Repressaiile op kazerne voor aanslag in Z.-Vietnam ermaat HET WEER ms<m Israel krijgt geen wapens meer van West-Duitsland Honderd miljoen uit Breedband-affaire voor bezitsvorming IMP Vragen van Kamerlid over Starfighters Nasser zou in ruil DDR niet erkennen Petro-chemische industrie aan Noordzeekanaal is noodzakelijk! Projecten nog onzeker G. INIA - IJMUIDEN Verrassing Omdat ik als het ware zelf m'n inkomen kan bepalendaarom ken ik verkoper hij Vermaat Voelt U ook iets voor zo'n taan?Kom er dan eens naar informeren bij tó'MORRIS "éeforeyou êutf! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Zuidwestelijke wind Genève-conferentie •x:::x:x':C: NOORD- xx^xi-r?: :X:X;:vlaktEyT;,y.fér\/1ETN A Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. Bord ifiBlilfiMsiHlP Mr. F. J. Kranenburg stelt: Het woord is aan Critiek van Adenauer op Verenigde Staten pagina Snel recht in glibberige zaal pagina 7 Expositie van Isaac Israëls pagina 9 In de krant van heden: Gesprek 50e JAARGANG NUMMER 84 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nieuwe luchtaanval van Amerikanen op Noord-Vietnam SAIGON (Reuter, AP en AFP). Achtentwintig gevechtsbommenwerpers en twintig straaljagers hebben vandaag een hevige aanval gedaan op doelen in Noord-Vietnam. Deze derde aanval binnen vijf dagen is vermoedelijk de hevigste die tot nu toe is gedaan. Alle toestellen zijn behouden op de basis teruggekeerd. Het is niet bekend of er bemanningsleden gesneuveld zijn. De commandant van de Vietnamese luchtmacht zei dat de aanvallen waren gericht op militaire bases, even ten noorden van de plaatsen die in de luchtaanvallen van maandag werden bestookt, dicht bij de zuidelijke grens van Noord-Vietnam. Het is niet bekend of nog meer aanvallen gedaan zullen worden. De luchtaanvallen zijn een vergelding voor de bomaanslag van de Vietcong, gisteren tegen een Ameri kaanse kazerne in Qui Nhon. Onmiddellijk na de aanslag belegde president Johnson een bijeenkomst van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. Vanmorgen waren reddingsploegen van de verklaring van de Russische rege- druk bezig uit het puin gewonde Ameri kaanse militairen te bevrijden. Hoeveel slachtoffers zijn gevallen is nog steeds niet bekend; er liggen nog 23 doden of gewonden onder de brokstukken. Vijf tien gewonden zijn bevrijd, twee Ameri kanen zijn gedood. Korte tijd voor de bijeenkomst in het Witte Huis had de president critiek geuit op de incidenten bij de Amerikaanse am bassade in Moskou. Hij noemde de politie bescherming onvoldoende: „Betuigingen van spijt en schadevergoeding zijn geen vervangingsmiddelen voor een behoorlijke bescherming". Johnson liet doorschemeren dat de am bassade in Moskou beter beschermd zal moeten worden willen de diplomatieke be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie voortgezet worden. Premier Kosygin is vandaag in Noord- Korea aangekomen voor een vriendschaps- bezoek op uitnodiging van de Noordkore- aanse regering, aldus meldt Tass. Hoewel buitenlandse waarnemers in Mos kou een aanzienlijke verbetering in de be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Noord-Korea was opgevallen, kwam het bericht van het bezoek van de Russische premier toch als een verrassing. Men ziet de tochten van Kosygin naar de ideologi sche bondgenoten van China als onderdeel van een nieuwe Russische poging de span ning in de Russisch-Chinese betrekkingen te verminderen. De Russische delegatie bij de Verenig de Naties heeft gisteren als officieel do cument van de Veiligheidsraad de tekst Advertentie PAUL KRUGERKADE 8 -HAARLEM BARtÈüOrIsST?" HAARLEM TEL.13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king maar weinig of geen regen. Zwakke wind draaiend naar zuidwest later toenemend tot matig of krachtig. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige v^r rapporten op pagina twee. ring over de bombardementen van Dong Hoi in Noord-Vietnam uitgedeeld. Er is niet om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht. Guerrillastrijders van de Vietcong heb ben vandaag getracht de Zuidvietnamese kustplaats Qui Nhon vanuit zee aan te val len. Ze naderden de kust in jonken, maar werden opgevangen door Zuidvietnamese militairen en helikopters. In de provincie Binh Dinh hebben Zuid vietnamese strijdkrachten gisteren de grootste nederlaag tot nu toe in de strijd tegen de Vietcong geleden. Twee com pagnieën van het regeringsleger werden volledig in de pan gehakt. Het juist aantal doden en gewonden is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat dit rond de zeshonderd Zal liggen. Uit betrouwbare bron is vernomen dat Nguyen Luu Vien is benoemd tot premier en generaal-majoor Nguyen Van Thieu tot vice-premier van Zuid-Vietnam. Er is nog geen officiële bekendmaking hierover gedaan. Tijdens de wekelijkse zitting van de Franse regering, aldus onze correspondent in Parijs heeft generaal De Gaulle gisteren opnieuw te kennen gegeven dat naar zijn mening alleen op een conferentie der vijf landen, die in 1954 het akkoord van Genè- ve tekenden de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Engeland, Frankrijk en Peking- China een akkoord zal kunnen worden getroffen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Dat akkoord zal, volgens Frankrijk, de binnen- en buitenlandse vrede in de voor malige Franse kolonie kunnen herstellen, wanneer alle vreemde mogendheden bereid zijn zich uit dit „armzalige gebied" terug te trekken. Frankrijk heeft daarom Enge land en de Sovjet-Unie, die thans samen het presidentschap der vijf Genève-landen bekleden opgeroepen, met het doel een conferentie te beleggen. De gedachte dat de vijf Genève-mogend- heden de hoofden opnieuw bij elkaar moe ten steken is door generaal De Gaulle al eerder geopperd. Vorig jaar bijvoorbeeld toen Laos en Cambodja, twee andere voor malige Indochinese deelstaten, eveneens door een zware crisis werden ondermijnd. CaoBang^;X\;/^_X;X;X; Spoorweg Belangrijke weg km 100 oHaGiang oBacQuang lenBien Ph PhuTho acNmh aiuuon hanh Hoa ambon CjolJ van Jonlm huDienSiau CHINA BIRMA THAILAND VIETNAM 99.64 DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/6238 „Stutofes". Het studenten-toneelfestival in Wageningen voor studenten van alle Ne derlandse universiteiten en hogescholen wordt dit jaar van 26 april tot 1 mei ge houden. IWen is thans bezig met het plaatsen van de langste pijlers in de Roompot voor Zierikzee. De foto toont het op de plaats brengen van de gevaartes. Door middel van zo'n conferentie zou, af gezien nog van de eventuele resultaten, Frankrijk zijn internationale staat van een der vijf wereldmogendheden kunnen her stellen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft koel gereageerd op dit Franse voorstel voor een nieuwe zitting van de Geneei'se conferentie. Voorlichtingsambtenaar Robert McClos- key zei: „Wij zien geen heil in een der gelijke conferentie zolang de communisten niet bereid zijn hun vroegere beloften ge stand te doen en hun buren met rust te la ten". Tweehonderd Deense jongelui hebben gis teravond met de politie gevochten om een bord met „Johnson is een moordenaar", voor de Amerikaanse ambassade in Kopen hagen. „In de straten van de zes grote Chinese steden hebben woensdag 4,3 miljoen mensen gedemonstreerd om uiting te geven aan hun sympathie vopr de strijd van Noord-Viet nam tegen de Amerikaanse imperialisti sche oorlogsprovocaties", aldus meldt ra dio-Peking. Meer dan 400.000 mensen hebben deelge nomen aan bijeenkomsten en demonstra ties in Hanoi in de afgelopen twee dagen om te protesteren tegen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam van afgelopen zondag. Enige honderden Amerikaanse vrouwen uit Philadelphia hebben voor 't Witte Huis tegen de oorlog in Zuid-Vietnam gedemon streerd. Wil de staatssecretaris meedelen of het waar is, dat enkele bestuurders van F-I04- G vliegtuigen in sommige gevallen onwel zijn geworden en zo ja, wil hij dan mee delen v/elke maatregelen zijn genomen om de oorzaken van het euvel op te sporen, welke resultaten mogelijke onderzoekin gen hebben opgeleverd en welke gevolgen een en ander heeft voor de paraatheid van de Nederlandse luchtstrijdkrachten? Dit heeft het Tweede-Kamerlid Wierda (P.v.d.A.) schriftelijk gevraagd aan staats secretaris Den Toom (Defensie). (Van onze correspondent) BONN Verwarring heerste woensdag avond in Bonn over mededelingen, dat de bondsregering besloten zou hebben de wa penleveranties aan Israel stop te zetten. In een telefoongesprek dat persbureau Reuter met de president van de Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, heeft gehad, zou de ze zich in deze zin hebben uitgelaten. Gerstenmaiers mededeling sluit aan op het bericht dat de Egyptische premier Sa- bry het parlement in Cairo onthulde dat West-Duitsland had besloten geen wapens meer te sturen naar Israel. De regering in Bonn zou dat aan de Spaanse regering heb ben bericht. Bonn zou ook hebben besloten de wapenvoorraden die reeds op weg zijn naar Israel naar Duitsland terug te laten komen. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn werd uitdruk kelijk tot „geen commentaar" besloten. Minister Schroder liet mededelen, dat in de loop van vandaag verdere mededelin gen zouden worden gedaan. Het stopzetten van de Westduitse wapenleveranties aan Israel zou een gevolg zijn van de bemidde lende besprekingen die Franco's speciale afgezant bij president Nasser, de markies de Nerva, in Cairo de laatste dagen heeft gevoerd. Tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver- en Handel, die gistermiddag in Amster dam werd gehouden, heeft de commissa ris der Koningin in de provincie Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg gewezen op de dringende economische noodzakelijk heid van de vestiging van een petroche mische industrie langs het Noordzeeka- naai. Tijdens een zeer interessante inlei ding, waarin hij tevens een aantal be stuurlijke problemen besprak, heeft mr. Kranenburg uiteengezet dat ernstige moeilijkheden verwacht kunnen worden voor het Noordzeekanaalgebied en voor de ontwikkeling daarvan, wanneer de ves tiging van een olieraffinaderij met petro chemische industrie niet zou door gaan. „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat het aantrekken van een krachtige basis industrie noodzakelijk is en dat een sterk selectief uitgiftebeleid van industriegron- den moet worden toegepast", aldus mr. Kranenburg. Later zette de commissaris der Konin gin uiteen dat de plannen voor de vesti ging van een raffinaderij met petro-che mische industrieën ook in de statencolle ges positief ontvangen zijn, waarbij hij duidelijk onderstreepte dat men het be lang van de hygiëne van het milieu bij zonder zwaar laat wegen. De commissaris der Koningin had over de luchtvervuiling de geruststellende me dedeling dat ten aanzien hiervan een spe ciale procedure ontwikkeld wordt, dat de normen zullen worden vastgesteld en ge handhaafd. Over de vestiging zelf zei mr. Kranen burg: „Wanneer deze ons voorbijgaat, tussen wie en wie moeten we dan een selectief uitgiftebeleid toepassen? Nul plus nul is nog altijd nul!" De Egyptische regering van haar kant zou er zich toe hebben verbonden bij te dragen tot de hereniging van Duitsland. Nasser zou tevens de DDR niet erkennen. In Cairo liet men daar evenwel op volgen dat men geen Westduitse inmenging zou gedogen in de manier waarop de Oostduit- se dictator Ulbricht door president Nasser 24 februari ontvangen zal worden. Het besluit tot stopzetting van de wapen leveranties aan Israel zou de regerings woordvoerders in Bonn voor een explica- tieve hoogstand plaatsen. De regering Er- hard heeft immers nooit erkend dat er van enige wapenleverantie aan Israel sprake zou zijn. In maart 1960 kwamen echter de toen malige bondskanselier Konrad Adenauer en de inmiddels afgetreden Israëlische minister-president Ben Goerion in New York in het Waldorf Astoria hotel bijeen, waarbij de staatslieden een geheim ver drag sloten over de Duitse wapenleverin gen tot een bedrag van 320 miljoen mark. Volgens het Westduitse weekblad „Der Spiegel" is inmiddels voor tweehonderd miljoen mark wapens aan Israel geleverd. De wellicht voortijdige openhartigheid van Eugen Gerstenmaier in een telefoonge sprek met Reuter is misschien te verklaren uit het feit, dat Gerstenmaier zich er een voorstander van heeft getoond alle Duitse wapenleveranties aan landen buiten de NAVO stop te zetten. Dit zou volgens hem de Duitse positie in het Nabij Oosten ver beteren. De Israëlische vertegenwoordiging in Advertentie U n a m u n o De enkeling is het einde van het heelal. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 Langs sluizen en havens5 Radio en t.v9 Kunst 9 Ferdinand 10 Topsy 12 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Keulen beschouwt de bondsdagpresident als een vriend van Israel. TEL AVIV (AFP) De eerste Ameri kaanse raketten van het type „Hawk" zul len dezer dagen op verscheidene plaatsen in Israel worden geïnstalleerd. Dit heeft premier Esj kol van Israel woensdag in een radiovraaggesprek meegedeeld. Ingevolge een Amerikaans-Israelisch ak koord hebben Israëlische militairen in da Verenigde Staten een opleiding voor d« bediening van deze raketten gevolgd. De „Hawk"-raket wordt gebruikt om, van de grond af gelanceerd, vijandelijke vliegtuigen op geringe of grote hoogte on schadelijk te maken. Uit de weergave van een gesprek tussen Nasser en de Westduitse ambassadeur Fe- derer gepubliceerd door een Egyptisch# krant en overgenomen door de Manches ter Guardian blijkt duidelijk dat Fede- rer heeft gerefereerd aan de mogelijkheid om de Duitse wapenleveranties aan Israel stop te zetten, indien Nasser Oost-Duits- land niet zou erkennen. Nasser heeft tij dens dat gesprek de zaak omgedraaid en met ondubbelzinnige termen die stopzet ting geëist, dreigend met de erkenning van Oost-Duitsland als alternatief. Dit gesprek had plaats na het bezoek van de presi dent van de Westduitse Bondsdag, Ger stenmaier, en Federer verwees Nasser naar bepaalde beloften van Gerstenmaier in de richting van een stopzetting der le veranties aan Israel. Het resultaat is dus nu, dat de afspraak blijkbaar beklonken is. De hulp van West-Duitsland aan Egyp te zal volgens toespelingen van Federer worden uitgebreid, de leveranties aan Is rael zijn volgens de laatste berichten al stopgezet. Uit de opbrengst van de verkoop dooi de staat van de aandelen Breedband aan de Hoogovens zal honderd miljoen gul den worden bestemd voor de bezitsvor ming. Over de te kiezen projecten is in Den Haag nog geen beslissing genomen. Zoals bekend ontvangt de staat van Hoogovens voor de aandelen Breedband een bedrag van 435.5 miljoen. Over enkele weken zal op dit onder werp worden ingegaan in de Memorie van Antwoord op het Wetsontwerp Alge mene Premiespaarwet. In dat ontwerp worden als projecten voor de bevordering van bezitsvorming genoemd het sparen in geld, in huizen, effecten of verzekerings premies. Het is niet uitgesloten dat de minister (dr. Veldkamp van Sociale Za ken en Volksgezondheid) één of m- r deze vier vormen van bezitsvorming za) verkiezen voor de vrijgekomen 100 mil joen. Bij de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer op 3 februari zei prof. Witteveen van Financiën over de bestemming van de opbrengst van de Breedband transactie, dat voorwaarde moest zijn een belegging en niet een con sumptieve besteding. Minister Witteveen merkte op dat „het ook uit een oogpunt van bezitsvorming, bepaald wat voor heeft een meer algeme ne regeling te treffen met een zeker deel van de opbrengst dan om nu juist het toch zeer speculatieve aandeel Breed band of Hoogovens daarvoor te bestem men. Dat zou dan toch een zeer eenzij dige bezitsvorming een zeer eenriidig ri-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1