Dr. Ben-Assa uit Amsterdam is beroemd bij Negev-Bedoeïenen Zwarte kunst wordt er nog hoog vereerd Een maand gevangenis voor een klap in het verkeer Sanering van Culemborg is officieel begonnen Verdachte van antiekdiefstal in politiebureau gevonden ASPIRIN® BAYER Leiderschapsexamen bij Tories is in volle gang Transistors Moeilijke diagnose Geesteszieken vAiili VS wijzen vier astronauten aan Nieuwe arrestaties in rassenstrijd Bijna miljoen schade bij legeroefening Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... Heath of Maudling? Reisbureau voor Duitse oorlogsmisdadigers Weer Orang-Oetan dood in Blij dorp DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 :i lil Spanje bemiddelt tussen Bonn en Cairo Kort nieuws /Vfc-VlT U RNA WASAUTOMAAT AMSTERDAM DAAR STAAT ACHTER EE G'kampioen Zomerverkie zingen? (Van onze correspondent) JERUZALEM Alle Bedoeïnen in Is raels zuidelijk woestijngebied, dat de Ne- gev heet, kennen dokter Ben-Assa uit Beershewa, die heel zijn leven wijdt aan hun lichamelijk welzijn. Hij staat name lijk aan het hoofd van de medische dienst, die de staat er voor deze schilderachtige, maar primitieve zwervers op na houdt. De ze functie heeft dokter Ben-Assa een uit zonderlijke kennis van hun levenswijs ver schaft. Om nog maar te zwijgen over de eerbied, die zijn patiënten hem toedragen en die hij niet cadeau heeft gekregen. Want het werk als medicus onder deze mensen eist veel geduld, veel begrip en veel inspanning. Ben-Assa heeft niet altijd zo'n exotisch klinkende naam gedragen. Zijn wieg stond namelijk in Amsterdam en in zijn Neder landse jaren heette hij dokter B. van Esso. Drie jaar geleden werd hem de dr. B. Pliskin-prijs toegekend voor zijn belang rijke arbeid ter bestrijding van de tuber culose, een ziekte, die vooral de Bedoeï- nen-stammen in de Negev teistert. Die on derscheiding werd verleend voor belangrij ke onderzoekingen of opmerkelijk pioniers werk ten gunste van de volksgezondheid. Zowel met het een als het ander heeft hij zich ruimschoots bezig gehouden en hij doet dat nog steeds, dag in, dag uit, on der dikwijls moeilijke omstandigheden als rijpende koude en verzengende hitte. DE MODERNE BESCHAVING heeft nog maar weinig vat gehad op het volk der Bedoeïnen. Zeker, een enkele middelbare school in Israel telt een paar kinderen van Bedoeïnen jongens natuurlijk, geen meisjes onder haar leerlingen. Een en kele Bedoeïn studeert zelfs geneeskunde aan de Hebreeuwse universiteit in Jeruza lem. Er zijn Bedoeïnen, die een auto bezitten of een fiets. En transistors zijn geen zeld zaamheid meer in hun zwarte tenten. Toch leven zij in de meeste opzichten nog als eeuwen geleden. Het hele complex van hun zeden en gewoonten heeft zich nauwelijks veranderd. Hun vaak wonderlijke gebrui ken bij geboorte, huwelijk en dood handha ven zich hardnekkig en alleen met de grootste aarzeling geeft de Bedoeïn zich gewonnen aan opvattingen en levenswijs van onze dagen. Dokter Ben-Assa heeft zijn reputatie niet op slag verworven. Er moesten jaren van hard werken overheen gaan voordat de Bedoeïnen van de Neggv _zjoh aan zijn zorg toevertrouwden. Meer en meer komen zij naar Beershewa, maar nog altijd gaat de dokter „de boer op" om zijn patiënten in hun woonsteden op te zoeken en hun het besef bij te brengen, dat de moderne wetenschap heel wat betere levenskansen biedt dan de zwarte kunst van hun hoog vereerde medicijnmannen. Dat hij het pleit heeft gewonnen kan nog altijd niet worden gezegd. Eeuwenoud vooroordeel laat zich niet in een paar jaar uitroeien. Maar dat mannen en vrou wen hem steeeds meer raadplegen, getuigt toch wel van vooruitgang. En de zege is des te groter als blijkt en dat gebeurt vaak dat de patiënt zich eerst tot de medicijnman van zijn stam had gewend, maar daar dikwijls na veel en onnodig lijden had ervaren dat „een schomme lende lever" of „een wandelende baarmoe der" zelfs die geleerde te machtig waren. IN MAART en augustus 1962 werden on der leiding van dr. Van Esso eenentwin tighonderd Bedoeïnen, mannen, vrouwen en kinderen medisch onderzocht. Over dat Een kippenv er koopster, zoals alle Bedoeïen -vrouwen torst ze een vracht kleding mee onderzoek en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden vertelt hij in een rapport, dat zojuist is verschenen in „Harefuah' het orgaan van de Israëlische artsen-or ganisatie. De bezwaren begonnen al met de re gistratie. Iedere Bedoeïn heeft minstens vier namen, die nu eens zo, dan weer an ders worden uitgesproken en op allerlei manieren worden gespeld. Daarnaast was er de diep gewortelde tegenzin van de vrouwen zich te ontkleden. En als die afkeer was overwonnen lieten zich technische hinderpalen gelden. De Be doeïnen torsen zomer en winter een vracht kleren met zich, waarvan zij zich niet een- twee-drie kunnen ontdoen, omdat bepaal de kledingstukken hetzij aan de hals het zij aan de enkel, en soms ook op beide plaatsen tegelijk, zijn vastgenaaid. De leeftijd van de patiënt kon vaak al leen maar geschat worden, omdat de mees te Bedoeïnen zelf niet weten wanneer zij werden geboren. Bloedonderzoek stuitte niet zelden af op wantrouwen en angst. De weinigen, die zich meestal na veel overreding, gewonnen geven en in de geveesde bewerking toe stemmen, klagen nog maanden, en soms zelfs jaren, over lichaamszwakte en pijn op de plaats, waar het bloed werd afge tapt. LANG NIET ALTIJD valt wijs te wor den uit de klachten, die de patiënten uiten. Natuurlijk staat dat een betrouwbare dia gnose in de weeg. Het meest werden aan doeningen van de ademhalingsorganen vastgesteld. Hartziekten en ziekten van de bloedvaten waren betrekkelijk zeldzaam, maar er waren legio gevallen van tuber culose. Geslachtsziekten kwamen zelden voor. Bij negentien percent van de onderzoch te patiënten kon geen conclusie worden ge trokken uit de opgegeven symptomen „Een aanzienlijk aantal vrouwen slaagde er aanvankelijk in mij ervan te overtuigen, dat zij ziek waren, ofschoon zij in werke lijkheid niets mankeerden," bekent dokter Ben-Assa niet zonder zelfspot. Aan geboorteregeling doet de Bedoeïn niet. Slechts een doodenkele keer wordt de arts daarover inlichtingen gevraagd. Van de vrouwen, die werden onderzocht, bleek 3,6 percent onvruchtbaar. De angst voor steriliteit is groot. De dokter vermeldt het geval van een vijftienjarige echtgenote, sinds drie maanden getrouwd, die er zich over beklaagde, dat zij „nog altijd niet zwanger" was. En moeders van acht of meer kinderen bleken dodelijk ongerust, als er nog niet meer kwamen. PSYCHISCHE AANDOENINGEN zijn, volgens het rapport, onder de Bedoeïnen niet zeldzaam, al komen heel weinig ge vallen bij de dokter terecht. Gebeurt dit wel, dan gaat het bijna altijd om patiën ten, die onder behandeling van een me dicijnman waren geweest, maar daarbij geen baat hadden gevonden. Ziekenhuis- verpleging leidde tot „opmerkelijk goede" resultaten. Het is curieus, dat kanker onder de Be doeïnen weinig wordt aangetroffen. In de zeven jaar, dat dokter Ben-Assa onder hen werkzaam was, heeft hij zelfs niet één geval van borstkanker kunnen constateren. Waaraan die praktische afwezigheid moet worden toegeschreven? Men weet het niet. Maar het is proefondervindelijk bewezen, dat de Bedoeïn minder dan anderen de kans loopt aan deze rampzalige kwaal ten offer te vallen. Bedoeïen-hoofdman Sjeik Suleiman. Hij gaat niet graag naar de dokter, maar als het niet anders kan heeft dokter Ben-Assa zijn vertrouwen ge wonnen. /- 'V*:" i y :\";v'.V"'Sfs&vj 7; HOUSTON (Reuter) Voor de eerste Amerikaanse bemande ruimtevlucht van een week met een ruimtevoertuig van het type Gemini zijn maandag majoor Gordon Cooper, die in mei 1963 in een cabine van het type Mercury 22 omwentelingen om de aarde maakte, en de kapitein-luitenant-ter- zee Charles Conrad aangewezen Verwacht wordt dat de grote vlucht in de herfst zal worden gemaakt. Twee voormalige piloten van de marine luchtvaartdienst, Neil Armstrong en Elliott See, zijn als plaatsvervangers van Cooper en Conrad aangewezen. Zij zijn, evenals Conrad, nooit in de ruimte geweest. Aan de vlucht van Cooper en Conrad zul len twee bemande vluchten met een Ge- mini-cabine voorafgaan in maart of april een tocht van drie omwentelingen en in de zomer een vlucht van vier dagen. CAïRO (AFP) Een speciale afgezant van generaal Franco, markies de Nerva, heeft in Cairo een Spaans bemiddelings voorstel in het conflict tussen Bonn en Caïro overhandigd. Volgens politieke waarnemers zou Bonn wel bereid zijn do militaire hulp aan Is rael te staken als Egypte besluit Oost- Duitsland niet te erkennen. BONN (AP) De regering van kanse lier Erhard heeft onder druk van de Ara bische landen om de wapenzendingen aan Israel stop te zetten, vandaag meegedeeld, dat bij de Bondsdag een wetsontwerp zal worden ingediend over de Westduitse wa penleveranties. Het is de eerste maal dat de Westduitse regering officieel bereidheid toont haar Is- rael-politiek te herzien. „De oplossing," al dus de woordvoerder van Erhard, „zal er een zijn op „niet-discriminerende basis". Hij weigerde te zeggen of de wapenzen dingen al stopgezet zijn. Een maand gevangenisstraf heeft de Haagse politierechter mr. Gieben opge legd aan een 45-jarige bedrijfsleider uit Den Haag. Hij had een mede-automobi list mishandeld. „Op de Nederlandse we gen dulden we geen Franse methoden", motiveerde de politierechter het straffe vonnis. „Met alle strengheid zullen we daartegen optreden". In de avond van 21 september van het vorig jaar reed de man op de rijksweg Den HaagAmsterdam. Bij Woubrugge passeerde hij een automobilist die met grote lichten reed. Op datzelfde moment naderde uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto met groot licht. Daar door werd de bedrijfsleider verblind en De burgemeester van Culemborg heeft gisteren een fabrieksschoorsteen omverge trokken op het terrein van een voormalige sigarenfabriek, één van de 22 bedrijfspan den die bij de sanering van Culemborg (dertienduizend inwoners) moeten verdwij nen. De burgemeester, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, werd geassisteerd door prof. ir. S. J. van Embden, ontwer per van het saneringsplan van de stad Cu lemborg. Voornaamste doel van de sane ring is om Culemborg het karakter van dubbelstad te ontnemen. De twee delen van deze vroeg-middeleeuwse plaats zijn nu verbonden door één straat in het cen trum via de nauwe binnenpoort. Het plan voorziet in twee nieuwe noord zuid verbindingen. In de „nieuwstad", die nimmer een stedelijk karakter heeft ge kregen, zullen ook de tien daar nog staan de boerderijen gaan verdwijnen. Op de lan ge duur wil Culemborg een gedeelte van de oude woningen in dit stadsdeel vervan gen. De schoorsteen, die gisteren tegen de grond is gegaan, was vroeger van de Ver enigde Hollandsche Sigarenfabrieken. De aandelen zijn enkele jaren geleden over gegaan in handen van het Zwolsman-con- cern, dat het lege fabrieksgebouw aan de gemeente heeft verkocht voor een bedrag van 200.000. De sloop zal nog eens 50.000 kosten. Op een bijeenkomst in het stadhuis ver telde burgemeester Van Koningsbruggen dat Culemborg de rijksgoedkeuring voor de algehele sanering van de binnenstad binnenkort hoopt te verkrijgen. Prof. Van SELMA (Reuter) Bij het gerechtsge bouw in Selma in de Amerikaanse staat Alabama zijn maandag weer tientallen negers gearresteerd toen zij demonstreer den voor het verkrijgen van stemrecht. Onder de zevenenvijftig arrestanten be vond zich dominee James Bevel, een me dewerker van dr. Martin Luther King. Ook; twee blanken, eveneens predikanten, wer den aangehouden. Embden zei dat Culemborg als dubbelstad bijzondere problemen stelt, maar dat het een geluk was dat de zogenaamde nieuw stad geen belangrijke historische gebou wen heeft. Dit deel is altijd een onvolko men gebied geweest en is daardoor ge makkelijk te saneren. Het is de bedoeling dat in het zuidelijk deel van de nieuw stad in de toekomst kantoorgebouwen ver rijzen, zo deelde hij mee. AUGSBURG De grootscheepse winter- oefening van de 24ste Amerikaanse infan teriedivisie in het gebied Augsburg-Mün- chen is maandag stopgezet. Ze zou tot don derdag duren. De divisiecommandant, generaal Willi am Cunningham, nam dit besluit met het oog op het grote aantal ongelukken en de grote schade, die was aangericht. In de eerste vijf dagen van de oefening zijn drie militairen om het leven gekomen en zijn er vijftien bij verkeersongelukken gewond. Verder zijn vijf woonhuizen ernstig bescha digd door tanks en is een amfibievoertuig in de Donau gezonekn. De materiële scha de zou in totaal ongeveer 900.000 gulden bedragen. kwam hij op de uitwijkbaan terecht In tussen reed eerstbedoelde auto hem weer voorbij. De Hagenaar zette de achtervol ging in en bleef enige tijd met zijn lich ten knipperend achter de auto rijden. De bestuurder daarvan, die in de mening ver keerde dat er iets niet in orde was, stopte. De bedrijfsleider liep op hem af, drukte hem tegen zijn auto en zei: „U zult ex cuus aanbieden voor het rijden met groot licht". Toen de man dit weigerde, gaf de bedrijfsleider hem een vuistslag op de neus. Andere automobilisten maakten ten slotte een einde aan de vechtpartij. De volgende dag was de bedrijfsleider naar de woning van zijn slachtoffer ge gaan, omdat zijn directie geen moeilijk heden wenste. Bij die gelegenheid zou hij het slachtoffer onder meer een gouden horloge, een nieuw costuum en een diner in Hilton hebben aangeboden, indien hij de door hem ingediende klacht zou intrekken. Van zijn kant zou de bedrijfsleider dan geen aangifte doen van een verkeersover treding. Mijnen. In de Franse haven Toulon zijn 27 Duitse mijnen uit de tweede wereld oorlog ontdekt. Hoewel de mijnen waar schijnlijk geen gevaar opleveren zal toch worden onderzocht hoe zij kunnen worden opgeruimd. Advertentie f 995,- Op een oppervlakte van niet meer dan 50x50 cm plaatst U de AEG turna, volwaardige wasauto maat van geheel aparte klasse. Een sprookje voor de vrouw die thuis (tot liefst 5kg) „laat" wassen geheel automatisch met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis De Bredase politie heeft op spectaculaire wijze een groot del van de buit van drie inbraken achterhaald. In de loop van de jongste drie weken is ingebroken in drie bungalows in de baronie-stad. Tijdens af wezigheid van de bewoners werd voor tien duizenden guldens aan antieke voorwerpen gestolen. In haar onderzoek heeft de po litie vooral de antiquairs en horlogema kers betrokken die hun complete lijsten van de gestolen voorwerpen toestuurde. De re chercheurs kwamen zelfs op de vogeltjes markt in Antwerpen terecht. Eergisteren kreeg de politie een tip van een Bredase antiquair dat hem uit Made een partij zilverwerk was aangebo den. Een Bredase rechercheur, zich uitge vend voor antiquair, trok met de tip-gever Advertentie .is het verstandig u daar zo goed Mocht u dan toch nog griep krij- mogelijk tegen te wapenen. Mijd, gell) neem dan tijdig Aspirin van als het enigszins kan, dichtbevolk- D t Bayer m. Want bij griep vinden te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- meer mensen baat bij Aspirin rijke voeding en goede nachtrust, dan bij enig ander middel. 20% voordeel by aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. (Van onze correspondent) LONDEN Oppositieleider sir Alec Douglas Home heeft de vroegere kanse lier van de schatkist Reginald Maudling, die door sommigen als de kroonprins van de Conservatieve partij wordt beschouwd, beuoemd tot opvolger van de afgetreden Richard Butler als „schaduw"-minister van Buitenlandse Zaken, waardoor hij de tweede plaats in de partij inneemt. Dit is een aanwijzing dat Sir Alec Mandling als mogelijke opvolger beschouwt. In werke lijkheid echter is de strijd om het leider schap bij de Tories nog lang niet opge lost. Sommigen houden vol dat de conser vatieven de verkiezingen in oktober heb ben verloren omdat zij werden geleid door een man als Sir Alec die met zijn half- feodale maatschappelijke positie onmoge lijk als symbool kon dienen voor de con servatieven, die ook met de vlag der mo dernisering zwaaien. De jongere vooruitstrevende generatie, vertegenwoordigd door Edward Heath, de man van Brussel, Maudling en MacLeod, werd in de conservatieve verkiezingscam pagne bewust naar de achtergrond ge drongen. Men ging uit van de redenering dat Sir Alec de lieveling was van de grote massa der conservatieve aanhangers en dat alleen hij in staat zou zijn de ver kiezingen te winnen. Maar Groot-Brittan- nië wilde een koersverandering en er is nog geen sprake van een massale om zwaai van de kiezers ten gunste van de Tories. Algemeen wordt beseft dat de Labour- regering voor bijna ononverkomenlijke problemen stond toen zij de macht over nam. Het Engelse volk heeft dan ook zijn oordeel over de nieuwe regering opge schort. DE MAN op wie men bij de Tories op de eerste plaats dient te letten is de kam pioen voor Engeland's aansluiting bij de E.E.G. Edward Heath, die misschien wel de grootste kans maakt om Sir Alec op te volgen. Vooral omdat het er naar uitziet, dat de Tories tezijnertijd opnieuw een po ging willen wagen om Engeland toegelaten te krijgen tot de E.E.G. als blijkt dat het land het economisch onmogelijk alleen kan rooien. Maudling heeft weliswaar promotie ge maakt in het schaduwkabinet, maar hij droeg ook zware verantwoordelijkheid voor de financiële crisis die Labour erfde zodat hij wel als financieel woordvoerder moest worden weggewerkt. In de partij echter bezit Maudling grotere populariteit dan zijn rivalen. Het leiderschapsexamen bij de Tories is in volle gang en kan nog geruime tijd duren. WILSON MAAKT zich niet al te be nauwd over de algemene teleurstelling van zijn eerste honderd dagen. Met leed vermaak verwijst hij naar de vijfduizend dagen die de conservatieven achter de rug hebben en die ook evenmin voorspoedig zijn geweest. Edward Heath. Als alles van een leien dakje was ge gaan zou Wilson waarschijnlijk in het voorjaar verkiezingen hebben uitgeschre ven. Thans schijnt hij te denken aan zomerverkiezingen uitgaande van de stel ling dat hij ondanks alles de wind mee heeft en dat de kiezers hem een werk- meerderheid van 20 tot 30 zetels zullen be zorgen zonder welke regeren een zenuw slopende bezigheid is. Door de dood van een Labourlid be draagt de meerderheid in het Lagerhuis sinds enkele dagen nog maar twee zetels. Geen regeringspartij kan het in Groot- Brittannië lang bolwerken om in volle sterkte dagelijks bij elke stemming in het Lagerhuis aanwezig te zijn. Vooral voor de meer dan honderd ministers en onder ministers, die departementale taken heb ben te vervullen, wordt deze genadeloze afmatting fnuikend. naar Made, waar hij de partij kocht. In Breda stelden twee van de drie gedupeer den, mevrouw Rombouts en mr. C. Over- water vast, dat het gekochte zilver van hen was gestolen. Besloten werd in samenwer king met de rijkspolitie in Made een nach telijke inval te doen. bij de 35-jarige koop man. Toen de politie vlakbij de woning van de man was reed er plotseling een auttt voor diens deur weg, waarop de politie een stopteken gaf. De auto stopte aanvankelijk, maar toen gaf de bestuurder vol gas en verdween met de rijkspolitie op zijn hielen. De Bredase politie deed toen een inval bij de koopman, bij wie nog een deel van de buit werd gevonden. De man, die be weerde slechts heler te zijn, leverde de adressen in Tilburg en Dordrecht, waar een onderdeel van de gestolen goederen was verkocht. Daar was men ter goeder trouw. Een ander bedrijf speelde zich in Oos terhout af. Daar meldde een 22-jarige auto handelaar zich met de mededeling dat hij in Made was aangehouden, maar dat hij omdat hij de zaak niet vertrouwde, er van door was gegaan. Hij wilde wel eens we ten wat er aan de hand was geweest. Op dat moment kwam de rijkspolitie van Ma de binnen, die tevergeefs op hem had ge jaagd. Ze kon vlot antwoord geven op de vraag. De autohandelaar werd meegeno men, waarna er huiszoeking bij hem werd verricht. Er werd niets gevonden, maar wel lag in de auto van de man een gela den pistool. Het zat de man voorts niet mee dat hij schoenen droeg, waarvan de afdruk overeenstemde met die, welke gevonden waren bij de bungalows van mr. Overwa- ter en mevrouw Rombouts. MADRID/PARIJS (DPA) Door wel ingelichte kringen in Madrid is bevestigd dat de voormalige S.S.'er Gerhard Bremer sinds 1952 in de havenstad Denia aan de Spaanse oostkust woont. Volgens de New York Herald Tribune is in deze plaats een geheim „reisbureau" voor oorlogsmisdadi gers gevestigd. Maandag schreef dit blad dat deze orga nisatie „de spin" genoemd wordt. Oorlogs misdadigers zouden vanuit Denia van val se papieren voorzien naar Egypte worden doorgestuurd. De financiering van „de spin" zou worden verzorgd door „enige grote Westduitse industriëlen". De voormalige S.S.-leider Otto Bremer, die volgens het blad voor deze mensen smokkel in Denia zou werken, bezit daar een aantal bungalows die hij aan toeristen verhuurt. Zijn naam is ook in verband ge bracht met de vlucht van de voormalige S.S.'er Hans Walter Zech-Nenntwich van West-Duitsland naar Cairo. De 47-jarige Bremer was tot het einde van de oorlog bij de S.S.-divisie Hitierjugend. Opnieuw is een orang-oetan in de Rot terdamse diergaarde Blij dorp gestorven. Vanmorgen stierf de vrouwtjesaap Nina, die in het weekeinde ziek was geworden. De enige mannetjes-orang-oetan Peek, waarvan men zaterdag zei dat hij sterven de was, leeft nog steeds al is zijn toestand niet verbeterd. Er zijn nu nog drie vrouw- tjes-orang-oetans die niet door de ziekte zijn aangetast.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5