Ben Goerion reageert koeltjes op Erhards officiële verklaring Westduitse Bondsraad besprak verlenging verjaringstermijn GALOP Russen zouden geen oorlog met V.S. willen in Zuidoost-Azië Harriman vervangen WERELDNIEUWS r licht en geurig RITMEESTER Van dag tot dag Britse onderminister Thomson gaat Gromyko polsen Mulder-Vogem verwacht verdere winststijging Rapacki in Brussel: **Praatótoel -op eigen verzoek- Speelgoedbeurs Drie Westduitsers wegens dood door schuld veroordeeld ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 3 Toezegging Afwachten TopgesprekP Onrust in Koeala Loempoer Havenarbeiders in de VS moeten aan het werk V ietcong'vlag Kongolese legercolonne is op weg naar Paulis ,Vrede in Vietnam „Niet passief blijven' Demonstraties in Madrid 0p de M. Mok Niet alleen de Londense Times, maar ook het Westduitse „Handelsblatt" (om maar eens twee overigens belangrijk van elkaar afwijkende bronnen van opinie te noemen) heeft zich zeer scherp veroorde lend uitgelaten over de Westduitse poli tieke streek, die Israel geleverd is door de afspraak dat de wapenleveranties van Bonn aan Israel worden stopgezet in ruil voor Nassers belofte, Oost-Duitsland niet te erkennen. Dat de Engelsen in het algemeen zeer achterdochtig staan tegenover de West duitse politiek is bekend, maar dat in West-Duitsland zelfs journalisten als Von Imhoff de gevolgde koers te gortig vin den, is verrassend en verheugend. Von Imhoff zegt onomwonden, dat de belof ten van Nasser een farce zijn zonder eni ge werkelijkheidswaarde, en dat het na jagen van de „Wiedervereinigungsillusies" al even waardeloos moet worden genoemd. „Wij dichten in Cairo een gat, dat wij in Israel openen", zegt hij, „en dat is „Fliekschusterei" en dan nog heel slech te". Lapmiddelen-politiek dus, gesteund door een„goedkope propaganda-leuze". Deze harde taal bewijst nog eens te meer, dat de Duitse politici steeds ver der afdwalen van de realiteitszin, die hier en daar in Duitsland is doorgebroken. Nu zullen de komende vijfentwintig jaar wel licht opnieuw het overbekende alternatief aan de Duitsers stellen: meelopen onder de dwang van immorele of kleinhartige lei ders, erf radikaal breken met de Duitse rudimenten van revanchisme en helemaal opnieuw beginnen op beschaafd Europees niveau. Wat zal het worden? BONN (Reuter en AP) Kanselier Erhard van West-Duitsland heeft gisteren gezegd, dat West-Duitsland in de toekomst wapenleveranties aan gebieden waar spanning heerst zal staken. Hij noemde Israel niet, maar aangenomen wordt dat het besluit op Israel doelt. Met deze verklaring, die hij voor buiten landse journalisten aflegde, verbrak Er- hard het stilzwijgen dat sedert twee dagen van officiële Duitse zijde over de nieuwe ontwikkeling werd in acht genomen. Erhard wilde niet in bijzonderheden tre den over de Westduitse wapenleveranties aan Israel en over het Westduitse conflict met Cairo. De bondsregering zou pogingen doen om in deze gespannen toestand tot een vergelijk te komen. De bondskanselier zei wel dat de uitnodiging van de „Egyp tische regering aan de communistische staats- en partijleider van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, een vijandige daad tegen de vitale belangen van het Duitse volk was." Erhard zei nog dat het Westduitse be sluit om geen wapens meer te leveren aan gebieden waar spanning heerst slechts nieuwe overeenkomsten betreft. Oude ver plichtingen zouden worden nagekomen of op ander gebied worden gecompenseerd. De Spaanse bemiddelaar in het Duits- Egyptische geschil, de markies De Nerva, had tevoren aan de Duitse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Carstens, verslag uitgebracht over zijn be sprekingen met de Egyptische regering. In een vraaggesprek voor de Westduitse televisie heeft de markies gezegd dat West-Duitsland ook heeft toegezegd geen diplomatieke betrekkingen met Israel aan te gaan. De Westduitse regering heeft deze uitlating tegengesproken. Welingelichte kringen in Madrid meld den na terugkeer van De Nerva dat presi dent Nasser van Egypte bereid zal zijn het bezoek van Walter Ulbricht louter als beleefdheidsbezoek op te vatten en in het slotcommuniqué geen melding te maken van politieke engagementen. Het onafhankelijke blad „Stuttgarter Zeitung" schreef gisteren dat het besluit van de Westduitse regering de „misluk king van de Westduitse politiek in het Nabije Oosten op ellendige wijze aan toont." Het belangrijkste Oostduitse blad „Neues Deutschland" noemde de stopzet ting van de wapenleveranties een „over winning, die gezamenlijk door de Arabi sche staten en de Duitse democratische republiek was bereikt in hun strijd tegen het imperialisme." Het vertegenwoordigende orgaan van de Britse joden „The Board of Deputies" heeft zijn grote bezorgdheid uitgespro ken over het Westduitse besluit. De voormalige minister-president van Israel, de 79-jarige ex-premier David Ben- Goerion, heeft de Israeli gewaarschuwd af te wachten of de berichten over staking van de Westduitse hulp aan Israel inder daad juist zijn. Hij betwijfelde of er werkelijk gespro ken kon worden van een echte crisis in de betrekkingen met West-Duitsland. Ben- Goerion zei dit aan een lunch van de buitenlandse persvereniging. Volgens de oud-premier bestaat de overeenkomst die hij met kanselier Adenauer in 1960 in New York heeft gesloten nog steeds. Over deze overeenkomst weigerde hij bijzonderheden te verstrekken, maar destijds is gemeld, dat het een ontwikkelingslening op lange termijn van 500 miljoen dollar betrof. Hij had Adenauer destijds voorgesteld normale betrekkingen aan te knopen, maar net initiatief daartoe zou door Bonn genomen moeten worden. Het hoofd van de Israëlische missie in Keulen, Shinaar, zei tegen verslaggevers in Tel Aviv, dat de verklaring van de Egyptische premier Aly Sabri van woens dag over het Westduitse besluit, geen wa pens meer aan Israel te leveren, onjuist was wat inhoud en conclusies betreft. Dat was hem door gezaghebbende kringen zo uitgelegd, zei hij. Shinaar is in Tel Aviv om aan premier Levi Esjkol verslag uit te brengen voordat het kabinet besluiten neemt ten aanzien van de Westduitse stap. Advertentie BONN (Reuter) De Westduitse Bonds raad (de Senaat) is gisteren begonnen met het debat over het voorstel om de in mei aanstaande aflopende termijn van twintig jaar waarbinnen oorlogsmisdadi gers in de Bondsrepubliek kunnen worden vervolgd, met tien jaar te verlengen. De Bondsraad, waarin de verschillende Duit se staten zijn vertegenwoordigd, zal op 12 maart over het voorstel stemmen, nadat MOSKOU (Reuter: AP en AFP) Vol lens een goedingelichte neutrale diplo maat in Moskou zouden de Russische lei ders vrezen dat de voortdurende Ameri kaanse luchtacties tegen Noord-Vietnam Rusland op zijn minst in een beperkte oorlog met de Verenigde Staten zouden kunnen sleuren. De diplomaat, die kort geleden met de hoogste Russische leiders had gesproken, zei dat de Russen geen strijd met de Verenigde Staten wensen. Zij zouden zich echter niet aan hun ver plichtingen tegenover Noord-Vietnam ont trekken uit vrees voor een uitgebreider conflict. Een hoge Russische regerings functionaris had tegen de diplomaat ge zegd „Weten de Verenigde Staten wel wat zij doen? Ze weten toch dat we Noord- Vietnam zullen helpen. Willen ze soms oorlog? China wil oorlog tussen Rusland en Amerika, maar Rusland voelt daar niet voor." De Russische leiders gaven de di plomaat de indruk bezorgd te zijn voor de situatie, Dit weekeinde, aldus onze correspondent in Londen, zullen in Moskou waarschijn lijk Brits - Russische topbesprekingen over Vietnam worden gehouden. George Thomson, de Britse onderminister van KOEALA LOEMPOER (Reuter). On geveer duizend jeugdige aanhangers van het Socialistische Front, een oppositiegroe pering in Maleisië, trokken vandaag joe lend en zingend door de straten van de hoofdstad Koeala Loempoer. Ze gooiden de ruiten in van het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Gehelmde politiemannen moesten traan gas gebruiken om een einde te maken aan de ongeregeldheden. Gisteravond waren de voorzitter van het Socialistische Front, Insje Hasnoel Hadi, en drie andere partijleden gearresteerd. Het kabinet van premier Toenkoe Ab- doel Rahman is in spoedzitting bijeenge komen om de crisis te bespreken. Het Socialistische Front is een coalitie van linkse partijen en heeft zich steeds tegen de vorming van de Federatie Malei sië verzet. Het bezet slechts twee van de 104 zetels van Malakka in het federale parlement. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse bond van havenarbeiders the International Longshoremen's Asso ciation heeft de voorstellen verworpen tot regeling van het arbeidsconflict in de Amerikaanse havens, gedaan door een commissie ingesteld door president John son. De bond gaf de arbeiders echter wel opdracht met ingang van vandaag, in alle havens op Miami en Galveston na, het werk te hervatten. Dit betekent dat het leeuwedeel van de 80.000 havenarbeiders aan de oostkust en golf van Mexico, die nu al 33 dagen staken, weer zal gaan werken op voor waarden vastgelegd in de nieuwe arbeids overeenkomsten die pas zijn aanvaard. Men was nog niet aan het werk gegaan omdat de traditie voorschrijft dat dit pas maS gebeuren als de arbeiders in alle ha vens tot een akkoord met de werkgevers zijn gekomen. Buitenlandse Zaken, is vrijdag onverwacht naar de Russische hoofdstad gevlogen. Of ficieel werd hierover in Londen meege deeld, dat het enige doel van zijn reis de ondertekening van het onlangs afgesloten Brits-Russische culturele akkoord zou zijn. Maar Thomson heeft opdracht om een beleefdheidsbezoek te brengen aan Gro myko, de Russische minister van Buiten landse Zaken. Hierdoor krijgt hij gelegen heid na te gaan of de Russische regering bereid is deel te nemen aan vredesonder handelingen. Zoals men weet oefenen de Sovjet-Unie en Engeland gezamenlijk het voorzitterschap uit over de commissie die waakt over het in 1954 na het uiteenvallen van Indochina in Genève afgesloten vredesverdrag. Dit neemt niet weg, dat de Britse re gering thans weinig of geen waarde meer hecht aan de voorzittersfunctie. Ditzelfde is het geval in Moskou, dat lange tijd niet meer in staat was matiging op Peking uit te oefenen, hoewel het thans misschien langs een omweg probeert een greep op de gebeurtenissen te krijgen. De vlag van het nationale bevrijdings front van de Vietcong is gisteravond in San Francisco door betogers aan de mast van een wolkenkrabber van zestien ver diepingen gehesen. De vlag werd spoedig weer verwijderd en de ongeveer 500 be togers merendeels studenten zetten hun demonstratie voor beëindiging van de strijd in Vietnam voort. De betoging ver liep zonder incidenten. Er werden geen arrestaties verricht. DE REACTIES op de laatste Amerikaans- Zuidvietnamese luchtaanvallen op Noord- Vietnam zijn verdeeld. Bondskanselier Er hard noemde de acties volledig gerecht vaardigd. Premier Moro van Italië zei in de Senaat, dat de V.S. op een verantwoor delijke wijze aan de toestand in Vietnam het hoofd bieden, doch hij zag in de ge beurtenissen daar een groot gevaar. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart zei bij terugkomst van een kert bezoek aan Brussel, dat de V.S. handelen overeenkomstig hun waarschuwing dat zij zouden terugslaan als de aanvallen op hun militairen zouden voortduren. De voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van het Noorse par lement, Finn Moe, zei dat het denkbeeld van een neutrale zone, die zowel Noord als Zuid-Vietnam omvat, niet moet wor den uitgesloten. Hij pleitte voor een nieu we conferentie van Genève. Franse bladen als „Le Monde" en „Le Figaro" vroegen zich af, waar de huidi- LEOPOLDSTAD (AP) Een colonne van 100 huurlingen en 600 Kongolese mi litairen werd gisteren verwacht in de Noordkongolese plaats Paulis. De leger afdeling heeft gedurende een week strijd gevoerd met rebellen in het oerwoud. De colonne, die onder bevel staat van de met het ijzeren kruis gedecoreerde Duitse majoor Siegfried Miiller, heeft in hinder lagen die door de rebellen waren gelegd elf man verloren, terwijl meer dan 35 man gewond werden en een derde van de voer tuigen van de colonne verloren ging. De legerafdeling moet proberen de aan voerlijn van de rebellen waarlangs zij wa pens uit Soedan en Oeganda krijgen, af te snijden* ge politiek van vergelding toe zal leiden. Vooral het feit dat de V.S. geen verlan gen tonen naar onderhandelingen, acht men onbegrijpelijk. Beide bladen zijn van oordeel dat er een gevaarlijk spel wordt gespeeld. Ook de Britse bladen „Sun" en de „Fi nancial Times" zijn van oordeel, dat Ame rika noch China de strijd in Vietnam kan winnen en dat bijgevolg onderhandelen de enige weg naar een oplossing is. Ongeveer 800 jongelui die leuzen riepen als „Johnson, moordenaar" en „Vrede in Vietnam" hebben gisteravond tevergeefs geprobeerd door het sterke politiecordon voor de Amerikaanse ambassade in Parijs te dringen. Een twaalftal, van wie sommi gen door de politie afgestraft werden om dat zij zich verzetten, werd in politiewa gens geladen. De politiemannen verdreven de overige betogers snel naar de brede Place de la Concorde en naar de Seine- bruggen. Ook in Wenen en Praag zijn demonstra ties voor de Amerikaanse ambassades ge houden. In Praag werd hieraan deelgeno men door 200 jongelui met spandoeken. In Wenen hadden slechts 50 mensen gehoor gegeven aan de oproep van de communis tische partij. Bereden politie moest gisteravond in Os lo demonstranten verdrijven die zich had den verzameld voor de Amerikaanse am bassade. Ongeveer 150 mensen, die anti- Amerikaanse spandoeken meedroegen, stonden voor de ambassade die gesloten De directie van Mulder-Vogem in Nieuw-Vennep verwacht dat omzet en winst in het lopende boekjaar wederom belangrijk zullen kunnen worden ver groot. Zoals in een groot deel van onze oplaag van gisteren reeds gemeld wordt aandeelhouders voorgesteld het dividend over 1964 over het van 540.600 tot 1.401.000 vergrote aandelenkapitaal, waarvan 664.000 gerechtigd tot het halve dividend, vast te stellen op weder om tien percent. Een redelijk deel van de nettowinst is gereserveerd ter verster king van het eigen vermogen. In verband met het streven naar diversi ficatie wordt bericht dat onderhandelingen met een Nederlandse en twee Amerikaanse ondernemingen zich in een vèr gevorderd stadium bevinden. Als deze besprekingen overeenkomstig de verwachtingen tot een gunstig resultaat leiden, zal uitbreiding van het leverings programma van de vennootschap, zowel op het gebied van de handels- als van de pro- duktie-activiteiten, kunnen worden gerea liseerd met artikelen, welke aansluiting geven op de reeds door de vennootschap verhandelde en vervaardigde produkten. De directie vertrouwt in het jaarverslag, nadere mededelingen hieromtrent te kun nen doen. Overschot geïdentificeerd. Het stoffelijk overschot dat woensdagmorgen uit het drinkwaterhaventje aan de Honingerdijk in Rotterdam is geborgen, blijkt te zijn geweest van de 52-jarige schipper J. Blaauw, die verbleef aan boord van het Duitse rijnschip „Minden 93". Blaauw was zonder vaste woon- of verblijfplaats. dit eerst door de Bondsdag (de Duitse „Tweede kamer") is behandeld. De regering heeft toegezegd uiterlijk 1 maart een rapport te zullen overleggen over het geschatte aantal nazi-moorde naars, dat nog niet is opgespoord. Men verwacht dat het verlengingsvoorstel zal worden aanvaard. De Hamburgse (socialistische) burge meester dr. Nevermann verwierp de stel ling, dat een verlenging van de verja ringstermijn in strijd is met de West duitse grondwet. Hij achtte het niet mo gelijk alle lopende zaken vóór 8 mei af te handelen. „Het zou slechts koren op de molen van de communistische staten zijn, als wij niet tot verlenging zouden over gaan", zei dr. Nevermann. „Geen enkel lid van de Bondsraad zal het in twijfel trekken dat Hitier Folen heeft aangeval len, en dat hij de oorlog is begonnen. Hit- Ier heeft ook opdracht gegeven om de joden uit te roeien. Daarom is het nu aan ons om datgene te herstellen, wat nog mogelijk is". „Vanzelfsprekend moet Duitsland de eis stellen dat ook zij worden vervolgd, die misdrijven hebben begaan jegens de men sen, die na de oorlog uit de voormalige Oostduitse gebieden zijn verdreven. Maar wij kunnen niet het een tegen het ander gaan afwegen". Meer rechten Het Westduitse Parlement heeft gisteren met algemene stemmen een nieuwe wet op in Duitsland verblijvende buitenlan ders aanvaard Volgens de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Hermann Höcherl krijgen bij deze wet de meer dan een miljoen in West-Duitsland verblijvende buitenlanders meer rechten. Zowel met hun belangen als met de Duitse belangen is rekening gehouden. De nieuwe wet op de buitenlanders komt in plaats van de wet van 1938. BRUSSEL (ANP). De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, is vrijdag in Brussel aangekomen. Hij brengt op uitnodiging van zijn Belgische collega, P. H. Spaak, een tegenbezoek aan België. Beide staatslieden ontmoetten el kaar in 1963 voor het laatst in Warschau. Minister Rapacki zei bij zijn aankomst, dat „met vereende krachten de gevaarlijke ontwikkelingen in de wereld moeten wor den tegengegaan". België en Polen zijn wel geen grote landen, maar ze mogen niet passief blijven, zo voegde hij hier aan toe. Rapacki zal tot maandag in België blijven. MADRID (Reuter). Zeshonderd jon geren, meest studenten, hebben vrijdag in Madrid gedemonstreerd voor terugkeer van Gibraltar bij Spanje. Eerder waren ano nieme vlugschriften verspreid waarin de regering wordt verweten dat zij in deze kwestie te slap optreedt. Elders in de stad betoogden studenten tegen het feit dat de leiding van de stu- dentenbond door de overheid wordt be noemd in plaats van door de leden gekozen. De politie maakte in beide gevallen van de gummistok gebruik om de betogers te verspreiden. Eretekenen Het afwijzen van aangeboden onderschei dingen schijnt in de lucht te zitten. Nog maar nauwelijks bekomen van onze ont hutstheid om het feit dat de auteur Sartrg de Nobelprijs heeft geweigerd, worden we nu met een nieuwe, soortgelijke gebeurte nis geconfronteerd. De leden van de mili taire junta van Ecuador hebben namelijk de kruisen van groot-officier van het Le gioen van Eer teruggestuurd, die het Fran se staatshoofd tijdens een recent bezoek bij hen had achtergelaten. Dit staatshoofd had de militaire machthebbers van voor noemde Amerikaanse mogendheid te laag getaxeerd, althans naar hun eigen opvat ting. Ze hadden het grootkruis van dezelf de orde moeten hebben. Waarom ze dit niet dadelijk bij overhandiging van de ver sierselen gezegd hebben, vermeldde het door mij gelezen bericht niet, maar mis schien is er hier sprake van een proce dure- of een protocol-kwestie, of hoe men zoiets pleegt te noemen. In ieder geval is de zaak nu in zoverre in orde dat de junta-leden de beschamende eretekens kwijt zijn. Na dit alles kon de heer De Gaulle na tuurlijk niet achterblijven en dat heeft hij dan ook niet gedaan. Hij was daar in Ecuador in het genot gesteld van het grote halssnoer van de nationale Orde van Ver dienste, maar niemand zal hem daarmee ooit zien lopen, want hij heeft het snoer, zodra de geweigerde erekruisen weer vóór hem lagen, aan de heren van de junts, teruggeëxpedieerd. Een diplomatiek incident van de eerste grootte, zou men denken. Maar dan ver gist. men zich. De betrekkingen tussen Frankrijk en Ecuador zijn wel tegen een stootje bestand. Of om het in de officiële bewoordingen te zeggen: „In diplomatieke kringen is men ervan overtuigd dat dit incident niet van duurzame invloed zal zijn op de betrekkingen tussen Frankrijk en Ecuador, die naar traditie uitstekend zijn". Nu vraag ik me wel af wat voor op doffer die betrekkingen moeten krijgen om duurzaam te worden geschaad. Ik kan het niet anders beschouwen dan als een teken van zedelijk verval dat staatsleiders el kaar dure eretekenen naar het hoofd gooien zonder dat daardoor op diploma tiek niveau ook maar de kleinste rimpe ling ontstaat. Hoe zit het nu eigenlijk Hebben die onderscheidingen enige waarde of niet? Indien ja, dan mag men na een dergelijk onstuimig voorval op zijn minst een sterke verkoeling in de vriendschaps- gevoelens verwachten. Is de waarde van de teruggekaatste kruisen en snoeren ni hil, dan ja, welke reden is er feitelijk om beledigde gevoelens te koesteren? Ik moet bekennen dat ik me nog niet uit dit dilemma heb kunnen redden. Ik weet er werkelijk geen raad op. Maar ik troost me met de gedachte dat het wel plezierig zou wezen, als alle diplomatieke betrekkingen zo goed tegen schokken be stand zouden zijn als die tussen Frank rijk en Ecuador. Ik zou er zelfs een lief ding voor geven, wanneer de staatslieden konden besluiten voortaan hun toornige op wellingen niet te bekronen mét het af vuren van dodelijke wapenen, maar met het wegwerpen van eretekenen. WASHINGTON (Reuter en AFP) D# Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor politieke aangelegen heden. Averell Harriman. is op zijn ver zoek uit deze functie ontslagen. Hij blijft aan het ministerie verbonden als reizend ambassadeur. Zijn plaats wordt ingenomen door Tho mas Mann, wiens functie van onderminis ter voor Inter-Amerikaanse zaken zal wor den bekleed door Jack Vaughn, ambassa deur in Panama. Deze besluiten van pre sident Johnson, die gisteren bekendge maakt werden, moeten nog door de Senaat worden goedgekeurd. De woordvoerder van het Witte Huis. Reedy, verklaarde dat deze drie mutaties uitsluitend zijn veroorzaakt omdat de 73- jarige Harriman had verzocht van zijn taak, die hem te zwaar werd, te worden ontheven. Reedy zei dat er geen enkele grond was voor speculaties dat de minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Rusk, die op het ogenblik in Florida is, voor herstel van een verkoudheid, het niet eens zou zijn met de huidige Amerikaanse politiek in Vietnam of dat Rusk zieker is dan bekendgemaakt werd. Van 1419 februari wordt in Neu renberg de zestiende internationale speelgoedbeurs gehouden, waaraan 1061 firma's deelnemen. Een model van 58 cm lengte, dat radiografisch bediend kan worden. MUNCHEN (Reuter) Drie Westduit sers zijn tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld omdat zij de negentien jarige Alfred Egner in oktober 1963 niet hebben tegen gehouden, toen deze naar de legendarische schat in het Oostenrijkse Toplitz-meer ging duiken. Volgens de ge ruchten lag in dit Alpenmeer een nazi- schat. Egner dook het ijskoude water in en kwam niet meer boven. Zijn lijk werd pas weken later gevonden. De drie nu veroordeelde westduitsers, de 39-jarige Oswald, de 40-jarige dr. Karl Heinz Schmidt en de 50-jarige Georg Freiberger zeiden niets tegen de politie en vertrokken naar Duitsland. Nader on derzoek van het meer bracht slechts een drukpers en vals Brits papiergeld aan het licht. Oververmoeid. Sheriff Jim Clark, die meer dan drieduizend negers heeft laten arresteren gedurende een actie voor stemrecht in Selma (Alabama) is giste ren met verschijnselen van overver moeidheid in een ziekenhuis opgenomen. Bankbiljetten. De Italiaanse regering be studeert de mogelijkheid om bankbiljet ten van hogere waarde uit te geven. De hoogste waarde is thans 10.000 lire, on geveer 60 gulden. „Ongegrond". Een rechtbank in Belgrado heeft het februari-nummer van het lite raire tijdschrift „Delo" verboden omdat daarin een artikel voorkomt dat als „on gegrond en tendentieus" gekenmerkt wordt. Hierin schreef Mihajlo Mihajlov dat de Russen al voor Hitier concentra tiekampen hadden en zich aan volken- moord schuldig hadden gemaakt. Pyromaan. Een rechtbank in de Duitse plaats Lüneburg heeft een 25-jarige man veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf omdat hij in deze stad door veertien brandstichtingen een schade van onge veer driehonderdduizend gulden had veroorzaakt. Bezoek. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popovitsj is voor een bezoek in Algerije. Popovitsj heeft in de afgelopen dagen Marokko en Tune sië bezocht. Thuis. Koningin Elizabeth is, na een be zoek van vier dagen aan Soedan, naar Engeland teruggekeerd. Prins Philip is uit Soedan vertrokken voor een reis van zes weken door het Verre Oosten en Australië. Nederlaag. De Britse socialistische rege ring heeft haar eerste nederlaag in het parlement geleden, echter zonder dat dit gevolgen had voor haar positie. Het Hogerhuis nam namelijk met 82 tegen 32 stemmen een conservatieve motie aan, waarin het uitvoerbeleid van de re gering wordt afgekeurd. Opvolger. De generaal van het Russischs leger, Kosjtsjevoi, is aangesteld als be velhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland. Hij volgt generaal Iwan Jakoebowski op. Beloning. De Bondsregering zal oorlogsin validen van de Spaanse „blauwe divi sie", die in de tweede wereldoorlog in het Duitse leger aan het oostfront stre den, financieel belonen. Het gaat om on geveer 2300 oud-militairen en hun ver wanten die tezamen jaarlijks drie mil joen mark zullen ontvangen. Vermist. Van een Amerikaanse Polaris- duikbootbssis in Schotland wordt een 42- jarige Britse officier vermist. Kikvors mannen zijn bezig een meer in de buurt van Glasgow af te dreggen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3