nationale Ballet geëindigd na een periode van non activiteit. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening.- AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groente man. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Radio- Volks-Universiteit: Filmrevue: Hoe eer lijk is de candid camera en hoe waar de Cinéma vérité?, door H. Wielek. 11.32 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumen taal ensemble. 12.17 Overheidsvoorlichting. Voor de landbouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Lichte or kestmuziek. 13.15 Beursberichten. 13.30 Zang en pianospel. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereo: Bariton en klavecimbel: oude en moderne liederen (opn.) 15.30 De Aesculaep op den Hollant- schen Parnas, klankbeeld. 16.00 Nieuws. 16.02 Pianorecital: semi-klassieke werken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York cal ling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 Radio-volks-Universiteit: De Antil len: Historisch overzicht, met name de verhouding tot Nederland Een uitzen ding in samenwerking met de Sticusa. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Muziekrevue. 20.00 Nieuws. 20.05 Variété-Theater: gevarieerd programma. 21.20 Lichte orkestmuziek. 21.45 Gehoord, gezien, gelezen, veertien daagse gedachtenwisseling over film, to neel en litteratuur. 22.15 Inleiding tot mu ziekbegrip, muzikale lezing. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Moderne Franse kamermuziek (opn.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24,00 KRO. KRO: 7.00 Het Levende -Woord. 7.05 Lichte grammofoonmuziek en reportages. (7.30-7.40 Nieuws. 8.00-8.05 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke en moderne grammofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aanvooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Volksmuziek (gr). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualitei ten of grammofoonmuziek. 12.50 Draaien maar!!!!: lichte grammofoonmuziek. 13.35 Vocaal ensemble (gram.): lichte muziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Musiesta: Lichte en amusementsmuziek (opn.) 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rie- leksengevarieerd programma (her haling van zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.40 Grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd 17.50 Overheidsvoorlich ting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. 18.00 Stereo: Licht ensemble. 18.20 Uitzending van de Katho lieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Portret in mu ziek (opn.). 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. Pianoduo: moderne muziek. 20.35 Benej Jisrael, Israëlisch programma. 20.55 Vlaan deren 1965: Beschouwing over de Vlaam se problematiek. 21.10 Radio Kamerorkest, klein omroepkoor: klassieke muziek. 22.05 Gewijde muziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders. 23.15 Licht instru mentaal ensemble 23.35 Licht instrumen taal kwartet en zangsolist. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolra dio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Amusements muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Duitse les. 16.25 Moderne mu ziek. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.45 Grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportbe- richten. 18.30 Evergreens. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Amusementsmuziek. 19.00 Nws en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel.. 21.20 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De Ze ven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55-Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 Good old days (die goeie 'ouwe tijd), film Comedy Caper. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.20 Politieke Partij A.R. 20.30 Nederlands Songfestival 1965. 20.55 Vier mannen der duisternis (Foreign In- trique, speelfilm, beide keuringen 14 jaar) 22.3022.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Rendez-vous a Paris: variété-pro gramma. 20.40 Micro-Meercellige organis men, wetenschappelijk programma. NTS: 21.00 Geheime Brigade (Ghost Squad), TV- politiefilm. NCRV: 21.50 Godsdienstige le zing. 21.5522.10 Attentie. VOOR DINSDAG NEDERLAND 1 VARA: 14.05-14.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Weekjournaal voor Gehoorgestoor den. 19.30 Engelse les. 20.00 Journaal 20.20 Nederlands Songfestival. KRO: Ha zel Dorothy's new cliënt, T.V.-film 21.10 Jan en Alleman, amusementspro gramma. 21.35 Programma gewijd aan de schrijver Karl Marx. 22.10 Vanavond in Nieuwspoort, parlementaire rubriek. NTS 22.35-22.50 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Cara Williamsgetrouwd, onge trouwd, T.V.-film. 20.25 Artistieke ontmoe tingen. NTS: 21.10 De 5e Colonne, T.V. sport, documentaire. Max Reinhardt-collectie. De producer en regisseur Gottfried Reinhardt en zijn broer Wolfgang hebben de zeldzame Max Reinhardt-collectie bestaande uit souffleursboeken, produktienotities, jour naals en dagboeken geschonken aan het Chaim Weizmann Instituut in Reho- vot, Israel. De collectie eerst eigen dom van wijlen Marilyn Monroe, die de verzameling twaalf jaar geleden op een veiling in Beverly Hills kocht heeft een waarde van circa vijftigduizend dollar. maal niet meer zo kan bijsloffen. Als ho norair adviseur was de heer Vogt ontsla gen omdat het hem niet gepast had derge lijke kritiek te uiten buiten de AVRO om, maar „hij blijft lid van verdienste, en te recht". Willem Vogt, die tijdens dit tele foongesprek met Slotemaker in beeld bleef, zat kennelijk te popelen om nog iets te zeggen, maar toen hoor en wederhoor was toegepast, sloot de VARA deze AVRO- discussie. Rowold-Halsema Het tweede televisieoptreden van Ben Rowold en Frans Halsema begon vrij zwak, haalde in het middenspel goed op, om met een paar sterke nummers (Irene en de mosselman) de eindindruk toch nog op ruim voldoende te bepalen. Weinig ge lukkig was het, dat Rowold begon met zijn leuterpraatje over Keizer Kareis hond, wat wel in een zaal kan, en dan halver wege als de mensen al zijn opgewarmd en weten wie ze vóórhebben, maar wat nu alleen maar bevreemding zal hebben ge wekt in de meeste huiskamers. In potentie zijn Halsema en Rowold in staat tot uit schieters die zich onderscheiden door een specifieke t.v.-aanpak. Misschien is juist het feit dat zij voor dit seizoen niet meer dan drie programma's hebben willen aan nemen, omdat zij het medium eerst wilden uitproberen, er de oorzaak van dat deze tweede uitzending minder was dan de eer ste. Je moet immers groeien in je eigen genre, en je groeit gemakkelijker en ook voorspoediger op als je in beweging blijft, dan wanneer je bedlegerig bent en slechts eens in de drie maanden even opstaat. Galilea De VPRO leidde zaterdagavond de Ga- lilea-actie in, die ten doel heeft gelden in te zamelen (via het Joods Nationaal Fonds, giro 597000) om een gebied in cen traal Galilea vruchtbaar en produktief te maken. De reportage die Bouke Poelstra had gemaakt, was duidelijk, informatief en ook goed, zij het hier dan misschien iets te „mooi gefilmd" om geheel effec tief te zijn. De heer Bezek, die 30 jaar geleden Nederland verliet om in Israel te gaan pionieren, was de hoofdpersoon in deze reportage. Later werd hij in levende lijve ook nog even in „Mensenkijken" ge toond. Dit programma onderscheidt zich van soortgenoten door een aardige, maar ook ambitieuze opzet, die net niet „gehaald" wordt. De gesprekken met de oeroude jager, de heer Bezek en de lintjesverkoper blon ken niet uit door- grote doelgerichtheid. Het filmpje over als maar handen van Ed van der Elsken was, hoe gekund ook, te pretentieus, en wat de zoveelste war me bakker betreft: de omroepvereniging die de eerstvolgende keer weer met het onderwerp komt, moet nu eens een Bel gische of Franse bakker in de arm nemen, dan kan die ons vertellen wat er aan ons brood al dan niet mankeert. Er was van de VPRO een aardige inlas over Parijse modehuizen. Misschien had men in eer\t moeite dóór éen aantal Parijse bakkers kunnen interviewen. Florentijns treurspel Als Ko van Dijk zijn kleine dramatische éénakter opvoert als inleiding voor het korte spel waarin hij daarna de hoofdrol speelt, dan kan ik hem nauwelijks au serieux nemen, maar is hij eenmaal bezig als acteur dan dwingt hij toch weer alle bewondering af. Zo ook gisteren, in het Florentijnse Treurspel van Oscar Wilde. Ondanks de gekunstelde taal en de gekun stelde mise-en-scène (die vooruit liep op de tekst, toen Ko van Dijk nog slechts bevroedde dat zijn vrouw overspel pleeg de, terwijl Ramses Shaffy deze vrouw al diep in de ogen stond te kijken terwijl hij verliefderig op haar insprak), was het een heel aardig spel, dat eindigde met het cynisme dat ons van Wilde vertrouwder was dan de versvorm waarin hij dit stuk gegoten had. Kunstgrepen In kunstgrepen vatte Pierre Janssen (eindelijk) de hedendaagse kunst aan, al was de bedrijver ervan: Picasso, dan al 83 jaar oud. Het werd een goed program ma, waar weer die controversiële vonk vanaf sloeg die althans ik de laatste tijd nog al eens gemist heb bij Pierre Jans sen, al stoorde het me toch weer dat zijn „verdediging" van Picasso voornamelijk berustte op zijn overtuiging dat ook alle vervormingen op het oorspronkelijk uitge beelde „leken", zonder verder schilder kunstige argumenten (compositie, door breking van verstarde vormen, etc.) te berde te brengen. Maar goed, de eerste stap is gezet, met belangstelling wachten we de verdere ontwikkeling van Pierre Janssen in de richting van de hedendaagse kunst af. Ad Interim Hedenmorgen heeft de voorzitter van de Nederlandsche Radio Unie, mr. A. B. Roos- jen in Hilversum, de conferentie van de werkgroep voor stereofonie van de Euro pese Radio Unie geopend. Aan deze con ferentie, die onder leiding staat van het hoofd van het laboratorium van de Franse omroep (R.T.F.), nemen 23 afgevaardig den uit negen Westeuropese landen deel. Mr. Roosjen legde er nadruk op dat de Nederlandse omroep al in een zeer vroeg stadium grote belangstelling voor de ste- reofonische weergave heeft getoond. Aan vankelijk werd hiervoor sinds 1946 gebruik gemaakt van de twee middengolven waar over ons land mgg beschikken. Sinds 1963 heeft ons land, zij het experimenteel, het piloot-toon systeem voor fm-zenders inge voerd, waardoor het aantal stereofonische uitzendingen aanmerkelijk kon worden op gevoerd. De N.R.U.-voorzitter sprak de hoop uit dat de Nederlandse ervaringen op stereo-gebied een aanmerkelijke bijdrage kunnen leveren tot het advies, dat deze conferentie aan het Comité Consultatif In ternational des Radiocommunications (C.C.I.R.) zal uitbrengen. De conferentie van de werkgroep „S" duurt tot en met woensdag. TERAARDEBESTELLING dr. J. F. OBERMAYR De teraardebestelling van de zaterdag morgen onverwacht overleden dr. J. F. Obermayr zal geschieden op woensdag 10 februari, 's middags om half twee, op de Algemene Begraafplaats te Heemstede,

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6