Vermogensaanwas mag niet in de consumptie opgaan" SER moet adviseren over verdere bezitsvorming personenauto's „Ga praten over winstdeling DDR krijgt de Wankelmotor in licentie Dividenden Kip breidt belangen in Lockwood niet verder uit alles sz kan met cetafeiBir velpon SNEL KLAAR Nederland akkoorc met KSG-stelsel kolensteun Beatle-emissie al overtekend Wederom verlies voor Deli Spoor Gelijk resultaat te verwachten Kort economisch nieuws Texoprint breidt belangen uit SCHEEPVAARTBERICHTEN VS verlagen gouddekking Bod op Veluvine Verf kwam van British Paints Autoproduktie 26 lager Dubbel emissie Amstel Bier geslaagd Voorgebakken patates frites1 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 15 18 t/m 28 FEBRUARI Meubelmakersbond U itbreiden R echtvaardigheid TO ïiïl Jé* mm i mm mm m—, k Gisteren op het Damrak WALL STREET: Licht in herstel De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft de S.E.R. verzocht advies uit te brengen over de vraag of de bezitsvor ming is gediend met de invoering van vermogensaanwasdeling door werk nemers. De regering, die zelf nog geen standpunt over dit vraagstuk inneemt, wil van het georganiseerde bedrijfsleven horen of de overheid het laten delen van de werknemers in de overwinst van de onderneming met wettelijke maat regelen moet bevorderen. De regering heeft inmiddels het vraag stuk van de vermogensaanwasdeling, zo als vorig jaar door de vakcentrales ge lanceerd, al laten analyseren door het Centraal Planbureau. Onder vermogens aanwas verstaat het Planbureau het in gehouden, dat wil zeggen niet in con tanten uitgekeerde, gedeelte van de over winst. De werknemers zouden daarin individueel dan wel collectief kunnen delen in een wettelijk of contractueel vastgelegde verhouding, waarbij het ver mogen zelf zoveel mogelijk bestendigi dient te blijven. Om te voorkomen dat de vermogensaan was in de consumptie raakt acht het Plan bureau blokkering van de overgedra gen vermogensaanspraken gedurende een aantal jaren noodzakelijk. Deze blokkering kan als een sociale maatregel worden ge zien. Om de werknemer tegen risico's te beschermen, ziet het Planbureau goede mogelijkheden in de door de vakcentrales voorgestelde oprichting van sociale be leggingsinstituten, die als beheerder van het verkregen vermogen kunnen optre den. Inschakeling van een beleggingsinsti tuut is zelfs onvermijdelijk zodra de over dracht van vermogensaanspraken plaats vindt in de vorm van baar geld of schuld bekentenissen. Volgens de gedachtengang van het Plan bureau reikt 't sociale beleggingsinstituut de werknemer een vermogenspartieipatie- boekje uit, dat wordt gecrediteerd voor de genoten vermogensuitkeringen en de daar op door het beleggingsinstituut betaalde dividenden en gedebiteerd voor de verzil verde deelnemingen en de opgenomen di videnden. Door de totale overwinst, te be palen aan de hand van jaarstukken, als basis te nemen is het volgens het plan bureau mogelijk de vermogensaanwasde ling uit te breiden tot alle ondernemin gen, ongeacht de rechtsvorm. In zijn adviesaanvrage aan de SER Advertentie Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uur Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 De werkgevers in de meubilerings industrie en de meubileringsbedrijven voelen er niets voor, de winstdeling op te nemen in de CAO 1965 waarvoor de onderhandelingen thans in het eindsta dium verkeren. De Nederlandse Katho lieke Bond van Houtbewerkers, Meubel makers en aanverwante Vakgenoten schrijft deze week in het bondsorgaan, dat de werkgevers zelfs het opnemen van een mogelijkheid van winstdeling in de CAO hebben afgewezen. De bond noemt dit onbegrijpelijk. De motivering van de werkgevers, dat de winstdeling per onderneming geregeld kan worden, vindt de katholieke bond niet steekhoudend: dat juist ondanks die mo gelijkheid de winstdeling niet van de grond komt, maakt een stimulans via de CAO bijzonder belangrijk, nuttig en zelfs noodzakelijk. Het bondsblad schrijft, dat van de werk nemers in de bedrijven en van de organi saties wat harder tegenspel zal moeten worden geboden om tot realisering van deze belangrijke zaak te kunnen komen. Het is vreemd, aldus het blad, dat de winst deling op centraal niveau (de vakraad) naar de onderneming wordt verwezen, maar dat men in de onderneming huiverig Is en naar de vakraad (i.e. de CAO) kijkt. De bond spoort alle werknemers in de meubileringsindustrie aan, zelf met de werkgevers over de winstdeling te gaan praten. stelt minister Veldkamp dat de regeri.n de gedachte van vermogensaanwasdeling als zodanig van dermate groot belang vindt dat zij een diepgaande studie van alle eraan verbonden aspecten noodzake lijk acht. Omdat het hier primair gaat om een aangelegenheid van het georganiseer de bedrijfsleven, meent de regering dat de mening over dit belangrijke sociaal-poli tieke vraagstuk allereerst uin de SER moet worden gevormd. Intussen bestaat er van regeringswege geen enkel bezwaar tegen indien reeds thans bij wijze van experiment regelingen worden getroffen om tot vermogensaan wasdeling te komen. Voorzover wettelijke bepalingen afspraken tussen werkgevers en werknemers in die richting in de weg staan, is dr. Veldkamp bereid onder ogen te zien op welke wijze deze belemmerin gen kunnen worden opgeheven. In een be leid dat gericht is op de bevordering van een meer duurzaam bezit in brede lagen van de bevolking kan de regering daar mee echter niet volstaan. De vraag is daarom gewettigd of er voor haar een verdere taak is weggelegd. Tegen deze achtergrond wil de regering van de SER horen in hoeverre de bestaan de vormen van winstdeling kunnen wor den uitgebreid met een regeling als door de vakcentrales wordt voorgestaan en door het Planbureau wordt mogelijk ge acht. Indien de invoering van de vermo gensaanwasdeling volgens de SER moet worden bevorderd, zal de raad ook moe ten aangeven op welke wijze dat moet ge beuren. Voorts wordt de vraag gesteld in hoeverre de overheid maatregelen heeft te treffen ter bescherming van de belan gen van de werknemers en welke eisen aan sociale beleggingsgemeenschappen moeten worden gesteld. Tenslotte wenst de regering te verne men of in de bedrijven, die niet met het principe van de overwinst werken en der halve geen vermogensaanwasdeling kun nen toepassen, invoering van andere vor men van winstdeling, zoals het investe- ringsloon, uitkomst kan bieden. Dat ir. vesteringsloon (beloning die de werkne mer boven zijn gewone basisloon krijgt en die uitsluitend voor duurzame belegging kan worden bestemd) is zowel door de vakcentrales als door het planbureau als oplossing naar voren gehaald voor het groot aantal werknemers (zeker de helft van het totaal) dat bij dit soort bedrijven werkzaam is. Het planbureau zegt in het bij de ad viesaanvrage gevoegde rapport nog dat voor invoering van vermogensaanwasde ling zowel bezitsvormingsmotieven als rechtvaardigheidsmotieven zijn aan te voeren. De ongelijkheid in de verdeling van het vermogen, zoals die thans be staat, wijt het Planbureau aan de om standigheid dat de werknemer in de piak- tijk niet aan besparingen van enige be tekenis toekomt. De institutionele rege ling kan worden gezocht in algemene, re gionale dan wel bedrijfstaksgewijze deel- gerechtigheid. Denkbaar is dat een rege ling tot stand komt bij C.A.O. dan wel door de overheid wordt voorgeschreven. Om overbodige administratie te vermij den en de risico's zoveel mogelijk te sprei den wil het Planbureau het aantal be leggingsinstituten zo beperkt mogelijk houden. Advertentie en toch een heerlijke maaltijd op tafeldat kèn, met die verse van de fa. Dam. ^(Tel. 02503-6195. Na 6.00 uur 02503-6778)i Ook verkrijgbaar in diepvries verpakking van 400 gram. NECKARSULM (DPA) Als eerste van de groep oostelijke landen heeft Oost Duitsland donderdag van de Westduitse on derneming NSU-Wankel een licentie ge kregen voor het maken van Wankel-moto ren. De licentie werd, naar de N.S.U, Automobilwerke in Neckarsulm in Baden Württemberg en de Wankel G.M.B.H. in Lindau afzonderlijk meedeelden, verleent^ aan de „Vereinigung Volkseigener Betrie be Automobilbau" het centrale beheer voor de automobielbranche in Oost-Duits land. De licentie-overeenkomst, die nog moet worden goedgekeurd door de bevoegde autoriteiten, voorziet voorlopig in het bou wen van Wankel-motoren volgens het Otto beginsel. Later zal zij zich echter ook gaan uitstrekken tot de andere principes voor aandrijving. Minister Andriessen heeft zich akkoord verklaard met de K.S.G.-plannen voor een gemeenschapsstelsel voor staatssubsi dies aan de kolenmijnen. Er is een brief naar Luxemburg verzonden waarin nog een paar opmerkingen worden gemaakt, maar deze geven wat Nederland betreft geen aanleiding voor nieuwe besprekingen in de K.S.G.-ministerraad. Op de jongste vergadering van de Raad te Luxemburg had minister An driessen nog niet zijn fiat aan de plannen kunnen geven omdat hij nader overleg wilde plegen. De afgelopen dagen over legde hij met de andere kabinetsleden, de Mijnindustrieraad en de desbetreffende commissie uit de Tweede Kamer. In Luxemburg is donderdag onmiddel lijk na ontvangst van het positieve Neder landse antwoord bekend gemaakt dat de Hoge Autoriteit het gemeenschapsstelsel in zal laten gaan. De N.V. Stoomvaart Matschappij „Ne derland", stelt aandeelhouders voor over 1964 een dividend van 8(4 percent in con tanten (v.j. 8 percent in contanten) uit te keren. De Nederlandsche Credietbank is van plan aandeelhouders voor te stellen een on veranderd dividend op de aandelen B te bepalen van 10 percent, waarvan 2 per cent in aandelen ten laste van de agio- reserve. 75 75 JO-fB -JO wr-j 5S% 1?» SMJITro 83r SheHcrW tb - ShsraM- «la hsrjffli .75 «dwan*. «tü Sfmmoos 2i •U'jI simnFM 14 u X)\ Wltftc-» •tTbt? "S Wol '..88, 55%+ Vfe mtj so%- b Wl ukf-ho «0% 35 m M* 4 30% Sik MiiiiiilffliiiidiWi 4?'n LONDEN, (AP) De emissie van 1.250.000 aandelen in de Northern Songs Company (NSC) een onderneming die een jaar geleden werd opgericht om 56 composities van twee Beatles op de markt te brengen was twee dagen voor de inschrijving, die vandaag be gint reeds overtekend. De coupures zijn 7 shilling en 9 pence groot. Alle aandelen zijn en bloc, soms met 200 tegelijk opgekocht door geld beleggers, onder wie sommigen uit de Verenigde Staten. De maatschappij schat de waarde van haar activa op 1.937.000 pond. Paul Maccartney en John Lennon, de schrijvers van de 56 com posities, hebben elk 300.000 pond in de maatschappij gestoken. De N.V. Deli Spoorweg Maatschappij heeft blijkens het jaarverslag, over 1964 een baten ontvangen 18.390 (v.j. 49.064) aan bijzondere baten 4.594 f 5.847). Aan te betalen rente werd voor f 200.259 227.454) uitgesteld. Het koersverlies ef fecten steeg tot 20.837 14.323) als ge volg van de sterk gestegen rentestand, waardoor de koers van de in portefeuille zijnde obligaties daalde. Het verlies liep op tot 219.634 (f 212.877). Voorgesteld wordt dit bedrag ten laste van de reser verekening te brengen. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Voor een wijziging in de waardering van de activa in Indonesië sinds 1957 met een bedrag' van 55.9 min in de ba lans opgenomen acht de directie even min als vorige jaren, termen aanwezig. De aandeelhouders van Kip Kampeer wagens hebben besloten geen verdere uitbreiding aan de belangen in de deel neming Lockwood te geven, hetgeen zonder directe tussenkomst van aandeel houders mogelijk wel zou zijn geschied. Op de vergadering bleek gisteren name lijk dat Lockwood in het nieuwe jaar per 31 maart 1965, na het teleurstellende re sultaat over het boekjaar 1963-'64, een ver lies zal lijden in de orde van grootte van 270.000. Voor het mogelijk bereiken van rentabiliteit zouden echter nieuwe midde len benodigd zijn, waarop Kip óf nieuwe gelden óf een bankgarantie zou moeten geven. Aandeelhouders voelden er, zoals zij het uitdrukten „niets voor om goed geld naar kwaad geld te gooien" en zodoende kwam er een voorstel in stemming om geen en- Bij de overdracht van de „Louise Smits" in Rotterdam heeft directeur A. van Vliet Azn. van de werf „De Groot en Van Vliet n.v." te Slik kerveer meegedeeld opdracht te hebben ont vangen voor de bouw van nog drie koelschepen voor Deense rekening. De werf had al eerder een opdracht gehad voor drie koelschepen van reder M. Smits uit Kopenhagen, zodat er nu totaal zes zijn besteld. De n.v. Bronswerk-Amersfoort heeft zich ver plicht een bedrag van f 460.000 te betalen aan de n.v. Vezelpers uit Rijen als schadevergoeding voor de levering van een ondeugdelijke instal latie. Na een langdurige periode van proce deren kwamen beide partijen voor de Utrechtse rechtbank tot deze schikking. kele verplichting meer jegens Lockwood Internationaal N.V. aan te gaan en geen verdere financiële steun te verlenen. Over de gang van zaken in het lopen de verslagjaar werd meegedeeld dat zowel de produktie als de verkoop zich gunstig ontwikkelen. De produkten van Kip liggen blijkbaar goed in de markt, zo werd ver klaard. Onvoorziene omstandigheden voor behouden mag op een gelijk resultaat als over 1963-'64 worden gerekend. De post deelnemingen zal op de komende balans met 100.000 lager moeten worden ge waardeerd. De verzekerde waarde van de vaste activa inclusief voorraden belie- Tussen Texoprint N.V. te Helmond (houdster der aandelen van Ankersmit's Textielfabrieken N.V. te Deventer, van N.V. Stoomweverij Nijverheid te Ensche de en van N.V. P. F.-van Vlisingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond) en Commer cial Plastics (Holland) N.V. te Amsterdam, houdster van de aandelen der N.V. Boeke- losche Stoombleekerij te Boekelo, is in principe overeenstemming bereikt om trent de overdracht van de aandelen der N.V. Boekelosche Stoombleekerij aan Texoprint. Hiertoe is Commercial Plastics (Holland) N.V. overgegaan op de overweging dat men zich bij de ontwikkeling van haar dochteronderneming N.V. Boekelo-Plastics wenst te concentreren op de fabricage van plastic-produkten. Met de bouw van een nieuwe, hiervoor speciaal in te richten, fabriek naast het huidige complex van de Boekelosche Stoombleekerij, is inmiddels een begin gemaakt. Advertentie Aceteon 18 v. Gladstone n. Brisbane. Ampenan 20 te Shanghai. Archimedes 18 te Hamburg. Avedrecht 18 te Lavera. Averdijk 18 te Avonmouth. Alblasserdijk 18 rede Port Everglades Alcor 19 te Marseille Almkerk pass. 18 Aden n. Penang. Argos pass. 18 Dover n. Cadiz. Achilles 18 te Buenaventura verw. Alnati 19 te Santos Aludra 19 te Buenos Aires Aagtekerk 18 te Marseille verw. Amerskerk 18 te Tsingtao verw. Annenkerk 19 te Genua Aristocles 18 van Basseterre naar F. de France Attis 19 te Fort France verwacht Bovenkerk 18 v. Prt Elisabeth n. Eastlondon. Bali pass. 18 Kp Guardafui n. Penang. Banggai 19 te Curacao Batu 18 te Arica. Beninkust 18 te Hamburg. Butu 19 te Antofagasta Caltex Arnhem 18 van Lourenzo naar Bahrain Carillo 18 v. Bremershaven n. Rotterdam. Camerounkust 18 te Port Harcourt. Caltex Amsterdam 18 dw. Aden n. Bahrein. Eemshaven 18 v. Port Said n. Genua. Eenhoorn 18 van Antwerpen naar St. Nicolas Elisabeth Broere 19 te Port Said verwacht. Ederweiser 19 v. Balbao verw. Eemland 19 te Rio de Janeiro Geestland 18 van Dominica naar Preston Guineekust 19 te Douala verwacht. Gooiland pass 18 Wight n. Tenerife. Groote Kerk 19 van Londen naar Bremen Hercules 18 pass Saomiguel n. Bridgetown Holendrecht 17 v. Aden n. Rotterdam. Heemskerk 18 te Bombay. Ilians 19 te Rotterdam Ivoorkust pass. 18 Kp Blanco n. Rouen. Jacob Verolme 18 dw. Manta n. Baltimore Johannes Frans 19 te Buenos Aaires Kabylia 19 te Pladju verw. Karachi 19 te Bremerhaven Keerkring 20 te Manila verw. Keletia 18 te Rotterdam Kenia 18 v. Stanlow n. Purflet. Kerkedijk 19 te Philadelphia. Kinderdijk 18 van Keywest naar Le Havre Kloosterdijk 18 OZ Bremen verw. Kara 18 rede Priok. Korovina 18 te Loso Kryptos, 19 te Bangkok verw. Langkoeas 19 te Pt. Said verw. Loosdrecht 18 van Rotterdam naar Bremen Mariekerk 18 v. Kuwait n. Mena al Ahmadi. Madisonlloyd 18 v. Beiroeth n. Barcelona. Marathon 18 v. Ponta del Gada n. Le Havre. Memnon 18 te Puerto Plata Mentor 19 te Alexandrië Muiderkerk 18 te Rotterdam Nestor 18 te Hamburg verw. Nieuw Amsterdam 18 te New York verw. Neder Rijn 18 v. Yokohama n. Hongkong. Oranjestad 18 van Georgetown n Paramaribo Overijsel 18 van Rotterdam naar Amsterdam Prins Willem 2 18 van Mombassa naar Sudan Prins Willem IV 17 v. Cartagena n. Cadiz. Prins Willem 5 18 van Halifax naar St. Jhn Pericles 18 v. Hamburg n. Bremen. Prins Maurits 18 dw. Algiers n. Malta. Purmerend 18 v. Pta Cardon n. Boston. Rijndam 18 te Halifax. Roepat 17 v. Bangkok n. Singapore. Rossum 18 van Monrovia naar Lagos Servaaskerk 18 v. Yokohama n. Kobe. Sinoutskerk 18 te Port Said. Stad Amsterdam 19 van Sagunto naar IJmuiden Straat Chatam 19 te Shanghai verw. Straat Cumberland 18 te Adelaide verw. Straat Fremantle 18 te Port Elisabeth verwacht. Straat Singapore 17 v. Fremantle n. Adelaide. Slamat 19 te Singapore verw. Themis 19 te Rotterdam Tjibodas 18 te Singapore. Togokust 18 te Rouen. Utrecht 19 te Barcelona Waibalong 19 te Bima verw. Westertoren 19 te Aden verw. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat heeft het wetsontwerp goed gekeurd tot verlaging van de gouddekking. Het ontwerp is ter ondertekening naar pre sident Johnson gezonden. Het huis van af gevaardigden aanvaardde het wetsvoor stel op 9 februari. Kon. Olie wederom lager De onregelmatige tendens voor de inter nationale waarden van de voorgaande beursdagen is ook gisteren het kenmerk geweest van de hoofdfondsen. Kon. Olie was voor de derde achtereenvolgende beursdag lager op f 160,50 160,90). Later op de middag zakte de beurs verder in tot 160 als gevolg van licht aanbod in een zeer dunne markt. Unilever kon het verhoogde niveau van woensdag vrij goed handhaven op 136. In deze hoek werd het aanbod van arbitragezijde zeer goed opgenomen. Ook Philips hield het been stijf op f 154 (onv.). A.K.U. lag prijshoudend in de markt met een notering op 52872. Hoogovens was anderhalf punt lager op 551. K.L.M. stak met hoofd en schouders boven de overige hoofdfondsen uit. In dit fonds werd op lopend f 79 tot f 81 betaald, tegen een vorige officiële koers van f 78,50. K.L.M. sloot in Wall Street wederom zeer vast. De handel in de hoofdfondsen had niet veel te betekenen. Voor Centrale Suiker Maatschappij werd een paar punten meer betaald. Gedaan werd 444. VERHANDELDE FONDSEN 18 februari 17 februari Totaal 442 436 Hoger 180(40,7%) 181(41,5%) Lager 153 (34,6%) 166 (38,1%) Gelijk 109 (24,7%) 89 (20,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie158,70-159,80 Philips 153,70 Unilever 135,80 gb-136,20 K.L.M82,50-86,70 Steminig: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens 551 Kon. Olie159,50-159,80 160,00 Philips 154,00-154,80 gl 154,60 Unilever 136,20-136,50 gl 136,60 K.L.M87,00 gb-88,00 87,50 Slot- koersen 18 febr. Slot- koersen 18 febr. A.K.U Hoogovens Philip r Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.N.S.M Van Ommeren Ned. Sch. Unie 3% Invest, cert. 3Vj% Staffell. 1947 574» Ned. 1964 II Alg. Bank Ned... Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden R.V.S Robeco Interunie Unitas Albert Heijn Van Berkel Billiton II Bredero Brocades-Stheem. Bührm.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Ford Van Gelder Zn. Gist- en Spir.fabr. 552 153,60 136,20 160,25 110 149Vs 115,60 108% 141% 250 135 9611 10072 311 70,90 245 786 824 234 211 493 700 228'A 446 633 929% 850 gb 790 195 gb 960 gb 140% 382 gb Heineken Holec Hollandsche Beton Intematio Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Lindeteves-J acob. MeNeBa Müller Co Naar den Ned Kabelfabr. Ned Scheepsb. Mij Nijverdal-ten Cate Ogem Rotte c Droogdok Schol ten Foxhol. Stokvis Zonen. Texoprint Thomassen en Dr V<- Machinefabr Vredestein Rubber Wilton-Fij enoord De Wit's Textiel Wyers Zwanenberg-Org. Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 478 332 402 306 285% 978% gb 165 482 gb 334 603 359 118 171 99,90 264 734 gl 204% 242% gb 659 180% 261 195V4 226 gb 605 1100 30% 14% 58% 35% 79 98% 100 lf 42% 58% 51% Boeke Huidekoper 262, Figée 23S, Spaarnestad 1078, v. Waveren Graanh. 125. Nefo 15; Dordtsche Petr. 719%. 17 febr. 18 febr. 17 febr. 18 febr. Atch. Topeka 33% 33% Baltimore 36% b 3672 b 62% 62B/s Illinois Cent 53 527s N.Y. Centr. 493/8 518/s Pennsylvania 40% 427s South. Pac 383/8 38% Union Pac 4074 403/2 Allied Chem 5474 557ï 4274 427e A.C.F. Ind. 8078 8178 Am. Smelding. 53 Va 5474 Am. T. and T 66% 663/8 Am. Tobacco ....- 353/8 358/s Anaconda 5978 6072 Beth. Steel 35% 3574 6974 703/8 5572 56 5572 56% Cons. Edison 95 9478 Dougl. Aircr 3674 367/s Dup. de Nem 24874 Ex 246 Eastm. Kodak 15074 14974 Gen. Electr 9674 973/8 Gen. Motors 973/4 973/8 Goodyear T 483/s 49 Amer. Motors Int. Harvester.... Ir.';. Nickel Int. T. and T Kennecott Mont. Ward Radi Corp Republic St Roy il Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br Stan Oil N.J. Studebaker Texac Un Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M. 14% 78% 79% 59% 101% 31 42% 46 127 5972 83% 79% 80% 7% 80 64% 8% 16% 65% 51% 46% 26% 53% 24% 14% 79% 79% 60% 101% 38% 32% 42% 46% 127% 59% 84% 80% 81V* VU 79 65% 8% 17 65% 51 46% 26 53 V« 28% Bij ruime omzetten is gisteren in Wall Street een licht herstel ingetreden. Een steun voor de markt wa- de mededeling van president Johnson, dat het bedrijfs leven dit jaar fiscaal soulaas kan ver wachten van 700 miljoen dollar. Lucht vaartaandelen stonden weer op de voor grond. KLM steeg 3 dollar en Eastern Air lines herstelde met 2 dollar. Hoger kwa men ook af ruimtevaartwaarden en elek tronische aandelen. Staalwaarden, non- Donderdag: Omzet 6.060.000. ferro's en tabaksfondsen sloten verdeeld. Van de 1367 verhandelde fondsen waren er 692 hoger en 404 lager. De omzet steeg tot 6.07 miljoen shares tegen 5.59 miljoen shares woensdag. Dit was de grootste sinds 10 februari toen 7.23 miljoen shares van eigenaar verwisselden. De Dow Jones-indices: industrie 883.6» 0.76), sporen 208.84 1.24) en openbare nutsbedrijven 160.78 0.23. Het bod van 27272 percent op de aande len N.V. Maatschappij „De Veluwe" verf fabriek in Nunspeet blijkt afkomstig te zijn van de Engelse maatschappij British Paints Ltd. Deze vennootschap heeft be kendgemaakt dat zij een belang van 92,5 percent heeft verworven in de Veluvine verffabriek. British Paints heeft hiermee de volledige zeggenshap over het Neder landse bedrijf gekregen. Het bod op de aandelen „De Veluwe" dateert van 3 februari en werd door de Amsterdamsche Bank namens een onbe kende gegadigde uitgebracht. Uiterlijk op 17 februari dienden de aandelen ter over name te worden aangeboden. „De Veluwe" heeft een geplaatst en volgestort aande lenkapitaal van f 385.250. In een bericht aan aandeelhouders heeft het bestuur van Veluvine erop gewezen dat de integratie van de verffabriek in een (toen nog onbekend) groter geheel de continuïteit van het bedrijf en de werkge legenheid ten volle waarborgt. De moge lijkheden van samenwerking met derden werden reeds langere tijd bestudeerd, o.m. wegens financieringsproblemen en een noodzakelijke verbetering van het produk- tieprogramma door middel van ruimere researchfaciliteiten. Vergeleken met vorig jaar heeft de Fran se autoindustrie over januari een nieuwe terugloop van de produktie van 26 percent moeten boeken. De zwaarste klappen heb ben de Simca-fabrieken, die door de Ame rikanen zijn overgenomen, te incasseren gekregen met een daling van 42 percent van hun omzet. Citroën staat er in ver houding nog het beste bij. Met ruim 30.000 auto's per maand is deze fabriek met 11 percent teruggelopen. Sinds 1961 heeft de Franse auto-industrie nu het diepste punt van haar produktie bereikt. Nagenoeg alle houders van claims heb ben gebruik gemaakt van hun recht tot inschrijving zowel op de (niet-royeerbare certificaten van) gewone aandelen, als op de converteerbare obligaties Amstel Brou werij n.v., aldus delen emittenten mee. De uitgifte betrof nominaal f 2.019.000 (niet- royeerbare certificaten van) gewone aan delen a 325 percent en nominaal 9.420.000 5Vt percent 15-jarige in niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen conver- teprbar^ mv?

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15