HET WEER TT r** j. Onderminister Bundy over Vietnam Van Noord-Vietnam hangt af of VS nieuwe aanvallen doen Stel de Hoogovens schadeloos voor verlies contracten „Mauritssingel" opgegeven V ergiftigingsge vallen bij Starfighterpiloten RCH wil Varkens weer geen fusie fors duurder U ST sfee MORRIS 'ieforeyou êuy! Kosygin vandaag weer in Peking Vragen in Kamer over gasconflict Vrije zaterdag bij openbaar onderwijs in Velsen Velsens burgemeester in Eerste Kamer? Scheepswerven zeggen 5 toe na stakingen Hoe blijft u aantrekkelijk? SCHERK Toestellen voorlopig in paren de lucht in W.A. VERWOERD en ZONEN 50e JAARGANG NUMMER 83 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1965 NAPPA- EN SUÈDE JASJES Veranderlijk In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Ferdinand 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport. 13 Luidsprekers 5 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. B I f J Jjj B g 1 fl T Verschijnt dagélijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I I I «anf I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post f 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484, T T nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Het woord is aan Inktpotten Zware strijd In Beverwijk Tel. 8146 KOLEN BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enkele buien. Matige aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordwest en west. Vannacht geen vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stichting „Ontwikkeling West- Friesland" onderzoekt de mogelijk heden voor een regelmatige verbin ding tussen Enkhuizen en Stavoren. De n.v. Aquavion Holland heeft voor die verbinding een draagvleugelboot ontworpen, die gisteren zijn eerste proefvlucht maakte. De foto toont het schip voor Enkhuizen. Twee Friese journalisten zijn gisteravond gewond geraakt toen de draagvleugelboot, de „Shadowfax", in het Krabbersgat voor de haven van Enkhuizen op het IJsselmeer op topsnelheid (53 kilo meter per uur) tegen een belboei botste. De verslaggever van Het Vrije Volk H. Bakker werd tegen een ra diator geslagen. Hij kreeg ernstige snijwonden boven en onder zijn linkeroog en moest later in een Enk- huizens ziekenhuis worden opgeno men. De Leeuwarder Courant-jour nalist A. van Damrne kwam met zijn hoofd op een stalen stoelleuning. In zijn geval bleek hulp van een EHBO-er voldoende. tu rj T DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING TT -j r> mooes Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. 1 Giro-rekening IJmmder Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Oosters spreekwoord: Het laatste strootje breekt de rug van de kameel. WASHINGTON, (Reuter, A.P. en AFP) William Bundy, Amerikaans ondermi nister san Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, heeft gisteren gezegd, dat de volgende stap in Vietnam thans door de Noordvietnamezen gezet moet worden. Bundy wilde geen bespiegelingen over de toekomst houden. Hij zei alleen dat de Verenigde Staten niet verder zullen gaan met de vergelding voor de aanval van za terdag op een Amerikaanse basis in Zuid- Vietnam. De Russische delegatie met aan het hoofd premier Kosygin, die een bezoek van vier dagen aan Noord-Vietnam heeft gebracht, is uit Hanoi vertrokken. De Rus sen zouden vanmiddag in Peking aanko men en twee of drie dagen in de Chinese hoofdstad blijven. Radio Hanoi meldde dat het bezoek van Kosygin „prachtige resultaten heeft opgeleverd." Premier Kosygin maakte vandaag be kend dat „overeenstemming is bereikt over de maatregelen tot de versterking van het militaire potentieel van Noord- Vietnam." Dit werd door Tass bekendge maakt. Aan de Russische ambassadeur in Wash ington, Dobrynin, is gisteren op het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken een officieel protest overhandigd tegen de vernielingen van het Amerikaan se ambassadegebouw in Moskou. Ambas sadeur Kohier van de V.S. heeft eveneens een krachtig protest ingediend. Hij krèeg verzekeringen van dë Russen dat dé inge gooide ruiten zullen worden gerepareerd. Bij de demonstratie in de Russische hoofdstad gisteren werden enkele Westerse journalisten gewond. De vijfduizend beto gers, meest Aziaten, gooiden met inktpot ten, sneeuwballen, stukken staal en ste nen vrijwel alle ruiten van het gebouw in. Het duurde zeker twintig minuten voor dat de Russische politie in actie kwam en de tierende menigte uiteendreef. De ongeregeldheden verliepen op vrijwel dezelfde wijze als tijdens de demonstraties van 28 november tegen de Amerikaanse, Belgische, Kongolese ambassades uit pro test tegen de actie in Stanleystad. Pas on langs is de schade aan de Amerikaanse ambassade, waarvoor de Russische rege ring 1.557 roebel had betaald, hersteld. Ook onder meer in Peking, Hanoi, Sofia en Rome werd gedemonstreerd tegen de Amerikaanse luchtaanvallen. In Peking „door een miljoen mensen," aldus het pers bureau Nieuw China. In Rome door tien tallen jongeren. De 92-jarige Britse geleerde Bertrand Russell overhandigde de Amerikaanse am bassadeur in Londen een brief waarin hij het bombarderen van Noord-Vietnam brandmerkte als onrechtvaardig. De term „vergeldingsmaatregel" noemde hij „boe renbedrog." Op de gebouwen van de universiteit in München werden anti-Amerikaanse leuzen geschilderd met rode, moeilijk te verwij - deren verf. „Het bloedspoor van Amerika is lang," stond er ondèr meer te lezen. Op 15 kilometer van Da Nang in Zuid- Vietnam woeden sinds vanmorgen zwarë gevechten tussen regeringstroepen en de Vietcong. Rondom de pas aangevoerde bat terij Hawk-projectielen op de belangrijke Amerikaanse luchtbasis worden wallen van zandzakken opgeworpen. Bij Xuan Son even ten zuiden van Da Nang hebben 400 man van de regeringstroepen een grote Vietcong-eenheid aangevallen. In de buurt van Binh Ghia hebben guerril lastrijders gisteren drie Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen neergeschoten. Negen inzittenden, onder wie een Amerikaan, werden gewond. Na de aanstaande grote vakantie zal bij het openbaar onderwijs in de gemeen te Velsen de vrije zaterdag definitief wor den ingevoerd, zo vernemen wij van wel ingelichte zijde. De schoolbesturen van de bijzondere scholen in Velsen voelen in het algemeen weinig voor een vijfdaagse schoolweek en ook in de centrale ouderraad van de open bare scholen in deze gemeente zijn de meningen verdeeld. Een argument dat hoe langer hoe meer gaat spelen is de personeelsvoorziening. Niet alleen bij sol licitaties van onderwijskrachten maar ook bij het niet-onderwijzend personeel wordt de vrije zaterdag veelal als iets vanzelfsprekends beschouwd. De invoering van de vrije zaterdag bij het openbaar onderwijs te Velsen zal voor lopig gelden voor de kleuterscholen, lage re scholen, BLO-scholen, nijverheidsscho len en ULO-scholen. Voor het middelbaar onderwijs zal de vrije zaterdag waar schijnlijk in het schooljaar 1966-1967 wor den ingevoerd. Binnen afzienbare tijd wordt in Bever wijk de beslissing verwacht of de vrije zaterdag op de scholen, openbaar zowel als bijzonder onderwijs, al of niet zal wor den ingevoerd. Bij wijze van proef is in 1963 en 1964 op de scholen de vrije zaterdag ingevoerd in de periode tussen de pinkstervakantie en het einde van het schooljaar. De erva ringen met deze proefneming worden thans bestudeerd door het Beverwij kse ge meentebestuur in nauw overleg met de be sturen van de openbare en bijzondere scholen. In Haarlem dringt, de ontwikkeling de laatste jaren eveneens vaar een vrije za terdag voor lagere scholen en ulo's. Voor het lopende schooljaar geldt voor de ge meentelijke scholen een regeling volgens welke de scholen voor gewoon en buiten gewoon lager ondervnjs van 3 april tot en m.et 25 september op zaterdag zijn geslo ten. Voor de centrale scholen voor vglo is de vrije zaterdag reeds ingegaan op 3 oktober 1964. Voor de gemeentelijke ulo scholen zijn voor dit schooljaar zes vrije zaterdagen ingevoerd. Het middelbaar on derwijs kent nog geen vrije zaterdagen. Na het overlijden van mr. R. Pollema (zie elders in dit blad), die voorzitter van de C.H.U.-fractie in de Eerste Kamer van de Staten-Generaal was, is de benoeming tot Eerste-Kamerlid te verwachten van mr. J. C. Bührmann, burgemeester van Velsen .De heer Bührmann, die bovenaan de lijst van opvolging staat, kon zich er nog niet over uitlaten of hij de benoeming zou aanvaarden. De Franse autoriteiten hebben dinsdag middag de Rotterdamse rederij P. A. van Es en Co, eigenaar van het sinds 2 februari vermiste kustvaartuig „Mauritssingel", laten weten dat een tweedaagse opspo ringsactie van marine en luchtmacht langs de Franse westkust geen resultaat heeft gehad. Bij de rederij heeft men thans alle hoop op gunstige berichten over de „Mau ritssingel" opgegeven. Men moet aanne men dat het scheepje met man en muis is vergaan. De „Mauritssingel" had een bemanning van negen koppen (vier Nederlanders, vier Spanjaarden en één Portugees) en was met een lading graan van Bayonne op weg naar Hamburg. Men neemt aan dat het schip is vergaan in een vliegende storm, die enige dagen geleden langs dé Franse westkust woedde. De namen van de opvarenden luiden als volgt: kapitein J. Th. Westenberg (41 jaar) uit Schiedam; bootsman José Pazos Gon zalez (40 jaar) uit Pasajes de San Pedro (Spanje); eerste machinist R. G. A. Ver hagen (25 jaar) uit Dubbeldam; tweede machinist A. van Donk (23 jaar) uit Rot terdam; assistent-machinist A. de Wit (23 jaar) uit Roden; kok Juan Freire Agrafojo (34 jaar) uit Noya (Spanje); matroos Vi- sente Dosil Vieites (30 jaar) uit Noya (Spanje); matroos José Antonio Marques Mariano (40 jaar) uit Almada (Portugal) en matroos Antonio Gomez Garcia (26 jaar) uit Palmeira (Spanje). De directies van een aantal kleine scheepswerven langs de Nieuwe Maas rond Ridderkerk zijn in verband met herhaalde stakingsacties van plan nog deze week over te gaan tot een uitbetaling van de 5 per cent loonsverhoging met terugwerkende kracht van 1 januari. Vanuit de onderne mingsraden van de werven van de Gebr. Pot, De Groot en Van Vliet en Van Boele zijn aan het personeel toezeggingen ge daan. Bij Pot staakte het personeel al sinds enkele dagen. Het Tweede-Kamerlid Oele van de Partij van de Arbeid vindt het billijk dat Hoogovens schadeloos wordt gesteld voor het verlies van de lopende gascon- tracten en voor het feit dat Hoogovens niet zal kunnen profiteren van de met de toeneming van het gasverbruik samen hangende winst bij de gaslevering in Noord-Holland. De heer Oele zegt dit in schriftelijke vragen die hij vandaag aan minister Andriessen van Economi- Advertentie Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f4.95). sche Zaken heeft gesteld. Aanleiding van de vragen is het conflict van Hoog ovens en de Gasunie. Ook de Kamer leden Van Son en Westerterp van de K.V.P. hebben zich bij minister Andries sen in dezelfde zin uitgelaten. De heer Oele informeert verder bij de minister of bij de besprekingen van de overdracht van Breedband en Hoogovens niet tevens is gesproken over de omschake ling op aardgas in het door Hoogovens ver zorgde distributiegebied. Als dat zo is dan vraagt de heer Oele waarom de minister van die gelegenheid geen gebruik heeft ge maakt om „uit een sterke onderhandelings positie" een wijziging van de bestaande contracten te bewerkstelligen. Voorts vraagt de heer Oele de bewinds man of het juist is dat in een aantal con tracten voor de gaslevering door Hoogovens aan Noordhollandse distributiebedrijven een bepaling is opgenomen, waardoor de bestaande overeenkomsten kunnen worden gewijzigd, als daartoe van rijkswege richt lijnen worden gegeven of maatregelen worden genomen. Tenslotte verzoekt de heer Oele de be windsman de contracten zó te wijzigen dat de gasprys op calorieënbasis voor de uit eindelijke verbruikers in overeenstemming wordt gebracht met de door de minister in overleg met de Gasunie en SROG vast gestelde prijzen. De beide K.V.P.'ers willen van minister Andriessen nog weten op welke gronden hij een tweede gasunie afwijst en of hij ook niet hun mening deelt dat de voor ziening van aardgas in Noord-Holland wordt vertraagd als niet spoedig voor de moeilijkheden een oplossing wordt ge vonden. Een groep opgewonden, meest Aziati sche, studenten, die in Moskou stu deren, hebben gisteren verwoede pogingen gedaan om de Amerikaanse ambassade in de Russisghe hoofdstad te bestormen. Ze demonstreerden tegen de „Amerikaanse agressie in Noord-Vietnam". Van 't ambassade gebouw sneuvelden vele ruiten. (Telefoto). DEN HAAG Het gebruik van superso- ne straalvliegtuigen van het type Starfigh- ter is op last van de Koninklijke Lucht macht na overleg met de Fokker-fabrieken (die dit toestel in licentie houwen) aan be perkingen gebonden. Dit is het gevolg van een aantal vergiftigingsgevallen die zich hebben voorgedaan met het zuurstofsys teem van deze toestellen. Een ingestelde commissie van onderzoek heeft nu bepaald dat de toestellen voorlopig alleen in paren mogen vliegen. Bij een laaghangend wol kendek mogen ze helemaal niet opstijgen. Ook het vl'egen in het donker moet voor lopig achterwege blijven. De ingestelde commissie bestaat uit le den van de Nederlandse organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek ten behoeve van de rijksverdediging, stafleden van de Fokkerfabrieken en ver tegenwoordigers van de Koninklijke Lucht macht. De gebreken aan de zuurstofsyste men kwamen onlangs aan het licht, toen bleek dat een aantal vliegers via hun zuur stofmaskers ondeugdelijke lucht naar bin nen hadden gekregen. Dit is te vergelij ken met de vergiftigingsverschijnselen die zich voordoen bij auto's met een defecte uitlaat, waardoor de gassen in de auto kunnen binnendringen. Tot dusverre heeft het onderzoek nog niet uitgewezen waar de storing in het zuurstofsysteem te vinden is. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de vliegers, die melding hadden gemaakt van de onzuivere lucht in hun zuurstofmas kers (zowel luchtmachtvliegers als invlie- gers van Fokker), bij medische keuring geen vergiftigingsverschijnselen meer ver toonden. Het blijkt dus dat de overlast door hét inademen van de verontreinigde zuurstof in elk geval van korte duur is. LANGE NIEUWSTRAAT 471 De varkensprijzen zijn de afgelopen twee weken opnieuw omhoog gegaan. Het gevolg hiervan is, dat de overnameprijs voor baconvarkens, 2,58 per kilogram geslacl gewicht, op het ogenblik lager ligt dan de prijs die de varkens in de opvol gende gewichtsklasse (70-80 kilo) opbren gen, namelijk 2,62. De inkoopcombinaties hebben bovendien de eerste en tweede ge wichtsklasse samengetrokken, zodat nu voor de varkens van 81 tot 85 kilo evenveel wordt betaald als voor die van 70 tot 80 kilo. De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, heeft dit vanmorgen op de openbare bestuurs vergadering van het Produktschap in Utrecht meegedeeld. (Van onze sportredactie) RCH heeft zich officieus uitgesproken tegen een fusie met Haarlem en EDO. Dat was het resultaat van een bijeen komst, die gisteravond door de „club van honderd" werd belegd. Tijdens deze bij eenkomst zijn de financiële mogelijkheden van RCH besproken. Slotconclusie was, dat het mogelijk is de semi-profclub RCH afzonderlijk te laten voortbestaan. De vergadering van gisteravond stond onder leiding van de heren Witkamp, lei der van het eerste elftal, en De Lange, die vorig jaar na moeilijkheden uit het bestuur van RCH verdween. RCH heeft, „een vrij aanzienlijke schuld", aldus de heer Witkamp, „maar die kan worden weggewerkt". Gisteravond is namelijk d« bereidheid gebleken bij een grote groep RCH-leden en donateurs om een finan ciële basis voor de vereniging te krijgen, die het mogelijk maakt in ieder geval d« komende vijf jaar goed door te komen. Enkele bestuursleden van RCH waren gisteravond bij de vergadering van de club van honderd aanwezig. Het is nog niet bekend welk standpunt het bestuur na deze ontwikkelingen zal gaan inne men. De verwachting is wel, dat de al gemene ledenvergadering, die zich over het al dan niet aangaan van de fusie dient uit te spreken, in meerderheid tegen zal zijn. Daarvoor heeft de mening, die gis teravond is gebleken bij de club van hon derd voldoende grond gegeven. RCH zou morgenavond deelnemen aan de fusiebesprekingen, die door Haarlem* wethouder van sportzaken de heer Vos kuilen en het lid van Gedeputeerde Sta ten Merkx worden geleid. Morgenavond is de eerste bijeenkomst met afgevaardigden van RCH, EDO en Haarlem. De heer Witkamp meent, dat RCH's deel name aan de fusiebesprekingen na gis teravond vrijwel overbodig is geworden. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 ,47 jaar Rykslevéraneieri DAMESKAPSALOM

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1