SHIRLEY ONTMOETING IN BERLIJN Amsterdam wil „invalspoort" worden voor de Japanse Europa-toeristen PANDA EN DE DRUMDRUMS êm d Aarde torst heel langzaam uiteen" Golf van Lontlens roofovervallen in diamantcentrum "Rechter Tie door dr. Robert van Gulik door Charlotte Brontë Bouu) van Sheraton - Caransa - en Bouwes- hotels zal op korte termijn beginnen De Japanners komen mmw De Walletjes Voor bejaarden Britse geleerde meent: Straathandel gedupeerd MAANDAG 15 FEBRUARI 1965 Nuttig instructieboekje VAAR- EN BOOTKUNDE VOOR SPORTVISSERS xvs-Jf Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. 1 WWWVWVWVWI 135) „Dat heb ik niet gedaan. Het is nooit bij mij opgekomen dat oude schriften waarde hadden. Meneer Moore heeft ze in die binnenste lade van zijn bureau gestopt; misschien heeft hij ze vergeten." „C'est cela; hij heeft ze natuurlijk vergeten," herhaalde Shirley. „Ze zijn buitengewoon goed geschreven," merkte zij met enige voldoening op. „Wat was jij een onbekookt meisje, Shirley, in die tijd! Ik herinner me nog zo goed hoe je er uitzag; een slank, licht schepseltje, dat ik zo op kon tillen al was je ook nog zo lang. Ik zie je met je ontelbare krullen op ie schouders en de lange slippen van je ceintuur. Je maakte altijd dat me neer Moore levendiger werd, dat wil zeggen in het begin; ik geloof dat je hem later verdriet hebt gedaan." Shirley sloeg de dicht beschreven bladzijden om en zei niets. Na een poosje merkte zij op, „dat is op een wintermiddag geschreven. Het is de beschrijving van een sneeuwland schap." „Ik herinner het me," zei Henry; „toen meneer Moore het las, riep hij „Voilé le Frangais gagné!" Hij zei, dat het' heel goed was. Later heb je hem in zwart en wit het landschap la ten tekenen, dat jij beschreven had." „Dat heb je dus niet vergeten,Hal?" „O nee. Wij kregen allemaal een standje omdat wij die dag niet naar beneden kwamen voor de thee toen we geroepen werden. Ik herinner me hoe mijn goeverneur voor zijn ezel ging zitten en hoe jij achter hem stond en de kaars vasthield en toe keek hoe hij de besneeuwde rots, de spar en het hert, dat er onder lag en de halve maan, die erboven in de lucht hing, tekende." „Waar zijn zijn tekeningen, Henry? Caroline zou ze eens moeten zien." „In zijn portefeuille; maar die is op slot. Hij heeft het sleuteltje." „Vraag eens of je het hebben mag als hij thuiskomt." „Jij moet het hem vragen, Shirley. Je ontwijkt hem nu; je bent een trot se dame tegenover hem geworden dat heb ik gemerkt." „Shirley, je bent gewoon een raad sel," fluisterde Caroline in haar oor. „Ik doe nu elke dag zulke vreemde ontdekkingen! En ik dacht nogal, dat ik je vertrouwen bezat. Onverklaar baar wezen! zelfs die jongen berispt jef „Ik heb „Auld lang syne", verge ten, weet je Henry," gaf juffrouw Keeldar de jonge Sympson ten ant woord, zonder op Caroline te letten. „Dat had je nooit moeten doen. Je verdient het niet de morgenster van een man te zijn, als je je maar zo weinig herinnert." „De morgenster van een man, hoor nu toch eens! en met „een man" be doel je waarschijnlijk je eerbiedwaar dige eigen persoon? Kom, drink je verse melk op zolang die nog warm is." De kreupele jongen stond op en hinkte naar de haard; hij had zijn kruk naast de schoorsteen laten staan. „Mijn arme manke lieveling!" mompelde Shirley bijna onhoorbaar terwijl zij hem hielp. „Hou je meer van mij dan van de heer Sam Wynne, Shirley?" vroeg de jongen toen zij hem in een armstoel installeerde. „O Harry! Ik heb een afschuw van Sam Wynne! En jij bent een vriendje van me „Van mij of van de heer Malone?" „Natuurlijk van jou, duigend keer zoveel." „Toch zijn dat grote kerels met bak kebaarden, ze zijn wel zes voet lang." „En jij zult je hele leven nooit meer zijn dan een bleek, gebrekkig manne tje." „Ja, dat weet ik." „Je hoeft er geen verdriet om te hebben. Heb ik je niet dikwijls ver teld wie bijna even klein, even bleek en even ziekelijk was als jij en toch zo machtig als een reus en dapper als een leeuw?" „Admiraal Horiatio?" „Admiraal Horatio, Burggraaf Nel son en Hertog van Bronti; in zijn hart zo groot als een Titaan; onver schrokken en heldhaftig als de gehele wereld en de eeuw van de ridderlijk heid; de leider van Engelands heer schappij; de aanvoerder van zijn zee macht; hij die het gebulder over de golven liet rollen." „Een groot man. Maar ik ben niet krijgshaftig, Shirley; en toch is mijn geest zo rusteloos, ik heb dag en nacht een gevoel alsof ik brand van verlangen waarnaar, dat kan ik nauwelijks zeggen om iets te zijn te doen te lijden, denk ik." „Harry, het komt omdat je geest sterker en ouder is dan je lichaam. Hij is gevangen. Hij bevindt zich in een lichamelijke slavernij. Maar hij zal zijn eigen verlossing wel bewerken Je moet aandachtig studeren, niet al leen in boeken, maar in de wereld. Je houdt van de natuur, doe dat zon der vrees. Wees geduldig wacht je tijd af. Je zult geen soldaat of zee man worden, Henry, maar als je blijft leven luister naar mijn voorspel ling dan word je een schrijver, misschien een dichter." „Een schrijver! Daar zie ik een licht een lichtstraal voor mij! Ik zal het doen je zult het zien! Ik zal een boek schrijven, zodat ik het aan jou kan opdragen." Je zult het schrijven om je ziel haar natuurlijke bevrijding te geven. Goeie hemel! Wat zeg ik toch? meer dan ik zelf begrijp, geloof ik, of waar kan maken. Hier Hal; hier is je ge roosterde havermoutkoek, eet ervan en wel bekome het je!" „Met alle plezier" riep een stem buiten het open raam. „Ik ken de geur van maisbrood. Juffrouw Keel dar, mag ik binnenkomen en een stukje meeëten?" „Mijnheer Hall" (het was de heer Hall vergezeld van Louis Moore, te ruggekomen van hun wandeling),, „er staat een echte lunch klaar in de eet kamer en er zitten behoorlijke men sen omheen. Indien u wilt kunt u zich bij dat gezelschap voegen en uw deel krijgen van die gerechten, maar in dien uw slecht ontwikkelde smaak er toe leidt de voorkeur te geven aan een slecht geregelde manier van doen, komt u dan hier binnen en doe met ons mee." „Ik geef de voorkeur aan de geur en daarom zal ik mij maar door mijn neus laten leiden," antwoordde de heer Hall, die even later binnen kwam, samen met Louis Moore. De blik van deze laatste viel op zijn ge plunderde bureau. „Inbrekers!" zei hij, ,|Henry, je verdient de plak." „Die verdienen Shirley en Caroline, zij hebben het gedaan," beweerde Henry, met meer aandacht voor de uitwerking dan voor de waarheid van zijn woorden. „Verrader en valse getuige!" rie pen de beide meisjes. „Wij hebben geen vinger naar iets uitgestoken, behalve in de geest van een lofwaar dig onderzoek!" zeldzame glimlach, „En wat hebben jullie opgescharreld in die „geest van lofwaardig onderzoek"?" Hij zag dat de binnenste lade open was. „Deze is leeg", zei hij. „Wie heeft..." „Hier is het! Hier!" zei Caroline haastig en zij legde het pakje weer op zijn plaats. Hij sloot het af, met een sleuteltje, dat aan zijn horloge ketting vast zat; hij legde de andere papieren weer op hun plaats, deed het bureau dicht en ging, zonder verder iets te zeggen, zitten. „Ik dacht dat u veel bozer op mij zou zijn, meneer", zei Henry. „De meisjes verdienen een standje". „Zij moeten het maar met hun ge weten klaarspelen." „Zij zijn schuldig aan misdaden, die zij van plan waren en die zij vol voerd hebben, meneer. Als ik er niet geweest was, zouden zij uw portefeui- le net zo behandeld hebben als uw bureau; maar ik zei dat er een hang slot op zat." „En wilt u met ons lunchen?" viel Shirley in, zich tot Moore wendend, daar zij het gesprek blijkbaar op een ander onderwerp wilde brengen. „Heel graag, als dat mag." „U krijgt niet anders dan verse melk en Yorkshire-havermoutkoeken." „Va pur le lait frais!" zei Louis. „Maar die havermeel-koeken van u!" en hij trok een lelijk ge zicht. (Wordt vervolgd Dus toch??? Welnee hij lijkt er al leen maar op. Die snor, die uniform pet, dat hele gezicht: steeds weer zie je de mensen schrikken als zij oog in oog komen te staan met Herr Erhard Rost, de zeventic jarige nachtportier van een „Zigeunerkeiler" aan de Ber- lijnse Kurfürstendamm. Een speling van het lot, waarvoor deze brave man Moeder Natuur moeilijk dankbaar kan zijn. Maar zijn pet moet hij van zijn werkgever dragen en van zijn knevel wil hij niet scheiden. HET WAS sinds de totstandkoming van het Hiltonhotel, het Apollohotel en het Euromotel een beetje stil geworden in de hoofdstedelijke hotelplannerij. Maar binnenkort zullen tal van nieuwe plannen worden uitgevoerd. Hotel magnaat Bouwes gaat voorop met zijn plan voor het Bouweshotel aan het Leidseplein. Als buurman krijgt hij het Sheratonhotel en nabij de RAI gaat Caransa een hotel bouwen. VOOR DE V.V.V.-directeur J. Strij kers is die hoteluitbreiding een kolfje naar zijn hand, want veel goede mo derne hotels zijn een eerste vereiste om toeristen aan te trekken. Amsterdam richt zijn propaganda in de eerste plaats op Amerika en wil het iedere Amerikaan duidelijk maken, dat Amsterdam de meest aantrekkelijke toegangspoort tot Europa is. De actie is tot dusver niet zonder succes gebleven. Maar de heer Strijkers zoekt ook andere toeristische markten. DIE HOOPT hij o.m. te vinden in Ja pan. De Japanners komen in steeds groter getale als toerist naar Europa. Dat ook voor Japan Amsterdam de aantrekkelijk ste toegangspoort "is zal de heer Strijkers daar gaan vertellen. Hij gaat een propagandareis naar Tokio maken en op het V.V.V.-kan- toor in Amsterdam is reeds een Japanse student in dienst genomen om toeristen uit het land van de Rijzende Zon wegwijs te maken. (Van onze correspondent) Het zal veiliger vissen worden voor de duizenden sportvissers dit jaar. Althans als zij de instructies ter harte nemen op gesomd in een brochure die de Algemene Hengelaarsbond (AHB) in voorbereiding heeft ter voorkoming van de vele ongeval len door onwetendheid gedurende de laat ste jaren. Het aantal hengelaars dat de stroom- en zeevisserij vanuit een bootje beoefent is de laatste jaren sterk toegenomen en zal zich nog sterker uitbreiden door de afslui ting van de Zeeuwse zeearmen en de aan leg van allerlei deltadammen en bruggen. Het boekje is samengesteld door de Eind hovense zeehengelaar Iwan Gary op ver zoek van de AHB. Met deze richtlijnen beoogt de bond. de duizenden nieuwkomers van dienst te zijn die, vaak geheel zonder ervaring, hun ver tier op het water willen zoeken, waardoor de laatste jaren veel ongevallen plaatsvon den, te wijten aan onkunde over de eigen schappen van vaartuigen en over die van getij- en andere stromingen. Het boekje zal deze zomer nog verkrijg baar worden gesteld. CO». MA1TEN TOONOf* 3. Nadat hij Panda met lijm had overgoten, begon de grimeur hem kwistig met haar te beplakken. „Ho!" riep Panda. „Wat moet dat?! Schei uit! Het kriebelt!" „Die harens zijn nodig voor de vermomming" legde Pat O'Nozel uit. „Je moet er uit zien als een drum drum." „Maar waarom?" riep Panda verbaasd. „Dat vind ik helemaal niet leuk hoor, met al die kriebelende haren!" „Het is een list" verklaarde Pat O'Nozel. „Als de drumdrums een voorstelling hebben gegeven, worden hun jans altijd wild. Dan achtervolgen zij hun idolens met gillens en kretens en gooien alles in stukkens en brokkens. En omdat ik moet zorgen voor de veiligheid van de drumdrums, heb ik een plan bedacht, om ze uit de handens van hun wilde fans te houden. Snap je?" „Nee," antwoordde Panda. Waarommoet ik met haar beplakt worden, als jij de drumdrums tegen hun fans moet beschermen?" „Vragens, altijd domme vragens!" riep Pat ongeduldig. „Kom mee, dan zal ik je mijn list uitleggen." Hij bracht Panda naar de achteruit gang van het theater, en wees op een autootje, waarin twee harige poppen zaten. „Als de voorstelling straks is afgelopen, rijd. jij met die poppens naar de voor zijde van de schouwburg," zei hij. „Dan zullen de fans denken dat de drie drumdrums in dat auto zitten en er achter aan gaan. En als de fans dan zijn wegge lokt, breng ik de echte drumdrums veilig thuis." TENSLOTTE zaken zijn zaken zal Amsterdam ook extra-vriendelijk doen te gen de Duitsers, want nergens in Europa is de welvaart zo groot als in West-Duits- land waar steeds meer mensen zich naast hun grote zomervakantie een tweede, wat kortere vakantie kunnen permitteren. En de Amsterdamse middenstand zal het ple zierig vinden als zij die korte vakantie in de Nederlandse hoofdstad komen doorbren gen. HOE MEN daar ook over mag denken, het staat vast dat de Amsterdamse „wal letjes" van een gewone havenbuurt al lengs tot een attractie van grote toeris tische betekenis zijn geworden. Zij zijn in het buitenland zo bekend, dat er geen fol dertjes nodig zijn. Bij die „walletjes" be horen ook de'kroegjes. Er zi?h in dit deel van Amsterdam niet minder dan 300 kroe gen en hoewel het er-soms rumoeriger kan toegaan dan in een lunchroom met thee drinkende dames, behoren vechtpartijen en berovingen tot de grote uitzonderingen. De buurt achter de Warmoesstraat wordt beslist niet alleen bezocht door diep in de jaskraag gedoken mannen, zij behoort ook tot de „sightseeing" van de hoofdstad. Het is trouwens mode geworden om in ob- scuur-lijkende kroegjes een pilsje te drin ken of in een winkeltje op de Lange Nie- zel zeer pikante lingerie te kopen. OP DE ZEEDIJK wordt het vermaak weer geanimeerd door een heropende „Ca sablanca", een in het verleden veelbe sproken dancing. Dit „Casablanca" wordt nu geleid door de ex-echtgenote van de ex-eigenaar, een knappe zwartogige jonge vrouw, die met haar dertig jaren de jong ste nachtclubbezitster van de hoofdstad is. Zij wil niet alleen van haar bedrijf „een fijna zaak" maken maar zij streeft ook naar een „jofele Zeedijk". Het ziet ernaar uit dat andere café-exploitanten hetzelfde nastreven. Zo zal de Zeedijk als vermaak- centrum misschien iets terugkrijgen van de glorie van een halve eeuw geleden. Het zal een aanwinst zijn voor toeristen stad Amsterdam, al moet men zijn dochter van 17 maar liever naar het rijksmuseum sturen VOOR HET bouwen van bruggen heeft de gemeente Amsterdam een eigen tech nische dienst met een grote staf inge nieurs. Er zijn honderden bruggen, waar van er altijd wel een stuk of tien onder handen zijn genomen voor onderhoud of herstel. Voorts wordt er gewerkt aan een ambitieus nieuwbouwprogramma, dat on der meer door de sanering van oude stads wijken noodzakelijk is geworden. Een spec taculaire brug belooft de nieuwe brug over de Amstel te worden, die is geprojecteerd ten zuiden van het Amstelhotel. Er is voor deze „Stadhoudersbrug" een fraai ontwerp gemaakt. De bouwplannen zijn bijna be- stekklaar en als het gemeentebestuur er tien miljoen gulden voor kan vinden zal spoedig met de uitvoering worden begon- ne. HET GEMEENTELIJK verzorgingste huis voor Bejaarden in de Roetersstraat in Amsterdam heeft niet zo'n beste naam. De verzorging is er voortreffelijk, maar de bejaarden wonen er in een allesbehalve aantrekkelijk interieur dat nog herinnert aan de tijd dat het tehuis namen had als spinhuis, rasphuis, armenhuis en werkhuis. Het gebouw dateert uit 1782. Maar in het Flevopark bij het Amsterdam-Rijnkanaal zal dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw verzorgings tehuis, bestaande uit enkele laagbouwvleu- gels en drie elf verdiepingen hoge gebou- LONDEN (AP) In het Britse we tenschappelijke tijdschrift Nature heeft de natuurkundige dr. M. Creer van de universiteit van Newcastle een artikel geschreven volgens hetwelk er bewijzen zijn dat de aarde „op geheimzinnige wijze als een ballon uitzet en nu bijna twee keer zo groot is als zij oorspron kelijk was." Dr. Creer merkt op dat de continen ten en hun plateaus nu nog slechts 30 percent van het oppervlakte van onze planeet bedekken. Deze landmassa's zijn voldoende om een 45 percent klei nere aarde geheel te bedekken, aldus de schrijver, die daaraan toevoegt dat „de huidige vormen van de continen ten de veronderstelling wettigen dat zij eens een volledige korst om een klei nere aarde vormden." „Het Zuidamerikaanse continent zou met zijn oostelijke kustlijn bijna vol maakt passen op de westelijke kant van Afrika, hetgeen doet veronderstellen dat zij eens een landmassa gevormd heb ben. Dit geldt ook voor Noord-Amerika, Groenland en West-Europa." De leeftijd van de aarde wordt over het algemeen geschat op vier een half miljard jaar. Dr. Creer neemt aan dat al deze landmassa's één geheel ge vormd hebben toen de aarde ongeveer een miljard jaar oud was en dat de korst daarna gebarsten is en de delen uit elkaar gedreven zijn tijdens het uit zettingsproces van de aarde, dat vol gens hem nu reeds bijna drieëneenhalf miljard jaar gaande is. Volgens dr. Creer is het nog steeds een raadsel waar de geweldige energie voor deze uitzetting van de aardbol van daan komt. „Voor een afdoende verklaring zullen wij waarschijnlijk moeten wachten op een bevredigende theorie over het ont staan en de ontwikkeling van het heelal. Intussen moeten wij er voor wa ken, de hypothese van de uitzetting van de hand te wijzen op grond van de overweging dat geen der bestaande energiebronnen daarvoor voldoende kracht zou kunnen leveren. Volgens hem is de aarde door deze uitzetting eigenlijk „heel langzaam bezig uit el kaar te barsten." wen. Ruim 600 bejaarden zullen daar ieder een zit-slaapkamer met toilet en wasgele genheid krijgen en in het complex alle mo gelijke recreatiemogelijkheden vinden. Kosten: ruim 20 miljoen gulden. Het zal nog maar een begin zijn want op enkele andere plaatsen in de buitenwijken van de stad is grond gereserveerd voor soortgelij ke complexen. Er wonen in Amsterdam ruim 110.000 mensen van 65 jaar en ouder en hoewel niet allen een plaats in een ver zorgingstehuis behoeven, zal er voorlopig wel voldoende vraag naar blijven bestaan. Advertentie ZE HANGEN rond op de trottoirs van het centrum van de Londense diamanthandel, Hatton Garden, ro kend en pratend, terwijl kleine pakjes van hand tot hand gaan. Als men hen aanziet zou men nooit denken, dat deze onbekende mannen, van wie de meesten ouder zijn dan 50 jaar, for tuinen in hun zak hebben. En toch is het zo, want zij zijn diamanthande laars. Ze zijn ook de slachtoffers van de jongste golf van misdaden in Lon den. Eind januari hebben, in een periode van zeven dagen, juwelen- diefstallen tot een waarde van meer dan 8,5 miljoen gulden plaatsgevon den in en rondom Hatton Garden, een straat, die bijna geheel bestaat uit kantoren van handelaren in edel stenen. EEN DER slachtoffers was de dia manthandelaar Harry Rosenberg. Toen hij op een avond van zijn kantoor weg reed, kreeg hij een stopsein van twee mannen, die zich voordeden als poli tiemannen. Op hun bevel overhandig- 3e hij hun, ter „inspectie", een kistje met juwelen ter waarde van naar schatting 3 miljoen en de pseudo- igenten maakten er zich prompt mee lit de voeten. Andere dieven beroofden Harry Helf- ;ott in zijn zaak in Hatton en gingen ;r met 15000 pond 150.000) in con- anten vandoor. Weer een andere juwelier, Manfred Seymour, kreeg toen hij uit een taxi stapte, een tik met een fles op zijn hoofd en een bedrag van 30.000 pond in bankpapier verwisselde van eige naar. De bandieten profiteren van de tra ditionele manier van zaken doen van de Londense diamantairs, die gewoon zijn grote geldbedragen of fortuinen aan edelstenen in hun zakken of aktetassen mee te dragen. SCOTLAND YARD heeft thans de veiligheidsmaatregelen verscherpt en de patrouillediensten der rechercheurs uit gebreid. De grote diamantairs moeten niets hebben van de straathandel en aan de straat gelegen kantoren, die niet wer kelijk veilig zijn. Tot dusver hebben de diamantrovers respect gehad voor de geweldige veiligheidsmaatregelen, waarmee de grote handelshuizen zich hebben omgeven. ZULK EEN HUIS is de Central Dia mond Selling Organisation, die de mees te grote handelaren vertegenwoordigt en bijna 85 percent verhandelt van de we- reldproduktie van diamanten ter waar de van ongeveer 1300 miljoen gulden per jaar. De grote huizen willen niets zeggen over hun geheime veiligheidsmaatre gelen, maar maken zich niet al te veel zorg over de huidige vloedgolf van ro verijen. Voor de gewone straathande laars zien de zaken er echter minder rooskleurig uit. „We hebben altijd op deze manier zaken gedaan", zeide een van hen, „maar het wordt nu wel erg moeilijk". (AP). DE RECHTER 70EI< MAAe NIET VEWEe MENEER FANG, HET DOOSJE MET HET PARELSNOER DRAAG IR REEDS LANG B'J ME HET IS DE RECHTER,SUFFERD! STA DAAR NIET ALS EEN IDIOOT S7EEK HEM NEER.'.' DAT ZAL U NIET VEEL HELPEN,ME NEER FANG MAAR... HOE WISTU...? jfegggasE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6