Woningbouw blijft knelpunt in het grootste beleid 9.95 G.INIA Velsen zal het uiterste doen voor uitbreiding stedelijke bebouwing Steeds meer scheepsongelukken op Rotterdamse Waterweg Equipe Wonink-Reints won in A-klasse Rijmondersrit Beter laat dan nooit Behandeling begroting Beverwijk Districtsbestuur voor IJmond ongewenst TAPIJT In de Vishal en op zee Nieuwe voorzitter visserij schap „Prahova" liep tegen wal Noordzeekanaal door gebrek in communicatie Marifoons voor alle loodsen Fietsendief leefde er goed van Strafkamp niet in Zeist DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 5 De behandeling van de gemeentebe groting 1965 door de raad van Beverwijk is woensdag voortgezet met de antwoor den van wethouder F. R. W. Kaebisch woonruimtevolksgezondheid, sport, markt- en havendienst) en burgemeester G. S. Bruinsma op de algemene be schouwingen. Daarna kreeg de raad in tweede instantie de gelegenheid diverse zaken die het gemeentelijk bestuur en beleid raken onder de aandacht te brengen. SICO-JAQUARD Krachtig stelling tegen uitlatingen van minister Alweer geen voorrang Van den Brink-Swirs eerste in B-klasse Haarlemse esperantisten organiseren congres Kort nieuws Burgemeester J. G. S. Bruinsma „Beleidsdans van B. en W." Wethouder Kaebisch opende zijn „spreekbeurt" met de mededeling dat B. en W. in het bezit zijn gekomen van het woningrapport. Beverwijk heeft, zo zei hij, vooral een tekort aan huurwoningen voor de middengroepen. De realisering van het plan Westertuinen noemde hij bijzonder urgent. Naast de ook in Beverwijk uitge breid toegepaste flatbouw is, naar de wet houder met voldoening vaststelde, ook de bouw van eengezinshuizen vrij aardig aan haar trek gekomen door de realisering van 320 van deze woningen in het plan Zwaans- meer. Beverwijk is, aldus de heer Kae bisch, nog niet toe aan een gelijktrekking van de normen, die nabuurgemeenten han teren inzake de woonruimteverdeling. Daarvoor is de situatie in Beverwijk te verschillend met die in de andere gemeen ten. Extra contingent Ofschoon in vele gevallen door verschui vingen bewoners van een dure huurwoning aan een woning konden worden geholpen, die meer in overeenstemming is met hun inkomen heeft Beverwijk een extra con tingent in de woningwetsector hard nodig. Wethouder Kaebisch signaleerde ook bet nijpende gebrek aan bejaarden woningen in zijn gemeente. Een klein lichtpuntje noem de hij de sanering van het z.g. rode dorp bij de Wijkermeerweg, waar kortgeleden de laatste bewoner van deze verzameling krotten aan een beter onderdak kon wor den geholpen. Op de vraag of Beverwijk de beschik king zou kunnen krijgen over een sport hal zette de heer Kaebisch een groot vraagteken. Hij wees er op dat ook door Beverwijkse sportbeoefenaren een ruim ge bruik kan worden gemaakt van de dr. Prinsen-sporthal in Heemskerk. Hij hoopte dat spoedig begonnen kan worden aan de aanleg van verscheidene sportvelden bij Westerhout. Luchtverontreiniging Met betrekking tot de plannen voor de vestiging van een petro-chemische indus trie aan het Noordzeekanaal gaf wethouder Kaebisch de rasd de verzekering dat het Beverwijkse gemeentebestuur er nauwlet tend op zal toezien dat voldoende maatre gelen worden getroffen voor de veiligheid van de bewoners. Het voorkomen van luchtverontreiniging is weliswaar een kost bare zaak maar zeker geen onbegonnen werk. Daar zijn genoeg voorbeelden van aan te wijzen. In dit verband wees de heer Kaebisch er op dat Hoogovens jaar lijks f 15 miljoen besteden aan de bestrij ding van de luchtverontreiniging. Ten aan zien van de stichting van het regionale woonwagencentrum bij Heemskerk merkte de wethouder op dat nog met een van de grondeigenaren onderhandeld wordt. Zono- dig zal tot onteigening van het benodigde terrein worden overgegaan. Nieuwe dans Nieuwe dans Burgemeester Bruinsma legde er, naar aanleiding van door enkele raadsle den gemaakte opmerkingen als zou er in het college van B. en W. iets haperen aan de teamgeest, de nadruk op dat daar geen sprake van is. B. en W. hechten aan de ze goede sfeer van samenwerking bijzon der veel waarde, zei hij, evenals aan het „teamwork" tussen het college en de raad. De heer Schoos (V.V.D.) had het beleid van B. en W. vergeleken met een nieuwe dans: een stapje naar voren, een stapje naar achteren, twee stapjes op zij en weer een stapje naar voren. Burgemeester Bruinsma vond dat precies de juiste ty pering van een goed beleid. Overigens was de burgemeester van me ning dat het beleid van B. en W. een afspiegeling moet zijn van de wensen en verlangens van de raad. Er valt helaas niet aan te ontkomen dat het door B. en W. gevoerde beleid niet altijd voor hon derd percent de instemming van de raad heeft. De raad heeft het zelf in de hand te zorgen dat de „beleidsdans" van B. en W. in de maat blijft. Geen beperkingen Naar aanleiding van enige aanmerkingen uit de raad over uitvoerigheid van som mige algemene beschouwingen zei burge meester Bruinsma dat elk raadslid een maal per jaar volop de gelegenheid moet krijgen te zeggen wat hij of zij op het hart heeft. Het zou naar de mening van B. en W. onjuist zijn de raadsleden daarbij beperkingen op te leggen. Wat de instelling van een districtsbe stuur betreft, het college van B. en W. is Advertentie Wethouder F. R. W. Kaebisch Be strijding van luchtverontreiniging is geen onbegonnen werk". Advertentie 100 cm breed. Uiterst ster ke vloerbedekking voor uw - kamer. p. mtr. Frisse moderne lopers, 100 cm breed p. mtr: WONINGINRICHTING CENTRUM GALERIJ CORNER Lange Nieuwstraat/Marktolein 'muiden - Tel. 5295 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Woensdag In IJmuiden werden woensdag 5250 kis ten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 22 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 6 tong schar en schartong, 224 schol, 8 schar, 32 bot, 50 haring, 3450 makreel, 340 schelvis, 180 wijting, 510 kabeljauw en gul. 4 leng, 3 haai, 3 ham, 15 poon, 167 koolvis, 33 di versen en 1178 kilogram export-garnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,604, grote tong 6,156,09, grootmiddel tong 6,516,38, kleinmiddel tong 6,456,30, kleine tong I 7,096,61, kleine tong II 7,307,07, tarbot I 4,70 4,50, garnalen (export) 3,873. Per 50 kilogram: schartong 3531, grote schol 3130, grootmiddel schol 2827, kleinmiddel schol 3022, kleine schol I 3126, kleine schol II 3818, schar 3128, bot 6,704,90, verre haring 3531, makreel 4511,50, poontjes 3116, kleine koolvis zwart 3730, kleine koolvis wit 4137 grote schelvis 108, grootmiddel schelvis 76 kleine schelvis I 86, kleine schelvis II 66 22, wijting 2716, grote gul 6552, middel gul 6045, kleine gul 3827, kleine haai 4031, ham 110. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 300 140, grote koolvis zwart 9680, grote kool vis wit 114104, grote leng 10080. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 144—15.760, KW 166—4.700. KW 85— 21.520, KW 49—21.440, KW 74—7.090, SCH 135—16.980. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 4830 kis ten vis, 500 kilogram tong, 1450 stijve ka beljauwen uit de IJslandse wateren en 2200 stijve kabeljauwen aangevoerd door kotters. Bij de aanvoer waren: 350 kisten schelvis, 120 wijting, 700 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 610 haring, 120 sprot, 80 tor-gul, 2400 makreel, 140 schol, 3 tarbot, 7 heilbot, 90 roodbaars en 110 varia. Pr (j zen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,50- 2,50, tarbot 5,90-5,20, gr. tong 6,28-6,15, grm. tong 6,74-6,52, kim. tong 7,17-6,86, tong I 8,31-7,66, tong II 8,10-7,78. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 120-68, middel kabeljauw 120-60, gr. koolvis 80-77, middel koolvis 81-75, gr. leng 100-69, gr. witte koolvis 106. Per tien stuks: gr. kabeljauw 94-63, mid del kabeljauw 54-36. Per 50 kilogram: gr. schelvis 76-56, mid del schelvis 57-40, kim. schelvis 67-52, schelvis I 76-62, schelvis II 71-59, schelvis III 67-43, koolvis I 31-29, koolvis II 38-35, koolvis I (wit) 36, gr. schol 32-28, middel schol 31-28, kim. schol 31-28, schol I 35-32, schol II 41-35, schol III 42-29, bot 17-6,50, haai 47-43, gestripte wijting 39-23, dichte wijting 36-22, haring 37-28, makreel 35- 11,50, tarbot 254, gr. kuit 43-27, schartong 47, kl heilbot 122, lever 54-26, roodbaars 26-18, gul I 52-28, gul II 46-20, gul III 28-20 lom 36-20. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 100 kisten schelvis, 100 wijting, 350 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 30 haring, 120 spanharing, 800 makreel, 400 schol, 150 varia, 2800 kilo tong en tarbot. daar in beginsel geen tegenstander van mits het voor een groter gebied geldt dan de huidige IJmond, omvattend de gemeen ten Velsen, Heemskerk en Beverwijk. Oosterwijk-rapport Weinig enthousiast toonde de burge meester zich over het Oosterwijk-rapport, waarin de resultaten zijn neergelegd van een enquête onder de bewoners van deze nieuwe woonwijk in Beverwijk. „We moeten zeer voorzichtig zijn wan neer we bepaalde conclusies willen trek ken uit deze losse gesprekjes met een aantal bewoners", aldus de heer Bruins ma. „Het is nu eenmaal zo dat iedereen wel iets op zijn straat, zijn huis of open bare voorzieningen heeft aan te merken. De ideale toestand dat ieder ten volle ge lukkig en tevreden is zal men toch nooit kunnen bereiken." Vraaq proefrit bij KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 220 - 226 IJmuiden. Tel. 4324-6233 In de gistermiddag gehouden vergade ring van het visserij schap is met algemene stemmen tot nieuwe voorzitter gekozen dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, die in het visserij schap zitting heeft namens de re dersvereniging van de Nederlandse zee visserij. Hij volgt de heer A. L. S. Lockefeer op, die de afgelopen zes jaren voorzitter is ge weest. De heer Lockefeer had zitting in het visserijschap namens de vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen „Zevibel". Raad voor de Scheepvaart Gebrek in de communicatie is, naar het oordeel van de raad voor de scheepvaart, de oorzaak geweest, dat op 10 april van het vorig jaar het Roemeense motortank schip Prahova, kort na vertrek uit de Amsterdamse Jan van Riebeeckhaven, op de noordoosthoek van het kanaal G. (Zaanse Gat) tegen de wal is gelopen. De tanker liep rocrschade op. Op de Roemeen stond een loods en het ship had sleepbootassistentie voor en achter. Volgens de raad is het aan de grond lopen van de Roemeen het gevolg van een gebrek in de communicatie tussen de loods en de sleepbootkapitein. Er lag een binnenkomend zeeschip bij de Hembrug, zodat de „Prahova", wegens het ge stremd zijn van de noorderdoorvaartope- ning, een half uur zou moeten wachten. De loods besloot achteruit varende het noordzeekanaal over te steken en in zij kanaal G. te wachten. Hij heeft dit plan via de VHF aan de sleepboten voor en achter van de Roemeen medegedeeld en verkeerde in de veronder stelling, dat het door beide sleepbootkapi teins was gehoord en begrepen. Ahteraf is gebleken, dat de kapitein van de achter sleepboot het bericht niet heeft ontvangen. Zowel de loods als de kapitein van de voor- sleepboot heeft een fout gemaakt, door zich niet te overtuigen van de ontvangst van het bericht door de achtersleepboot. De raad wijst er op, dat hier weer eens gebleken is, van hoe groot belang het is, dat hij gebruik van VHF een strikte spreek- discipline in acht wordt genomen. Men mag geen twijfel laten bestaan over de identiteit van degene die een mededeling doet. Deze discipline is hier afwezig ge bleken. Tijdens het onderzoek van de begrotin gen der gemeente Velsen voor 1965 heeft een raadslid er aan herinnerd, dat in de Memorie van Toelichting met betrekking tot het ontwerp van wet tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk onder meer het volgende te lezen valt. „Het streekplan Zuid - Kennemerland heeft tot uitgangspunt, dat een aanzienlij ke uitbreiding van de woonbebouwing in dat gebied moet worden geweerd" en ver der „dat een stadsuitbreiding van Velsen ten zuiden van het kanaal zoveel mogelijk meet worden beperkt". Zijn B. en W. van mening, zo vroeg dit lid, dat deze gedachtengang dient te wor den gesteund of zijn zij veeleer van me ning, dat ten gevolge van de opdringende plannen aan de boorden van het Noordzee kanaal en de naaste omgeving, de gemeen te Velsen „bestuurlijke zeggenschap" heeft te ontwikkelen en als zodanig in Zuid-Ken- nemerland als „een uniek geval" moet worden beschouwd? Het antwoord van het college luidt als volgt: „De door de steller van deze vraag be doelde uitlatingen hebben inderdaad onze voortdurende en volle aandacht, met name de stelling, dat een stadsuitbreiding van Velsen ten zuiden van het kanaal zoveel mogelijk moet worden voorkomen. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Marcus T„ z. van Comman deur en A. H. C. Sinnege; Marinus F., z. van H. F. Schutter en W. A. Valkenburg; Jacobus J., z. van J. J. Laghuwitz en H. Ellerman; Theodorus A. G., z. van H. J. Blok en M. A. C. Beentjes; Karin, d. van H. C. van Weteringe Buijs en P. J. Valk; Jurjen P., z. van P. van der Kooi en M. de Vries; Ingrid K„ d. van G. H. Rinder en T. G. de Gelder; Erwin, z. van F. M. Kok en G. A. Klapmuts; Monique E„ d. van A. Janssen en I. H. Stolker; Geertruida C. C.. d. van A. Commandeur en H. M. van den Broek; Vincent, z. van J. C. van den Berkt en H. G. A. Hoogeland; Jan, z. van J. Groot en J. A. van Dongen; Richard P., z. van H. P. Beentjes en M. C. P. van Roon; Thomas, z. van W. Dijkstra en N. Wijnia; Alex N., z. van G. G. T. Boon en M. A. Ko nijn; Petronella F., d. van L. Ellerman en J. G. Jansen; Catharina A. M., d. van J. 5?. v. Vljssingen en A. M. Castricum; Jacque line M. A., d. van J. W. Tegel en E. M. Prins; Alberdina, d. van B. A. Huigen en H. Blumink. ONDERTROUWD: E. J. Naafs en M. M. Hartmans; F. C. M. Bak en J. F. Dingier; C. J. Oort en H. Dengerink; C. Stam en H. Grapendaal; N. A. van Meurs en C. E. de Vries; E. Albers en M. M. van Holten; P. C. M. Bleijendaal en M. J. A. Schoorl. GETROUWD: A. Gerrits en Y. Berghuis; H. J. Kranenburg en J. M. Jongkind. OVERLEDEN: P. J. Philipoom, 69 j., geh. m. C. M. Vonk; H. H. N. van Dorp, 72 j., geh. m. A. Scholts; W. Schoonenwolf, 74 j., geh. m. J. M. van der Poll; J. Hardesmeets, 86 j„ geh. gew. m. A. C. M. Kooijman; L. den Hollander, 57 j„ geh. gew. m. P. Seha- ger; B. S. Uffen, 64 j., geh. m. M. Beije; T. Janssen, 65 j„ geh. m. G. Bokhorst; A. C. Bakhoven, 69 j., geh. m. R. Luijmes, daar voor geh. gew. m. E. Dorrius. Wij zijn van mening, dat door middel van een wijziging in de thans bestaande bestemmingen voor het grondgebied van de gemeente uitbreiding van de bouwmo gelijkheden in het bijzonder ten behoeve van de woningbouw dient te worden ver kregen. Hoewel wij het betreuren, dat omtrent het in bewerking zijnde structuurplan nog geen gegevens in dat opzicht verstrekt kunnen worden, verzekeren wij, dat dezer zijds, waar nodig, met kracht tegen de ge signaleerde uitlatingen stelling wordt ge nomen en dat geen middel onbeproefd zal worden gelaten om de betrokken rijks- en provinciale instanties te overtuigen van de noodzakelijkheid van een uitbreiding van de stedelijke bebouwing dezer gemeente." Burgemeester en wethouders van Rot terdam hebben met bezorgdheid kennis ge nomen van de. scheepsongelukken, die in de laatste maanden van 1964 op de Rot terdamse Waterweg hebben plaatsgevon den. Uit de rapporten welke hen hierover bereiken valt op te maken dat in het vorig jaar 32 ongelukken hebben plaatsge had tegenover 26 in het jaar daarvoor. Deze rapporten, welke onder meer af komstig zijn van havenloodsen die zich aan boord van de bij de ongelukken betrok ken schepen bevonden of van de patrouil lerende havendienstboten, kunnen echter geenszins op volledigheid bogen, aangezien de Rotterdamse Waterweg eigendom van en in beheer is bij het rijk en derhalve overwegend valt buiten de invloedssfeer van de gemeente, aldus deelt het college mee in antwoord op vragen van het raads lid de heer J. Nederlof betreffende de vei ligheid op de Nieuwe Waterweg. B. en W. van Rotterdam hebben in het antwoord aan het raadslid voorts meege deeld, dat er vergevorderde plannen be staan om alle rijks- en gemeenteloodsen te gaan uitrusten met een zogenaamde mari foon, een communicatiemiddel dat de lood sen in staat kan stellen ook onder de slechts denkbare weersomstandigheden verbinding te krijgen met de radarposten voor het verkrijgen van de nodige inlich tingen over de scheepvaart op de rivieren en in de havenbassins. Aan de industrie is inmiddels gevraagd een offerte voor de levering van deze ma rifoons in te dienen, terwijl aan de staats secretaris van Marine verzocht is, in de kosten bij te dragen. In dit verband delen B. en W. nog mee dat reeds enige tijd geleden het vraagstuk van de algehele mo dernisering en uitbreiding van het walra- darsysteem langs de Nieuwe Waterweg in studie is genomen. Ten slotte merkt het college in de be antwoording van de vragen nog op dat het bij de betrokken rijksinstanties, zowel op bestuurlijk als op ambtelijk niveau bij voortduring heeft aangedrongen op de uit voering van werken die bevorderlijk zijn Doordat een zestienjarige uit Wijk aan Zee afkomstige bromfietser woensdagmid dag op het Moensplein in Beverwijk ver zuimde voorrang te verlenen aan een na derende personenauto, volgde een aanrij ding. Behalve dat beide voertuigen behoor lijk werden beschadigd, moest de bromfiet ser met een gebroken been naar het Roo de Kruisziekenhuis worden overgebracht. Het aantal deelnemers aan de oriënta tierit van de Automobielclub „De Rijmon- ders" was gisteravond minder dan nor maliter het geval is bij deze trainingsrit- ten van deze actieve automobielvereni ging. Wellicht zal de vrieskoude daartoe bijgedragen hebben. In de A-klasse zege vierde de equipe Wonink-Reints met 80 strafpunten, waarvan er 20 tjjdstrafpunten waren. De equipe Van den Brink-Swirs werd na een spannende strijd winnaar in de B-klasse met 145 strafpunten. De heer Cees van Duivenvoorden was verantwoordelijk voor het uitgezette tra cé. Het grootste gedeelte van de rit, die geheel binnen de Velsense gemeentegren zen verreden werd, was een kaartleesge- deelte, waarbij de rallyrijder een op een voor de start uitgereikte kaart aangege ven „blinde" lijn moest narijden. De A- klassers kregen het nog moeilijker door dat de zogenaamde blinde lijn in spiegel beeld op een kaart met een schaal van 1 50.000 aangegeven was. De deelname in de klasse was niet groot. Bij de ingang van Velserbeek aan de Van Tuylweg staat midden op het plein tje een boom. De rallyrijders moesten, wanneer zij een foutloos parkoers wilden rijden, achter deze boom langs. Op een kaart van 1 50.000 is deze omweg van slechts luttele meters nauwelijks waar neembaar. Geroutineerde rijders verre kenden zich meer dan 200 meter op de oude Rijksweg bij het landgoed Beeken- stein nabij Velsen. Ook het slot van dit rallygedeelte was fraai in elkaar gezet. Vele deelnemers dachten, dat de tijdcontrole ook de laatste controle van dit traject was en keerden zoals dit ook in de routebeschrijving aangegeven was terug om aan het laat ste traject te beginnen. Maar tijdcontro- leur Rotmans had behalve de P voor de tijdcontrole ook nog tweemaal een O in zijn zak voor de mensen, die de laatste 50 meter van de Kromhoutstraat nabij het IJmuidense strand wel gereden had den. Het zogenaamde bolletje-pijltje gedeelte was kort, maar pittig. Vele automobilis ten namen ten onrechte de hoofdrijbaan van de Heerenduinweg in plaats van de ventweg. De bewoners van de Dolfijn straat zullen wellicht niet eerder zo'n druk avondverkeer meegemaakt hebben. De goe de rijders kwamen links deze straat inge reden, terwijl de minder gelukkige rechts deze straat ingereden waren. Tegen het middernachtelijk uur kon Rij monderpraeses Pum Swier de uitslag van deze zuivere kaartleesrit bekend maken. A-KLASSE: 1. equipe Wonink-Reints met 80 straf punten; 2. equipe Dietvoorst-Swier met 99 strafpunten; 3. equipe Peek met 115 straf punten; 4. equipe Schoone-Wolthuizen met 151 strafpunten en 5. equipe Lootsma-Plug- boer met 161 strafpunten. Totaal aantal deelnemende equipes in deze klasse: 9. Gemiddelde uursnelheid: 20 km. B-KLASSE: 1. equipe Van den Brink-Swirs met 145 strafpunten; 2. equipe echtpaar Meyer met 147 strafpunten; 3. equipe Van der Bijl-Bouman met 150 strafp.; 4. equipe De Jong met 157 strafpunten en 5. equipe Dekker met 171 strafpunten. Totaal aan tal deelnemende equipes in deze klassë: 19. Gemiddelde uursnelheid: 15 km. Bij de analyse van de uitslag in de B- klasse valt het geringe strafpuntenverschil op. Het verschil tussen de winnaar en nummer vier bedraagt slechts 12 punten, hetgeen betekent, dat de tijdcontrole be slissend is geweest bij het bepalen van de uitslag. Wanneer de equipe Van den Brink- Swirs slechts twee minuten langer over het traject gereden had, dan zou de eerste prijs aan zijn neus voorbij gegaan zijn! Ter gelegenheid van het zestig bestaan van de Nederlandse Esperantisten Vereni ging „La Estonto Estas Nia" wordt in september in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort een jubileum congres gehouden. Het congres wordt ge opend op vrijdagavond 24 september en duurt tot de zondagmiddag daaraanvolgen de. Het voorlopige programma vermeldt zeer uiteenlopende punten, zoals een voor dracht van prof. dr. G. Hamming uit Wa- geningen en een amusementsavond. De or ganisatie berust bij een drietal leden van de Haarlemse Esperantistenvereniging, on der voorzitterschap van de heer J. R. Jans sen uit Bloemendaal. voor de veiligheid van de navigatie op de Rotterdamse Waterweg. Dit overleg heeft geleid tot het in uitvoering nemen door de rijkswaterstaat van de werken tot verbe tering van de bocht in de rivier bij Maas sluis, alsmede tot de reeds bekende toe zegging van de regering ten aanzien van de nieuwe mond voor Europoort. In over leg met de rijkspolitie te water en de rijkswaterstaat wordt inmiddels nagegaan op welke wijze het toezicht op het na leven van het binnenaanvaringsreglement kan worden verbeterd. In aansluiting hieraan deelt het college ten slotte nog mee, dat een uitgebreid rap port over deze materie in voorbereiding is. In Utrecht is een 48-jarige Hagenaar aangehouden, die de laatste zeven maan den vele tientallen fietsen heeft gestolen. Hoeveel weet hij zelf niet meer. De poli tie uit tal van steden is naar hem op zoek geweest. Hij werd aangehouden toen hij zijn eerste gestolen bromfiets in Utrecht aan de man trachtte te brengen. Het viel een rechercheur van de Utrecht se politie op dat tussen twee mannen buiten de automarkt werd onderhandeld over een bromfiets. De rechercheur ging naar het tweetal toe en vroeg de man die de gloednieuwe bromfiets wilde ver kopen zich te legitimeren en kreeg toen een rijbewijs onder ogen met de naam van de Hagenaar. Daar deze allang stond gesignaleerd arresteerde hij de man. Deze bekende in Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Tilburg* Amsterdam en Rotterdam fiet sen te hebben gestolen. Hij leefde van de opbrengst en eigende zich er soms iedere dag soms een in de twee dagen een toe. Bij zijn verhoor zei hij de afgelopen maan den waarschijnlijk meer gefietst te heb ben dan Wim van Est in zijn hele car rière. Als hij een fiets stal in Tilburg dan reed hij er op naar Utrecht om het kar retje daar van de hand te doen. Hij nam vervolgens een andere fiets weg om daar op naar Apeldoorn of Arnhem te rijden. Dit heeft hij zeven maanden kunnen vol houden. De opbrengst van de fietsen stel de hem in staat in hotels te overnachten en in restaurants te eten. De bromfiets die hij in Utrecht wilde verkopen had hij een dag tevoren gestolen uit een kelder van een flatgebouw in Rotterdam. Een prentbriefkaart, die op 31 decem ber 1929 in het Drentse Dieverbrug is verzonden aan een meisje in het op 4 kilometer afstand gelegen Wittelte, is pas vorige week bij de geadresseerde aangekomen. De kaart heeft een zwerf tocht door de wereld gemaakt en droeg o.a. poststempels van Melbourne en Al- berton in Australië. Op 31 december 1929 werd de kaart gepost in Dieverbrug door mejuffrouw T. Buiter, thans mevrouw Dolfsma Buiter te Ruinen. Ze was bestemd voor haar vriendin mejuffrouw Griet Grit in het nabijgelegen Wittelte en ze be vatte de beste wensen voor het jaar 1930. De geadresseerde, thans mevrouw G. van LeeuwenGrit te Diever (52 jaar) kreeg de kaart vorige week van het postkantoor in Diever toen ze daar post zegels kwam kopen. „Kan deze kaart voor u zijn?" vroeg de postbeambte en toen mevrouw Van Leeuwen de kaart goed bekeek moest ze tot de conclusie komen dat dit inderdaad het geval was. Uit de stempels bleek, dat de kaart in 1929 in Diever was afgestempeld en in 1958 in Australië naar Nederland was teruggestuurd. De briefkaart was juist gefran keerd met een postzegel van P/i cent. Het penitentiair trainingskamp voor jon ge mannen, die tot korte vrijheidstraffen zijn veroordeeld, komt niet in Zeist, zoal» oorspronkelijk de bedoeling was, maar in de gemeente Zeeland (N.B.). Aanvankelijk had de regering mogelijkheden voor de vestiging van het kamp gezien in het voor dit doel zeer geschikt geachte voormalige herstel- en oetencentrum in Austerlitz. Be zwaren van de gemeente Zeist, die de be trokken terreinen wil bestemmen voor de vestiging van ziekenhuizen en sanatoria, zijn voor de regering aanleiding geweest uit te zien naar een ander terrein. Uiter mate geschikte terreinen bleken beschik baar te zijn in de gemeente Zeeland. Daar zal de bouw geschieden met prefabricated materiaal. De ingebruikneming zal echter ongeveer een jaar later plaatshebben dan aanvankelijk is gedacht, namelijk in de loop ven 1966. Hoge onderscheiding. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij Esso Nederland n.v. heeft de koningin de heer C. R. Smit, president-directeur, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5