Vrouwelijke predikanten Meeste kerken voelen er nog niet veel voor Bouwprogramma voor r.-k. kerken AMBTSAANVAARDING PROF. GOLTERMAN WACHTEN OP DE GROTE VRACHT NIEUWE UITGAVEN I.* I' Conferenties KORT NIEUWS Bijbel voor gehandicapten Dominee-arbeiders ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 Erbij PAGINA TWEE De vraag of ook vrouwen toegelaten mogen worden tot het ambt van predikant wordt in de diverse kerken verschillend beantwoord. Deze kwestie komt in de loop van dit jaar in verschillende kerken voor het eerst of opnieuw aan de orde zoals bijvoorbeeld in de Neder landse Hervormde kerk en in bijzondere zittingen van de Franse Hervormde synode. De Wereldraad van Kerken acht deze zaak van zoveel belang dat hiervoor een aparte afdeling is opgericht, die zich speciaal bezighoudt met de samenwerking van mannen en vrouwen, onder meer in de kerk. Kort geleden is er van de hand van de secretaresse van deze afdeling van de Wereldraad, Madeleine Barot, een brochure ver schenen over al de vragen die hierbij aan de orde komen. Die brochure, welke binnenkort ook in Nederland verkrijgbaar zal zijn, zal zonder twijfel aanleiding worden tot een nieuwe levendige discussie over onder andere de vrouwelijke dominee. Hoe Madeleine Barot er zelf over denkt zal u duidelijk zijn uit bijvoorbeeld deze woorden, die aan haar boekje ontleend zijn: „Samenwerking van mannen en vrouwen in de kerk is voor velen nog een omstreden zaak. Maar hoe valt het te verklaren dat de kerken zo aarzelen om de bekwaamheden van vrouwen te benutten, ter wijl het christendom toch het eerst de taboes heeft opgeheven, die op de vrouw rustten? De kerken moeten hun standpunten herzien ten opzichte van veranderingen die zich hebben voorgedaan en die niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden. Zij moeten de leemte opvullen tussen de traditie en de werkelijke feiten, een leemte die ons christelijk getuigenis in de wereld schaadt". Het is interessant om na te gaan hoe de meningen over de vrouwelijke predikant zijn bij de kerken die lid zijn van de Wereldraad van Kerken. Van de veertien ORTHODOXE en OOSTERSE kerken, die bij de Wereld raad zijn aangesloten, is er niet één die het herderlijk ambt aan vrouwen ver leent. Er mag evenwel aan herinnerd worden, dat de Oosterse orthodoxe kerk van de vierde tot de negende eeuw wel de inzegening en ordening van diaconessen heeft gekend. Onder de vijftien kerken van de ANGLIKAANSE groep, die tot de We reldraad zijn toegetreden, is er slechts één, die een vrouw tot het ambt heeft toegelaten, namelijk de kerk van China. Er moet echter bij gezegd worden dat nadrukkelijk aan haar gevraagd is om toch vooral haar ambt niet uit te oefe nen. Er gaan in de laatste tijd in de Anglikaanse kerken stemmen op om de koers te wijzigen. Zo verklaarde onlangs de Anglikaanse deken van de kathe draal van Liverpool dat hij zich volle dig kon verenigen met de toelating van de vrouw tot het predikambt. In een rede die hij ih Londen hield, heeft hij gezegd: „Vroeg of laat zal de vrouwe lijke predikant tóch worden geaccep teerd en dan zullen de mensen nauwe lijks kunnen geloven, dat er een tijd is geweest, waarin aan de deur van het predikambt een bordje stond „Alleen voor mannen". De vraag over de toe lating van de vrouw moet niet geïso leerd worden gezien, maar in samen hang met de wereldwijde beweging van de kerk die in hét partnerschap van man en vrouw nieuwe scheppende mo gelijkheden ontdekt". LUTHERSE KERKEN Onder de LUTHERSE kerken zijn duidelijke verschillen. Van de 26 Lu therse kerken in de Wereldraad heb ben zes het ambt opengesteld voor de vrouw. Bij sommigen is dit beperkt tot speciale opdrachten. Ook houdt de uit oefening van het ambt wel op in geval van huwelijk. Deze zes kerken zijn in Slowakije, Silezië, Denemarken, Frank rijk, Noorwegen en NEDERLAND. Daarnaast zijn er enkele kerken die de vrouw slechts in bepaalde gevallen tot het ambt toelaten zoals bijvoorbeeld in Duitsland. Vijftien Lutherse kerken hebben de ambten niet opengesteld voor de vrouw. HERVORMDEN Ook onder de HERVORMDE en PRESBYTERIAANSE kerken is nogal verschil van opvatting op dit punt. Er zijn 41 van deze kerken lid van de We reldraad. Daarvan hebben acht de vrou wen volledig toegelaten tot alle amb ten. Daarbij komt nog die van Zwitser land, waar in zes van de negentien kantons de toelating een feit is. Voor sommige van deze kerken geldt even wel weer de beperking, dat huwelijk een eind maakt aan de uitoefening van het ambt. Deze acht kerken zijn die van Tsjechoslowakije (2), van Formosa, Frankrijk (die in Elzas-Lotharingen), Ghana, Engeland, Schotland en de Ver enigde Staten. Twee kerken, in België en NEDERLAND (de Ned. Herv. Kerk), hebben het ambt in bepaalde gevallen Enige tijd geleden heeft het hoofdbe stuur van het Nederlandsch bijbelge nootschap besloten een studiecommis sie in te stellen om de mogelijkheid te onderzoeken voor het tot stand brengen van een uitgave om de bijbelse bood schap door te geven aan geestelijk ge handicapten. Van vele zijden heeft het NBG adhesie-betuigingen voor dit plan ontvangen en werd steun en medewer king toegezegd. De studie-commissie, die inmiddels haar werkzaamheden is begonnen, staat onder voorzitterschap van ds. M. L. W. Schoch, hervormd predikant te Heem stede. De leden zijn: ds. W. Dekker, ge reformeerd predikant te Noordwijk-Bin- nen, de heren J. J. Dondorp, voorzitter „Filadelfia" te Hilversum, mej. dr. P. Germeraad, gemeentelijke geneeskundi ge dienst, Amsterdam, de heer B. Hij- ma, centrale bond voor inwendige zen ding, Amsterdam, mevr. N. Huender- Avis, Amsterdam, namens hoofdbe stuur N.B.G., mej. B. Kamerling, be stuurslid „Filadelfia", Rotterdam, dr. H. J. Ronner, zenuwarts (Winsum. Gr.), mej. dr. H. J. A. Verhagen, psychiater, Utrecht, mej. da. S. van der Wal, gees telijk verzorgster, H. van Boeijenoord, Assen, en de heer J. ten Have (postbus «20 Haarlem) als secretaris. opengesteld voor de vrouw; 25 kerken hebben negatief beslist in deze kwestie. Van de overige kerken is ons niet be kend hoe zij erover denken. De METHODISTISCHE kerken bin nen de Wereldraad zijn veertien in ge tal. Daarvan hebben er vijf de vrouw toegelaten, van één is het standpunt niet duidelijk en twee hebben de toela ting geweigerd, zij het niet op theolo gische gronden. Van de rest is geen mening bekend. Elf raden of vergaderingen zijn er van de BAPTISTEN. Drie daarvan (in Engeland en de Verenigde Staten) ken nen vrouwelijke predikanten. In drie zijn die er niet, hoewel twee van die laatste raden geen regel hebben, die de vrouw uitsluit van het ambt. De rest van deze kerken heeft geen uitgespro ken mening hierover. CONGREGATION ALISTEN Van de acht CONGREGATIONALIS- TISCHE kerken of unies hebben zes de vrouw onbeperkt tot het ambt toege laten (1 op het Europese continent, 1 in Zuid-Afrika, 2 in Amerika en 2 in Australië); één heeft niet tot de toela ting kunnen besluiten. Het standpunt van de kerk van deze groep in China is niet bekend. De vijf OUD-KATHOLIEKE kerken laten geen van allen de vrouw tot het ambt toe. In de kerken van CHRISTUS of van de DISCIPELEN VAN CHRISTUS be staat de regel, dat de plaatselijke ge meente in dit opzicht autonoom is. In dien een gemeente een vrouw roept "tot het ambt, dan zijn haar bevoegdheden en verplichtingen gelijk aan die van de man. Twee Noord-Amerikaanse kerken van deze groep aanvaarden de vrouw volledig in het ambt; één in Australië heeft het ambt voor de vrouw alleen opengesteld op het zendingsveld; één in Amerika laat de vrouw niet tot het ambt toe. Van de andere staan ons geen gegevens ten dienste. Tenslotte zijn er binnen de Wereld raad nog kerken of organisaties zoals de Quakers en het Leger des Heils. Van de 23 in deze groep, die niet nader zijn in te delen, laten veertien de vrouw toe tot het ambt en wijzen acht dat af. Van de laatste is ons geen standpunt bekend. Samenvattend kan van 168 kerken binnen de Wereldraad gezegd worden, dat 48 de vrouw volledig toelaten tot het ambt en 9 onder zekere beperking. Voorts zijn er 90 kerken die de vrouwe lijke ambtsdrager niet willen, terwijl van 21 kerken de mening niet duidelijk of niet bekend is. Ds. D. ter Stee ge Drie protestantse predikanten in Keu len hebben een betrekking gekregen als arbeider in een automobielfabriek. Zij deden dit om zich beter te kunnen ver plaatsen in de speciale moeilijkheden van de arbeider. Alvorens de aanstel ling te zoeken hadden zij toestemming tot die stap gekregen van de kerkelijke autoriteiten. (Hervormd Nederland). Uit de gegevens omtrent de jongst leden zondag gehouden r.k. „Kerken- bouw-Zondag" blijkt een minder be moedigende situatie met betrekking tot de in 1964 aanbestede kerken en pasto rieën. In 1964 konden slechts drie keer- ken en vijf pastorieën worden aanbe steed. De oorzaak van het gering aan tal aanbestede kerken is niet een kwes tie van financiering, doch moet worden geweten aan verschillende factoren, die met het bouwprogramma te maken hebben gehad. Gelukkig was de bouwactiviteit in de afgelopen jaren belangrijk opgevoerd, maar het blijft jammer, zo stelt men, dat men de bouwprogramma's voor 1964 niet heeft kunnen realiseren on danks de basering op een werkelijke urgentie. Voor 1965 echter is in een behoorlijk bouwprogramma voorzien. In Amsterdam zullen tenminste twee kerken tot uitvoering moeten komen; de parochiekerk van de H. Paulus in Osdorp en de kerk van de Goede Her der in Buitenveldert-Zuid. Eerstge noemde parochie heeft de grootste ur gentie wegens de stormachtige ontwik keling van dit stadsdeel. In de nood kerk kon men niet langer meer het sterk groeiende getal parochianen op vangen. Naast de twee kerken in Amsterdam staan op het programma dé parochie kerk van de H. Pius te Alkmaar-west; de kerk van de H. Moeder Gods te Heiloo; de kerk van de H. Paulus in Haarlem-Duinroosplantsoen, terwijl nog voorzien is in een kerk ten behoe ve van het uitbreidingsplan Buiksloter- meer in Amsterdam-noord. Afgezien van de definitieve kerken, waarvoor het totaalbedrag aan stichtingskosten op bijna acht miljoen gulden is ge raamd, zullen in 1965 nog een drietal noodkerken worden gebouwd en wel een noodkerk voor Heemskerk-Assum- burg, een noodkerk in Castricum-noord en een noodkerk te Sijbekarspel. Bo vendien is het plan in 1965 ook nog een toeristenkerk in de gemeente Zijpe en wel te Burgerbrug te bouwen. Prof. dr. W. F. Golterman heeft in de aula van de universiteit van Am sterdam zijn ambt van gewoon hoogle raar in de geschiedenis van het chris tendom in de 20e eeuw, inzonderheid betreffende de onderlinge verhouding der kerken, aanvaard met een rede over „Wat is oecumenische theologie?". Daarin gaf de hoogleraar een uiteen zetting over het ontstaan van het vak, dat hij gaat doceren. Voorts beschreef spreker de oecume nische theologie vanuit drie gezichts punten: als geschiedenis der oecumeni sche bewegingen, als een beschrijving en onderlinge confrontatie der diverse kerkenfamilies en als een methode van denken die alle objecten en disci plines in oecumenische dimensie ziet, dat wil zeggen gericht op de gehele wereld en het evangelie van Jezus Christus. Prof. Golterman volgde aanvankelijk een ambtelijke loopbaan tot hij in 1929 te Leiden de studie in de theologie be gon. Deze studie voltooide hij in 1933 aan de universiteit te Amsterdam. In 1942 promoveerde hij te Amsterdam op het proefschrift „De godsdienst wijsbegeerte van S. Hoekstra Bzn". Daarna was hij predikant in de doops gezinde gemeenten van Makkum-Wit- marsum, Amersfoort en Amsterdam. In 1946 werd hij benoemd, tot bijzon der lector aan het seminarium van de algemene doopsgezinde sociëteit. In 1960 werd dr. Golterman gewoon lec tor aan de universiteit te Amsterdam. In het vorig jaar werd hij benoemd tot hoogleraar zowel aan de universiteit als aan het seminarium. Van 1953 tot 1960 bekleedde hij de functie van stu diesecretaris van de oecumenische raad van kerken in Nederland. Op de Nieuwe Hebriden, eilanden ten westen van Australië, en op Nieuw-Guinea vindt men veel aanhangers van de wonderlijke religie, die de cargocultus wordt genoemd. In het oerwoud zijn kleine landingsbanen aangelegd. Want iedere dag kan het vliegtuig komen. Het vliegtuig met de grote vracht. Alles zal erbij zijn om de mensen gelukkig te maken. Machines en auto's en kleren. Niets zal ontbreken. Öm de spoedige komst van dat vliegtuig bidden duizenden mensen vurig. Cargo betekent vracht en deze vracht is hun heilsverwachting. In de velden staan kruisen en beelden, die uit hout zijn gesneden. Het zijn beelden als van Jezus („Komt allen tot Mij"). Een klein houten vliegtuigmodel staat ervoor. Fanatieke profeten kondigen soms de spoedige komst van de vracht aan. Dan leggen alle mensen het werk neer om de grote dag af te wachten. In het gereformeerd Kerkjournaal waaraan we dit ontlenen, wordt gezegd dat dit alles in de verte aan het christendom herinnert. Eens waren deze eilanden bijna bekeerd. Is het een echte bekering geweest?, vraagt het blad. Hoe konden dan duizenden en duizenden mensen geestelijk zo vreemd verdwalen? Het zijn vragen waarmee de kerken en de zending in deze gebieden te maken hebben. Eén antwoord is duidelijk. Nooit zullen deze mensen begrijpen wie Christus is wanneer kerken uit andere landen hier de „grote vracht" van de welvaart zouden brengen. Zo ergens op aarde, dan blijkt hier hoe woord en daad van de christenen niet zonder elkaar kunnen. Ze horen onlosmakelijk bij elkaar. Goede verkondiging en vooral ook goede lectuur zijn hier nodig. Aldus het Kerkjournaal. De foto is genomen door de fotograaf John P. Taylor van de Wereldraad van Kerken. Acht nieuwe r.k. kardinalen: van links naar rechts en van boven naar onder achteenvolgens aartsbisschop Cesar e Zerba, aartsbisschop Ermene- gildo Florit, mgr. Frederico Callori di Vignale en aartsbisschop Giovanni Colombo (Italië), aartsbisschop Etienhe-Léon Duval (Algiers), mgr. Joseph Cardijn (België), bisschop Angel Herrera y Oria (Spanje) en aartsbisschop Jean Villot (Frankrijk). Bij W. ten Have N.V. te Amsterdam is in de Carillonreeks een belangwek kend boekje verschenen, gewijd aan de wereldzendingsconferentie in Mexico City. Onder de titel „GODS INITIA TIEF EN ONS MANDAAT" wordt een verzameling gepresenteerd van be schouwingen over de zending, aange vuld met bijdragen van dr. BaezCa- margo en Gonzalo CastilloCardénas over de situatie in Latijns Amerika. Prof. dr. J. Verkuyl en dr. H. Berk hof geven uiteenzettingen over het the ma van de conferentie, mr. S. C. graaf van Randwijck behandelt de practische arbeid van de commissie voor wereld zending en evangelisatie en als sluit stuk van het boekje vindt men de in drukwekkende lezing, die dr. W. A. Visser 't Hooft heeft gehouden over „Zending als toetssteen van het geloof". Wie geïnteresseerd is in kerkenbouw zal ongetwijfeld belangstelling hebben voor de uitgave „ZES NEDERLANDSE KERKEN" van het houtvoorlichtings- instituut. Geïllustreerd met grote foto's wordt aangetoond welk een positief ele ment hout voor de kerkenbouw kan vormen. Behandeld worden de her vormde Paaskerk in Amstelveen, de r.-k. Mariakerk in Volendam, de her vormde Thomaskerk in Zeist, de r.-k. Mariakerk in Volendam, de hervormde Adventkerk in Amersfoort en de St. Jo zefkerk in Brunssum. In het januarinummer van „BAK STEEN" komt een belangwekkend ar tikel voor van J. W. van Heuvel over de nieuwe opstandingskerk in Voor- Ook in februari worden er door Kerk en Wereld in Driebergen weer tal van bijeenkomsten georganiseerd. Op 13 en 14 februari is de Voorhof de plaats, waar jeugdouderlin- gen een conferentie zullen houden in sa menwerking met de landelijke hervorm de jeugdraad en de sectie ouderlingen van de raad voor de herderlijke zorg. Het thema is „Het veranderende ge zicht van jeugd en samenleving". Het zelfde weekeinde wordt er in het Eijk- manhuis 'n weekendconferentie gehou den over hedendaagse kunst en in De Horst een jeugdsymposion over „onfeil baarheid en dialoog" voor r.k. en pro testantse jongeren. Na de jeugdouderlingen komen op 20 en 21 februari de ouderlingen bijeen in het Eijkmanhuis met als thema „Vragen rondom het doopvont." burg. Ook over kerkbouw in Denemar ken valt veel te lezen en te zien. Een bijzonder mooi boek over de theoloog-filosoof MARTIN BUBER is verschenen bij Het Wereldvenster in de serie „Wijsgerige monografieën". Het is geschreven door de hoogleraren M. A. Beek en J. Sperna Weiland, die een „volledig" boek hebben geschreven, waarin alle aspecten van het werk van Buber tot hun recht komen. KERK EN VREDE, net veertig jaar geworden, heeft een brochure het licht doen zien, getiteld: „Kerk en Vrede in het tijdperk van de balans der ver schrikking". De brochure bevat bijdra gen van ds. J. J. Buskes en prof. dr. J. de Graaf. De beginselverklaring van Kerk en Vrede vormt het besluit van dit boekje, dat een goed beeld geeft van de huidige stand van de strijd om da vrede. Professor Alfred Rammelmeyer, pro- rektor van de Johann Wolfgang Goethe- universiteit in Frankfurt am Main, heeft voorgesteld een oecumenisch- theologische faculteit te stichten met evangelische, rooms-katholieke en or thodoxe leerstoelen „onder één dak". De Bulgaarse regering geeft momen teel premies als ouders hun kinderen niet laten dopen, zo meldt „Christ und Welt". De premie is 20 leva, ongeveer 70 gulden. Echtparen, die niet kerkelijk huwen, krijgen zestig leva, bijna twee honderd gulden. Een begrafenis zonder priester wordt met dertig leva beloond. Op 1 maart bestaat de congregati» van de bröeders van de H. Aloysius Gonzaga (Broeder van St. Louis), die onder meer een huis heeft in Lisse, 125 jaar. Op vrijdag 5 maart wordt weer de vrouwenwereldgebedsdag gehouden. Het ontwerp van de liturgie is „Wat vraagt God van de mens?" In de r.k. Amerikaanse bundel, waar in Luthers Vaste Burcht is opgenomen, heeft men de tekst wat gemoderniseerd. De „vorsten van deze wereld" (vorst van de tijd) die niets vermogen, zijn geworden tot de „kanonnen en kern wapenen", die niets zijn voor Zijn aan gezicht

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 14