Maurice Huisman over de nieuwe Nederlandse Opera Drie produkties in het najaar KOU, GRIEP Quartetto Italiano: hoog niveau Inzet van de Mozartcyclus te Heemstede een groot succes NEGEN MUZEN Stichting Amsterdams Universitair Toneel Tiepolo-collectie (166 tekeningen) in veiling DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 11 Eerste deel van Erasmus' verzamelde werken Het verbod in Rome van „De Plaatsbekleder" i Goed voetenwerk Filmcomponist en zijn vrouw neergeschoten De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I nabeschouwingen Damshuizer Arme Mann Luther Vasas Györ in Attentie De Nieuwe Nederlandse Operastichting zal in september van dit jaar haar eerste voorstellingen geven. De opera-intendant, Maurice Huisman, heeft dit in Amster dam gezegd op de eërste persconferentie van de nieuwe stichting. De heer Huisman zei met nadruk dat het in leven houden van een opera in Nederland staat of valt met de oplossing van het zalenprobleem in de grote steden. De nieuwe opera zal optreden in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven en bij gelegenheid ook in andere goede schouwburgen van het land. Nu het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen afgebrand is, kan Den Haag helaas alleen voor opera's met klei nere bezetting in aanmerking komen. Decentraliseren op operagebied is een kostbare aangelegenheid. „Wij zullen aldus de heer Huisman decentralise ren, maar de artistieke kwaliteit der voor stellingen mag er in géén geval onder lij den". Er wordt gestreefd naar een zekere rationalisatie van de technische condities en meer geschoold personeel. Men zal lang genoeg over de zalen moeten kunnen beschikken. „Geplaatst voor de dubbele noodzaak, enerzijds als hoeders op de treden van een waardevol Europees cultureel erfgoed uit vroeger tijden, dat voortdurend opge frist dient te worden, en anderzijds het ontstaan van een nieuw type voorstellin gen in de stijl van onze eeuw te bevorde ren, schouwspelen die zowel de grote hedendaagse operamiddelen als die van de huidige techniek zullen behoeven willen wij aldus de heer Huisman een „nationaal" gebouw dat ons in staat stelt aan die dubbele opgave te voldoen. Een gemeentebestuur, dat, zoals uit alles blijkt, overtuigd is van de essentiële nood zaak de cultuur te bevorderen, kan de stoot geven tot het vormen van een stu diegroep, die zich in de problemen verdiept en tot nieuwe concepties komt." Met deze beschouwingen wilde de inten dant er de nadruk op leggen niet stil te willen blijven staan bij een overgangsop lossing en zich met de huidige situatie te vergenoegen: „Integendeel, wij willen al onze krachten inspannen om een definitie ve oplossing te vinden". „De N.O.S. moet een opera zijn, van een kwaliteit en een vitaliteit die er van de beginne af naar streeft, de vergelijking te kunnen doorstaan met vooraanstaande opera's in het buitenland", aldus de inten dant. „De opera moet een breder, een jon ger publiek zien toestromen, en ook een pu bliek, dat op andere wijze muzikaal ge oriënteerd is, o.a. het concertpubliek, dat verwachtingen stelt, waaraan voldaan moet worden: een „opera-feest", een voor stelling waaraan de beste regisseurs en vertolkers van rang zullen medewerken. „U zult over mij oordelen, zodra ik met realisaties kom", aldus Maurice Huis man. Het eerste seizoen zal drie periodes van activiteit omvatten. De eerste periode in september, oktober en november „Der Rosenkavalier" van Richerd Strauss, on der leiding van Richard Kraus met de medewerking van het Residentieorkest, op te voeren in de Amsterdamse Stads schouwburg. „Gotterdammerung" van Wagner, een voorstelling met in één avond de voornaamste scènes uit de „Ring", met het Utrechts Stedelijk Orkest en „Mada- ma Butterfly" met het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest in het RAI-centrum. Advertentie zware hoofd- en borscverkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met De publikatie van het eerste deel van een nieuwe uitgave van de complete wer ken van Erasmus wordt verwacht in 1969, het jaar waarin de vijfhonderdste ge boortedag van deze grote humanist her dacht zal worden. Het initiatief tot deze uitgave, die veer tig delen zal gaan omvatten, is genomen door het historisch genootschap „Rottero- damum". In december 1963 is een inter nationale raad onder voorzitterschap van de Leidse hoogleraar dr. J. N. Bakhuizen van den Brink met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Vorig jaar kreeg deze raad belangrijke financiële steun van de Union Académique Interna tionale. Deze stelde de honderdduizend gul den die zij in de vorm van de Erasmus prijs 1964 kreeg beschikbaar voor het werk. Tot nu toe hebben slechts twee edities van de verzamelde werken van Erasmus het licht gezien. De eerste in 1540 te Ba zel, de tweede in het begin van de 18de eeuw te Leiden. De nieuwe uitgave, waar van de verwezenlijking waarschijnlijk der tig jaar in beslag zal nemen, krijgt een wetenschappelijk gecontroleerde tekst. Dit v/as met de vorige edities niet het geval. Verder wordt zij voorzien van een uitge breid tekstkritisch apparaat en een uitvoe rig historisch commentaar. De Italiaanse minister van Binnenland se Zaken, Paolo Taviani, heeft woensdag het verbod op uitvoering van „De Plaats bekleder" van Hochhuth verdedigd. Dit verbod heeft niets te maken met culturele vrijheid, zei hij. In antwoord op vragen van socialisten, communisten en andere Parlementariërs in de senaat zei hij dat het verbod voortvloeit uit de verplichtin gen van het Lateraanse verdrag tussen Italië en het Vaticaan en uit de Italiaanse grondwet. Het Vaticaanse weekblad Osservatore della Domenica noemde het spel woensdag «niets anders dan een opzettelijke en wel overwogen vervalsing." „De communisten zijn het meest vast houdend in hun eis van „vrijheid van me ningsuiting, die in dit geval vrijheid om te beledigen is," schreef de Osservatore Romano. Het Vaticaan heeft de ontploffing °P het Sint Pietersplein van woensdagoch tend als een misdadige demonstratie te gen het verbod veroordeeld. Mevrouw Brouwenstijn is gevraagd de rol van de Marschallin in „Der Rosenkava lier" te willen zingen. Het is de eerste maal dat zij deze rol vervullen zal. Ar nold van Mill zal de baron Ochs-rol zin gen. voor de Wagnervoorstellingen heeft de intendant een beroep gedaan op Bayreuth- solisten. De eerste rollen van „Madame Butterfly" zullen gedaan worden door ar tiesten van de Scala van Milaan. De Ring- avond zal een co-productie zijn met de Na tionale Opera van België en zal na de voor stellingen in Nederland, te Brussel gepre senteerd worden. In de tweede periode januari en fe bruari - worden opgevoerd „Wozzeek" van Alban Berg met het Brabants Orkest in het RAI-centrum „Le Nozze di Figaro" van Mozart met het Nederlands Kamer orkest in de Hoofdstedelijke Schouwburg en „Manon" van Massenet met het Rot terdams Philharmonisch Orkest in het RAI-centrum. Deze drie voorstellingen zullen een co-produktie zijn van de N.O.S. en de Nationale Opera van België. In de derde periode juni e n juli brengt de N.O.S. in samenwerking met het Holland Festival twee of drie opera's. Maurice Huisman onderzoekt op het ogen blik de mogelijkheid van opvoeringen van „Het Labyrinth", muziek van Peter Schat in de regie van Peter Oosthoek. Hierom trent en over het totale opera-programma in de derde periode zullen nog mededelin gen worden gedaan. De intendant heeft het voornemen een opera-studio op te richten, waarvoor hij meent in ons land de leidende krachten te kunnen vinden. Deze studio zal ook een podium zijn waarop jonge kunstenaars er varing kunnen opdoen met publiek. Naar verwacht zal de studio in november van dit jaar het werk beginnen. De heer Huis man wil in mei 1966 in Eindhoven een fes tival „Lente-opera" organiseren, waar jonge talenten aan bod zullen komen. Ge durende de eerste mei-weken zullen de jon ge zangers een eigentijds werk voorberei den, dat daarna in verschillende schouw burgen van ons land en eventueel ook in het nabij buitenland zal worden opgevoerd. Mr. J. den Daas is benoemd tot admi nistratief directeur en de heer J. van Do- veren als chef voor pers- en publiciteits- zaken. fwiU. .iv Vrijdagavond herhaalt de KRO een al eerder op een donderdagmiddag uitgezonden televisiespel, dat gewijd is aan een merkwaardige vrouw uit onze Gouden Eeuw: Anna Maria van Schurman (16071678). Zij was een waar talenwonder en haar grote artistieke begaafdheid deed niet on der voor haar intelligentie, die haar in nauw contact bracht met de groten der wetenschap. Onbillijk als de historie soms is, werd van Anna Maria vooral bekend haar godsdien stige zwenking die zij op gevorderde leeftijd ondernam door zich aan te sluiten bij de mystiek-piëtistische beweging van Jean de Labadie. Anna Maria van Schurman volgde de pre diker, die uit Amsterdam werd ver bannen, en kwam in Westfalen te recht. Haar laatste levensdagen bracht ze door in het Friese plaatsje Wieuwerd. Het was de avond van het betere voe tenwerk, dat achtereenvolgens werd ge demonstreerd tijdens het als steeds wel verzorgde programma „T.V.-Dansant" en tijdens de voetbalwedstrijd Internazionale Milaan-Glasgow Rangers. Met fonkelende brilleglazen lichtten danskampioen Bert Voeten en spreekmeester Gerard Heystee naar ons gevoel beiden wat moeizaam de gezelschapsdansen toe, die op de gladde vloer van de RAI-spiegelzaal wer den tentoongesteld, Aad van Leeuwen gaf op deskundige wijze commentaar bij de verrichtingen van de top-voetballers in het Milanese stadion. De aflevering van „Brandpunt", deze keer nogal aan de praterige kant, werd het vermelden waard door kleine kring van Franse katholieken, veelal behorend tot de bezittende klasse, die zich onder leiding van de schrijver Michel de St. Pierre behoudzuchtig verzet tegen de pro- Van Beinum Stichting. De Eduard van Bei- num Stichting houdt van 20 april tot 1 mei 1965 in Huize Queekhoven te Breu- kelen een studiebijeenkomst voor flui tisten en ensemblespel blazers-slagwerk. DE KWALITEITEN van het Quartetto Italiano dat het vijfde concert in de jaar bestaat in ongewijzigde samenstelling en in totaal zestienhonderd concerten heeft gegeven, zijn reputatie. Indien ik één naam in het bijzonder zou willen noemen, wat bij een zo homogeen gezelschap bijna op discriminatie gaat lijken, dan zou het de altviolist Piero Farulli zijn, omdat de altviool onder zijn handen helemaal niet meer het eigenzinnige instrument met een wat uitgezakte zeurtoon is maar een brug tussen de lagere regionen van de violen en de middenligging van de cello (en af-en-toe een brug-der-zuchten die in een obligaat trekje een koude rilling .veroorzaakt). OVERIGENS BLIJVEN Italianen altijd „ergens" kleurgevoelige zangers, wat voor opus 132 van Beethoven niet over de hele linie een positieve factor is. In het enorm peinzende langzame deel (Heiliger Dankgesang etectera) miste men een be paalde inhoudelijkheid- een slecht woord; ik bedoel: iets wat met het ethos te maken heeft, wat naar de binnenkant graaft in plaats van de menigvuldige nuances te borduren en te belichten die op zichzelf zeker rijk aan betekenis zijn maar juist in een ingekeerde muziek als deze om een toegift aan interpretatie vragen. Waar de partituur een zekere dynamiek 'ver raadt laten de Italianen geen kans onbe- nut en opeens raken zij aan de toppen van speelvaardigheid, meer kan men niet verlangen want muziek moet men tenslot te SPELEN. Jammer dat zij geen Mo zart op hun programma hadden ditmaal. VOOR DE PAUZE was opus 168 in Bes van Schuttert natuurlijk prachtig van be heerste, sprankelende lyriek. Men zou over 1 accoord kunnen schrijven, bijvoor beeld het laatste accoord van het Andante Sostenuto, zoals dat uitademt, een kelk met vier blaadjes die zich sluit tegen de avond. Fünf Satze opus 5 van Anton von We- bern deed denken aan Japanse kalligram- men, een wonder bijna van gefluisterde lijnen, één enkele cello-toon pianissimo die van heel ver leek te komen of een drieklank in flageoletten die het kristal len timbre van een celesta opriep. Hoe zou zo'n muziek in de tijd van haar ont staan gespeeld zijn? (ze dateert uit 1909), druk, overspannen, expressionistisch waarschijnlijk. Het leek me dat ze in de ze sobere, gevoelige stijl pas aan haar vervulling toekwam. Sas Bun ge De VARA-televisie brenat vanavond een optreden van de beroemde Franse chansonnier Alain Barrière. Het is één van de eerste tv-programma's. die gemaakt zijn in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam. Alain Barriè re (geboren in 1935 in La Trinité sur Mer) heeft heel wat moeilijkheden moeten overwinnen, voordat hij zich kon scharen onder Frankrijks groten als Brassens en Bécaud. Hij ging naar het gymnasium, behaalde later zijn ingenieursdiploma, maar zijn wens droom bleef: liedjes schrijven en die zelf op het podium brengen. Bij de eerste zangwedstrijd mislukte zijn optreden, bij de tweede werd hij ge woon vergeten en bij de derde zat er eindelijk een 5e plaats in. De door zetter won natuurlijk en nu is Alain Barrière beroemd om zijn teksten en zijn liedjes. HET EERSTE CONCERT van de Mozartcyclus in het Minerva Theater, georganiseerd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring, kon woensdagavond gegeven worden voor een uitverkocht huis. Werd men gelokt door het eeuwige wonder dat Mozart heet? Of waren de solisten, de veelbelovende jeugdige pianiste Mariëtte van Wijk of de fameuze klarinettist van het Danzi-Kwintet Piet Honingh de trekpleisters? Om het even, de wisselwerking tussen podium en zaal, waar iedere muzikale prestatie om vraagt, kwam volledig in vervulling en het resultaat was een ge meenschappelijk doorleven van een drietal meesterwerken: de ouverture van de opera „Don Giovanni", het „Klarinetconcert" en het „Pianoconcert in A", al composities uit de rijpste tijd van hun geniale schepper. DE OUVERTURE en het pianoconcert zijn vertrouwde nummers op de concert programma's. Voor vele concertbezoekers zal het Klarinetconcert echter een open baring betekend hebben, hoewel het geldt als het klassieke hoogtepunt van het gen re. Maar ja, hoe zelden komt het voor dat een klarinettist als solist op een or kestprogramma vermeld staat? En als het gebeurt, dan is het nog doorgaans in combinatie met een sopraanzangeres ter vertolking van Schubert's. „Der Hirt auf dem Felsen". GELUKKIG WORDT er de laatste tijd weer aandacht besteed aan het klassieke blazersconcert en worden Mozarts solower- ken met orkest voor fluit, hobo, hoorn, fagot dankbaar onthaald. Waarom dan ook niet dat voor klarinet, dat van alle het rijpste is en een uitdrukkelijke voor liefde markeert voor het instrument, dat tot Mozart heeft moeten wachten om tot volle ontplooiing van zijn mogelijkheden te komen. En daar blijft het in dit opus niet bij, want in combinatie met het orkest, dus in zijn symfonisch karakter, is het een top en met bijzonder respect te benade ren omdat het het laatste werk is dat de meester voltooide, amper drie maanden vóór zijn dood. Toen volgde nog het frag mentarisch gebleven Requiem. Piet Ho ningh met zijn a-klarinet en Henri Arends met zijn orkest hebben ons van dit mees terwerk een verklanking te horen gegeven die boven alle lof verheven is. Hier te ge wagen van fraaie toon en virtuoze beheer sing, van volgzame begeleiding en dies meer, het zouden al ijdele woorden zijn. Zeggen wij slechts dat het een verrassend mooie confrontatie was met datgene wat het genre aan complete schoonheid te bie den heeft. DE RELATIE van het Klarinetconcert met het Pianoconcert in A, beperkt zich niet alleen tot de toonaard, want ook hier speelt het klarinettimbre een rol in het klankgeheel. Mozart bande er namelijk de hobo's uit het orkest, om ze te vervangen door a-klarinetten. Maar hier is het toch uiteraard het klavieridioom dat het karak ter aanduidt: in I met de charmantste glimlach, in II met een tikje melancholie in deinende Siciliana-beweging, en in III in een energieke vreugderoes. Mariëtte van Wijk kon ons het best in de charme en de melancholie van het werk doen ge loven. Haar technische problemen blijken nog vast te zitten, niet zozeer op bravour als op ritmische beheersing, wat het over- de-kop-slaan niet denkbeeldig maakt. Maar haar overtuigende muzikaliteit lijkt een waarborg voor een opvallende carrière. De Don Giovanni-ouverture had de avond petillant ingeleid en we hebben Minerva verlaten met sublieme indrukken van het énige Klarinetconcert. Jos de Klerk Blijkens een mededeling van de politie zijn de componist Jerry Livingston en zijn vrouw Ruth woensdag in hun woning door hun 22-jarige zoon Gary neergeschoten. Namens het ziekenhuis, waarin zij zijn op genomen, is meegedeeld dat hun toestand bevredigend is. De zoon had zich na zijn misdrijf op de tweede verdieping van de woning gebar ricadeerd en kon pas, nadat de politie ver scheidene traangaspatronen had afge vuurd, worden overmeesterd. „Ze pestten me", zei hij tegen de politie. De 56-jarige Livingston heeft muziek geschreven voor films van Walt Disney, Paramount, Me- tro-Goldwyn-Mayer en Warner Brothers, onder meer voor „The 22th or never", „77 sunset strip", „Talk of the Town", „The hanging Tree" en „Alice in Wonderland." 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.25 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Niei&vs en so cialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: informa tief programma voor weg- en waterweg gebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 School radio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 11.55 Fluit en piano: mo derne muziek. 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tentoonstel lingsagenda. 12.35 Elektronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereo: tenor, hoorn en piano: mo derne en klassieke liederen. 13.55 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd program ma. 15.30 Amusementsmuziek (opn.) VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: boek bespreking. 16.15 Balletmuziek (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.05 Muziekkalender. 17.30 Voor de rijpere jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.30 Sportspie- gel. 18.40 Jazz rondo: Nederlandse jazz. 19.00 Kiosk: artikelen uit de weekbladen. 19.10 Kerkorgel: moderne muziek. 19.35 Verder dan je neus programma over vragen die jonge mensen bezig houden. 19.55 Eerste kolom. 20.00 Nieuws. 20.05 Zijn er nog woorden voor?, gesprek. 20.20 Over de schreef, cabaret 20.50 De 3de zitting van het Concilie in Rome: Teleur stellingen en verwachtingen, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Metropole orkest: amuse mentsmuziek. 21.45 Vakantie 1965, klank beeld. 22.15 Dansmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Weerklank: muziekrevue. 23.10 Lich te grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en her haling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Ge wijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Licht orkest en zangsoliste. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Residentieorkest (gr.): klassieke mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Orgelspel: amusements muziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: ra- dio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Promenade- orkest: amusementsmuziek. 14.05 School radio. 14.25 Licht instrumentaal kwartet. 14.45 Voordracht van gedichten. 15.05 Pia norecital (opn.): klassieke muziek. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Musiciana: muzikale herinneringen. 16.30 Duizendschoon, praat je. 16.45 Muziek uit de twintiger jaren (opn.). 17.00 Muzikaal verzoekprogramma voor de middelbare school. 18.00 Program ma voor de twintigers. 18.30 Fanfare-or kest: gewijde muziek. 18.50 Overheidsvoor lichting: Geef ze de ruimte IV. Een serie uitzendingen, waarin zowel aan re gionale activiteiten op industrieel gebied als op het terrein van ambacht, detail handel en toerisme aandacht wordt be steed. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zin gen. 19.35 Stereo: Nederlandse folkloristi sche muziek. 19.50 Klassieke grammofoon muziek. 20.05 Prisma, gevarieerd pro gramma. 20.50 Geestelijke liedeeren. 21.20 Toonkamer, een veertiendaags muziek tijdschrift in klank. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriënta in kerk, zending en oecumene. 23.00 Oud-Engelse muziek. 23.30 Steroe: Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.05 Voor de landbouwers. 12.15 Geva rieerde muziek. (12.25 Weerbericht en mededelingen). 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (15.00 Nws) 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Nederlandse muziek. 16.40 Grammofoonmuziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Duitse les. 17.30 Engelse les. 17.45 Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de automobilisten. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht, radiokroniek en Het weer bij ons. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Lezing. 20.00 Opera- en belcantocon cert. 21.30 Chansons. 22.00 Nieuws en be richten. 22.15 Oude en nieuwe koormuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws. NCRV: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. NTS: 19.30 Pirate Poodles, slapstick uit de oude doos. 19.40 Van gewest tot gewest, regionaal journaal. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.50 De geschiedenis van Joel Brand (Die Gescliichte von Joel Brand) TV-spel. 22.40 Interview. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 De Lucy Show Een goede supporter. TV- film. 20.25 Franse chansons. VARA: 20.50 Dick Powell Show: Medaille met 3 zijden, t.v.-film. 21.45 Achter het nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I VARA: 11.05 Schooltelevisie. NOT-NTS: 11.30-11.55 Schooltelevisie, (herh. v. 16 febr. jl.). NTS: 19.30 Socutera. 19.35 Patrouille wagen 54, politie-TV-film. VPRO: 20.20 Cabaretkroniek. 21.05 Randfiguren: mu ziek en voordracht. 21.40 De fotograaf, éénakter. 22.15 Het orgel een orkest, filmdokumentaire. NTS: 22.45-22.50 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 De Phil Silvers Show. TV-film. 20.25 Het gehiem van Anna Maria, TV-spel. NTS: 21.00 Grand Hotel, parodistische mu sical. Brieven van Liszt. In Sovjet-archieven zijn elf brieven van de Hongaarse componist en pianist Franz Liszt (18111886) ge vonden die dit jaar nog zullen worden gepubliceerd. Zij waren gericht aan Rus sische musici en recensenten. gressiviteit van het merendeel hunner ge loofsgenoten. „Kijk op Kunst" was wederom een door Joost Tholens knap gevisualiseerde agen da van enige culturele gebeurtenissen en feiten; het beste onderdeel van dit ma gazine was gewijd aan de jonge en sym pathieke dirigent Edo de Waard, die de zeer eervolle uitnodigingen kreeg om in New-York Bernstein te gaan assisteren en in Italië een of meer opera's te dirige ren. Dat Tholens zelf de jonge kunstenaar interviewde, leek ons eerder een nood sprong dan een debuut; hij kan zich be ter houden bij de regie en het camera werk. Terwijl in Brandpunt op Nederland 1 uitvoerig aandacht werd gewijd aan het rumoer dat het boek „Les Nouveaux Prêtres" van Michel de Saint Pierre, in zake het probleem van de Franse pries ter-arbeiders, heeft veroorzaakt, vertoon de de AVRO op Nederland 2 met het Duitse speciaal voor televisie gedachte spel „Der arme Mann Luther" een soort gelijk probleem, dat ruim 400 jaar ge leden speelde en grotere gevolgen heeft gehad. Maarten Luther werd oecumenisch ingeleid via eer gesprek tussen rector Coppes en dominee Den Tonkelaar, die beiden niet alleen hun bewondering en waardering uitspraken voor deze i_,uther- versie van Leopold Ahlsen, maar ook voor de mens en hervormer Luther zelf. De zeldzaam knap gecomprimeerde Lu- ther-filosofie, dat mengsel van rebellie en vroomheid, politiek opportunisme en uni versele verlichting, kwam in een uiterst sobere toneeltechniek als een soort van bliksemlicht op een zwart landschap tot leven. Het podium met de traptreden, dat de handeling in een verticale doorsnede van tijd en plaats droeg, werd in zijn strakke, vierkante eenvoud een treffend symbool van de dode materie, waarop het menselijke avontuur zich voltrekt. Men moet wel bijzonder begaafd zijn in de nieuwe kunst van televisie-toneel, wanneer men zo feilloos de mogelijkheden van het scherm weet uit te buiten. De knappe auteur had het geluk, al even knappe acteurs te vinden. Claus Clausen als Luther, de arme, rijke man de wei felende veroveraar, de uitverkoren ver doemde wist met zijn briljante tekst on gelofelijke mogelijkheden te scheppen voor de wisselwerking tussen woord en beeld. Dat kan trouwens van bijna alle medespe lenden worden gezegd. De figuren, ieder in hun invloed op Luthers visie en reac ties steeds sterker naar het symbolische neigende, naarmate het hoogtepunt van diens sterven naderde, kregen zowel van de auteur als van de doorknede regisseur Franz Peter Wirth het boeiende accent dat tussen werkelijkheid en symboliek te vin den is: en tenslotte was het niets anders dan die werkelijkheid, die het eenvoudige thema van een hervormer in een naar hervorming snakkende tijd met grote ob jectiviteit gestalte gaf. Een zeldzaam goed stuk televisie heeft gelukkig zijn weg naar onze huiskamers gevonden, al valt het te vrezen dat de voetbalwedstrijd in Milaan op net 1 het toch van dit bijzonder verfijnde televisie genot gewonnen heeft wat „kijkdichtheid" betreft. L. In Amsterdam is op 11 februari j.l. de Stichting Amsterdams Universitair Toneel opgericht. Deze stichting stelt zich ten doel te komen tot erkenning van het stu dententoneel als een bijzonder facet van het Nederlands toneel in het algemeen. Zij beoogt verhoging van het peil van het studententoneel en het kweken van al gemene belangstelling daarvoor, zodat het studententoneel qua niveau 'n midden- categorie gaat vormen tussen het ama teur- en beroepstoneel. Reeds heeft een aantal groepen zich bij de stichting aangesloten: A.S.T.V. (corps), Kothurne (A.V.S.V.), Kilo (Olofspoort), Thomastoneel en Akhnaton-toneel. Ook heeft de stichting een eigen toneelgezel schap gevormd uit belangstellende studen ten buiten de toneelgroepen. Dit gezel schap staat open voor alle studenten van de universiteit van Amsterdam. Het stichtingsgezelschap begint op 23, 24 februari en 9 maart met avondvoorstellin gen, ieder bestaande uit 3 eenakters: „Pro Deo" van John Mortimer, „De Sterkste" van Strindberg, „Eduard en Agrippina" van René de Obaldia. Op 2, 4 en 11 maart zal van de twee laatstgenoemde eenakters een middagvoorstelling worden gegeven. De Algemene Studentenvereniging Amster dam heeft de stichting opdracht gegeven een stuk voor te bereiden voor haar lus trumvoering. De keus is gevallen op „The Skin of our Teeth" van Thornton Wilder. Als voorlopig theater heeft de stichting de beschikking gekregen over een vaste ruimte in het Instituut voor Dramatische Kunst (plaats biedend aan 50 personen). De hoogleraar-directeur van dat Instituut, prof. dr. B. Hunningher is tevens voorzit ter van de nieuwe stichting. De stichting zal zich tevens speciaal gaan bezighouden met het lezen en spelen van nog niet gespeeld werk. Zij kan haar activiteiten beginnen dank zij subsidies van de universiteit, de Amsterdamse Universi- teits Vereniging en de ASVA. In de NCR V-actualiteitenrubriek Attentie zal vanavond aandacht worden geschonken aan de Hongaarse club Vasas Györ, de tegenstander van DWS in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup voor lands kampioenen. Een reportageploeg van At tentie heeft de Hongaren in hun trainings kamp opgezocht en geeft daarvan van avond een beeldverslag. Een tot nu toe onbekende verzameling van 166 tekeningen van de 18de eeuwse Italiaanse meester Domenico Tiepolo zal op 4 mei in Londen door de kunstveiling Christie worden verkocht. De> tekeningen zijn in de 18de eeuw door de Britse schrij ver Horace Walpole aangekocht en waren sindsdien verdwenen. De eigenaar van de tekeningen wenst onbekend te blijven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11