Levensgevaarlijk kruispunt in Beverwijk wordt beveiligd Verkeerslichten bij knooppunt Alkmaarseweg-Plesmanweg WAAROM a VERSTOOK i IK ZOVEEL J. v. KOOTEN m. -Radersleepboot doet weer dienst- .- IJmond Plattegrond ƒ3.50 Boekhandel ILA I: A.R.deBoer Medische verzorging tijdens het weekeinde i m Uitspraken Haarlemse rechtbank Rookwaren gestolen uit bestelauto in Beverwijk Stijgend ledental openbare leeszaal en bibliotheek Beverwijk Gemeentebibliotheek in Velsen Vrijspraak van oplichting na eis van vier maanden Vierjarenplan voor hoger onderwijs SS Igggjl K Uw leverancier voor KOLEN en OLIE FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 4 VRI Twee fasen zon en V erkeersdrempels Haarlemse politierechter jgg ■hr,.:.: T3 CONSTANT - verlovingsringen Étt Beverwijk Op het tracé Velserweg-Breestraat-Alk- maarseweg in Beverwijk bevinden zich verscheidene onoverzichtelijke en dus ge vaarlijke kruispunten. In de loop van dit jaar zal het verkeer bij deze wegkruisin- gen door middel van verkeerslichten ge regeld en beveiligd worden. Het eerste kruispunt dat van een dergelijke installa tie wordt voorzien is het knooppunt Alk- maarseweg-Plesmanweg-Wijk aan Duiner- weg. B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor de uitvoering en aanleg van de verkeerslichteninstallatie een krediet van 65.490 beschikbaar te stellen. Verkeerstellingen in de afgelopen zomer hebben uitgewezen dat een verkeersrege ling op genoemd kruispunt noodzakelijk is. De situatie werd des te gevaarlijker na het ingebruiknemen van het stadskantoor en het winkelcentrum de Wijkerbaan. Vooral tijdens de spitsuren is dit kruis punt zonder verkeersregeling een voortdu rende bedreiging voor auto's, fietsers en voetgangers die de kruising moeten passe ren. Het gemeentebestuur acht de bevei liging met verkeerslichten zo urgent dat niet gewacht kan worden op de voorgeno men verbreding en doortrekking van dë Plesmanweg. B. en W. achten het juist, daar het aantal eenheden dat linksaf slaat betrekkelijk gering is, een twee fasen-systeem aan te houden. Dit biedt het voordeel van de kortste wachttijd en de grootste door stroomcapaciteit. De tellingen hebben uit gewezen dat er ter plaatse op de Alk- maarseweg driemaal zoveel verkeer is als op de dwarsrichting Wijk aan Duinerweg- Plesmanweg. Voor alle richtingen zal een opstelstrook voor linksafslaand verkeer worden aangebracht. In de Alkmaarse- weg komen verkeersgeleiders. De voorgenomen verkeersregeling houdt In dat ook fietsers en bromfietsers zullen Advertentie Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Een 24-jarige los-arbeider uit Renkum is door de Haarlemse rechtbank veroor deeld to' een jaar gevangenisstraf met af trek van de voorlopige hechtenis, overeen komstig de eis van de officier van Justitie. Hij was in november in Velsen en Haarlem met een loper huizen binnengedrongen en had ondermeer een spaarvarken, geldkist je, een portemonnee en kleren gestolen. Een 22-jarige schoen verkoper uit Haar lem werd veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan één voorwaarde lijk. Hij was filiaalhouder van een schoe- nenhandel. Bij controle ontdekte men een tekort van ongeveer vijfduizend gulden. Tegen de man was acht maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Een 60-jarige Haarlemmer werd vrijge- «proken omdat de rechtbank het tenlaste- gelegde niet bewezen achtte. Het ging om de verkoop van auto's, die hij in bruikleen had van een kredietmaatschappij. Tegen de man was twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. moeten voorsorteren. Op de Alkmaarse- weg heeft dit tot gevolg dat het verplich te fietspad op ongeveer 100 meter van het kruispunt zal worden opgeheven en dat de uitgang van de westelijke parallelweg van de Alkmaarseweg op de Wijk aan Duiner- weg zal worden afgesloten met een trot toir. Aan het eind van de parallelweg zal een zwaaikom worden aangelegd, het eind punt van de stadsbus zal ongeveer 80 me- Het kruispunt Alkmaarseweg-Wijk aan Duinerweg-Plesmanweg in Be verwijk dat voorzien zal worden van een (hoognodige) verkeerslichtenin stallatie. De verkeerssituatie is hier bijzonder onoverzichtelijk. ter in zuidelijke richting worden verplaatst. In de voorgestelde installatie zijn ver keersdrempels in de Wijk aan Duinerweg en de Plesmanweg opgenomen. Alleen wanneer zich verkeer op deze wegen aan meldt kunnen de verkeerslichten voor het verkeer op genoemde wegen op groen springen. Hoewel de Alkmaarseweg rijksweg is, komen de kosten van de verkeerslichten installatie geheel ten laste van de ge meente. Rijkswaterstaat is namelijk van mening dat de beveiligingsmaatregelen niet dienen ten behoeve van het verkeer op de Alkmaarseweg, maar ten behoeve van het dwarsverkeer. Advertentie Laat regelmatig uw spaarbankbusje ledigen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Een Beverwijkse winkelier heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal uit de cabine van zijn bestelauto, die hij woensdag op zijn erf aan de Kees Delfs- weg had geplaatst. Verdwenen zijn een aantal pakjes tabak, vloei en sigaretten. De cabine was niet afgesloten. In de Openbare leeszaal te Beverwijk is woensdagavond de jaarvergadering gehou den van de Vereniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en bibliotheek te Beverwijk. Zoals gewoon lijk was de belangstelling van de leden hiervoor niet bijzonder groot. De voorzitter, de heer L. A. Pennock, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de veranderingen in het bestuur, die plaats vonden door het overlijden van de heer J. P. Melchers, één der oprichters van de leeszaal; voorts was de heer E. W. Rosie vertrokken naar een andere ge meente, de heer R. J. Vos was afgetre den wegens drukke werkzaamheden, even als de heer J. Schnohl om gezondheids redenen. Er viel een gunstig geluid te vernemen betreffende de leeszaal. Het aantal leden steeg van 3369 tot 3547. Het aantal boeken bedroeg ultimo 1964 ruim 27.500. In 1964 werden 3547 boeken uitgeleend tegen 3369 in 1963. In ds nieuwe stadsdelen Ooster- wijk en Meerestein, in Wijk aan Zee en ook in Heemskerk was de toename van uitlening het grootste. Mede door de ver hoogde salarissen van het personeel is het tekort groter dan werd verwacht; het be stuur neemt aan dat zowel de gemeente Beverwijk als Heemskerk mee zal hel pen het exploitatietekort te dekken. De heren D. Koger, J. v.d. Meulen en L. A. Pennock werden herkozen. Het be stuur zal binnenkort met een voorstel ko men om de bovengenoemde vacatures weer te doen bezetten. Algemeen was men het er over eens, dat de tegenwoordige ruimte veel te klein is. De gemeentebibliotheek Velsen heeft de volgende boeken aangeschaft: Nederlandse en buitenlandse romans en novellen Hausermann, Simone in Bretagne; Küb- nick, Le pardessus. Studieboeken: Bemhard von Luttitz, Mijn dochter de teenager; Postma, en Klein; 2 dln., Op zoek naar de natuur; Gaudecker, Geheimen van de wildbaan; Fichter, Vissen en hun levenswijze; Dudok van Heel, Zeilen en toervaren; Caesar, Veldtocht in Gallië; De Vries, Indische volksverhalen; Vittingihoff, Augustus. Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten., want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Advertentie WIJ ONTVINGEN DE NIEUWE met overzichtelijke stratenlijst KENNEMERLAAN 59 IJMUIDEN - TELEFOON 5326 Vier maanden gevangenisstraf en on middellijke ingevangenneming, eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, woensdagmiddag tij dens de zitting van de Haarlemse politie rechter tegen een 49-jarige acquisiteur uit Amsterdam. Deze stond wegens op lichting terecht. De politierechter sprak de man bij gebrek aan bewijs vrij. De raadsman, mr. J. Verheus, had in zijn pleidooi aangevoerd dat er geen spra ke was van een „samenweefsel van ver dichtsels". Hij noemde de dagvaarding op bepaalde punten onvolledig, op grond waarvan hij ontslag van rechtsvervolging vroeg. Verdachte was na negen maanden de tentie voor oplichting, vrijgelaten. Met niets had hij een zaakje opgebouwd door de verkoop van artikelen, gemaakt in so ciale werkplaatsen. Een van zijn klanten was een mevrouw in Zandvoort. Hij zou haar twee manden ter waarde van 14,- leveren, die hij echter nog niet in voor raad had. Ze betaalde vooruit maar de manden kwamen niet. Ze probeerde de man te bereiken en deed uiteindelijk aan gifte bij de politie. De man retourneerde het bedrag dat zij hem had voorgeschoten. De raadsman zei dat het geen oplich ting was. Hij noemde zijn cliënt noncha lant in het zakendoen. Er was een aan zienlijk aantal nog niet-geleverde orders, omdat hij bepaalde artikelen niet in voor raad had. Binnenkort zal voor de eerste maal aan de Tweede Kamer een nota worden aan geboden waarin door alle instellingen van wetenschappelijk onderwijs opgestelde ont wikkelingsplannen zijn vervat. De nota zal vergezeld gaan van het oordeel van de academische raad. De minister van O. K. en W., mr. Th. H. Bot, en zijn collega van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, stellen zich voor het daarop aansluitende eerste algemeen financieel schema voor de universiteiten en hogescholen voor de pe riode 1966 t.m. 1959 zo spoedig mogelijk daarna, doch in ieder geval nog dit zit tingsjaar, aan de Tweede Kamer aan te bieden. (City). Wie Amerikaanse humor weet te appreciëren, zal zich ongetwijfeld kostelijk vermaken met de persiflage op het gangsterdom van Chicago uit de twintiger jaren, in welk verhaal door regisseur Gordon Douglas drie top acteurs werden on dergebracht. Hun na men zijn Frank Si natra, Dean Martin en Sammy Davis jr. en de film heet „Robin md the seven Hoods", welke combinatie een pittige satire ten ge volge heeft gehad. De film zit vol aardige vondsten, zoals de breiende gangster; het speelhol, dat in een oogwenk tot een missiehuis kan wor-Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Dean Martin: drie topacteurs den omgetoverd en de drie schurken, die tenslotte zijn genoodzaakt zich als devote kerstmannetjes te verhuren. Door dit alles appelleert de film vooral aan de belang stelling en bewondering van de supporters van de voornaamste spelers, die zich op het gebied van show en humor dan ook weer allerminst onbetuigd hebben gelaten. Dit amusement wordt van vrijdag tot en met zondag geboden. |S Z VAN GEHEEL ANDERE strekking is de oorlogsfilm „De stalen klauw", die voor zondagmiddag op het programma staat. George Montgomery speelt hierin de rol van de dappere sergeant Larsen, die er ondanks zijn geamputeerde rech terhand in slaagt het de Japanners ge ducht lastig te maken. Dergelijke krijgsto nelen worden dan dinsdag en woensdag voortgezet met „Stoottroepen in de aan val", een film over de speciaal opgelei de commando-troepen, die als Derby's Rangers in Noord-Afrika voor de invasie op Sicilië worden getraind. Hierbij zijn de bekende, ingrediënten van de echte oorlogsfilm niet vergeten, zodat het mooie vriendinnetje achter het front (Etschika Choureau) thans evenmin ontbreekt. En daarmee is het oorlogsgeweld voor deze week in City nog niet uitgewoed, want donderdagavond wordt tenslotte „Captain Newman" vertoond, welke film een be werking is van Leo Rosten's ook in het Nederlands vertaalde- roman „Kaptein Newman, psychiater in oorlogstijd". Gre gory Peck en Tony Curtis spelen de hoofdrollen in deze film, die wordt aan gekondigd als beurtelings spannend, vro lijk, tragisch en opwindend. (Stadsschouwburg). Schoolconcerten, Vel- ser Gemeenschap en' de kunstkring moe ten er voor verantwoordelijk worden gesteld, dat er deze week in dit theater weinig tijd voor bioscoopvoorstellingen is overgebleven. Alleen zaterdag en zondag draait aldus „De vermetele ridder Pardail- Ian", een Frans „mantel en degenstuk" over ridder zonder vrees en blaam Par- Advertentie ALLE MODELLEN 6JUUUCH LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 8365; J. H. van Ginkel, Kennemer- laan 141, tel. 4058; P. H. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8, tel. 6158. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat no. 18, tel. 2070. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJmuiden-oost, zuster A. N. Enklaar, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden, tel. no. 02550-8163; voor IJmuiden-oost en Velsen-noord, zuster I. C. Bovenkerk, Huis te Wissenlaan 17, Santpoort, tel. no. 02560-6424; voor Driehuis, Santpoort noord en Santpoort-zuid, zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560-6054. SANTPOORT Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan no. 23, Santpoort-station, tel. 02560-8320. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord, telef. no. 02560-8284. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, alleen voor spoedgeval len: W. van Willigen, Graaf Willem II- laan, Heemskerk, tel. 02510-32797. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fierstra jr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondag 9 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 02510-23553; zondag van 9 tot 24 uur: C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Bever wijk, tel. 02510-23969. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeylmans: M. ten Harmsen van der Beek, Lessestr. 1, Beverwijk, tel. 02510-25356, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur. Tandarts: Voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen-noord (uitsluitend voor spoed gevallen) zaterdag en zondag tussen 17- 17.30 uur: W. van Willigen, Graaf Wil lem II-laan, Heemskerk, tel. 02510-32797. Apotheek: Vanaf zaterdag 12.30 uur voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen-noord, Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 02510-23388. Op de Waal vaart sinds enige tijd weer een zo genoemde „tweepij per", een zeer grote sleepboot met twee enorme ketels, twee pijpen en raderen in plaats van een schroef. Het is de „Oscar Hu- her' uit Ruhrort. Deze sleepboten, die eens de trots van de Rijnvaart waren, zijn enkele jaren geleden uit de vaart genomen omdat zij on rendabel bleken. Nu heeft men echter voor de „Oscar Huber" de ketels omgebouwd, zo dat zij met olie gestookt kunnen worden. Hoewel het economisch gezien ook nu nog niet zo rendabel is heeft de directie van het sleepvaartbedrijf toch gemeend om deze trots onzer voorouders weer in te moeten schakelen om daarmee de traditie te herstellen dat de sleepvaart tussen Rotterdam en Ruhrort geschiedt met de v -1 ÜH •%- i ■f ■i> - .W tv JÖ&v beroemde „tweepijpers" die met gemak een tiental sleep- schepen de vrij sterke Waal- en Rijnstroom kunnen op trekken. Nu echter ook het verkeer te water verveelvoudigd is, hangen er nog ten hoogste zes schepen achter de machtige sleper, die ruim negentig meter lang is, maar door die lengte niet of zeer moeilijk op de rivier kan keren. daillan, die de moedigste man van zijn tijd moet zijn geweest. En omdat hij leefde in de zestiende eeuw, ten tijde van de vechtlustige hertog De Guise en koning Hendrik III van Frankrijk, kreeg hij alle gelegenheid van zijn niet geringe kwali teiten als romantische avonturier gebruik te maken. Zelfs slaagt hij erin zijn voor malige vijandin Bianca geheel voor zich te winnen en de veranderen in een lief hebbende toekomstige echtgenote. In het voordeel van de film spreekt ook, dat deze romantische riddertijd in de fraaiste kleuren herleeft. EEN HACHELIJK AVONTUUR van de legendarische Tarzan (Johnny Weismui— Ier), is ondergebracht in de film „Tar zan in New York", waardoor deze stoere knaap zijn Afrikaanse jungle verlaat, om in de Amerikaanse metropool zijn ont voerde zoon op te sporen. Tot op de daken van de wolkenkrabbers worden de snode misdadigers door Tarzan achtervolgd en zijn naam staat er borg voor, dat onder het geboefte geducht wordt huisgehouden. Liefhebbers van dergelijke adembene mende taferelen kunnen er zondagmid dag van getuige zijn. (Luxor). Op het filmfestival van Cannes 1964 kreeg „Hebzucht in de zon" van Henri Verneuil een speciale onderscheiding: „Le ticket d'or" van de Franse bioscoopexploi tanten, die daarmee een film wilden eren die toen al in de Parijse bioscopen een groot publiek succes beloofde te worden. Een niet ongegrond vermoeden, want „100.000 Dollars au soleil" is een handig mengsel van allerlei ingrediënten, die in de loop der jaren hebben gezorgd voor goede zaken aan de kassa's. Gemaakt naar een roman van Claude Veuillot en voor de film bewerkt door de populaire scenarioschrijver Michel Audiard, bevat „Hebzucht in de zon" een reeks „sterke" avonturen van vrachtrijders, die de Saha ra als arbeidsterrein hebben gekozen. Het begint met het stelen van een nieuwe vrachtauto door Rocco (Jean-Paul Bel- mondo) en de sensationele achtervolging van de dief door twee collega's Marec en Steiner (Lino Ventura en Reginald Ker- nan), een rit, die dwars door de woestijn en over smalle rotspaden voert en eindigt met een opwindend vuistgevecht tussen Rocco en Marec, waarna de vriendschap weer kan worden hersteld. Het is dan ook een echte mannenfilm geworden, vol luid ruchtig plezier, zinloze vernielzucht en wil de knokpartijen; een vorm van afreageren dus van stoere mannelijkheid, waar vroe ger alleen de koloniale gebieden de moge lijkheid voor boden. Deze sensatiefilm van klasse wordt hier van zondag tot en met woensdag vertoond. ONDER DE VEELBELOVENDE titel „Het strand der liefde" draaide dan reeds tot en met zondagmiddag een film, die zich afspeelt in een klein dorpje aan de war me Franse kust, waar „opgekropte be geerten, felle jalouzie en zinnelijke liefde" tot een hevige uitbarsting komen. Een ver haal dus over chantage, mooie vrouwen en gewetenloze profiteurs. Wie echter de oor- logsromantiek de voorkeur geeft, kan zon dagmiddag in de eerste voorstelling gaan kijken naar „De laatste aanval": de be levenissen van 'n groepje Italiaanse krijgs gevangenen en een Amerikaanse parachu tist, die gezamenlijk een gevaarlijke sabo- tageopdracht ten uitvoer moeten brengen. (W.B.-theater). Het weekprogramma van dit theater wordt vrijdag en zaterdag ingezet door drie bekende acteurs, name lijk John Wayne, Dean Martin en Rickey Nelson, die in „Rio Bravo" bewijzen dat ook de western nog humoristische moge lijkheden biedt, waardoor deze film met kop en schouders boven het in dit genre gebruikelijke uitsteekt. „Samar, het dui vels eiland" is bestemd voor tijdspassering op de zondagmiddag, tenminste wanneer men 'n verhaal over een strafkolonie op de Filippijnen, waarvan de bevolking zich een weg naar de vrijheid bevecht, als zodanig wenst te beschouwen. Tenslotte zondag en maandag nog „Jack Diamond, de schrik van de onderwereld" waarin Ray Danton de meedogenloze gangster-koning typeert, die zelfs de vrouw die hem bemint aan zijn machtswellust tracht op te offeren. (Kennemer theater). In de. film „Gena deloze jeugd" voor de voorstelling van zaterdagnacht onthult regisseur Richard L. Bare nog eens het een en ander over de strijd tussen jeugdbenden en de daar mee samenhangende handel in verdoven de middelen, waarvoor twee jonge recher cheurs om belastend materiaal te kunnen verzamelen, als lid bij deze benden bin nendringen. VOORTS HEEFT de Amerikaanse re gisseur Samuel Fuller voor „De rimboe- bevechters van Birma" weer eens een episode uit de strijd tegen Japan in beeld gebracht. Ditmaal de verrichtingen van Amerikaanse infanteristen onder generaal Merrill in Birma. Alle bekende aspecten van de uitputtende rimboe-oorlog komen weer ter sprake en Jeff Chandler is een even onverzettelijke als bekwame Frank Merrill. De rest van het programma be staat uit de speelfilm „Je bent maar een maal jong" (tot en met maandag) en de bijna legendarisch geworden thriller „U spreekt met uw moordenaar" (dinsdag en woensdag).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4