Spectaculaire ontwikkeling van Nederlandse couvertindustrie NKV-voorzitter„Geen complete fusie bonden" De Beurs Van omzet (f 31.5 min) ging een kwart naar buitenland Scherpe controle op kaas Einde Amerikaanse havenstaking nabij AKU en Motte stichten nieuwe Belgische NV Aandelen Simplex uit de notering Hagemeyer wordt houdstermij Plan tot veerdienst Bremerhaven-Harwich Akkoord in Brussel over aandelen Kongolese mijnbouw A'damse Ballast vertrouwt op een goed 1965 Pompbediende vloog er eens uit SCHEEPVAART BERICHTEN Kort economisch nieuws Loterij voor personeel bracht directeur voor de rechter Hoogleraren zijn het niet eens J. H. Scheps treedt af als secretaris PCWG Mr. Emanuels naar Mexico vertrokken Grote belangstelling voor nieuwe brug Dancing dicht voor militairen in Zuid-Laren 8 MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 Zeeuwsche Confectie financiert zelf de uitbreidingen Kort nieuws Op de internationale voorjaarsbeurs die van 8 tot en met 16 maart in Utrecht wordt gehouden exposeren ook de Nederlandse bedrijven die couvert artikelen (metalen tafelserviezen, keu kengerei en hotelzilver) produceren. Eén van deze bedrijven behoort tot de groot ste Europese firma's in deze branche. De Nederlandse couvertindustrie, die in 1912 is ontstaan, wordt getypeerd door een regelmatige groei. De omzet van de vier bedrijven steeg bijvoorbeeld van 14,4 miljoen in 1950 tot 26,8 miljoen in 1961 en 31,5 miljoen in 1964. Van deze omzet wordt ongeveer een vierde deel geëxporteerd, voornamelijk naar E.E.G.-landen. Nederland importeert ook veel couvert goederen, maar uit de veel hogere prijzen die het buitenland voor onze vorken, mes sen en lepels wil betalen dan wij voor de hunne, blijkt ook een belangrijk verschil in kwaliteit. Zo voerde ons land in de periode januari-novembef van het^ vorig jaar ruim 301.000 dozijn tafelmessen met vast lemmet in ter waarde van 2,4 mil joen. In hetzelfde tijdvak werden 148.600 dozijn Nederlandse tafelmessen uitge voerd voor 2,1 miljoen, hetgeen erop neerkomt, dat de Nederlandse messen per dozijn bijna tweemaal zoveel kosten als de buitenlandse. In dezelfde periode werd 441 ton lepels en vorken ingevoerd voor ruim 11.000 per ton en 324 ton uitgevoerd voor ruim 17.000 gulden per ton. Tegen Een groot deel van de voor binnen landse consumptie bestemde kaas zal met ingang van 15 februari onderworpen zijn aan een zeer strenge kwaliteitscontrole volgens een kwaliteitscontrolereglement, dat ontworpen is door de rijkszuivel- consulent ir. P. Tiersma. De kwaliteit van de kaas voor binnen lands gebruik is reeds lange tijd aan cri- tiek onderhevig. Dertig vooraanstaande handelsbedrijven in kaas, die tezamen het grootste deel van de kaasgroothandel in ons land vormen hebben nu besloten zich met ingang van 15 februari vrijwillig te onder werpen aan de bepalingen van het con trolereglement en aan de keuringen, die door drie deskundige keurmeesters worden uitgeoefend. In geval van overtreding van hét reglement heeft een commissie, be staande uit de drie samenstellers van het reglement de bevoegdheid stevige boetes op te leggen. De kazen, die aan de controle zijn onder worpen worden voorzien van een duidelijk kwaliteitsmerk. Voor het vaststellen van de leeftijd van de kaas hebben alle Neder landse kaascontrolestations hun medewer king toegezegd. PHILADELPHIA (Reuter). - Gister avond is overeenstemming bereikt over een nieuw arbeidscontract voor de havenarbeiders in de Amerikaanse stad Philadelphia. De Amerikaanse onder minister van Arbeid, James Reynolds, verklaarde dat het akkoord waarschijn lijk wel de weg heeft vrijgemaakt voor beëindiging van de staking van 60.000 havenarbeiders, als gevolg waarvan het werk in alle havens aan de Amerikaanse oostkust nu al vier weken stil ligt. Reynolds maakte het akkoord bekend na een marathonbijeenkomst van plaatselijke leiders van de grote vakbond van haven arbeiders (de „International Longshore men's Association") en vertegenwoordi gers van scheepvaartdirecties. De onder handelingen waren zaterdag begonnen en duurden vrijwel zonder onderbreking tot zondagavond voort. Philadelphia werd als de enige grote haven beschouwd waar zich nog moeilijkheden voordeden. In New York Boston en andere steden waren de haven arbeiders al akkoord gegaan met de nieu we contracten. De staking werd ook daar echter voortgezet uit solidariteit. De 2500 leden van de bond van haven arbeiders in Philadelphia moeten nég over het akkoord stemmen. De enige havens waar nu nog geen overeenstemming is be reikt zijn Galveston (Texas) en Miami (Florida). De staking heeft de Verenigde Staten tot dusver al zes miljard dollar gekost. In de havens aan de oostkust lig gen 775 schepen pp afhandeling te wach ten. AKU en de Belgische Motte en Cie heb ben opgericht Moulinages Motte in Moes- kroen. De activiteit van de nieuwe firma zal zich richten op het produceren van ge- textureerde garens, dat zijn synthetische garens die een behandeling hebben onder gaan waardoor ze volumineus worden. De produktie van de nieuwe vennootschap zal in 1966 beginnen. Getextureerde garens vinden ruime toe passing in de breierij- en weverij-sector, waar ze voor de vervaardiging van dames- en herenbovenkleding worden gebruikt. AKU en Motte, die dit garentype reeds produceren, zullen hun technische hulp en kennis in deze nieuwe „joint venture" in brengen. handelswaarde berekend overtreft de in voer sinds 1960 de uitvoer. Japan is mo menteel de belangrijkste importeur in Nederland. Onze couvertindustrie heeft zich vooral gespecialiseerd in verzilverde vlekvrije couverts, die op de internationale markt een uitstekende naam hebben veroverd. De uitvoer ervan is de laatste jaren sterk toegenomen en bedroeg in 1964 met rond acht miljoen gulden ruim het tienvoudige van 1950. De Nederlandse couvertindustrie is ook bekend om haar zeer ruime sor tering: de kopers kunnen een keus maken uit meer dan 75 verschillende modellen. Het vervaardigen van hoogwaardige couvertartikelen is zeer arbeidsintensief. Tussen de 30 en 40 percent van de kost prijs bestaat uit loonkosten. De opper vlaktebehandeling van de artikelen, het polijsten, geschiedt nog steeds helemaal met de hand, zelfs nu men genoodzaakt is, bij serieproduktie meef en meer over te schakelen op machinale bewerking. De produktiviteit van de couvertindustrie is de afgelopen tien jaar met 50 percent toe genomen. Het bewerkte chroomnikkelsta- len couvert heeft het keurzilver voor een groot deel verdrongen. In de jaren 1912- 1920 was het zilververbruik in Nederland nog 4,12 gram per hoofd van de bevolking, na de tweede wereldoorlog schommelde het tussen de 1 en 1,3 gram. Het bestuur van de N.V. Zeeuwsche Con fectiefabrieken in Middelburg verwacht de investeringen, die nodig zijn voor de uitbreiding van hetMiddelburgse fa briekscomplex en voor de mechanisering en de beperkte automatisering van het produktieproces, met eigen middelen te kunnen financieren. „In dit stadium ach ten wij een beroep op de kapitaalmarkt niet direct noodzakelijk". Dit heeft de voorzitter, prof. mr. P. Sanders, in de jaarvergadering gezegd. Over de vooruit zichten voor het lopende boekjaar 1965 kon de directie geen verdere mededelingen doen. De nieuwe wintercollectie is klaar, maar de verkopen zullen pas over enkele weken beginnen. Half maart beginnen de machinefabrieken van Philips te Eindhoven aan een grote verhuis- operatie, waarbij de projectorenwerkplaats en industriële apparatenfabriek in zeven week einden van de oude complexen op Strijp in de splinternieuwe gebouwen in het Eindhovense stadsdeel Acht zullen worden ondergebracht. De aandelen in de N.V. Simplex Ma chine- en Rijwielfabrieken zullen op 10 februari uit de officiële notering aan de Amsterdamse effectenbeurs worden geno men, zo deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel mee. Zoals bekend werd in april 1964 van on bekende zijde een bod uitgebracht op de aandelen tegen een koers van 165 percent. Hierop werden voldoende aandelen aange boden, zodat het bod definitief werd. De statuten van de vennootschap werden daarop gewijzigd en de raad van commis sarissen trad af. De nieuwe commissaris sen verklaarden later dat Simplex was overgenomen door een financieel-indus- triële groep. Over deze groep zijn nooit nadere gegevens verstrekt. Op de laats- gehouden jaarvergadering van de vennoot schap had deze groep nom. 2 min. aan delen laten deponeren, bij een geplaatst aandelenkapitaal van 2,5 min. Na de jaarvergadering op 27 januari heeft het aandeel Simplex een spectacu laire koersontwikkeling doorgemaakt. Op 26 januari werd nog een aandeel ad 1000 nominaal verhandeld tegen 180 per cent. De dag daarop ging er een stuk in andere handen1 over voor I86V2 percent. Daarna werd voor de aandelen vergeefs geboden tegen koersen oplopend van 200 via 210 tot 230 bieden. De tot dusver laat ste notering kwam tot stand 2 februari, toen nom. 4000 aandelen werden omge zet bij een koers van 253 percent. Met de oprichting van een viertal nieuwe dochterondernemingen is Hagemeijer en Co's Handelmaatschappij N.V. thans een zuivere houdstermaatschappij geworden. Alle handelsactiviteiten, die de moeder maatschappij nog ontplooide, zijn in afzon derlijke N.V.'s ondergebracht. De dochter- óndernemingen vormden reeds het be langrijkste onderdeel van de concem- balaris. a w" Uit de staatscourant blijkt dat de export van goederen overzee door Hagemeijer is ondergebracht in een nieuwe dochter: Haagexport N.V. in Amsterdam. Deze ven nootschap heeft een maatschappelijk ka pitaal van 4 min, waarvan 3,5 min is geplaatst. De aandelen van de moeder maatschappij zijn volgestort door inbreng van haar overzee-exportafdeling. BREMERHAVEN (AP) Het voorne men beslaat een regelmatige veerdienst voor auto's en personen te gaan onderhou den tussen Bremerhaven en Harwich. Dit is bekendgemaakt door Karl Geuther und Co, vertegenwoordigers van de Wal- lenius Rederij te Stockholm. Gehoopt wordt dat de nieuwe dienst in het voorjaar van 1965 geopend zal kunnen worden. De dienst zal onderhouden worden met een nieuw 8.000 tons schip met een capa citeit van 300 personenautomobielen, 26 vrachtauto's en maximaal 1.200 passagiers. Van de passagiers zullen 600 over een bed kunnen beschikken. De dienst is voornamelijk bestemd voor automobilisten uit Skandinavië die naar Engeland reizen alsmede voor Duitse toe risten uit de streek Berlijn-Hamburg-Bre- men. Dit wordt de eerste veerdienst tus sen Duitsland en Engeland. Het lijkt de voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), de heer P. J. J. Mertens, realistisch de positie van de Nederlandse vakbeweging te blijven benaderen vanuit de ver scheidenheid van het Nederlandse leven. Op een jubileumbijeenkomst van de 75- jarige N.K.V.-afdeling in Den Haag, zei de heer Mertens zaterdagmiddag, dat men bij dè benadering thans weliswaar en gelukkig een grotere openheid en verdraagzaamheid, een meer oecume nisch denken en handelen en een op rechte wil tot verregaande samenwerking kan constateren. Maar dat neemt in de kring van het N.K.V. vooralsnog niet het verlangen weg „om ons zelf te blij ven als zelfstandige organisatie, te opereren vanuit onze eigen achtergron den, ons te presenteren met een eigen gezicht en te wonen in ons eigen huis". BRUSSEL (AP) Een stralende pre mier Tsjombe komt in Leopoldstad terug met een document dat Kongo een pakket aandelen in mijnbouw- en andere onder nemingen geeft ter waarde van ongeveer één miljard gulden. De overeenkomst waarbij de financiële geschillen tussen België en Kongo gere geld. .worden, is zaterdag door Tsjombe en de Belgische minister van Buitenlandse i^aken ^paak op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken ondertekend. In Tsjombe's aktetas zitten 150 brieven van de Belgische regering waarin de Bel gische maatschappijen in Kongo ge vraagd wordt aandelen te overhandigen waarvan de waarde tussen de acht en vijftien miljard franc geschat wordt. Een andere overeenkomst voorziet in een regeling van de renteschuld op lenin gen ter waarde van 46 miljard franc, wel ke voor de onafhankelijkheidsverklaring aan Kongo verleend zijn. De renteschuld zal door de twee landen gedeeld worden, waarbij Kongo het grootste deel op zich zal nemen. Belgische Kongo-deskundigen hechten niet veel waarde aan de overeenkomst. Zij wijzen er op dat weinig overeenkom sten met de Kongolezen tot nu toe een lang leven beschoren zijn geweest. Zij zeggen dat de meeste geschilpunten reeds in 1960 geregeld werden, maar dat het Kongolese parlement destijds nooit de overeenkomst bekrachtigd heeft. Spaak is een jaar geleden naar Leo poldstad gegaan om de resterende proble men op te lossen met de toenmalige pre mier Cyrille Adoela. In november heeft Tsjombe echter de maatschappij die zeg genschap over alle mijnen in Katanga had, genationaliseerd. Bij de deze week in Brussel gevoerde besprekingen ging het hoofdzakelijk om aandelen ter waarde van IV2 milliard francs in de genationaliseerde maatschap pij, voor welke Kong of België compen satie aan de particuliere aandeelhouders moest geven. De heer Mertens maakte deze opmerkin gen in een uitvoerige rede over de positie van de vakbeweging in de sociaal- econo mische ontwikkeling en waarin hij tenslot te ook de steeds meer gestelde vraag aan de orde stelde, of de grotere openheid en het gezamenlijk vrijer en onbevreesd be hartigen van werknemersbelangen niet moeten uitlopen op 'n complete fusie in de Nederlandse vakbeweging. Juist wanneer men de positie van de vakbeweging in de sociaal-economische ontwikkeling breder beziet dan haar gerichtheid op het beroeps- en bedrijfsleven, dan ziet de heer Mertens geen tegenstelling tussen samenwerking ep eigenheid. De heer Mertens ging in zijn toespraak uitvoerig in op het gevaar, dat men spre kend over de positie van de vakbeweging in de sociaal-economische ontwikke ling heel vlug geneigd is te denken aan vakbonden en vakbondsactie op het terrein van het beroeps- en bedrijfsleven. Uiter aard staan de lonen en arbeidsvoorwaar den in het centrum van de belangstelling maar dat is een eenzijdig beeld. Hier ligt volgens de heer Mertens het begrenzings gevaar voor de visievernauwing. De vak beweging lijkt dan op de ijsberg, waarvan slechts zichtbaar is wat boven de water spiegel uitsteekt, in het bijzonder de top van de loonpolitiek. Maar wat onder de waterspiegel ligt is zoveel meer en het wordt van buitën-af maar al te vaak niet onderkend. De directie van de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatsctoapij vertrouwt op een goed 1965, als zich geen onvoorziene dingen voordoen. Het bedrijf is volbezet en ver keert niet in de noodzaak voor te lage prijzen werken te moeten aannemen. Dit heeft de directeur, ir. G. Vooys, gezegt in zijn nieuwjaarsrede. Hij voegde eraan toe dat het nijpende tekort aan arbeiders en de daarmee samenhangende hogere loon eisen een forse wissel trekken op de winst- capaqiteit van het bedrijf. „Wat 1965 in dit opzicht zal brengen is nog niet te over zien, maar gemakkelijk zal het zeker niet worden", aldus ir. Vooys. In Duitsland aangehouden Een twintigjarige pompbediende van een Geleens garagebedrijf, die een week gele den spoorloos was verdwenen met medene ming van ruim tweeduizend gulden van zijn werkgever, is thans opgespoord. De jongeman is zaterdag door de Duitse poli tie aan de Nederlandse politie overgedra gen en naar Geleen gebracht, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. De jongeman was met het geld van zijn baas naar Aken gereden en vandaar per taxi naar Dusseldorp, vanwaar hij met een lijntoestel via Berlijn naar Hamburg was gevlogen. Zijn avontuur eindigde in de Nederlandse ambassade te Hamburg, waar de jongeman om geld kwam vra gen voor de terugreis. Interpol ontfermde zich over hem en leverde hem aan de Nederlandse politie uit. Achilles 6 te Iquique. Acmaea 6 te Milazzo. Adonis 8 te La Guaira verw. Adrastus 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Agamemnon 6 te Barahona. Alcetas 6 75 mijl nno Villano v. Sevilla n. Rotterdam. Alcor 7 v. Antwerpen n. Genua. Aldabi 5 v. Santos n. Buenos Aires. Algol 6 v. Bremen n. Hamburg. Alhena 7 te Rotterdam. Almdijk 6 te Aqaba. Amerskerk 7 te Hongkong. Amsteldijk 6 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelhoek 6 rede Karachi. Amstelkroon 6 v. Aden n. China. Amstelsluis 6 800 mijl wnw Guam v. Shanghai n. Newcastle. Amstelveld 8 te Durban. Angolakust 8 te Lobito. Annenkerk 7 te Rotterdam. AristoteJes 6 te Barbados. Attis 6 v. St. Thomas n. Grenada. Averdjjk 5 v. Aden n. Suez. Baarn 5 ten anker Belize. Banggai 8 v. Chimbote n. Paita. Barendrecht 6 v. Port Said n. Rotterdam. Billiton 6 te Khorramshar. Blitar 7 v. Amsterdam n. Lissabon. Breda 7 v. Supe n. Huarmey. Caltex Eindhoven 6 te Bahrein. Camphuys 6 v. Muscat n. Mukalla. Chiron 7 te Rotterdam. Dahomeykust 7 te Rotterdam. Daphnis 7 te Amsterdam. Delft 6 te Hamburg. Dinteldijk 7 te Portland. Diogenes 6 te Rotterdam. Doelwijk 6 v. Port Said n. Marseille. Drente 6 te Lorenco Marques. Eemland 7 v. Santos n. Itajai. Elizabeth Broere 7 v. Donges n. Ceuta. Esso Amsterdam 6 v. Caripito n. Amuaybay. Friesland 6 te Stettin. Gaasterdijk 8 te Antwerpen. Gaasterkerk 6 te Lorenco Marques. Gaasterland 6 te Cabedelo. Garoet 7 te Marseille. Giessenkerk 6 v. Rotterdam. 7 te Bremen. Grebbedijk 7 te Rotterdam. Grootekerk 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Guineekust 6 te Freetown. Hathor 6 v. Syracuse n. Piraeus. Heemskerk 6 ten anker Karachi. Helicon 6 v. Port au Prince n. Petit Goav». Hercules 7 te Rotterdam. Hermes 6 te Rotterdam. - Hoogland 6 te Velsen. Ivoorkust 8 te Tema. Jacob Verolme 6 v. Tocopilla n. Chanaral. Karachi 6 te Amsterdam. Karakorum 6 te Djibouti. Karimun 6 te Lyttelton. Katelysia 6 v. Stanlow n. Dingle. Katwijk 7 te Cristobal. Kelletia 6 te Thameshaven. Kenia 6 te Rotterdam. Kennemerland 7 Quessant gepass. n. Tenerife. Kieldrecht 7 te Rotterdam. Korovina 8 v. Amsterdam n. Londen. Kossmatella 6 80 mijl zzo Colombo v. Calcutta n. Abadan. Krebsia 6 Straat Ormoesz gepass. n. Kandia. Kreeft 6 v. Rotterdam n. Pepel. Kylix pass. 6 Fort Dauphin n. Singapore. Labotas 6 10 mijl no Villano v. Malaga n. Am sterdam. Lekhaven 7 te Rotterdam. Liberiakust 5 te Amsterdam. Loosdrecht 9 te Casablanca verw. Maasdam 6 v. New York n. Cobh. Main Lloyd 6 v. Auckland n. Wellington. Marathon 6 v. Georgetown n. Nickerie. Mariekerk 6 te Damman. Medon 8 te Le Havre. Merwe Lloyd 6 op Colombia River. Moordrecht 6 v. Aden n. Dakar. Muiderkerk 6 v. Casablanca n. Le Havre. Mylady 6 v. Dakar n. Abidjan. Naess Tiger 7 v. Norfolk n. Aruba. Neder Eems 5 v. Le Havre n. Curagao. Neder Rhone 7 te Hamburg. Neder Waal 7 te Suez. Nijkerk 7 te Barcelona. Nushaba 7 te Rotterdam. Oldekerk 5 v. Marseille n. Port Said. Oranje Nassau 7 te Amsterdam. Ossendrecht 6 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Ouwerkerk 6 v. Mombasa n. Tanga. Prins Alexander 7 v. Rotterdam. Prins Frederik Willem 7 te Musel. Prins Johan Willem Friso 7 te Punta Arena. Prins Willem-2 6 v. Mogadiscio. 7 te Mombasa. Prins Willem-3 6 v. Piraeus n. Port Said. Prins Willem-4 6 v. Rotterdam n. Duinkerken. Prins Willem-5 5 te Le Havre. Prins Willem George Frederik 6 te Halifax. Purmerend 7 te Cabimas. Pygmalion 8 te Hamburg. Radja 6 te Colombo. Raki 6 v. Balboa n. Chimbote. Randfontein 6 v. Bremen n. Antwerpen. Riouw 6 te Brisbane. Roebiah 6 te Antwerpen. Roepat 6 v. Saigon n. Bangkok. Rotterdam 8 v. Alexandrië n. Port Said. Sabang 7 te Bangkók. Sarpedon 6 ten anker Nassau. Schelde Lloyd 6 aank. Sluis v. Antwerpen n. Bremen. Schiekerk 5 v. Marseille n. Antwerpen. Schie Lloyd 6 v. Sukarnapura n. Manokwari. Seine Lloyd 8 te Port Swettenham verw. Senegalkust 5 v. Abidjan n. Dakar. Sinoutskerk 7 te Rotterdam. Skadi 7 te Izmir. Socrates 6 aank. te Curagao v. La Guaira. Solon 6 te Guanta. Sophocles 5 te Barcadera. Stad Den Haag 6 360 mijl z Recife v. Vittoria n. Emden. Statendam 7 v. La Guaira n. Curagao. Straat Bali 7 te Kobe. Straat Franklin 7 te Durban. Straat Freetown 6 v. Nagoya n. Kobe. Straat Soenda 6 v. Port Gentil n. Matadi. Streefkerk 6 te Le Havre. Tara 6 te Buenos Aires. Tero 7 te Las Palmas. Themis 7 te Hamburg. Tjiliwong pass. 6 Townsville n. Tawau. Tjimanuk 8 v. Lyttelton n. Dunedin. Triton 6 v. Kingston n. Hamburg. Tweelingen 7 te Rotterdam. Ulysses 7 te Hamburg. Utrecht 6 v. Djibouti n. Port Said. Vlieland 6 v. Hongkong n. Pulu Bukom. Waterland 7 te Hamburg. Westertoren 6 v. Ambarli n. Krotiri. Wieldrecht 6 v. Walleroo n. Albany. Wonorato 7 v. Chimbote n. Paita. Zuiderkerk 7 te Bremen. Op de voorjaarsbeurs „Bouw en Transport '65", die van 8 tot en met 16 maart in Utrecht wordt gehouden, zal veel plaats zijn ingeruimd voor instituten en organisaties die zich bezig houden met het geven van gespecialiseerde voorlichting. In vele fabrieken geniet het personeel faciliteiten als het artikelen wil kopen die in de onderneming worden vervaardigd. Maar de directeur van éen fabriek van elektronische meetapparaten in Amers foort kan zijn werknemers moeilijk iede re week een mandje met meetapparaten mee naar huis laten nemen tegen gere duceerd tarief. Hij had daarom iets anders bedacht in samenwerking met de personeelsraad Iede re week werd in een trommel een aan tal nummers gedaan, corresponderend met de nummers van de uurloners. Ook de werksters konden aan deze loterij deelne men. Een personeelslid iedere week een ander trok dan een nummer uit de trommel, waarop de „hoofdprijs" van 100 gulden viel. Verder waren er 10 prij zen van 5,De Loontechnische Dienst van het ministerie van Sociale Zaken kwam echter achter het bestaan van de ze loterij en achtte haar in strijd met de bepalingen van de c.a.o. Dit bracht de directeur voor de Economische Kamer van de Utrechtse rechtbank, wegens over treding van art. 17 van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. De officier van Justitie vond, dat hij in deze principiële zaak in de moeilijke si tuatie verkeerde van een man, die in een trein zit en een treinramp ziet aankomen. Trekt hij te laat aan de noodrem dan is de ramp- al geschied. Trekt hij te vroeg dan is hij strafbaar. En dan is er nog de vraag of die noodrem het wel doet. Hij zag in deze loterij, die met eerlijke bedoelingen is opgezet, toch een overtre ding van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen en vorderde een boe te van 250 gulden. De verdediger, mr. Th A. Wijland, betoogde dat loon een contra prestatie is voor verrichte arbeid. Deze loterij heeft echter niets te maken met een contraprestatie, zodat zijns inziens ontslag van rechtsvervolging moest vol gen. De prijzen kunnen naar zijn mening onmogelijk als loon worden beschouwd. Op 18 februari blijkt hoe de rechtbank hierover denkt. Prof. dr. A. Hendriks, hoogleraar in de bouweconomie te Amsterdam en directeur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid is het niet eens met de voorspelling van zijn Groningse collega Prof. Thijssen, dat in het jaar 2000 rond 9,7 miljoen mensen buiten de randstad Holland zullen wonen, wanneer althans wordt voortgegaan met de werkwijze zo als die thans nog geldt. Naar zijn mening zullen het er slechts 4,2 miljoen zijn van de 20 miljoen Nederlanders die er dan zul len zijn. Dit is dan te wijten aan het nog altijd ontbreken van een dringend noodza kelijk structuurplan voor de ruimtelijke ordening. Prof. Hendriks meent voorts dat de industriële bouwmethode geen al te gróte rol zal spelen tot 1970. Hij schatte het aandeel op 18 pet. Het op ruime schaal toepassen van kunststoffen in de bouw zal pas over enkele decennia efen functie van betekenis krijgen. Prof. Hendriks zei voorts dat de pogin gen, om arbeïdersUnt dhdere bouwsecto ren bij de woningbouw ingeschakeld te krijgen nauwelijks of geen succes hebben. Bovendien blijkt het in de praktijk zeer moeilijk te zijn, voldoende arbeiders in te schakelen in het proces van de zo genoem de bouwstromen. Het daarbij optredende repetitie-efféct schrikt de arbeiders af. Zij zoeken liever hun weg in de vrije bouw, waar meer afwisseling is. Binnenkort komt er een publikatie van zijn instituut over een onderzoek naar de ontwikkeling op het gebied van de woningbouw in ons land. Prof. Hendriks zei het persoonlijk te be twijfelen, of er nog wel een tekort aan bouwvakarbeiders bestaat. Het probleem is eerder, hoe zij op de beste wijze kunnen worden ingezet. De protestants christelijke werkgemeen schap in de Party van de Arbeid heeft zaterdagmiddag afscheid genomen van zjjn secretaris, de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer. Dit gebeurde in de jaar vergadering in de Pauluskerk te Rotter dam. Mr. J. W. Masman zal de heer Scheps opvolgen. De naam van de werkgemeenschap is ge wijzigd in „Werkgemeenschap van pro testantse christenen in de Partij van de Ar beid". Deze zal meer het karakter krijgen van een bezinningscentrum binnen de P.v.d.A. Als een uitgesproken werkgemeen schap blijft dat woord gehandhaafd. In de middagbijeenkomst hield de heer Scheps een afscheidsreferaat over de con frontatie van socialisme en christendom waarin hij vaak op geestige wijze de gees telijke ontwikkeling van het socialisme schetste en daarbij een vergelijking maakte met de ontwikkeling van het protestan tisme. Een van zijn uitspraken was: „So cialisme is geen doel, maar middel, demo cratie is doel en geen middel". EN DE PRIJZEN STJGEN MAAR f! koslen van levensonderhoud 1959/'60=100 (ind.loonhensocv)l GRIEP. GRIEP. GRIEP!» J III I II lV* üe verwekker v.d. griep is1000x kleiner j dan een bacterie. De oudst bekende griep.epidemie da. teert uit 855. in vs Een griep.epidemie kan goedaardig of kwaadaardig ziin Een epidemie kan zich! meteensnelh.v.300 I km p dag voortplanten.! Londen is het hoofd, kwartier v.d.intemat griep bestrijding. Wacht na een enige weken vooral, eer aan sport te doen Na Suriname anderhalf jaar in Neder land als gevolmachtigd minister te heb ben gediend, is mr. S. D. Emanuels, eens minister-president van zijn land, zaterdag middag met zijn echtgenote naar zijn nieu we standplaats Mexico vertrokken, waar hij pers- en cultureel attaché wordt aan de Nederlandse ambassade. Goed weer en een praatje van Bert Garthoff voor de radio over de Brienen- oorbrug hebben de Rotterdamse politie gis teren voor grote problemen gezet. Met drommen kwamen de automobilisten van alle kanten opzetten om de nieuwe brug te bekijken. Om zes uur 's avonds hadden al meer dan honderdduizend automobilisten in beide richtingen de brug gepasseerd. Sommigen meer dan drie keer, want zij waren zo geïmponeerd, dat ze rondje» gingen draaien. De files waren ongekend lang. Het ver keer op de Maasboulevard stond op som mige momenten vast tot aan het Witte Huis, op de nieuwe provinciale weg tot aan Kapelle. Op de brug liep het verkeer soms hopeloos vast, doordat iedereen we gens het uitzicht in de rechtse rijbaan wil de rijden, er mensen waren, die stopten om te filmen of te fotograferen, er moto ren warm liepen of er kleine botsingen ont stonden. k ZUID-Laren Sinds gisteren is de dan cing „De Gouden Leeuw" in Zuid-Laren voor soldaten in uniform gesloten ver klaard. „Ik wil er een nette zaak van hebben", zegt de exploitant D. H. Enping. „Discriminatie", roepen de militairen in koor. Een korporaal zei het onbillijk te vin den dat burgers wel maar militairen geen toegang meer hebben tot de dancing. „Er is ons helemaal niet, verteld waarom wij er niet meer heen mogen" zei hij. Toch is de exploitant Enping er niet geheimzinnig over. „De soldaten zijn begonnen met de entreekaartjes te goochelen. Ik ben toen met een stempel begonnen maar daar hadden ze ook al gauw een slimmigheidje op bedacht. Ik heb al een paar keer sol daten moeten waarschuwen voor hun ge drag, de das ging af, de mouwen werden opgestroopt en soms dansten ze hier met blote borst. Ik ben deze zaak aan het op bouwen. Ik wil er een nettez aak van heb ben". Dat de dertig tot vijftig militairen, die zondag in De Gouden Leeuw gingen dan sen, niet wisten waarom ze werden gewei gerd, (ze konden dit lezen op een bordje aan de deur) vond de heer Enping heel be grijpelijk, „niemand heeft mij om commen taar gevraagd". Welke maatregelen de militaire over heid eventueel wenst te nemen is nog niet bekend. De garnizoenscommandant te As sen was vanmorgen nog niet op de hoogt» van de zaak. Kleuterschool vernield. In Dronten (Ooste- telijk Flevoland) hebben jeugdige van dalen het interieur van de openbare kleu terschool geheel vernield. Tafeltjes en stoeltjes zijn kapotgeslagen en getracht is het uit twee lokalen bestaande school tje in brand te steken. Inbraak in kerk. In het kerkgebouw en de daaraan grenzende consistoriekamer van de Nederlandse hervormde kerk in Din- teloord is ingebroken. Er wordt geen geld vermist. Er zijn wel vernielingen aan gericht. De op het preekgestoelte beves tigde geluidsinstallatie werd onklaar ge maakt en in de consistoriekamer werd een schilderij vernield. Carnaval en wegenvraagstuk. Zesentwintig carnavalsprinsen uit West- en Midden- Brabant komen op dinsdag 9 februari naar Breda om daar gezamenlijk de per soon te eren, die zich het meest heeft in gespannen voor de oplossing van het Brabantse wegenvraagstuk. Hij zal daar met een collectief carnavalesk ereteken worden onderscheiden. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U526 Hoogovens 542-543 Kon. Olie161,70 gb-162,30 161,60 Philips 155,00-155,10 154,90 Unilever 136,20-136,30 Aandelenclaims Hoogovens 13,20 gl. Obligatieclaims Hoogovens 18,00.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 8