bondig Auteur bevrijdingsboekje trekt zich ijlings terug E N D A Waarom rijdt deze auto zo prettig? BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO J. BRIJS „TOTAL" Moeilijkheden in Rotterdam Schrijver van NSB-verslagen in de oorlog TRESLONG-HILLEGOM PTT-besteller zou 20.000 mark hebben verduisterd „Moord op pater Smit is een waarschuwing" Moordzaak Veenoord nu voor het hof Eis van twee jaar voor wurgpoging Minister vindt straffen voor verkeersdelicten niet te laag Kardinaal Bea bij Wereldraad van Kerken Koudere lucht t i SPALT -f VRIJDAG 1965 FEBRUARI Geen r.-k. bezwaar meer tegen lidmaatschap van rotary Haarlem V elsen-IJ muiden KL-26-13 Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. I Mr. dr. N. Muller overleden Minister De Jong naar de V.S. WHV werkt binnen 10 minuten TER BURG m Restaurant Beverwijk TER BURG Beverwijk BENZINE - SERVICESTATION Wassen - smeren - reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 Advertentie Indonesian Observer Een van de twee auteurs van het her denkingsboekje, dat omstreeks 5 mei aan de Rotterdamse schooljeugd zal worden uitgereikt ter herdenking van de bevrijding is een Rotterdamse journalist, die na de oorlog door de perszuiveringscommissie achttien maanden is geschorst wegens zijn journalistieke activiteiten gedurende de oorlog. B. en W. van Rotterdam hebben voor gesteld 100.000 krediet te verlenen voor de uitgave van de boekjes. Burgemeester mr, G. E. van Walsum heeft gisteravond in de raad medegedeeld dat de journalist zich als auteur zal terugtrekken. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer Karl Mayer van de Hafenkurier. Mr. Van Walsum was van mening dat de journalist een belangrijke fout heeft ge maakt door het manuscript aan te bieden. Hij heeft in de oorlog een reportage ge schreven over de Duitse verdedigingswer ken in Europa en NSB-bijeenkomsten bij gewoond. Mr. Van Walsum wees erop dat de antecedenten van de betrokken journa list niet bij het college bekend waren. Hij Advertentie dagelijks diner-dansani dinsdags kabarei onbeperkt kip eten 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. 02520 - 5347 maandags gesloten verzocht de Rotterdamse burgerij de zaak als afgedaan ie beschouwen. De gemeenteraad heeft zich na de ver klaring van de burgemeester akkoord kun nen verklaren met het voorstel van B. en W. om f 100.000 krediet te verlenen voor uitgave van de herdenkingsboekjes. De postale recherche te Amsterdam heeft een 49-jarige PTT-besteller uit Utrecht gearresteerd wegens verduistering van een brief, waarin enkele bundeltjes bankbiljetten ter waarde van DM 20.000 zaten. Deze brief was begin maart van het vo rige jaar door een bankinstelling in Rijns burg (Z.-H.) met aangetekende waarde naar Utrecht gezonden. Het stuk was in Rijnsburg echter bij de gewone post te rechtgekomen. Op het postkantoor in Utrecht kreeg de verdachte tijdens sorteerwerkzaamheden de brief in handen. Daar hij vermoedde dat er wel eens geld in kon zitten zou hij het stuk mee naar huis hebben genomen. Bij opening rolden de pakjes bankpapier er uit. In de loop van het jaar zou de be steller met het geld goede sier hebben ge maakt en bij zijn arrestatie was er geen cent meer over. Voorts zou hij uit een PTT kas, die hij in beheer had, 75 gulden heb ben ontvreemd. Naar wij vernemen zullen de Nederland se r.-k. bisschoppen binnenkort het uit 1930 daterende verbod lid te zijn van de Rotary opheffen. De Adelbertvereniging heeft al geruime tijd geleden hiervoor gepleit. Het werd grievend en uit de tijd genoemd. Tot nu toe kon een rooms-katholiek slechts toetreden tot een Rotaryclub, nadat hij daarvoor toestemming had gevraagd aan zijn bisschop. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „De meeuw" van An ton Tsjechov. Regie: Peter Sjarov. M.m.v. Mary Dresselhuys, Ina van Faassen, Jan Retèl, Ramses Shaffy e.v.a. Zaterdag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Het afge houwen hoofd" van Iris Murdoch en J. B. Priestley. Regie: Henk Rigters. M.m.v. El len Vogel, Andrea Domburg, Femke Boers- ma, Guus Oster, Joan Remmelts e.a. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door het Haarlems Opera Koor o.l.v. Bep Ogterop. M.m.v. Pierre Palla, Anton van Dalen, Lou Tervoort (allen piano), Nelly van Gelder (sopraan), Chris Scheffer (te nor) en Gerard Droog (bas-bariton). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Vlie gende duivels", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en zaterdag 14, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Robin and the geven hoods", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „La ronde", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Moord in galop", 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „Tarzan in New York", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Lift naar de misdaad", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Dood aan de rondkoppen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Les amants' 18 j. Monopole (Zandvoort): Vandaag geen filmvoorstellingen. Zaterdag 20 u.: „De charge van de Blauwe brigade", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Expositie van tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek van Isaac Israels. Tot 5 april. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-16 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u. «n van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Hans van Norden. Tot 1 maart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Dinsdag gesloten. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum Het Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Tentoonstelling „Kunst rond 1900". Keuze uit eigen bezit van het Frans Halsmuseum. Tot 1 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u, Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Verzameling uit het Van Abbemuseum. Tot 1 maart- Dagelijks van 10-17 en zondag van 13-17 u, „Chez nous" (Spaarnelaan 25): Expositie van aquarellen van Frans Funke. Tot 8 maart. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): Van 20-01 u., vandaag: Cobi Schreijer. Gasten Ronnie Potsdammer, Colin Wilkie en Shir ley Hart. Zaterdag:-Colin Wilkie en Shirley Hart. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 19 FEBRUARI City, 20 u.: „Hercules tegen de Moloch". Stadsschouwburg, 20 u.: „Vrouwen jagers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 20 FEBRUARI City, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen de Moloch". Stadsschouwburg, 20 u.: „Vrouwen jagers". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u-: Dans- en showavond „De Klavierschip pers". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Gron. vereniging „De Martinitoren" speelt „De gouden kooi". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrij dag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan, Santpoort (ook voor r.k. bibliotheek): 10 tot 12 uur. R.K. Openb. leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaertstraat, Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Het blad „Indonesian Observer", dat in de Engelse taal in Djakarta verschijnt, heeft donderdag de moord op pater Jo hannes Smit een waarschuwing genoemd voor ieder die de ontwikkelingen in dat gebied niet serieus neemt. Het blad schrijft dat iemand het leven benemen een ernsti ge zaak is die niet kan worden vergoelijkt. Maar het is onjuist en zelfs gevaarlijk de bevolking van West-Irian op dezelfde ma nier te beschouwen als tijdens het kolo niale tijdperk. .West Irian heeft inderdaad een grote mentale verandering ondergaan. Onder dergelijke omstandigheden zijn de men sen buitengewoon gevoelig voor opmerkin gen die hun kunde of loyaliteit op een of andere manier in twijfel trekken, trots als zij er op zijn te tonen dat zij in een buitengewoon korte tijd kunnen bereiken wat de rest van het Indonesische volk heeft bereikt," aldus het blad. Bijna twintig van de drieëntwintig op geroepen getuigen zijn gistermorgen voor het gerechtshof in Leeuwarden verschenen, waar de zaak van de gifmoord in Veen oord opnieuw in behandeling werd geno men, daar zowel de tot achttien jaar ver oordeelde 45-jarige vrouw als de officier van justitie in beroep zijn gegaan. De vrouw wordt beschuldigd van moord op haar echtgenoot, de 46-jarige Lolke Gom mers. Zij blijft ontkennen hem met para- thion om het leven te hebben gebracht. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering gevorderd tegen een 29-jarige havenarbei der uit Rotterdam, die op 7 oktober in een bos in Wassenaar een twaalfjarig meisje heeft willen wurgen. Het kwam niet zover, omdat een boswachter tussenbeide kwam De havenarbeider is reeds twintig keer veroordeeld. Minister Scholten van Justitie heeft niet de indruk, dat de straffen voor verkeers delicten, die in ons land worden opgelegd aan de lage kant zijn. Dit zegt hij in zijn memorie van antwoord op het verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Justitie. De vraag, of van een strengere bestraffing blijvende resultaten ter bestrij ding van ernstige verkeerscriminaliteit kunnen worden verwacht, vindt hij zeer moeilijk te beantwoorden. Met belangstel ling heeft hij kennis genomen van de drastische strafrechtelijke maatregelen die sedert 1 januari in de Duitse Bondsrepu bliek kunnen worden toegepast. De voor lopige indruk is dat het aantal ernstige ongelukken daar sindsdien vrij sterk teruggelopen, maar het is nog te vroeg zich over de resultaten een gefundeerd oordeel te vormen. De minister zal de verdere ontwikkeling in de Duitse Bonds republiek met aandacht volgen. t P.v.d.A.-congres. Op 5 en 6 maart zal in het nieuwe congresgebouw in Amster dam (RAI) het tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid worden ge houden. Het partijbestuur heeft, ditmaal voor het eerst, ook de regering in de persoon van de minister-president uit genodigd het congres bij te wonen. Duitse onderscheiding. Bondspresident dr. H. Lübke van West-Duitsland heeft de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, benoemd tot commandeur in de orde van verdien ste van de Bondsrepubliek. Vij f duizendste student in Nijmegen. Voor het eerst in de geschiedenis van de ka tholieke universiteit in Nijmegen zijn voor een collegejaar vijfduizend studen ten ingeschreven. Februaristaking. De jaarlijkse officiële her denking der februaristaking in 1941 in Amsterdam wordt gehouden op donder dagmiddag 25 februari om één uur bij het monument De Dokwerker op het J. D. Meyerplein. Loco-burgemeester wet houder mr. F. H. C. van Wijck houdt een toespraak. Verdere medewerking aan de plechtigheid verlenen de Amsterdam se politiekapel, de verenigde joodse ko ren „Hans Krieg", de zanger Bob Scholte en René Jessurun Lobo (declamatie). Prof. Rochat overleden. Op 88-jarige leef tijd is in Groningen overleden prof. dr. G. F. Rochat, oud-hoogleraar in de oog heelkunde aan de Groningse universiteit. Hij was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Vervoerscentrum. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld voor het stichten van een gedeelte van het vervoerscentrum in het westelijk havengebied aan de Westhavenweg, be staande uit de aanleg van wegen, het maken van oevervoorzieningen, de aan leg van sporen en de bouw van acht loodsen, een krediet beschikbaar te stel len van 18 miljoen. Kind verdronken. De driejarige Klaas Harm Rijnders uit Capelle aan de IJssel is gistermiddag omstreeks kwart voor drie bij de ouderlijke woning in de Jas mijnsingel verdronken. In Amsterdam is op 85-jarige leeftijd I overleden mr. dr. N. Muller, die van 1930 tot 1949 politierechter in de hoofdstad is geweest. Hij was secretaris van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen, dat later werd omge doopt in het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Daarvan en ook van „Pro Juventute" is mr. Muller jarenlang hoofd- I bestuurslid geweest. De crematie geschiedt zaterdagmorgen I om half twaalf te Driehuis-Westerveld. De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, zal begin april een be zoek aan de Verenigde Staten brengen op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambt genoot, met wie hij besprekingen zal voe ren over defensieaangelegenheden die de belangen van beide landen raken. Verder zal minister De Jong een aan tal Amerikaanse militaire installaties be zoeken. Advertentie De r.k. kerk heeft vandaag een voorstel I van de Wereldraad van Kerken tot instel- 1 ling van een gemeenschappelijke werk- commissie om middelen te zoeken voor I het tot stand brengen van nauwere samen- werking officieel aanvaard. Augustine kardinaal Bea, het hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de een heid der christenen, is momenteel in Genè- ve bij de wereldraad. Het is de eerste maal dat een rooms-katholieke prelaat de wereldraad bezoekt. Kardinaal Bea, dr. Visser 't Hooft en dr. Mare Boegner gewezen hoofd van de protestantse kerken van Frankrijk, zouden vandaag een openbare bijeenkomst over eenheid der Christenen toespreken. Advertentie Ook een „feest" voor uw vrouw iv mr> Het K.N.M.I. deelt mee: Een storingsgebied trok van Scandina vië in zuidwestelijke richting vlak langs onze kust over de Noordzee. Het bracht in hoofdzaak in de kustprovincies wat re gen of sneeuw. Boven Scandinavië vorm de zich een nieuwe rug van hogelucht- druk, waardoor de wind in ons land weer naar het oosten draait en opnieuw koude re continentale lucht, waarin wolkenvel den en ook opklaringen voorkomen, wordt aangevoerd. Langs Noord-Groenland en Spitsbergen passeerde een diepe depres sie, gevolgd door een krachtig hogedruk- gebied, dat het hogedrukgebied ten noor den van Schotland zal versterken. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 19 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De Hofnar". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Salomo en de Koningin van Sheba". W.B. Theater, 20 u.: „Escorte des doods' K.S.A.-gebouw, 20 u.: Schaakavond „Ex celsior". Galerie Boumans, Expositie werken van Pieter Breughel, geopend van 918 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 u. R.K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 u. Oosterwijk, r.k. leeszaal, geopend van 1421 u.; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1921 u.; r.k. leeszaal geopend van 19—21 u. ZATERDAG 20 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De Hofnar", 23.30 u.: „Beat Giri". Luxor Theater, 19 pn 21.30 u.: „Salomo en de Koningin van Sheba". W.B. Theater, 20 u.: „Escorte des doods' Galerie Boumans, Expositie van werken van Pieter Breughel, geopend van 918 u. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, geopend van 19.3021.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1521 u. R.K. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 u. Oosterwfik, r.k. leeszaal geopend van 1421 u.; openbare leeszaal gesloten. Meerestein, openbarel eeszaal geopend van 1921 u.; r.k. leeszaal geopend van 19—21 u. rrf r-t Maximum- en minimum temperaturen binnen* en buitenland fi •3 o ~u 168. De toestand werd langzamerhand voor Brammetje Fok hopeloos. Misschien had hij er, ondanks de ijzeren kogel aan het been, in kunnen slagen om aan de woedende man te ontsnappen. Maar nu de soldaten erbij waren gekomen leek :ijn laatste kans verkeken. „Verrstoppen" zei Tutu die het gevaar steeds dichterbij zag komen. „Makkelijk praten" stamelde Bramme tje, die bijna geen adem meer over had. Dit is een vreemde stad, ik ken hier nie mand. En ik weet geen plekje om me te verstoppen". „Ik wel" krijste Tutu. Brammetje stootte een smalend geluidje uit. Meestal waren de ideeën van Tutu wei nig waard, 't Was een aardige vogel, maar een papegaaienverstand zit in een klein kopje en je kunt er niet veel van ver wachten. Maar ditmaal was het anders. „Standbeeld" was alles wat Tutu al vliegende uitbracht.en Bram slaakte een kreet van verrassing. „Je hebt gelijk.dat is onze enige kans". Nieuwe hoop gaf hem de kracht om nog éénmaal sneller te lopen en zo kwam het, dat hij zich door de geheime deur in het standbeeld kon wringen, voordat de ande ren dicht genoeg bij hem waren om hem te zien. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente I Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon motregen z sneeuw zzo sneeuw z zwaar bew. zw sneeuw w.stil geheel bew. ozo geheel bew. w.stil zwaar bew. z geheel bew. no sneeuw no zwaar bew. n geheel bew. no motregen n regen n sneeuw z half bew. w.stil geheel bew. no zwaar bew. w.stil zwaar bew. nw zwaar bew. w.stil licht bew. nnw geheel bew. nno zwaar bew. nno sneeuw nw geheel bew. no geheel bew. w.stil onbewolkt o sneeuw n geheel bew. w.stil sneeuw wnw zwaar bew. w.stil onbewolkt ono onbewolkt nw zwaar bew. ono geheel bew. no onbewolkt no 5 3 3 3 3 1 2 0 -4 -1 8 1 7 3 4 1 -2 0 2 0 8 1 1 -4 -3 -1 6 -2 -4 -2 11 8 3 4 7 15 0 -0 0 -2 -2 -2 -3 -5 -8 -8 5 -2 8 0 -1 -3 -8 -4 -3 -9 0 -2 -4 -5 -4 -9 -3 5 -5 3 -5 3 1 Advertentie IK HEB NO<ö EEN PAAb WNDERT N\ET, BOEM JUIST JEUK MIJN O, NEEM ME NIET KWAUJK1. KUN JE DEZ.E PAAV NIET AIS MAST 6E- BRUIKEN'? DANK JE i MAAR^ NU JEUKT HET NIET MEER PI B C0PENHAGE Zaterdag 20 februari Zon op 7.46 uur, onder 18.03 uur. Maan op 23.52 uur, onder 9.53 uur. Maanstanden 23 februari 6.39 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 19 februari Hoog water 6.11 uur en 18.27 uur. Laag water 1.51 uur en 14.15 uur. Zaterdag 20 februari Hoog water 6.54 uur en 19.11 uur. Laag water 2.30 uur en 14.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2