Erhards Israel-politiek krijgt vertrouwen van CDU en FDP Werkelijkheidszin in Bonn nog steeds ver te zoeken Drie Amerikaanse piloten uit Nederland vertrokken Revolte van Britse huisartsen nieuw probleem voor Labour Verlies van oorzaak van eigen status het conflict LIMONADE GAZEUSE Gemeenten hebben geen geld voor verkeersverbeteringen Ranger-8 zendt zaterdag maanfoto's naar de aarde Argonautstaat nog op Schiphol Andriessen tikt ook Den Haag op de vingers speldje gratis Doden in het verkeer Binnensteden met economische ondergang bedreigd Man gearresteerd DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 9 Erkenning Schuld Goede diensten TURKEY RUG Hogere tarieven gezinsfles 39 cent 3 flessen f 1.15 tijdelijk bij van aankoop 3 flessen MR. O. P. F. M. CREMERS: Bomaanslag Vaticaan Bondskanselier Ludwig Erhard (mid den), de voormalige bondskanselier Konrad Adenauer (voorgrond) en de leider van de Westduitse Christen democraten, Rainer Barzel kijken zorgelijk terwijl er in de Bondsdag wordt gesproken over de driehoeks verhouding tussen West-Duitsland, Israel en de VAR. (Telefoto) (Van onze correspondent) BONN. Het debat in de Westduitse Bondsdag van gisteren heeft weinig op heldering verschaft over de achtergron den van de crises tussen de Bondsrepu bliek, Israel en Egypte. De socialistische oppositie vroeg zich af of voor Bonds kanselier Erhard het ogenblik gekomen is heen te gaan. De sprekers voor de CDU de regeringspartij en FDP de liberale coalitiepartij schonken daarentegen hun vertrouwen aan het be leid van de regering. Erhard zelf had het in zijn inleiding tot het debat eufe mistisch over „de onweersbui", waarin de buitenlandse politiek van de Bonds republiek geraakt was. Zijn minister van Buitenlandse Zaken Schroder liet zich als afsluiting van de verklaringen van de partijwoordvoerders alleen in met het zoeken van spijkers op laag water, een bezigheid die tot de ernst van het probleem in geen enkele verhou ding stond. De aanvallen op Schroder's beleid zijn nu zo hevig geworden, dat het de minis ter op dit moment moeilijk gevallen zou zijn iets tot zijn verdediging aan te voe ren. In de bondsrepublikeinse pers weegt zwaar het oordeel van de New York Ti mes, die gisteren in een hoofdartikel de huidige relatie van Bonn tot Cairo en Tel-Aviv „een bijna ongelofelijke war boel" noemde en van „ongehoorde be slissingen" sprak. De gang van zaken is bijna niet meer te ontwarren. Op de aankondiging dat Oostduitslands Walter Ulbricht een bezoek aan Cairo zou brengen, vreesde men in Bonn wellicht terecht dat dit zou lijden tot een erkenning van de D.D.R. door president Nasser. Dit zou betekenen dat men in Bonn, op grond van de zoge naamde Hallstein-doctrine, de diplomatie ke betrekkingen met Egypte zou moeten afbreken. Het was voor Bonn echter nuttiger het niet tot een erkenning van de D.D.R. van uit Cairo te laten komen en men begon in de Bundeshauptstadt Nasser te vleien en te dreigen. Een Spaanse bemiddelaar reis de naar Cairo om te zaak te sussen, maar maakte alles nog erger. President Nasser, die de zwakke hou ding van Bonn naar waarde schatte, ging op zijn beurt dreigen. Hij eiste dat Bonn de wapenleveranties aan Israel zou stopzetten. Hij beloofde Bonn in ruil wei nig concreets. Wel stelde hij, dat het doorgaan van wapenleveranties aan Israel een onafwendbare erkenning door zijn land van de D.D.R. zou betekenen. Of de Spaanse bemiddelaar in Cairo wel of niet de volmacht gekregen heeft is een vraag. In ieder geval vertelde deze dat Bonn bereid was de wapenleveranties aan Israel stop te zetten. Dit gebeurde dan ook. Het gevolg hiervan was dat de be trekkingen tussen Bonn en Tel Aviv snel verslechterden en in de Knesset, het Israë lische parlement, felle en niet ongerecht vaardigde verwijten aan Erhard en zijn equipe werden gericht. De schadeloosstelling in geld, die men in Bonn Israel inplaats van de wapens aan bood, werd met verachting van de hand gewezen. De vertegenwoordiger van Israel in de Bondsrepubliek werd naar zijn land teruggeroepen en zal daar voorlopig wel blijven. Nu was men in Bonn zowel met Israel als de Verenigde Arabische Republiek ge brouilleerd. Inmiddels staat het bezoek van Ulbricht aan Cairo op 24 februari nog ongeschokt op het Nasserprogramma en het is duidelijk geworden dat de meest gehate man in de Bondsrepubliek met al le eer zal worden ontvangen welke een ttaatshoofd toekomt. Toen dit allemaal duidelijk vast kwam te staan, begon de regering in Bonn de bondgenoten de schuld te geven. De Ver enigde Staten hadden Bonn de levering van Amerikaanse tanks aan Israel opge drongen. Groot-Brittannië had Bonn ver plicht het bezoek van Nasser aan de bondsrepublikeinse hoofdstad op te schui ven met het oog op het staaatsiebezo.ek van koningin Elizabeth. Ook deze verschui ving moet Nasser onaangenaam gestemd hebben. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk, heeft inmiddels toege geven dat zijn land de hand heeft gehad in de levering van tanks via de Bondsre publiek aan Israel. Maar zoals een Duits commentator in zijn krant terecht opmerk te, als de regering in Bonn zich deze „op dracht" van de Amerikanen laat welge vallen, moet zij daar ook zelf de verant woording voor dragen. Sinds gisteren vraagt de kanselier Er hard de westelijke bondgenoten om hulp, omdat hij zelf niet meer in staat is zich uit de nesten te werken. Hijzelf en zijn partij beroepen zich daarbij op een ho ger doel. Dit doel is de verdediging van het Westen tegen het opdringende com munisme, dat vanuit Moskou bezig is vas te voet te krijgen in het Nabije Oosten. Inderdaad is er reden om aan te nemen, dat Nasser tot zijn uitnodiging aan Ul bricht is overgegaan onder sterke druk uit de Sovjet-Unie. De Bondsrepubliek had echter zelf ook kunnen bijdrage tot deze „afgrendeling" van haar positie in het Nabije Oosten, door bijvoorbeeld de wapenleveranties aan Is rael voort te zetten en dit land waar aan het zoveel schuld heeft, diplomatiek te er kennen. Het heeft deze kans voorlopig ver- •peeld om een man tot vriend te houden Nasser waarvan men in Bonn open lijk verklaart dat hij geen vriend meer kan zijn, omdat hij de aartsvijand van de Bondsrepubliek heeft uitgenodigd. Men heeft daarmee niet eens de moed gehad af te wachten wat er zou gebeuren als men het been stijf hield. De bron van alle „dreigingen" uit 't Oosten zoals zich die nu in het Nabije Oosten presenteren is en blijft echter de fictieve wereld waarin de Westduitse regeringsleiders leven. Terwil- le van de instandhouding van de Hallstein- doctrine is de intussen tot gigantische afmetingen gegroeide sneeuwbal gaan rol len. Het is de onbeschrijfelijke angst in Bonn voor iedere diplomatieke waarde ring van de DDR. Deze „waardering" zou de hereniging van de beide delen van Duitsland extra bemoeilijken. Maar nie mand is meer in staat aan te tonen waar om dat zo zou zijn. De enige hoop die men nog kan hebben, is dat men zich in Bonn er op zal be zinnen tot welke verre consequenties een stijf en strak volhouden van deze houding tegenover de D.D.R. lijden kan. Wanneer deze noodzakelijke terugkeer tot de werke lijkheid het resultaat zou zijn van dit hui dige conflict, kan dit conflict niet hoog ge noeg oplaaien. Deze conclusie wordt ook al getrokken door getrouwen, nuchtere le den van de regeringspartijen. Het is ech ter de vraag hoe lang het nog zal duren voor de waarheid in Bonn openlijk verkon digd mag worden. President Nasser maakte gisteravond be kend dat zijn land niet van plan is diplo matieke betrekkingen met Oost-Duitsland aan te knopen. Wel zal aan Walter Ul bricht een staatsontvangst worden bereid. Deze mededeling uit Cairo viel samen met de gistermiddag in de Westduitse Bondsdag gehouden bespreking over de in het slop geraakte verhouding tegenover het Nabije Oosten. De Verenigde Staten zijn bereid Bonn te helpen de enige vertegenwoordiger van Duitsland in het Nabije Oosten te blij ven. Amerika zal een Westduits verzoek om in deze kwestie goede diensten te ver lenen in welwillende overweging zal ne men. Oud-minister Franz Josef Strauss heeft in het geïllustreerde weekblad „Quick" de Westduitse wapenleveranties aan Israel verdedigd en noodzaklijk genoemd. Strauss legde er de nadruk op dat hij de militaire leveranties aan Israel ook ziet als een onderdeel van de morele verplich ting van de Duitsers tegenover de joden. Volgens Strauss had Adenauer hem eens verteld: „Wij hebben een verschrikkelijke schuld aan het joodse volk. Wat wij ook kunnen doen om de joden in Israel te hel pen in vrede te leven, moeten wij doen als onderdeel van de restitutie die wij hun verschuldigd zijn". Advertentie MOTMPRD op de juiste poollengte! Wij hebben deze bekende ta pijtwol nu in handige plastic verpakking met 320 draadjes van 7 cm lengte. In 69 prachtige kleuren verkrijgbaar bij: „De Naaldkunst", Grote Houtstraat 143, Haarlem Fa. „Novitex", Byzantiumstraat 9, Haarlem Smyrnahuis „Labor", Rijksstraatweg nr. 127, Haarlem „Het Wolhuis", M. Molenaar, Amster damstraat 68, Haarlem „Wollana", Tempeliersstraat 6468, Haarlem Dames C. en P. van Dam, Zandvoortse- laan 85, Heemstede „De Luifel", Marktplein 7, IJmuiden. Dief bewaarde alles. In zestien steden in Nederland heeft een 45-jarige fabrieks arbeider uit Enschede in totaal 260 voor werpen gestolen met een gezamenlijke waarde van 21.000. Hij bewaarde de gehele buit thuis. Voor de Almelose rechtbank is een jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. f l_\ -Vfc: ff De drie bemanningsleden van de Super- Constellation, die in Malta staat met een lading Tsjechiscbe wapenen, zijn uit Ne derland vertrokken. Zij hebben hun pas poorten teruggekregen, en de door de Ame rikaanse consul aangebrachte reisbeper kingen zijn daaruit geschrapt, zodat zij niet naar Amerika terug hoeven te keren. Nu de Amerikaanse consul de restricties ongedaan heeft gemaakt zijn ook de Bene- luxlanden bereid de drie in de toekomst toe te laten. De piloten Burger en Consolini zijn met de trein naar2Brussel vertrokken, de boord werktuigkundige Schwanke naar Keulen. De enige, die nog in verzekerde bewaring wordt gehouden, is de voormalige direc teur van de vroeger in Luxemburg zetelen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Seven Seas". Voor de nog steeds op Schiphol gepar keerde Argonaut is nog niemand met gel- Na Rotterdam heeft nu ook de residentie het met de regering aan de stok over de financiële positie van de gemeente. Minister Andriessen van Economische Zaken heeft bezwaren gemaakt tegen een aantal tariefsverhogingen, waarmee de Haagse gemeenteraad korte tijd geleden akkoord is gegaan. In een brief aan het college van B. en W. heeft minister Andriessen zich gekeerd tegen de verhoging van de water- leidingitarieven. Ook meent de minister dat de verhoging van de elektriciteitstarieven moet worden getemperd. Verder maakt hij bezwaar tegen de hogere markttarieven. Deze verhoging mag slechts in enkele fasen worden doorgevoerd. (Van onze correspondent) LONDEN Bij alle tegenslagen die het behoudende Groot-Brittannië in steeds toe nemende mate ondervindt, omdat het zich in zo vele opzichten te laat aan de ver anderde omstandigheden heeft aangepast, is nu ook een artsenconflict gekomen. Terwijl het Lagerhuis woensdagavond debatteerde over de problemen van de Britse huisartsen, besloot na een bittere en lange vergadering de uit zeventig le den bestaande raad van de Britse medi sche vereniging, de 23.000 Britse huisart sen te adviseren hun contract met de Na tionale Gezondheidsdienst op te zeggen. Dit is geen staking. Daarvan zou sprake zijn geweest, als de artsen in de Gezondheids dienst zouden zijn gebleven en dan zou den hebben geweigerd hun contract uit té voeren. Overigens dient nog te worden af gewacht hoe de artsen op dit advies van hun vakbond zullen reageren. Aangezien de opzegging van het contract in verband met de daarvoor gestelde ter mijn pas over een aantal maanden van kracht kan worden, is er nog ruimschoots tijd voor een oplossing van de moeilijkhe den al verklaarde Kenneth Robinson in het Lagerhuis dat de regering onmogelijk on der pressie kan onderhandelen Het conflict gaat dieper en is niet louter een honorariumkwestie. De Nationale Ge zondheidsdienst is Engeland's trots. Het denkbeeld daartoe werd door de regering tijdens de oorlog geopperd en de Labour- regering bracht de dienst in 1948 tot stand. De grondslag ervan is een verplicht premiestelsel dat niet alleen de gezond heidszorg met inbegrip van kosteloze re cepten en de tandheelkundige verzorging omvat, maar ook ziekteverzekering, ouder- doms- en weduwepensioen. Voor dit alles betaalt men ook het bedrijfsleven een gezamenlijke premie. Alleen bij aan schaffing van brillen en gebitten moet een afzonderlijke bijdrage in de kosten worden betaald. Tussen de vaak in hoge mate individua listisch ingestelde artsen en de staats dienst, hebben al van het begin af span- ningen bestaan. De ingewikkelde struc tuur van de Gezondheidsdienst en de moeilijkheden voortvloeiende uit het merk waardige betalingssysteem, zijn ten dele het gevolg van de houding van de artsen zelf, die zich destijds tegen rationele re geringsvoorstellen hebben verzet. Het on derzoek naar hun salariëring werd op hun aandrang door een onafhankelijk lichaam uitgevoerd. Daarom heeft de regering het advies van dit lichaam overgenomen op grond waarvan de huisartsen nu een extra hono rarium van 5Vs miljoen pond sterling wordt aangeboden. Hun grief is niet alleen dat zij om achttien miljoen pond hebben ge vraagd, omdat ze sterk ten achter zijn gebleven bij andere categorieën, maar vooral omdat het genoemde lichaam aan de verhoging voorwaarden heeft verbon den, welke men in strijd acht met de funk- tie daarvan. Het bedrag zal hoofdzakelijk worden uit gekeerd als onkostenvergoeding voor art sen, die zich door administratieve en semi- medische hulpen laten bijstaan of de in richting van hun spreekamer verbeteren. Deze artsen zullen er dus op vooruit gaan. De rest van de extra te verlenen regerings bij drage zal in de algemene salarispot worden gestopt met als resultaat dat het nettosalaris van een dokter er het luttele bedrag van tien pond 100 gulden per jaar op vooruit gaat. Dit was de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Door dit alles dreigt de maatschappelij ke status van de huisartsen nog meer in de verdrukking te komen dan reeds het geval is. Het artsenvraagstuk is tevens een onderdeel van het universele probleem dat ook voor Engeland geldt, dat degenen die uit roeping de gemeenschap dienen er fi nancieel meestal bekaaid afkomen. De opstand van de Britse verpleegsters, enige jaren geleden, heeft enige verbete ring in haar lot gebracht. Thans volgen de artsen haar voorbeeld. Anderen vormen van de revolte zijn, dat er elk jaar min stens vierhonderd Britse artsen naar Ame rika en elders emigreren, of dat zij de gezondheidsdienst verlaten om zich geheel aan een particuliere praktijk te wijden. Ook hierdoor worden de overblijvende huisartsen vaak overbelast. Deze crisis die een jarenlange aanloop heeft gehad was volgens minister Robinson nodig om een drastische oplossing te kun nen vinden. Hij zei dat de artsen in feite een open deur intrappen, omdat de rege ring volledig bereid is naar hun voorstel len tot verandering van de methoden en de structuur van de dienst te luisteren. Hij maakte ook duidelijk dat er tussen overheid en huisartsen een diepe vertrou wenscrisis heerst. Robinsons eigen sponta ne aanbod tot verbetering van de positie van de artsen werd begin van dit jaar door hen met gemengde gevoelens ontvan gen. De slotsom is daarom óók, dat er aan beide kanten blunders zijn gemaakt, zodat in dit conflict niemand reden heeft al te hoog van de toren te blazen. dige registratiepapieren komen opdagen. Ook de eergisteren gearriveerde DC 4 staat nog op het platform. De 41-jarige Amerikaanse oorlogsvlieger E. R. Can- trell uit Tampa, Florida, president van Pasco Aviation, is met dit toestel naar Euro pa gekomen om zich hier te vestigen. Hij heeft nog twee vliegtuigen, die door ande ren zullen worden overgevlogen. Hij heeft het plan een onderneming „Trade Winds" op te richten omdat hij heeft gehoord dat er in Europa met vliegtuigen geld valt te verdienen. Advertentie Op een met halve spoorbomen beveilig de overweg te Mierlohout is de 77-jarige voetganger J. Wannemaker uit genoemde plaats tegen een posttrein gelopen. De man was op slag dood. Bijna een maand nadat zij gewond wai geraakt, toen zij met een taxi tegen een kerkhofmuur botste, is de 45-jarige me vrouw A. Smits-Theuws uit het Noordlim burgse plaatsje Oirlo in het ziekenhuis te Venray overleden. „Het is een dwaze en trieste vertoning dat straks het verkeer zonder veel ver traging van stad tot stad kan rijden, maar in deze steden ervaart dat parkeren nauwelijks mogelijk is en rijden einde loos veel tijd kost. Dit zal de economi sche ondergang van onze binnensteden betekenen". Dit zei mr. O. P. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem, vandaag in Am sterdam in een bijeenkomst van de Neder landse Wegverkeers- en Vervoersfederatie „Centraal Overleg" waarin verenigd zijn de A.N.W.B., de KNAC, de NOB-wegtrans- port, de K.N.V.T. en de F.N.O.P. Mr. Cremers is voorzitter van „Centraal Over leg." Hij legde er de nadruk op dat wèl de basis gelegd is voor een verbetering KAAP KENNEDY (AP, Reuter en AFP) De Verenigde Staten hebben gisteren een ruimtevaartuig de Ranger-8 naar de maan gelanceerd. De bedoeling is 4.000 foto's te maken van het maanoppervlak als voortzetting van het onderzoek, dat door de Ranger-7 werd aangevangen. De lancering geschiedde met behulp van een Atlas-Agena raket van 138 ton. Het doel van de vlucht is het met came ra's uitgeruste ruimtevaartuig, dat een ge wicht van ruim 360 kilogram heeft, een aantal ingewikkelde manoeuvres te laten maken. Overmorgen omstreeks elf uur zal de satelliet op de maan te pletter vallen. Vanochtend is een belangrijke manoeu vre gemaakt. Het volgstation op de grond startte radiografisch een kleine stuurmo- tor, die het ruimteschip in de juiste koers moest brengen voor de val op de maan. Het doelwit van de cameralenzen van de Ranger-8 is een uitgestrekte vlakte „de zee der kalmte" genaamd, in het oosten van het middelste gedeelte van de maan, vanaf de aarde gezien. Foto's die dicht bij de zogenaamde „schaduwlijn" zullen worden genomen, zouden een scherper contrast en duidelij ker details kunnen tonen, vanwege de lan gere schaduwen van bergen en rotsen. Drie kwartier na de lancering is meege deeld dat alles zeer goed functioneert en dat de Ranger-8 in de juiste koers naar de maan koerst. De „Ranger-8" heeft ook de twee vleu gels ontplooid, die zijn uitgerust voor het, via zogenaamde „zonnecellen", opvangen van de energie der zonnestralen. De twee vleugels zijn nu op de zon gericht, ter wijl het electronische oog van het ruim tevoertuig naar de aarde is gewend. Men hoopt dat de Ranger-8 de presta ties van de Ranger-7 zal evenaren of overtreffen. De Ranger-7 heeft op 31 juli verleden jaar de eerste foto's van de maan op korte afstand gemaakt, voordat hij te pletter viel op een droge vlakte, die la ter „Mare Cognitum" (de zee die bekend is geworden) werd gedoopt. De Ranger-7 heeft 4.316 foto's gerelayeerd. Dit is vermoedelijk het laatste ruimte vaartuig van het „Ranger"-type, dat van af Kaap Kennedy in de lucht is gebracht. Verdere onderzoekingen van de maanop- pervlakte door middel van onbemande ruimteschepen zullen geschieden met „Sur veyor" en „Lunar Orbiter"-ruimtevaartui gen, die meer mogelijkheden bieden dan de „Rangers". De „Surveyors" zullen op het maanop pervlak landen en de samenstelling ervan onderzoeken. Zij zullen ook, vanaf de maan zelfs, televisie-opnamen naar de aarde ver zenden. De „Lunar Orbiters" zullen op ongeveer 130 kilometer van de maan rondcirkelen en gedetailleerde topografische foto's van de maanoppervlakte nemen, die zullen worden gebruikt voor het samenstellen van maankaarten. Dit alles geschiedt tervoorbereiding van het, in 1970 lanceren van een „Apollo"- ruimteschip, met drie ruimtevaarders, dat de maan moet bereiken. van het rijkswegennet en in zekere mat» ook van de andere buitenstedelijke we gen, maar dat de verkeersvoorzieningen in de steden steeds meer ten achter zullen blijven. De directeur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, mr. G. W. Toebes, betoogde dat in gemeentelijke kringen het nemen van ingrijpende maatregelen nodig wordt geacht om te voorkomen dat de af wikkeling van het sterk toegenomen gemo toriseerde verkeer tot onaanvaardbare si tuaties zal leiden. De gemeenten kunnen echter weinig of niets doen. Zij zullen hun aandeel in de vereiste voorzieningen slechts kunnen leveren, indien zij in staat worden gesteld om de financiële conse quenties daarvan te aanvaarden. Als straks het rijkswegennet uitgebreid wordt als gevolg van de instelling van het rijks wegenfonds, versterkt door de extra voor dit doel ingevoerde belasting, zullen de ge meenten plaatselijke voorzieningen achter wege moeten laten wegens gebrek aan geld. Om te voorkomen dat de te verwachten toeneming van de verkeersfrequentie in steden en dorpen tot een chaos leidt, zul len de uitkeringswetten gewijzigd moeten worden. ROME (AFP) De politie heeft een ar restatie verricht in de zaak van de bom aanslag gisterenochtend tegen de kazerne van de pauselijke garde in Vaticaanstad. Het is de 26-jarige Claudio Volonte, een broer van de acteur Gian Maria, die de besloten voorstelling van „de plaatsbekle der" had georganiseerd. Er zouden tal van aanwijzingen bestaan, dat Volonte bij de aanslag betrokken is ge weest.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9