oktober 196i De Spartaan wil atletiektalent uit fooZden éroot aantal jonge leden putten T rainingsmogelijkheid voor jongste jeugd VZV bezorgde HPC 2 in laatste minuten een grote nederlaag PIET BEELEN Bf jm en Smit en Van Gerven zijn troeven van De Spartaan TOTO-PROGNOSE Belangstelling voor Deventer Bob de Jong Jan Snoeks Stien Kaiser gehuldigd Engelsen stevenen af op een draw Flamingo's kan revanche nemen Liebrechts won in Trondheim Loting voor de Europa Cup strijd op 23 maart WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 19 Nu al kaarten gevraagd voor schaatskampioenschap Militaire basketbalploeg met Lamsma (HOG) doelpunten tacticus W edstrijden Theo Reitsma WÊÊÈÊ*tBBFm»ÊËmiEBm£BÊÈ Jong talent De goede prestaties van de Nederlandse hardrijders bij de afgelopen Europese- en wereldkampioenschappen heeft de belang stelling in Deventer voor de Europese ti telstrijd van 1966 sterk doen stijgen. De afgelopen dagen zijn bij de organisatoren niet minder dan 4000 aanvragen voor plaat sen binnengekomen. Deventer hoopt vol gend jaar 15.000 toeschouwers te kunnen herbergen. De Nederlandse militaire basketbalploeg die op 25 februari in Brussel tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Erkelens (Argus), Hoeksema (DED), Van der Pas (Giants), Van der Weert (FHC), Visser (Blue Stars), Werkman (ASVU), Weeda (Rotterdam-Zuid), De Rijk (UVV), De Ridder (HAC), Lamsma (HOC) en Eg- gink (Midland). Bob de Jong is in het elftal van Hillegom de man van de doelpuntjes. Het vorige seizoen in de tweede klasse nam hij er maar liefst 27 voor zijn rekening en was daarmee topscorer. Ditmaal heeft hij nog maar vier keer met het eerste meegedaan. „Aan het begin van het seizoen had ik helemaal geen interesse om te voetballen," is zijn laconieke bescheid, „ik ging eens naar RCH, HBC of Hillegom kijken en bleef soms ook wel thuis." Pas in oktober is hij kalmpjes aan met het tweede mee gaan doen en raakte al spoedig door een gescheurde knieband voor zes weken uit de running. Na de korte winterperiode bleek hij volkomen hersteld en kon voor het eerst in de lopende competitie met het keurelftal van de blauw-witten meedoen. Zijn vroegere schotvaardigheid kreeg Bob in Hoorn weer volledig te pakken en driemaal achtereen wist hij de doel man van Hollandia te verschalken. De spelers van JOS op de tribune schrok ken daar wel even van en zij gaven hem afgelopen zondag een dubbele be waking. Of hij blij is weer mét het eerste mee te mogen doen? „Och, ik speel met net zoveel liefde in het twee de," zegt Bob, „het moet tenslotte ont spanning blijven." De thans 25-jarige Bob de Jong, die chef op de verkoop administratie is van een machinefa briek, ging reeds op z'n achtste of negende jaar in Hillegom voetballen. Zo precies weet hij het niet meer. Hij is ook nog vier jaar als junior en ama teur bij RCH geweest, maar toch weer evenals trouwens broer Dirk op het oude nest teruggekeerd. Het liefst vertolkt De Jong de rol van zwervende midvoor. Hij moet kunnen switchen. Hoelang hij nog actief blijft als voet baller? Daar heeft Bob zelf geen idee van. Steeds als de voetbalcompetitie begint zijn er geruchten rond Bob de Jong, dat hij stopt met spelen of naar een andere vereniging overstapt. Maar steevast duikt hij weer op bij Hille gom. Aan de toto doet Bob slechts 'n enkele keer mee en dan nog met niet al te veel succes: acht treffers is z'n hoogste score. De voorspellingen van Bob de Jong vindt u in de eerste en die van Jan Snoeks in de tweede kolom: DOS—Go Ahead 1 3 1 1 DWS—Fortuna '54 1 1 3 2 Sparta—PSV 1 3 De 32-jarige Jan Snoeks, die haven arbeider van beroep is, komt uit IJmuiden en heeft jarenlang in Storm vogels gespeeld. Met z'n zeventiende jaar stond hij al in het eerste opge steld. Twee seizoenen ('57-'58 en '58-'59) heeft hij in Ajax gevoetbald en stond al op de nominatie voor het Nederlands elftal, toen hij in een oefenduel met Jong Oranje een gescheurde knieband opliep. Het is daarna meerdere keren sukkelen gebleven en de kansen op het Oranje-shirt waren door dat ongelukki ge voorval verkeken. Na zijn Ajax- periode keerde Snoeks terug naar Stormvogels en omdat het hem daar niet meer zo best beviel, is hij naar Hillegom gekomen, waarvan zijn broer Henk toen trainer was. Het bevalt Jan overigens best bij de blauw-witten in het bollendorp: „Het zijn allemaal prettige en leuke jongens." Hij is nu aan z'n derde seizoen bezig bij Hille gom en bezet meestal de links- of rechtsbinnenplaats. Snoeks is een slim me tacticus die zijn makkers in de voorhoede veelal doelrijpe kansen voor schotelt. Het spelpeil in de eerste klas se valt hem als oud-semi-prof ontzet tend mee. Hoelang Jan Snoeks nog ac tief denkt te blijven voetballen? „Ik wil het echt niet meer zolang maken," zegt hij, „misschien nog een of twee seizoenen." De IJmuidenaar heeft in middels het diploma voor trainer be haald en zijn aftocht van het groene veld zal mogelijk door een goed con tract bespoedigd worden. Wat de ver wachtingen van Snoeks zijn met het oog op het behalen van het kampioen schap? „Er zijn nog volop kansen voor ons," zegt hij, „maar ik zie AFC en JOS toch wel als de grootste concurren ten." Een mening die overigens ook Bob de Jong met wie hij het best kan vinden toegedaan is. Jan Snoeks speelt regelmatig in de toto mee en brengt het daarbij meestal tot zeven of acht goede kruisjes. NAC—GVAV 3 1 HeraclesAjax 2 1 SittardiaTelstar 1 2 AlkmaarWillem 2 3 3 VolewijckersRBC 1 1 Cambuur—AGOVV 3 2 ZaanstreekWageningen 1 1 DHC—Velox2 1 (Van onze sportredactie Dat tien mensen uit Lisse in 1961 „de atletiek beslist niet wilden laten schie ten", heeft vérstrekkende gevolgen gehad. Zij geconfronteerd met een breuk tussen hun afdeling en moedervereniging Holland uit Haarlem, hetgeen de atletiekoefening dreigde te smoren zetten zich daarom in voor een nieuwe vereniging. Vanaf 4 oktober 1961 bestaat zodoende De Spartaan. „Eendags vlieg", „gekkenwerk" en „dat houden jullie niet vol" waren enkele van de uit spraken, die sindsdien aan bestuursleden van de vereniging werden gericht en nog worden gedaan. De Spartaan bestaat echter nog, bruist van een energiek verenigingsleven, maakt een onbegrijpelijk snelle groei door en behoort tot de actiefste verenigingen van de KNAU, waarvan het momenteel de tweede in grootte vereniging is (het achtjarig meisje Annemiek Slootbeek was gisteren het 400ste lid). (Van onze sportredactie) Over het al of niet behalen van het kampioenschap door Hillegom in de eerste klasse A van het amateurvoetbal zijn de meningen in het bollendorp verdeeld. De een meent dat het makkelijk zal lukken en de ander gelooft het nog niet hele maal. Maar wel is men het er unaniem over eens dat het debuut van Hillegom in de hoogste klasse van het amateurvoetbal naar wens verloopt. Hoe de spelers over een eventueel kampioenschap denken? Schutter Bob de Jong en de slimme tacticus Jan Snoeks ditmaal hun prognoses voor de toto aan ons toevertrouwend laten zich er niet positief over uit. Zij zouden het niettemin erg leuk vinden en zien JOS en AFC als de grootste concurrenten. De nationale schaatskampioene Stien Kai ser, derde in de strijd om het wereldkam pioenschap, die op 6 en 7 februari in Fin land is gehouden, is dinsdag in Nederland teruggekeerd. Reeds op het vliegveld Zes tienhoven wachtte haar een huldiging. De vice-voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond, jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford, bood haar hier bloemen aan. In de avonduren volg de een muzikale rondrit door Delft, waar bij Stien Kaiser in een open landauer was gezeten. Op het stadhuis werd zij namens het gemeentebestuur gehuldigd door bur gemeester D. de Loor, die haar een ge beeldhouwde sportfiguur aanbood. Vele an dere sprekers, onder wie de heer J. Haan appel namens de K.N.S.B. volgden met ge schenken. VOETBAL Een Westduits selectie voetbalteam heeft dinsdagavond te Duis burg een oefenwedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub Chelsea met 01 ver loren. gezegd op een toon, die gepaste trots ver raad. De tulp bloeit immers en de bol wordt groter. De prijzenkast (aan de bui tenkant van de winkel van bestuurslid Ree) ook. De ijver van De Spartaan strekte zich niet alleen uit tot ledengroei, maar ook tot het zoeken van een goede accommodatie. De oude speedwaybaan was genoopt te verdwijnen. De nieuwe sintelbaan (27 mei officieel in gebruik) noodt tot goede pres taties. De uitnodiging is door de KNAU al aanvaard, want deze wees behalve de openingswedstrijden (met de nationale top op 27 mei) ook al de drie districtenwed strijd (Noordholland-Zuidholland en Zuid) en een international ontmoeting (de juiste datum wordt nog bepaald) aan de Lisser vereniging toe. Aan het eind van de vierde dag van de vijfde testmatch tussen Zuid-Afrika en Engeland zag het er naar uit, dat het duel in een draw zou gaan eindigen. De Engelsen hadden als antwoord op het Zuidafrikaanse eerste inningstotaal van 502 een score van 435 runs laten bijschrij ven en daarbij de Zuidafrikaanse aanval zodanig opgehouden, dat er nog slechts weinig tijd restte. De springbokken scoor den nog 62 runs voor het verlies van 1 wicket in hun tweede innings en staan nu voor de zware taak op de laatste dag de strijd alsnog tot winst te voeren. Waar schijnlijk zullen de Engelsen zonder moei te op een draw aan kunnen sturen. Op zaterdagavond staan er in het Kre- lagehuis drie wedstrijden in de landelijke basketbalcompetitie op het programma. In de eredivisie krijgt Flamingo's de gelegen- heind revanche te nemen voor de eerder in dit seizoen tegen debutant Wilskracht geleden nederlaag. Antilopen krijgt in de eerste klasse A de gelegenheid zich voor eigen publiek weer eens van zijn beste zijde te laten zien. De strijd gaat tegen het Helderse FAC, dat in theorie nog steeds tot de kampioensgegadigden be hoort. Als Typhoons dezelfde vorm kan tonen als afgelopen week, ligt een over winning op het Amsterdamse Monark, dat vorig seizoen nog in de eredivisie uit kwam, binnen bereik Het volledige programma luidt: Donderdagavond: Dames: 7 uur. White Stars 4Exercitia 2; 8 uur: Akrides White Stars 2; Heren: 7 uur: HCK 4Ra- piditas; 8 uur: Antilopen 2HOC 2; 9.15 uur: White Stars 2Sea Devils; Akrides HOC 4. Vrijdagavond: Dames: 7 uur: HOC 5 White Stars 3; 8 uur: HOC 3—HCK; He ren: 7 uur: HOC 3Schoten; 8 uur: Exer citiaOdin; 9.15 uur: Exercitia 3Sea Devils 2; Typhoons 2HCK. Zaterdagavond: Heren eerste klasse A: 8.30 uur: TyphoonsMonark; Antilopen FAC. Heren-eredivisie: 8.45 uur: Flamin go'sWilskracht. In de waterpolowedstrijd HPC 2-VZV, diedaaruit trok HPC naar voren hetgeen re- dinsdagavond voor de tweede klasse in het Sportfondsenbad Haarlem werd gespeeld en gewonnen werd door VZV, hebben de Velsense schutters de HPC-doelman Vrugt veel werk bezorgd. Vele keren sloeg Vrugt de bal tot hoekworp maar hij kon niet voorkomen dat VZV met de eer ging strij ken. Dat ging echter ook niet van een leien dakje en pas in de laatste minuut toen de Heemstedenaren leeg gezwommen waren kreeg de overwinning van VZV ge stalte. Door Jelle Oortwijn kwam VZV met 2-0 voor. Graafeiland verkleinde nog voor het wisselen van doelen de achterstand. Met een speler meer in de aanval verscheen VZV voor het HPC-doel, maar Vellinga schoot tegen de paal. Tot driemaal toe sloeg de HPC-doelman de bal tot hoek worp en het bleef een vruchteloos pogen om het HPC-doel te doorboren. In snel tempo veranderde HPC het spelbeeld. Te gen de verhouding in maakte Dijkstra ge lijk en kwamen de ploegen weer compleet in de strijd. Vrugt bleef de VZV-aanvallen afslaan en sulteerde in een doelpunt van Graafeiland gevolgd door een doorslagbal van Hans Dijkstra zodat VZV met het ingaan van de derde periode tegen een 4-2 achterstand aankeek. Na de hervatting ontging VZV een doelpunt en haalde de HPC-doelman de bal achter uit zijn doel na een schot van Oortwijn. De bal bleef echter kort in het veld want uit een voorzet van Oort wijn schoot Jan Stapper in 4-3. Na het ingaan van de laatste periode begonnen de Heemstedenaren tekenen van vermoeid heid te vertonen. Visman bracht de balans in evenwicht en in de laatste minuut brachten Stapper en Oortwijn (2) de VZV- zege op 7-4. De dameswaterpolowedstrijd DWT 2- Hillegom ging aan de heren wedstrijd voor af. Het doelschieten der Hillegomse dames was wat zwak zodat succes uitbleef. Bij DWT ging dat beter. Do Stokman-Turken burg bleek na een lange afwezigheid haar schotvaardigheid niet verloren te hebben, met 2 doelpunten van haar en 1 van Agnes Korstjens won DWT met 3-0. De uitslag van DWT 2—HVGB 3 was 2-3. „We willen een tehuis zijn voor ieder een. Een sterke vereniging in de bollen streek, die de zaken stevig aanpakt, die de jeugd weet te boeien. Een vereniging met een stabiel bestuursbeleid en actieve leden." Dergelijke zinnen klinken als de wensdroom van iedere voorzitter van wel ke sportvereniging dan ook. Ir. Paardekoo- per, raadslid van Lisse, voorzitter van een voogdijraad, architect, is zo'n praeses. Hij echter kan er prat op gaan, dat in zijn vereniging De Spartaan bijzonder veel naar wens verloopt. De groei van het aan tal leden bij voorbeeld (bij de oprichting 40, januari 1962 90, januari 1963 181, ja nuari 1964 227, januari 1965 333 en giste ren 400). (Van onze sportredactie) Over vijf jaar wil de atletiekvereniging De Spartaan in staat zijn de Prins Hendrik beker (hetgeen het clubkampioenschap van Nederland heren symboliseert) te behalen. De kwaliteit van de leden is daartoe momenteel nog niet toereikend. De kwaliteit op alle atletiekonderdelen moet komen uit de brede laag, die momenteel de jeugd vormt. Vooralsnog moet De Spartaan wat prestaties betreft, die nationaal aanspreken, genoegen nemen met de verrichtingen van de lange-afstandlopers. Piet Beelen is van hen de beste. Klein van gestalte, werkzaam in „de tuin", bezield van het idee om naar Mexico City (Olympische Spelen 1968) te gaan. Piet Beelen, 21 jaar, is een van de drie atletiekmusketiers, die dit seizoen in veldlopen hun meesterschap tonen. Bert Smit, 22 jaar, en Wim van Gerven, 23 jaar, zijn de anderen. Op 7 maart gaan zij in eigen omgeving (de Keukenhof) strijden om het nationale crosskampioenschap. Het wordt voor De Spartaan de organisatie van een eerste nationaal evenement. Piet Beelen hoopt bij het nationaal kam pioenschap op een plaats bij de eerste vijf. De jongen, die als vijftienjarige, „aan me haren er naar toegesleept" met de atletiek begon, en bereid was hard te trainen „omdat het individuele me aan trok", is voorbestemd om marathonloper te worden, maar niet zo lang er als 5 en Op internationale schaatswedstrijden, die dinsdagavond te Trondheim zijn ge houden, heeft onze nationale kampioen Ard Schenk op de 500 meter zijn meerdere moeten erkennen in de Noor Magne Tho massen, die winnaar werd met een tijd van 42,4 sec. Schenk liet 42,5 voor zich af drukken, terwijl de Noor Haugen met 43,3 derde werd. Rudi Liebrechts werd met 43.4 vierde, Kees Verkerk met 43,5 zesde, Modder met 44,2 zevende en Nottet met 44.5 negende. Wereldkampioen Per Ivar Moe bezette met 45,4 de vijftiende plaats. De 5000 meter werd wel een Nederland se overwinning. Daar zorgde Rudi Lie brechts voor, die op een tijd van 7 min. 51,4 sec. uitkwam. De Noorse kampioen Fred A. Maier eindigde met 7,54.0 op de tweede plaats, terwijl Verkerk (7.57,8) en Schenk (8.01.5) zich respectievelijk derde en vierde plaatsten. Moe reikte cok op de 5000 meter niet hoog, hij werd met 8.16.5 negende. Met slechts 0.2 sec. achter stand op de wereldkampioen werd Peter Nottet elfde. Piet Modder, die een val maakte, werd met 8.26.1 elfde. De Nederlanders bezetten in het klasse ment de ereplaatsen met Liebrechts, die een totaal van 90.540 punten had, op de eerste plaats en Ard Schenk met 90.650 punten op de tweede. Thomassen was met 90.720 punten vierde en Verkerk met 91.880 punten vijfde. 10 kilometer-loper voldoende eer te be halen valt en mogelijkheden zijn. Beelen, die in De Zilk woont, en zeven maal in de week twee uur per dag traint, is met zijn aanleg voor de lange afstand een belangrijk pupil van trainer Gijs Re- wijk, die als 29-jarige zelf nog traint voor het marathonkampioenschap. Rewijk, sportleraar na twee jaar CIOS waarvoor hij het beroep van timmerman eraan gaf, heeft voorts in Wim van Gerven en Bert Smit atleten, die met Beelen in staat moe ten worden geacht het clubkampioenschap te behalen bij de veldloopkampioenschap pen op 7 maart. Smit en Van Gerven be oefenen de atletieksport beiden pas drie jaar. De diensttijd bezorgde hen interesse in die sport. Van Gerven zonder een spor tieve ondergrond in andere taken te heb ben, Smit na zes jaar (goed) voetbal en twee jaar wielrennen (als vriend van Bart Zoet). Zowel Beelen, Smit als Van Gerven maakten vorig seizoen deel uit van Ne derlandse landenploegen. De aanleg voor de lange afstand wordt hun toegeschreven in verband met hun werkkring. „De lan ge afstand vergt een zware training. Jon gens uit De Bollenstreek, die lang en stug werken kunnen dat opbrengen", meent voorzitter Paardekooper van De Spartaan. Behalve Beelen, Smit en Van Gerven staan jongeren als Vernooy en Meeuwis- sen klaar om het te bewijzen. Het aantal actieve heren en damesleden is slechts een kwart van het totaal van De Spartaan. De grootste aanwas boekt de vereniging bij de jeugd. „Er is genoeg ta lent in Nederland, maar de atletiekclubs pakken het verkeerd aan, laten jong talent te lang ongemoeid" is de opvatting in Lis se. Het is een fout, die geconstateerd werd en die zelf angstvallig wordt vermeden. In tegenstelling tot het gros van de andere verenigingen immers werft De Spartaan niet alleen actieve leden aan onder de twaalf- en dertienjarigen, maar reeds bij de jeugd van 6 en 7 jaar. De Spartaan kan de jeugd aantrekken omdat het beschikt over en ook dat is een opvallend verschijnsel in sportkrin gen een grote groep gediplomeerde jeugdtrainers, die de goed betaalde 6-/ 8 per uur) hoofdoefenmeesters Gijs Rewijk en P. van der Pal kunnen bijstaan. Het kader omvat (bestuur plus trainers en commissieleden) dertig personen. Deze atletiekvereniging kan de leden (uit de gehele Bollenstreek en Haarlem mermeer) 2 uur per week training bieden in een zaal. Tachtig percent maakt regel matig gebruik van die mogelijkheid. De andere twintig percent komt jaarlijks in aanmerking voor een beoordeling door het bestuur waarbij de „papieren leden" wor den uitgezocht en aangeraden te vertrek ken. Voor hen is de uitgave van 6.000 voor trainers en trainingsgelegenheden jaarlijks niet bedoeld. Het aantal leden van De Spartaan heeft, in grafiek gebracht, de vorm van een bol met 6 jaar als diepste punt en oneindig als hals en opening. Daaruit bloeit een tulp (clubembleem) wordt in bestuurskrin- gen van De Spartaan met een glimlach De loting voor de halve finales in de toernooien om de Europese voetbalbekers, respectievelijk voor landskampioenen en bekerwinnaars, zal op 23 maart in Rome worden gehouden. Hans Kraay van Feijenoord is gister avond gestart met de conditietraining voor de Nederlandse hockevploeg. Hier neemt hij de BMHC-er Offers (r.) voor de eerste maal bii de se lectie en een van diens collega's onder handen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19