„Weet je nog wel, oudje?" Hl Grootste voorzichtigheid geboden voor waterwingebied Velsen COR OLY COR OLY Nieuwe kaart Feest voor zotten letsvanubij? „Pech onderweg' van de IJmond Aandacht voor de begroting Mysterieuze tandem in Velsen-Noord LANGS SLUIZEN EN HAVENS T rawlers van Amsterdam Vitamol H a venber icht en DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 7 in Velsen-Noord itiNÉÉH Arie van der Veer F aillissementen ife DROGISTERIJ „DE CEDER" Cederstraat 31 - tel. 5610 Planetenweg 68 - tel. 8107 Kerkelijk nieuws Overleg met Haarlem Bloemendaal en Zandvoort heeft ze weer BROMFIETSEN LOCOMOTIEF met Sachsmotor van 798.- voor 650.- RAP van 775.- voor 695.° MAGNEET v. 849.- voor 750.- Silo koelkast: de béste koelkast! reeds 132 I. koelkast voor 268.— LOENDERSLOOT Kennemer Kruimels De oude foto van de Kal- verstraat in het voormalige Velseroord zal ongetwijfeld weer in staat zijn bij ver schillende lezers enkele dier bare jeugdherinneringen op te roepen. De foto moet na melijk omstreeks 1914 zijn genomen, in de tijd dus dat hier nog enige gezellige dorpswinkels waren geves tigd. Zoals geheel links de manufacturenzaak van Glas en daarnaast het dameshoe denwinkeltje van de weduwe Roth. Het vooruitspringende pand werd bewoond door de familie Gerrit Zegel, die hier een winkel in melk en zui- velprodukten had ingericht. Als wij goed zijn ingelicht is mevrouw Zegel nog als der de van links op deze foto zichtbaar. Het hek aan de rechter zijde vormde de afsluiting van de kolenhandel M. Zwa nenburg, welk bedrijf na de oorlog ook naar Oud-IJmui- den is overgeplaatst. De man die met gekruiste benen en zijn hand tegen het hek staat geleund was de bekende dro gist Suk, die zijn winkel aan de Kanaalweg thans Zee weg had gevestigd. Dit vriendelijke straatbeeld heeft zich ongeveer tot januari 1Ö45 kunnen hand haven, maar toen achtten de Duitsers het noodzakelijk deze wijk met de grond ge lijk te maken, omdat zij zo nodig een vrij schootsveld voor de eventuele verdedi ging van de spoorbrug moes ten hebben. En hiermee be gon ook voor deze bewoners de langdurige lijdensweg van evacuatie en onzekerheid, waarbij bijvoorbeeld de heer Glas eerst op enige gebrek kige noodwinkels was aan gewezen, alvorens hij in 1955 definitief zijn royale winkel pand aan het Marktplein kon openen. De tweede foto is uiter aard in de huidige Kalver- straat genomen, waarbij de vergelijking weer niet in het voordeel van de nieuwe situatie is uitgevallen. Bij de uitgeverij G. Eike lenboom en Zoon te Heem stede is zojuist een gloed nieuwe kaart van de gehele IJmond verschenen, welke aldus op een schaal van 1 10.000 de plattegronden bevat van Beverwijk, Drie huis, Heemskerk, Santpoort, Velsen, Wijk aan Zee en IJ- muiden. Bovendien zijn de definitief geworden uitbrei dingen reeds op deze kaart aangebracht, zoals de nieuwe wijk achter de brandweer kazerne in Velsen, Zeebad- Zuid en het zuiden van Zee wijk in IJmuiden, de nieuwe situatie van het Noordzee kanaal en het uitbreidings plan Zuidbroek in Heems kerk. Ten behoeve van wan delaars en natuurliefhebbers werd voorts het duingebied ten noorden van Wijk aan Zee en ten westen van Heemskerk verder gecomple teerd met wandelwegen, parkeerplaatsen en pompsta tions. Tenslotte maakt de nandig uitgevoerde straten- lijst het mogelijk elke straat, plein of weg van dit uitge strekte gebied binnen enkele ogenblikken na te slaan, ter wijl het fleurige en gevernis te omslag het geheel vol doende stevigheid verleent, om de kaart ook onder slech te weersomstandigheden in de open lucht te kunnen raadplegen. Het carnavalsfeest van de Tunnelboys in Velsen-Noord wordt zaterdag 20 februari in gebouw „De Meerpaal" gevierd: des middags om half drie voor de junioren tot 13 jaar en des avonds om acht uur voor de oude ren. Voor de ieuad is een programma samengesteld dat (uiteraard) elf aktivi- teiten bevat, zoals een twist- wedstrijd, ballon blazen en ringsteken, waarbij de win naar met een fototoestel zal worden beloond. Des avonds is er een ge kostumeerd carnavalsbal, op geluisterd door een bóeren- kapel en het ensemble „The Saints", waarbij noch Prins Carnaval, Aristotoles III, noch de Raad van Elf zullen ontbreken. De deelnemers aan dit carnavalsfeest die nen zich aan enige bepalin gen te onderwerpenzoals het verschijnen in een ko dwaas mogelijk kostuum en het uit het hoofd leren van het carnavalslied, zodat „de taal zal worden gevuld met iet gebler van een stel woe- ige, zich uitlevende en af- ■eagerende zotten en zottin- i en". De grootste dwazen uilen door Prins Carnaval persoonlijk tot ridder wor- ien geslagen en beloond. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: kin- derring, linker dameshand schoen, bankbiljet, Lipssleu- tel, ceintuur, kinderporte monnee met inhoud, groene dameshandschoenen, auto ped, twee bankbiljetten, twee sleutels aan ring, want, ket ting, kindermuts, wieldop, rozenkrans, regenjas, kinder wanten, kinderschoentje, fietssleuteltje in rood étui, ring met zes sleutels, heren horloge, damesportemonnee met inhoud, poppenwagen, hoofddoek, portefeuille met inhoud, zak aardappelen, di- plomatentas met boekje, zil veren bedeltje, knipporte- monnee met inhoud, sjaal, schoolétui, dameshandschoen met gesp, bril, regenbroek, contactsleuteltje, lederen voetbal, armbandje, rol schaatsen, herenhoed, kaart met spaarzegels, hond, steun van scooter. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks verkrijgbaar aan het hoofd bureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 1J.30 uur eventueel worden afge geven. Wie tijdens zijn vakantie of bjj kleinere autotochtjes in gevallen van pech of mo torstoring niet hulpeloos naast zijn auto wil blijven staan, zou verstandig doen zich eens op te geven voor de cursus „Pech onderweg", die na het succes in novem ber door het Nutsdepar- tement Velsen-IJmufiden, met medewerking van de A.N.W.B. in maart zal wor den herhaald. Deze cursus bestaat uit vier instructie avonden op de woensdagen 3, 10, 17 en 24 maart, waar de deelnemers wordt geleerd hoe zjj de meest voorkomen de pech-oorzaken kunnen opsporen en verhelpen. De cursus staat onder leiding van de heer W. van Dijk, techno-chef van de A.N.W.B. en wordt gehouden in de technische school aan de Briniostraat in IJmuiden. De demonstraties worden ge geven met een lucht- en een watergekoelde motor. Omdat het hier praktijk cursussen betreft, zal slechts een beperkt aantal deelne mers kunnen worden inge schreven. Men kan zich op geven bij de heer P. Jongens, Van den Vondellaan 47, Drie huis, telefoon 4387. Met de bedoeling de inge zetenen van Velsen enigs zins te oriënteren op de be handeling van de begroting, waarmee door de gemeente raad maandagmiddag 1 maart „Een grapje hoort erbij", moeten enige personeelsleden hebben gedacht van het be drijf, dat thans belangrijke werkzaamheden verricht bij de P.E.N.-centrale in Velsen- Noord. Handige knutselaars als zij zijn „organiseerden" zij namelijk twee rijwielen om deze tot een vreemdsoor tige tandem om te bouwen, waarna het geheel in felle kleuren werd beschilderd, om tenslotte van enige mys terieuze apparaten te worden voorzien. Zo werd het ve hikel bijvoorbeeld van ach teren uitgerust met een oude stofzuiger, waarschijnlijk met de bedoeling bij de voorbij ganger de illusie op te wek ken, dat deze originele tan dem door middel van een straalmotor werd voortbewo gen. Het geheel werd met vlaggetjes en slingers ver sierd en als geschenk aange boden aan de jarige Greet je Vosse, een kantoorjuffrouw, die vroeger haar verlangen naar een tandem al eens ken baar had gemaakt. Het fraaie cadeau werd uiteraard in dank geaccep teerd en onmiddellijk maak te zij in gezelschap van Erna *VWV*MMWWWWWVWWVlfWMWWimWi«lW*VMMVMl<MWM»IV1 Colijn een proefrit, waarbij nog al enkele gebreken aan het licht zijn getreden. De olijke carrosseriebouwers hadden de trappers bijvoor beeld zo listig aangebracht, dat zij slechts in tegenge stelde richtingen konden worden voortbewogen, het geen het berijden van dit vehikel nu niet bepaald tot een onverdeeld genoegen maakte. Wel was een en an der aanleiding voor de no dige hilariteit, vooral toen twee surveillerende politie mannen het zonderlinge voertuig ook wel eens nader wilden bekijken. Er werd ge lukkig geen enkele overtre ding geconstateerd en omdat de politie het spel sportief heeft meegespeeld, behoefde Greetje Vosse haar verjaar dag niet op het politiebureau te beëindigen. een aanvang zal worden ge maakt, is door het gemeen tebestuur een vouwblad samengesteld, dat aan elk gezinshoofd of zelfstandige inwoner van Velsen zal wor den toegezonden. De folder bevat een korte uiteenzet ting van de manier waarop in Velsen het gemeentelijk financieel beleid wordt ge voerd, waarbij de inkomsten en uitgaven in populaire vorm worden vermeld. Met dit vouwblad wordt kennelijk tevens getracht meer belangstelling voor het werk van de gemeenteraad op te wekken, omdat er nog maals de aandacht op wordt gevestigd dat de raadsver gaderingen openbaar zijn, dus door een ieder te bezoe ken. „Het is duidelijk dat de discussies in de raadzaal, waarbij een heel jaar ge meentelijk beleid critisch wordt overwogen, van giroot belang zijn voor elke inwo ner", besluit de folder. Het zou inderdaad gewenst zijn dat de publieke tribune in de raadzaal eens wat drukker werd bezocht. Maar dan mag door de leden niet het voorbeeld van Beverwijk worden gevolgd, waar de begrotingsbehandeling ont aardde in een dorre spraak waterval, doordat in uren lange betogen niets werd gezegd en de fractiegenoten zich beijverden elkaar ge regeld te herhalen. Want op deze wijze worden de even tuele bezoekers alleen maar tot een haastige vlucht ge stimuleerd. TOEN IN HET MIDDEN van de jaren negentig in ons land de eerste stoomsche pen voor de visserij hun intrede hadden gedaan, ontstonden nieuwe rederijen. Al leen stoomloggers en stoombeugers wer den aangeschaft, door Vlaardingse rede rijen die al gedurende een aantal jaren loggers en sloepen in de vaart hadden. De Doggermaatschapij in Vlaardingen begon in 1897 met de stoomlogger Koningin Wilhelmina VL.190 en de nieuw opgerich te Stoomvisscherij Mij. Mercurius bracht in 1895 de eerste stoomtrawler, de Betsy HD.348, in de vaart. Dit was het begin van een nieuwe perio de in de Nederlandse visserij, maar reders in Scheveningen, Katwijk en Vlaardin gen hielden zich afzijdig van de stoom trawler. Zij bleven bij de loggers, de sloe pen en wat Vlaardingen betreft bij de stoomlogger. De stoomtrawler werd in ons land geïn troduceerd door nieuwe visserijmaat schappijen, die zich vestigden in het jonge IJmuiden. De Betsy HD.348 kwam in 1898 naar IJmui den en kort daarop volgden er meer. In de beginperiode (1899) waren in Hoek van Holland de stoomtrawlers Frederik Corne lls HVH.l en de Simon HVH.2; Rotterdam had er ook een, de Voorwaarts RO.3; zelfs ren de nieuwe namen. De Primavera werd in april van het jaar 1916 als vermist opgegeven en de Verano is nog niet zo lang geleden van de vloot afgevoerd, al heette het schip toen Geziena IJM.140. In 1913 verdwenen de laatste Holland- boten uit Amsterdam. Zij werden overge nomen door de Mij. Holland in IJmuiden, een zustermaatschappij van de „Praxis". De namen bleven onveranderd, maar zij kregen het letterteken van IJmuiden en andere nummers. De Holland III werd de IJM.179, die met de andere voor de sloop werd ver kocht. De Holland I IJM.73 kwam op an dere wijze aan haar einde: zij liep in mei 1922 op een mijn en ging ten onder; de bemanning werd gered. De rechtbank in Haarlem heeft dinsdag 16 februari 1965 in staat van faillissement verklaard: Leunis Johannus Versluijs, wonende in Zaandijk, Verlanenpad 7. Rechter-Com- missaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procu reur in Zaandam. Antonius Marius Reinoldus Hogeveen, wonende in Haarlem, Oranjestraat 90, voorheen wonende aan de Brouwersstraat 95. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Ram bonnet. Curator: mr. W. Ch. A. Klaufus, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag 16 februari 1965 opgeheven het faillisse ment van: Willem Johan Neyman, zijn bedrijf uit oefenende onder de naam Technisch Be drijf „Neyra", handelende in kampeer- artikelen, wonende in Zaandam, Plataan laan 67, uitgesproken op 15 december 1964. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Cu rator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur in Zaandam. was er een stoomtrawler ingeschreven in Aengwirden als Union AW.2, die geëxploi teerd werd door de Stoomtrawler-Vissche- rij „IJmuiden", directeur de heer C. P. J. Vuerhard. De stoomtrawlers van deze maatschappij waren ingeschreven te Am sterdam en de eerste eenheden treffen we aan in het jaar 1898, namelijk de Holland I AM. 49 en de Holland II AM.52. Eerst genoemde kwam in bedrijf onder schipper E. Zwart en de andere onder A. van Strien. De uitbreiding liet niet lang op zich wach ten en een jaar later waren er al zes Amsterdamse stoomtrawlers: de Holland I AM.49, schipper Jacob Smit; de Holland II AM.52, A. van Strien; de Holland III AM.53, C. Breggeman; de Holland IV AM.54, E. Zwart; de Holland V AM.50, Jacob Prins; de Holland VI AM.52, Jan van der Zwan. Het schip op de foto is de Holland III AM.53, die in 1899 werd gebouwd door J. Duthie Sons Co in Aberdeen: groot 199 bruto reg. ton, lengte 33,11 m., breedte 6,40 m. en holte 3,18 m. De ma chine had een vermogen van 325 pk. In 1903 kwamen er nog twee nieuwe schepen bij, afkomstig van de werf van de Wed. C. Boele in Slikkerveer, die als Hol land VII AM.60 en Holland VIII AM.61 in bedrijf kwamen. Zij hadden een inhoud van 272 bruto ton. De Holland VIII ging kort daarna verloren en de Holland VII is in 1913 overgegaan naar de Mij. Praxis in IJmuiden en werd de Plutos IJM.184. Al eerder waren er twee Amsterdamse stoomtrawlers naar IJmuiden overgegaan, namelijk de Holland V en de Holland VI, IN 1904; de Mij. Pesca in IJmuiden was de nieuwe eigenaresse van het tweetal. Primavera IJM. 47 en Verano IJM.48 wa- De „Holland III" AM 53. Advertentie Vitaminen... een weldaad voor de huid Hél succes van Vitamol bewijst de noodzaak van vitamine-huidverzorging. Vitamol crimes dringen snel en diep in de huid door, stimu leren de bloedcirculatie, vernieuwen en ver sterken de huidcellen, en het natuurlijke vochtgehalte houdt uw huid jong en gezond! DC SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORCMG Voedlngscreme (groene tubeverzorgt uw huid V nachts. Dagcreme (blauwe tube) beschermt uw huid overdag. Tube f 4.75 Geref. Kerken Beroepen te Hellendoorn B de Boer, kand. te Meppel - te Metslawier Tj. Kui pers, kand. te Nijmegen, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen Bedankt voor Utrecht-Z. (vac.-wijlen L. W. Muns) G. Rang te Haarlem-Z. Kand. K. J. Arwert te Amsterdam-Slo- tervaart kan geen verdere beroepen in overweging nemen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan Atlantic Trader van Tuapse; Kolga, Le Havre; Bilma, Le Havre; Automedon, Hamburg; Ger- mania, Lubeck; Ilias, Hamburg; Jean Guiton, Le Havre; Gerhard Jacobs, Blankaholm; Anita Thyssen, Port Etienne; Sloterkerk, Antwerpen; Bram, Dagenham; Caribi^, Perth voor IJmui den; Swift, London; Helga Dehde, Hamburg; Svealand, Las Palmas; Cherry Victory, Rotter dam; Tosteroe, Gefle, voor IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden s Atzmaut naar Hamburg; Mistralen, London, van IJmuiden; Frieda Buss, Palermo, IJmuiden; Loussios, Emden; Fehmarn, Kopenhagen; Els Teekman, Aberdeen, IJmuiden; Delfzijl, London; Spes, Swinemunde, IJmuiden; Mare Liberum, Dagenham; Grotekerk, London; Asta, Rotter dam; Paula, Danzig; Gooiland, Santa Cruz; Hugin, Hamburg, Velsen; Vega, Felixtowe; Nordvesst, Huil; Tilla Dorus, Hamburg; Amor, Felixtowe; Nestor, Hamburg; Dollard, Perth; Trito, R'dam; Viking, R'dam; Heriot, Leith; Brooktor, Bremen; Patria, R'dam; Argos, Cadiz. Donderdag kwamen in IJmuiden aan Neerlandia van Gothenburg; Magas, Rotter dam; Nassauborg, Rotterdam; Oberon, Ant werpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden Willem Fortuin naar Rotterdam; Bittern, Rot terdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan): Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben medegedeeld, dat voor het to tale waterwingebied, waaraan de ge meenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal en Zandvoort water onttrekken, de groot ste voorzichtigheid is geboden. Deze mededeling volgde op vragen van een raadslid tijdens het onderzoek van de begrotingen der gemeente Velsen voor het dienstjaar 1965. De vragensteller wilde we ten, hoe groot de drinkwatervoorraad is met het oog op de toekomst, met welke gemeenten in Zuid-Kennemerland hierom trent overleg wordt gepleegd en welke maatregelen of voorzieningen B. en W., in overleg met deze gemeenten, zo nodig denken te nemeh, om deze voorziening in de toekomst veilig te stellen. Van het college kwam het volgende ant woord. In plaats van watervoorraad kan beter worden gesproken over de in de bo dem aanwezige evenwichtstoestand. Deze wordt positief beïnvloed door de regenval op het waterwingebied, en negatief door de verdamping, door de afstroming naar de lager gelegen gebieden (in westelijke richting naar zee, in oostelijke richting naar het poldergebied) en door de ont trekking door de waterbronnen. Als meer water wordt onttrokken dan wordt toegevoegd (door de regenval) zal het evenwicht ongunstig worden beïn vloed, met na kortere of langere tijd de kans van het optrekken van het onder het zoete water aanwezige zoute water. Voor het totale waterwingebied, waar aan de gemeenten Haarlem, Velsen, Bloe mendaal en Zandvoort water onttrekken, nadert snel de bovengenoemde toestand, zodat de grootste voorzichtigheid is gebo den. Overleg over de problemen van de wa tervoorziening wordt gevoerd door de hier boven genoemde gemeenten, die alle be lang hebben bij hetzelfde waterwingebied. Er bestaat een voorlopige commissie, waarin zitting hebben de wethouders de zer gemeenten. Verwacht mag worden, dat de arbeid in deze commissie zal re sulteren in een voorstel om te komen tot een gemeenschappelijke regeling ter be scherming van het waterwingebied, die dan binnen niet te lange tijd aan de raad ter vaststelling zal worden aangeboden. Tevens is er een commissie, bestaande uit de directeuren der waterbedrijven der genoemde gemeenten, die, al of niet met adviseurs van buiten, de technische pro blemen bestuderen. Momenteel kan worden vastgesteld, dat inzicht is verkregen in de toestand van het waterwingebied, dat onderzocht wordt hoe dit waterwingebied moet worden be schermd tegen invloeden van buiten en dat binnenkort zal worden nagegaan, op welke wijze, als dit noodzakelijk mocht worden, watertoevoer van buiten het win- gebied kan worden tot stand gebracht. Advertentie PRIJZEN NERGENS GEZIEN, NERGENS GEHOORD enz. enz. enz. BREESTRAAT 108 BEVERWIJK EXAMENS Amsterdam (V.U.). Doctoraalexamen psy chologie: W. J. Schaap (Amsterdam). Nijmegen. Doctoraalexamen rechten: mej. M. F. H. Girardot (Den Haag). Leiden. Doctoraal II geneeskunde: mej. Th. H. M. Matze (Sassenheim), mej. C. Vee- gens (Eindhoven) en J. C. M. Hendrikse (Wassenaar), F. C. W. Tietge (Heemskerk) en A. M. J. I. Zeijlmans (Den Haag). Arts: F. H. Huibregtsen, Th. A. Ruijs, O. Schreu- der (allen Leiden) en H. Solleveld (Den Haag). Wageningen. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde: ir. W. G. Beeftink te Yer- seke op proefschrift: „Studie plantengroei in deltagebied". Promotor was prof. dr. H. J. Venema, hoogleraar in de plantensyste matiek, dendrologie en plantengeografie aan de landbouwhogeschool. Utrecht. Doctoraal aardkunde: C. A. Schuckink Kool (Utrecht). Doctoraal schei kunde: J. H. van Boom (Stapelveld), B. G. Dekker (Apeldoorn). Doctoraal biologie: M. Boersma (cum laude) (Jutphaas), G. E. J. Staal (Lamweerde), H. van der Starre (Gouda). Doctoraal wiskunde: J. Duister- maat (cum laude) (Den Dolder). Doctoraal natuurkunde: C. Alderliesten (Rijsoord), G. van Dijk (Hilversum), M. W. A. Schmitz (Arnhem). Amsterdam (G.U.). Cum laude gepromo veerd tot doctor in de letteren: C. H. E. de Wit op een proefschrift getiteld „D« strijd tussen aristocratie en democratie in Nederland 1780-1848, critisch onderzoek van een historisch beeld en herwaardering van een periode". Promotor was prof. dr. J. Presser. Advertentie MET 5 JAAR GARANTIE. LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 IJMUIDEN - TELEFOON 4654 GROENTEVEILING BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren als volgt: spinazie 130-135, waspeen 12-26, prei 40-75, selderieknollen 6-23, witlof 30-46, spruiten 30-120, boeren kool 12-43, groenekool 12-34, rodekool 8- 18, uien 30-40, breekpeen 5-11, rabarber 80-100.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7