Van der Kar-sportfonds zendt dit jaar voor de vijfde maal jong talent naar buitenland KNVB droeg uit totopot financien bij „Giesin... Giesin.-." in Rome Jan Jongbloed mag spelen tegen Vasas Neville mag zijn trainingsploeg uitbreiden maar wil dat niet Corso en Suarez leidden Inter naar zege op Glasgow Rangers Pellenaars presenteerde zijn ploeg voor het nieuwe seizoen personenauto's NOG EEN KANS VOOR BADMINTONKAMPIOENEN Goede 5000 meter van Liebrechts Ploegleiders gaan samenwerken Cassius Clay is weer in training Testmatch eindigde in een draw Korfballers weer op het veld v DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 -«v N i'p-'J Zwemmer Bestuur van DHG trad af Noad in derde ronde van KNVB-bekerstrijd Zege van de de ploeg van Antillen op Suriname t liét" %7- :N'- y;'; -S-Cvv' A.i LlS'&s- v ^«SS? - V A -.-A'. '-• i;.Vr., .v. A T. -:h: (Van onze sportredactie) De Haarlemse honkballer Fer Beringen is een van de jonge sportlieden, die dit jaar door het Leo van der Kar-sportfonds worden uitgezonden naar het buiten land. Zes anderen Ronnie Verroen, zwemmer, Dirk Kramer, cricketer, Jannie Vierstra en Willie Gielen, turnsters, Caspari de Geus, atleet, en Bert van der Helm, tafeltennisser, gaan evenals de 19-jarige honkballer naar het buitenland om daar in een trainingskamp onder deskundige leiding sportkennis op te doen. Wielrenner Bram Breur kan dank zij het Van der Karfonds enkele maanden op de baan van het Amsterdamse Olympisch stadion trainen. De drie badminton- cracks Agnes Geene, Imre Rietveld en Herman Leidelmeyer, die vorig jaar al waren aangewezen voor een trainingskamp, maar die uitzending niet waar ge maakt zagen, krijgen dit jaar alsnog de gelegenheid in een trainingskamp in Engeland hun spelkwaliteiten te verhogen. Tijdens een bijeenkomst in Amsterdam zijn gisteren de namen van de jonge sport mensen, die worden uitgezonden bekend gemaakt. Het is de vijfde maal, dat het Leo van der Karfonds dergelijke uitzen dingen mogelijk maakt. De KNVB droeg dit maal financiën uit de toto-pot bij. Daarvan profiteerden Ronnie Verroen, een 15-jarige zwemmer uit Den Haag, die met de „coördinator" (trainer) van de KNZB Rob Kerkhoven dertig dagen in Santa Clara in Californië zal doorbrengen en Dirk Kramer, ook uit Den Haag, die de cricketschool van Alf Gover in Londen zal bezoeken. Fer Beringen na Beidschat, Crouwel en Boudewijn Maat de vierde honkballer die van het Van der Karfonds profiteert, speelde in zijn vereniging Schoten derde honk, alhoewel hij vorig jaar in het eerste verrevelder is geweest. Hij is echter voor bestemd om de opvolger van Frans Kloos ter te worden. Beringen, negentien jaar oud en HTS-leerling, heeft al enige malen in het Nederlands jeugdteam gespeeld in de jaren 1963 en 1964. Ais twaalfjarige jongen begon hij met de honkbalsport. Die tak van sport vat hij zo ernstig op, dat hij dit seizoen heeft besloten zijn spilplaats in het eerste voetbalelftal van Schoten ter beschikking te stellen. Basketbal zal in de toekomst de sport naast de honkbalsport worden. Beringen vertrekt 17 maart naar Amerika om te trainen bij de Detroit Ti gers. Ook bij de Grand Rapids zal hij eni ge tijd doorbrengen. Hij zal een maand wegblijven. De (tegenwoordig) in Haarlem wonende nationale badmintonkampioene Agnes Gee ne, haar grootste concurrente Imre Riet veld (uit Driehuis) en de kampioen bij de heren Herman Leidelmeyer (Nijmegen) waren vorig jaar al voor uitzending aan gewezen. Dat ging echter niet door. Mo menteel lopen contacten met de Engelse badmintonbond om een uitzending naar een Engels trainingskamp mogelijk te maken. Dirk Kramer is de oudste, twintig jaar, van de jonge sportbeoefenaren, die wor den uitgezonden. Kramer speelt vanaf zijn vijftiende jaar in Quick uit Den Haag. In het afgelopen seizoen is deze derdejaars student in de economie pas goed doorge broken. In Londen zal hij veertien dagen verblijven (na de paasdagen) in de cric ketschool van Alf Rover. De turnsters Jannie Vierstra (Harlingen) en Willie Gielen (Amersfoort), beide twin tig jaar oud, gaan van 5 tot 25 augustus naar het trainingskamp van de Poolse na tionale ploeg in Jelena Gora in Polen. Jan nie Vierstra behaalde in 1962 en 1963 het jeugdkampioenschap van Nederland en was vorig jaar nationaal kampioene bij de dames. Willie Gielen eindigde in 1964 als vierde bij de dames en was het jaar daar voor bij de meisjes tweede achter Jannie Vierstra. Caspari de Geus, negentien jaar oud is een uit Rotterdam afkomstig hardloper (100, 200 en 400 meter). Hij krijgt dit jaar evenals Frans Luitjes vorig jaar, de kans de training te volgen van Bert Sumser, de Duitse topatletiektrainer uit Leverkusen. In Boson Lidingo is een trainingskamp voor Skanddnavische tafeltennissers. Bert van der Helm, een lange smalle zeven tienjarige jongen uit Zoeterwoude, die voor Scylla speelt, mag in de maand augustus naar dit kamp in Zweden. Hij was vorig jaar Benelux kampioen bij de jeugd. Ronnie Verroen is pas vijftien jaar oud. Sinds vorig jaar maakt dit Zian-lid deel uit van de nationale jeugdploeg. Met de trainer van de KNZB, Rob Kerkhoven, gaat hij in de eerste week van maart naar Santa Clara in California, waar de coach van de Olympische zwemploeg van (Van onze speciale verslaggever) Al reis je met Anton Geesink naar Rome, je komt in Tokio terecht. „Jullie moeten gaan eten bij de Via Veneto", had men gezegd. „Daar is een heel goed tentje met voortreffelijke Italiaanse specialiteiten". Geesink zag echter een reclamebord met „Tokio.Japans restaurant" erop. Hij was meteen niet meer te houden. Weg visioen van dampende Italiaanse schotelsDe directeur en alle in Japanse kledij gestoken dienstertjes bogen bijna dubbel, door het hele restaurant heen zaten allerlei oosters uitziende figuren „Giesin.Giesin. te sissen en het voltallige personeel tot het koksmaatje toe kwam om hand tekeningen vragen. Toen Anton ook nog Japans ging praten kende de vreugde geen grenzen meer. De muziek begon „sina no yoru" en „tanko bushi" te spelen. Geesink glunderde over heel zijn gezicht. Toen Geesink gisteren op het vlieg veld van Rome landde en een leger fotografen en verslaggevers aangetreden stond was hij minder blij en zei hij: „ik wou, dat ze eens opschoten". Toen de heren van de San Paolo-filmmaatschappij Geesink naar hun ateliers hadden gebracht om de maat te nemen van zijn enorme lichaam, waarbij de costumière voortdurend „ai ai" kreunend bijna flauwviel van verbazing over deze reus, gaf hij geen krimp. „Warm hier" was het enige commen taar. Die San Paolofilm, een katholieke maatschappij genoemd naar de heilige Paulus, is een gedegen zaak, die zich specialiseert op bijbelse onderwerpen. Onlangs hebben ze de film Saul en David beëindigd. De bekende filmmaker De Laurentis vindt deze maatschappij zo'n concurrent dat hij enkele films van hen heeft opgekocht. Na vele kostuums, make-up en filmproeven zal deze week beslist worden of Geesink de titelrol krjjgt in „Samson". „Als ik hetzelf ook leuk en goed vind", zegt hij. „Ik denk er niet over om me belachelijk te maken op het filmdoek, zelfs al kr(jg ik er een boel geld voor. Die centen zijn wel belangrijk, maar niet het allerbelangrijkste. Ik kan ook nog altijd bij de Duitse Karl May-film terecht. Bovendien heb ik net een aanbod uit Japan gekregen om weer judo lessen te komen geven". „Samson" wordt beslist geen body-builders-film maar een serieuze rolprent van ongeveer 70 minuten, waarin men rigoureus de hand houdt aan het bijbel verhaal. Anton zou een van de vier „solisten" zijn, die naast zeer vele figuranten in deze film optreden. De sportjeugd, die door het Leo van der Kar-sportfonds wordt of al is uitgezonden: (v.l.n.r.) Frits Bartling, schaatsenrijden, Dirk Kramer, cric ket, Caspari de Geus, atletiek, Bram Breur, wielrennen, Fer Beringen, honkbal, Janny Vierstra, turnen, Bert van der Helm, tafeltennis, Willy Gielen, turnen, Ronnie Verroen, zwemmen en Leo van der Kar zelf met achter zich zwemcoach Kerkhoven. Amerika, George Haynes, hem dertig da gen zal leiden. Deze uitzending is mede bedoeld om Rob Kerkhoven in de gelegen heid te stellen van de Amerikaanse trai ningsmethoden kennis te nemen. De sprintondekking van het vorig jaar, wielrenner Bram Breur, uit Nieuwe Tonge mag voor rekening van het Van der Kar- sportfonds van 1 mei tot en met 31 augus tus trainen in het Olympisch Stadion. De momenteel in Putte (Noord Brabant) hout hakker zijnde Breur traint thans regelma tig op de Antwerpse wielerbaan. Hij is ne gentien jaar oud. Dit jaar profiteerde al van het sport fonds de zeventienjarige schaatsenrijder Frits Bartling. Hij mocht deelnemen aart wedstrijden in Oost Berlijn en in Italië om de sfeer van internationale schaats wedstrijden op te doen. VOETBAL. In de strijd om de beker voor jaarbeurssteden boekte de Italiaanse club Juventus woensdag te Turijn een te leurstellend resultaat tegen Lokomotiva Plovdiv (Bulgarije). De Italianen, met spe lers als Sivori en Del Sol in hun gelede ren, kwamen niet verder dan een gelijk spel (1-1) na een 1-0 ruststand in hun voordeel. Het was het eerste duel tussen beide ploegen voor de derde ronde van het toernooi. De commissie van beroep van de KNVB heeft de straf tegen de doelver- dediger van DWS, Jan Jongbloed, ge wijzigd in een schorsing van drie wed strijden, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. In verband met het bezigen van onfat soenlijke uitlatingen aan het adres van de tegenstander, de Ajacied Ben Muller in de wedstrijd DWS—Ajax op 17 januari en het verstrekken van onjuiste inlichtingen aan scheidsrechter Roomer had de straf- commissie van de KNVB Jongbloed een schorsing opgelegd van vijf wedstrijden waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Op beide punten heeft de commissie van beroep, onder voor zitterschap van mr. P. van Bochove, de fei ten bewezen geacht, niet echter het ver strekken van onjuiste inlichtingen aan de strafcommissie van het betaalde voetbal. De wijziging in de strafmaat betekent, dat Jongbloed zondag nog niet zal kunnen spe len in de competitiewedstrijd tegen For- tuna '54. Wel zal hij echter het DWS-doel kunnen verdedigen in de Europa-cupwed strijd in Amsterdam tegen Vasas Györ in Amsterdam. Denis Neville heeft woensdagmid dag in het winterse Zeist op het sportcentrum van de KNVB de trai ning met het - voorlopige - Neder lands elftal hervat minus twee van de geselecteerde spelers: de DWS-ers Daan Schrijvers en Frits Flinke- vleugel. Wel was aanvoerder Schrij vers naar Zeist gekomen, echter alleen om zijn in de wedstrijd tegen Feijenoord opgelopen blessures op de massagetafel te laten verzorgen door Pierre van den Acker, de masseur van de Oranjeploeg. Frits Flinke- vleugel, die thuis ligt met een zwaar gezwollen enkel, had vrijaf gekregen om te rusten. Op het veld, waar een snerpende oosten wind stond, werden conditie- en baloefe ningen gedaan door de goed ingepakte spe lers, van wie de beide doelverdedigers, Eddy Pieters Graafland en Pim Doesburg, een apart trainingsprogramma afwerkten. Coach Neville, die zelf actief meedeed, ziet zijn voorbereidingen voor de belangrijke wedstrijd half maart te Belfast tegen Noord-Ierland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1966 Internazionale Milaan heeft woensdag avond op eigen terrein voor 70.000 toe schouwers de eerste wedstrijd tegen de Glasgow Rangers voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 3-1 gewonnen. Onder de bezielende leiding van de grillige en razendgevaarlijke linksbuiten Corso en architect Louis Suarez, de grote man op het middenveld, bevocht Inter de over winning in het begin (zeven minuten) van de tweede helft. Tevoren hadden de 70.000 kleumende Italianen in het San Si- rostadion een voor hun ploeg teleurstellen de eerste speeltijd gezien, waarin de ver dedigingen overheersten. Een wat gelukkige treffer van Suarez, die de bal na een overigens knappe com binatie eerst kwijtraakte, doch door een slordige trap van een verdediger toch weer in scoringspositie kwam en toen kei hard raak schoot, ontwrichtte vier minuten na de hervatting de defensie van de Ran gers. Enkele rushes van Corso zaaiden nog meer paniek en binnen drie minuten Het bestuur van de eerste divisieclub DHC in Delft is woensdagavond tijdens een buitengewone algemene ledenverga dering afgetreden. Ook de leden van de commissie betaald voetbal en de exploi tatiecommissie legden hun functies neer. De vergadering zou uitsluitend gewijd zijn aan het voorstel het bestuur onbeperkt volmacht te verlenen de afdeling betaald voetbal in een afzonderlijk rechtspersoon onder te brengen. De algemeen voorzitter van DHC, de heer F. van der Heijden, vroeg echter eerst het vertrouwen van de leden omdat het bestuur meende dat er een stroming tegen het bestuursbeleid was. De schriftelijke stemming bracht hierna de tegenstemmers een kleine meer derheid. Op 9 maart vergadert men op nieuw. Voor die tijd zullen minstens ze ven kandidaten voor bestuursfuncties be kend moeten zijn. moest doelman Ritchie nog tweemaal zwichten, eerst voor een kopbal van rechtsbinnen Peiro, die via een verdedi ger doeltrof, vervolgens voor een goedge plaatst schot van Corso. Met de 3-0 stand waren de Italianen ken nelijk tevreden. Met name Mazzola kreeg echter nog enkele goede kansen om de score nog verder op te voeren. Hij schoot echter onzuiver op beslissende momen ten. De Schotten scoorden in de 21e mi nuut tegen door toedoen van hun agressie ve middenvoor Jimmy Forrest die een voorzet van rechts met een routinegebaar doeltreffend afrondde. Verder waren de Rangers nauwelijks gevaarlijk. De return match is op 3 maart. Rudie Liebrechts is woensdag tjjdens internationale wedstrijden in de Noorse stad Hoenefoss op de 5000 meter tweede geworden achter de Noor Fred Anton Maier in de goede tjjd van 7 minuten en 47 se conden. Maier was met 7.43.6 nog bijna 3,5 seconde sneller. Met nog enkele rijders, onder wie Kees Verkerk (derde in 7.55.4), Ard Schenk (vijf de in 7.55.9) en Piet Modder (zesde in 7.56.6) bleven Maier en Liebrechts ruim onder het baanrecord, dat met 8.00.9 op naam stond van.Arie Zee. Het ijs was tijdens de wedstrijden in goede conditie, maar de rijders werden licht gehinderd door sneeuwval. De vijfde Nederlander, Peter Nottet, klasseerde zich op de 5000 me> ter als negende in 8.06.0. Ard Schenk leed op de 500 meter een nederlaag tegen de Noor Roar Groenvold, die voor deze afstand 41,8 sec. nodig had. De tijd van Schenk was 42,4 sec. Achter de Noor Harald Jonassen (43,4) werd Rudie Liebrechts vierde in 43,7 sec. Nottet was tiende in 44,0, Verkerk dertiende in 44,2 en Modder zeventiende in 44,8. (Van onze sportredacteur) In Breda heeft Kees Pellenaars gisteren zijn nieuwe wielerformatie voor het ko mende seizoen voorgesteld. Het zijn vijf tien renners. De meesten maakten ook vo rig jaar al deel uit van de équipe. Hugens en Piet van Est zjjn er niet meer bq, in hun plaats kwamen De Roo en Maliepaard (overgekomen uit de ploeg van Anquetil) en jonge renners als Karstens, Zoet en Cornelisse. Cornelisse wordt waarschijnlijk na de zesdaagse van Antwerpen prof en rijdt dan o.a. mee in de eerste klassieker van het seizoen MilaanSan Remo. Bart Zoet is de jongste renner van de Pelle- naars-groepering (22 jaar) en Piet Damen de oudste (30 jaar). De eerste activiteit in dit nieuwe wieler- jaar is het „optreden" van vijf Televizier- renners in de zesdaagse van Antwerpen. Daarna volgt een druk programma voor de hele ploeg. Het programma ziet er als volgt uit: 6 maart: Omloop van het Volk in en om Gent, 7 maart: KuurneBrussel Kuurne, 9-16 maart: ParijsNice, 19 maart: MilaanSan Remo, 21 maart: Gent Wevelgem, 27 maart: criterium in Olden- zaal, 3 april: Ronde van Frankfurt, 6-9 april: Ronde van België, 11 april: Parijs Roubaix, 17 april: Ronde van Vlaanderen, 19 april: Dwars door België, 25 april: Parijs Brussel, 5-9 mei Ronde van Duinkerken, 12-16 mei: Ronde van Nederland, 21-29 mei: Dauphiné Libéré, 11-14 juni: Ronde van Luxemburg, 22 juni-14 juli: Tour de France. Opnieuw valt de nadruk natuurlijk op de Tour de France. Het „voorprogramma" is met zorg gekozen, zodat de renners niet vermoeid en uitgeblust aan de start van de Tour verschijnen. Er zijn verzoeken binnengekomen om deel te nemen aan de Ronde van Italië, van Catalonië en van Spanje. Pellenaars heeft ze afgewezen. Wat de Ronde van Spanje betreft is het afwijzen een moeilijk besluit geweest, om- mmtm. Kees Pellenaars (links) en zijn renners. dat de coureurs zeer aanlokkelijke finan ciële aanbiedingen hadden gekregen. Er waren startgelden, die vorstelijk genoemd mogen worden en het prijzenbedrag was 100.000. Zelfs Pellenaars vond dit nogal aan de hoge kant. Aangezien de Vuelta samen valt met de Ronde van Nederland heeft men na langdurige onderhande lingen met de rondeleiding gekozen voor de eigen nationale wegwedstrijd. Er is met de organisatie van de Ronde van Neder land overeengekomen, dat geen van de partijen geld op tafel behoeft te leggen. De moeilijkheid was aanvankelijk, dat de organisatie aan de sponsor van Pellenaars' ploeg een stevig bedrag had gevraagd om de ploeg te kunnen laten meerijden. Maar al deze moeilijkheden zijn opgelost. Tele- vizier komt nu uit met een A-ploeg onder leiding van Pellenaars en een B-team met waarschijnlijk Toon Simons als ploegleider. De ploegleiders de directeurs spor- tifs van de profrennerséquipes hebben dezer dagen een bijeenkomst belegd, waar in op een nauwase en loyalere samenwer king is aangedrongen. Tot nu toe probeer de men eikaars goede renners weg te trek ken. Men heeft nu afspraken gemaakt, ook ten aanzien van het al of niet betalen van bedragen om in bepaalde rondes te mogen starten. Dit soort startgeld is uit den boze verklaard. Men wil ook de strijd tegen do ping met de dreiging van gerechtelijke vervolging achter zich gaan aanpakken. Het ligt in de bedoeling, dat de „renners- stalbazen" een vereniging van directeurs sportifs oprichten. ernstig doorkruist door de Europa Cup wedstrijden van DWS. Alhoewel Neville zijn trainingsgroep van de KNVB tot 20 man mag uitbreiden, houdt de bondscoach zijn selectiegroep zo klein mogelijk. „En mocht er één afvallen, dan zoek ik toch bij voorkeur naar een speler die gelijk is aan het type van de uitvaller" aldus Ne ville. Zijn basisploeg heeft Neville klaar. Slechts onvoorziene omstandigheden zullen hierin nog wijziging kunnen brengen. De interland zal worden gespeeld op Sint Pa trick Day, een grote feestdag in Noord- Ierland. Ook om deze reden verwacht Ne ville in Belfast op grote tegenstand te zul len stuiten. Het Tilburgse NOAD mag verder beke ren. Woensdag won NOAD de bekerwed strijd uit de tweede ronde tegen Limburgia met 2-1 welke stand bij de rust reeds be reikt was. In de derde ronde spelen de Til- burgers op 28 februari tegen Holland Sport. Het voetbalelftal van de Nederlandse Antillen heeft woensdag in Willemstad met 1-0 gewonnen van Suriname. Het eni ge doelpunt van deze zeker voor rust niet op een al te hoog peil staande wedstrijd, werd een kwartier na de hervatting ge scoord door Sille, die een vrije schop van vijfendertig meter afstand in het Suri naamse doel schoot. Na dit doelpunt hebben de Antillianen een voortdurend veldoverwicht gehad maar tot scoren kwamen zij niet meer. Advertentie 18 ttn 28 FEBRUARI Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uuf Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Cassius Clay, wereldkampioen zwaarge wicht boksen is woensdag voor het eerst weer begonnen te trainen na drie maanden geleden te zijn geopereerd voor een breuk. Clay begon zijn training in Chicago. Op 27 februari zal hij in Chicago tegen Cody Jones uitkomen in een vriendschappelijke wedstrijd. Clay trainde met zijn broer Rudy. Hij was traag en woog 104,3 kilo, maar hij zei nog steeds: „Ik ben dé moéi- ste. Ik ben de koning. Ik kan niet worden verslagen". Zuid-Afrika is er niet in geslaagd de in Port Elizabeth gespeelde vijfde testmatch tegen Engeland alsnog in winst om te zet ten. De draw, dinsdag reeds vrijwel onaf wendbaar, werd woensdag inderdaad een feit, waarmee Engeland de serie van vijf wedstrijden won met 1 overwinning en 4 draws. De Zuidafrikaanse captain deed een vertwijfelde poging alsnog tot winst te komen door bij de lunch te sluiten met een score van 178 voor 4 die, gevoegd bij het eerste inningstotaal van 502, de Engelsen (435 in eerste innings) voor de taak stelde in 233 minuten tijds 346 runs te scoren om te winnen, maar die tevens Zuid-Afrika nog enig perspectief bood als de Engelse batslieden snel aan de kant zouden worden gezet. Geholpen door de regen, die enkele malen een onderbreking van de strijd nood zakelijk maakte, hield Engeland echter moeiteloos stand. Een uur voordat de stumps zouden worden getrokken kwam men een draw overeen, want de Engelse score bedroeg toen pas 29 voor 1. Na een stilstand van twee maanden wordt zondag de veldkorfbalcompetitie hervat. Watervliet krijgt bezoek van DDV en in deze ontmoeting is de thuisclub ze ker niet kansloos. Ook in de tweede klasse hebben alle twaalftallen een thuiswedstrijd op het programma staan. Haarlem ont vangt KCN, Nieuw Flora dient als gast heer voor De Tovers en Animo Ready krijgt bezoek van KVD. Zeker geen ge makkelijke opgaaf voor de thuisspelende clubs om geen puntenverlies op te lopen, In de derde klasse speelt Aurora tegen OBZB in Amsterdam en kan daar twee punten rijker worden. Doch de taak van Neptunus om De Zwaluwen in Hilversum te verslaan, lijkt ons te zwaar. IJSHOCKEY. De Haagse ijshockeyver- eniging HYS Hoky heeft woensdag in de Houtrusthal een 4-1 overwinning behaald op het Zweedse Sundbyberg. De tussen standen luiden 0-0, 2-1, 2-0.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17