Regering wil kleine spaarders helpen met Breedbandgeld Bevordering bezitsvorming door beleggingsfonds en ruimer premiesparen Veertig jaar werken met 10 pet in overwinst levert arbeider zes mille op HET WEER v/ ermaat IJmondgemeenten willen aandeel uit verkoop Breedband-aandelen Gereformeerde classis uit critiek op ds. Toornvliet DOEWIT MET KLEUR Onrust op werven in Rotterdam stijgt KLEUREN DOEN VEEL ANALYSE PLANBUREAU: In brief aan minister: RCH ontvangt meer dan EDO en Haarlem Afscheidspreek verscherpte conflict G. INIA - IJMUIDEN DE WOLF van 1833 Premie op sparen $eè MORRIS ieforeyou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Om het vriespunt Omdat ikJioud'van een goedbetaalde zelfstan dige baan...daarom ben itverboper bij Vermaat Voelt U ook. iets voor zon baan?Kom er dan eens naar informerenMj Voor amateurs na fusie i mm, Het woord is aan In de krant van heden: vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers. 50e JAARGANG NUMMER 90 DONDERDAG 18 FEBRUARI 196 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering wil met de honderd miljoen gulden uit de Breedbandtransactie de kleine spaarders helpen bij de aankoop van deelnemings- bewijzen in beleggingsmaatschappijen. Deze hulp zal vermoedelijk bestaan uit: 1. Het verlenen van koersreductie bij aankoop van de deelnemingsbewijzen en 2. Het garanderen van een bepaalde eindwaarde van de bewijzen. Met de honderd miljoen gulden zal een fonds worden gevormd waaruit de beide tegemoetkomingen gefinancierd kunnen worden. Bovendien overweegt de regering nog een aantal maatregelen om de bezits vorming te bevorderen: 1. Uitbreiding van het spaarbedrag dat voor de jeugdspaarpremie in aan merking komt van 200 tot 300 gulden per jaar. 2. Aanspraak op premie voor de erfgenamen bij overlijden van de jeugd- spaarder. 8. Verhoging van het onbelaste spaarbedrag voor deelnemers aan spaar regelingen voor werknemers: van 390 tot 500 gulden. De belangrijkste verandering die de be windslieden in het in 1963 ingediende ont werp Premiespaarwet willen invoeren is het leggen van een drempel bij een in komen van 8000 gulden per jaar. Wie min der dan dit bedrag verdient zal straks volgens het voorstel kunnen meedoen. Over een spaorbedrag van maximaal 250 gulden per jaar zal hij een premie van twintig percent kunnen incasseren. Voor echtparen is het maximale spaarbedrag 500 gulden. Wie meer dan 8000 verdient maar min der dan 12.000 gulden zal pas mogen mee doen als hij eerst zelf 250 gulden heeft ge spaard. Over het bedrag dat hij méér ipaart kan hij dan premie krijgen. Om de drempel niet al te remmend te laten wer ken wil de regering dit extra bedrag stel len op 350 gulden maximaal. Ook voor deze groep is de premie twintig percent. De bewindslieden achten 12.000 een goed gemiddeld inkomen. Slechts 12 pet. van de Nederlandse belastingbetalers ver dient meer. Naar verwachting zal de pre miebetaling de schatkist per jaar ongeveer 85 miljoen gulden kosten. De bewindslieden willen voorts de reeds eerder voorgestelde spaarvormen, zoals storting bij spaarbanken, effectenaankoop, premies voor levensverzekeringen en hy potheekaflossingen, uitbreiden met de af lossingen voor bepaalde kredietregelingen voor landbouw, midden- en kleinbedrijf. Het is voorts de bedoeling de bevordering van het eigen woningbezit in het bezits- vormingsbeleid in te bouwen. Minister Bo- gaers overweegt om naast de thans be staande faciliteiten ook premies, variërend naar inkomen, in te voeren. Wat de aankoop van deelnemingsbewij zen in beleggingsmaatschappijen door klei- Het Centraal Planbureau heeft be rekend dat de werknemer in de grotere n.v.'s, na veertig jaar voor 10 percent in de overwinst van de onderneming te hebben gedeeld, in het bezit komt van 6.000. Als het deelnemingspercentage 20 percent bedraagt, wordt het bezit 12.000. Terwijl 24.000 wordt ver kregen bij een deelnemingspercentage van 40. Deze berekening staat in een analyse van het Planbureau over de consequenties van de eventuele in voering van vermogensaanwasdeling door werknemers. De analyse is gebaseerd op de situatie ln 1960 en gaat er van uit dat de werk nemer in doorsnee veertig jaar in loon dienst werkt. Aangenomen wordt daarbij dat de produktie per hoofd 3 percent toe neemt en dat na deblokkering tenminste de helft van de toegekende vermogens parten blijvend wordt belegd. Het Planbureau heeft uitgerekend dait be vordering van de bezitsvorming langs de weg van vermogensaanwasdeling de over heid geld gaat kosten. Bij deelnemingsper centages van 10,20 en 40 percent ontstaat een batenderving die op respectievelijk 3,6 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw of regen, in hoofdzaak in de kust provincies. Overwegend zwakke wind. Vannacht in het binnen land lichte vorst, elders tempe ratuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. en 12 percent van de totale belastingop brengst van 9,4 miljard wordt geschat. Op langere termijn verwacht het Planbu reau een ongunstige invloed op de econo mische groei (geringere investeringsbe reidheid en daling van de spaarquote) uit gaande van een blokkeringsperiode van 5 jaar en verzilvering van 50 percent zullen de groeiverliezen per hoofd respectievelijk 5,7, 11,6 en 21,3 perct. bedragen. Wat het effect van invoering van vermo- gensaanwasdelinig op de investeringsbereid heid betreft, acht het Planbureau extreme reacties van ondernemerszijde mogelijk. De kans bestaat dat de ondernemer de normale groei van zijn bedrijf wil handha ven en daarom de af te dragen gelden in mindering brengt op de uitgekeerde winst. Ook is het mogelijk dat, de uitgekeerde winst onaangetast blijft, maar dat de in vesteringen worden verminderd dan wel worden aangevuld met op de kapitaal markt opgenomen middelen. Tenslotte is het mogelijk dat de ontsta ne verplichtingen uit hoofde van vermo gensaanwasdeling worden afgewenteld op de prijs. Advertentie PAUL KRUGERKADE 8 -HAARLEM ne spaarders betreft delen de bewindslie den mee dat dergelijke bewijzen geduren de lange tijd niet verhandelbaar zullen zijn. Met de koersreductie en de garantie inzake de eindwaarde wil men dit nadeel compenseren. De bewindslieden wijzen er op dat de plannen nog niet geheel zijn uitgewerkt. E moet nog overleg worden gepleegd met de beleggingsmaatschappijen. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de beleggingsconsortia van de vakcentrales. De werknemers van de n.v. Breedband zullen niet op bijzondere wijze in het be drag van honderd miljoen delen. De rege ring vindt dat zulks buiten 't karakter van de transactie valt en dat winstdeling voor de betrokken werknemers geregeld moet worden in het loonoverleg bij de Hoog ovens. Deze onderneming kent reeds een regeling. Omdat de regering dertig percent van de aandelen Hoogovens bezit zal zij de uitbouw van die regeling op de voet vol gen. .-.W< - De colleges van B. en W. van Velsen, Beverwijk en Heemskerk hebben in een gezamenlijke brief aan de minister ver zocht om een extra bijdrage uit het ge meentefonds. Zij motiveren dit verzoek met een verwijzing naar de verkoop van de Breedband-aandelen van de Staat aan Hoogovens waarbij een enorme winst is gemaakt. De besturen van de drie IJmond gemeenten hebben de minister gewezen op de grote uitgaven die zij in het verleden hebben gedaan voor diverse voorzieningen ten behoeve van de Breedband. Dit heeft wethouder E. Gerritse meegedeeld tijdens de begrotingsbehandeling door de Bever- wijkse raad. Enkele raadsleden vroegen waarom het college van B. en W. over deze brief aan de minister geen overleg met de raad of met de financiële commissie had gepleegd. De derde ronde van de beraadslagingen leverde woensdag overigens weer veel stof tot praten maar weinig nieuwe gezichts punten op. De heer L u y p e n (K.V.P.) wees op de teleurstellende verkoop van de loten voor het Sportfondsenbad. Hij zag hierin een goede taak voor de gemeente lijke voorlichting. Mevrouw Schmohl- H e i j n e s (P.v.d.A.) brak een lans voor het Oosterwij k-rapport en achtte het in stellen van een districtsbestuurder voor de IJmond niet opportuun. De heer De Ruiter (Prot. Chr.) drong er op aan bij volgende algemene beschouwingen over de begroting de gulden middenweg tussen teveel en tekort te kiezen. De heer D e Goede (K.V.P.) wenste een betere voor lichting van de burgerij over het raads werk en de heer K o g e r (Prot. Chr.) stel de Heemskerk en Velsen ten voorbeeld als gemeenten waar dank zij de stichting Eigen De amateurafdelingen van Haarlem, EDO en RCH is geld toegezegd, indien de Haarlemse semi-profclubs tot een fusie in de top besluiten. Gemeente en bedrijfs leven hebben d!at toegezegd. Overigens is over de grootte van dit bedrag ongenoegen ontstaan. EDO en Haarlem is namelijk minder toegezegd da RCH. De twee Haarlemse clubs is beide 50.000 in het vooruitzicht gesteld, RCH twee maal zoveel, dus 100.000. De eerstvolgende activiteiten voor de fusie zullen de vertegenwoordigers van overheid en vereniging ontplooien op 2 maart, wanneer zij weer op Haarlems stadhuis voor een vergadering bijeen komen. Twee dagen later, 4 maart, beslis sen de ledenvergaderingen van de clubs over het voor of tegen ten aanzien van het samengaan. Woningbezit woningen voor een redelijke prijs verwezenlijkt kunnen worden. „Als het daar kan waarom dan in Beverwijk niet", vroeg hij zich af. Vanmiddag en vanavond sluit de Bever- wijkse raad de begrotingsmarathon, die vier dagen in beslag heeft genomen, af met zijn beslissing over de gemeentebe groting voor 1965. Niemand twijfelt er aan dat de goedkeuring met algemene stemmen zal worden gegeven. Drie ambassadeurs zijn woensdag aanwezig geweest bij het huwelijk van de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Mohammed Sjarif en mejuffrouw Soeminah Prajogo uit Djakarta. Het huwelijk werd gesloten in de residentie van de Indonesische ambassadeur in West-Duitsland, dr. Koekman Hakim. De Indonesische ambassadeur in Parijs, Soetan Jamzil, en de Indonesische ambassadeur in België, Tojib Hadiwjaja, namen aan de plechtigheid deel die uitgevoerd werd door Haji Ooha en Haji Opir, twee mohammedaanse vriesters uit Den Haag. Het huwelijk werd ge sloten volgens het oude Indonesische ritueel. Tijdens de plechtigheid of freert de bruidegom de bruid een stukje kip als symbool van de door het huwelijk ontstane afhankelijk heid van de echtelieden. De classis Haarlem van de Gerefor meerde Kerken heeft in een extra verga dering ernstige critiek uitgeoefend op de radiopredikant ds. G. Toornvliet, die han gende de besprekingen over de nieuwe op zet van het radiowerk studieverlof had ge kregen, en op de „Vrienden van Radio Bloe- mendaal". Ds. Toornvliet wordt verweten dat hij het rooms-katholieke weekblad „De Nieuwe Linie" een interview heeft toegestaan, waarin volgens de classis een zeer onjuiste voorlichting is gegeven over de tussen hem en zijn kerkeraad gerezen moeilijkheden, in dezelfde tijd waarin ds. Toornvliet wist dat de kerkvisitatoren in opdracht van de classis bezig waren een uitweg te zoeken uit de ontstane moei lijkheden. De classis keurt het af dat ds. Toorn vliet dit interview niet in het openbaar heeft gerectificeerd. Ook wordt uitgespro ken dat de kerkeraad van Bloemendaal terecht de uitzending van de avondpreek van ds. G. Toornvliet op zondag 3 januari niet heeft toegestaan, omdat de predikant in deze preek, die bedoeld was als een evangelieverkondiging aan hen, die van het evangelie zijn vervreemd, de conflict situatie heeft verscherpt. Ook zegt de classis dat de gerezen moei lijkheden over radio-Bloemendaal niet te herleiden zijn tot de tegenstelling „open heid voor de wereld" tegenover „ghetto- mentaliteit", maar haars inziens ontstaan zijn uit en voortbestaan door een weder zijdse vertrouwenscrisis in de intermense lijke verhoudingen. De „Vrienden van radio Bloemendaal" wordt verweten, dat zij ondanks een drin- De bemanning van het op Malta vast gehouden wapensmokkelvliegtuig is het land uitgewezen. Na langdurige onderhandelingen met de luchthaven- politie gaven de drie mannen een korte persconferentie. Van links naar rechts: tweede bestuurder John Con- solini, de boordwerktuigkundige Paul Schwanke, die in zijn vuistje schijnt te lachen, en gezagvoerder V. F. Burger (Zie ook pagina 9) gend verzoek van de classis hun publici teitsactie niet hebben gestaakt en het ver trouwelijk karakter van besprekingen en brieven hebben geschonden. De classis meent dat door de publicaties van de vrien den de eer en de goede naam van de Ge reformeerde Kerken zijn aangetast. Ds. Toornvliet heeft zich in de classis- vergadering accoord verklaard met de uit spraken van de classis en zijn leedwezen betuigd over het interview aan „De Nieu we Linie" en over het feit dat hij na een dienst voor buitenkerkelijken in Leiden de aandacht heeft gevestigd op de publicaties van het „Bestuur van de Vrienden van Radio Bloemendaal." Overigens is de classis het er niet mee eens, dat aan dominee Toornvliet gewei gerd is in Bloemendaal een 'huwelijk te bevestigen. Men acht het niet in strijd met het karakter van het aan de predi kant gegeven verlof als hij een huwelijk in Bloemendaal zou bevestigen. „Ontstellend", reageerde voorzitter Van Delft van de „Vrienden van radio-Bloe mendaal". „We hebben één keer een sum mier telefoontje van ds. Diepersloot gehad, waarin hij ons vroeg onze acties te staken. We hebben toen een gesprek met de classis voorgesteld en daar werd mee ingestemd. To- we echter volgens afspraak in het Bolwerk kwamen bleef de classis weg. Ze hebben ons gewoon laten zitten. Van een dringende aandrang op ons is dan ook geen sprake geweest". Advertentie Rose Pastor Stokes: Vele meisjes bidden de man te mo gen trouwen van Wie zij houden; ik bid, dat ik van de man mag houden met wie ik trouwen zal. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Kennemer Kruimels7 Langs sluizen en havens7 Ferdinand 10 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsij 16 Sport 17 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Advertentie DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/623S JFLÉXA^ Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel.,6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 De arbeidsonrust op de scheepswerven in de buurt van Rotterdam is sinds Verolme besloot de uurlonen met nog eens vier percent of negen cent te ver hogen in hevige mate gestegen. De wer kers bij deze werven willen uiteraard eveneens meer loon en dwingen deze af door protestacties. Bij Boele's Scheepswerf in Bolnes heb ben acties van het personeel inmiddels al succes gehad. De directie heeft vanmorgen namelijk bekendgemaakt dat zij tot be taling van de negen cent zal overgaan. Sinds gistermiddag een uur hebben on geveer 3.500 man personeel van Wilton- Fijenoord het werk neergelegd evenals on geveer 500 man bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Bij deze laatste maatschappij zijn al onderhandelingen be gonnen, bij Wilton is dit niet het geval.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1