Schüle was lid van de Hitlerpartij Lagerhuis waakt angstvallig over privileges van zijn leden „Pegasus" laat zich bekogelen door partikels Albanië poogt impasse in VN te doorbreken Samenzwering in New York om Vrijheidsbeeld op te blazen Groot-Brittannië niet bij EEG op voorwaarden van De Gaulle Wilson wil een brug slaan tussen Euromarkt en EVA Weer Chinese kernproef te verwachten snel van af CITOSIL Wie heeft wil er Van dag tot dag Siamese tweeling in V.S. gescheiden <~Praatótoel OSRAM sneJLTABLETTEN r WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 lampen Niet-leden Schade Kort nieuws Galop een Ritmeester van onmiskenbaar ras. Een sigaar, die favoriet is bij rokers van een geurige maar toch lichte kwaliteits-sigaar Aanslag in Vaticaanstad Urguplu tot premier van Turkije aangewezen Cp cis André Peters Dat kan: met nieuwe Citosil Griep eist vlugge, zekere verlich ting. Daarom bij eerste kou of koorts: de nieuwe Citosil snel- tabletten. Een Citosil sneltablet is waarschijnlijk de snelste griep- bestrijder die u zonder recept kunt krijgen. Citosil begint zijn goede werk al binnen 2 minuten, tot pijn en koorts en griep weg zijn. Citosil sneltabletten: de moderna formule met vitaminen Bi en C, zo belangrijk om de weerstand ta verhogen. Juist bij griep! Buisje van f -4 20 stuks II.™ Waartoe overspannen nationalisme kan leiden, heeft helaas wijlen pater J. Smit moeten ondervinden, die tijdens een dis cussie met een Indonesische overheids functionaris op West-Irian onverhoeds door deze is neergeschoten. De reconstructie van deze droevige ge beurtenis, voor zover deze via Djakarta is achterhaald, maakt duidelijk dat de moor denaar Imbai, plaatselijk hoofd van het Indonesische bestuur, gewikkeld was in een gesprek over de toekomst van de Pa poea. De argumenten van pater Smit zijn moeilijk terug te vinden, maar ze moeten dermate steekhoudend zijn geweest dat Imbai voelde, ongelijk te hebben. Een be schaafd mens met een gezonde geest geeft dan zijn ongelijk toe of tracht nieuwe en betere tegenargumenten te vinden. Een mens die niet valt onder deze categorie, trekt zijn wapen en schiet. Imbai ging waarschijnlijk voor die ca tegorie verloren door een zogenaamde „indoctrinatie-cursus" die hij op Java on derging. Indoctrinatie is in dit geval een mooi woord voor vergiftiging des geestes. De afloop van het treffen tussen pater Smit en Imbai getuigt dat duidelijker dan wat ook. Het gif van het extreme natio nalistische denken heeft zijn uitwerking niet gemist. Pater Smit heeft de discussie gewonnen, maar Imbai leeft en pater Smit is dood. Zo gaat het niet alleen in West-Irian de martelaren der redelijk heid, humaniteit en logica zijn ontelbaar, overal ter wereld. De Duitse bondskanselier Erhard rekent op steun van de Westelijke mogendheden voor zijn zigzagkoers tussen de Arabische klippen door. Hij doet dat onder het argu ment dat ook de Westelijke vrinden geen erkenning van Oost-Duitsland wensen, om dat zij zich eens verklaard hebben voor het idee, dat West-Duitsland geheel Duits land vertegenwoordigt. De logica van deze redenering leidt tot de conclusie, dat de Westduitse Bondsre publiek geheel Duitsland vertegenwoor digend ook de gehele last van de Duitse rehabilitatie draagt en dat de daden van Bonn tegenover Israel gelden voor geheel Duitsland. Dan weet de buitenwereld nu dus, dat geheel Duitsland bereid is de Jood- le staat even volledig in de steek te laten »ls het Duitse volk indertijd in meerder heid de individuele Joden heeft gedaan. Advertentie BONN Oberstaatsanwalt Erwin Schüle, leider van de centrale ter opsporing van nazimisdadigers in Ludwigshafen, erkende dinsdag cp een persconferentie in Stutt gart, dat hij vanaf 1937 lid van de NSDAP is geweest. Hij verklaarde ten overvloede dat hij in 1933 tot de SA was toegetreden. De Oostduitse regering had „onthullin gen" over Schüle's nationaal-socialistische antecedenten gedaan, toen deze vorige week in Warschau was om daar naar nieu we documenten te zoeken, die de opspo ring van nog vrij rondlopende nazimisda digers zouden kunnen bespoedigen. Na het bekend worden van Schüle's an tecedenten ontspon zich aanvankelijk een bizarre comedie. Zowel het ministerie van Justitie in Baden-Württemberg als Schü le's echtgenote verklaarden eenstemmig, dat Schüle inderdaad lid van de NSDAP was geweest. Schüle zelf bestreed echter vanuit Warschau heftig de aantijgingen uit Oost-Berlijn. In Stuttgart verklaart hij nu dit te heb ben gedaan, omdat anders „de geloof waardigheid van zijn werk in Polen twij felachtig had kunnen worden". Hij vroeg zich daarbij blijkbaar niet af hoe het nu met de geloofwaardigheid is gesteld van zijn medewerkers, die ter verdere navor sing nog in Warschau zijn achtergebleven. fVan onze correspondent) LONDEN De speaker, voorzitter, van het Lagerhuis heeft dinsdagavond besloten een door een conservatief lid tegen het Labour- lid dr. Patrick Duffy ingediende klacht voor te leggen aan de uit leden van alle partijen bestaande commissie voor de be scherming van de parlementaire privile ges. De commissie moet waken over het gezag, de waardigheid en de reputatie van het Huis. Dr. Duffy heeft in een rede de Conser vatieven, die zo rumoerig zijn geweest tij dens de onlangs gevoerde twee grote de batten, ervan beschuldigd „halfdronken" te zijn geweest. Hierdoor heeft Duffy de „goede naam en eer" van het Lagerhuis aangetast. Het Lagerhuis kan hem op grond van een uitspraak van de genoemde commis sie op verschillende manieren straffen. In 1947 werd de Labourafgevaardigde Alligha van zijn zetel beroofd naar aanleiding van een artikel dat hij had geschreven en waarin hij beweerde dat lagerhuisleden vertrouwelijke inlichtingen aan de pers ga ven voor geld of onder invloed van alco hol. Ook niet-leden kunnen door het Lager huis ter verantwoording geroepen worden, indien zij zich schuldig maken aan „ver achting van het Huis". In de afgelopen ja ren moesten enkele journalisten, onder wie een hoofdredakteur, voor de „barrière van het huis" verschijnen de horizontale streep op de vloer die de grens vormt van het Huis. Duffy, de man die thans op het matje wordt geroepen is een universiteitsdocent, die zijn uitval heeft gedaan waarschijn lijk omdat hij nog een vreemdeling is in dit Jeruzalem. Sprekende over de „half dronken" leden en niet beseffende dat er een verslagge ver aanwezig was, had hij er verontwaar digd aan toegevoegd: „het was afschuwe lijk dit te moeten aanzien". De toestand waarin zij zich bevonden hinderde niet al leen het debat, maar bedreigde het be staan van het parlement zelf". Duffy had uitsluitend de op de lange achterbanken zittende Conservatieven be doeld, niet de oppositieleiders, die zich waardig hadden gedragen. Het gehuil en gejoel van de anderen hadden de redevoe- KAAP KENNEDY (Reuter, DP A en AFP) In de Verenigde Staten is giste ren met behulp van een „Saturnus-1-"- raket hun tot dusver grootste wetenschap pelijke kunstmaan, „Pegasus" genaamd, in een baan om de aarde gebracht. De nieuwe satelliet heeft twee rechthoe kige vleugels met een spanwijdte van bij na dertig meter en een oppervlakte van 214 vierkante meter. Deze vleugels heb ben zich, nadat de kunstmaan in een baan om de aarde was gekomen, ontvouwd. Ze zullen gegevens leveren over de meteo rietendichtheid in de ruimte, die van groot belang is voor ruimtevaarders. De Amerikaanse geleerden zullen door de Pegasus meer te weten komen over de micro-meteorieten, die met snelheden van tussen de 32.000 en 220.000 kilometer per uur door de ruimte vliegen. Volgens het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruim tevaart (NASA) komen per etmaal enke le duizenden tonnen micro-meteorieten, waarvan het merendeel niet groter is dan een zandkorrel, op aarde neer. Een nog veel groter aantal van deze deeltjes ver brandt bij het binnenkomen van de damp kring. De wanden van bemande ruimte voertuigen dienen natuurlijk tegen een bombardement van deze micro-meteorie ten bestand te zijn. De vleugels van de „Pegasus" zijn be dekt met uiterst dunne lagen metaal en voorzien van meetapparatuur, die gege vens moet vergaren over het aantal malen dat de vleugels door de partikels getroffen worden en de snelheid waarmee dit ge beurt. Het was gisteren de achtste maal, dat een „Saturnus-l"-raket werd gelanceerd. In de komende maanden zullen met deze raketten nog twee „Pegasus"-satellieten in een baan om de aarde worden gebracht. De „Saturnus-1" is de voorloper van de nog grotere superraket „Saturnus-lb" waarmee men in de toekomst interplane taire vluchten wil maken, en de „Saturnus- 5", de 112 meter lange monsterraket die voor 1970 drie astronauten naar de maan moet zenden. ringen van premier Wilson en andere mi nisters uitermate bemoeilijkt. De nieuweling Duffy had blijkbaar niet begrepen dat de oude parlementaire rotten wel tegen een stootje kunnen. Het gaat vaak in het Britse parlement als in een Shakespeariaans stuk toe. Gemoedstem mingen in alle contrasten komen er tot uiting. Stoom afblazen kwam tijdens de debatten aan beide kanten voor. Dit alles nam niet weg dat de Liberalen een protestmotie indienden, waarin zij ver klaarden dat deze herrie waarin zich niet alleen Conservatieven maar ook Labourle- den hadden schuldig gemaakt, het Parle ment onwaardig is. Duffy heeft zijn eigen populariteit extra grote schade gedaan door in zijn puritein se ijver zover te gaan dat hij de bar tij dens belangrijke debatten om half acht wil laten sluiten, in plaats een half uur na het einde van de vergaderingen. Het La gerhuis, „de beste club van Londen", is bevoorrecht, omdat voor de daar verkrijg bare drank de irriterende sluitingsuren een groot deel van de middag en een deel van de avond niet gelden. Drank is dan ook niet onbekend in dit milieu. Duffy zal voor de commissie degenen, die door hem werden aangetijgd met name moeten noemen en bewijzen dat zij inder daad „halfdronken" zijn geweest. Toen de speaker opstond om zijn beslissing dat een onderzoek nodig was, bekend te maken moest dr. Duffy volgens gebruik de zaal verlaten. Hij mag pas terugkeren als de commissie over zijn geval heeft beraad slaagd. De Labour-meerderheid die tot drie is teruggebracht is daardoor tot twee ingekrompen. NEW YORK (AFP) Albanië heeft dinsdag in de Algemene Vergadering van de VN hoofdelijke stemming gevraagd over een voorstel tot hervatting van de normale gang van zaken in die vergade ring. De Albanese afgevaardigde Halim Budo zei dat zowel de Ver. Staten als de Sov jet-Unie schuldig zijn aan de onbevredig de gang van zaken. Zijn voorstel werd met applaus begroet. Assemblée - voorzitter Quaison - Sackey verzocht de Albanese afgevaardigde het voorstel in te trekken. Deze weigerde en drong aan op onmiddellijke stemming. De voorzitter verklaarde toen het voor stel buiten de orde. Het had bovendien schriftelijk en niet mondeling moeten wor den ingediend. Hij zei te kunnen begrijpen hoezeer de kleine en de middelgrote lan den de impasse over het stemrecht betreu ren, maar het was op hun verzoek dat over eengekomen was op deze zitting een krachtmeting te vermijden. Nadat nog enkele sprekers te kennen hadden gegeven zich over het Albanese voorstel te willen beraden, schorste de voorzitter de vergadering tot donderdag. Verkeer. Bij een botsing tussen twee bus sen op de snelverkeersweg Istanboel-An- kara zijn maandag negen doden en 55 gewonden gevallen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan dichte mist. WASHINGTON (Reuter en AFP) Het FBI heeft gisteren bekendgemaakt, dat in New York drie mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die het Washingtonmonu- ment, het vrijheidsbeeld en de vrijheids- klok wilden opblazen. Het Washington-monument is een 169 meter hoge obelisk in het centrum van de Amerikaanse hoofdstad, het vrijheids beeld staat naar bekend op een eiland bij de haven van New York en de vrijheids- klok, een symbool van de Amerikaanse onafhankelijkheid, bevindt zich in Phila delphia. Gearresteerd zijn drie negers en een blanke vrouw uit Canada. F.B.I.-agenten hadden in samenwerking met de New Yorkse politie een grote boeveelheid dynamiet en ontstekingsappa raten gevonden, die begraven was op een terrein in de Bronx, een wijk in New York. Volgens F.B.I.-directeur, Edgar Hoover, vormt de vondst slechts een ge deelte van de door de samenzweerders verzamelde explosieven. De vier aangehoudenen worden beschul digd van een samenzwering met het doel, regeringseigendommen te vernielen. Zij kunnen maximaal tot tien jaar gevange nisstraf en een boete van tienduizend dol lar worden veroordeeld. De arrestanten zijn: een 28-jarige Cana dese woonachtig in Montreal, een 28-jarige neger uit Boston, een 32-jarige Castro-ge- zinde neger voormalig student, nu judole raar en een 22-jarige neger, die verleden jaar in Washington studeerde. De drie negers maken deel uit van het „front ter bevrijding van de negers", een organisatie die volgens de politie van New York zeer actief en linkser georiënteerd is dan de meest extremistische negeror ganisaties. Men vermoedt dat de drie mannen ook sympathiseren met de Chine se communisten. Advertentie GALOP IS VOOR KENNERS LONDEN Premier Wilson van Groot- Brittannië heeft dinsdagavond in het La gerhuis degenen die de optimistische ver wachting koesterden, dat de Labourrege- ring thans iets meer geporteerd zou zijn voor Engeland's aansluiting bij de EEG, een koude douche gegeven. HU verklaarde dat er in Labour's negatieve houding in deze zaak niets is veranderd. Labour blijft erbij dat het alleen op eigen straffe voorwaarden en niet op die van president De Gaulle aansluiting bij de Euromarkt zal overwegen. Parijse reacties op de betere verstand houding met Londen hadden reeds duide lijk gemaakt dat president De Gaulle er niet aan denkt, water in de wijn te doen. Dat de president en premier Wilson el kaar thans schijnen te hebben gevonden is het gevolg van het feit dat beiden niets voelen voor een politieke integratie, maar wel voor praktische functionele samenwer king tussen Frankrijk en Groot-Brittannië, zoals bijvoorbeeld op het gebied van de vliegtuigproduktie en de aanleg van de Ka naaltunnel. Ook Michael Stuart, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft dezer da gen verklaard, dat Frankrijk en Groot- Brittannië naar hartelijke en concrete sa menwerking streven, maar dat dit gans iets anders is dan Britse aansluiting bij de EEG. Wilson gaf het Lagerhuis de verzekering dat de regering alles wil doen om verdere economische verbrokkeling in Europa te voorkomen. Ze wil een brug slaan tussen HOUSTON (AP) Twee Amerikaanse kinderen, die tien weken geleden als Sia mese tweeling werden geboren, zijn giste ren na een operatie die vijf uur duurde van elkaar gescheiden. Karen en Kimber- ley Webber werden op 8 december vorig jaar geboren. Hun ouders wonen in de Amerikaanse stad Bay City. De meisjes waren van de borst tot de navel aan el kaar verbonden. Zij deelden met elkaar een groot gedeelte van de leverweefsels en vele bloedvaten in de omgeving van de leve». de Europese vrijhandelsassociatie en de EEG. De heer De Gaulle wil kennelijk thans Londen in zijn door hem geleide nieuwe conceptie van Europa inschakelen om dit sterk genoeg te maken als tegenwicht te gen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De Franse president koestert plotseling warme gevoelens voor Engeland, omdat de Bondsrepubliek zich steviger dan De Gaulle wenst, aan de Verenigde Staten blijft vastklemmen. WASHINGTON (AFP en Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten reden hebben om aan te ne men, dat communistisch China binnen vier weken een nieuwe kernproef zal nemen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie heeft gezegd, dat de Ameri kaanse veronderstelling steunt op „de jongste beschikbare inlichtingen." In de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verder gezegd dat de Amerikaanse rege ring het betreurt, dat er aanwijzingen zijn, dat de leiders van China doorgaan met kemproeven, hoewel velen in de we reld proeven met kernwapens in de damp kring veroordelen. De eerste Chinese kernproef werd op 16 oktober van het vorig jaar genomen. De ze kernproef was van Amerikaanse zijde voorspeld. VATICAANSTAD, (AP) Een bomont ploffing heeft vanochtend vroeg een deel van een zware houten deur vernield in de kazerne van de Zwitserse pauselijke garde in Vaticaanstad. Niemand werd bij de ont ploffing gewond. Aangenomen wordt, dat de ontploffing is veroorzaakt door een bom van eigen maaksel. De Zwitserse garde telt ongeveer honderd manschappen. Velen van hen sliepen in de kazerne tijdens de explosie. De Gaulle beseft dat Engeland zich eco nomisch in een zwakke positie bevindt en dat Wilson niet helemaal van de Verenig de Staten afhankelijk wil worden. Of hij erin zal slagen de grote politieke tacticus die Wilson is, binnenkort in Parijs te ver schalken, is echter de vraag. ANKARA (AP) President Cemal Gur- sel van Turkije heeft gisteren senator Suat Hayri Urguplu, voormalig ambassa deur in Washington en Londen, aangewe zen Ismet Inönü op te volgen. De 61-jarige Urguplu, een onafhankelijk politicus, wordt als gematigd en soepel be schouwd. Hij is van 1961 tot 1963 presi dent geweest van de Senaat. President Gursel had er op gestaan dat de opvolger van Inönü een neutrale politicus moest zijn en geen partijpoliticus, omdat hij moei lijkheden wilde vermijden tussen nu en de in oktober te houden algemene verkiezin gen. De keuze was een verrassing, omdat men aannam, dat de 41-jarige Suleyman Demirel, voorzitter van de Gerechtigheids partij, de grootste in het Turkse Parle ment, benoemd zou worden. Maar de par tij van Demirel, die steun krijgt van de aanhangers van de verboden Democrati sche Partij van de terechtgestelde pre mier Adnan Menderes, wordt tegenge werkt door het" machtige Turkse leger. Brein-ballast Zoals een mens wel eens lijdt aan een serie hikjes na te veel of te schielijk eten, zo komt je jeugd terug in de volwassen heid. Wij leerden op school geschiedenis. Wij lopen ons leven lang met ballast rond: Willem Beukelszoon vond het haringkaken uit, Napoleon ging het eerst over de brug bij Lodi (had hij dat maar gelaten, dat had twee dagen geschiedenisles ge scheeld slag bij Nieuwpoort 1600, Dirk de Schone, Dirk de Verschoonde, Ka- rel de Kale, Dirk de Dikke, Piet de Schele, Toon de Soep, Jeroen Bos, Bos se Bollen, Dirkje zus Dirkje zó, Dirkjesperen, eerste Wereldoorlog, tweede Wereldoorlog, zee slag bij de Rem, géén dooien, Verolme niet nat geworden, Pepijn de Korte, Johan de Wit, Dirk de Klessebes, dé Dirk (van de H.B.S.), de E.M.S., Palingoproer, Die- derik de Gijnvolle, Maria Stuart onthoofd. Van Boeddha, Hermes, Plato, Mozes en Mohammed niks. Dat waren maar Wijzen en Verlichten en wij blijven met onze be nen op de grond, o zó! Karei de Bleke (er was weinig zon in die jaren), Karell (was vaak de sigaar), Diederik de Lege (at niet. dronk des te meer), Karei de Bloterik (snelwandelende door zijn immens paleis met z'n gemalin Cotilde in zero-kini, train de tegen tocht), Soekarno ééns per jaar kwaad (slecht voor de lever), Piet Hein kaapt de Zilvervloot. Dit tezamen heet opvoeding. Met zo'n in nerlijke rommel gaan we de straat op, na 't eindexamen volledig afgelegd, pardon, onderlegd, studeren wij verder of zoeken een baan, zó druk, dat wij in de middag pauze plat op de grond ontspannen met Yoga-ademhaling om het vol te houden en een waardig lid te worden van deze krank zinnige maatschappij. Al die Dirken! Mijn groenteboer praat over het folterkamertje in de Haagse Gevangenporrt, waar zijn meisje van zeven begon te huilen en zijn jongen van twaalf te grinneken, en noemt de Dirkjes en consorten tuig van de richel, en de eierboer spreekt over vee van Laban. Onze taal is bontgebloemd. Met al deze détailkennis voelen wij ons ontwikkeld. Af en toe ben ik van de gege vens nog onder de indruk. Bij iedere ha ring of Haringkade of mr. Haring pro cureur denk ik in dwangneurose aan Willem Beukelszoon uit Biervliet. Waar om kaakte die klier? Wij hebben er maar last van. Ballast. De ballon des levens zakt dan. Zei onze grote Vondel niet: „Het leven is een phijp khaneel Elck zuight daaraan en krijght zijn deel?" Tussen twee haakjes, dit is moderne literatuur, maar in het nette. Zó als het in mij opkomt, hè, zó moet het eruit. Ongeschaafd, de blanke pit ruig verbor gen. Hatsjie! Bestaat niet. Géén illegale reclame dus. Wel woont een Mr. Kippered Herring, genatura liseerd, advocaat en procureur in Haarlem. Advertentie GRIEP J Erkenning. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Chen Ji heeft de pre mier van Gambia (de voormalige Britse kolonie die op 18 februari onafhankelijk wordt) David Kwesi Jawara meegedeeld dat de regering in Peking heeft besloten Gambia te erkennen. Mijnwerkers. Zes Tsjechoslowaakse mijn werkers zaten dinsdag voor de tweede dag opgesloten in een kolenmijn in het zuiden van Moravië. Zij konden de schacht niet verlaten toen er brand uit brak Ziek? De Sjah van Perzië is naar Wenen vertrokken waar hij enkele geneesheren zal raadplegen. Hij reist in gezelschap van zijn lijfarts. Dicht. Vijftienhonderd Italiaanse arbeiders zijn bij drie Zwiterse grensposten Bri.eg, Domodossola en Chiasso de de toegang tot Zwitserland ontzegd op grond van nieuwe, verscherpte bepalin gen omtrent verblijf en arbeidsgelegen heid. Uitwijzing. Sergej Pavlov, algemeen ver tegenwoordiger in Parijs van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot, is dinsdag door de Franse regering uit gewezen. Sneeuw. Nieuwe sneeuwstormen hebben sneeuwploegen opgehouden die probeer den twee treinen waarin zich 200 passa giers bevinden uit de sneeuw te bevrij den bij de Italiaanse plaatsen Ripabot- toni en Bonefro in de Appenijnen ten oosten van Napels. Treinongeluk. Dinsdagavond zijn bij een treinbotsing in Noordrijnland-Westfalen twee mensen om het leven gekomen en twintig gewond. De botsing tussen twee passagierstreinen vond plaats in de buurt van Hagen. Dagboek. Het dagboek van wijlen paus Joannes XXIII zal 1 april in Amerika in de handel worden gebracht. Dit heeft de Britse uitgever Geoffrey Chapman bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3