Gasunie kan beginnen met de aanleg van buizen in N.-Holland ko HET WEER V.S. zullen aanvallen op Noord-Vietnam uitbreiden 8 r Taxichauffeurs in Rotterdam staken Basisloon tot f 140 omhoog schilderfeesT NIEUWE KLEUREN UST Andriessen bereikte akkoord met Hoogovens Bindende arbitrage door prof. Zijlstra Ir. 0. H. Boom volgt ir. J. den Toom op Volgens senator Everett Dirksen Markies De Nerva is nu in Bonn Nederlandse pater in West-Irian doodgeschoten yy m Fusie in Haarlem in discussie Weer vergiftigingen bij Starfighterpiloten GR0K0 ONTDOOIT DE PRIJZEN tVAN DIEPVRIES! ;Wnu "79 ieè' M ORRIS "iefore if on êuij! PATISSERIE DEKKERS DE WOLF van 1833 DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ MUI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 p1 Spinazie, pak v. 650 gr "gratis bij aankoop van een 700 grs pak Groko-andijvie a 95: leuk Groko-speldje! betaalbare diepvries! I NAPPA- EN SUÈDE JASJES Depressieweer Haarlemse reactie V eisen Neutraal Vietnam Vermist Het woord is aan In de krant van heden: 99 99 Nu ook in Canada Hazel nootgebak jes Heerlijke grote BOTERKOEK HAZENBERG Tel. 8166 DAT IS RECLAME Grote speculaasbrokken m. amandelen, 2 stuks 80 ct VAN BREUKELEN 50e JAARGANG NUMMER 85 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem ft Directeur^MrML^C^von^der^Mij^ VI Noord-Holland krijgt nu ook spoedig aardgas. Dank zij een gisteren met de Hoogovens bereikt akkoord is de Gas unie in staat op korte termijn te begin nen met de aanleg van het buizennet, dat nodig is om de Noordhollandse ge meenten op het landelijke aardgasnet aan te sluiten. Volgens het akkoord zal Hoogovens, de huidige gasleverancier, tegen een nog nader overeen te komen rijs het veld ruimen voor de Gasunie, oor de prijsbepaling, die eind maart in kannen en kruiken moet zijn, is een bin dende arbitrageregeling overeenge komen, waarbij prof. Zijlstra, oud-minis ter van Financiën, als arbiter zal op treden. De overeenkomst is gisteren op het de partement van economische zaken tot stand gekomen door bemiddeling van de minister van economische zaken prof. An driessen. De minister, die meer dan ge noeg had van de nu al twee jaar durende onderhandelingen tussen Gasunie en Hoog ovens, had beide partijen naar Den Haag geboden om hen niet te laten vertrekken voordat de zaak geregeld was, zoals hij zelf na afloop zei. Dat gelukte na ruim drie uur confereren, waarbij de bewinds man zijn arbitragevoorstel aanvaard wist te krijgen, dank zij, wat hij overredings kracht noemde. Het overleg resulteerde in een formule, waarin de opdracht aan de arbiter werd vastgelegd. Volgens de formule doet Hoog ovens afstand van de eontractspositie aan de Gasunie tegen een zodanige prijs, dat enerzijds in redelijke mate wordt tegemoet gekomen aan de belangen van Hoogovens als gasproducent en anderzijds de coördi natie wordt gewaarborgd tussen de gas- voorziening in Noord-Holland en die in de rest van het land. Over concrete bedra gen is niet gesproken, zei minister An driessen. Hoogovens, die het cokesovengas nu tegen lagere prijs zal moeten afzetten bij de industrie en elektrische centrales, schat het verlies op 12 miljoen gulden per jaar, terwijl de Gasunie vijf miljoen heeft geboden. Volgens minister Andriessen blijft de Gasunie de enige leverancier van aardgas in het land. Het plan van Hoogovens om samen met de Steenkolen Handelsvereni ging (S.H.V.), die gas heeft aangeboord in de Schermer, een tweede gasunie op te richten, is gisteren niet meer in het ge ding gebracht, nadat de minister er eer der al zijn veto over had uitgesproken. Ge vraagd of Hoogovens wellicht nog zal deel nemen in de bestaande Gasunie zei de be 'Advertentie Groko n.v. diepvries -^Zundert^-JTek^(01696)^31^5t^^^^^j BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later gevolgd door opklaringen en enkele regen- sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan de kust later harde tot storm achtige zuidwestelijke wind rui mend naar noordwest. Lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. windsman dat zulks niet in de overeen gekomen formule besloten ligt. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat de S.H.V. con cessie zal worden verleend als blijkt dat het in de Schermer gaat om een originele aardgasvondst. De Haarlemse wethouder van Finan ciën en bedrijven, de heer W. C. Bakker, toonde zich zeer verheugd. „Wij hopen en verwachten dat Gedeputeerde Staten nu de kredieten zullen goedkeuren voor de voor bereiding van de komst van het aardgas. Hierbij gaat het om het controleren van de binnen- en buitenleidingen en het in delen in sectoren van de stad. Voor deze voorbereiding stond voor vo rig jaar 2,5 miljoen op de begroting en voor het lopende jaar is het 4,5 miljoen. Voor de dan nog benodigde f 7 miljoen wordt de toestand zorgelijk, omdat dan het leningsplafond een rol van betekenis gaat spelen. Maar de Samenwerkende Re gionale Organen Gasvoorziening (S.R.O.G) wil met de minister de mogelijk bespreken de kredieten voor het aardgas buiten het leningsplafond te houden. In Haarlem had men er op gerekend dat het aardgas eind i965 in Schalkwijk zou komen via de regionale leiding UtrechtAmstelveenHaarlem. We hopen dat dit nu kan doorgaan. Verder zullen we nu in versneld tempo de omschakelingsplannen voor de appara tuur gaan uitwerken en we kunnen nu re gelingen ontwerpen, onder andere wat de consement betreft. Al met al kunnen de gemeenten en de industrieën in Noord-Holland thans met een gerust hart hun plannen met het aard gas gaan uitvoeren", aldus wethouder Bakker. Het bericht over de bereikte overeen stemming tussen Hoogovens en de Gasunie heeft een zekere opluchting gebracht bij het gemeentelijk gasbedrijf van Velsen, in welke gemeente, naar bekend, nagenoeg uitsluitend Hoogovengas wordt gebruikt. Het overschakelen op aardgas betekent, dat in en door het gemeentelijk gasbedrijf in Velsen enkele voorzieningen zullen moe ten worden getroffen, onder andere op bouwgebied. Het is echter niet zo, dat nieu we opslagtanks zullen moeten worden ge bouwd, althans niet in de naaste toekomst, daar er in Velsen ruim voldoende opslag gelegenheid is. Wethouder J. Kolkman, die in Velsen over gas en water gaat, zei persoonlijk van mening te zijn, dat het nu de goede kant op gaat. Hij onthield zich echter van commentaar. Rijkswaterstaat Noordzeekanaal Als opvolger van ir. J. den Toom, hoofdingenieur A. van de directie Noord Holland van Rijkswaterstaat in het ar rondissement Noordzeekanaal is per 1 maart benoemd ir. O. H. Boon van de directie van Rijkswaterstaat in Den Haag. Ir. Den Toom volgt met ingang van 1 maart ir. N. Snijders op als directeur van de gemeentelijke havens en handels inrichtingen te Amsterdam. Ir. Boom werd in 1920 in Amsterdam geboren. Na zijn studie aan de technische hogeschool te Delft trad hij in 1948 in dienst van rijkswaterstaat bij de directie boven de rivieren te Arnhem. In 1953 ging hij over naar de directie Overijsel te Zwolle en in 1957 naar Waterstaat in Den Haag. Ir. Boom was onder meer be trokken bij de Rijnkanalisatie en diver se andere „natte werken" zoals het Zwol- le-IJselkanaal. WASHINGTON (Reuter en AP) „De Verenigde Staten zullen hun luchtaanval len op Noord-Vietnam verder uitbreiden". Dit heeft de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Eve rett Dirksen vandaag verklaard. Senator Dirksen zei, dat president Johnson hem deze mededeling gisteren telefonisch had verstrekt. Volgens Dirksen was nog geen besluit genomen om Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam te bombarderen. Dirk sen gaf als zijn eigen opinie: „Ik ben van mening dat we harder moeten toe slaan dan we zelf worden geslagen". Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties deelde gisteren mee, dat hij de toestand in Vietnam nauw keurig bestudeert. Hij heeft nog niet be sloten de Veiligheidsraad bijeen te roe pen of tot andere actie over te gaan in verband met deze crisis. Artikel 99 van het V.N.-Handvest mach tigt de secretaris-generaal „elke kwestie onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen, die naar zijn mening een be dreiging kan vormen voor het behoud van de internationale vrede en veiligheid". De Russische premier Kosygin, die een bezoek aan Noord-Korea brengt, heeft gis teravond op een banket in Pjongjang krachtig aangedrongen op eenheid in het communistische kamp. „De samenhang van alle communistische landen en het bijleggen van geschillen in de communis tische beweging zijn van speciaal belang" zei Kosigin. Americans for Democratie Action (ADA) een liberale groep in de Amerikaanse de mocratische Partij heeft gisteravond er op aangedrongen dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam spoedig dienen te worden gestaakt en dat de Verenigde Staten te kennen moeten geven dat ze bereid zijn onderhandelingen te voeren over een neu traal Vietnam. De Amerikaanse oud-vice-president Ri chard Nixon heeft gisteren op een pers conferentie in Los Angeles gepleit voor voortzetting van de Amerikaanse bombar dementen. Paus Pius VI hield gisteren een vu rig pleidooi voor de vrede in Vietnam. Hij hoopte, dat de onschuldige mensen in dit land nieuwe beproevingen en ellende bespaard blijven. Het Russische persbu reau Tass heeft melding gemaakt van zijn oproep tot vrede. Behalve de aanval waarvan wij gisteren reeds melding maakten hebben nog ruim honderd straaljagers, die waren opgeste gen van drie Amerikaanse vliegdeksche pen voor de kust van Zuid-Vietnam, Tsjanh Hoa, een plaats op 250 kilometer ten noorden van de grens tussen zuid- en Noord-Vietnam bestookt. Drie Amerikaanse toestellen werden neergehaald. Een piloot wordt vermist. Radio Hanoi heeft gemeld, dat de piloot in Dong Hoi gevangen wordt gehouden. Gisteravond werd hij als gevangene door de stad geleid en vertoond aan de bevol king. Een derde aanval werd gedaan op Tsjao Li, niet ver over de grens met Noord- Vietnam. De autoriteiten in Saigon hebben een be roep op de plaatselijke bevolking gedaan om voor zichzelf schuilkelders tegen luchtaanvallen te bouwen. De laatste schattingen die het Pentagon heeft ontvangen over de slachtoffers bij de aanval op de Amerikaanse kazerne in Qui Noon waren twee doden, 19 vermis ten en 23 gewonden. Gedurende de afgelo pen vijf dagen zijn meer dan 200 Ameri kaanse militairen gedood, gewond of ge vangen genomen. (Zie ook pagina 3) (Van onze correspondent) BONN De markies De Nerva, die in Cairo heeft bemiddeld tussen de regeringen van West-Duitsland en Egypte, is in Bonn aangekomen. Vandaag voerde hij bespre kingen met de regering van bondskanse lier Erhard. Gisteravond trad de markies voor de Westduitse beeldbuis. Hij liet on dermeer uitkomen dat West-Duitsland Is rael voorlopig niet zal erkennen. Men heeft in Bonn wel begrip voor de veront waardiging van Israel, maar men wijst er op dat een lek aan Israëlische zijde de wapenleveranties in het openbaar heeft gebracht. (Zie verder pagina 3) De Nederlandse pater Jan Smit zou vol gens het persbureau AP in West-Irian bij Merauke zijn doodgeschoten, omdat hij volgens de bestuursambtenaar van Asmat de Indonesische staat had beledigd. Brigade-generaal Soetjipto, de secreta ris-coördinator voor West-Irian, zei dat hij hetzelfde gedaan zou hebben als de be trokken bestuursambtenaar, W. Simbay. Soetjipto voegde hieraan toe dat hij overi gens de daad niet kon rechtvaardigen. „De Indonesiërs in West-Irian zijn zich reeds hun nationaliteit bewust. Een man als Smit had dit moeten begrijpen", aldus Soetjipto in een verklaring, welke werd gepubliceerd door het officiële persbureau Antara. De Nederlandse ambassade wilde nog geen commentaar geven. Jan Smit was pater bij de Amerikaanse Orde van Kruisheren. Zijn in Heer Hugo waard wonende moeder had op 30 januari vernomen dat haar zoon was verongelukt. De ruine van de bioscoop „Het Con certgebouw" in 's-Hertogenbosch na de gasontploffing, die zich een uur voor de eerste avondvoorstelling voordeed. (Verslag op pagina 2). '-■* In de tuinen van het Witte Huis vuren verslaggevers vragen af op president Johnson. Vragen die vrij wel de hele wereld bezig houden, als „Welke koers zult u gaan varen in de kwestie-Vietnam?" (Télefoto). Izaak Walton: „Hengelen lijkt in zoverre op wis kunde, dat het nooit volkomen ge leerd kan worden". Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Schrijvende lezers9 Uitgaan in Haarlem11 Sport 11, 19 Kunst 13 Radio en t.v13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Ferdinand 13 Topsy 20 Luidsprekers 3 DU nummer bestaat uit twintig pagina's In Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen is tot morgenochtend zeven uur geen taxi te krijgen als gevolg van een vierentwintig-uursstaking waartoe van nacht ruim 500 taxichauffeurs na een emotionele vergadering in een zaal in de Rotterdamse binnenstad besloten. De staking is bedoeld om kracht bij te zet ten aan de eisen die het Onafhankelijk Vakverbond (OVB) enige dagen geleden heeft neergelegd in een adres aan de Rotterdamse gemeenteraad. De OVB pleit daarin voor een menswaar dig loon voor de taxichauffeurs en eist optrekking van de basisionen tot 140 per week voor de taxichauffeurs en tot 160 per week voor de huurautochauffeurs. Vol- Gisteravond zün de fusiebesprekingen tussen de voetbalverenigingen Haarlem, EDO en RCH hervat. De deputaties van de clubs kwamen overeen op 4 maart alge mene ledenvergaderingen bijeen te roepen, waar dan beslist wordt of men vóór of tegen de fusie is. Bij RCH is inmiddels een oppositiegroep bezig om te voorkomen dat de club tot een fusie zou overgaan. Voor verder nieuws over deze zaak ver wijzen wij naar de sportpagina. (Van onze correspondent) DEN HAAG Gisteren hebben zich op nieuw twee gevallen van vergiftigingsver schijnselen voorgedaan met vliegers van de Koninklijke Luchtmacht, die vlogen in de „Starfighter" F104G. Evenals eerder deze week kregen de vliegers via hun zuurstofmaskers onzuivere lucht binnen. Dinsdag was door een vlieger ook al ge rapporteerd dat hij via zijn zuurstofinstal latie onzuivere lucht inademde. Monsters zuurstof uit de installatie van de „Starfighter" zijn door een lid van de ingestelde onderzoekcommissie onmiddel lijk naar Wiesbaden overgebracht. Daar beschikt de Amerikaanse luchtmacht over een gespecialiseerd research-centrum op luchtvaart-medisch gebied. Tot dusverre heeft dit onderzoek nog geen enkel resul taat opgeleverd, zo vernemen wij van een woordvoerder van de Koninklijke Lucht macht. „Het hele geval is nog steeds een raadsel", zo werd gezegd. Ook met het onderzoek, dat door de Fok kerfabrieken (zij bouwen de „Starfighter" in licentie) in samenwerking met de lucht macht en medewerkers van het rijksver- dedigingsinstituut TNO wordt uitgevoerd is men nog niet veel verder gekomen. De vliegers zijn door de medische dienst van de Koninklijke Luchtmacht aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar vergiftigingsverschijnselen werden bij hen niet meer geconstateerd. In afwijking van eerdere berichten zou den nu ook met toestellen van het type „Starfighter" in Canada moeilijkheden zijn voorgekomen bij de zuurstofvoorzie ning. De NAVO-partners, die ook van dit toestel gebruik maken, hebben nog geen klachten geuit. gens het OVB zou het basisloon van taxi chauffeurs thans ongeveer 52 per week en van huurautochauffeurs 72 per week bedragen. Voorts wenst men het fooien systeem af te schaffen en eist men een kerstgratificatie en vakantiegeld. De stakers hebben zich over de gehele stad verspreid en voeren acties tegen werkwilligen. Dat zijn in de meeste ge vallen de „eigen baasjes". Huurwagens moeten in de garages blijven, omdat de stakers de uitritten versperren. Tot ern stige incidenten is het nog niet gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de staking in de komende weken wordt herhaald en dan wellicht in het gehele land. Op de nachtvergadering in Rotter dam waren delegaties uit Amsterdam en Eindhoven. Advertentie Wegens enorm succes a.s. zaterdag nog eenmaal als reklame van 38 voor 33 ct Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T ZUIVER ROOMBOTER. Een traktatie voor jong en oud. Neem er ook één in huis Profiteer van de 1 QR tijdelijk verlaagde prijsI i®V M M M HEERLIJK DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 Grote bitterkoeken, onze speci aliteit, per stuk 22 ct le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 5362 achter de De Noostraat

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1