Erhard staat voor hete vuren in debat van Westduitse Bondsdag Socialist Karl Mommer beschuldigt Schröder HET WEER Weer my ster ie-vliegtuig op Schiphol geland Sovjet-Unie eist van V.S. terugtrekking uit Vietnam Gesprek Bouw- CAO zit vast UST Nieuws voor u... Scherk Gezichtsmelk! SCHERK Kabinet is het nog niet eens over TV-bestel Op zoek naar interessante lading Gouden RAI morgen open Pellenaars met 2 ploegen in Ronde van Nederland Militairen blijven de baas in Saigon Hoogbejaarde vrouw na aanrijding in Beverwijk overleden Roof in Overveen op klaarlichte dag J. C. Kooyman directeur van coöperatie JAN VAN DER VOSSEN W.A. VERWOERD en ZONEN Geschut R.A.I. stand 5 Automobielbedrijf Botermarkt 5 - Tel. 10399-20449 HAARLEM NAPPA- EN SUÈDE JASJES Meer wind Deus ex machina Argonaut bestemd voor pelgrimsvluchten Het woord is aan In de krant van heden: Nieuw kabinet Misdadigers als bankiers in de Ver. Staten pagina 7 KOLEN f, Tel 8166 50e JAARGANG NUMMER 89 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI D E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mij® BONN (AP en Reuter). „Ik voel me bij de neus genomen door minister Schröder", zei gisteren het Westduitse socialistische Bondsdaglid Karl Mom mer. Volgens hem had de minister van Buitenlandse Zaken de vorige week woensdag het advies gevraagd van de buitenlandse commissie in de Bondsdag, alsof er nog geen besluit over stopzetting van de wapenleveranties aan Israel was genomen. Later bleek, dat het besluit toen al gevallen was. Uit Jeruzalem is vernomen dat Israel het verloop van de wrijving tussen Bonn en Cairo zal afwachten alvorens verder te reageren op West-Duitslands voor nemen de wapenleveranties aan Israel te staken. Voorlopig zal de persoonlijke boodschap van kanselier Erhard onbe antwoord blijven. Een Amerikaanse kledingfabriek „Bota ny Industries", heeft meegedeeld, dat zij zich aangesloten heeft bij een campagne tot vermindering van de Westduitse uit voer naar Amerika uit protest tegen het stopzetten van de wapenzendingen naar Israel. Twee Amerikaanse hemdenfabrie ken hebben de vorige week een soortge lijke beslissing genomen. De moeilijkheden voor de regering in Bonn, aldus onze correspondent aldaar, door het komende bezoek van D.D.R.'s sterke man Walter Ulbricht aan Cairo, en het daaruit ontstane bankroet van de West duitse politiek in het Nabije Oosten, spitste rich nog toe. Advertentie Hoe reinigt en stimuleert u uw huid 't best? Speciaal voor de niet meer zo jeugdige en de droge huid is er nu Scherk Gezichts melk. Dringt diep in de poriën, maar is toch mild. Verwijdert alle stof en reinigt grondig, zonder huid-irritatie. Scherk Ge zichtsmelk... nieuw, ideaal, onmisbaar. Royale flacon ƒ4,95. Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSCSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden, maar ook op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. In de nacht overwegend lichte vorst, mor genmiddag temperaturen iets boven het vriespunt. Aanvanke lijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige noord oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het ziet ernaar uit dat bondskanselier Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken Schröder zich nu ook tegen stijgen de onrust binnen de politieke partijen te weer zullen moeten stellen. Vandaag wordt in de Bondsdag een debat over de kwestie gehouden waarbij de socialisten zeker al hun geschut in stelling zullen brengen. Bondskanselier Erhard confereerde gis termiddag in het Bundeshaus met de bondsdagfractie van zijn partij, de C.D.U.- C.S.U. Hij riep bij die gelegenheid de steun in van de westelijke mogendheden bij 't handhaven van West-Duitslands po litiek in het Nabije Oosten. Erhard ver- DEN IIAAG Het kabinet heeft zich vanmorgen opnieuw met het vraagstuk van een nieuw televisiebestel beziggehou den. Minister Bot van O. K. en W. heeft een ontwerpnota hierover opgesteld, maar zijn medeministers hebben er nog geen eenstemmig oordeel over. In de afgelopen dagen zijn er besprekingen gevoerd tus sen leden van verschillende fracties en le den van het kabinet. Vandaag zal waarschijnlijk nog geen de finitief oordeel over de ontwerpnota van minister Bot worden uitgesproken. Daar aan zullen waarschijnlijk nog één of twee vergaderingen van de ministerraad worden gewijd. Indien overeenstemming wordt be reikt, zal deze waarschijnlijk niet eerder dan volgende week donderdag bekend kun nen worden gemaakt. zuimde daarbij te vermelden waaruit deze politiek dan wel bestaat. De bondskanse lier baseerde zijn verzoek om hulp op de omstandigheid, dat de Sovjet-Unie in de neutrale wereld bezig zou zijn met een groots opgezet offensief ten gunste van een betere diplomatieke positie voor de D.D.R. De westelijke mogendheden werden er met name toe opgeroepen het alleenver- tegenwoordigingsrecht van de Bondsrepu bliek in het Nabije Oosten te verdedigen. Oud-bondskanselier Konrad Adenauer, die er een gewoonte van heeft gemaakt steeds weer in de hitte van de strijd als een deus ex machina te verschijnen, zorg de gisteren opnieuw voor een verrassing. Hij liet verklaren dat niet hijzelf met de toenmalige Israëlische premier Ben Goerion in 1960 (in het Waldorf-Astoria hotel in New York) tot een geheime over eenkomst over de wapenleveranties aan Israel was gekomen, zoals tot nu toe alge meen wordt aangenomen. Adenauer meld de nu, dat de besprekingen over het ver drag „op verzoek van een bevriend land met zijn medeweten en zijn toestemming door andere persoonlijkheden gevoerd" waren. Adenauer beroept zich erop, dat de frac ties van alle partijen in de Bondsdag in dertijd op de hoogte zijn gesteld van het verdrag en dat deze fracties toen hun in stemming met het afgesprokene hadden betuigd De S.P.D. liet daarop onmiddel lijk verklaren, dat de socialisten pas twee jaar na de ondertekening van het verdrag op de hoogte waren gesteld. Het werkte toen al op volle toeren voegde de woord voerder van de S.P.D. eraan toe: „Wie toen nog op tegenspraak zou zijn uit ge weest, had de verantwoordelijkheid gedra gen voor de uiterste consequenties van zijn critiek." Socialisten zullen deze door hen gesuggereerde Adenauer-chantage vandaag in het Bondsdagdebat zeker uit spelen. Van de zijde van de C.D.U. is meege deeld dat de toenmalige, inmiddels over leden socialistische leider Ollenhauer kort nadat de overeenkomst was getekend op de hoogte was gebracht. Ollenhauer zou geen bezwaar hebben gemaakt. (Van onze redacteur in Amsterdam) Op Schiphol is gisteravond een Ameri kaans vliegtuig van het type D.C.-4 aan gekomen. Het had geen lading aan boord. De eigenaar van het vliegtuig, de Amerikaan Hoyer, was meegekomen, omdat hij een brief van de luchtvaart makelaar Robert Farquhar had gekregen, waarin hem een interessante lading werd beloofd. Over de aard van deze lading was nog geen overleg gepleegd. Omdat de dienst luchtvaart van de rijkspolitie nog zoekt naar de achtergron den van de zogenoemde wapensmokkel-af- faire, waarover gisteren ondermeer de heer Farquhar zelf is verhoord, is bijzon dere aandacht besteed aan het nieuwe vliegtuig. Het behoort tot de luchtvaart maatschappij „Pasco Airlines" met als thuishaven Miami. De eigenaar, de heer Hoyer, heeft de politie gezegd over drie vliegtuigen te beschikken, doch zich nog nimmer met wapenvervoer te hebben in gelaten. Van de smokkel-affaire, die de laatste dagen aan het licht is gekomen, scheen Hoyer, evenmin als zijn beman ning, iets af te weten. Zij kennen echter de gearresteerde luchtvaartmakelaar B. D. en gezagvoerder Burger van de in Am sterdam op terugkeer naar de Verenigde Staten wachtende bemanning van de Su per Constellation, die in Malta is gestrand. T elefoontje Die Super Constellation, die op 3 febru ari van het Limburgse vliegveld Beek met een lading parachutes naar Praag vertrok om, na aldaar wapens te hebben ingela den, door te vliegen naar Afrika, is het enige vliegtuig dat de United States Air ways bezitten, zo is de rijkspolitie geble ken. Over het Argonaut-vliegtuig, dat acht dagen geleden op Schiphol arriveerde en wegens registratieproblemen aan de grond is gebleven, heeft kapitein E. E. Gerrit sen van de rijkspolitie een telefoontje ge kregen van de Engelsman Austin. Deze zei directeur te zijn van de „Spincraft Air ways Corporation" en eigenaar van de Argonaut, die hij echter aan de Ameri kaan Lucien Picket van de United States Airways heeft verhuurd. Baron Inmiddels is overigens nog een nieuwe figuur opgedoken: de Londense zakenman baron Ferdinand von Waynaghy, die ook zegt eigenaar van de Argonaut te zijn. Aan een verslaggever van de Daily Mail ver klaarde de in Heme Bay wonende baron: „Ik koop en verkoop vliegtuigen en sche pen. Ik zou nooit het risico willen lopen in een internationale smokkelzaak verzeild te raken, en ik heb dan ook niets te verber gen." Hij vertelde dat hij de Argonaut vijf maanden geleden van de Canadese maat schappij heeft gekocht, hem eerst wilde verkopen, maar later besloot hem te ver huren aan een chartermaatschappij voor pelgrimsvluchten naar heilige plaatsen. Er waren geen plannen het vliegtuig voor een ander doel te gebruiken. De baron, die zijn titel van zijn Oosten rijkse vader erfde, zegt dat het toestel Pa namese registratie had gekregen, maar dat dit enige verwarring had gegeven in verband met de Britse export-vergunning, die was verleend toen het toestel nog Cana dese registratietekens voerde. De Paname se tekens, die over de Canadese heen wa ren geschilderd, moesten toen weer wor den overgeschilderd met Canadese tekens om overeenstemming met de export-licen- sie te bereiken. „Dit heeft waarschijnlijk het mysterie in Nederland veroorzaakt" zegt de baron. „Maar het is dus gemakkelijk te verkla- Op de foto boven de 4 gearresteerde samenzweerders, die (zie onderste foto) respectievelijk het vrijheids beeld, de vrijheidsklok en het Wash ington-monument wilden opblazen. Het zijn van links naar rechts de 28- jarige Collier, de 32-jarige Bowe, de 22-jarige Sayed en de 28-jarige Ca nadese mejuffrouw Duclos. (Zie ook pagina 3). - Prinses Christina viert morgen haar achttiende verjaardag. Foto E. Posthuma de Boer Herbert Spencer: Beschaving is de opgang uit een vage, ongeordende massaliteit naar een duidelijke, geordende verscheiden heid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Topsij 4 Uit stad en omgeving4, 5 Sport 6, 19 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 RAl-nieuws 13, 15, 17 Ferdinand 20 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's 9» Morgen opent de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Auto mobiel-Industrie" haar vijftigste ten toonstelling in het nieuwe RAI- gebouw aan het Europaplein in Amsterdam-Zuid. De „Gouden RAI" duurt tot en met zondag 28 februari. Ze is doorlopend geopend van 10.00- 17.00 uur en, met uitzondering van de zondagen, ook 's avonds van 19.00- 22.00 uur. Op de meeste stations van de Nederlandse Spoorwegen is een goed koop gecombineerd biljet verkrijg baar, dat recht geeft op vervoer van en naar de hoofdstad, onbeperkt vrij vervoer op alle gemeentelijke tram-, bus- en veerdiensten (dagkaart) en toegang tot de tentoonstelling. (Beverwijk 5,10, Haarlem 4,40, Heemstede-Aerdenhout 4,65, Sant poort-Zuid 4,70, Velsen-IJmuiden- Oost 5,05 en Zandvoort 4,90). Van het Centraal Station rijdt tramlijn 4 naar het Europaplein. Meer nieuws over de RAI op de pagina's 13, 15 en 17. Kees Pellenaars zal met twee ploegen deelnemen aan de Ronde van Nederland, die van 12 tot en met 15 mei wordt gehou den. Hij ziet af van deelname aan de Ronde van Spanje en de ronde van Italië. Pelle naars zal zelf een ploeg leiden, de ande re komt onder Joop Simons aan de start, maar bevat alleen renners, die in Pelle naars' extra sportieve merk zijn opgeno men. MOSKOU (AP, AFP en Reuter). De Russische regering heeft blijkbaar haar beleid in de crisis in Zuidoost-Azië be paald. Premier Kosygin heeft dinsdag in een zeer scherpe verklaring de terug trekking van alle Amerikanen uit Zuid- Vietnam geëist. Dat gebeurde na langdurige geheime besprekingen tussen Kosygin en partijse cretaris Breznjev. De „Izvestja" het of ficiële Russische regeringsbiad wijdde zijn gehele eerste pagina aan de verkla ring. Deze was vervat in een boodschap van de Russische regering aan een con ferentie in Cambodja Een van de passages luidt: „de voor naamste hindernis voor de normalisering van de situatie op het Indochinese schier eiland is thans de reactionaire politiek van de Amerikaanse imperialisten. De Sovjet- Unie eist met beslistheid dat de Ameri kaanse troepen en het Amerikaanse mili taire materiaal uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken, dat de militaire provoca ties tegen de democratische republiek van Noord-Vietnam, tegen Laos en tegen Cam bodja worden gestaakt en dat zal worden afgezien van elke militaire interventie in de binnenlandse aangelegenheden van In- do-China". Het negende Zuidvietnamese kabinet in zestien maanden is dinsdag in functie ge treden. De nieuwe premier, de 56-jarige voormalige minister van Buitenlandse Za ken Phan Hoey Quat, heeft onmiddellijk aangedrongen op vernietiging van alle „bases voor communistische agressie" in het land. Politieke waarnemers zijn van mening, De 92-jarige mevrouw A. P. van der Werf uit het woonwagenkamp te Bever wijk, is gistermiddag in het Rodekruiszie- kenhuis aldaar overleden, nadat zij gister morgen verwondingen had opgelopen bij een aanrijding in de Beverwijkse Bree- straat. Mevrouw Van der Werf wilde dinsdag morgen omstreeks halftien de Breestraat oversteken. Zij lette daarbij kennelijk niet op het verkeer en werd aangereden door een personenauto, die door een 37-jarige man uit Heemskerk werd bestuurd. Aanvankelijk leek het, dat de hoogbejaar de vrouw er met een gebroken linkerbeen en enkele niet zeer ernstige uitwendige verwondingen van af was gekomen. Zij werd naar het Rodekruisziekenhuis ver voerd, waar zij werd opgenomen. Enkele uren later is zij daar overleden. Dinsdagmorgen om elf uur is in een wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen een man binnengedrongen door een slaapkamerdeur die op de tuin uit komt. De bewoonster trof tot haar schrik de man in de kamer aan, terwyl hij een pistool in de hand had. De indringer eiste geld, waarop de vrouw hem een rijksdaalder, die zij bij zich had, gaf. De man verdween via de Westelijke Randweg in de richting Haarlem. De politie wilde in het stadium waarin het onderzoek zich thans bevindt, nog geen signalement bekendmaken. dat de werkelijke macht in handen blijft van de militaire raad onder leiding van generaal Ngoeyen Khanh. In een radiorede heeft Khanh voor de strijdkrachten het recht voorbehouden in elk politiek geschil „bemiddelend" te kunnen ingrijpen. In Saigon is bekend gemaakt dat een tweede batterij Amerikaanse Hawk-raket- ten op de basis Danag bij de Noordviet- namese grens opgesteld. De Britse premier Wilson heeft dinsdag ochtend met de Amerikaanse ambassa deur in Londen, David Bruce, gesproken over de crisis in Vietnam. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, was daarbij aanwezig. Stewart had maandagavond een onderhoud met zijn onderminster George Thomson, die in Moskou de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, heeft ontmoet. De onderhandelingen over een nieuwe Rouw-CAO, die per 1 maart moet in gaan, zijn volledig vastgelopen. De wrijfpunten zijn het doorbreken van het tariefplafond van 35 percent en het uit betalen van het ziekengeld voor de eer ste dag bij een ziekteperiode van vier dagen of langer. De werkgevers willen het maximum-tarief niet hoger stellen. Zij willen de uitbetaling van de eerste ziektedag schrappen. De vakbonden menen dat dit laatste een terugdraaien van de arbeidsvoorwaarden is. Er kwam wel een akkoord over een loonsver hoging van 5 percent. De loongroepen 1 tot en met 5 zouden per uur 13 tot 20 cent naar boven gaan. Tot directeur van de coöperatie Zaan- streek-Kennemerland is benoemd de heer J. C. Kooyman te Velsen-Noord, adjunct directeur van de coöperatie. Hij volgt de heer G. Oosterbaan op, di® benoemd is tot burgemeester van Zaandijk. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 iaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1