Spaanse Christen Democraten hopen op politieke invloed Boussac-show snel van af Publiek koopt nu vrijwel geen diamanten meer CITOSIL heeft wil er Documenten over oorlogsmisdaden Na berichten over fabricage door middel van explosies Beatle-bruiloft „Nederland komt EEG-verplichtingen niet goed na" SnelTABLETTEN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 9 Vietnam Zedenverval Gekraakt Parkeren zo!! Buiten de rijbaan Ons dagelijks brood Bestedingsbeperking @'n JZaiocnstein Partijen nog steeds „staatsvijandig" Voor het eerst Respect Zebra Zaanenlaan Dat kan: met nieuwe Citosil Griep eist vlugge, zekere verlich ting. Daarom bij eerste kou of koorts: de nieuwe Citosil snel- tabletten. Een Citosil sneltablefc is waarschijnlijk de snelste griep- bestrijder die u zonder recept kunt krijgen. Citosil begint zijn goede werk al binnen 2 minuten, tot pijn en koorts en griep weg zijn. Citosil sneltabletten: de moderne formule met vitaminen Bi en C, zo belangrijk om de weerstand te verhogen. Juist bij griep! Buisje van x 4 20 stuks II."" Europese Commissie Naar aanleiding van de recente gebeur tenissen in Zuidoost-Azië voel ik de be hoefte om mijn afschuw uit te spreken over het schandalige, kolonialistische op treden van de Verenigde Staten in dit ge bied. Men moet wel de laatste rudimen ten van het geweten verloren hebben wan neer men de treurige moed heeft tot een dergelijke laffe moordaanval als gedaan is op de steden Dong Hoi en Vinh Linh in de Noordvietnamese Volksrepubliek. Ik hoop dat deze schanddaad van de Amerikaanse regering de publieke opinie in alle landen van de wereld, ook die in de Verenigde Staten, zal wakkerschudden om zo de terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam te be werkstelligen. Noord-Vietnam en commu nistisch China hebben de Verenigde Staten geen oorlog verklaard. Dit pleit voor de zelfbeheersing van de regeringsleiders van deze landen. B. KERKHOVEN, Haarlem. Het is voor ouders moeilijk het zeden verval tegen te gaan zolang daaraan van andere zijde niet wordt meegewerkt. Als wij tegenwoordig alleen maar het bios- coopnieuws bekijken met de bijpassende prentjes denken we zonder ook maar enigszins preuts te willen zijn: „Waar gaat dit heen?" Het heeft me goed gedaan te lezen dat dr. Roodvoets heeft vastge steld dat er een geestelijke revolutie nodig is zodat vooral de jongere mensen, aan gespoord door de ouderen, de zin van het leven hervinden en beleven. Dr. Rood voets wijst onder andere op de kerk. Maar dan moet ik er op wijzen dat er ge ageerd wordt tegen een predikant als ds. Toornvliet, die al zo ver op de goede weg is om jongelui en ouderen in zijn preken aan te spreken over de problematiek van het leven in zijn geheel. Wie de series preken gevolgd heeft over het sexuele leven en het huwelijk met al zijn aspecten zal het toch roerend met mij eens zijn dat de kerk een grote ver antwoordelijkheid op zijn schouders laadt als zij dit werk dat al zoveel zegen gaf en geeft afbreekt of op enigerlei wijze aan banden legt. Wat doet het er toe als een kerk floreert als zij haar taak naar buiten niet verstaat, want dan is de zin ervan weg. Als een dienstknecht van Jezus Christus het aandurft de mens in be weging te zetten om tot daden te komen die een goede levensinhoud voortbrengt hoort deze man geholpen te worden en niet aangevallen door mensen met een be krompen geest. Mevr. G. A. M. v. AMSTEL-SCHIJF, Santpoort. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In het zaterdagavondbijvoegsel staat een interessant stukje geschreven over onze moderne automobielen en hun slechte constructieve opzet. Hierbij werd een on geluk aangehaald in de tunnel in Rotter dam tussen een automobiel van Russische makelij en een volkswagen. Heeft de schrijver zich wel gerealiseerd dat met zijn schrijven de volkswagen ge kraakt werd in al zijn voegen? Punt één: persoonlijk vind ik de volks wagen een fantastische automobiel en met mij miljoenen anderen, waaronder een paar miljoen autoverwende Amerika nen. Er zijn tot nu toe plus minus acht mil joen volswagens gemaakt. (Omdat ze ver keerd geconstrueerd zijn). Maar mijn volgende is weer een volks wagen. Punt twee: De Russische auto zal het wel niet tot acht miljoen brengen, heel eenvoudig omdat wij hier op aarde niet zoveel ijzer voorradig hebben; het zijn tanks in de ware zin des woords. Punt drie: Dat bij het tunnel ongel uk het volkswagentje het onderspit moet delven is voor iedereen die in de materie der krachten is ingewijd heel begrijpelijk: het is niet moeilijk met een voorhamer een ei te vermorzelen. P. K. J. VAN KEMPEN, Haarlem.N. NASCHRIFT: Uw laatste zin is een volledige samenvatting van ons artikel, met tendens en al. Wij betoogden juist dat men, als men zijn leven liefheeft, liever niet in een „ei" moet reizen. 'De rijkwaliteiten van bepaalde merken heeft niets met ons betoog te maken. Het was een algemene eis tot grotere veiligheid van autopassagiers. Redactie. Het artikeltje in de Haarlemse editie van 21 januari had mijn instemming, even als de reorganisatie van het kruispunt Damstraat-Spaarne. De situatie is daar in derdaad overzichtelijker en ongevaarlijker geworden, met name door de vervanging van het wegdek door een nieuw, dat veel minder slipgevaar oplevert. Toch is er nog iets, dat met spoed an ders zal moeten worden, willen er geen slachtoffers vallen. Vlak bij genoemd kruispunt bevindt zich een expeditiebedrijf dat voor het laden en lossen van vrachtwagens gebruik moet maken van de rijweg en wel zoveel dat er dagelijks verkeersopstoppingen plaats heb ben (speciaal tussen 4 en 5 uur 's middags) Mijns inziens is dit bedrijf daardoor een hinderpaal voor het verkeer, en dient er zo spoedig mogelijk een oplossing te wor den gezocht in de vorm van verplaatsing van bedoeld bedrijf, waarmee de belangen van het verkeer èn van dit bedrijf gediend zouden zijn. Bij informatie is mij gebleken, dat door genoemd bedrijf al enkele malen bij de gemeente een aanvraag is ingediend om een bepaalde plaats (Hooimarkt) te mogen innemen, maar tot heden werd daarop geen antwoord ontvangen. A. J. OTTHO, Zandvoort De noodkreet van mevrouw Brautigam is mij uit het hart gegrepen. Inderdaad is ons dagelijks brood van zeer slechte kwali teit, vrijwel zonder voedingswaarde, en van een zeer openlijke constructie. Een krokant gebakken brood bestaat niet meer en als men een vals gebit heeft lijkt het brood in de mond een soort rubber of plastic. Indien het een exportartikel zou betreffen zou de „bakkerssupermarkt" (want daar moet het blijkbaar heen) geen voet aan de grond krijgen. Dan zou men de paradox krijgen dat de bakker brode loos zou worden omdat hij zijn brood niet kan kwijtraken. Maar hier in Nederland slikt de consument blijkbaar alles. Ondergetekende heeft een tijd gekend dat Haarlem beroemd was om de kwali teit van het brood, maar daarvan is niet veel over. Het volume van het brood is ongeveer hetzelfde gebleven, maar het wordt steeds holler. Je kunt er hetzelfde aantal boterhammen uit snijden, maar ze lijken meer op Zwitserse gatenkaas, enfin, dat bespaart weer margarine. Voor de tweede wereldoorlog werd een brooddeeg gemaakt van vijftig percent meel, veertig percent melk, één percent gist en zout, hetgeen een voedzaam en goed brood opleverde, dat 920 gram woog. Nu de gemeente Rotterdam in ernstige moeilijkheden is geraakt door de beste dingsbeperking talloze grotere gemeen ten zullen in meerdere of mindere ma te met dezelfde moeilijkheden te kam pen hebben waardoor onder meer een behoorlijke drinkwatervoorziening voor een groot deel van de bevolking met een jaar wordt vertraagd, terwijl het ver- keersvraagstuk volksvijand no. 1 op de lange baan wordt geschoven, vraag ik mij af, wat doet de regering zelf aan bestedingsbeperking? Dan denk ik in de eerste plaats aan de grote bestellingen, die voor de bewapening in het buitenland worden geplaatst, de militaire oefeningen die buiten onze grenzen worden gehouden, omdat daarvoor in ons kleine landje geen ruimte is, de talloze bezoeken aan de „Amerikaanse collega", enzovoort. Het zou uitermate interessant zijn te weten hoe groot het bedrag is, dat op onze be talingsbalans daarvoor drukt. Menigeen zal zeggen; dat is de tol, die wij voor onze vrijheid moeten betalen. Maar hoe ver strekt die vrijheid nog?, de persoonlijke vrijheid nog daargelaten. Wordt het niet langzamerhand zo, dat da vrijheid van binnenuit meer bedreigd wordt dan van buitenaf? Wanneer het fi nancieel beleid grotendeels door Den Haag wordt uitgestippeld en de gemeenten aan handen en voeten worden gebonden, wat blijft er dan nog over van de vrijheid van handelen en het gemeentelijk initiatief? Toen de gemeente Valkenburg voor de te levisie over de logeerbelasting werd geïn terpelleerd, erkende de burgervader vol mondig, dat de vakantiegangers voldoen de geld in het laatje brachten, maar dat de regering de gemeente weinig geld voor de recreatie overliet. Wordt het niet hoog tijd, dat de volks vertegenwoordiging eens nagaat in hoever de gemeentebesturen nog vrijheid van han delen is gelaten en zich niet langer be zig houdt met onbenullige kwesties als de smaak - waarover niet valt te twisten - van het brood, de reclame in de televisie enzovoort. C. P. OOMS, Haarlem Advertentie en U zult tevreden zijn I ANE6ANQ 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 Nu heeft men het brood 150 gram lichter gemaakt. Waarom zou men de prijzen nog verhogen? We nemen gewoon weer min der deeg en meer water en gist, dan blijft het volume hetzelfde, Sijmen betaalt wel. J. VERHAGE, Haarlem-noord. (Van onze correspondent) MADRID Tijdens een bijeenkomst van vooraanstaande katholieke leiders in Spanje, in het begin van dit jaar in Ma drid, is zoals de laatste zeven jaar al her haaldelijk is gebeurd, opnieuw met grote aandrang de wens geuit om op korte ter mijn te komen tot de oprichting van een ook door de staat erkende Christen Demo cratische Unie. In de onlangs door de Cor tes aanvaarde wet op de vrijheid van vereniging is echter opnieuw geen plaats Ingeruimd voor de politieke partijen, die verboden blijven als staatsvijandige insti tuten. Dit principe is gebaseerd op de geschie denis van de laatste honderd jaar waarin de politieke onrust in Spanje herhaalde lijk aanleiding heeft gegeven tot bloedige revoluties, tot regeringswijzigingen en tot aanslagen en brandstichting. Generaal Franco wil dat zijn regime ge steund wordt door een massale volksbewe ging die als één man achter de leider, „el Caudillo", staat. Deze „Movimiento Nacio- nal" moet de Spanjaarden de gelegenheid geven hun mening „in vrijheid tot uitdruk king te brengen", zonder de bedoeling de bestaande regering omver te werpen. De Spaanse intellectueel staat voor een dilemma: of wel openlijk in de oppositie gaan en daardoor de kans op gevangenis straf lopen, ofwel proberen loyaal met het regime mee te werken en te trachten daar in tot een steeds grotere liberalisering van het nationaal-syndicalistische systeem te komen. Degenen die deze laatste weg hebben ge kozen, hebben enige resultaten bereikt. Aan hen is het te danken dat in 1957 voor (Van onze moderedactrice) Een fleurig voorproefje op de lente. Dat was de Boussacshow, die donderdag onder auspiciën van de firma Coerant in de Haarlemse Hildebrandzaal werd gehouden. De vermaarde katoenen stoffen van deze Franse fabrikant waren zoals ieder jaar weer prachtig bedrukt. Bloemdessins in wazige pasteltinten, vro lijke strepen en geometrische motieven, geïnspireerd op de kunst van de Azteken en Inka's, wisselden elkaar af. Die stoffen waren verwerkt tot plezierige modellen, die uitmuntten door draagbaarheid. De show opende met een klein défilé van Strand- en sportkleding: lange slobberpan talons met lange, rechte jakken van grof geweven katoen en katoen met linnen ef fect in felle kleuren. Soms was er ook bad stof voor die losse, gemakkelijke tenues gebruikt, waarbij dan een bijbehorende omslagdoek in hetzelfde materiaal. Voor zomerse dagen waren er simpele rechte jurkjes, afgewisseld met een stel jurken met broekrok (ideaal op de fiets). Opvallende kleur op het Boussac-pallet was lila; meestal bedrukt met kleine bloe men in pasteltinten. Hoewel de meeste rokken recht waren, zagen we ook wel modellen met aangerim- pelde en plooirokken. Zonnejurkjes kregen een diep rugdecolleté mee met gekruiste het eerst in het naoorlogse Spanje een be langrijke wijziging in de regering tot stand werd gebracht, waarbij een aantal techni ci de belangrijkste posten in de regerings ploeg gingen bezetten. Het centrum van democratisch denken de Spanjaarden is tegenwoordig het minis terie van Buitenlandse Zaken. De ambte naren die daar werken krijgen een zekere invloed op alle terreinen van het Spaanse leven. Hun leider is de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Castiel- la, maar zijn voorganger, Martin Artajo, is de centrale figuur. Hij wordt bijgestaan door een groot aantal figuren uit de Chris ten Democratische Partij van voor de oor log, de CEDA, waarvan de thans 80-jarige advocaat Jose Maria Gil Robles de leider was. Na de oorlog hebben de voormannen uit deze partij, (Gil Robles was jarenlang ver bannen) opnieuw tevergeefs getracht in vloed in het Spaanse bestuur te krijgen. GENERAAL FRANCO is Martin Artajo niet vijandig gezind. Het is niet overdre ven te zeggen dat het Spaanse staatshoofd zelfs een groot respect heeft voor de denk beelden van zijn oud-minister van Buiten landse Zaken. Nog steeds is bijna twintig percent van alle Spanjaarden ouder dan veertig jaar anafalbeet en volkomen ongeschoold. De ze mensen zijn volgens Franco niet in staat zelfstandig de waarden van bepaal de politieke leerstellingen te beoordelen en laten zich gemakkelijk meeslepen door goedkope leuzen, waarvan zij de bedoelin gen niet begrijpen. De Spaanse generaal heeft toegegeven dat hij geen tegenstander is van het twee partijenstelsel zoals dat in Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten bestaat. FRANKFORT (DPA) Jaroslav Volej- nik, gemachtigde van het verbond van ver zetsstrijders in Tsjecho-Slowakije, heeft de pers in Frankfort meegedeeld het cen trale bureau van onderzoek naar oorlogs misdaden in Ludwigsburg documenten te hebben overgedragen die bijzonderheden bevatten over duizenden nazimisdaden. Er is een dagboek bij van het Duitse po litiebataljon 323 waarin „met pedante nauwkeurigheid" aantekening is gehouden van de „liquidering" van 2.387 mensen. Rapporten van de SS-cavaleriebrigades I en II bevatten aanwijzingen over het ver moorden van 31.565 vrouwen en mannen. In andere rapporten zijn bijzonderheden vermeld over „talloze massaexecuties". Er worden honderden namen genoemd van voor deze daden verantwoordelijk te achten personen en uitvoerders van de massa-executies, aldus Volejnik. -, r 7 - X riri.'' Volgens hem hebben de Westduitse auto riteiten nog toe „geen praktische stappen" gedaan om van dé ïh Tsjecho-Slowakije aanwezige belastende documenten kennis te nemen. GRIEP Het is nog steeds een open vraag of de uit Driel afkomstige chemicus Dulos, wiens ware naam inmiddels E. L. J. M. Mudde blijkt te zijn, al of niet in staat is langs synthetische weg diamant te be reiden. Volgens de heer W. K. F. van 't Hof, aannemer van springwerken te Wa- geningen, is het beter te spreken van een synthetisch materiaal van grote hardheid. Produktie van dit materiaal op grote schaal zou nog niet dadelijk mogelijk zijn, maar het experiment verkeert in een ver gevorderd stadium. De heer Van 't Hof is alleen verantwoordelijk voor het spring- technische gedeelte, waarvoor hij de ver eiste vergunningen bezit. De heer Mudde is verantwoordelijk voor het chemische deel van het experiment. Hij zorgde voor de grafiét, die tevoten dit ëen bepaalde vorm geperst werd en hij bedacht de constructie voor een matrijs, waarin dit grafiet voor een ondeelbaar ogenblik aan zeer hoge druk wordt bloot gesteld als gevolg van een explosie. Waar om de heer Mudde het ANP aanvankelijk onder een valse naam benaderde is tot dusver een raadsel. De medewerking van T.N.O. in het ex periment bestaat uitsluitend uit de levering van de zogenaamde vlakke golfgenerator, zo werd van de zijde van dit instituut medegedeeld. Dit instrument is een ontste kingsmechanisme, waardoor de bij de ex plosie vrijkomende krachten gericht kun nen worden. Bij nader onderzoek blijkt, dat de heer Mudde, die uit Nijmegen afkomstig is, slechts enkele dagen op een fabriek in Veenendaal heeft gewerkt. Daarna werkte hij enkele weken bij een bouwmaterialen- handel in Eist. Thans heeft hij geen vaste werkkring. Hij is gehuwd met de weduwe 'Dulbs, een geboren Drielse en besteedt veel van zijn tijd aan het bestuderen van wetenschappelijke publikatiqs. Volgens de heer B. W. Buenke, voorzit ter van de federatie goud en zilver, lid van het Nederlandse diamant comité en Indien een wielrijder met de fiets aan de hand een zebrapad oversteekt moet hij beschouwd worden als een voetganger. Hij heeft dan het „recht" zo nodig het snelverkeer stil te leggen. De gevaarlij ke risico's van eventuele kettingbotsingen enzovoorts zijn dan voor rekening van de bestuurders van de betrokken motor voertuigen. Mijn vraag in verband hiermee is de volgende: Is het niet mogelijk dat bij het zebrapad op de Delftlaan nabij de Zaanen laan naar het houten voetbruggetje wordt belet dat mensen met de fiets aan de hand de Delftlaan oversteken. Dit zou kunnen gebeuren door middel van een verbod of een tourniquet. Om een bepaalde reden schijnt dit bruggetje gehandhaafd te moeten blijven, maar het zal toch niet zijn bedoeld om de vele tientallen wiel rijders die dagelijks als pseudo-voetgan- gers van die zebra gebruik maken, te ge rieven. Deze fietsers kunnen toch wel ge bruik maken van de ongeveer 300 meter verder gelegen kruising met de Orionweg, die bovendien beveiligd is door verkeers lichten. Een dergelijke maatregel zou mijns inziens het doorstromen van het verkeer en de veiligheid zeer te goede komen. J. L. K. DE RIDDER, Haarlem Zomerjurkje uit de Boussac-collectie, bedrukt met exotisch motief. banden. Voor het middaguur jurkjes met Jasjes of trois-pièces, waarvoor poplin be drukt met cashmier, abstracte of bloemen- dessins. Voor het cocktailuur was gebruik ge maakt van grof geweven katoen met lin nen-effect met bloemmotieven, dat werd gedragen onder donkere rechte manteltjes. Ook de katoenen piqués met tweekleurige, abstracte dessins deden 't goed bij deze feestelijke toiletjes. Er was ook een plaats je ingeruimd voor de lange gastvrouwen- rok, een dracht waarin vooral de Parijse couturiers sterk geloven. Daarnaast de ge bruikelijke avondtoiletten: meestal in em- pirelijn, soms versierd met een lange sjerp die tot op de grond reikte. Maandag komt de Boussac-show in het Kennemertheater te Beverwijk. Aanvang 'i middags om 2 uur, 's avonds om 8 uur. NASCHRIFT: Een wielrijder die met zijn voertuig aan de hand loopt, moet in derdaad als een voetganger worden be schouwd en heeft dan ook het recht ge bruik te maken van een zebrapad. Even min als welke andere voetganger ook heeft hij echter het recht het snelverkeer zodanig „stil te leggen" dat de verkeers veiligheid in gevaar wordt gebracht. Het staat dan ook niet bij voorbaat vast dat de risico's van een eventuele kettingbot sing voor rekening van de bestuurders van de motorvoertuigen komen. De voet ganger mag namelijk slechts dan ge bruik maken van een zebrapad als het verkeer (alle weggebruikers) nog tijdig voor de zebra tot stilstand kan ko men. Indien de voetgangers en de zich als voetgangers presenterende wielrijders op gepaste manier en met inacht nemen van verkeersregels gebruik maken vande zebra „lijkt een verbod niet nodig te zijn. Ove rigens blijft inderdaad de vraag open of men van tijdverlies voor de wielrijders kan spreken als ze RIJDEND gebruik maken van de kruising bij de Orionweg in plaats van zich LOPEND door het druk ke verkeer bij het bruggetje te wagen. Redactie, Ringo Starr, de 24-jarige drummer van de „Beatles" en zijn achttien jarige bruid Maureen Cox op de bruiloft te Caxton Hall in Londen. Op de voorste rij van links naar rechts: Cynthia Lennon, echtgenote van John Lennon (Beatle), mevrouw Cox, moeder van de bruid, John Len non, Ringo en zijn bruid. Daarachter George Harrison (Beatle), de mana ger van de Beatles Brian Epstein, Ringo's vader, de heer Starkey (de eigenlijke achternaam van Ringo is Starkey). Paul McCartney, de vierde Beatle, was met vakantie. Het jonge paar is gisteren op huwelijksreis ge gaan. Hun bestemming werd niet onthuld. (Telefoto). secretaris van de Kamer van Koophandel in Gouda, is het niet waarschijnlijk, dat inderdaad diamant is gemaakt. De synthe tische bereidingswijze van sierdiamant acht hij uitgesloten. Het publiek zou echter naar aanleiding van de thans circulerende berichten vrijwel geen diamant meer ko pen. De heer Van 't Hof zegt nog steeds ver trouwen te hebben in de waarde van het experiment. Zelfs acht hij het mogelijk stenen te produceren harder dan diamant, wat voor de indusfrïe uiteraard interessant is. Een kostprijs van 35 cent per karaat leek hem overigens veel te laag. De Europese Commissie heeft de Neder landse regering erop gewezen, dat door het handhaven van een aantal heffingen bij de uitvoer de E.E.G.-verplichtingen niet worden nagekomen. De commissie noemt in een brief aan de regering in Den Haag tien gevallen, waarin deze heffingen of in strijd zijn met het verdrag van de E.E.G. of met de bepalingen van het gemeen schappelijke landbouwbeleid van de „Zes". Genoemd worden de exportheffingen in het handelsverkeer tussen de E.E.G.-lan den onderling op moutwijn, niet-veilplich- tige groenten, landbouwzaden, gesmolten dierlijke vetten, bepaalde eiprodukten, bloemkwekerij produkten, tuinbouwzaden, veq en vlees, veevoederprodukten en aard appelen. De commiésie meent, dat al deze heffingen dienen te worden beschouwd als uitvoerrechten en moeten verdwijnen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9