Bonn dreigt alle economische hulp aan Egypte in te trekken Protest in West-Duitsland tegen beleid van Erhard ko HET WEER Grote onrust onder 700 kaashandelaren Nat King Cole overleden Opnieuw arrestatie in vliegtuig-affaire de Veertig demonstranten in Zuid-Vietnam gedood I Weerspannige Portugees mocht niet mee met vliegtuig GROKO ONTDOOIT DE PRIJZEN ,VAN DIEPVRIES! Vreemd voorwerp gesignaleerd bij Velp Toestel in Beek had parachutes aan boord Vietcong-verzet weer opgelaaid Erasmus-prijs voor Chaplin en Bergman Kassier na verjagen van inbrekers overleden JWnu "79 betaalbare diepvries! sfee MORRIS "ieforeyou êuif! DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 Bemiddeling In nesten Spinazie, pak v. 650 gi Gratis bij aankoop van een 750 gr. pak Groko- boerenkool 95'n leuk Groko-speldje dames- en herentweedjassen Droog weer zie ook pagina 3 Het woord is aan „Plaatsbekleder" in Rome nu verboden pagina 8 In de krant van heden: Waarschuwing Door hartaanval 50e JAARGANG NUMMER 88 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem*^ Directeur: Mr. RC. van der Mije BONN (Reuter en DFA) De Westduit- se regering heeft gisteren bij monde van haar woordvoerder Von Hase gedreigd dat zij alle economische hulp en technische steun aan Egypte zal staken als het be zoek van de Oostduitse president Ulbricht aan Cairo doorgaat. De bondsregering zal het bezoek van Ul bricht aan Egypte als een vijandige daad jegens West-Duitsland beschouwen. In Cairo gaan de voorbereidingen voor het bezoek van Ulbricht aan Egypte nor maal door. Ulbricht zal op 24 februari aan komen en een week in Egypte blijven. De leider van de Oostduitse communistische partij zal onder meer logeren in het Koeb- beh-paleis in Cairo, dat doorgaans alleen gereserveerd wordt voor staatshoofden. Ulbricht zou belangrijke overeenkom sten tekenen, waaronder twee die betrek king hebben op Oostduitse economische hulp ter waarde van ruim 280 miljoen gul den. West-Duitsland heeft Egypte tot nu toe hulp verleend ten bedrage van ruim 700 miljoen gulden. President Nasser van Egypte heeft een boodschap ontvangen van president Soe- karno van Indonesië. Het „persbureau van het Nabije Oosten" zegt van Indonesische zijde vernomen te hebben, dat de zon dagavond overhandigde boodschap belang rijk is. Naar onofficieel bekend is geworden al dus onze correspondent in Bonn, houdt nu Tevergeefs is gisteravond een poging gedaan om de man, die nu bijna drie Jaar geleden de bemanning van een jt.L.M.-verkeersvliegtuig met een alarm pistool intimideerde, naar zijn vaderland Portugal te repatriëren. Het was een 33-jarige voormalig bor denwasser bij de K.L.M., die intussen voor zijn bedreiging in de lucht zijn gevangenis straf heeft ondergaan, en daarna in het Huis van Bewaring te Haarlem is gedeti neerd. Bij dit tweede vertrek van Schip hol handelde hij al evenmin normaal. De man gedroeg zich zeer agressief en werd tenslotte op last van de gezagvoerder, die het onverantwoord achtte de tierende en schreeuwende passagier mee te nemen, op het laatste moment uit het vliegtuig ver wijderd. ook bondspresident Heinrich Lübke zich met het dreigende Westduitse schaakmat in het Nabije Oosten bezig. Lübke zou ko ning Hoessein van Jordanië om diens be middeling hebben verzocht. Een hoge amb tenaar van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken Alex Boeker heeft de Jordaanse koning kort voor diens vertrek naar Cairo een brief van de bonds president overhandigd. Gisteren werd voor het eerst officieel melding gemaakt van Westduitse wapen- leveranties aan Israel. Tot nu toe had de Bondsregering niet openlijk willen beves tigen, dat door de vroegere kanselier Ade nauer indertijd in het geheimverdrag tot deze wapenhulp overeengekomen was. Terwijl een besluiteloze regering in Bonn zich steeds verder in de nesten werkt, worden de protesten tegen de hou ding van Erhard en zijn raadgevers al gemeen sterker. Bondsdagpresident Ger- stenmaier. die als een uitgesproken vriend van Israel bekend staat, verklaarde het afgelopen weekend, dat „de Duitsers zich voor niemand in de wereld behoeven te verontschuldigen voor de hulp die de Bondsrepubliek aan Israel biedt." De bekende schrijver Günter Grass riep kanselier Erhard er in een open brief toe op onmiddellijk af te treden. Een minister en een kanselier mogen zich vergissen zolang deze vergissing overzienbaar en te corrigeren blijft", schrijft Günter Grass. Maar het is dui delijk dat hier een man bezig is zijn poli tiek banktoet tot een catastrofe uit te breiden. De gevolgen ervan zullen gedra gen moeten worden door een generatie, die aan de gevolgen van de laatste cata strofe al meer dan genoeg te dragen heeft". Advertentie UGrbko n.v. diepvries - Zunder! - Tel. (01696) 31 5t BARTEUORISSn^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen afgewisseld door enkele wolkenvelden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Van nacht lichte en op enkele plaat sen in het binnenland matige vorst. Morgenmiddag tempera turen enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het kwaliteitsmerk voor kaas waar mee de Nederlandse Kaasunie gisteren op de markt is gekomen heeft onder zo'n kleine 700 kaashandelaren in Nederland die niet tot de 31, die samen de Neder landse Kaasunie vormen, behoren, grote onrust verwekt. Men meent dat de 31 een niet helemaal eerlijk spel spelen en dat de strijd voor kwaliteitsverbetering van de kaas slechts gewonnen kan worden door een gezamen lijke strijd van alle 700 kaashandelaren onder leiding van de Federatie van Ver enigingen van Kaashandelaren. Vanavond komen de leden van het gewest Zuid-Hol landUtrecht, het grootste gewest met de meeste leden in Bodegraven bijeen om in een spoedeisende vergadering de ontstane situatie onder ogen te zien. Bij de onrust zal zeker van betekenis zijn de vrees dat het publiek vooral zal vragen naar kaas van de Nederlandse Kaas Unie, kaas met het N.K.U.-kwaliteitsmerk. In het Londense Odeon-theater werd maandagavond de traditionele „ko ninklijke filmvoorstelling" gegeven. De rolprent welke ditmaal was uitge kozen was „Lord Jim" met in de hoofdrol Peter O'Toole. Op de foto O'Toole (links) in geanimeerd gesprek met koningin-moeder Elizabeth. In het midden Jack Hawkins. Telefoto Grass staat in het kamp der linksin tellectuelen in de Bondsrepubliek en gaat door voor de schrijver van de redevoerin gen van de Westberlijnse burgemeester en voorzitter van de socialistische partij Willy Brandt. Twee van de grootste Amerikaanse hemdenfabrieken in de V.S. hebben als gevolg van het inhouden van Westduitse wapenleveranties aan Israel hun opdrach ten in de Bondsrepubliek teruggenomen. Het zijn Phillips van Heusen Corporation en Philip Rothenberg en Co. De zanger Nat King Cole is in de leef tijd van 45 jaar in Hollywood aan een longziekte overleden. In de vijftiger jaren vonden zeven miljoen zwarte schijven jaarlijks hun weg naar het publiek. Hij had een eigenaardige schorre stem. Hij begon zijn carrière als jazzpianist die af en toe zong; later werd dat juist omge keerd. Met platen als „Nature Boy", .Mona Lisa", „Too Young", „Rambling Rose", „Unforgettable" en „Somewhere along the Way" veroverde hij zich een unieke plaats in de „showbusiness". Deze successen vormden de basis voor de „Nat King Cole Incorporated", met kantoren in New York en vestigingen in Californië, maar ook met een papierfabriek in Porto Rico en een eigen filmmaatschappij. Nat trad in 1937 in het huwelijk met de danseres Nadine Robinson welke verbinte nis in 1946 werd ontbonden. Twee jaar la ter trouwde hij met de zangeres Marie Ellington die hem vier dochters schonk. Het paar adopteerde later nog een jongen, Nat Cole werd als Nathaniel Adams Co les in Montgomery (Alabama) op 17 maart 1919 geboren. Hij was de zoon van een baptisten predikant. Zijn eerste ken nismaking met de showbusiness maakte de zanger tijdens een toernee, in 1936, met de „Shuffle Along" negerrevue. Nadat de ze in 1937 was opgeheven werkte hij als pianist in kleine nachtclubs totdat hij een eigen trio vormde, met Oscar Moore, gi taar, en Wesley Prince op de bas. De bijnaam „King" verwierf hij toen een nachtclubeigenaar hem eens vroeg een gouden papieren kroon op te zetten. In 1937 nog zong King Cole zijn eerste solo „Sweet Lorraine". In 1943 kwam zijn stem voor het eerst op de plaat met het lied „Straighten up and fly Right", een eigen compositie, geïnspireerd op een van zijn vaders preken. Toen volgde de ene tophit na de andere. Tuavii (opperhoofd Zuidzee-eiland) De blanke schuwt de zon. HU heeft geen gevoel voor de vreugden des levens, en moet zich dicht omhullen om zonder schaamte te kunnen zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Sport 5, 13 Radio en t.v3 Kunst 3 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuwsH Scheepsberichten 11 Beurs H Ferdinand 14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De nieuwe gouverneur van Suriname, mr. H. R. de Vries, is gisteren op Schiphol aangekomen. Hij werd be groet door dr. Ei naar (links) en drs. A. Jonkers (rechts). Een inwoonster van Velp heeft zondag ochtend omstreeks zes uur in de richting Deelen een vreemd voorwerp waargeno men. Nadat zij door iets als een knal was gewekt zag zij boven het bos een rond lichtend voorwerp met een middellijn van omstreeks dertig centimeter, dat zich langzaam verwijderde. Het leek of het ronddraaide en een soort antenne had. Er omheen bevonden zich nevelige lichtende plekken. Bij het KNMI zei men ons zich niet te kunnen voorstellen wat het geweest kan zijn. Op de vliegbasis Deelen achtte men het niet uitgesloten hier te doen te hebben met clandestiene experimenten met een zelfgemaakte raket. Door het gebruik van een verkeerde brandstof kan het materi aal wegsmelten en zodoende de indruk wekken van een vuurbol. Op Deelen had men zelf niets waargenomen. Het reeds dagenlang durende justitiële onderzoek naar de achtergronden van de registratie en de transporten van twee vliegtuigen van United States Airways heeft tot twee arrestaties geleid. De een is een veertigjarige Amerikaanse lucht vaartmakelaar, die in Luxemburg woont en waarvan we de aanhouding gisteren al meldden, de ander een 34-jarige Zwit ser, boordwerktuigkundige, die op het Limburgse vliegveld Beek was gestatio neerd voor het onderhouden van de vlieg tuigen van United States Airways. De ar restaties zijn verricht op grond van de wet op verboden uitvoer. In de nacht van 2 op 3 februari is in de super-constellation, die via Praag naar Malta is gevlogen en daar aan de ketting is gelegd, een partij parachutes ingeladen. SAIGON, (Reuter en A.P.) Zuidviet- namese troepen hebben gisteren in Thang Binh het vuur geopend op demonstranten. Zeker veertig betogers, waaronder ook vrouwen, werden doodgeschoten. De beto gers hielden een protestmars naar de wo- .A ning van het districtshoofd, omdat rege ringstroepen hun dorpen hadden gebom bardeerd. Vrouwen onder de demonstran ten eisten demobilisatie van hun echtgeno ten en zonen die in het leger dienen. Zij vroegen verder om de bevoorrading die hun na de recente overstromingen was beloofd. Volgens Zuidvietnamese functionarissen was de demonstratie communistisch ge kleurd en behoorden veel Vietcong-rebel- len tot de demonstranten. Een van de lei ders van de demonstratie zal morgen wor den geëxecuteerd. De guerrilla-activiteit in Zuid-Vietnam is na een betrekkelijke rust na de Ameri- kaans-Zuidvietnamese luchtaanvallen op Noord-Vietnam van donderdag, weer op gelaaid. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon maakte melding van vijftien incidenten, voornamelijk in provin cies die aan Noord-Vietnam en Laos gren zen de gebieden waardoor de meest di recte infiltratieweg uit Noord-Vietnam loopt. De activiteit van de Vietcong wordt groter dan gemiddeld genoemd. De nieuwe kabinetsformateur, dr. Phan Hoej Quat, heeft laten weten, dat hij zijn kabinet vandaag gereed hoopt te hebben. Twee burgers en een generaal zullen als vice-premier optreden. Het zijn Tran Van Do, generaal Ngoejen Van Thieu en Tran Van Toejen. Radio Moskou heeft vandaag de Verenig de Staten gewaarschuwd tegen nieuwe aan vallen op Noord-Vietnam. In een uitzen ding voor Noord-Amerika wordt gezegd: „Afgaande op berichten bereiden de V.S. nieuwe aanvallen voor op Noord-Viet nam. Voor dit doel worden grote eenheden Amerikaanse strijdkrachten bij de kusten van Indochina samengetrokken, met inbe grip van een buitengewoon sterk deel van de Amerikaanse zevende vloot. De toestand wordt steeds gevaarlijker. Maar de V.S. moeten weten dat Noord-Vietnam een lid is van de communistische gemeenschap en niet in de steek gelaten zal worden. Parachutes worden beschouwd als strate gische goederen waarvan de uitvoer naar Oosteuropese landen is verboden. Bovendien stapten in Beek bij het ver trek op 3 februari niet alleen de beman ning van drie leden en de eigenaar aan boord, doch eveneens drie mysterieuze buitenlanders, die zich ook in Malta nog aan boord bevonden. Op Schiphol wordt met grote stelligheid aangenomen, dat het de taak van dit drietal zou zijn om in Afrika boven de plaats van bestemming met vereende krachten in snel tempo de wapens aan de parachutes uit de deur van het vliegtuig te werpen. Er zijn nog geen aanwijzingen dat Nederland rechtstreeks betrokken zou zijn geweest bij wapentransporten. De partij parachutes is deels uit Amerika, deels uit Engeland door de K.L.M. als transito-goed aangevoerd. Op de begeleidende papieren stond Italië als eindbestemming vermeld. De twee mannen zijn gearresteerd op verzoek van de officier van justitie te Maastricht. De aangehouden Amerikaan is voormalig directeur van de kortgeleden nog vanuit Luxemburg opererende Seven Seas, waarvoor ook de op Schiphol geves tigde Amerikaanse luchtvaartmakelaar Robert Farquhar werkt. „Ik sta niet in dienst van een firma, ik bezit zelf geen enkel vliegtuig, ik probeer alleen als makelaar Ité-reizen te verzor gen en soms vrachten. Met die lui, die me deze moeilijkheden hebben bezorgd, heb ik meteen afgedaan," verklaarde deze laatste op Schiphol. Aldus blijkt, dat Far quhar dus tevens een rol speelt bij (ie geruchtmakende goedkope vluchten, die Co-op Nederland in Rotterdam hoopt te organiseren voor ouders naar geëmigreer de kinderen in Amerika. De stichting „Premium Erasmianum" heeft de Erasmusprijs 1965 toegekend aan de filmkunstenaars Ingmar Berg man en Charles Spencer Chaplin. Dit is vanmorgen in Amsterdam bekendge maakt door de directeur van de stichting, de heer G. Sluizer. De honderdduizend gulden grote prijs zal hun op 24 juni in het Internationale Congrescentrum t« Amsterdam worden uitgereikt door prins Bemhard. Een hartaanval nadat een inbraak poging in de spaarbank, waar hij werkte was gedaan, heeft het leven gekost van d» 72-jarige W. A. van der Dool in Koudekerk aan de Rijn. In de vroege ochtend trachtten een of meer personen in te breken bij de plaatse lijke spaarbank van Koudekerk a/d Rijn. De inbrekers, die telefoon en stroom hadden uitgeschakeld, werden verrast door de heer Van der Dool, kassier van de bank, die vermoedelijk door gestom mel wakker was geworden. De inbre kers gingen er vandoor. Zover bekend is wordt er niets vermist. Vlak na het gebeurde kreeg de heer Van der Dool een hartaanval.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1