Inzamelingsactie in Velsen voor gehandicapte kinderen Geslaagde jubileum wijding bij Leger des Heils in IJmuiden Jongelui van goeden huize roofden juwelen uit hotel Winterdeken wordt langzamerhand van de bloembollenvelden gehaald Fa. ROMEIJN Mevrouw J. Busselman nam afscheid van de Santpoortse huisvrouwen Brievenbesteller stal pakjes „Dag van Europa" in Beverwijk In de Vishal en op zee Kind viel van bromfietstank in Velsen Radio Philharmonisch Orkest gast in Haarlem Officier wenst afschrikking Dilettantisme deed hen tegen de lamp lopen Kwekers bevreesd voor de vele belagers van het jonge groen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 7 „De Heygraeff' moet gemoderniseerd Personeeltekort bij PTT Uitbreidingsplan Beverwijksestraatweg Basketbal in Driehuis WEEKABONNEMENTEN Kort IJmond-nieuws ƒ598.- Het DROOGDRAMA is nu voorbij I Spuittuig De gevangenis VERWARMING OLIE - GAS of KOLEN DEMONSTRATIE met HOENSON - FOBRUX - BECKERS Op maandag 15 februari zal in Velsen een inzamelingsactie starten tot het bijeen brengen van gelden ten behoeve van de uitbreiding van de algemene inrichting voor de verpleging van geestelijk en licha melijk gehandicapte kinderen „De Hey graeff" in Woudenberg. Velsens wethouder voor de Volksgezondheid tekent hierbij het volgende aan: „Opnieuw zal op de inwoners van Vel sen een beroep worden gedaan tot daad werkelijke ondersteuning van het werk voor „De Heygraeff'. Evenals vorig jaar zal een klein aantal enthousiaste Velsenaren zich inzetten gel den in te zamelen voor verbetering van deze algemene inrichting voor de verple ging van geestelijk en lichamelijk gehan dicapte kinderen in Woudenberg. De zorg voor het zwakzinnige kind, dat dikwijls ook lichamelijk sterk gehandicapt is, vraagt bij verpleging thuis alle aan dacht, alle liefde van de ouders. In vele gevallen, vooral wanneer de aan dacht in de grotere gezinnen moet worden verdeeld over meerdere kinderen, is het niet mogelijk het geestelijk gebrekkige kind thuis de vereiste bijzondere verzor ging te geven. Gelukkig zijn er vele inrichtingen, die zich de zorg voor deze kinderen ten doei hebben gesteld. Het aantal kinderen even wel, dat voor plaatsing in een dergelijke inrichting in aanmerking komt is zeer veel groter dan de beschikbare mogelijkhe den. Uitbreiding van het aantal moderne ver pleeginrichtingen waar de jongste weten schappelijke inzichten en de nieuwste be handelingsmethoden de kinderen ten goe de kunnen komen is dus ten zeerste ge wenst. „De Heygraeff" zal, ten einde aan de grote behoefte beter te kunnen voldoen, aanmerkelijk worden verbeterd en uitge breid. Onlangs werd begonnen aan de bouw van een paviljoen en binnenkort zal een De afdeling Santpoort (noord en zuid) van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft donderdagmiddag tijdens de jaarvergadering in „de Duinpan" aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort op hartelijke wijze afscheid genomen van mevrouw J. Busselman-Andriessen, die na dat zij eerst gedurende zeven jaar lid was geweest van de afdeling Velsen-IJmuiden, de afdeling Santpoort oprichtte en daar nu zeven jaar bestuurslid is geweest. Eerst heeft zij vijf jaar als secretaresse gefun geerd en de laatste twee jaar was zij leid ster van de excursies. Voor al haar activiteiten in deze vereni ging in de afgelopen veertien jaar is zij donderdagmiddag op zeer waarderende wijze door verschillende spreeksters toe gesproken en werden haar geschenken ge offreerd. De presidente van de afdeling Santpoort, mevrouw J. Hoekstra-Leezer deed mevrouw Busselman bovendien de verheugende mededeling dat zij tot lid van verdienste van de afdeling was benoemd. Spreekster prees haar energie, werklust en haar altijd bereid zijn te helpen. Me vrouw Hoekstra herinnerde aan de begin tijd, toen mevrouw Busselman nog per fiets de maandberichten rondbracht en zo doende contacten legde met nieuwe leden. Namens het bestuur overhandigde zij een doublé armband, terwijl zij mevrouw Bus selman eveneens de doublé-speld behoren de bij het ere-lidmaatschap opspeldde. Namens de leden van de afdeling Sant poort bood mevrouw H. van Praag-van Praag een elektrische deken aan. Me vrouw N. Snoep-iBnger vertolkte de gevoe lens van de oud-bestuursleden. Het be stuurslid mevrouw Van Doorn prees na mens de afdeling Velsen-IJmuiden de ver draagzaamheid en het aanpassingsvermo gen van mevrouw Busselman. Tijdens deze bijeenkomst werd voorts afscheid genomen van mevrouw C. van der Meer-de Langen (secretaresse) en mevrouw H. Holten-van Dam, die het maandblad verzorgde. Deze beide dames kregen een vaasje met orchideeën aange boden. Voor de Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen een 30-jarige voormalige PTT- besteller uit Overveen terechtgestaan, die zich naar schatting een keer of vijftig briefpakjes had toegeëigend in plaats van deze by de geadresseerden te bezorgen. De man, afkomstig uit Groningen, voelde zich in de randstad als een kat in een vreemd pakhuis. Zijn verzoek om over Plaatsing was niet ingewilligd in verband met het personeelstekort. „Ik vond het vreselijk in Haarlem", zei hij vanmorgen. Hij was gaan drinken en was helemaal losgeslagen. „Het personeelstekort leidt er toe, dat er bij de PTT elementen rondhangen die er eigenlijk niet horen", zei de officier van Justitie. „Een hunner staat thans voor u. Een man met een zwak karakter, die is terechtgekomen op een positie waar hij eigenlijk niet hoorde. Bij de PTT gebeuren de laatste tijd meer diefstallen, de directeur heeft er in een interne brief zijn veront rusting over uitgesproken". De officier eiste tien maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Uit de vele gevallen, aan het uitzoeken waar van de postale recherche zeer veel werk had gehad, had hij er slechts één ten laste gelegd. In de pakjes hadden meest artikelen van geringe waarde gezeten, snoepgoed, kle dingstukken en dergelijke, die de besteller veelal nog thuis had liggen. De rechtbank doet 25 februari uitspraak. aanvang kunnen worden gemaakt met het bouwen op het terrein van de inrichting van een speciaal voor de verpleegden be stemde school. Er wordt dus al veel gedaan. Niettemin verdient de actie, op touw gezet door de ouders der patiënten, waarvan een aantal uit onze gemeente afkomstig is, ieders warme belangstelling en steun. Zij toch hebben zich ten doel gesteld voor de kinderen juist datgene mogelijk te maken, waarin het in uitvoering zijnde uit breidingsplan door financiële belemmerin gen niet kon voorzien en dat voor de le vensvreugde van zoveel belang kan zijn: de bouw van een overdekte speelplaats. Vorig jaar heeft Velsen zich door bijna f 3.500 bijeen te brengen van zijn beste kant laten zien. Laat ook bij de inzameling, die volgende week zal worden gehouden, het beroep op uw offervaardigheid niet onbeantwoord." H. DE BOER, wethouder voor de Volksgezondheid. Ter gelegenheid van de Dag van Euro pa woensdag 3 maart, zullen op het Beverwijkse stadskantoor door het ge meentebestuur delegaties van alle plaatse lijke scholen worden ontvangen. Het pro gramma hiervoor vermeldt een toespraak en de vertoning van een aantal films. In het kader hiervan wordt tevens van 12 februari tot en met 6 maart de onder wijstentoonstelling „Europese Gemeen schap" gehouden, welke een indruk geeft van de vele facetten die deze bevat. Een en ander wordt duidelijk gemaakt met een aantal panelen over de onderwerpen: con tacten in vroeger eeuwen, de geschiedenis van Europa en de Europese Gemeenschap. Deze tentoonstelling wordt eerst tot en met 27 februari gehouden in het gebouw Meidoornstraat, waarna zij naar het paro chiehuis aan de Van Riemsdijklaan zal worden overgebracht. De expositie, welke in schoolverband zal worden bezocht, is ook voor het publiek toegankelijk. De ope ningsuren zijn alle werkdagen van 9 tot 17 uur, des zaterdags van 9 tot 12 uur. De tentoonstelling zou hedenmiddag om half vijf officieel door wethouder F. W. R. Kae- bisch worden geopend. In de legerzaal in IJmuiden hebben de Leger des Heilskoipsen uit IJmuiden en Haarlem gisteravond een zeer druk bezet te wijdingsavond gehouden in het teken van de viering van „Honderd jaar heils- strijd". De nadruk viel deze avond op de muziek, die werd verzorgd door de Leger- brassband uit Haarlem-centrum, een com bo uit Haarlem-noord en het mannenkoor, gevormd uit de brassband, al vielen daar naast natuurlijk enkele getuigenissen en toespraken te beluisteren. De brassband speelde deze avond zon der dirigent, maar de eerste comettist ving dit gemis goed op. Hoewel er in de overgangen tussen de onderdelen van se lecties nog wel eens moeilijkheden voor kwamen, die juist aan het ontbreken van De gemeenteraad van Beverwijk had in 1936 een uitbreidingsplan in onderde len voor de Beverwijksestraatweg vastge steld en een deel was bestemd voor de bouw van woningen. In juni van het vorig jaar bracht de gemeenteraad een wijzi ging in het plan aan en hij bestemde de grond voor agrarische doeleinden. Hierte gen hebben de erven mevrouw G. Been- tjes-Morsch uit Castricum bezwaren inge diend bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en dit college kwam vrijdagmorgen in openbare verga dering te Haarlem bijeen ter behandeling van het geschil. De reclamanten waren niet verschenen en de heer J. A. Middel hof!, chef van de afdeling Algemene Zaken van de secretarie van Beverwijk, die B. en W. vertegenwoordigde, deelde mee dat er voor hem geen aanleiding was het woord te voeren. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd: 3300 kisten vis. De aanvoer bestond uit: 92 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 823 schol, 15 schar, 35 bot, 250 haring, 615 ma kreel, 190 schelvis, 295 wijting, 474 kabel jauw en gul, 2 haai, 13 poon, 468 koolvis, 25 diversen en 176 kilogram (export)gar- nalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.203.80, grote tong 6.24 6.04, groot middel tong 6.336.09, klein middel tong 76.37, kleine tong 1 7.95 7.40, kleine tong 2 7.857.42, tarbot 1 4.70 4.40, garnalen (export) 2.41. Per 50 kilogram: grote schol 2723, gr. middel schol 2624, klein middel schol 3022 kleine schol 1 3127, kleine schol 2 4324, schar 4718, bot 5.705.10, verse haring 2924.40, makreel 5719.20, kl. haai 37-35, poontjes 125, kl. koolvis zw. 28 18, kleine koolvis wit 40, grote schelvis 46, groot middel schelvis 51, kleine schelvis 2 3611.60, wijting 15.5010, grote gul 56 46, middel gul 4540, kleine gul 3218. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 248 110, grote koolvis zwart 8063, grote kool vis wit 154106. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besomingen, in guldens, gemaakt: KW 145 12870, KW 92 2440, KW 29 4990 KW 73 6810, KW 41 30870, KW 39 32290. Aanvoer van vrijdag Vrijdagmorgen zijn in IJmuiden door 23 vaartuigen aangevoerd: 3870 kisten vis, 480 stijve kabeljauwen en 6000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 420 kisten schelvis, 600 radio, 280 wijting, 80 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 10 haring, 790 ma kreel, 140 poontjes, 200 sprot, 1520 schol, 30 tarbot, 130 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 5.30 4.50, grote tong 6.456.15, grootmiddel tong 6.726.34, kleinmiddel tong 7.637.07, tong I 8.497.99, tong II 8.708.04. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 144 120, middel kabeljauw 120110, grote kool vis 8076, middel koolvis 7270, grote ieng 94. Per tien stuks: grote kabeljauw 9678, middel kabeljauw 5346. Per 50 kilogram: grote schelvis 7166, middel schelvis 6760, kleinmiddel schel vis 7168, schelvis I 7271, schelvis II 36—17, schelvis III 11.50—10, gul I 63, gul II 50, gul III 32—25, grote schol 27—23, middel schol 2620, kleinmiddel schol 29 26, schol I 36—31, schol II 42—28, schol III 2420, schar 3716, bot 6.105, poon 15 3.30, gestripte wijting 2115, dichte wij ting 10, haring 3130, makreel 2711.50, tarbot 262134, kleine kuit 92, lever 24 15, grote kuit 4018. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 500 kisten schelvis, 250 wijting, 150 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 1300 makreel, 1000 schol en 3000 kilogram tong. een dirigent kunnen worden toegeschreven, was het musiceren over het algemeen toch vloeiend. De Haarlemse band beschikt over uitstekende musici, waarbij vooral de klank van de cornetten sterk opviel. Dui delijk bleek dit al in het eerste nummer „Zonnestralen", waarin ook een mooie trombonesolo te beluisteren viel, maar ook verder kon men steeds weer genieten van verantwoord musiceren, waarin men de'rit mische problemen over het algemeen uit stekend oploste. Bijzonder goed kwam overigens ook het mannenkoor voor de dag. Dat men bij het Leger des Heils open staat voor ver nieuwingen is al meermalen gebleken bij bijeenkomsten in de legerzaal. Ditmaal werd 't aangetoond door de jeugdige com bo, die fris en modern „Hij wil uw redder wezen" uitvoerde. Het was een zeer geslaagde avond, waarbij er in de toespraken steeds de na druk op werd gelegd, dat het niet om het Leger des Heils gaat, maar om Chris tus. Een tweejarig kind is donderdag vrij ernstig gewond geraakt toen het van de benzinetank van de bromfiets waarop de kleuter meereed op straat viel. Het kind kreeg een diepe wond aan het hoofd en brak een jukbeen. Het ongeval gebeurde doordat de brom fiets, bestuurd door een 32-jarige maga zijnbediende uit IJmuiden, op de hoek van de Ver Loren van Themaatlaan en de Minister van Houtenlaan in Velsen, van achteren werd aangereden door een drie- wielige bakfiets van een Beverwijkse bloe- menkoopman. Door de schok viel het kind op de rijweg. In het Antoniusziekenhuis is het behandeld. Zaterdag 13 februari 's middags van 3 tot 5 uur, geeft „Akrides" een basketbalde monstratie in de gymzaal van het Gym nasium Paulinum, Wolff en Dekenlaan 1, Driehuis. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het zesde concert in de vrijdagserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal worden verzorgd door het Radio Filharmonisch Orkest, onder lei ding van Willem van Otterloo. De vio liste Elise Cserfalvi zal solistische mede werking verlenen aan dit concert, dat wordt geopend met de Ouverture „Cosi fan tutte" van Mozart. Door Elise Cser falvi wordt hierna het Vioolconcert in D gr. t. K.V. 211 van dezelfde componist uitgevoerd. Na de pauze heeft een uit voering plaats van de Eerste symfonie van Mahler. Elise Cserfalvi begon op 5-jarige leeftijd viool te studeren aan de Muziekacademie Franz Liszt te Boedapest, waar zij in 1942 de prijzen Hubay en Remenyi won. Haar openbaar debuut had plaats met het Stede lijk Orkest van Boedapest. Het werd een groot succes en vele concerten e recitals volgden. Na haar „Diplome de virtuosité" te hebben behaald, won zij in 1946 de eerste prijs op het Internationaal Muziekconcours te Genève. In 1948 behaalde zij de tweede prijs op het Internationaal Violistencon cours te Scheveningen en tevens was zij prijswinnares op het Internationaal Con cours Reine Elisabeth te Brussel in 1951. Willem van Otterloo werd in 1907 te Winterswijk geboren. Hij studeerde van 1928-1932 aan het Amsterdams Conserva torium, violoncel bij Max Orobio de Castro en compositie bij Sem Dresden. Van Otter loo begon als cellist in het Utrechts Stede lijk Orkest; al heel spoedig werd hij eerste dirigent van dit orkest. In 1949 werd hij benoemd tot eerste dirigent van het Resi dentie Orkest, met welk orkest hij vele buitenlandse tournees maakte. In 1962 werd Van Otterloo naast Jean Fournet als vaste dirigent van het Radio Filharmonisch Or kest aangesteld. Willem van Otterloo trad Advertentie Elise Cserfalvi. Geen spreekuur. In verband met de behandeling van de begroting in de ge meenteraad van Beverwijk, waar maandag 15 februari een aanvang mee zal worden gemaakt, zullen burgemeester J. G. S. Bruinsma en de vier wethouders de gehele volgende week zijn verhinderd hun gebrui kelijke spreekuren te houden. Afscheid. Donderdag 11 februari heeft de heer W. J. Kamlag uit Beverwijk, na ruim 37 jaar in dienst van Hoogovens te zijn geweest, afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Kamlag is vele jaren kraan drijver geweest, in 1960 werd hij bode bij de huishoudelijke dienst. Willem van Otterloo. daarnaast regelmatig als gastdirigent op bij het Concertgebouworkest en andere Nederlandse orkesten en in het buitenland onder andere in Frankrijk, Spanje, Italië, Noorwegen, Zuid-Afrika en Noord- en Zuid-Amerika. Als componist is Van Otter loo bekend geworden door enige orkest suites, een Symfonie, Introductie en Al legro voor orkest, Sinfonietta voor blazers en een Divertimento voor koperblazers, slagwerk, harp en celesta 3 kg wasgoed naar wens strijk- of kurkdroog. Wij demonstreren vrijblijvend bij u thuis. VELB S ROUINWES 173- «/MUIOBN-TBL. «.*04 Betaling in overleg. Hardnekkig. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die in Florida herstellende was van een aan doening aan de luchtwegen, zal zijn ver blijf in Cocoa Beach moeten verlengen wegens een hardnekkige verkoudheid. Luchtvaartovereenkomst. Oost-Duitsland heeft in Cairo een luchtvaartovereen komst met Egypte getekend, die voor ziet in een luchtverbinding tussen Oost- Berlijn en Cairo. Afgetreden. Twee Indische ministers, C. Soebramaniam van Handel en Voedsel voorziening en Alegasan voor Petroleum en Chemicaliën, zijn afgetreden omdat zij het niet eens zijn met de regeringspo- litiek in de taalkwestie. „Geen „grote juwelenroof", maar een eigenlijk nogal erbarmelijk en pover gebeuren". Zo kwalificeerde een van de verdedigers de daad van twee 22-jarige jongelui van goede huize, die gisteren terecht stonden voor de Haarlemse rechtbank. In de nacht van 1 november van het vorig jaar hadden zij in de hal van het Badhotel in Zandvoort een steen gegooid door een vitrine met juwelen. Met ringen, armbanden en broches ter waarde van ruim 25.000 waren zij er vandoor gegaan, maar de dilettantistische manier waarop zij vervolgens hadden gèprobeerd het gestolene van de hand te doen, had hen spoedig tegen de lamp doen lopen. Ue twee jongelui, een verkoper in de textielbranche uit Haarlem en een kantoorbediende uit Zandvoort, hadden beiden slecht bij kas gezeten. De ver koper had in het Badhotel een paar honderd gulden verspeeld aan de Saturne- tafel en had zich in de schulden gestoken. De ander, een voormalige beroeps voetballer, had een vrouw en een kind te onderhouden. De officier van justitie wees er op, dat beide jongelui goed bekend staan en uit behoorlijke milieus komen. Juist daarom is, zo meende de officier, echter een af schrikwekkende straf op zijn plaats. Als we niet streng zouden straffen, zouden wel licht meer jongelui van goede huize wor den uitgenodigd hetzelfde pad op te gaan, in de veronderstelling dat hun blanco (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Als u goed kijkt in uw eigen tuin dan ziet u overal jong leven. Verheug u, want dat groeiend groen kan u elke dag meer plezier geven. De bloembollen kweker staat een paar keer meer per dag of per week naar de grond gebogen. Hij zoekt en tast naar de eerste puntjes net onder de oppervlakte. Hij moet dan verschrikkelijk rap zijn, want voor ze er helemaal bovenuit komen, moet het riet van de velden zijn. Het is nu zover, overal is men druk doende de winterjas te verwijderen en deze op rietschelven te laten „overzomeren". Het bouwen van zo'n rietschelf is weer een werk apart. Het duurt een beetje lang om dat alles te bekijken, maar vakwerk is het. Ze mogen niet omwaaien of in elkaar zakken. Vandaar die bijzondere vorm. Er zijn verschillende redenen om dat riet te verwijderen. De alleronaangenaam ste is die, waarbij de baas blij is wat werk voor zijn mensen te hebben. Er wil nog wel eens een gedeelte van het perso neel niets om handen hebben. Ze schilde ren karretjes, of de muren, het plafond of zo iets. Als ze flink met dit werk op schieten is het ook weer zo bekeken. Van daar dat vanaf half december de baas maar liefst zo weinig mogelijk in de schuur komt. Het personeel hoeft dan niet als een koppel kippen uit elkaar te vliegen. Lijken de kansen op weinig vorst dus gunstig, wel dan gauw de tuin in om het riet te verwijderen. Sommige ouderwetse kwekers hebben hun hyacinten nog dik gedekt. Deze laten eerst de helft er van afhalen en laten de bollen in het stuifdek liggen. Progressieve kwekers hebben ont dekt, dat bloembollen wel zo het een en ander kunnen hebben in de winter, zodat ze veel minder riet op de hyacinten heb ben gedaan dan in de schoolboekjes staat voorgeschreven. Zij brengen meteen de he le winterjas op de schelft. Er is nog een reden. Men wil, zoals dit jaar, wel opschieten, want de neuzen groeien hard. Men neemt dan maar het risico van een late winter op de koop toe. Zo gauw de punten boven de grond ko men worden het mikpunten voor allerlei schimmelsporen en bacteriën, die in dat jonge groen trachten te dringen. Dat gaat het gemakkelijkst als de bladeren bescha digd zijn. En dus oppassen voor bescha diging. Als men dat werk ziet doen moet men maar eens kijken hoe voorzichtig het ge beurt. Is het riet er af dan gaat het land „in de gier". Dat is een laagje dunne koemest, dat zeer snel hard wordt. Daardoor wordt het wegwaaien van de zandvlakten ver hinderd. Voordien heeft men meestal al een of ander onkruidbestrijdingsmiddel verspoten, want onkruiden vreten alles weg, voedsel en licht. Houdt men ze niet klein, dan ziet men in het voorjaar van het gehele gewas niets. In Breezand en in Noordwijkerhout hebben we dergelijke gevallen wel eens gezien. De kwekers kun nen daar zelf weinig aan doen, ze hebben een vuile tuin en kunnen slechts proberen het vuil zo klein mogelijk te houden. De grootste vijanden zijn kruiskruid en distels op dit moment. Kamille kan trouwens ook heel enthousiast groeien. Als u mensen met een of ander spuit tuig bezig ziet, behoeft dat ook weer niet te betekenen, dat ze met moordenaars hand over de tuinen lopen. Dat is weer iets te eerlijk, ze kunnen zelfs sluipmoor denaars zijn. Ze leggen een uiterst dun laagje vergif op de bladoppervlakten. Komt daarop een schimmelspore of een bacterie dan zal deze niets merken. Niet zo gauw echter gaan ze kiembuizen ma ken of ze merken, te laat, dat ze in het vergif terecht zijn gekomen. De kiembui zen van de schimmelsporen krijgen geen kans in het blad te dringen. Heel vroeger kon het leven eens bollen- mans een trieste zaak zijn. Er waren toen nog geen vuurbestrijdingsmiddelen. V/as een plant aangetast dan zag men na een poosje „vuurplekken" en sneed die uit. He le dagen op de knietjes tussen de bollen en dan maar hopen, dat men diep genoeg had uitgesneden. Intussen waren er weer voldoende nieuwe invalspoorten ontstaan. Nu gaat men elke week even met de spuit over het gewas en het gif doet zijn dodelijke werk. De vuursporen hebben in tussen nieuw emplooi gevonden, maar dat is weer een verhaal apart, dat nog we tenschappelijk moet worden uitgezocht. Hoe het ook zij, voor de bollenstreek is de winter voorbij. Niet iedereen is er en thousiast over, want de groei gaat nogal hard. En dat is niet zo best. Intussen weet iedereen dan meteen te vertellen, dat de bollen tien keer zijn „verzopen" en tien keer verbrand voor ze worden ge rooid. Het heeft, aldus deze realisten, wei nig zin om nu al te zeggen, dat het met de groei bedenkelijk hard gaat. strafblad en goede milieu hun wel een beetje zou beschermen. Anderzijds wilde de officier de verdachten nog wel een kans geven. Een en ander afwegend, kwam hij voor beiden tot een eis van twaalf maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. Mr. J. Roggeveen, de verdediger van de verkoper die wij in de aanhef reeds citeerden, achtte de vraag naar het waar om beantwoord in de /uitvoerige reclasse- ringsrapporten: het is de situatie van het niet veel geld hebben en toch mee wil len doen met de kringen waar men wel over veel geld beschikt. Daarbij komt dan de zwakke ruggegraat en de minder waardigheidsgevoelens die in deze geval len steeds een rol spelen, aldus de ver dediger. Hij bepleitte een kortere straf, omdat contact met andere gevangenisbewoners de jongelui wel eens fataal zou kunnen doen afglijden. Hij deelde de rechtbank mee, dat zijn cliënt enkele weken geleden door de krijgs raad is veroordeeld tot een jaar militaire detentie, wegens diefstal van een stengun terwijl hij wachtdienst had. Mr. Roggeveen vroeg de rechtbank met deze straf reke ning te houden. De diefstal van de sten- gun beging zijn cliënt in december 1963. Mr. J. Nolen jr. uit Amsterdam, de ver dediger van de kantoorbediende, wees eveneens op het schadelijk neveneffect van het verblijf in de gevangenis en drong derhalve aan op een korter onvoorwaarde lijk deel van de straf. De reclassering ziet voor beide jongelui nog alle mogelijk heden, zei hij. Beiden zijn nooit eerder met de burgerlijke rechter in aanraking geweest. Thans zitten zij bijna drie maan den in voorarrest. De rechtbank doet op 25 februari uit spraak. Advertentie met ELKE DAG ZEESTRAAT 34 t.o. Kennemer Theater BEVERWIJK Telefoon 23537

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7