Inenting voor honderdduizend militairen HET WEER Rotterdam gedwongen tot verkoop eigendommen Plannen voor kunstijsbaan in Haarlem Afvloeiingsregeling voor overcomplete officieren Vliegramp voor kust bij New York: 84 doden Tijd voor vredesonderhandelingen over Zuidoost-Azië rijp geacht Moskou reageert voorzichtig op luchtaanvallen van „Bob a Daphne"-boek juist over de schreef Matroos krijgt acht jaar voor doden van oude vrouw Om investeringen te financieren Prinses Beatrix terug Achttien maal het laatste salaris Begin '66 mogelijk al Hoogoven-CAO Sneeuw in Rome üfeg'MORRIS 'iefore ifou-Suif/ Ook in Utrecht Procureur-generaal DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Westduitse industrie in Polen pagina 9 In de krant van heden: Verandering Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 82 DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 Metrobouw vertraagd, water blijft slecht „Maatregelen' Onbehaaglijkheid zie verder op pagina 3 In Teneriffe 6 gewonden bij vliegtuigbrand heeft niet plaatsgevonden" zegt het cöl- lege. De gemeente Utrecht moet het investe ringsbeleid tengevolge van de door de rijks overheid genomen bezuinigingsmaatregelen (betalingsverplichtingen en omvang der in vesteringen) drastisch herzien. B. en W. van de domstad hebben in een nota aan de raad becijferd, dat tot 1 nov. 1966 be talingsverplichtingen kunnen worden aan gegaan tot een bedrag van 110 miljoen gul den, exclusief de woningbouw. Dit bete kent dat Utrecht 17,8 miljoen gulden zal moeten bezuinigen, want op basis van de aanvankelijke gegevens waren betalings verplichtingen aangegaan tot een bedrag van 127,8 miljoen gulden. Het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" van de Haagse auteur Johan van K. gaat juist over de schreef. Dat is de mening van de procureur-gene raal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Lange- meijer, die vanmorgen concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep in de „Bob en Daphne"-zaak. Het cassatieberoep richt zich tegen het arrest van het Haags Gerechtshof, volgens hetwelk de schrijver veroordeeld werd tot een boete van 25. wegens het verspreiden van een boek, dat aanstotelijk voor de eerbaarheid is. Volgens mr. Langemeijer wordt in het boek de werkelijkheid in een gevoelsbe- lichting geplaatst, die de gevaren ervan niet minder verergert dan overdreven preutsheid het op een andere wijze doet. De schrijver heeft steeds gezegd dat zijn boek een waarschuwing»inhoudt voor over dreven preutsheid. Als het doel van de schrijver is geweest jonge mensen hun overmatige, ongezonde schuldgevoelens of remmingen op seksueel gebied te helpen overwinnen, dan schiet hij over dit doel heen en moedigt in feite slechts aan tot het tegendeel, aldus mr. Langemeijer. Het boek zal hierdoor ook de rijpe lezer aan stoot geven. Overigens meende mr. Langemeijer dat uiterst moeilijk te bepalen is wat thans als de geldende opvatting op dit gebied moet gelden. Het is zeer wel mogelijk dat een geschrift tegelijk aanstotelijk voor de eer baarheid èn kunst is, maar dat het duide lijk overwegende karakter van kunst de aanstotelijkheid op de achtergrond dringt. De aangevoerde cassatiemiddelen achtte mr. Langemeijer ongegrond. De Hoge Raad zal op 9 maart arrest wijzen. Advertentie BARïSssTT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving4, 8 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 In de Vishal en op zee8 Ferdinand 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy 10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's De inspecteur van de militair geneeskun dige dienst, generaal-majoor-arts dr. H. J, van der Giessen, heeft vandaag besloten dat ook alle in Nederland gelegerde mili tairen van land- en luchtmacht tegen de A-griep zullen worden gevaccineerd. Daarmee zal het totaal aantal militairen dat wordt ingeënt stijgen tot rond de hon derdduizend. Zoals bekend is ge week het besluit genomen om de ui de bondsrepu bliek Duitsland verblijvende Nederlandse troepen tegen de A-griep in te enten. De achttienjarige matroos, die in decem ber 1963 de 85-jarige Enschedese sigaren- winkelierster mevrouw Blikman-Holtkamp bij een inbraak om 't leven heeft gebracht, moet acht jaar gevangenisstraf uitzitten. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft van morgen het vonnis vernietigd van da krijgsraad, die de jongen tien jaar had op gelegd. Dé matroos is ter beschikking van de regering gesteld. Hij is uit de militaire dienst ontslagen en mag niet meer dienen. Verwachting tot morgenavond: Vannacht in het oosten en zuid oosten van het land lichte vorst. Morgen overdag bewolkt weer met kans op enige regen of sneeuw gevolgd door stijging van temperatuur. Zwakke naar westelijke richtingen draaiende wind en toenemend matig of krachtig. Volledige weerrapporten op pagina twee. Shakespeare: Vissen doen als mensen. De grote eten de kleine op. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. IJmuider C>ourcint Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u, Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent 1 cl. icudtue oooo, na Kamooruren uaoou-oao*. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ST,.: OQOfia Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. 1 Giro-rekemng IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Rotterdam ziet geen kans voor de nodi ge investeringen toe te komen met de 380 miljoen gulden, die de regering heeft toe gestaan. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat 426 miljoen gulden het mi nimum is. B. en W. hopen nu toch aan de noodzakelijk geachte 426 miljoen te ko men door de verkoop van gemeentelijke eigendommen en door afkoop of cessie voor een reeks van jaren van periodiek aan de gemeente verschuldigde termijnen wegens huur en/of erfpacht. Men denkt over verkoop van loodsen en kranen en eventueel zelfs van ziekenhuizen met het recht van huur. De financiële moeilijkheden van Rotter dam zullen verschillende belangrijke ge volgen hebben. De aanleg van een trans portleiding tussen Berenplaat en Honiger- dijk, het oude waterwinwerk, wordt ver traagd, hetgeen tot gevolg heeft dat op de rechter Maasoever zeker een jaar langer dan was voorzien het huidige slechte water moet worden geleverd. Vertraging zal ook optreden bij de metrobouw. De heraanleg van het Hof plein inclusief de voetgangerstunnel wordt uitgesteld. De railaanleg en signalering zal worden uitgesteld omdat de middelen hiertoe ontbreken. Dit kan er toe leiden dat de metro aanzienlijk later zal gaan rijden dan was voorzien. Het vliegveld heeft een lagere prioriteit verkregen, zodat er belangrijk minder aan zal geschieden dan was voorgenomen. Aan het nieuwe stationsgebouw bijvoorbeeld zal praktisch niet worden begonnen. B. en W. zijn teleurgesteld over het over leg met de regering. „Redelijk overleg over de problematiek van Rotterdam In de „Situation-room" in de kelders van het Witte Huis heelt president Johnson de afgelopen dagen de acties tegen Noord-Vietnam geleid. Na een vermoeiend weekeinde en een span nende maandag besprak hij vandaag de situatie in Vietnam met de Demo cratische leiders van het Congres. Het is niet moeilijk te raden waar hij op de terugweg naar het Witte Huis in de stromende regen over peinsde: Vietnam. (Telefoto). De gemeentelijke dienst van sport- en jeugdzaken in Haarlem heeft plannen in studie om van de natuurijsbaan aan de Delftlaan een kunstijsbaan te maken. Het gaat om een lange baan en een ijshockey en kunstrij-baan. Bovendien denkt men aan een kunstskibaan. Voor nadere bijzonderheden over de plannen zie men pagina 11. Prinses Beatrix is van een korte winter sportvakantie in Zwitserland teruggekeerd in Nederland. Zij kwam gisteren aan op d( vliegbasis Soesterberg. Overcompleet zijnde officieren, die vrijwillig voortijdig de dienst verlaten, kunnen aanspraak maken op een uit kering die gelijk is aan achttien maal het bedrag van hun laatst genoten maand- wedde. Deze officieren kunnen voorts voor zichzelf en hun gezinsleden aan spraak maken op een gelijke geneeskun dige verzorging als ware hun geen voor tijdig ontslag verleend, tot op het mo ment dat ze normaal de dienst zouden hebben verlaten. Verder zal deze offi cieren de mogelijkheid worden geboden om bij het verwerven van een burger betrekking, bemiddeling op individuele basis te verkrijgen Partfjen die een eigen CAO voorbereiden voor het Hoogovenconcern streven er naar hierover in het eerste kwartaal van 1966 tot overeenstemming te komen. Dit heb ben de directie van Hoogovens en de vak bonden meegedeeld. In de overgangs periode zullen de bestaande arbeidsvoor waarden (CAO-Metaal) uiteraard zoveel mogelijk van toepassing blijven. Maandagavond zijn 91 mensen aan de dood ontsnapt, toen een passagiersvlieg tuig van de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS kort na het opstijgen van het vliegveld van Santa Cruz de Te- nerife, op de Canarische eilanden, neer stortte en volkomen in vlammen opging. Het toestel, een DC-7C was voor een vlucht naar Kopenhagen net van de grond losgekomen, toen het neerstortte. Alle in zittenden, 84 passagiers en zeven beman ningsleden, konden het vliegtuig nog tijdig verlaten, voor het in brand vloog. Alle bagage ging verloren. Zes passagiers lie pen builen en schrammen op. Alle inzit tenden waren Scandinaviërs. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) Verkenningsvliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben maandag foto's gemaakt van de aangerichte schade in Noord-Vietnam. Zeven Amerikaanse straalvliegtuigen zijn bij de aanvallen be schadigd. Een Amerikaans vliegtuig is neergeschoten. De piloot van het neerge schoten toestel is nog niet gevonden. De Noord Vietnamese omroep meldde dat de Verenigde Staten gisteren en eergisteren drie zware luchtaanvallen op Noord-Viet nam hebben ondernomen en dat daarbij tal van mensen zijn omgekomen. Het in Peking verschijnende „Volksdagblad" schrijft dat de Amerikaanse en Zuidviet- namese luchtaanvallen op Noord-Vietnam om vergelding vragen: „Als men ons met alle geweld een oorlog wil opdringen zul len we gereed staan in slagorde." Dit zijn de „extra's" die de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, biedt om te bevorderen dat het teveel aan beroepsofficieren in bepaalde rangen wordt teruggebracht. Een en ander heeft hij meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Ka mer J. Blom (P.v.d.A.). Deze extra's komen boven de financië le voorzieningen, die de wet (bevordering en ontslag beroepsofficieren) reeds kent. Die voorzieningen bestaan uit een onmid dellijk ingaand diensttijdspensioen (als er drie ontslaggronden voor betrokkenen gelden) of een uitkering, gelijk aan wacht geld (als er slechts één ontslaggrond op be trokkenen van toepassing is). In de nieu we regeling, die de minister heeft ontwor pen, is verder een mogelijkheid opengela ten voor diegenen die de dienst voortijdig willen verlaten, doch op wie geen van de ontslaggronden van toepassing is. Zij krij gen recht op een uitgesteld diensttijdspen sioen. De minister is ervan overtuigd, dat de voorzieningen een basis voor vrij willige dienstverlating vormen, die voor de betrokkenen financieel aantrekkelijk is en bezien vanuit het standpunt van de over heid alleszins verantwoord. De gehele re geling is neergelegd in een koninklijk be sluit. ROME (AFP) In Rome ligt een pak sneeuw, dat vanmorgen reeds tien cm. dik was. Het sneeuwt nog. Het leven in de eeuwige stad is gedesorganiseerd. Er rij den bussen noch taxi's. De Romeinse open bare diensten zijn niet ingesteld op het na- tuurverschijnsel. President Johnson heeft vanochtend een bijeenkomst belegd met de leiders van de Democratische partij in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Hij bracht hen op de hoogte van de ontwikkelingen in Zuid-Vietnam. Later op de dag werd een overzicht van de Amerikaanse politiek ge geven aan vijftig leden van het Ameri kaanse Congres die samen met hun echt genoten in het Witte Huis bijeenkwamen. Welingelichte kringen in Washington zei den dat de aanvallen van gisteren acties waren die zondag wegens slecht weer niet uitgevoerd konden worden. „De Russische regering zal gedwongen zijn „met haar bondgenoten en vrienden" verdere maatregelen te nemen om de vei ligheid van Noord-Vietnam te verzekeren en de defensie van dit land te verster ken." Dit werd gisteravond door het persbu reau Tass bekendgemaakt. De reacties van het Kremlin zijn voor zichtig gebleven. Het regeringsblad „Iz- vestia" noemde de Amerikaanse luchtaan val een „ruwe daad van agressie", waar tegen de Russische publieke opinie vast besloten protesteert, maar er werd niet met vergeldingsmaatregelen van Russi sche zijde gedreigd. Voor het eerst meldde de Izvestia dat de Amerikaanse aanval volgde op een guerilla-aanval op Amerikaanse installa ties, waarbij volgens het blad zeven Ame rikanen werden gedood en 109 gewond. De guerillastrijders zouden met Amerikaan se wapens zijn uitgerust. Hun aantal zou niet groot geweest zijn. De Britse regering, aldus onze corres pondent in Londen staat wat betreft de Amerikaanse vergeldingsmaatregelen te gen Noord-Vietnam tenminste naar buiten toe, volledig achter de Verenigde Staten. Londen is in voortdurend contact met Washington over Vietnam, maar de Ame rikaanse regering heeft „vanwege de snel le reactie" geen tijd gehad om de Britse regering van te voren op de hoogte te stel len van haar besluit tot een tegenaanval. Als een taak van zelfverdediging acht men in Londen het Amerikaanse optreden ten volle gerechtvaardigd. Maar de diplomatieke taal verbergt na tuurlijk wel de Britse onbehaaglijkheid, temeer omdat Groot-Brittannië samen met de Sovjet-Unie het voorzitterschap deelt van de in 1954 in Genève opgerichte be middelingscommissie voor Vietnam. Men begrijpt in Londen terdege, dat het con flict alleen op politieke wijze kan worden opgelost. De wederzijdse acties in Vietnam zijn mogelijk de inleiding tot onderhandelingen. Het staat wel vast, dat noch de Sovjet- Unie, noch de Verenigde Staten een uit breiding van de oorlog wensen. Londen heeft wat dit betreft het volste vertrouwen in president Johnson. Of zoals de „Times" het uitdrukt: „Zowel in de gedachten van Moskou als in die van Washington gaat waarschijnlijk het zwaard vergezeld van de duif." In Parijse diplomatieke kringen aldus onze correspondent in de Franse hoofdstad vraagt men zich vooral af hoe de ver scherping in de Amerikaanse gedragslijn te verklaren. Reeds vorige zomer heeft generaal De Gaulle bedekt voorgesteld om te bemiddelen, waarbij bij neutralisatie van een Verenigd Vietnam als de minst kwade oplossing in uitzicht stelde. Dat de Fransen in hun voormalige kolonie, waar de Amerikanen in het zuidelijke deel hun plaatsen nu hebben ingenomen, op korte of langere termijn als bemiddelaar of an derszins nog enige rol van belang zou kunnen spelen, wordt in Parijs over het algemeen betwijfeld. Wel gelooft men dat de Amerikanen nu eveneens hebben inge zien, dat enige militaire overwinning ook voor hen niet meer kan zijn weggelegd. Het nieuwe offensief wordt hier dan ook eerder beschouwd in het licht van een Amerikaanse poging eigen politiek te ver beteren voor latere vredesonderhandelin gen, die toch niet eeuwig kunnen wor den uitgesteld. Aan boord van het visserijvaartuig Miss Pionic II bekijkt en registreert een commissie van de luchtvaartin- spectie de gevonden wrakstukken van de DC-7, die met 84 mensen aan boord ter hoogte van Long Island in de Oceaan is gestort. (Telefoto). NEW YORK (Reuter, AP en AFP) Een Amerikaans lijnvliegtuig met 84 pas sagiers en bemanningsleden aan boord is maandagavond kort na het opstijgen van hetNew Yorkse vliegveld Kennedy ter hoogte van Long Island ontploft en In de Atlantische Oceaan gestort. Een vissers vaartuig heeft een stoffelijk overschot uit het water gevist. Hoewel vijftien schepen, acht hefschroef- vliegtuigen en twee vliegtuigen aan de op sporingsacties hebben deelgenomen is het vrijwel zeker dat alle 84 inzittenden om het leven zijn gekomen. Behalve het ene lijk zijn slechts enkele resten van het vliegtuig waaronder zitkussens, gevonden. Vanaf een observatietoren van de Ame rikaanse kustwacht op Long Island heeft men het vliegtuig in de lucht zien explo deren. Ook de bemanning van een Ameri kaans lijntoestel, dat op het moment van de ramp in de nabijheid vloog, heeft de ontploffing waargenomen. De oorzaak van de ramp is een myste rie. De bemanning van de verongelukte DC-7B heeft met geen woord gerept van gevaar. Er zijn geen inlichtingen, die op sa botage, een bomaanslag of iets dergelijks wijzen. Het weer kan geen factor bij de ramp geweest zijn. 4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1