Jubilerend DCIJ wil de jeugd interesseren voor damsport Betonnen schoorsteen van papierfabriek in Velsen-n. moet worden hersteld Toenemend verkeer eist maatregelen in Velsen-noord voor kinderen Mogelijk reeds per 1 maart veiliger oversteken 30% PHILIPS argenta dl super lux Auto- en ScootsrrijschooI W I C O mnl. arbeidskrachten meer licht B. Dukel lid van verdienste van dambond Legpenning van de gemeente Velsen voor de heer Ott In de Vishal en op zee Zakennieuws uit de IJmond Tienerfeest in de nieuwe VEB-garage Met auto in Santpoort gekanteld Grote ledenwinst bij „De Hondsrug" Havenberichten Lakfabriek Korthals - IJmuiden op tafel MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 I Diefjes in Velserbad op heterdaad betrapt Winterjongerendag in Hillegom LESGELD VANAF 6.50 PER UUR Linnaeusstr. 143-147 - IJmuiden Tel. 8019 vraagt voor direct voor fabriekswerk- zaamheden Aanmelden: Tuindersstraat 42, IJmuiden-O. Een belangrijke taak is er voor de jubilerende damverenigng DCIJ om de jeugd aan te trekken voor de damsport. Op de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan, zaterdagmiddag in Kennemerhof, werd dat vele malen be nadrukt. De Dam Club IJmuiden ziet het overigens zelf ook als een van haar be langrijkste taken in de komende jaren. Overigens waren het zaterdag de oude DCIJ'ers, die een persoonlijke hulde ontvingen. Wethouder H. de Boer riep de heer D. Ott uit tot de sportiefste man van het jaar in Velsen en overhandigde hem de zilveren legpenning van de ge meente Velsen. De heer B. Dukel, werd bovendien benoemd tot lid van verdien ste van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond. De heer Ott kreeg zijn onderscheiding voor het feit, dat hij van het begin af aan lid van DCIJ is geweest. De heer De Boer noemde hem een man, die veertig jaar plezier in de damsport had en steeds ge ijverd heeft voor het belang van de ver eniging. De heer Dukel, die tot Nederlands damtop behoort, maar daarnaast nog vele bestuursactiviteiten op zich heeft genomen, werd lid van verdienste van de KNDB. De voorzitter van de dambond, de heer De Vreugde overhandigde de heer Dukel de onderscheiding. Wethouder De Boer, zelf oud-dammer, vond het vreemd dat de waarde van het damspel wordt noderschat. De ontwik keling van de mens wordt toch bevorderd door de denksporten, meende hij. Hij be loofde DCIJ bij pogingen om de jeugd en thousiast te maken voor de damsport en bij andere activiteiten alle medewerking van de gemeente. De overhandiging van een enveloppe met inhoud onderstreepte zijn felicitaties. De heer Meure, voorzit ter van de afd. Noord Holland van de KNDB beloofde in de .nabije toekomst een actie met betrekking tot de jeugd. Hij be nadrukte echter de noodzaak te komen tot de opleiding van jeugdleiders. Twee klok ken waren het cadeau van de afd. Noord holland voor de jubilerende vereniging. Een enveloppe met inhoud („bedoeld om Aanvoer van maandag Maandagmorgen zijn door 112 vaartuigen in IJmuiden aangevoerd 11.515 kisten vis, 18.000 kilogram tong, 4.580 stijve kabeljau wen en 200 kisten westkustmakreel. Bij de aanvoer waren: 790 kisten schelvis, 280 ra dio, 1.080 wijting, 290 gul en kabeljauw, 590 koolvis, 115 haring, 2.240 makreel, 270 roodbaars, 90 haai, 4.500 schol, 60 tarbot en 850 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,50 4, tarbot 4,604, grote tong 6,166,10, grootmiddel tong 6,34—6,20, kleinmiddel tong 6,686,29, tong I 7,637,20, tong II 7,62—7,30. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 114 100, middel kabeljauw 13096, witte kool- vis 104, grote koolvis 7756, middel kool- vis 8061, grote leng 94, grote wolf 84. Per tien stuks: grote kabeljauw 9461, middel kabeljauw 4838. Per 50 kilogram: jumbo's 6046, grote schelvis 6139, middel schelvis 6141, kleinmiddel schelvis 7343, schelvis I 92 52, schelvis II 4124, schelvis III 1612, gul I 61—53, gul II 48—45, gul III 35—21, koolvis I 2826, koolvis II 2321, grote schol 2722, middel schol 2623, klein middel schol 31—24, schol I 3224, schol II 3627, schol III 2619, poon 4613, haai 3230, gestripte wijting 3115, dichte wij ting 1310, haring 3628, makreel 44 12,60, tarbot 212—134, griet 140—126, grote kuit 3517, kleine kuit 6560, kleine heil bot 156, schartong 4636, roodbaars 2623, kleine wolf 46, kleine kreeft 3736. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 200 kisten schelvis, 100 wijting, 150 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 500 makreel, 350 schol, 1700 kilogram tong. Burgemeester J. C. Bruinsma heeft za terdag de nieuwe vestiging van de n.v. Automobielbedrijf W. Los Zoon, aan de Parallelweg te Beverwijk geopend. Tot hedenavond tien uur kan men Mercedes Benz personenauto's, bestel- en vrachtwa gens bezichtigen. De burgemeester van Beverwijk noemde de nieuwe vestiging een stap in de goede richting. Hij betreurde het, dat voor het industrieterrein De Pijp de bouwvergun ningen slechts druppelsgewijs worden ver leend. Rijk, provincie en gemeente mogen niet achterblijven. Er zijn nieuwe wegen, garages en parkeerplaatsen nodig om het steeds groter wordende wagenpark te kun nen bijhouden. Indien hierin geen verbe tering komt, zal de situatie over enkele jaren uiterst bedenkelijk zijn. Zondag 9 mei wordt in de nieuwe gara ge van de V(erenigde E(xpeditie) B(edrij- ven) aan de Brink in Beverwijk een groot tiener-feest gehouden. De organisatie daarvan heeft de BRC Kennemerland op zich genomen. Bij de wielerclub wordt het plan uitgewerkt om 's middags een talen tenjacht te organiseren en 's avonds vele sterren uit de tienermuziekwereld in Be verwijk te laten optreden. Het feest, dat van 's middags drie uur tot 's avonds elf uur moet duren, wordt gehouden in de nieuwe garage van de V.E.B. die op zaterdag 8 mei officieel zal worden geopend. In de garage kunnen 4.000 belangstellenden het tienerfeest vol gen. Wethouder H. de Boer overhandigt de heer Ott (40 jaar actief lid van de jubilerende DCIJ) de zilveren ere penning van de gemeente Velsen. In het midden nemen de heren De Jong (ere-voorzitter van DCIJ) en Dukel (voorzitter) daarvan met vreugde kennis. iets voor de jeugd te doen") overhandigde de heer Timmermans, voorzitter van de Velser sportstichting en van de politie- sportvereniging Velsen. Ook de heer War merdam, vice voorzitter van het district Kennemerland van de dambond bleef bij de felicitaties niet achter. De heer De Vreugde, voorzitter van de Nederlandse Dambond, roemde DCIJ als een goede vereniging. Hij overhandigde de plaquette van de bond „aan een vereniging waarop we trots zijn". Erevoorzitter De Jong, die met zijn be stuur, vele felicitaties in ontvangst kon ne men van vertegenwoordigers van dam clubs uit Noordholland en sportverenigin gen uit Velsen, beloofde dat DCIJ de suc cessen in het verleden van een vervolg zal voorzien in de toekomst. „Zoals Telstar zal spelen om de Europa Cup, zo zullen IJmuidenaren dammen tegen de Russen". De 125 meter hoge fabrieksschoorsteen bij de centrale van de papierfabriek in Velsen-Noord krjjgt tjjdeljjk een ijzeren maat direct naast zich. Duitse arbeiders zijn met de opbouw van de ijzeren pijp, die een diameter heeft van twee meter, reeds tot op vijftig meter hoogte gevorderd. De betonnen schoorsteen vertoont name lijk gebreken: de zo genoemde binnen- schoorsteen moet geheel worder ver nieuwd. Teneinde deze grote reparatie onge stoord te kunnen uitvoeren en de produk- tie door het uitvallen van de schoorsteen evenmin in de weg te staan, wordt de tij delijke schoorsteen aangebracht, die, naar men in de omgeving van het bedrijf aan neemt, ongeveer een half jaar de functie van de betonnen schoorsteen zal overne men. De Duitse arbeiders, die de montage verrichten, doen hun boeiend werk kenne lijk zonder last van hoogtevrees. Vanuit de Corverslaan in Velsen-Noord is het kar wei het best te volgen omdat de tijdelijke ijzeren schoorsteen juist aan de oostzijde van de bestaande betonnen schoorsteen wordt opgetrokken. In de top van de reeds bestaande schoor steen is van 110 meter hoogte een beveili gingsstellage, die tevens als werksteiger dienst doet, aangebracht. Van deze hoogte lopen verschillende zware staaldraden naar beneden, die dienen om de zware ijzeren montagestukken te hijsen en de werksteiger rondom de betonnen schoor steen bij elk nieuw montagestuk naar bo ven te brengen, zodat van deze steiger af de ijzeren montagestukken aan elkaar kun nen worden „gesleuteld" met bouten en moeren. Het spectaculaire karwei trok de aan dacht toen aan het einde van de vorige week van de N.V. De Plaatwellerij af een zogenaamde „dieplader" een kolossaal on derstuk voor deze schoorsteen op het ter rein van Van Gelder bracht. Dit onderstuk dat 6 meter hoog, 4,80 meter breed en 2 meter in diameter is, woog viereneenhal- ve ton (4500 kg). Het werd geplaatst op twee reeds tevoren op hun bestemming ge brachte montagestukken waardoor de aan- sluithoogte voor de ventilatoren van de rook- en gasafvoer op hetzelfde niveau is komen te liggen als van de bestaande schoorsteen. Op het kolossale onderstuk wordt de tij delijke schoorsteen opgetrokken uit totaal 25 rompen, elk twee meter in diameter en 5 meter lang. De hoogte van de tijdelijke schoorsteen zal dus ongeveer 130 meter worden, vijf meter hoger dan de betonnen schoorsteen. Het bouwen van de ijzeren schoorsteen staat onder supervisie van de Amsterdam se Ballast Maatschappij, die ook de twee de P.E.N.-schoorsteen bouwde op het voor malige „Watervlief'-sportpark. Een twintigjarige kantoorbediende uit Haarlem is zaterdagnacht op de Broek- bergerlaan in Santpoort met een geleende personenauto tot drie keer toe gekan teld. De Haarlemmer kwam er met een grote buil op het hoofd en een wond bo ven zijn rechteroog af. Een twintigjarige Heemstedenaar, die eveneens in de wa gen zat, kreeg letsel aan een arm en een been. Beide jongelui zijn in het Antonius- ziekenhuis verbonden. Het ongeval ge beurde, nadat de auto met 't rechter voor wiel de stoeprand had geraakt, waarna de bestuurder de macht over het stuur ver loor en de wagen aan het slingeren raak te. Waarschijnlijk zullen reeds met ingang van 1 maart aanstaande in Velsen- Noord maatregelen van kracht worden die een veiliger oversteken van de open bare wegen aldaar door de schooljeugd beogen. Dit zou dan het resultaat zijn van overleg tussen schoolbesturen, besturen van ouderverenigingen en de politie. Een aantal kleine ongelukjes op ver schillende plaatsen in Velsen-Noord tij dens het oversteken van de verkeerswe gen vooral door kleuters, zijn voor het hoofd van de r.k. kleuterschool mejuf frouw A. Dedding, aanleiding geweest om door middel van haar schoolbestuur een uitgebreid contact te leggen met de hoof den en ouderverenigingen van alle scholen in dit deel der gemeente, welk contact zijn uitwerking niet heeft gemist. Bij dit contact was tevens de Contact- Commissie Velsen-Noord van de Velser Gemeenschap ingeschakeld om op deze wijze mede dit overkoepelend orgaan in de moeilijkheden te betrekken. Een belangrijke factor bij de gesprek ken, die inmiddels zijn gevoerd ten aan zien van de verkeersveiligheid voor School kinderen was bovendien de aanwezigheid van de inspecteur der Velser politie, de heer A. J. Wijnstroom, wiens taak zich speciaal richt op het verkeer in de ge meente. Oversteekplaatsen Er zijn tijdens dit gesprek op het hoofd bureau van politie te Velsen de volgende afspraken gemaakt. Voor de Del Court van Krimpenschool zegde de heer W. B. Kleijwegt, hoofd, toe voortaan twee oversteekplaatsen te gaan verzorgen en wel aan de westkant van het Stratingplantsoen en aan de Duinvlietstraat nabij de voetgangerstunnel naar „De Gil den". Het hoofd van de ir. L. P. Krijgerschool, de heer W. A. Harms zal in plaats van één nu ook twee oversteekplaatsen voor rekening van de school nemen, te weten op de Schulpweg bij de bovengenoemde voetgangerstunnel aan de andere zijde dus en op de Wijkerstraatweg bij de Melklaan, waaraan de school is gelegen. Het waarnemend hoofd van de Water- vlietschool, de heer J. Kamphorst blijft de oude oversteekplaats aan de Wijkerstraat weg tegenover de Meerweidenlaan verzor gen, doch zag tevens heil in een oversteek aan de oostzijde van het Stratingplant soen. Hoewel hij niet aanwezig was, mocht verwacht worden, dat het hoofd van de Da Costaschool aan de Noorderlaan, de heer J. Suurmond de oversteek in de Noorder laan (waarover vrijwel geen verkeer plaats heeft wegens het afsluiten van de toegang naar de sluisroute) wil verleggen naar de Grote Hout- of Koningsweg voor de rotonde en direct noordelijk van de spoorwegovergang, dus vlak achter de overwegbomen. Besloten is voorts de in te schakelen verkeersbrigadiertjes op vaste tijden te activeren en wel 's morgens van 8.30 uur tot 8.40 uur en 's middags van 13.15 uur tot 13.25 uur, opdat zij zo weinig moge lijk lessen missen. Na het uitgaan van de scholen zullen zij niet langer dan tien mi nuten op hun oversteekposten blijven 1 maart 1965 Teneinde de resultaten van de gehouden besprekingen tot uitvoering te zullen bren gen, is voor de desbetreffende nieuw inge voerde (althans nu nog theoretisch) over steekplaatsen de toestemming nodig van de commissaris van politie, waartoe de be trokken schoolhoofden zich tot hem zullen wenden. De datum van invoering wil men stellen op 1 maart aanstaande, waarbij ouders er wel rekening mee dienen te houden, dat het oversteken na de hierbovengenoemde tij den door hun kinderen voor eigen verant woording is. Indien de vereiste toestemmingen ten be hoeve van de gewenste wijzigingen en aanvullingen van oversteekplaatsen voor de schooljeugd zullen zijn verleend, zal in specteur Wijnstroom zich in verbinding stellen met de hoofden van scholen om samen met hen de meest geëigende over steekplaatsen aan te wijzen en om alle verder te nemen maatregelen te bespre ken. Na invoering van de vijfdaagse school week en als gevolg daarvan eventuele wijziging van de schooltijden, zullen ook de tijdstippen voor het oversteken een wijziging dienen te ondergaan, wat op nieuw tot contacten zal moeten leiden tus sen de schoolhoofden en de politie. Op instigatie van de verkeerspolitie zul len de verkeersbrigadiertjes allen gele jas sen gaan dragen. T unneltraverse Tijdens de besprekingen is ook de zeer gevaarlijke oversteek van de tunneltra verse bij de overweg aan de Wijkerstraat weg ter sprake gekomen. De politie is er zich zeer wel van bewust, dat de over In het Velserbad zijn zaterdag vier jon gens tussen elf en veertien jaar door de badmeester op heterdaad betrapt bij het doorzoeken van kleding in de hokjes. Het viertal bekende zich aldus enkele porte monnees te hebben toegeëigend. Een der jongens had bovendien een polshorloge bij zich dat enige dagen tevoren uit een van de kleedhokjes was ontvreemd. De politie heeft tegen de jongens proces-verbaal op gemaakt. steek hier grote gevaren in zich bergt Er is een plan ontworpen om dit te ver helpen, dat echter zeer kostbaar is; de betrokken instanties hebben nog geen overeenstemming hierover bereikt. Voor lopig zal men zich moeten beperken tot het periodiek vestigen van de aandacht op deze gevaarlijke plaats. Verkeersbrigadiertjes Overwogen wordt om de verkeersbriga diertjes hoewel dit niet als voorwaarde mag gelden aan het einde van het schooljaar een kleine attentie als waarde ring te geven. Voorts zal worden getracht de kinderen van de vijfde klas in de loop van hun schooljaar op te leiden opdat zij in september direct hun taak als ver keersbrigadiertjes kunnen beginnen. Tenslotte zal worden overwogen om de „spiegeleieren" van duurzamer materiaal te laten vervaardigen en om bij mistig weer in plaats van deze atrributen op oversteekplaatsen met lichtsignalen te werken. Op de plaats, waaraan de openbare Wa tervlietschool en kleuterschool alsmede de r.k. kleuterschool grenzen, de Van Diepen straat, zal wegens de vele geparkeerde auto's in de nauwe straat door de ver keerspolitie de situatie worden bekeken. De tot nu gevolgde methode bij het over steken van kleuters zal gehandhaafd blij ven: dus bij het begin van de schooltijd zal men daarbij gebruik blijven maken van de verkeersbrigadiertjes. Na het uit gaan van de kleuterscholen zullen de leid sters de kinderen in groepjes op verschil lende plaatsen laten oversteken. De Gronings-Drentse Vereniging „De Hondsrug" te Beverwijk heeft de wind mee, zoals uit de jaarverslagen bleek. Het ledental steeg in één jaar van 135 op 275, of ruim 100 percent! De jaarvergadering werd gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Plesman- weg en de opkomst was groot. De voor zitter, de heer J. Pik, gaf als zijn mening te kennen, dat het voor sommigen niet meevalt in een geheel vreemde omgeving te wennen, doch voor een jaar of tien terug kon men in de oostelijke provin cies twee derde van het jaar werken om voor de overige maanden op de overbrug ging te zijn aangewezen. Vóór het officiële gedeelte een aanvang nam, werd eerst nog een film gedraaid over Drente, waar nu zoveel is veranderd. De financiële toestand van „De Honds rug" is prima, mede doordat een aantal zakenmensen geregeld in het contactblad adverteert en door de subsidie van de ge meente Beverwijk. Behalve een bloeiende toneelvereniging en een klaverjasclub heeft men nu ook een reisvereniging opgericht, welke even eens een goede toekomst werd voorspeld. De aftredende bestuurders werden herko- :n. De jongerenorganisatie van de Holland- sche Maatschappij van de Maatschappij van Landbouw geen dochtervereniging van deze maatschappij houdt op dins dag 16 februari in restaurant „Treslong" in Hillegom een Winterjongerendag-bij- eenkomst. Het middagprogramma, dat om half twee begint, vermeldt onder meer het op treden van het plattelandsjongerenorkest De Plajo's uit de afdeling Hoekscha Waard, het optreden van het Cabaret der lage landen uit de afdeling Broek in Waterland en een toneelspel van de af deling Wieringermeer. De bijeenkomst wordt 's avonds om half acht voortgezet met een dansprogramma met medewerking van het dansorkest „The drifting Fives" onder leiding van de heer H. W. de Grouw. Tevens treedt hierin op de parodist André van Duin. In de kleine zaal verzorgt het orkest Jac. v.d. Heeft de dansmuziek. Vrije dan sen en gezelschapspelen brengen afwisse ling in het programma. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Phi- leas van Rotterdam; Schiekerk, Rotterdam; Viking, Bilbao; Pial, Brugge; Spaarne- stroom, Hull; Emsland, Felixstowe; Mark land, Emden; Dollard, Swansea; Wa ver- stroom, Goole; Najade, West-Afrika; Hin de, Londen; Bram, Dagenham. Zondag kwam in IJmuiden aan: Nether lands Coast van Newcastle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Tank fjord naar Rotterdam; Chiron, Paramaribo; Peter, Mantyluoto; Romandie, Hampton Roads, IJmuiden; Mimina, Key West; Rand- fontein, Southampton. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Leipzig naar Le Havre* Diogenes, Puerto Cabello; Jean E., Londen; Pazifik, Bremen; Aalsum, Augusta; Athelmere,Liverpool; Zeburg, Stockholm, IJmuiden; Berkelstroom, Goole; Amstelstroom, Huil; Texelstroom, Leith; Philetas, Leixoes; Vlietstroom, Shoreham; Lingestroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Ook de Gem. instellingen laten hun employés op leiden door Taunus - Opel - Cortina - Simca 1000 - Volkswagen en Vespa Theorielessen gratis. Hoera, roepen de kinde ren als de IJmuider Cou rant in de bus valt. Ook zij vinden in ons blad veel dat hun inte resseert. De stripverha len, de kinderkrant, het boeit hen steeds weer. Als zij dit genoegen nog missen, abonneert u dan nog vandaag op de IJmuider Courant Het kost u slechts 75 et. per week of 9.75 per kwartaal. 'v. -4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4