Britse conservatieven kiezen voor een Europese politiek Tories gaan sterk koersen op kompas van De Gaulle Kosygin wil conferentie over toestand in Vietnam ASPIRIN0BAYER Turkse regering treedt af na nederlaag in het parlement Ontvoerde Franse baby -zes dagen oud- is dood 'i m fÉ&fë WERELDNIEUWS J Vierling in Lissabon Mevrouw Mandela in haar vrijheid beknot Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... Spanning tussen Kongo en Oeganda Lijkje gevonden op trap van een woning De Gaulle lonkt naar Engeland v India doet weer beroep op China <^raatótcel r p de MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 3 Zeer sterk Beatlewaanzin Geestdrift Boodschappen tussen China en de Sovjet-Unie Onzekerheid in Washington over volgende stap /gN daar staat achter Kans op terugkeer van Inönu lijkt zeer groot Ontbinding Gestikt Het midden Voorbij Elias (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Conservatieven zullen bij hun pogingen om Labour te ont tronen het vooral over de boeg gooien van een nieuwe Britse poging om lid te wor den van de EEG. Groot-Brittannië zit eco nomisch ernstig in de knoei. Het is zeer de vraag of de Labourregering er in zal slagen het land eruit te halen. De socialisten, hoewel zij een aantal „Europeanen" onder hun voormannen tel len, staan nog altijd met de rug naar het Europese vasteland en verwachten wonderen van verouderde, puur nationale- of gemenebestoplossing. Op het gebied van de militaire vliegtuigproduktie en ruimte vaartprojecten werd de Labourregering te gen wil en dank in de armen van een lachende De Gau'.ïe gedreven. Dit is waar schijnlijk pas het begin van een veel om vangrijker proces. Oppositieleider Sir Alec Douglas-Home heeft de klaroenstoot voor een nieuwe To- rymars naar Europa gegeven in een tij dens het weekeinde in Londen voor het jaarcongres der jong-conservatieven ge houden rede. Zijn toespelingen op de gro te betekenis voor Groot-Brittannië van de EEG ontlokte het luidste applaus. Hij herinnerde niet slechts aan Enge- land's mislukte pogingen om tot de EEG toe te treden van twee jaar geleden, maar legde er sterk de nadruk op, dat „Euro pa" de kern zal vormen van het nieuwe conservatieve verkiezingsmanifest. De grote betekenis hiervan is on getwijfeld dat wanneer de Tory's de ver kiezingen onder de Europese vlag op be slissende wijze zouden winnen, Engeland politiek zeer sterk zou komen te staan. Macmillan's poging mislukte destijds vooral, omdat de aarzelende openbare me ning er te weinig in gekend was en Enge land toen als het ware door een achter deur de gemeenschappelijke markt wilde binnenglippen. Sir Alec verklaarde veelbetekenend, dat wanneer het ogenblik aanbreekt voor het afsluiten van een overeenkomst met Euro pa deze een economisch en politiek karak ter zal dragen en te zijner tijd ook de defensie zal omvatten, omdat deze drie dingen moeten samengaan. Dit is altijd president De Gaulle's op- JOHANNESBURG (Reuter) De echt genote van de gevangen Afrikaanse leider Nelson Mandela is op grond van de Zuid- afrikaanse wet tegen het communisme veroordeeld om gedurende vijf jaar binnen haar Afrikaanse woonplaats ten zuiden van Johannesburg te blijven. Zij mag naar Johannesburg om te wer ken op voorwaarde dat ze niet van de hoofdweg gaat. Mevrouw Mandela, een so ciaal werkster, mocht geen vergaderingen bezoeken. Thans is haar ook verboden on derwijsinstellingen of rechtbanken te betre den. Haar echtgenoot, die tot levenslang werd veroordeeld op beschuldiging van sa botage, zit op Robbeneiland, een strafkolo nie op enkele kilometer van Kaapstad. Te Columbus is een 14-jarig meisje naar het ziekenhuis gebracht, dat uit droefheid over het huwelijk van Beatle Ringo Starr 16 aspirinetabletten had ingenomen. vatting geweest. Door de mogelijkheid te opperen van een aansluiting in enigerlei vorm van Groot-Brittannië bij een Euro pese militaire groepering, gaat Sir Alec belangrijk verder dan Macmillan heeft gedaan, die het juist bij De Gaulle verbruidde, door onmiddellijk na zijn ge sprek in Rambouillet, met president Ken nedy in Nassau, de Polarisovereenkomst af te sluiten, waardoor de Britse premier in de ogen van de Franse president verraad pleegde aan de Europese zaak. Op het congres van de jong-conservatie ven sprak Edward Heath, de Britse voor vechter in Brussel, met vuur over de EEG. De plotselinge geestdrift van Maud- ling, die evenals Heath een grote kans maakt het Britse premierschap te erven, was opmerkelijk gezien zijn betrekkelijke lauwheid in het verleden. „Niets is voor ons, als partij, zo belangrijk dan om En- gelands betrekkingen met Europa te rege len," zei hij. De Conservatieven willen met hun EEG-propaganda ongetwijfeld ook de Liberalen de wind uit de zeilen nemen. Verwacht wordt, dat Sir Alec Douglas- Home dinsdag verder op Europa de na druk zal leggen, wanneer hij de reorga nisatie van de conservatieve frontlinie in het Lagerhuis zal aankondigen. Het is zo goed als zeker dat Heath gepromoveerd wordt tot woordvoerder voor de financië le, economische en handelspolitiek en in zijn schaduwrol tegenspeler wordt, zowel van George Brown, de tegenwoordige eco nomische „opperbaas" als van James Cal- laghan, de kanselier van de schatkist. Verder zal de 44-jarige Christopher Soa- mes, schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill, die jarenlang conservatief mi nister van Landbouw is geweest, waar schijnlijk woordvoerder worden voor Europese aangelegenheden. Van betekenis voor de politieke atmos feer is verder dat Lord Gladwyn, de vroe gere Britse ambassadeur in Washington en in Parijs en liberaal lid van het Ho gerhuis, de Europese commissie uit alle partijen waarvan hij voorzitter is, nieuw leven heeft ingeblazen. MOSKOU (AP). De Sovjet-Unie en communistisch China hebben zaterdag boodschappen uitgewisseld waarin zij spre ken over „vriendschap en eenheid tegen het imperialisme". De Chinezen noemden „het door de Ver enigde Staten geleide imperialisme" de gemeenschappelijke vijand. Het Kremlin echter spreekt van „agressieve imperialis tische kringen". Het Chinese volksdagblad heeft zondag in een hoofdartikel naar aanleiding van de vijftiende verjaardag van het Chinees-Rus sische vriendschapsverdrag verklaard dat „geen macht op aarde de grote vriendschap tussen China en de Sovjet-Unie kan onder mijnen", ondanks de schaduwen die over de betrekkingen zijn gevallen. „Het is onze vaste overtuiging dat de twee landen schouder aan schouder zullen strijden en vastberaden alle agressors die het wagen het socialistische kamp binnen te dringen eruit zullen smijten, welke stor men in de internationale arena ook mogen opsteken". Oproepend tot een grotere eenheid in de communistische wereld schrijft het volks dagblad „de geschiedenis heeft bewezen dat allen die trachten de banden en de eenheid tussen China en de Sovjet-Unie te onder graven stellig hun neus zullen stoten". PJONG JANG (AFP) De Russische premier Kosygin en zijn Noordkoreaanse ambtgenoot, Kim II Soeng, hebben in een gezamenlijk communiqué gezegd dat hun landen zo nodig Noord-Vietnam zullen hel pen. Zij spreken zich uit voor een inter nationale conferentie over Vietnam, Laos en Cambodja. Zij steunen het Chinese voorstel voor een topconferentie over het verbod van kernwapens. De Russische premier, die inmiddels in Moskou is teruggekeerd, heeft Noord- Vietnam technische hulp toegezegd. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, George Thompson, die op het ogenblik in de Russische hoofdstad is, heeft vandaag een ontmoeting met minis ter Gromyko. Het tweetal zou van ge dachten willen wisselen over de mogelijk heid van een ontspanning in de crisis in Vietnam. De regering van Noord-Vietnam heeft de internationale controle commissie ge vraagd haar inspectieploegen te velde te rug te trekken. Zij kan de veiligheid van die ploegen niet langer garanderen. De commissie bestaat uit gedelegeerden van India, Canada en Polen. Ze heeft sinds 1954 toegezien op het naleven van het verdrag van Genève. De 56-jarige dr. Pham Hoey Quoat, een arts uit Saigon, zou erin zijn geslaagd een nieuwe regering voor Zuid-Vietnam te formeren die door alle partijen wordt gesteund. Hij zou drie vice-premiers in zijn regering hebben opgenomen. Onze correspondent in Washington sein de vanochtend dat de sfeer in de Ameri kaanse hoofdstad rustiger is geworden. Maar men ontveinst zich niet dat de toe stand vele onzekerheden heeft. Men er kent dat men niet weet wat Hanoi, Mos kou en Peking zullen gaan doen. Maar weinigen in Washington geloven dat de communisten het erbij zullen la ten. De Amerikaanse regering is op alles voorbereid, mèar men stèefctrfiët ondér stoelen en banken dat Washington er geen bezwaar tegen heeft om rond de confe rentietafel te gaan zitten. De verwachting is dat het gesprek met de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murvilie woensdag een belangrijke rol zal spelen. Het overleg met Londen duurt on afgebroken voort. Washington is verheugd over de onvoorwaardelijke steun van de Britten. Diplomatieke waarnemers in Ame- rika's hoofdstad nemen aan dat Washing ton ook verbindingen met Moskou onder houdt. In het algemeen meent men hier echter dat president Johnson eerst de strijd, en met name de aanvallen van de Viet Cong, geëindigd wil zien voor de VS hun presti ge in de schaal werpen in de richting van een topgesprek over een vreedzame rege ling. Ongetwijfeld wil president Johnson de strijd beperken, maar het besef leeft in Washington dat hij dat niet alleen in de hand heeft. Advertentie ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. ANAKARA (Reuter) De Turkse coali tieregering van premier Ismet Inönu heeft zaterdagavond in de Nationale Vergade ring een nederlaag geleden. Bij een stem ming over de begroting vond zij alle oppo sitiepartijen tegenover zich. Ze is afge treden. De gezamenlijke oppositie kreeg 225 stemmen op zich. Onze correspondent in Athene tekent hierbij het volgende aan: Vier mogelijkheden zijn er zo op het eerste gezicht na het aftreden van het Turkse minderheidskabinet van Inönu. Ten eerste: Inönu komt terug, hetzij door pressie van het leger of doordat de andere partijen niet bij machte zijn met elkaar een kabinet te vormen. Dat zou niet voor het eerst zijn en er zijn er die geloven dat iemand als Inönu altijd terug komt. De tweede mogelijkheid is dat president Gursel het parlement ontbindt en de ver> kiezingen, die in oktober zouden worden gehouden, zoals in 1961, en volgens de on gewijzigde kieswet, heeft de „Gerechtig- heidspartij" goede hoop op een overwin ning die haar aan de absolute meerder heid zal helpen. Maar Inönu heeft ook dan nog hoop aan een nederlaag te ontsnap pen. De laatste tijd wordt namelijk de coming man van rechts, de voorzitter van de „Gerechtigheidspartij" Demirel, in de regeringspers steeds meer voorgesteld als de kapitalistische man van Amerika en als het Texaspaardje dat door Johnson persoonlijk wordt bereden. „De onafhankelijke buitenlandse politiek van Turkije die de laatste maanden zoveel vruchten afwi,erp zou daarentegen alleen bïj Inönu in veilige handen zijn. Het is de vraag in hoeverre zo'n campagne nog KAMPALA (Oeganda) (AFP en AP) De regering van Oeganda heeft bekendge maakt dat Kongolese vliegtuigen twee grensplaatsen Paidha en Goli hebben ge bombardeerd. Een soldaat werd hierbii ge wond. Er is geprotesteerd bij Kongc ,e, Belgische en Amerikaanse autorite, ^en. Zondag zijn alle reservisten in Oeganda opgeroepen. Goed ingelichte militaire zegslieden heb ben in Leopoldstad verklaard dat soldaten uit Oeganda de grens naar Kongo hebben overgestoken om naast de Kongolese op standelingen te vechten tegen de troepen van de Kongolese regering. (Van onze correspondent PARIJS De Franse baby Frank Pech zes dagen oud die vorige week dinsdag spoorloos was verdwenen uit de kraaminrichting van Villefranche, is za terdag dood teruggevonden. Twee jonge vrouwen, die een bezoek wilden brengen aan een vriendin in de binnenstad van Villefranche, zagen in het halfduister iets op de trap liggen. Zij dachten eerst dat het een pop was. Daarna deden zij bij het schijnsel van een lucifer de vreselijke ontdekking dat de „pop" een dode baby was. Natuurlijk beseften zij onmiddellijk, dat lij de vermiste zuigeling hadden gevon den. Lijkschouwing bracht later aan het licht, dat het jongetje moet zijn gestikt, vermoedelijk bij het drinken van melk. Uit een nader onderzoek van de melk die in zijn maagje is gevonden hoopt de poli tie verdere aanwijzingen te vinden. Zware verdenking rustte zondag op een vrouw van middelbare leeftijd die, ge kleed in een bontmantel, reeds door ver schillende getuigen kort na de vermissing van Frank Pech in het hospitaal zou zijn gezien. Later zou men haar nog hebben gezien in de buurt van het huis, waar het lijkje is ontdekt. Zondagavond geloofde de politie te mogen verwachten de schuldige in een straal van vijfhonderd meter rond de kraamkliniek te zullen kunnen grijpen. Toen de twee vrouwen de dode zuige ling ontdekten, had het lichaampje nog maar een kwartier op de trap gelegen. Een kwartier eerder namelijk hadden be woners van het huis de smalle trap nog bestegen zonder iets bijzonders te hebben opgemerkt. Tot zaterdagmorgen had de vader van Frankje Pech de verdwijning van zijn zoontje voor zijn vrouw geheimgehouden. Zij verkeerde in de veronderstelling, dat het jongetje wegens een lichte ongesteld heid in de zuigelingenkamer moest wor den verpleegd. Het was het eerste kind dat het echt paar, dat al tien jaar getrouwd was, had gekregen. Gisteravond is de moeder het ontzettende nieuws pas onthuld. Het heeft haar zo diep aangegrepen, dat de politie haar nog niet heeft kunnen verhoren. Waarschijnlijk is „de dame in het bont", de vermoedelijke schuldige dus, een psy- chopate, die uit jaloezie waarschijnlijk omdat ze zelf nooit kinderen heeft gehad de zuigeling heeft gekidnapt. De poli tie acht het echter evenmin uitgesloten, dat de sleutel van deze tragische kinder roof in een persoonlijke vete gezocht moet worden en om die reden wordt aan het komende verhoor van de moeder veel waarde gehecht. PARIJS (AFP/Reuter) President De Gaulle van Frankrijk heeft gewezen op de wenselijkheid van een versterking van de Frans-Britse betrekkingen. Hij deed dit, toen de nieuwe Britse ambassadeur in Parijs, sir Patrick Reilly, zijn geloofs brieven aanbood. Beiden spraken over wijlen sir Winston Churchill en de band tussen Frankrijk en Engeland in de tweede wereldoorlog. Pre sident De Gaulle zei te hopen binnenkort in Parijs premier Wilson te ontmoeten „voor diepgaande besprekingen over de betrekkingen tussen onze landen". aanslaat bij het Turkse publiek dat van Inönu weinig positiefs op materieel ge bied heeft gekregen. De derde mogelijkheid is dat de oppo sitiepartijen er wel in slagen een nieuw kabinet te vormen, hetzij onder Demirel, hetzij onder de voorzitter van de „Nieuw Turkije Partij", Alitzan, die een man van het midden is. De vier partijen beschikken samen over precies de helft van alle zetels in Kamer en Senaat en kunnen met steun van de onafhankelijken gemakkelijk regeren. Ge makkelijk dan in theoretisch parlementai re zin, want het blijft zeer de vraag of het leger deze plotselinge ommekeer zou dulden. Wanneer er een periode van on zekerheid komt, is het lang niet uitgeslo ten dat het leger de zaken weer voor een tijdje in handen neemt, net als in 1960. Dat zou ook gevolgen kunnen hebben voor de Cyprus-kwestie die juist deze week weer in een kritiek stadium is gekomen. Grieken en Turken op het eiland be schuldigen elkaar er wederzijds van weer iets voor te bereiden en bovendien moet het Turkse garnizoen eerstdaags weer gedeeltelijk worden afgelost. Opperbevelhebber Sounay die er onlangs aan herinnerde dat Turkije het grootste aantal intellectuelen telt, zou ongetwijfeld minder gauw dan Inönu terugdeinzen voor krachtige maatregelen tegen Makarios die hij eergisteren nog met een publieke vrouw vergeleek en wiens positie mis schien wat verzwakt is door de Russische houding en de critiek die er in Athene op is geuit. NEW DELHI (Reuter) India heeft weer een beroep op communistisch China gedaan om de nieuwe voorstellen van Co lombo te aanvaarden en besprekingen te beginnen ter regeling van het grensgeschil tussen beide landen. Het Indische verzoek is vervat in een nota die een antwoord is op een Chinese nota van veertien november. De Chinezen hebben de beschuldiging van India ver worpen dat zij steenhopen hebben opge richt om de „grens van feitelijk gezag" een door Peking gesmede term in het omstreden grensgebied van Ladach af te bakenen. In de Indische nota van vandaag wordt weer uitdrukkelijk gezegd, dat de oprich ting van de steenhopen een onomstotelijk feit is. De voorstellen van Colombo werden eind 1961 door zes Afrikaanse en Aziati sche landen vastgelegd in een poging om China en India aan de conferentietafel te brengen. India heeft altijd verklaard, dat het de voorstellen in hun geheel heeft aan vaard, maar dat het niet met China wil praten voordat dit land dit ook heeft ge daan. China heeft echter zijn voorbehoud ten aanzien van een deel van de voorstel len niet willen laten varen, maar laten weten dat het bereid is ze als basis voor onderhandelingen te gebruiken. IN PARIJS las ik. wordt weer een van die overblijfselen van de eeuwwende, een restaurant van fluweel en verguldsel en kanten gordijnen, waar je, van de straat af, niet doorheen kunt kijken, op geheven. De zevende Edward, de opper ste hof(maar)schalk van geheel Groot- Brittannië, is er kind aan huis geweest met fleurige hoogboezemige dames van zijn Parijs' gevolg en allerhand namen die ook in de Almanak de Gotha prijkten, staan in het dikke bezoekersboek, dat nu voorgoed gesloten wordt. Onder dat nuchter bericht stond wat u en ik reeds lang weten, dat er te veel cafetaria's en snektenten komen, dat de eetgewoonten veranderd zijn etcetera, en zovoort, and so on; het bekende lied. Altijd als ik langs dat restaurant kwam, had ik een waakdroompje; als ik ooit in beste doen zou geraken, door de toto, de staatsloterij of de erflating van een mij onbekende dame wier enige vreugde mijn stukjes waren, zou ik ach ter de onverbiddelijk gesloten gordijnen en ondanks de blauw-met-gouden portier, met mooie dames van zilveren schalen kostelijke en kostbare spijzen gaan eten en de daarbij behorende champagne zou ik uit haarlui gouden muiltjes drinken. Niet dat drinken-uit-schoenen mij nu zo aanlokte het leek mij vrij moeilijk en niet zo hygiënisch maar dat detail behoorde nu eenmaal tot de dromen mij ner jeugd. Het is er nooit van gekomen. Toto en de Staat waren nimmer op mijn hand en alle aardige oude dames zijn uitgestor ven zonder dat één de prettige gedachte heeft gehad aan mij te denken. Het eind van mijn Parijse liedjes is al tijd iets met rijst en vlees-aan-stokjes geweest bij een of andere Griek in de Rue St. Sévérin. Met een karafje land- wijn die men niet uit schoenen drinkt. Soit. Ik ben er nooit geweest en ik zal er nu dus nooit meer komen. De zalen waar het ritselt van de zalmen, de forellen, de zuiglammeren en niet meer-zo-wilde zwijnen verdwijnen en de broodjes-worst-en-sneetjes-hopfoldera- tenten zijn er. Coca Cola en gouden muil tjes gaan niet samen. Ouwe Edward is al lang dood en van de dames, waar hij mee dolde, zijn er misschien nog een paar over met de poes op schoot en een ver geelde foto van de dikke baardmans op het buffet. De droom is uit. Te peerd door het Bois de Boulogne. Met een fiaker van de ene tent naar de an dere. De fluwelen beurs met gouden dukaten. Gone with the wind. Mij een broodje hete hond en voor da juffrouw een Hamburger. Trouwens de enige mooie dame die voor mij in aanmerking zou komen, gevoelt niets voor champagne in haar schoen. Zij zegt: dat is allemaal nodeloos ge- klieder en mijn steunzolen kunnen niet tegen die nattigheid. Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL Confetti. De Italiaan Ettore Fenderl, de „vader van de confetti", in de Noord- italiaanse stad Vittorio Veneto in goede gezondheid zijn honderdderde verjaar dag gevierd. Hij heeft de confetti uitge vonden tijdens een carnavalsviering, toen hij veertien jaar oud was. Dat was dus in 1875. LISSABON (AP) Een 28-jarige vrouw heeft zondag het leven geschonken aan een vierling. De artsen geven de vier jongens een behoorlijke levenskans. Zij zullen een maand in couveuses moeten liggen. „Ik ben gelukkig, maar maak mij zor gen over de toekomst," zei de moeder, een dienstbode die 35 cent per uur ver dient na de bevalling. Haar man, 34 jaar verdient iets meer dan 110 gulden per maand als steenhouwer. De Amerikaanse kwartieren in Zuid- Vietnam worden zwaar bewaakt na dat Viet Cong-rebellen enkele Ame rikaanse bases met succes hebben aangevallen. In Quin Nhon, bijvoor beeld, staan Zuid-V ietnamese sol daten op de daken van gebouwen die liggen in de onmiddellijke nabijheid van een gebouw waar Amerikanen wonen. Prikkeldraadversperringen worden opgericht om het naderen van het gebouw minder eenvoudig te maken. (Telefoto) Infiltratie. Ten zuiden van het gebied van Gaza in Israel zijn twee Arabieren die met machinepistolen op Israëlisch ge bied waren doorgedrongen door een Is raëlische patrouille gedood. Ski's. Twee Oostberlijnse jongelieden zijn er het weekeinde in geslaagd met ski's over met sneeuw bedekte mijnenvelden naar Beieren te ontsnappen. De dikke sneeuwlaag zorgde ervoor dat zij onge deerd over de grens konden komen. Verbindingen. Door de slechte verbindin gen met de door een aardbeving getrof fen dorpen bij Bostanabad in Noordwest- Iran zijn veertien kinderen, die mazelen hadden, overleden. De aardbeving heeft woensdag de gehele provincie Azerbeids- jan tussen de Kaspische Zee en de Russische grens in het noorden en de Turkse grens in het westen geteisterd. Zeker 22 dorpen zijn zwaar beschadigd. Bij de beving zelf kwamen vijf mensen om het leven. Brand. Een hevige brand heeft ernstige schade aangericht in de installaties van de kerncentrale van Gundremmingen bij Günzberg in Beieren. De schade wordt op 100.000 mark geschat. Benzine. Zondag zijn in New York drie benzinebommen gegooid naar het huis van Malcolm X, de militante negerleider. Hij kon met zijn gezin de woning ver laten. Een groot deel van het meubilair ging in vlammen op. Goud. Uit een winkel in Londen is een transistorradio, gevat in een gouden kast ontvreemd. De waarde bedroeg 21.000 gulden. Kaart. Laos heeft bij Noord-Vietnam ge protesteerd tegen het uitgeven van een kaart waarop delen van Laos en van Kambodja bij Noord-Vietnam zijn ge trokken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3