Twee bij- schepen in Vlissingen Bouwvakkers ongerust over werkloosheid Rotterdammer doodt zijn echtgenote storm vergaan en Borkum Geruchten over tegenzet van Israëlische regering Sleepboot in het IJsselmeer gezonken: één dode HET WEER North Star-vliegers zijn in Brussel UST ermaat Schoorsteen van papierfabriek moet worden hersteld Minister Luns vraagt drs. Sjarif om opheldering Centrale training Nederlands elftal groeit onbehagen Mysteries rondom smokkelvliegtuig Morgen gesprek over broodprijs 50e JAARGANG NUMMER 87 MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 MORRIS "êefore you êuij! nappa- en suède jasjes Over dood van missionaris Het woord is aan Toneelschandaal in Rome pagina 5 In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Topsy 8 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 "1^^ 1 T 1 O I (T\ "1 T TT Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. X XXX KJL X Vt X J VA X \yf_ XX l Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Courant^no 'IS Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der 81 Muur tegen geluidshinder van PEN-centrale in Velsen omgewaaid Iets kouder Het bijna vijfhonderd ton metende Noorse schip Jodelta", dat zondagavond ter hoogte van Borkum met zware slagzij in moeilijkheden verkeerde, is vannacht om ongeveer half twee gezonken, tien kilometer ten oosten van het lichtschip Borkum Rif. De laatste twee beman ningsleden, die zich nog aan boord be vonden nadat negen anderen met een hefschroefvliegtuig in veiligheid waren gebracht, waren een uur tevoren over genomen door de reddingboot „Insu- linde", die voor de redding was uitge varen. De pogingen van de Nederlandse sleepboot „Holland", om een verbinding met de „Jodelta" tot stand te brengen en het schip naar veilige haven te slepen, waren mislukt. Omdat ik houd van ge zond werk in de kuiten- lucht....daarom hen ik verkoper hij ifermaat. Voelt U ook iets voor zo5!! baanPKom er dan eens naar informeren bij BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTR*AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Het rookkanaal van de 125 meter hoge betonnen schoorsteen van de papierfabriek Van Gelder Zonen in Velsen-Noord vertoont zodanige ge breken dat ingrijpende voorzieningen noodzakelijk zijn. Er wordt door Duitse arbeiders een ijzeren nood- schoorsteen naast gebouwd, die iets hoger zal worden dan de betonnen kolos, welke laatste tijdelijk buiten dienst zal worden gesteld. (Zie verder pagina 4) De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft vanochtend de zaakgelastigde van Indo nesië, drs. Mohammed Sjarif, ontvangen en hem om opheldering gevraagd over de berichten die melding maken van de dood van pater J. Smit op West-Irian. Een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde dit in antwoord op een vraag mee. De heer Sjarif antwoordde minister Luns zich met de regering in Djakarta in verbin ding te zullen stellen. Tuavii (opperhoofd Zuidzee-eiland). De blanken maken veel dingen die wij natuurmensen nooit zullen kun nen maken, maar die wij nooit zullen willen maken noch bezitten. Voor de centrale training van het Neder lands elftal, die woensdag in Zeist wordt gehouden, heeft bondscoach Neville de volgende spelers uitgenodigd Pieters Graafland, Veldhoen, Bergholtz, Moulijn, Henk Groot (allen Feijenoord), Doesburg (Sparta). Flinkevleugel, Schrijvers, Israel (allen DWS), Fransen (GVAVj, Muller (Ajax), Van Nee (Heracles) en Kemper (PSV). De mogelijkheid bestaat dat Neville de komende dagen nog één of twee spelers uitnodigt. Ten noorden van Ameland raakte een zo genoemde Amerikaanse bak in moeilijkhe den, een soort sleepboot, die wordt ge bruikt voor de verbindingen met de olie boortorens op en bij de Waddeneilanden. Het schip wilde vanmorgen proberen op eigen kracht binnen te komen. De red dingboot Carlot en de sleepboot Storte- melk zijn in de nabijheid. Bij het eiland Batz raakte het 650 ton metende Spaanse schip ,.Morcuera" in brand. Een Brits schip heeft de dertien opvarenden van boord gehaald. Nadat de brand was gedoofd namen de Britse „Bri- tonia" en de Nederlandse „Clyde" de „Morcuera" op sleeptouw. Duinen weggeslagen De storm heeft op sommige plaatsen tien tot twintig meter van de Texelse dui nenrij afgeknabbeld. Geschat wordt, dat ongeveer vijftigduizend vierkante meter duin verloren zijn gegaan. De dijk bij het riviertje de Donge is in de nacht van za terdag op zondag doorgebroken. Door het gat van tien meter breedte en viereneen- halve meter diepte stroomde het water de 's Gravenmoerse polder binnen. In het binnenland had men weinig last van de storm. Alleen werd in Nijmegen de ongeveer zeshonderd kilo wegende spits van de doopsgezinde kerk losgewrikt. De spits viel naast de kerk en veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken. De in de centrale commissie bouwnij- samenwerkende werknemersorga- verheid samenwerkende werknemersorga nisaties hebben in een telegram aan de minister van volkshuisvesting pn bouw nijverheid hun verontrusting geuit over de toenemende werkloosheid onder de bouw vakkers, die met name in het noorden van het land optreedt. De commissie heeft de minister met spoed om een onderhoud over dit onderwerp verzocht. Voor de kust van Vlissingen is de Griekse vrachtboot „Spyros Armena- kisdoor midden gebroken. De be manning van het schip, dat geheel verloren is gegaan, is in. de nacht van 13 op 14 februari gered. Deze bestond uit 21 mannen en de vrouw van de marconist. Er is geen zekerheid te krijgen over ge ruchten dat Israel tegenmaatregelen over weegt, zoals een stopzetten van commerci- le orders in West-Duitsland. Men vreest in Israel dat Nasser na zijn succes met Bonn dezelfde methode zal gaan toepassen op andere landen uit het Westen die Israel helpen, zoals Engeland en Frankrijk. Maar men erkent daarbij dat vooral Frankrijk, Israels' voornaamste wapenleverancier, zich toch verheugt in de Arabische gunst. Bovendien ziet men niet goed welke middelen Nasser zal moeten gebruiken om op die landen druk uit te oefenen. BONN (Reuter en AP) De Westduit- se minister van Buitenlandse Zaken Ger hard Schroder heeft zaterdag de Egypti sche ambassadeur duidelijk gemaakt wel ke ernstige gevolgen het voorgestelde be zoek aan Cairo van het Oostduitse staats hoofd Walter Ulbricht zou kunnen hebben. De vice-voorzitter van de Westduitse So ciaal-Democratische Partij, Fritz Erler, heeft verklaard dat een „politiek van on eerlijkheid" van de bondsregering de Westduitse betrekkingen zowel met Israel als met de Arabische landen gespannen maakt. Erler gebruikte het woord „chan tage." „De grootste verantwoordelijkheid voor de huidige stand van zaken ligt bij oud kanselier Adenauer, die erin heeft gefaald ordelijke betrekkingen met de landen in het Nabije Oosten tot stand te brengen", aldus Erler. Een van de bekendste Westduitse roman schrijvers, Günther Grass, heeft er in een open brief bij Bondskanselier Erhard op aangedrongen af te treden en daarmee zijn land verdere schande te besparen. „De burgers van de Bondsrepubliek heb ben nooit in de geschiedenis van hun land zulk een gelegenheid gehad om zich be schaamd te tonen. Een dictator, genaamd Nasser, die evenals zijn aanstaande be zoeker Ulbricht zijn macht baseert op ge weld en permanente minachting van de democratische rechten, chanteert u en uw regering om het land Israel ernstig te be ledigen". Grass beschreef de maatregel van Er- hard, genomen in de schaduw van het af lopen van de vervolging van oorlogsmisda digers op acht mei van dit jaar, als een verdere belediging voor miljoenen joden di« in Duitse concentratiekampen zijn omgeko men. Hij voorspelt dat de gevolgen van dit besluit zullen worden gedragen door eên g® neratie van Duitsers „die al meer dan ge noeg met zich mee moet dragen." In de vroege morgenuren heeft een 32- jarige Rotterdammer, vermoedelijk na ech telijke moeilijkheden, zijn enkele maan den jongere echtgenote gewurgd. De man heeft zich daarna bij de politie gemeld. Hij bleek al vele malen en lange tijd in psychiatrische inrichtingen te zijn ver pleegd, maar was ongeveer een jaar ge leden ontslagen en weer thuis gekomen. Hij werkte als grondwerker in een groep van minder valide arbeiders in het Kra- lingse bos. Advertentie DAMESKAPSALON Lanee Nieuwstraat 471. i Z+ olswtsl dat het schadevergoeding in plaats van in VV CSt-UtlltSLCinCl wapens niet zal aanvaarden. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het Israëlische kabi net heeft in het afgelopen weekeinde vier uur besteed aan de zaak van de West duitse wapenleveranties. Besloten werd dat premier Esjkol een officiële verkla ring over Israel's standpunt zal afleggen in het parlement dat vandaag vergadert. Men verwacht hier dat Israel zal eisen dat Bonn zijn afspraken zal nakomen en Door de krachtige storm (windkracht 10) is zondagmorgen de 35 meter hoge muur, die bij de nieuwe PEN-centrale in Velsen-Noord is opgericht om de geluidshinder te beperken, als een kaartenhuis in ejkaar gezakt. Het van stalen buizen samengestelde staketsel dat met platen eterniet was bekleed was met twintig stalen kabels getuid. De verankering van de meeste van deze kabels was uit de grond gerukt. Het in elkaar gezakte gevaarte hangt thans gedeeltelijk tegen de grote schoorsteen van de centrale aan. De schade is aanzienlijk. Naar alle waar schijnlijkheid zal de muur geheel moeten worden afgebroken en wor den vernieuwd. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook nog enkele verspreid voorkomende sneeuw- of hagelbuien. Overwe gend matige wind tussen noord west en noordoost. Iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De storm, die vooral zaterdag hevig woedde en in het noorden van het land zelfs noopte tot het instellen van een be perkte dijkbewaking, heeft tal van sche pen in moeilijkheden gebracht. Bij IJmui den raakte zaterdag het Liberiaanse vrachtschip Calliope (8400 ton) op drift. De „Titan" en de „Hector" van bureau Wijsmuller voeren uit IJmuiden uit om de Liberiaan bij te staan. Zondagmorgen vroeg, toen de storm in noordelijke rich ting draaide, slaagde het schip er echter in op eigen kracht bij de Nederlandse kust weg te komen. Een dode viel te betreuren op het IJssel meer, waar de sleepboot „Neeltje Jacoba" uit Urk zaterdagavond tijdens een hevige windvlaag zonk. De negentienjarige ma troos Juri van den Berg uit Urk verloor het leven, de kapitein H. Seheffer wist zich met een vlot te redden. Grieks schip gezonken Zaterdagavond is het ruim 2000 ton meten de Griekse vrachtschip Spyros Armenakis op de Nolieplaat voor Vissingen omhoog gevaren en gebroken. Al de tweeëntwintig opvarenden, waaronder één vrouw, kon den door de reddingboot „President Wiers- ma" uit Breskens worden gered. Het Griekse schip kon geen loods krij gen omdat de loodsdienst was gestaakt. De kapitein Stefanos Bachas probeerde toen op eigen gelegenheid de rede van Vlissingen te bereiken, maar waarschijn lijk is hij door de honderden lichtjes van een veertigtal op de rede van Vlissingen liggende scheepjes misleid. Hij liep op de Nolieplaat met noodlottig gevolg. Juist toen de reddingboot langszij kwam kwam het Griekse schip weer vlot, waar na het onmiddellijk achter de commando brug brak. Alle opvarenden werden van boord gehaald, maar de kapitein weiger de. Toen hij eindelijk om hulp seinde, was de situatie voor de reddingboot zeer moei lijk geworden, doordat het schip bijna ge heel was gezonken. De kapitein kroop op een vlotje, maar vergat de lijn die het schip met zijn eigen schip verbond los te maken. Men was toen wel gedwongen met de reddingboot langszij te komen, waarbij het schip zwaar werd beschadigd. (Van onze redacteur in Amsterdam) Vanmiddag heeft de dienst lucht vaart van de rijkspolitie op Schiphol tijdens het onderzoek naar de achter gronden van het mysterieuze Argo- naut-vliegtuig een arrestatie verricht. Over de antecerenten van de arres tant wordt de grootste geheimzinnig heid bewaard. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie te Schiphol wacht nog steeds op berich ten uit Panama waaruit zou kunnen blij ken dat het sinds dinsdag op Schiphol aan de grond staande Argonaut-vliegtuig North Star in dat land staat geregi streerd, zoals de eigenaar, de Amerikaan L. Picket, heeft beweerd. Sinds zaterdag logeren Picket en de bemanning van het mysterieuze toestel niet meer in Am sterdam. Aangenomen wordt dat zij naar Brussel zijn getrokken waar Picket als- nog pogingen in het werk zal stellen om de Panamese registratiepapieren in han den te krijgen. Zodra hij deze aan de politie van Schiphol kan tonen zal het vliegtuig immers worden vrijgegeven. De wapentransporten, waarmee de wilde luchtvaartmaatschappij van Picket zich zou bezighouden is een zaak die zich ont trekt aan de Nederlandse strafwet. De po litie stelt met nadruk dat het hier alleen een kwestie van registratiepapieren be treft. Aan de andere kant is het wel dui delijk dat de Nederlandse autoriteiten het onaangenaam vinden dat Picket's vliegtui gen ons land gebruiken als tussenstation voor hun operaties. Met een lijntoestel van Alitalia zijn za terdagmiddag op Schiphol drie beman ningsleden van de op Malta aan de ket ting gelegde super-constellation aangeko men. Zij zijn de 38-jarige gezagvoerder Vincent Francis Burger en de 27-jarige piloot John Consolini uit Brussel en de 34-jarige boordwerktuigkundige Paul Schwancke uit Luxemburg, die op 2 fe bruari op het vliegveld Beek in Limburg de registratienummers van hun vliegtuig hebben vervangen door een Ghanese re gistratie. Het in Malta vastgehouden vlieg tuig had wapens aan boord die in Praag waren ingeladen en naar Libye moesten worden gebracht. De drie bemanningsleden, die de Ameri kaanse nationaliteit hebben, werden op Schiphol opgewacht door de Amerikaanse consul W. M. Cameron. Deze had opdracht in de paspoorten aan te tekenen dat deze alleen nog geldig zijn voor een terugreis naar de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse regering beschikt niet over middelen de mannen strafrechterlijk aan te pakken wegens het wapenvervoer. Door het intrekken van hun gunst het paspoort kan men echter bereiken dat zij zich niet meer met deze transporten bezighouden. (Zie verder pagina twee) Minister Andriessen (Economische Zaken) zal morgenmiddag een afvaardiging van de Nederlandse bakkerystichting ontvan gen voor een gesprek over de broodprijs. De bakkerystichting wil 'n prijsverhoging van twee cent per 800 gram voor in de winkel gekocht brood en van vier cent voor bezorgd brood. Als motieven voert zij aan: de vyf percent loonsverhoging in de bakkery en de invoering van achttien vijfdaagse werkweken voor broodbezorgers per 1 januari a.s., te geringe rentabiliteit van de bakkerij by het huidige prijzen schema. vereffening van de zogenaamde ..verschillenrekening". Advertentie "V WW*. K-RUG ERKAOE 8 -HAARLEM

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1