Egmonds mysterie-toestel staat waarschijnlijk op Schiphol North Starzou voor wapensmokkel bestemd zijn HET WEER „Geef ons een petrochemische industrie" Politie-agente kreeg klap van arrestante T axistaking voorbij Taalstrijd in Madras Toenadering Moskou-Peking door luchtaanvallen van V.S. Belgische boeren betogen Brandend Deens schip verlaten Gronings archeoloog geschorst wegens wapenbezit Het loonbeleid voor omroeppersoneel Garantiekrediet voor gedupeerden van Arch N.V.? Brand in Zaandam eist twee doden Premier Kosygin in Pjongjang: GHRISTIAANSE TELSTAR-HERACLES DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Onstuimig weer Zondag 2.30 uur sWMORRIS'ibefore you êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN GS. van N.-Holland: Verband met diefstal gestolen oudheden? In Rotterdam Vierentwintig doden Loodsdienst gestaakt Het woord is aan In de krant van heden: Hanoi vraagt Arabische Liga om steun Onderhandelen Britse steun? COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 86 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u, 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redacteur in Amsterdam) Het mysterie van het viermotorige vliegtuig, dat dinsdagmiddag zo laag over het strand bij Egmond aan Zee koerste dat drie daar wandelende vrouwen zich verschrikt in het zand wierpen lijkt te zijn opgelost. Tegelijkertijd echter heeft het plaats gemaakt voor nog groter raadsels. Op Schiphol staat sedert het midden van deze week een stokoude North Star, een in Canada gebouwde kruising van een DC-4 en een DC-6, waarvan er op de hele wereld maar 23 hehben bestaan. Het toestel is gehuurd door de onlangs opgerichte en op Schiphol gevestigde chartermaatschappij onder Amerikaanse directie, de „Pan Aero Corporation" (ooggetuigen van het voorval bij Egmond meenden de letters PAN op de staart te hebben gelezen) ten aanzien waarvan de BVD op het ogenblik onderzoekt of zij betrokken is bij het vervoer van wapens uit Oost-Europa naar Ghana. Op Schiphol staat sinds dinsdag een raadselachtig vliegtuig, een „North Star", waarvan de registratietekens met slecht dekkende verf zijn be schilderd. Het toestel heeft een valse Panamese registratie, een Canadees kenteken, Canadese registratie en een Amerikaanse eigenaar. De twee Amerikaanse vliegers zijn gis termiddag langdurig verhoord, maar waar om zij verkozen met hun lege en van geen enkel papier voorzien kist nu juist op Schiphol aan de grond te komen is voor alsnog een (nieuw) raadsel. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof mr. H. R. de Zaaijer heeft de dienst luchtvaart van de rijkspo litie opdracht gegeven de zaak grondig te onderzoeken. Tevens echter heeft hij op dracht gegeven tegenover derden het diep ste stilzwijgen in acht te nemen. Ambte naren van de B.V.D. houden het vliegtuig en allen die er belangstelling voor tonen intussen nauwlettend in de gaten. De North Star is dinsdagmiddag uit New Castle naar ons land komen vliegen. Bo ven Schiphol meldde het toestel zich aan de verkeerstoren met de Canadese regis tratie CF-TFM, naar later bleek letters, die alleen bovenop de vleugels waren aan gebracht. Van het platform af leek het alsof de machine helemaal geen registratie had, maar onder een dun laagje witte verf wa ren achter de romp nog de naam en het maple leaf-embleem zichtbaar van de Ca nadese luchtvaartmaatschappij die vroe ger Trans Canadian Airlines heette en nu Air Canada en die inderdaad zes van deze toestellen in gebruik heeft gehad. Toen de regen de volgende dag de witte verf had weggespoeld kwam de valse Panamese re gistratie HP 925 te voorschijn. De vliegers van het mysterietoestel zijn de voormalige Pan-American-gezagvoerder Lucien Picket, die nu directeur is van een kleine Amerikaanse chartermaatschappij, de United States Airways en diens co-pilot. Geen arrest Zij staan niet onder arrest, maar heb ben van de rijkspolitie te horen gekre gen dat zij niet mogen vertrekken alvo rens zij geldige papieren hebben getoond en opheldering hebben verschaft over de registratie van het vliegtuig. Het raadsel van Schiphol lijkt in direct verband te staan met een al even myste rieuze super-constellation, die op het vliegveld van Malta aan de ketting is ge legd nadat de autoriteiten daar een lading wapens aan boord hadden ontdekt. Vol gens de vrachtbrief moesten deze wapens van Praag naar Ghana worden gebracht. Ook dit toestel is eigendom van United States Airways en het blijkt op 2 februari David duwt Goliath - De Amerikaan se ijsbreker Eastwind („Oostenwind") het stipje bij de pijl duwt een 10 kilometer lange ijsschots weg. De schots weegt ongeveer 85 miljoen ton, zodat het wegduwen langzaam gaat: bijna. 8 kilometer per dag. Al deze inspanning is nodig om de bevoor rading over zee van een Amerikaanse wetenschappelijke expeditie in het Zuidpoolgebied weer mogelijk te maken. (Telefoto). Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krach tige tot stormachtige noordweste lijke wind. Aan de kust aanvan kelijk zware noordwester storm, later geleidelijk afnemend. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. HONOLOELOE (Reuter) Een vracht schip van de Amerikaanse marine heeft 24 overlevenden van de brandende Deense vrachtboot Margit gered. Donderdagavond is door een ontploffing in de machineka mer brand ontstaan op het schip, dat zich op 640 km. ten westen van het eiland Johnston in de Stille Oceaan bevindt. Het schip is nu blijkbaar geheel verlaten. Het zoeken naar overlevenden wordt voortge zet. Overlevenden in twee reddingboten zeiden dat tenminste drie mannen moeten zijn omgekomen bij de ontploffing in de machinekamer. De 4.967 ton metende Margit was onder weg naar Calcutta met een lading meel, asbest en gietijzer, uit San Francisco en Los Angeles. Advertentie SPORTPARK SCHOONENBERG IJMUIDEN ERE-DIVISIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 voor een technische onderhoudsbeurt op Schiphol te zijn geweest en op 3 februari een landing te hebben gemaakt op het vliegveld Beek in Limburg. Het toestel was toen leeg. Voor het in Limburg op steeg was het van Ghanese registratie- letters voorzien, die naar alle waarschijn lijkheid ook vals zijn. Farquhar onvindbaar De man, die beide toestellen in huur heeft, is de op Schiphol kantoor houdende Amerikaanse luchtvaart-makelaar Robert L. Farquhar, directeur van de Pan Aero Corporation, die al twee maal eerder on der andere namen, „Seven Seas" en „Aviad", een vestiging op onze nationale luchthaven had. Deze beide maatschap pijen zijn echter ter ziele gegaan. De heer Farquhar is sedert woensdag onvindbaar. De vestiging van een petrochemische industrie van Mobil Oil is een onontkoom bare voorwaarde voor de handhaving en ontwikkeling van de welvaart in en rond om het gebied van het Noordzeekanaal en tevens een sterke stimulans voor de werk gelegenheid in het noorden van de pro vincie. Dit zeggen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in een telegram dat zij gisteren aan minister president Marij- nen hebben verzonden. Met grote klem wordt aangedrongen op de vestiging van Mobil Oil aan het Noord zeekanaal, onder meer ook om „de in meer dan een eeuw gedane investeringen" op nieuw tot voldoende rendement te bren gen. Het college van gedeputeerden gaat daarbij „uiteraard" uit van de gedachte, dat de problemen van wat wordt genoemd milieu hygiëne in bevredigende mate zul len worden opgelost. GRONINGEN De curatoren van de rijksuniversiteit in Groningen hebben een 53-jarige wetenschappelijke hoofdmede werker A. en conservator van het biolo gisch-archeologisch instituut te Groningen uit Bedum sinds enige tijd geschorst. Bo vendien heeft de Groninger politie tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. De betrokkene was in het bezit van een stengun, een pistool, een pistool-mitrailleur en een infanteriegeweer. Hij zou van het verzamelen van vuurwapens zijn hobby hebben willen maken. Veronderstelt wordt dat de schorsing verband houdt met de onlangs ontdekte diefstal van een groot aantal archeolo gische voorwerpen uit het biologisch-ar- cheologisch instituut, waarvoor een 33-jari ge archeoloog-tekenaar uit Groningen is gearresteerd. Bij het onderzoek van de politie is aan het licht gekomen dat deze wapens aan de nu geschorste conservator had verkocht. De Stichting van de Arbeid heeft zich volgens minister Veldkamp (Sociale Za ken) niet incompetent verklaard tot toet sing van een voorstel van omroep- en per soneelsorganisaties tot het doen van een nabetaling ad 3,5 percent over 1964. De minister zegt dit in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Suurhoff (P.v.d.A.). Staatssecretaris drs. J. A. Bakker (Eco nomische Zaken) is bereid te bevorderen, dat het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand een onderzoek instelt naar de mogelijkheid of de door het faillissement van Arch N.V. gedupeerde winkeliers met een garantiekrediet kunnen worden gehol pen. De winkeliers zullen hiervoor zelf een verzoek moeten indienen. Indien zich gevallen voordoen die niet voor een garantiekrediet in aanmerking komen, kunnen de betrokkenen een ver zoek indienen om toepassing van de rijks groepsregeling zelfstandigen. Zij kunnen zich hiervoor wenden tot de gemeentelijke sociale diensten. De staatssecretaris zegt dit in het ant woord dat hij en de minister van Justitie, mr. Y. Scholten, hebben gegeven op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. Reehorst (P.v.d.A.). Minister Scholten en staatssecretaris Bakker zeggen verder, dat het aantal on derhuurders dat aanvankelijk in moei lijkheden kwam aanzienlijk geringer dan het genoemde aantal van duizend (Zie ook de pag. Economie en Financiën) Een agente van de kinderpolitie te Gro ningen, de 26-jarige mejuffrouw G. Doeven dans heeft een lichte hersenschudding op gelopen, toen ze in een cel van het Gro ninger hoofdbureau een klap op het hoofd kreeg van een arrestante. Ze wordt nu bij haar moeder in Stadskanaal verpleegd. De arrestante was een 21-jarige Groning se studente. Ze was aangehouden omdat ze bij een paar verkeersovertredingen die ze had begaan valse namen had opgege ven. Toen de agente met haar in de cel ging praten sloeg de studente haar op het hoofd. De Rotterdamse taxi-staking is voorbij. Van vanmorgen zeven uur af waren weer alle wagens op de weg. f Voor enkele chauffeurs krijgt de staking echter nog een onaangenaam staartje. Na dat gistermorgen al een 28-jarige chauf feur wegens mishandeling van de 44-jarige chauffeur K. J. C. van Dijk was aan gehouden, zijn in verband hiermee gister middag nog drie chauffeurs aangehouden. Behoudens deze uitzondering schijnt de staking weinig moeilijkheden te hebben op geleverd. Voor alle trouwpartijen werd met koetsen, toeringcars of particuliere wagens een oplossing gevonden. De zieken huizen kwamen ook niet in moeilijkheden en in de gevallen dat een vrouw snel naar een kraamkliniek moest, sprongen fami lie en kennissen bij. NEW DELHI (AFP). In de Indische staat Madras zijn gisteren bij ongeregeld heden naar aanleiding van het gebruik van het Hindi als officiële taal 24 mensen om het leven gekomen. De studentenraad die de actie tegen het Hindi organiseert, heeft thans besloten de agitatie te staken, nu van de centrale re gering twee ministers zijn afgetreden en de algemene staking van vrijdag een suc ces blijkt te zijn geweest. De raad eist de vrijlating van alle ongeveer 3.000 personen die bij de ongeregeldheden zijn aange houden. De politie heeft aangekondigd dat het nachtelijk uitgaansverbod is ingetrokken. Militairen openden in enige plaatsen het vuur op betogers die aanvallen deden op een trein, een politiebureau en op winkels. Het totaal aantal slachtoffers tijdens de onlusten, die al 18 dagen in de staat Ma dras voortduren, is gestegen tot 41. Van hedennacht kwart over twee af zijn in IJmuiden de loodsdiensten voor kleine schepen gestaakt. Mme. Roland: „In naam der vrijheid zijn vele mis daden begaan". Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Ferdinand 6 Films 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 19 Topsy 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Bij een brand in drie woonhuizen aan de Reigerstraat te Zaandam zijn vannacht de 49-jarige woninginrichter Hooft en zijn 48-jarige echtgenote om het leven geko men. De oudste zoon van het omgekomen echtpaar kwam vannacht om twee uur thuis na cafébezoek, en zette in de keuken patates-frites op. Toen hij, na in de huis kamer een sigaret te hebben gerookt, in de keuken terugkwam stond deze in lich- ter-laaie. Hij schreeuwde onmiddellijk zijn jongere broer Theo en zijn ouders wak ker. De broer snelde ijlings de trap af, doch zijn vader en moeder zagen geen kans meer de snel in lichterlaaie staande trap te passeren. SAIGAN (Reuter, AP. en AF.P) De Russische premier Alexei Kosygin heeft gisteren in Noord-Korea gezegd, dat de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam de Sovjet-Unie en China nader tot elkaar hebben gebracht. Hij zei ook, dat de afzetting van premier Kroesjtsjev in oktober „nieuwe mogelijkheden had ge schapen voor de groei van de communis tische eenheid". Kosygin sprak op een openbare bijeenkomst in Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea. Geconstateerd kan worden dat de rede de sterkste op roep voor communistische eenheid was die Kosygin, sinds hij zeven dagen geleden zijn Aziatische reis begon, heeft gedaan. Er zijn enkele aanwijz.ingen dat de be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en China iets beter zijn geworden. Ter gelegenheid BRUSSEL (ANP) Voor de derde keer in enkele dagen tijd hebben Belgische boeren gedemonstreerd tegen de naar hun mening te lage suikerbietenprijzen. In Doornik kwam het vrijdag tot hef tige vechtpartijen, toen een duizendtal tractoren dreigden het verkeer stil te leg gen. De marechaussee, die donderdag bij een soortgelijke demonstratie in de plaats Oreye gebruik maakte van traangasbom- men, dreef nu met de gummiknuppel de ontevreden landbouwers uiteen. Zij ant woordden met een bombardement van eie- Belgische landbouwers probeerden de rijksweg Luik-Brussel te blokkeren. Gewapende rijkswachten moesten er aan te pas komen om hen te ver spreiden. (Telefoto) ren en fruit. Er vielen enkele gewonden. De boeren eisen 802 Belgische frank per ton suikerbieten inplaats van de 630 frank (45.36 gulden), die hun thans wor den betaald. van de 15-de verjaardag van het Russi- sch-Chinese verdrag zal een Russische de legatie van niet hoog geplaatste functio narissen naar Peking gaan om aan de viering mee te doen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren bij alle partijen in de crisis om Vietnam op zelf beheersing aangedrongen. Hij zei in een verklaring, voor de pers dat een politieke regeling in de plaats dient te komen van militaire actie. Volgens hem zou het mo gelijk zijn schikkingen te treffen voor een gesprek tussen de belangrijkste partijen in het geschil om het terrein te effenen voor uitgebreidere en meer officiële be sprekingen. In een boodschap aan generaal De Gaulle van Frankrijk, president Mikojan van de Sovjet-Unie en de staatshoofden van India en Birma vraagt het Cambod jaanse staatshoofd, prins Morodom Sin- hanoek, dat zij bij de V.S. en Engeland er op aandringen akkoord te gaan met het bijeenroepen van een conferentie in Genève ter bespreking van de „uiterst gevaarlijke toestand in Indo-China". President Johnson heeft van de regering van India een brief ontvangen waarin een ontmoeting op korte termijn tussen het Amerikaanse staatshoofd en premier Ko sygin van de Sovjet-Unie wordt voor gesteld om naar mogelijkheden te zoeken voor een vrede in Zuidoost-Azie. De Noordvietnamese regering heeft zich tot het secretariaat-generaal van de Ara bische Liga gewend met een beroep om steun tegen de Amerikaanse aanvallen. Dit is gisteren uit Beiroet vernomen. Volgens het Britse dagblad „Daily Mail" zal Groot-Brittannië de Verenigde Staten bij de strijd in Vietnam gaan helpen door Zuidvietnamese officieren en onderofficie ren op te leiden in de guerrilla-oorlogvoe ring. Dit zou gebeuren in Malakka. Het blad noemt dit „de eerste daadwerkelijke steun van Groot-Brittannië aan de VS sinds de oorlog in Vietnam uitbrak". (Zie verder pagina 3). Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1