Duitse verjaringskwestie levert grote hoeveelheid protesten op Doodvonnissen in Ghana Leider van opsporingsdienst in Ludwigsburg beschuldigd LIMONADE GAZEUSE Standpunt van Parijs en New Delhi gelijk Wereldnieuws Van dag tot dag <=firaatótoel Dr, H, DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 3 Tegenstanders gezinsfles 39 ceat 3 flessen f 1*15 tijdelijk bij OSRAM Premier Pompidou (£)p cis Floris Flanewr Het is veelzeggend dat de Amerikaanse president Johnson, die toch waarlijk geen gebrek aan grote en kleine zorgen heeft, zich niet te belangrijk heeft geacht om een uitspraak te doen over een onderwerp dat niet de beruchte internationale span ningen betreft, maar de Amerikaanse mens direct in zijn persoonlijk leven aan gaat: de luchtverontreiniging. Johnson heeft zich in een speciale bood schap aan het Congres alarmerend uitge laten over de gevolgen van het toenemen de autoverkeer in zijn land, vooral op het gebied van de luchtvergiftiging, en daar bij bekend gemaakt dat hij zich met de leiders der auto-industrie zal verstaan over mogelijkheden om de uitlaatgassen on- of minder schadelijk te maken. Dat is een initiatief, waarvan de gewone man heel wat meer profijt kan trekken dan van een dubieuze oorlog op een vér- verwijderde voorpost. Johnson blijkt te be grijpen, dat een regering zich evenzeer moet bemoeien met de dagelijkse, gede tailleerde zorgen en gevaren van haar burgers als met het grote, nationale pres tige op de wereldfronten. Dat is een men selijke trek, die vertrouwen wekt in de ver- antwoordelijksheidszin dezer regering. Het is bovendien een voorbeeld dat inspirerend kan werken op de gewestelijke en plaatse lijke overheden, die bijzonder duidelijk ge roepen zijn om deze dagelijkse narigheden te bestrijden maar dat niet altijd naar ver mogen doen. Wanneer in een enorm groot, weids en ruimtelijk nog bevoorrecht land als de Verenigde Staten de hoogste autoriteit een dergelijk initiatief neemt, hoe dringend en actueel moet dit vraagstuk der luchtver ontreiniging dan wel zijn in een volgepropt land als het onze. Maar noch landelijk, noch plaatselijk is veel te bespeuren van grote bezorgdheid bij de overheid voor de gezondheid van de Nederlandse lucht. Hier en daar wordt wel aarzelend iets on dernomen, maar elders wordt zelfs blijk gegeven van een zodanig tekort aan in zicht in en belangstelling voor dit onder werp, dat stadsplannen eerder gericht lij ken te zijn op een intensievere dan een mindere luchtverontreiniging. De versprei ding van kleine parkeerruimten in een dichtbevolkte binnenstad en de aanwijzing van smalle binnenstraten tot parkeerstra- ten bijvoorbeeld zoals menig stedelijk structuurplan voorziet moeten maatre gelen heten die tegengesteld zijn aan de noodzaak tot luchtzuivering. Sommige Ne derlandse steden lijden aan dit foutieve voornemen, dat afkomstig is van goedbe doelende doch niet zeer progressieve gees ten, die verzuimen nieuwe factoren in hun studie op te nemen en blijven vasthouden aan intussen verouderde opvattingen. De medische onderzoekingen op het gebied van de longziekten hebben intussen naast de sigaret ook het uitlaatgas sterk verdacht gemaakt. Dat is een factor die in de degelij ke Nederlandse methode van toepassing der wetenschappelijke uitkomsten wellicht te laat zal worden geaccepteerd. Afgezien van achtergebleven structuur' plannen moet ook nog eens de aandacht worden gevestigd op het gebrek aan di recte en voor de hand liggende maatrege len van overheidswege, om alvast het ze kere voor het onzekere te nemen en in het vooruitzicht op drastische ombuiging van stadsplannen gedetailleerd blijk te geven van bezorgdheid. Een van die maatregelen zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat zwaar vrachtvervoer om de stadskernen wordt geleid. En als men dan in de benepen binnensteden vandaag aan de dag nog bussen, militaire autokolossen en vracht wagens in grote kolonnes gasbrakend ziet voortkruipen, vraagt men,, zich toch af of het presidentschap van de Verenigde Staten méér gelegenheid biedt om eens diep na te denken dan diverse sleutelpo sities in een stadsbestuur Uniillllllllliiiniil!3!illii!iiillililllIiliiiiiiiilllfilll!UlII!Iii!lillll!lli!llllllilIIIIII ACCRA (Reuter) In Accra zijn maan dag onder andere twee Ghanese oud-mi nisters ter dood veroordeeld op beschuldi ging van hoogverraad. Na een proces van vier maanden kwamen de twaalf leden van de jury in nog geen uur eenstemmig tot een schuldig verklaring, waarna opper rechter, Sarkode Adoo, het doodvonnis uit sprak over de oud-minister van voorlich ting Tawia Adamafio, de oud-minister van buitenlandse Zaken Ako Adjei. Ook het oud-bestuurslid van de aan de macht zijnde Volksconventiepartij, Hugh Cofie Crabbe een voormalig lid van de oppositie, Ro bert Benjamin Otchere, en. een oud-ambte naar, Joseph Jaw Manoe werden ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door ophanging worden voltrokken. Alle beklaagden die verklaarden onschul dig te zijn, hadden al eerder terechtge staan. In dit eerste proces dat in decem ber 1963 eindigde, was het doodvonnis uit gesproken over Otchere en Manoe. De drie andere beklaagden werden toen vrijgespro ken. President Nkwame Nkroemah ont sloeg twee dagen nadien sir Arkoe Korsah, die als opperrechter het proces had ge leid en verklaarde vervolgens, met mach tiging van het Parlement, het vonnis on geldig. (Van onze correspondent) BONN Het getij in de verjaringskwes tie van de nazi-misdaden begint te keren. Nog steeds houdt minister van justitie, Ewald Bucher, koppig vast aan zijn stel ling dat vanaf mei aanstaande geen nieuwe aanklachen tegen Hitiers oorlogs misdadigers meer zullen worden ingediend. Het is dan twintig jaar gelden dat aan de tweede wereldoorlog een einde kwam en twintig jaar is de termijn waarna vol gens de Westduitse wetgeving, de vervol ging van een misdrijf niet meer kan wor den aangevangen. Maar waarom zou men nu juist het einde van de oorlog als begin van deze veel omstreden verjaringster mijn aannemen? Een groot aantal van minister Buchers bestrijders stelt voor de termijn op een later tijdstip te doen be ginnen. Dit zou een oplossing betekenen met een minimum aan gezichtsverlies voor de fervente voorstanders van de ver jaring. De grondvesten van minister Buchers mi nisterie van Justitie beginnen te wanke len onder de indrukwekkende hoeveelheid protesten tegen de verjaring. Ze komen niet alleen uit het buitenland, maar ook uit de kringen van het Bonner regerings apparaat. De laatste weken heeft vooral de stel- lingname van de Westduitse ambassadeur in de Verenigde Staten, Knappstein, zijn uitwerking niet gemist. Knappstein heeft zich een „hartstochtelijke tegenstander" van het ingaan van een verjaring ge noemd. Ondanks protesten van de bladen zoals „Die Welt" en „Bildzeitung", die het aftreden van Knappstein eisten, wijst niets erop dat men in Bonn probeert Knappstein de mond te snoeren. De regeringswoordvoerder Von Hase, als spreekbuis van bondskanselier Erhard, gaf eind vorige week Knappstein in zeke re zin zelfs carte blanche, toen hij ver klaarde dat in een morele kwestie als de ze ook een ambassadeur het recht heeft uiteen te zetten wat zijn persoonlijke me ning is. Advertentie AL ENIGE MAANDEN voordat de ver jaring een „affaire" werd, heeft kanselier Erhard op een persconferentie gezegd dat hij een tegenstander van de verjaring is. Regeringswoordvoerder Von Hase liet nu voor het eerst duidelijk blijken dat Erhard dit standpunt in het kabinet had trachten door te zetten, maar dat de meerderheid het niet met hem eens was geweest. Dé" bondskanselier bepaalt echter in de Bondsrepubliek de richtlijnen van de bin nenlandse- en de buitenlandse politiek. De regeringswoordvoerder wilde nog niet met zoveel woorden zeggen dat Erhard wellicht binnenkort van dit recht tot het bepalen van de verjaring-politiek gebruik zal gaan maken. Het wachten is waar schijnlijk op het rapport dat minister van Justitie Bucher de Bondsdag 1 maart schriftelijk zal hebben voorgelegd. Hierin zal de minister het parlement ad vies uitbrengen over de vraag of het na bestudering van de vraag hoeveel oorlogs misdaden op dat tijdstip nog voor vervol ging in aanmerking komen, raadzaam is de verjaring niet te laten ingaan. Tien maart komt dit rapport ter openbare discussie in de Bondsdag. Als ook het kabinet er dan toe zal besluiten de vervolging van oor logsmisdadigers voort te zetten, zal Bu cher als minister van Justitie aftreden, zo als hij nu al herhaaldelijk heeft doen weten. Regeringswoordvoerder Von Hase heeft laten doorschemeren dat er zich bij het de bat in de Bondsdag wel eens „een nieuwe situatie" zou kunnen voordoen. Veel zal afhangen van het speurwerk van het centrale opsporingsapparaat voor oor logsmisdadigers in Ludwigsburg, dat ove rigens volgens vele critici te laat aan het werk geslagen is. Pas sinds kort hebben ambtenaren van deze instelling hun tegen zin overwonnen om naar landen als Po len en Tsjechoslowakije te reizen, waar zich belangrijke bronnen voor de opspo ring van nazimisdadigers bevinden. Het moet onaangenaam voor minister Bucher zijn dat nu een discussie is ont brand over de vraag of de leider van de Advertentie n aankoop 3 flessen van centrale in Ludwigsburg, Erwin Schuele, al dan niet lid van de N.S.D.A.P. is ge weest. Allang werd gefluisterd dat Schüle niet met hart en ziel de onderzoekingen leidde. IN OOST-BERLIJN is nu bekend ge maakt dat Schüle vanaf 1933 lid van de S.A. is geweest vanaf 1935 lid van de N.S.D.A.P. Van 1937 tot 1945 zou hij ook lid van de S.S. zijn geweest. Het ministerie van Justitie van het land Baden Württemberg tot welks rechts gebied, Oberstaatsanwalt Schüle behoort, heeft er nog eens op gewezen dat men er daar steeds van was uitgegaan dat Schüle lid van de N.S.D.A.P. was geweest, maar geen gronden had gevonden in verband hiermee maatregelen te nemen. Schüle zelf, die op het ogenblik in War schau nazi-archieven bestudeert en daar met grote koelheid ontvangen werd, maak te bekend dat hij nooit lid van de N.S.D.A.P. was. Hoe dit alles ook zij, de affaire geeft voedsel aan degenen die de doeltreffendheid van de centrale in Lud wigsburg in twijfel trekken. Ze is echter precies de troef waarop minister Bucher al zijn kaarten heeft gezet. Het meest recente verliespunt voor Bu cher is een vraaggesprek dat oud-kanse lier Konrad Adenauer afgelopen zaterdag de „Stuutgarter Zeitung" toestond. Aden auer geeft daarin als zijn mening dat het jaar 1949 als begin van de verjaringster mijn moet worden aangenomen en niet 1945. „Het is een mogelijke uitweg", zei de oud-kanselier. „1945 was een vacuum. Toen had men geen tijd, toen moest men opbou wen. Er heerste toen een soort interregnum, een stilstand in de justitie." Het is heel goed mogelijk dat deze op vatting meer stemmen krijgt. Een ver schuiven van vier jaar redt niet alleen de gezichten maar betekent bovendien een praktische oplossing in een gecompliceerd moreel-juridisch en politiek probleem. Een menigte Chinese militia-mannen en -vrouwen sommigen bewapend met geweren, tijdens een protest demonstratie tegen de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam. De demonstratie werd gehouden in Peking. ,(Telefoto). Verscheidene buurlanden van Zuid-Viet- nam hebben zich goedkeurend uitgelaten over de Amerikaanse vergeldingsactie. Thailand noemde deze actie „zelfverdedi ging", Maleisië zei bij monde van premier Rachman dat de VS de wet volgden van „direct terugslaan". Maar in Noord-Afri- ka en in Scandinavië werden de vergel- dingsaanvallen in de pers veroordeeld. De krant „Revolucion" in Havana zeg de Noord-Vietnam Cuba's volle steun toe. Het Japanse parlement kreeg van pre mier Sato te horen dat de enige manier waarop de Vietnamese kwestie kan wor den geregeld, bestaat uit vreedzame on derhandelingen. De Westduitse „Frank furter allgemeine" keurde de Amerikaan se actie goed, „France-soir" noemde het gevaarlijk spel. „Een bedreiging van de wereldvrede" zo bestempelt het Joegoslavische partij blad „Borba" de Amerikaanse vergel dingsaanvallen op Noord-Vietnam. „De soevereiniteit en onafhankelijkheid van een klein land staan bloot aan het meest brute geweld", aldus het blad. Een Noordvietnamese autoriteit heeft gisteren verklaard, dat zijn regering alle voorstellen toejuicht tot oplossing van het Vietnamese vraagstuk in overeenstem ming met de overeenkomsten van Genève van 1954. „Ook Peking en Hanoi moeten inzien", zo schreef gisteravond „Le Monde" „dat een wereldmogendheid als de Verenigde Staten zich de luxe van een capitulatie niet kan veroorloven". De Franse premier, George Pompidou, heeft verklaard, dat de standpunten van de Franse en de Indische regeringen over de toestand in Vietnam „zeer dicht bij elkaar liggen". Kusjes en bloemen IK GEEF TOE dat er veel mensen zijn die lief en aardig doen tegen veel men sen aan wie zij een centje kunnen ver dienen, ofschoon deze hun volledig anti pathiek zijn. Maar er zijn toch ook wel mensen en hun aantal is niet zo gering als u misschien geneigd bent te denken die anders doen en die zeggen: ik vind 'm zo'n nare jongen, dat ik geen cent aan hem wens te verdienen. Met de Staten is dat anders en met de grote jongens van de grote commercie ook. Die spelen, zonder uitzondering catch as catch can en of de Staten en derzel- ver régimes hun stelsels nu ook totterdood bestrijden en hen voor vuile vis uitmaken op het wereldpolitieke vlak en op het hogere commerciële niveau tellen over wegingen van wat de individuele burger eer en zelfrespect noemt, niet mee. Als u het mij vraagt dan is dat toch maar een smoezelig gedoe, hoeveel fraaie en kwasi-waterdichte theorieën die jongens ook klaar hebben liggen om u mee om de oren te slaan, teneinde u van uw abso lute ongelijk te overtuigen. Het is bij mijn weten nog nooit voor gekomen dat een wereldconcern aan de exponenten van een wereldmacht geschre ven heeft: mijneheren, uw opvattingen zijn zozeer in strijd met de onze en uw propaganda is zozeer gericht tegen de denkwijze die de onze is, dat wij (en niet eens tot onze spijt) er niet over denken u onze produkten te leveren. U kunt het ons doen en ziet u maar dat u bij een ander krijgt wat u van ons niet krijgt. Met de Staten van hetzelfde laken een slecht-zittend pak. Elkaar omhelzen. El kaar kusjes en bloemen geven. Samen lek ker eten. Samen rijen rijen rijen in een wagentje. Schouderkloppen. Handjeplak. Grootkruisje-wisselen. En wederzijds een met scherp geladen revolver in de ach terzak en een mooi-scherpe dolk achter 't handje. Waar dan nog bovenop komt, dat de in dividuele staatsburger die wel sympathie heeft voor die andere meneer en die daar voor uit durft te komen, een onvaderlands lievende schobberd is, wiens gezelschap u als de pest moet vermijden, anders hebt u kans dat u ook verdacht wordt. Dit is, mijne heren grootmogenden in de politiek en de commercie voor de ge wone man die in feite uw opdracht gever is, wiens vertegenwoordiger en last hebber u bent onbegrijpelijk. Ik aarzel niet te verklaren dat ik ten deze ook als gewone man reageer, of schoon ik het wel begrijp, maar het wel heel hypocriet vind. Vindt u het een oplossing te zeggen dat er zoveel gehuicheld wordt in de we reld, dat een beetje meer er niet toe doet Het is een miserabel gedoe va'i misera bele mensen. Ik stel geen vertrouwen in hen voor de werkelijke vooruitgang van de wereld. Maar ik vermoed dat dit hun koud laat en dat zij erom glimlachen. HET DIEPE KARRESPOOR Dezer dagen, bij de behan deling van de begroting voor Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer, behoorden wij tot de zonder twijfel niet heel velen, die de debatten zeer aandachtig volgden. Hoe weinig spreekt de buitenlandse politiek van Nederland nog tot de openbare verbeelding en hoe begrijpelijk is dit! Want er was nagenoeg niets nieuws te beluisteren, zomin van ach ter de regeringstafel als uit de monden der Kamerleden. De unanieme aandrang van het Parlement om meer gelden beschikbaar te stellen voor hulp bij de ontwikkeling van minder welvarende landen komt zeker niet onverwacht het is een jaarlijks terugke rende klacht. Misschien geldt hier meer dan de meeste Ka merleden denken, dat de kri tiek heel wat gemakkelijker is dan de kunst in casu de kunst om het geld zodanig uit te geven, dat er inderdaad re delijke zekerheid bestaat om trent de doelmatigheid van het plan, en van de uitvoering ervan volgens aanvaardbare normen van efficiency. Maar de wrevel bij de Kamer die ieder jaar het zelfde betoogt, en ieder jaar uit de cijfers moet ervaren, dat er maar weinig gebeurt is er niet minder begrijpelijk om. Wij willen er een lief ding om ver wedden, dat wij over een jaar weer precies zulke klachten zullen horen. Dat het met de politieke een wording van Europa niet naar wens verloopt, is iets waar over minister en Kamer het hartgrondig eens zijn maar eder vleugje hoop op een ver- oetering wordt tegelijk, en al bij voorbaat, weggenomen door de minister, wanneer hij zegt wél in het verband van de Zes te willen praten, maar al léén indien alle andere vijf daarop zouden staan, en dan nog in de meest losse vorm die maar mogelijk is. Tracht men zich deze moei lijke problematiek eigen te maken, dan moet men wel er kennen dat de zaak óók niet gemakkelijk zou liggen met een meer toeschietelijke Neder landse minister van Buiten landse Zaken. Er zijn immers grote verschillen van instelling tussen landen als Frankrijk en West-Duitsland enerzijds, Ne derland of België anderzijds, en het heeft geen zin die ver schillen te verbloemen door een schijnbare eenheid tot stand te brengen. Eveneens is het waar, dat onze opvattin gen over de wenselijkheid van Englands toetreding redelijk genoeg zijn. Minister Luns heeft nu gezegd, toch ook wel te willen praten terwijl kenne lijk Engeland voorlopig niet in de E.E.G. komt, en dat lijkt dus een kleine herziening van het vroegere standpunt. Maar doordat hij al dadelijk uitsluit, dat er enigerlei vaste vorm aan de politieke samen werking van de Zes wordt ge geven, wordt dit naar alle waarschijnlijkheid een zinloos gepraat. En men heeft wel eens de indruk dat dit juist is wat men op het Plein maar het liefst ziet gebeuren. Maar, zo verzuchtte het Ka merlid Bos, kan men dan niet eens trachten in een ander ge zelschap dan dat van de Zes te praten? Op die zinvolle sug gestie is de minister in het ge heel niet ingegaan. Ten aanzien van de multi laterale kernvloot (het ding schijnt nu niet anders dan M.L.F. meer te mogen heten) worden wij andermaal niet wijzer. Of misschien toch wel een heel klein beetje. Want ter wijl de minister ons nog eens verzekert, dat de regering geen enkele beslissing heeft geno men, draagt hij in de zelfde ademtocht nieuwe argumen ten aan die dit wapen aan vaardbaarder moeten maken en hij doet dit met een niet mis te verstane hartstocht. Het is droevig, dat in deze inderdaad belangrijke aange legenheid de Kamer zich laat ringeloren door de regering, en doet alsof zij het sprookje zélf gelooft. Het sprookje dat de Nederlandse regering nog geen standpunt zou hebben in zake de al dan niet wenselijk- heid van deze kernvloot en van de Nederlandse deelne ming hieraan. Hoezeer dit een sprookje is, moge blijken uit het feit dat er nu reeds een dergelijk schip, met een „multilaterale" be manning met Nederlanders erbij, rondzwabbert over de wereldzeeën, onder Noord amerikaans commando. Het eerst ging men naar.Cuba, om bij de baai van Guanta- namo te gaan oefenen. Bij de Cubanen en de overige La- ;ijns-Amerikanen kan dit al leen maar de indruk hebben gewekt alsof de deelnemende Europese landen de politiek van de Verenigde Staten ten aanzien van Cuba, van Pana ma en van Zuid-Amerika, door dik en dun steunen. Misschien duikt het schip straks op in de baai van Tonkin. Het is alleen zo jammer dat nu deze zogenaamde M.L.F. het mikpunt wordt van klad deraars met kalk van waar schijnlijk communistischen of pacifistischen huize, want al lerlei oer-fatsoenlijke lieden van andere partijen gevoelen zich dan des te meer verplicht, het een fraai plan te gaan vinden. Van minister Luns hebben wij nog kunnen horen, dat de ze M.L.F. helemaal niet „in de ijskast" zou zijn gezet door Washington. Maar gelukkig horen wij evenmin meer van het plan om er, in ons vor stelijk 's-Gravenhage, een spe ciale internationale conferentie aan te besteden zoals mi nister Luns, zeker alweer zon der de Nederlandse regering op enigerlei wijze aan de M.L.F. te binden, aan zijn col lega's van Amerika en West- Duitsland in december schijnt te hebben voorgesteld! Den Haag, dat een grote naam in de wereld heeft door twee daar gehouden vredesconfe renties, kan het zeer wel stel len zonder de twijfelachtige eer van de stad te zijn van de conferentie tot oprichting van een multilaterale kernmacht! Wij zitten met onze buiten landse politiek van na de tweede wereldoorlog langza merhand in een heel diep karrespoor. Opeens zijn wij toen van neutraal-door-alles- heen tot op en top Westerse geallieerden geworden, die met grote en eerbiedige be wondering de leiding van Amerika in de wereld aan vaardden samen met de Marshall-dollars. Beter dan zo erg ondankbaar misschien. Maar toch niet goed genoeg voor een klein land met een grote traditie op het gebied van het volkenrecht, van de wereldvrede en van nog enke le andere idealen die, dach ten wij, behoorden tot onze dierbaarste geestelijke goede ren Zo goed als wij honderd jaarlang onwrikbaar-neutraal waren gebleven Hitler of geen Hitier, onpartijdig blij ven wij zo werd nu de nieuwe les heel erg grondig geleerd. De les van de koude oorlog, van het ijzeren gor dijn, van John Foster Dulles en zijn gevaarlijke lopen langs de afgrondHet is, alsof onze minister hem en de toen bestaande apocalyptische situatie mist, evenals hij treuren zou indien de M.L.F. inderdaad voorgoed aan de kant werd gezet door Wash ington. Het gevolg van dit alles is geweest, dat in Nederland bijna niemand nog belangstel ling kan opbrengen voor onze buitenlandse politiek, terwijl in de wereld, in het Europa- van-de-Raad-van-Europa, in het Europa-van-de-Zes en in de Benelux Nederland heel erg alleen is komen te staan. Naar een Nederland, dat werkt voor verbetering van de internationale betrekkingen en dat streeft naar een grote Europese integratie zou men hier en daar wel met een ze kere aandacht geluisterd heb ben. Maar naar dit Nederland van nu luistert niemand. Ge lukkig ook President Johnson niet, wanneer het gaat om de M.L.F. en de verhouding Oost-West. Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL Verkiezingen. De gemeenteraadsverkiezin gen die zondag in Griekenland zijn ge houden, hebben een grote overwinning opgeleverd voor de regeringspartij, de Unie van het Centrum. Begrafenis. Het stoffelijk overschot van Alma Mahler-Werfel is maandag bijge zet op een kerkhof in Wenen waar ook haar eerste man, de beroemde compo nist Gustav Mahler, begraven ligt. Alm» Mahler-Werfel stierf elf december in New York. Infiltratie. Zeven soldaten werden gewond, van wie één zwaar, toen een Israëlische patrouillewagen in het gebied van Gaza bij de grens tussen Israel en Egypte op een mijn liep, die daar volgens een Isra ëlische woordvoerder door Egyptische infiltranten was neergelegd. Prikkeldraad. Langs de 406 kilometer lan ge grens tussen de Westduitse deelstaat Beieren en Oost-Duitsland is nu een dub bele prikkeldraadversperring aangelegd. Dat heeft de Beierse minister van Bin nenlandse Zaken maandag meegedeeld. In sommige sectoren is de prikkeldraad versperring zelfs drie en vier rijen dik. De Tsjechische autoriteiten hebben langs de grens tussen Tsjechoslowakije en Bei eren een draadversperring laten aan brengen. Op de draad staat een span ning van 5.000 volt. Testbuisjes. Sinds er strengere straffen voor het besturen van motorvoertuigen „onder invloed" in West-Duitsland wor den gegeven, bestoHTW1 de automobilis ten in de Bonds-zaken waar testbuisjes om 'gehalte in het bloed vast te stellen, in de handel zijn. Er zijn meer dan een miljoen proef- buisjes besteld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3