VAN DAG TOT DAG Juwelenroof in Londen voor Rajakowitsch - honds in Wenen voor zijn brutaal - rechters Medewerker van Eichmann gedraagt zich nog als SS-er Israel verwerpt Bonns compensatie-aanbod CKefarine 4' WERELDNIEUWS Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Te Bezuiniging op Britse defensie Geboorteregeling in Rome in studie „Concorde" blijft Frans-Engelse onderneming Baskische priesters betogen biddend <~Praatótoel Indonesië neemt cultureel centrum van Amerika over DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 3 S TOASTED Aanval Oppositie wilde alle contacten afbreken Brief De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Men zou kunnen zeggen dat de explo res van de Amerikaanse bommen op Noord-Vietnam een aantal scherpe kan ten hebben afgeslagen van de ideologische twist tussen Peking en Moskou. Het vriend schapsverdrag tussen de beide grote com munistische landen bestond dezer dagen vijftien jaar. Die verjaardag is geduren de enkele jaren door de twee regeringen aangegrepen als gerede aanleiding om el kaar met modder te gooien. Dit keer is dat niet gebeurd. Een geneigdheid tot toe nadering die waarschijnlijk niet uitslui tend verband houdt met de persoonswis seling in het Kremlin, maar ook met de jongste ontwikkeling in Zuidoost-Azië, spreekt daaruit. Men beseft blijkbaar in Moskou èn in Peking dat alleen reeds uit praktische po litieke en strategische overwegingen naar buiten de indruk moet worden gewekt van een zekere mate van toenadering tussen de elkaar bestrijdende ideologieën binnen het communistische kamp. De reden voor de tweespalt blijft bestaan, maar het op treden van de Amerikanen in Vietnam heeft mogelijk geleid tot een soort wapen stilstand. Het bezoek van premier Kosygin aan Peking kan daartoe het nodige heb ben bijgedragen. De Chinezen zijn realisten. Zij kunnen op het ogenblik hun doeleinden in Zuidoost Azië het best verwezenlijken als zij zich verzekerd weten van de morele en als het nodig zou zijn ook materiële steun van de hele communistische wereld. Het is voor hen een vrij eenvoudige zaak het ideologisch conflict met Moskou voor on bepaalde tijd in de ijskast te zetten. Als het hun te zijner tijd uitkomt, kunnen zij het daar weer uit halen. Dan kan het ge vecht om de hegemonie in de communisti sche wereld opnieuw in alle hevigheid ont branden. Binnenkort, op 6 april, verschijnt een serie van drie postzegels ter herdenking van de bevrijding in 1945. Op die zegels zijn oorlogsmonumenten gereproduceerd van Zadkine, Mari Andriessen en John Raedecker (overleden in 1956); de P.T.T. heeft nagelaten de meest direct bij deze beelden betrokkenen hiervan in kennis te stellen. Wijlen Robert Peereboom heeft bij herhaling fel in deze kolommen geageerd tegen het gebruik kunstenaars te negeren bij gelegenheden die rechtstreeks of zijdelings hun kunstwerken betreffen. Een overgeërfde kortzichtigheid uit de negentiende eeuw" noemde hij het. „Ik zal mijn critiek daarop blijven herhalen zolang men geen afscheid heeft genomen van dat gebruik". Wij signaleren dat de P.T.T. thans een treffend staaltje van genoemde kortzichtig heid heeft gegeven. De Westduitse koehandel met Egypte dreigt voor Bonn een algehele mislukking te worden, waarvan het resultaat enkel zal zijn dat de buitenwereld op de hoogte is van de onwaarachtigheid der Duitse be- rouwbetuigingen tegenover de joden en van de Westduitse bereidheid om morele plichten te verloochenen voor politiek voor deel. De Egyptische staatschef Nasser heeft zich niet laten verleiden door het aanbod van Bonn om Israel in de steek te laten. Hij is blijkbaar politicus genoeg om geen trawanten meer te vertrouwen van wie hij weet dat zij het platte eigenbelang als eer ste dogma hebben. Dat heeft hij namelijk zelf ook, dus hij kan het weten. En dat heeft ongetwijfeld Ulbricht eveneens, want ift het spel om de invloed en het econo mische voordeel via politieke stunts zijn de heren diplomaten in het algemeen goed aan elkaar gewaagd. Het gaat de Oostduitsers zowel als de Westduitsers om de rendabele politieke vriendschap met de Arabische wereld, maar bovendien om de partijkeuze van de ze Arabische constellatie in de Duitse kwestie. Zij zijn beiden bereid, naar Nas sers pijpen te dansen ten aanzien van hun relaties met Israel, maar wat dat betreft heeft Ulbricht een voorsprong op Erhard Want Oost-Duitsland heeft in Israel niets te verliezen. De Westduitsers daarentegen hebben, in het kader van hun Westeurope- se rehabilitatie, er zich op laten voorstaan dat zij „namens heel Duitsland" bereid waren hun schuld tegenover de joden te delgen, althans voor zover mogelijk, door Israel een voorkeurspositie te geven in hun hulpprogramma. Erkenning van de staat Israel (waarop ook in Duitsland zelf her haaldelijk is aangedrongen) hebben de he ren in Bonn wijselijk achter de hand ge houden. Men ziet nu hoe wijs dat geweest is! Zij kunnen Israel nu eenvoudig laten vallen om Nasser aan hun werphengel bin nen te palmen. Maar met dat binnenpalmen is het niet zo vlot gegaan en Bonn staat nu te kijk Niet alleen in Israel, maar in heel het beschaafde Westen, waar men zich al bij na had getroost met de gedachte', dat de nieuwe politieke generatie in Duitsland oude streken wilde proberen af te leren LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft besloten een van de vijf bestel de kernduikboten, uitgerust met Polarisra ketten af te bestellen. Zo'n schip kost 45 miljoen pond sterling. Reeds eerder zijn bezuinigingen op het bouwprogramma voor militaire vliegtuigen bekendgemaakt. De Britse regering wil met de militaire uitgaven op de nieuwe begroting beneden de twee miljard pond blijven. Wel over weegt zij om eerder dan anders mogelijk geweest was te beginnen met de uitvoe ring van het bouwplan voor een ander ioort kernduikboot. De Britse minister van Defensie, Denis Healy, heeft maandag in het Lagerhuis be kend gemaakt dat de Britse regering over leg pleegt met de regeringen van Frank rijk, West-Duitsland en de Verenigde Sta ten over een mogelijke gezamenlijke ont wikkeling van vliegtuigen die vertikaal kunnen opstijgen. LONDEN (AFP) In Londen hebben uwelendieven de afgelopen dagen opnieuw en bij herhaling toegeslagen. Tijdens het weekeinde werd, naar maandag bekend is geworden, voor ongeveer een miljoen gul den aan kostbaarheden gestolen uit een grote zaak in Regent Street in het hart van de stad. Maandagochtend deden vier mannen met valse snorren en zwartge maakte gezichten een inval in een andere winkel waar zij voor een waarde van on geveer honderdvijftigduizend gulden aan sieraden buit maakten. Bij de inbraak in Regent Street is de kluis waarin de kostbaarheden van de win kei waren ondergebracht, opengebrand. Er schenen geen buitendeuren geforceerd te zijn. Er is ook geen alarmsignaal over gegaan. De inbraak werd pas maandag ochtend ontdekt. Er wordt een aanzienlijk aantal horloges, ringen, armbanden en halssnoeren vermist. De manier waarop bij deze diefstal te werk is gegaan deed denken aan de in braak van het vorige weekeinde in een bijkantoor van de Lloyds Bank in de Lon- dense wijk Knightsbridge waar toen een honderdtal kluizen werd leeggeroofd. De bedrijvers van de overval van maan dagochtend, die vuurwapens bij zich had den, kozen een ogenblik uit waarop het personeel edelstenen en ringen uit een brandkast haalde om deze in de etalage te leggen. Vier in de winkel aanwezige klanten bonden zij -vast. Zij namen er een kwartier lang de tijd voor om hun „zaken' af te doen. (Van onze correspondent) ROME Geleidelijk aan vorderen de revisiewerkzaamheden aan het befaamde schema 13 van het concilie over „de kerk in onze moderne wereld". In Arricia een dorpje ongeveer 35 kilometer van Rome houdt een groep van negentig bisschoppen en leken een soort conclaaf. Vooral de pas sages over het huwelijk en het gezin krij gen de aandacht. Men heeft de indruk dat de meerderheid van de concilievaders de anti-conceptiepil als een moreel verant woord middel om de geboorten te regelen zal aanvaarden. Hieruit mag men niet afleiden dat deze kwestie geheel in kannen en kruiken is, De paus heeft in deze ingewikkelde zaak de eindbeslissing voor zichzelf gereser veerd. Hij zal hierbij geadviseerd worden door een speciale adviescommissie waar voor de Nederlandse pater Visser voor zitter is. Advertentie Maandag is in Wenen het proces be gonnen tegen Erich Rajakowitsch, een van de naaste medewerkers van Adolf Eichmann. HU wordt beschul digd van medeplichtigheid aan het uitroeien van joden. Hij zou de figuur zijn geweest die 110.000 Nederlandse joden de dood heeft ingejaagd. (Van onze correspondent) WENEN De grijzende, goed geklede zestiger met het intelligente, maar harde gezicht, die maandagmorgen in de be klaagdenbank van het Weense Landesge- richt verscheen, toonde geen spoor van nervositeit. Tijdens het verhoor sprak hij op krachtige toon, zonder de minste aar zeling. Hij keek brutaal naar het matig opgekomen publiek, naar de uit vijf da mes en drie heren bestaande jury en naar de vijftig journalisten, die uit het buiten land naar Wenen waren gekomen om te zien of hij zijn gerechte straf zou krijgen. Uit Italië, omdat hij zich tot 1963 in Mi laan als welvarend zakenman schuil had kunnen houden. Uit Nederland en Israel, omdat die landen in de eerste plaats re den hebben met afschuw van hem ver vuld te zijn. Erich Rajakowitsch, wiens handtekening voor vele joden de onder gang betekende, staat eindelijk voor zijn rechters! De eerste uren van de zitting gingen verloren met het voorlezen van de akte van beschuldiging, die 57 pagina's omvat. De aanklacht luidt in weinige, maar veelzeg gende woorden: het helpen bij, het aan zetten tot en het bevelen van moorden. Rajakowitsch wordt ervan verdacht op twaalf augustus 1942, als één van de voor naamste medewerkers van Eichmann, aan de commandant van de Sicherheitsdienst in Parijs opdracht te hebben gegeven tot het transporteren van 83 Nederlandse jo den, onder wie vrouwen en kinderen, naar het kamp Auschwitz. Verder luidt de beschuldiging, dat hij, toen hij hoofd was van het Duitse „Bu reau voor de Emigratie van Joden" in Den Haag, de deportatie van duizenden Nederlandse joden heeft voorbereid. Als kenmerkende omstandigheid wordt nog vermeld, dat hij met Adolf Eichmann vriendschappelijke relaties heeft onder houden. Tijdens het verhoor bleek Rajakowitsch van de stelling uit te gaan, dat de aan val de beste verdediging is. Met luide stem deelde hij meteen mee, dat van de 57 bladzijden die de acte van beschuldi ging telt, er 23 waardeloos zijn, omdat zijn naam daarin in het geheel niet voor komt. En in de rest had hij niet minder dan 117 feiten gevonden, die niet bewezen of regelrecht uit de lucht gegrepen zijn. JERUZALEM (Reuter en AFP) Pre mier Levi Es.jkol van Israel heeft gisteren in de Knesseth het Israëlische parle ment verklaard, dat Israel van West- Duitsland verwacht dat het zijn uit over eenkomsten voortvloeiende verplichtingen op defensie-gebied nakomt. Israel kan niet accepteren dat Bonn zijn militaire hulp stopzet of vermindert louter en alleen wegens het Arabische verzet. Eskjol ver wierp daarmee ondubbelzinnig elke com pensatie van Bonn voor de toegezegde militaire steun. Ook kon Esjkol niet de opvatting van Bonn aanvaarden om Israel te beschouwen als een van de „spannings- gebieden" in de wereld. „Ik ken de argumenten over het inge wikkelde patroon van de internationale betrekkingen, waar West-Duitsland mee te maken heeft," aldus Esjkol, „maar hier door kan het toegeven aan de chantage van Nasser niet worden verontschuldigd of gerechtvaardigd. De Israëlische pre mier wees ook op de bijzondere verant woordelijkheid, die de Bondsrepubliek tegenover de staat Israel heeft. Het was Bonns voornaamste morele plicht om Is rael alle mogelijke steun te verlenen ter versterking van zijn defensie. Voorts hing de stabiliteit van de toestand in het Nabije Oosten af van de kracht van Israels de fensie. Esjkol legde de volgende resolutie aan het parlement voor: 1. Het Parlement zal de betekenis en de waarde van de betrekkingen tussen Is rael en West-Duitsland grondig onder zoeken •2. De Westduitse regering dient zijn ver- de plichtingen tegenover Israel naar geest en de letter na te komen. Met 54 tegen 26 stemmen nam 't Israëli sche Parlement een resolutie aan, waarin de Israëlische houding tegenover de toe stand, ontstaan door het besluit van de Westduitse regering, is vastgelegd. Ver wondering en verontwaardiging worden uitgesproken over 't plan van Bonn om zijn militaire hulp aan Israel te staken. Voorts wordt erin gezegd, dat de nieuwe toe stand Israel verplicht alle mogelijke con sequenties van Bonns houding tegenover Israel zorgvuldig na te gaan. De oppositiepartijen hadden ontwerpre soluties ingediend, die in veel heftiger ter men gesteld waren. In een van deze reso luties werd West-Duitsland „tot vijand van de mensheid en niet alleen van de joden verklaard" en verbreking van alle betrek kingen tussen Israel en de Bondsrepubliek geëist. „De Duitse actie heeft de veiligheid van Israel in gevaar gebracht en daarmee het wankele evenwicht dat de Arabieren ervan heeft weerhouden om agressie te plegen in het Nabije-Oosten." Deze verklaring werd afgelegd tijdens een persconferentie door rabbi dr. Joa chim Prinz, de leider van de voornaamste Amerikaanse joodse organisaties. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei later dat Israels weigering om compensatie te aanvaarden voor de wapenhulp een teleurstelling voor Bonn is. Kanselier Ehard heeft aan premier Esjkol een brief geschreven die een ver zekering zou bevatten van Erhards ge voelens van vriendschap jegens Israel maar er zouden geen nieuwe voorstellen in worden gedaan, De verdachte, die, hoewel hij in 1939 voor het Duitse leger was afgekeurd, re gelmatig de hakken tegen elkaar sloeg, in terrumpeerde op zelfbewuste toon af en toe de goedmoedige president dr. Strobl. Rajakowitsch vertelde, hoe hij aanvan kelijk als assistent op een Weens advoca tenbureau het contact had onderhouden met het „Bureau voor Emigratie van Jo den". In deze functie had hij kennisge maakt met de Nederlander Gildemeester, die veel heeft gedaan voor de redding van joden in Oostenrijk, en later ook met Eich mann. Op diens aanraden was Rajako witsch, nadat hij in 1939 voor vrijwillige dienstneming was afgekeurd, toegetreden tot de SS. De verdachte gaf toe in die tijd het Poolse jodenkamp Niska te hebben be zocht, maar hij had dit beschouwd als een tussenstation bij de emigratie naar het buitenland, die Eichmann voor Polen, zi geuners en joden uit het zojuist onder de voet gelopen gebied op het programma had staan. Rajakowitsch hield het hof voor, dat hij, omdat zijn voorouders uit Polen afkomstig waren, weinig met deze verplaatsingen op had. Later had hij gewerkt aan Eichmanns zogenaamde Madagascar-Plan, dat beoog de de joden uit de bezette landen naar dit eiland over te brengen. Voor dit plan, dat in 1940 werd opgegeven, bleek Raja kowitsch nog waardering te hebben. Van vriendschap met Eichmann is vol gens hem echter nooit sprake geweest. „Hij was mijn superieur", zei hij, terwijl hij weer de hakken tegen elkaar sloeg. In 1941 had Rajakowitsch opdracht gekregen in Den Haag een bureau voor de emigra tie van joden op te richten. Over zijn ac tiviteiten in Nederland zou hij vandaag worden verhoord. Voordat het proces begon had verdediger dr. K. Böck verzocht een joods jurylid, dat beide ouders in de oorlog had verloren, te vervangen. Dit verzoek werd door aankla ger Novacs die in het proces-Novak ook als zodanig optrad ondersteund. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft Frankrijk meegedeeld, dat't het ver drag over het supersone passagiersvliegtuig Concorde volledig zal nakomen. Wel zul len de kosten voortdurend worden bezien In officiële kring wijst men er op, dat het Frans-Engelse verdrag alleen de bouw van prototypen regelt en niet de latere produk- tie. Daarover moet worden beraadslaagd naarmate het project vordert. Frankrijk heeft altijd op het standpunt gestaan, dat het verdrag van 1962 ook de serieproduktie regelt. De Franse minister van Vervoer komt dinsdag naar Londen voor besprekingen met de Britse minister van Luchtvaart over het project. Er zijn 'al 45 Concordes besteld. MADRID Ongeveer vijftig baskische priesters hebben enkele dagen geleden voor het stadhuis van Guernica betoogd uit solidariteit met een pastoor uit dit ge bied. Deze pastoor is er door de Spaanse justitie van beschuldigd dat hij in een preek heeft gezegd dat de Basken niet werkelijk vrij zijn. Hij is tegen betaling van borgtocht op vrije voeten gesteld. Zaterdag hebben ongeveer honderd prieS' ters in Madrid een betoging gehouden. Zij baden hardop voor een gerechtsgebouw waar met gesloten deuren een proces werd gevoerd tegen een Catalaanse priester die beschuldigd is van het voeren van „ille^ gale propaganda". Dissertanten Een wetenschapper uit Oegstgeest is on langs gepromoveerd op het proefschrift: Achtergronden van het nozemgedrag' Deze nozemloog heeft die achtergronden leren kennen door zich persoonlijk tussen zijn studie-objecten te begeven; vermomd als nozem. De echte nozems hebben niks gemerkt. Misschien heeft er af en toe eentje gedacht: „Hé, ik zie iets vreemds aan die goser." Maar de kunstmatige no zem riep dan: „Kom jongens, we gaan fijn smerissie pesten." Dat nam dan alle bezwaren weg. Zélfs de politie doorzag de bedrieger niet. De nozem deed zo echt, dat ze ook hém met modder besprenkelde of tegen de kuiten aan schopte. Eén ge zagsdrager had hem zelfs „lange dweil" genoemd. Het is dan wel even doorbijten, want het vraagt een enorme zelfbeheer sing om niet uit te roepen: „Ik ben niet, die u denkt dat ik ben!" Voor zijn vrouw en kinderen was het natuurlijk ook moeilijk. Het is wat on wennig, als paps 's avonds de gang in- strompelt vol modder en blauwe plekken en hij alleen nog maar kan kreunen: „Ik kom van mijn werk." Maar het zit er nu weer op. Het is uit met het illegale genozem op kosten van de regering. Het is en blijft natuurlijk een eng idee: het bestuderen van de gewoonten ener be paalde groep mensen, door zich eronder te „mengen". Een mijnheer uit Midden- Beemster zou het nu best eens in zijn hoofd kunnen krijgen, onze eetgewoonten te bestuderen. Vanzelfsprekend moet hij daarvoor enige tijd in een restaurant gaan werken. Terwijl hij in een hoekje de sla staat aan te maken, loert hij listig om zich heen; voor het proefschrift. U bestelt met hongerige ogen een uitge breide maaltijd. U schranst ontzettend en kauwt heerlijk lang na op de biefstuk. De inwoner van Midden-Beemster loert; voor het proefschrift. Net als hij vraagt hoe u de maaltijd vond (voor het proefschrift), zit u stiekem te doen met uw tanden stokertje. Een half jaar later ontdekt u in het proefschrift verwerkt te zijn onder het hoofdje: „Schrokkers", „Langkauwers" of Tandenstokertjes-klungelaars En wat denkt u van die juffrouw die naast u op kantoor zit. Is die wel echt? Over een jaar zou best eens in het ophef makende proefschrift: „Gewoonten van het administratief personeel", kunnen staan, dat u plm. 17 maal per dag het toilet bezoekt. En wat te denken van die mijn heer die in het badhuis de douches schoon maakt, of die juffrouw van de ligstoelen afdeling in dat grote warenhuis? Weet u wie die nieuwe melkboer is die u 's mor gens zo opvallend vroeg uw flesje vla aanreikt? U komt vers uit bed en hebt uw gelaat net bewerkt met „morgen crème", of draagt juist die gekke streep- jes-ppjama. Maar op die moeilijke momenten zijn we allemaal „studie-object" voor het proefschrift, dus dan mag het. Daarom wacht u voor eh eh uw medemens! Jacques Vrierts Advertentie Zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET J Duikboot. Japans eerste met geleide pro jectielen uitgeruste torpedobootjager is maandag op de Mitsubisji-werf in Na gasaki overgedragen aan de Japanse marine. Het is de 3050 ton metende Amatsoekaze (hemelse wind) die is uit gerust met Amerikaanse Tartarraketten voor luchtafweer. Arrestatie na schot. Een 29-jarige Hage naar, zonder beroep, is door de Haagse politie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht op woensdag 10 februari op de Marktweg met een pistool te hebben ge schoten. De kogel kwam terecht in de woning van de familie Gosler, maar schijnt voor iemand anders bestemd te zijn geweest. DJAKARTA (AP en Reuter) De In donesische regering heeft „tijdelijk" het Amerikaanse culturele centrum in Djakar ta overgenomen. Dat gebeurde na langdu rige anti-Amerikaanse demonstraties. De Amerikaanse ambassade in Djakar ta heeft een formeel protest ingediend te gen de „tijdelijke overneming" van haar culturele centrum en bibliotheek. Twee an dere Amerikaanse culturele instituten in Indonesië zijn reeds eerder „tijdelijk" on der beheer gesteld. In Djokjakarta gebeur de dit op veertien augustus en in Soera- baja op negen december. De gebouwen zijn tot dusver niet teruggegeven. Ameri kaans personeel mag de gebouwen niet meer betreden. Vliegramp. Een Frans militair vliegtuig is maandag bij de Franse plaats Fre- jus neergestort en uitgebrand, een paar meter van een woonkazerne af. De twee inzittenden van het toestel zijn om het leven gekomen. Het gebouw werd licht beschadigd door vlammen. De brand weer heeft met ladders een aantal men sen geëvacueerd. Moordplan. In Zuid-Korea zijn twee man nen gearresteerd die het plan hadden 1 maart president Park Tsjoeng-Hee en acht leden van de regering en politieke leiders te vermoorden. Beroving. Drie Berlijnse kinderen tussen de tien en twaalf jaar hebben een 78 jaar oude, blinde invalide vrouw van twaalf mark beroofd. Volgens de politie hadden de kinderen de bejaarde vrouw omringd, haar tegen de grond geduwd en haar portemonnaie gepakt. Even later vond een voorbijganger de lege portemonnaie in een park. Verkeer. Het Amerikaanse departement van Volksgezondheid heeft bekendge maakt, dat er in 1964 in de Verenigde Staten 48.000 doden in het verkeer zijn gevallen. Dit is 5000 meer dan in 1963. „Krankzinning". Op een bijeenkomst van honderden Londense studenten heeft de Britse filosoof Bertrand Russell critiek geleverd op de Britse steun voor de Amerikaanse politiek in Vietnam. De Amerikaanse aanvallen op Noord-Viet nam noemde hij „krankzinnige wan hoopsdaden". Levenslang. De rijke 39-jarige arts dr. Carlo Nigrisoli is in Bologna schuldig bevonden aan de moord op zijn vrouw door middel van een injectie met ver gif. Hij wilde met zijn vriendin huwen. Hij werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De jury kwam tot de uitspraak na een beraad van vier uur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3