Rajakowitsch poogt zich onschuldig voor te doen ^eetan°oco0° "kouder^ r Wij weten niets Wereldnieuws J r v- - ^.a.2Gno?,0 o ermaat's BOERENKROP Van dag tot dag „Kernmijnen bij de Westduitse grens levensgevaarlijk" Rassenstrijd in New York, Selma en Georgia Ontevredenheid over regime van Nasser Speldjeskoning België en Polen nader tot elkaar raatótoel Romantisch kaarslicht A J DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 3 PERFECT L Maarschalk Sokolovsky Evenementen-apartheid Hij las pas „na 1945" over gruwelen in Auschwitz Geliefd onderwerp Gambia onafhankelijk ■;n - O O o O O 0_ O nO n 'O °0 o O O O O O,- Q o Oo. O O 0 O O O 0 o _°_o o °o_^° o o„ O o 0 Ooi 'V?0 o J ó°0 °1 o o O 5n C O o O n O^o O O O O O Vi r Sabotage compleet Sneeuw en koude in West-Europa Op cis l Floris Flaneur CLAUDIA VERLOVINGSRINGEN Het staatshoofd van Cambodja, Norodon Sihanoek, heeft zich in een ingezonden brief in de New York Times fel gekeerd tegen een eerder in dat blad geuite be schuldiging dat hij en zijn land in toenemende mate de gevangenen van Peking zouden worden. Cambodja is een vrije, autonome staat, niet verscheurd door een burgeroorlog. De Cambodjaanse regering is soeverein, zo be toogt hij. In Pnompenh, de hoofdstad, is een Amerikaanse ambassadeur geaccredi teerd. Sihanoek wijst er bovendien op dat Amerikaanse toeristen onbelemmerd door zijn land kunnen reizen. Hun wordt geen haarbreed in de weg gelegd. Hij merkt op dat dit alleen te danken is aan het feit dat zijn land strikt neutraal is in het con flict tussen China en de Verenigde Staten, dat „op de ruggen van een aantal landen en volken in Zuidoost-Azië wordt uitge vochten". „Er zijn inderdaad in dit deel van de wereld enige ongelukkige landen die wanhopig worstelen om zicfi te ontdoen van de loodzware feitelijke Amerikaanse overheersing. Zuid-Vietnam en Laos zijn er voorbeelden van", aldus Sihanoek. Hij vraagt via de New York Times de Amerikanen in de kwestie Zuidoost-Azië „een minimum aan intellectuele eerlijk heid" in acht te nemen. „Wij kunnen niet geloven dat de Ameri kanen de tradities van vrijheid hebben vergeten die juist de grootheid van hun land uitmaken en dat zij nu een recht vaardiging proberen te vinden voor het onderhouden van een kostbare koloniale expeditionaire strijdmacht in Zuid-Viet nam". Sihanoek vraagt ironisch hoe een mach tig land zijn gevoel voor eigenwaarde kan behouden, als het volk dat het zegt te wil len helpen, zo duidelijk vecht om onder die militaire hulp uit te komen en te gelijkertijd zich nauwelijks verzet tegen de rebellen. De opmerkingen van Sihanoek zijn de moeite van het overwegen waard. Men kan niet ontkennen dat zijn land een oase van rust is geworden van het moment af dat hij zich heeft ontdaan van alle Amerikaan se militaire adviseurs en financiële hulp. Men kan ook niet ontkennen dat van dat ogenblik af de verhouding tussen Washing ton en Pnompenh bijzonder gespannen is. Daarom is de vraag van Sihanoek ge rechtvaardigd, waarom de Amerikaanse regering zo fel gekant is tegen het huidige regime in Cambodja. Juist dat regime im mers heeft door zijn politieke koers van strikte neutraliteit in dat deel van Zuid oost-Azië de rust en vrede gebracht die de Amerikanen nu al sinds jaren zeggen na te streven in Zuid-Vietnam en Laos met steeds minder uitzicht op succes. Advertentie MOSKOU (AP) Een Russische maar schalk heeft gisteren gewaarschuwd dat als er per ongeluk een kernmijn ontploft aan de Westduitse grens dat automatisch tot „een wereld-kernoorlog zal leiden." Hij zei dat West-Duitsland in dat geval een woestenij zal worden. Maarschalk Wassily Sokolowsky sprak deze waarschuwing uit nadat hij de plan nen van de NAVO had veroordeeld om de oostelijke grens van West-Duitsland met kernmijnen te beleggen. „Een ontploffing per ongeluk van zo'n mijn zou een reeks explosies tot gevolg hebben," zei Sokolowsky. „Dit zou auto matisch tot gevolg hebben dat er op knop pen wordt gedrukt voor vergelding door Russische raketten." „Onder de tegenwoordige omstandighe den kan men niet wachten. Er zou onmid dellijk een wereldoorlog met kernwapens beginnen. Het grondgebied van West-Duits land zal dan binnen enkele uren een woes tenij zijn. Dit is geen geheim," aldus So kolowsky. In antwoord op een Russisch protest van enkele weken geleden dat was gebaseerd op berichten in de pers over plannen voor kernmijnen is op de Amerikaanse ambas sade in Moskou verklaard, dat men van dergelijke plannen niets afweet. JOHANNESBURG (DP A) Volgens een besluit van de Zuidafrikaanse rege ring zullen in het vervolg organisatoren van of deelnemers aan evenementen die zich niet houden aan de rassenscheiding gestraft kunnen worden. Ze kunnen geld boete of gevangenisstraf met een maxi mumduur van twee jaar krijgen. Onder „evenementen" rangschikt de Afrikaanse overheid onder andere kerke lijke bijeenkomsten, theateropvoeringen *n sportontmoetingen. (Van onze correspondent) WENEN Er ging woensdag een sid dering van verontwaardiging door de zaal van het Weense Landesgericht: Erich Ra jakowitsch, intiem medewerker van Adolf Eichmann, had de brutaliteit te beweren, dat hij pas na 1945 over de gruwelen van Auschwitz had gelezen. Zo zelfbewust en spraakzaam als tijdens de twee vooraf gaande procesdagen was de juridisch ge schoolde verdachte overigens niet. Zijn woordkeus was voorzichtiger en bondiger. Dit laatste ook omdat de president, dr. Strobl, wiens lankmoedige houding aller- wege werd bekritiseerd, de touwtjes aan merkelijk strakker in handen hield dan maandag en dinsdag. Met alle mogelijke middelen heeft Raja kowitsch gisteren getracht te bewijzen, dat er naast het „Sonderreferat für Juden" speciale afdeling voor joden nog een aparte, onder zijn leiding staande afdeling heeft bestaan, die zich alleen met juridi sche problemen bezighield. Het is echter duidelijk dat hij veel berichten, aanvragen en verordeningen per telex heeft verzon den en ondertekend. Volgens de aanklager, dr. Ernst Kovacs, moet de verdachte dus wel op de hoogte zijn geweest van wat er met de joden gebeurde. Rajakowitsch ontkent dit echter. Hij had zelfs de bru taliteit te verklaren, dat hij tot 1945 nooit van de moorden in Auschwitz had ge hoord. Dr. Kovacs vroeg hem nogmaals, hoe het beruchte telexbevel van twaalf augustus 1942 door hem kon worden ondertekend, wanneer hij alleen maar juridisch adviseur was geweest. Rajakowitsch, die nu veel voorzichtiger was dan in het begin, gaf dezelfde verklaring als de dag tevoren: waarschijnlijk had hij dit gedaan omdat één van zijn superieuren afwezig was. Er klonk hoongelach op de tribune, toen hij er nog aan toevoegde, dat het bewuste do cument verkeerd geadresseerd moest zijn geweest. Volgens de verdachte was het voor Brussel bestemd, maar het werd naar Parijs gestuurd. Dr. Kovacs repliceerde onmiddellijk: „En daar had men direct 83 joden van Nederlandse afkomst bij de hand om naar het Oosten te transporteren?" Als getuige werd daarna gehoord de Oostenrijkse schrijver Hermann Langbein, die vanaf augustus 1942 in Auschwitz ge vangen heeft gezeten. Hij was er werk zaam op de administratie, waar hij met nog 6 andere gevangenen de lijsten moest opstellen met de namen van joden die in de gaskamers waren omgekomen. De ge tuige en zijn collega's moesten ook de overlijdensberichten naar de familieleden versturen en de willekeurige ziekten in vullen die de dood veroorzaakt zouden heb ben. Ook het tijdstip van overlijden moest worden vermeld, maar telkens met vijf minuten verschil, om de indruk te ver mijden dat er vele mensen op hetzelfde moment waren gestorven. Van groot belang was de verklaring van Langbein, dat er regelmatig SS-officieren op bezoek kwamen om zich te vergewis sen of de „Endlösung" goed functioneer de. In een keet hingen foto's aan de muur, aan de hand waarvan zij konden vaststel len hoe de mensenmoord werd uitgevoerd. Hoewel het personeel er met buitenstaan ders niet over mocht spreken, discussieer den vooral de SS-officiejren onderling vaak over dit onderwerp. Hieruit trekt de aan klager de conclusie dat Rajakowitsch, die immers een hoge rang in de SS had, er beslist van geweten moet hebben, ook al was hij persoonlijk nooit in Auschwitz ge weest. De verdachte bleef echter bij zijn verklaring, dat hij pas na de oorlog in boeken iets over de gruwelen had gelezen. De publieke belangstelling was gisteren veel groter dan tijdens de twee eerste da gen van het proces, waarschijnlijk omdat de Oostenrijkse pers zich zeer verontwaar digd heeft getoond over het brutale op treden van Rajakowitsch en de lankmoe dige houding van president dr. Strobl door haar fel werd gehekeld. Woensdag echter heeft dr. Strobl het proces met straffere hand geleid. Vandaag is het proces voor een dag on derbroken. De verwachting is, dat de vrij dag en de eerste dagen van de volgende week voornamelijk zullen worden gevuld met het voorlezen van documenten. BATHURST (AP) Gambia, de voor malige kolonie in West-Afrika, is van nacht onafhankelijk geworden. Het is de kleinste onafhankelijke staat in Afrika. Advertentie JÖOOO o, O O- O o NEW YORK (Reuter en AP) In New York hebben zich gisteren schermutselin gen voorgedaan tussen een aantal demon strerende negertieners cn studenten voor het gebouw van de onderwijsdienst van de stad New York. Een aantal ruiten werd vernield, maar er werden geen ernstige verwondingen ge meld. De politie arresteerde 19 personen. In Moultrie in de staat Georgia werden opnieuw 122 negerdemonstranten gearres teerd waardoor het aantal dat gedurende de afgelopen twee dagen in hechtenis werd genomen op 351 komt. De oehandeling van de zaak tegen do minee C. Vivian in Selma in de staat Ala bama is uitgesteld tot donderdag. Domi nee Vivian kreeg dinsdag een vuistslag in zijn gezicht van sheriff James Clark tij dens een demonstratie. De politie die een onderzoek instelt naar een beweerd komplot om drie nationale symbolen waaronder het vrijheidsbeeld te vernielen, werkt thans op grond van aanwijzingen dat het deel uitmaakte van een grotere samenzwering om vitale in stallaties in het gehele land te vernietigen. De federale recherche (FBI) zoekt in an dere steden naar medeplichtigen van de drie mannen en een vrouw die in New York gearresteerd zijn op beschuldiging van voorgenomen sabotage. Een van de drie mannen heeft tegen over een politieman gezegd dat hij groe pen van drie man wilde opleiden en uit rusten om installaties in de V.S. te vernie tigen. (Van onze correspondent) JERUZALEM Feisal Abdoel Ghader Owdeh, een van de belangrijkste agenten van de Egyptische geheime dienst, die on langs van Libanon naar Iran vluchtte, heeft verteld dat in Egypte grote onte vredenheid over Nasser's regime heerst. De honderdduizend ambtenaren van de geheime politie, op wie het bewind steunt, kosten de staat dagelijks een half mil joen pond sterling. De ontevredenheid die Owdeh er toe bracht zijn heil in Iran te zoeken, bracht volgens hem ook de Egyp tische ambassadeur in Zwitserland en de Egyptische militaire attaché in de Liba non er toe elders politiek asiel te vragen. Owdeh schreef de onrust in de eerste plaats toe aan de veldtocht in Jemen, waar Egypte zestienduizend man verloor. In weerwil van het heersende gebrek aan voedsel verkoopt Nasser, naar Owdeh ver klaarde, grote hoeveelheden tarwe, die Egypte van de V.S. heeft ontvangen om de campagne in Jemen en de opstand in Kongo te financieren. De haat van de Egyptenaren tegen Ame rika is, volgens hem, groot. Ofschoon de V.S. in de afgelopen vijf jaar voor onge veer anderhalf miljoen dollar aan Egypte heeft gegeven. Owdeh deelde mede over bewijzen te beschikken voor een aanslag, die zesentwintig Egyptische officieren in de zomer van het vorige jaar op Nasser hadden beraamd. Het bestaan van een dergelijke samenzwering was door de Egyptische president ontkend. Owdehs va der werd in 1954 geëxecuteerd. Hij was een van de leiders van de mohammedaanse broederschap in Egypte. De speldjesrage heerst ook achter het ijzeren gordijn. Zij is er zelfs niet nieuw: De schoenpoetser Josef Sa- franek uit Praag, heeft een fraaie collectie van meer dan 12000 stuks. Hij is er dan ook al 35 jaar geleden mee begonnen. BRUSSEL (AP) Na de ondertekening van een Belgisch-Poolse overeenkomst voor technische, industriële en econo mische samenwerking heeft de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Ra packi gezegd dat de Belgische en Poolse opvattingen over de internationale politiek nader tot elkaar gekomen zijn. Hij zei „Er zijn geen meningsverschillen tussen onze landen. Een breed veld van samen werking ligt voor ons open. Wij zijn be gonnen dit om te ploegen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken zei dat de gesprekken van de afge lopen dagen met zijn Poolse collega voor al betrekking hebben gehad op de veilig heid van Europa. PARIJS (Reuter en AFP) Een nieu we koudegolf met zware sneeuwval breidt zich over West-Europa uit. In Lenk, in de Berner Alpen, vroor het gisteren twintig graden. In West-Duitsland stagneerde het ver keer op tal van plaatsen door de sneeuw val. In de Beierse Alpen viel een sneeuw laag van bijna twee meter. In het Zwarte Woud zijjn verscheidene dorpen al drie dagen lang geïsoleerd. Ook aan de Rivièra heeft het op tal van plaatsen, zoals in Nice, Cannes, Hyères en Toulon, gesneeuwd. Verscheidene dorpen in het zuiden van Italië zijn door zware sneeuwval geïso leerd. De politie is, geholpen door sneeuw ploegen en tractors, met voedsel en medi camenten op weg naar dorpen ten oosten van Napels. Helikopters hebben voedsel gebracht naar 130 reizigers, die Compobas so op het station zijn blijven steken. Ook in Sicilië zijn verscheidene dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Ofschoon zelfs het geringste succes bij voorbaat uitgeslo ten is, probeert ieder jaar op nieuw weer de bloem der Ne derlandse verslaggevers haar krachten op de Carnaval-re portage. Ons blad doet daaraan niet meer mee. Jaren geleden werd een onzer jongste mede werkers, een veelbelovende, ambitieuze jongeman, op zijn eigen verzoek in de richting van het feestvierende Zuiden losgelaten. Wij hebben hem nooit meer teruggezien. Wel bereikten ons jaren nadien vage berichten uit verre oor den, waar hij in een vreemd kostuum was gesignaleerd. Tenslotte bleken die geruchten in zoverre te kloppen, dat hij in een militair gala-uniform door Papoeas op een draag stoel over Nieuw-Guinea werd rondgedragen als Nederlands voorlichtingsofficier. Hij is echt nooit meer de oude veelbelovende jongen geworden. Wij kunnen sedert dien een verzwakking van ons toch al niet zo dichtbemande korps niet meer riskeren en laten de Carnaval de Carna val, hoezeer wij ons ook rea liseren dat daar beneden de rivieren zich eèn gebeurtenis voltrekt waarvan, uit het oog punt van nieuws, verslag zou moeten worden gedaan. Wat niet kan, kan nu een maal niet. Wij staan niet vaak met de krant vol tanden, maar in sommige gevallen moeten wij onze onmacht toe geven. Wij doen dat niet dan na rijpe ervaring. Er zijn jaren geweest, dat leerling-journalisten bij onze hoofdredactie binnentraden met de zwierige, vastbesloten tred van jongelingen die wis ten wat zij wilden. Neen, ik bedoel helemaal niet dat zij wisten dat zij een hoger sala ris wilden. Dat wilden zij wel, maar dat willen lieden in ons vak altijd en in alle vakken willen alle lieden dat altijd. Daar is ook niets op tegen. Maar speciaal in ons vak kan het gebeuren, dat een jonge beoefenaar bij zijn chef bin nenstapt uit louter vak-ideële overwegingen. Zoals een sol daat kan binnenstappen bij zijn commandant om te vragen of hij asjeblieft geheel alleen en op eigen initiatief een vijand mag gaan doodschieten. Het gesprek tussen de leer ling-journalist en de hoofdre dactie verliep dan ongeveer als volgt. L.-j.: „Ik wilde u graag iets bijzonders vragen, als u een ogenblikje tijd hebt." H.-r.: „Opslag." L.-j.: „Neen, integendeel." H-r.: „Salarisvermindering dus. Toegestaan. Dat is dan dat. Tot ziens." L.-j.: „Nee, het heeft niets met mijn salaris te maken. Ik wil iets gaan doen. Ik voel dat ik het kan." H.-r.: „Heerlijk gevoel. Doe het." L.-j.: „Dank u. Ik weet ze ker dat het een pracht ver haal wordt." H.-r.: „Waar gaat het over?" L.-j.: „Ik wil naar de Car naval." H.-r. (de armen ten hemel heffend): „Nee L.-j.: „U zei dat het mocht." H.-r.: „Vraag me om Luns te mogen interviewen. Vraag me om een vergadering van de Vrouwen-Electriciteitsver- eniging te mogen verslaan. Vraag me om de Vrienden van de Christenen van de Hei ligen van de Laatste Veertien Dagen te mogen begeleiden langs de huisdeuren. Vraag me om al mijn familieleden onder de kerstboom te mogen vragen hoe zij over Pasen den ken. Ik wil het toestaan. Maar vraag me niet om een carnavalsreportage te mogen maken. Vraag me niet iets dat niet kan." L.-j.: „Ik weet dat het moei lijk zal zijn. Ik weet dat het bijna onmogelijk is. Maar ik veel dat ik het kan. Laat me bewijzen dat ik van het goede hout gesneden ben." H.-r.: „Welk hout?" L.-j.: „Het goede. Het hout waar star-reporters uit ge sneden worden". H.-r.: „Die worden niet ge- sneden. Die worden over het paard getild en dan zijn ze het. Het goede hout! Carnaval! Jongen, je weet niet wat je zegt." L.-j. (met schitterende ogen en opgeheven kin): „Dat weet ik wel degelijk. Niets kan mij nog weerhouden. Ik ben niet getrouwd. Ik laat niemand achter." H.-r. (diep in de ogen van l.-j. starend): „Ga zitten." (L.-j. gaat zitten. Zat al die tijd nog niet). H.-r.: „Luister, mijn goede, beste, brave borst. Ik ben be reid je te laten gaan. Maar verwijt mij niets, straks als het as woensdag is en je staat met lege handen, lege blocno te en zonder toekomst in de Maastrichtse motregen. Ik zeg je dat het niet kan. Je mag het proberen, je mag erheen. We zullen je missen. Ik ver zeker je dat je het onmogelij ke gaat doen. Je gaat iets be leven dat je niet begrijpt, dat je nooit begrijpen zult en dat niemand van ons ooit begre pen heeft. Enkele mensen op de wereld begrijpen het, maar die kunnen nu nét niet schrij ven. Het is onbeschrijfelijk, onbegrijpelijk, onverslaggeve- lijk. Het laat zich niet formu leren noch verklaren. Het laat zich niet opschrijven. Honder den vóór jou hebben het ge probeerd en wat was het re sultaat? Nooit of te nimmer is er één verslag over Carnaval geschreven, dat de lezer dui delijk maakte wat Carnaval was. En het waren toch wer kelijk niet de eersten de bes ten. Ikzelf, om mee te begin nen. Dan Carmiggelt. Bo- mans. Erasmus. Dante. Brugsma. Huizinga. Adama van Scheltema. Felix Timmer mans. Henri Knap. Rosen berg. Guy de Maupassant. Jacques Gans. Dr. L. de Jong. Hier, ik zal je iets citeren." (Grabbelt in de boekenkast) „Wij keken door het raam en zagen aan de overkant van de straat, op de stoep, een ba naan. Wij hadden al gauw door dat het geen echte ba naan was, want er staken be nen onderuit en in het midden was een luikje aangebracht, waardoor.och onzin! Dat is toch geen Carnaval! Een banaan! Het gaat helemaal niet om de soort vrucht, waar in men zich steekt. Het gaat om.ja, dat is het nou juist. Begrijp je? Het zou gemakke lijk zijn, de inwendige stoffe ring en vloerbedekking van de hemel te beschrijven, maar geef je daarmee de lezer een indruk van de hemelse ver rukking? Men zou zelfs een engel kunnen uittekenen met woorden en komma's, maar krijgt de lezer daardoor het gevoel dat een engel bezielt Carnaval is een gevoel, mijn jongen. Hoe wil je een gevoel verslaan L.-j.: „Desnoods ga ik eron der door. Ik wil het proberen. Toen ik voor het eerst naar een jubileumavond van de speeltuinvereniging werd ge stuurd, voelde ik ook dat ik het kon. En ik kon het." H.-r.: „Ga mijn jongen. We zoeken wel weer een ander, en mocht je terugkomen dan ben je altijd weer welkom. Decla ratie mag niet hoger zijn dan zeven gulden vijftig, plus reis kosten. God zegen je." L.j. (drukt ontroerd de hand van h.-r.): „Dank u, dank u! Ik kom terug! Het wordt een schitterende primeur! Laat de persen wachten tot ik er weer ben! Hou een pagina open! De kop zie ik al voor me!" H.-r.: „Hoe is die dan?" L.j.: „Carnaval in het Zui den! Waterval van vrolijke ge luiden! Leerling-journalist slaagt als eerste erin de juis te woorden te vinden! Het gaat niet om de banaan!" H.-r. (staart wegstormende l.j. somber na) „Iieder jaar opnieuwDraaihartigheid van kool, voorjaarsmoeheid, aaltjesziek in de bloembollen en Carnaval Een jaar later, omtrent de zelfde tijd, klopte een leerling- journalist op de deur van de hoofdredacteur. Het was een andere leerling-journalist. De vorige was teruggekomen zon der een letter kopij en een declaratie van honderd tachtig gulden dertig. De klop op de deur werd niet beant woord. De jongeman deed voorzichtig de deur open. De kamer was leeg. Op het bu reau stond een grote plaat met het opschrift: „Wie het woord Carnaval durft te uiten, gooi ik door het raam naar buiten. Wij bevin den ons op de derde etage. Ik zit in de kleerkast." De jongeman trad binnen, opende de kleerkast en nodig de de hoofdredacteur uit, ach ter zijn bureau plaats te ne men. L.j.: „Ik wilde u wat vra gen, als u even tijd hebt." H.-r.: „Ga je gang. Je hebt die plaat gezien. Spreek op." L.j.: „Ik wil een reportage maken." H.-r.: „Zo. Dat is aardig van je. Waarover?" L.j. „Over de Vastenavond viering in het Zuiden." Enfin, na wat heen en weer gepraat kwam die dag de krant alsnog uit en het liep allemaal heel goed af. Maar het zal buitenstaanders duide lijk zijn, dat zij ook dit jaar niets moeten verwachten over zekere dingen, die in Brabant en Limburg in de komende weken zouden kunnen gebeu ren. Dingen die misschien wat ophef zullen veroorzaken, maar niettemin geen aanlei ding zullen geven tot bepaalde publikaties in de vorm van geschreven reportages. Wel zal men misschien een paar foto's in de krant aantreffen van mensen, die er vreemd uitzien of met zwaaiende ar men op bijzonder ongewoon gestoffeerde voertuigen rij den. Men zal op die foto's wel licht hier en daar een banaan zien, die zich rechtstandig in het gewoel bevindt. Men moet ons daar geen verklaring van vragen. Wij weten namelijk niets. Het gaat trouwens niet om de soort vruchten. Het gaat heel ergens anders om. met Rijzen met gepeizen ZOALS de glazenwasser tegen zijn hulp je zei: hoe hoger je komt, hoe moeilijker het wordt. Hebt u gelezen dat politieke kringen zich zorgen maken over de vraag of de rege ring wel in alle gevallen tevoren op de hoogte is gesteld van de buitenlandse rei zen, die leden van de koninklijke familie per auto of vliegtuig ondernemen? Juist toen ik van deze bezorgdheid ge lezen had en er even diep over zat na te denken, want als getrouwe staatsburger behoren de zorgen van politieke kringen ook de uwe te zijn juist toen werd er gebeld. Eén van mijn brave buren: wij gaan vanmiddag voor een paar dagen naar mijn getrouwde dochter in Parijs; ik heb hier, voor 't geval er iets is, het adres en het telefoonnummer opgeschreven; bij voorbaat mijn vriendelijke dank. 't Lijkt mij nogal eenvoudig. Als wij op reis gaan doen wij hetzelfde; het is een uitstekend werkende, simpele methode en ik begrijp (met alle verschuldigde eerbied jegens hen die op de hoogste sport van de ladder staan) eerlijk gezegd niet goed, waarom de bewoners van Soestdijk niet precies zo kunnen handelen: het adres achterlaten bij het eerst-aanwezende dienstmeisje en als meneer Marijnen daar dan behoefte aan heeft, belt hij even naar Soestdijk. Ik kan het zorgelijke van de si tuatie niet goed begrijpen. Maar denk aan des glazenwassers: hoe hoger je komtOnlangs was er ook zo iets: er moest een dertiende stoel op de eerste rij worden bijgezet. Als die noodzakelijkheid zich bij u of bij mij voordoet, dan pakken wij een stoel en zetten die bij de andere stoelen, maar als dit op het hoogste niveau moet worden ge daan, dan komen er allemaal heren in zwart-pak-goud-afgebiesd aan te pas, en voor die stoel er staat, worden er tiental len telegrammen en telefoongesprekken aan gespendeerd. Laatst had ik ook zo iets. Wij hadden zes mensen op de thee-met-koek en laat nu onverwacht neef Toon komen binnen vallen, nog wel met zijn los-vaste verke ring. Wij hebben er niet één af gebiesde per soon voor behoeven bij te halen geen telegram geen telefoontje. Ik zei ge woon tegen mijn vrouw: Mien, haal jij eens gauw twee stoelen uit het slon. Nu en edn beetje thee is gauw bijgezet. Ik bedoel maar te zeggen, dat het leven er niet gemakkelijker op wordt naarmate het zich op hoger niveau afspeelt. Bij ons thuis is de eerste butler chef van 't protocol. Als meester Marijnen en boer Biesheuvel mij moeten hebben en zij weten niet waar ik uithang, kunnen zij hem even opbellen. Advertentie flonkert in de ringen van twee verloofde mensen en weerspie gelt het sprookje van pure liefde in echt, edel goud, kunstzinnig bewerkt voor Moderne ringen voor moderne jonge mensen. U weet het adviseert u goed. grote houtstraat 49 het huis met het carillon telefoon 2 00 49 Peukje. De leiding van de Spaanse spoor wegen heeft meegedeeld, dat de trein ramp op de lijn Barcelona-Madrid, die de vorige week aan 34 mensen het leven heeft gekost, niet te wijten is geweest aan een technische tekortkoming, maar aan het in brand raken van een houten bank. Vermoedelijk als gevolg van een weggeworpen sigarettepeukje of bran dende lucifer. Eén-zijn. De Franse bisschopsconferentie heeft alle rooms-katholieken in Frank rijk aangespoord, alle verzet tegen door het oecumenisch concilie in Rome aan vaarde hervormingen op te geven en een te zijn in een nieuw evangelische geest. Bijdrage. Denemarken heeft besloten 75000 dollar bij te dragen in de kosten van de strijdmacht der Verenigde Naties op Cyprus. Staatsbezoek. President Julius Nyerere van Tanzania is voor een staatsbezoek van een week in Peking. Wapenleverantie. De Westduitse regering onderhandelt met Portugal over de ver koop van zestig straaljagers van het type Sabre F-86, die voor de Bondsre publiek verouderd zijn en vervangen door toestellen van het type Fiat G-91. Ca nada waarvan West-Duitsland de jagers indertijd heeft gekregen, gaat alleen met de transactie akkoord, als de toestel len niet in Angola worden gebruikt. Kijkkastjes. Het aantal televisie-toestellen in West-Duitsland, waarvoor kijkgeld wordt betaald, bedraagt thans ruim 10 miljoen. Griep. Het aantal gevallen van griep in de Poolse hoofdstad Warschau neemt met gemiddeld duizend per dag toe. Sinds 4 februari zijn 18.000 gevallen ge registreerd. In Gdansk zijn achttien la gere scholen in verband met de epide mie gesloten. Aspirantlid. Malta heeft officieel het lid maatschap van de NAVO aangevraagd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3