Betonnen defensie van PSV was DWS te veel Alleen Piet v. d. Kuil kwam in voorhoede tot goed niveau Telstar stuurde invitaties aan amateurverenigingen Feijenoord Zuiderpark struikelde in het weer tegen ADO Zeventig minuten stond Telstar pal maar toen sloeg NAC zijn slag (2-0) Eindhovenarett bereikten gelijk spel (1-1) JONGETALENTVOLLE SPELERS GEVRAAGD MVV bleef GVAV de baas Het is mis met de Rotterdammers Go Ahead wel actief, maar Fortuna won Flinke zege van Sittardia (0-3) r N SPORTIEF BEZIEN J MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 9 Ook FC Zaanstreek Halfstok Scheidsrechters Sparta en Ajax kwamen niet tot doelpunten SC Enschede kwam bij DOS tot overwinning (0-2) Zeventig minuten lang stond de ver dediging van Telstar in de wedstrijd tegen NAC pal. Keeper Stuy en zijn makkers Liptak, Althof en Pirovano gaven geen centimeter prijs. Onophoude lijk beukten en rammeiden de Bredase aanvallen het Velsense doel, maar zij kregen telkens nul op het request. Luid applaudisserend gaven de 9000 Bra- Paul van Egmond van Telstar im. actie, zwaar gehinderd door een ver dediger van NAC. bantse bezoekers blijk dat zij dit vak manschap hooglijk waardeerden maar daarnaast schreeuwden diezelfde men sen natuurlijk om een doelpunt. Men wil de de meerderheid die NAC ongetwij feld bezat, graag uitgedrukt zien. Toen 25 minuten na rust de geel-zwarte fans zich eigenlijk al hadden neergelegd bij het feit dat deze defensie toch niet te passeren was, zag NAC plotseling een heel klein gaatje in de grote opgetrokken Achter de schermen heerst er al weer een grote activiteit met betrekking tot het aantrekken van talentvolle spelers. Nu al weer denken de semi-profclubs aan de ko mende seizoenen. Telstar heeft dezer da gen brieven gestuurd aan amateurclubs in Kennemerland en dan Kennemerland in royale zin bezien. Van Egmond tot Hil- legom, Nieuw-Vennep en Hoofddorp toe heeft men de clubs aangeschreven. De in houd van de brief? Telstar verzoekt de verenigingen ook diverse clubs in Haar lem om een principiële uitspraak over het sturen van jonge talentvolle voetbal lers door de clubs naar Telstar. Telstar stelt voor, dat deze jonge spelers naar een centrale training van Telstar's oefen- meester Mansell komen, waar ze op hun voetbalkwaliteiten getest worden. Ze blij ven dan lid van hun eigen vereniging. Als ze door de trainer van Telstar geselecteerd zijn kunnen ze in aanmerking komen voor een contract. Als ze niet tot de „uitverko renen" behoren gaan de jongens weer ge- Woon naar hun eigen club terug. Gezien de strubbelingen van vorig jaar, toen de amateurclubs Telstar van ronsela- rij betichtten, acht men deze uitnodiging aan de verenigingen de meest elegante wijze van spelerswerving. Wanneer men de reacties van de clubs binnen heeft zal men eventueel een bijeenkomst beleggen om alles gedetailleerd te bespreken. Tel star heeft een zestigtal verenigingen aange schreven. Gisteravond hebben wij enige clubs ge polst over hun standpunt inzake deze kwestie. De antwoorden gaven te zien, dat men er weinig of niets voor voelt. Ter rasvogels zou een brief naar Telstar stu ren met de mededeling, dat men geen prijs stelt op een nader contact met de semi- profclub. Schoten zal er niet op ingaan. Bij Nieuw-Vennep zei men ons weinig voor het voorstel van Telstar te voelen. VVB, dat op verzoek van Telstar al een junior, de zeventienjarige Ponstein, bij Telstar heeft trainen, vindt, dat semi-profclubs zelf maar naar talent moeten speuren, maar dat de amateurclubs hun talentvolle krachten niet op een presenteerblaadje moeten komen aanbieden. Voor de behandeling van deze zaak heeft Telstar een speciale commissie gefor meerd, waarin de volgende personen zit ting hebben: De Bruyn, Veldman, Van der Gragt, De Nijs en Effern. Telstar is overigens niet de enige club, die zijn nieuwe krachten uit de amateur clubs wil putten. FC Zaanstreek bijvoor beeld gaat ook een bijeenkomst met een aantal amateurverenigingen beleggen. In Schiedam zijn de vlaggen halfstok ge gaan. De supporters van SVV meenden hiermee hun misnoegen te kennen te moe ten geven aan scheidsrechter Lausberg, die Xerxes een penalty toekende. Er volgde nog wel wat meer: zitkussentjes en kiezelstenen naar de Xerxaanse doel man Andries van Dijk. Maar het ergste maakte het de voorzitter van SVV, die de arbiter na afloop zo fel attaqueerde, dat deze zonder een woord te zeggen vertrok. De soheidsrechters van 't betaalde voet bal hebben zaterdag in Zeist afscheid geno men van Dick van Male, die voor 2VA jaar trouwe dienst beloond werd met de gou den speld. Tevens werd besloten om Dries van Leeuwen, die volgende week maandag thuis wordt verwacht, een bloemetje te sturen. Dirk Nijs maakte voorts van de gelegenheid gebruik zijn scheidsrechters te verbieden na afloop van een wedstrijd met de pers te praten. „Die jongens zetten toch alleen maar de schandaaltjes in de krant"; zei Nijs. Onder zijn gehoor bevond zich. Leo Hom, die na een kreet van „ik kom terug", koers zette naar het zuiden, om kracht op te doen voor het onderhoud, dat hij vandaag in Utrecht zou hebben met de leiders van de KNVB. De journalisten die eventueel nieuwsgierig zijn naar dit on derhoud, is het antwoord per brief reeds toegestuurd. Dit antwoord zal, volgens Lo Brunt, die de brief ondertekende, luiden: „geen commentaar. Vóór de wedstrijd NAC-Telstar zei me vrouw Luyten, de echtgenote van de Bre dase aanvoerder, tegen doelman Peter van der Merwe, dat hij van haar de grootste ijstaart uit de stad zou krijgen, als hij tegen Telstar geen bal zou doorlaten. Wel, Van der Merwe hield zijn doel schoon en 's avonds kreeg hij de ijzige tractatie. Een ijstaart heeft Telstar dus koud op de maag gelegen, zou men kunnen zeggen. Peter van de Merwe van NAC met zijn ijzige premie. muur. Dik Groenewegen legde aan en doelman Stuy die het uitzicht beperkt zag, kon er niets meer aan doen, 1—0. Vijf minuten later kogelde dezelfde spe ler nog eens in, weer met succes. Na wat heen en weer getrap nam hij de bal ineens op zijn schoen en daar was Stuy niet op bedacht. Hij dook over zijn prooi heen. Een hele tegenvaller voor Tel star dat toch wel gerekend had op een gelijk spel.'Meer ook niet, want daar was de aanvalslinie te zwak voor. Bovendien stonden de NAC verdedigers mét Petéé' van der Merwe aan het hoofd, hun man netje en was er wéinig eer te béhalèri voor de gasten. Nee, de strijd speelde zich voor een goed deel af op het Tel star gebied waar men met man en macht het naderende gevaar trachtte te bezwe ren. Wim Groenewegen, Ad Graaumans en aanvoerder Cock Luyten deden goede din gen, maar vonden telkens onverzettelij ke Telstar-rivalen op hun weg. Toen de Bredanaars het eens met verre trappen gingen proberen, bleek het vizier niet goed afgesteld en Stuy zag dat alles met welgevallen aan. Bepaald geluk had hij bij een kogel van Luyten. Na een fraaie aanval schoot de Bredase captain op doel, maar hij zag zijn schot via de onderkant van de lat terug ketsen. Aan de andere zijde kon alleen Van der Kuil een voldoende halen. Zijn acties kre gen onvoldoende steun. Toch zag het er nog even naar uit dat Telstar met de buit ging strijken. Vanaf het signaal voor de tweede helft liep alles ineens beter en moest NAC aan de bekende noodrem trekken. Herhaaldelijk brak er paniek uit in het Bredase kamp. Kleef kogelde, na op fraaie wijze enkele tegenstanders in de luren gelegd te hebben, net naast. De Vries zag zijn schot, dat tot stand kwam na keurig omspelen van lipkshalf Pelk- mans eenzelfde weg gaan en Van Egmond wist al niet veel beter te doen bij een aardige scoringskans. De aanval draaide ineens veel soepeler, enthousiaster en feller, maarpro u w o netje nieuiue, ujjzcenuui eicue shirts aangetrokken. Ze spreken voor zich. Hier aanvoerder Schrijvers in zijn Hollandse klederdracht. De noordelijkste en de zuidelijkste ploe gen, GVAV en MVV, speelden in Maas tricht een boeiende wedstrijd met voor MVV reeds na enkele minuten een pracht kans omdat Breinburg Coenen tackelde. Haenen miste de strafschop. Maar de MVV-stopper revancheerde zich door nog voor rust Mares gelegenheid tot scoren te geven. Korte tijd later schoot Coenen fel tegen de lat en dat zelfde deed Druyts. Uit dat alles bleek een duidelijk overwicht van MVV. In de tweede helft liep MVV tot 3-0 verder uit door treffers van Ma res en Brinkhuis. duceerde geen goals. Amper had NAC zich van deze druk onttrokken of de eer ste treffer viel te noteren. Na de tweede klap kort daarop was het gedaan met Telstar. Het verloor alle stootkracht en zette zich alleen nog maar in om een gro tere achterstand te voorkomen. in het Antwerpse Sportpaleis de Neder landse renner Peter Post bejubeld. Da strijdlustige Amstelvener is bijzonder po pulair in Antwerpen, omdat hij de Sinjo- ren altijd iets te bieden heeft. Hij is geen „patatten-coureur", zoals de Vlamingen dat zo fijn kunnen zeggen tussen het ledige van enkele pinten door. Peter Post heeft ons eens aan de rand van de Antwerpse piste gezegd: „ik wilde, dat ik zo ook kon rijden op een Nederlandse winterbaan. Er wordt van alles gebouwd, mooie sport hallen staan er op het programma, maar van een Nederlandse overdekte wieler baan komt niets.'. Men moet het eens mee gemaakt hebben om te kunnen weten, wat men in Nederland op dit gebied eigenlijk mist. Het is te hopen dat" onze renners, die altijd maar te gast zijn^ in het buitenland, maar nooit eens kunnen zeggen: kom bij ons ook rijden, spoedig de dag nog eens meemaken, dat er hier werkelijk een sportpaleis komt. Plannen zijn er in de loop der jaren al zo veel gemaakt. Die plannen gingen allemaal in de prullen mand. En dat betekent, dat men het uit zonderlijke fenomeen Post in Nederland nooit in zijn specialiteiten aan het werk kan zien. Spijtig. Nu moet men het hier doen met een Post-scriptum. KNVB-bondsbestuurslid Dirk Nijs heeft het nodig geacht de scheidsrechters te verbieden na afloop van een wedstrijd de pers te woord te staan. „Ze zijn toch al leen maar uit op schandaaltjes" was de strekking van zijn woorden. Een verbluf fend verbod. Journalisten komen na afloop juist informeren over de juiste gang van zaken op het veld, om te verifiëren, om het standpunt van de scheidsrechter te ho ren ten aanzien van bepaalde situaties in het veld. De heer Nijs heeft hier een valse toon gefloten. Hij blijkt een kortzichtig man te zijn. Tegen ADO is nog eens duidelijk geble ken, dat het momenteel helemaal mis is met Feijenoord. De Rotterdamse ploeg, met invallers voor Bouwmeester en Groot, was geen moment opgewassen tegen de Haagse formatie, die overigens een bijzon der goede wedstrijd speelde. Indien de voorwaartsen van ADO op beslissende mo menten niet zo vaak geaarzeld en/of ge faald hadden, zou de score voor Feijenoord nog aanzienlijk ongunstiger zjjn uitgevallen dan nu (3-0) het geval was. Opnieuw werd bewaarheid dat Feije noord in Den Haag zo goed als nooit tot winst komt. Dat was zelfs zo in de glorie tijd van de Rotterdamse ploeg. En de tra ditie werd dus voortgezet. Binnen 30 sec. nam ADO een voorsprong toen dë felle Aarts een voorzet van Maas- sen inkopte, doch daarna duurde het ge ruime tijd voor er opnieuw gescoord werd, al was Feijenoord dan ook duidelijk aan geslagen. Nadat Kraay, die een enkelbles sure had opgelopen, kort voor de rust was uitgevallen, verdween de rust geheel uit de Feijenoordploeg. Libregts, van de linkshalf naar de spil- plaats verhuisd, schoot 12 minuten na de rust via de verbouwereerde Houwaart in eigen doel en Veldhoen en Pieters Graaf- land treuzelden twee minuten voor het ein de zo lang, dat dg reeds kansloze Hou waart toch nog een voet aan de bal kon krijgen: 3-0. In de eerste minuut na de hervatting had Feijenoords beste man, Guus Haak, een kans om de spanning te rug te brengen onbenut gelaten door een Alter ogen zijr^ gericht op de bal. Het zijn de ogen van Maasen, Romein en Aarts. strafschop te missen. Er waren 24.500 toe schouwers in het Zuiderpark. In de wedstrijd tegen Fortuna'54 onder scheidde de voorhoede van Go Ahead zich bijzonder. Met veel bravour trok men ten aanval zodat aanvoerder Van der Hart en zijn mede-verdedigers moeite hadden om de gretig combinerende Deventenaren het schieten te verhinderen. Ondanks het gro te overwicht van de thuisclub hielden de Limburgers tot vlak voor rust stand. Rechtshalf Somer opende toen de score, 1-0. Vrijwel direct erna was de stand weer gelijk door Petacovic en na de thee doof de het vuur in de Deventer aanval. Het technisch bekwaam spelende Fortuna zag kans met enkele razendsnelle doorstoten de Deventer defensie aan het wankelen te brengen, waardoor twee doelpunten van Petacovic en Kohn ontstonden. KUNSTRiIJDEN. Petra Burka, de Cana dese kunstrijdster van Nederlandse af komst, bronzen medaillewinnares tijdens de Olympische Spelen van Innsbruck, zege vierde zaterdag in het Canadees kampioen schap kunstrijden. De 0-0 ten spijt, zonder voetbal van uit zonderlijke klasse is het duel tussen Spar ta en Ajax een goede wedstrijd geworden. Technisch en qua opzet van aanval speel de Ajax aanvankelijk iets beter. Na de rust was Sparta enige tijd sterker, maar Ajax kwam tenslotte tot een verrassende eindsprint. Dicht bij doelpunten kwamen Tijm, die voor rust de paal en Swart die na rust de lat trof. Een schot van Mul ler werd door Bentzon van de doellijn ge werkt. Het wisselvallige DOS heeft in Utrecht de punten moeten afstaan aan SC En schede, dat met 0-2 de sterkste bleek. DOS was wel veel in de aanval, maar had geen goede afwerkers. Dan was Ensche de met zijn uitvallen veel gevaarlijker. In de tiende minuut kreeg Nieuwenhuis de bal door Rooders voor inschieten aan geboden (0-1). Ten Donkelaar bracht de voorsprong van Enschede op 0-2. Met sterk defensief voetbal is PSV er in het Olympisch stadion in geslaagd DWS een 1-1 gelijkspel af te dwingen. Wat de bedoelingen van de Eindhovenaren wa ren stond van het begin af vast. Want terwijl Van Dorst-Kemper-Wiersma en Donners, bijna voortdurend bijgestaan door Pijs, een betonnen muur voor het doel van Bals optrokken, opereerde veter aan Toon Brusselers als enige speerpunt tegenover de weer uitmuntende Daan Schrijvers. De Amsterdammers overheersten dan ook gedurende een groot deel van de wed strijd maar konden de betonnen defensie, waarin Wiersma, Kemper en in laatste in- Een voetbalkluwen, geformeerd door de DWS-ers Israel, Schrijvers en Temming en de PSV-er Wiersma. stantie Bals een bijzonder goede wedstrijd speelden, pas tegen het eind doorboren. Nu had de thuisclub, waarbij Geurtsen en vooral Temming het ene kanonschot na het andere losten, weinig geluk. Nadat Temming in het begin van de tweede helft met een keiharde kogel de verste paal had getroffen nam PSV tegen de verhoudingen in de leiding toen Wolbers een door Giessen ingeschoten en door Jongbloed onvoldoende weggewerkte vrije trap afrondde. Deze achterstand inspireerde de DWS'- ers tot een nog krachtiger offensief, waar uit Huub Lenz met een overigens mis lukt schot de stand op 1-1 kon brengen. Toen kort voor het einde Geurtsen uit een vrije trap nogmaals tegen de paal schoot kroop PSV door het bekende oog.20.000 kijkers volgden de strijd, die door Roomer geleid werd. Diep teleurgesteld verlieten vele Alme lose toeschouwers lang voor het eindsig naal van de wedstrijd tegen Sittardia het Heraclesveld. De verrichtingen van hun fa vorieten stelden diep teleur na het goede spel van veertien dagen geleden tegen DOS. Vrijwel nooit gelukten de combina ties, terwijl het plaatsen bepaald zwak was. Een scherpe tegenstelling hiermee vormde Sittardia, dat van 't begin af zich met fris en technisch voetbal de betere ploeg toon de. Eindelijk waren de Limburgers nu ook een produktief. Na in negentien wedstrij den slechts zeventien doelpunten te hebben gescoord passeerden zij doelman Hentenaar driemaal (Gruisen 2x en Guns) en deze overwinning was volkomen verdiend. Opnieuw hebben twintigduizend mensen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9