VAN DAG TOT DAG FICTION Voor rokers rn et een erge n stifl I Kernproef in de VS genomen Franse tussen Couve de tot poging Peking Murville spreekt en bemiddeling Washington met Dean Rusk en Johnson Sfeer tussen Frankrijk en Engeland veel beter r WERELDNIEUWS J ASPIRIN--H BAYER i GROEN CO Wilson begin april naar Parijs Soedanese regering afgetreden ^Praatótoel Bloedzuigers Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... 4* Dp els VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 3 V. /////y P^oegevoegd a^a" En geen Bescherming Eifeltoren alweer niet afdoende Busongeluk in Italië eist achttien levens Discreet Contact Diplomaat van VS moet Syrië verlaten Belgische benzinepompen gaan 2 dagen op slot Centrale verwarming „Duiker" oliebranders „Duiker" aardgasketels Nasser noemt Westduitsers BERNINA Lewenstein DAAR STAAT ACHTER Het in Nederland verschijnende „Maand blad tegen de kwakzalverij", orgaan van de evenzo genoemde vereniging, maakt in zijn aflevering van februari melding van een zeer merkwaardig geval, dat nadere aandacht bijzonder waard lijkt te zijn. Het blad dat (evenals de vereniging uiteraard) zich fel keert tegen de uitoefening van de geneeskunst door onbevoegden en veel aan dacht besteedt aan de rechtspraak op dit gebied, vermeldt in helaas te summiere en onduidelijke bewoordingen hoe de ver eniging erin geslaagd is een (bevoegde) arts tot een geldboete van tweeduizend gul den veroordeeld te krijgen, omdat deze arts tijdens een rechtzitting te Utrecht als getuige gunstige verklaringen had afge legd ten opzichte van een hem bekende pa ragnost, die terechtstond wegens onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. De arts verklaarde ook nog, dat hij met deze pa ragnost samenwerkte. De getuigen-verklaringen van de arts waren dus, als wij het Maandblad mogen geloven, aanleiding tot "diens bestraffing, in eerste instantie blijkbaar door het Me disch Tuchtcollege (ofschoon dat alleen blijkt uit citaten uit het vonnis van het Ge rechtshof te Amsterdam) en later door het Amsterdamse Hof. Het Maandblad laat de arts dus plotseling figureren als verdach te, in hoger beroep nog wel, en verzwijgt de hele tussengeschiedenis die de getuige tot verdachte maakte. Afgezien van deze onduidelijkheid blijkt wel overduidelijk, dat de Vereniging te gen Kwakzalverij er niet voor schroomt een bevoegde geneesheer aan de martel paal te binden, indien deze iets ten gun ste van de paranormale geneeskunst durft te zeggen. Dat hij, als getuige, verplicht was de waarheid te zeggen, is voor de medische standrechtspraak blijkbaar niet belangrijk. Het is vreemd dat het Maand blad dit motiveert met te zeggen: „Dat bij deze strafzitting een arts zonder des kundige tegenspraak de lof kon zingen van een onbevoegde enbuiten schot zou blijven, bevredigde het bestuur van de Vereniging tegen de Kwakzalverij allerminst". Moeten wij hieruit concluderen dat on ze rechtspraak de Vereniging slechts zou bevredigen, indien getuigen in hun be- edigde verklaringen gedwongen zouden kunnen worden de onwaarheid te verkon digen, voor zover die in de strijd tegen de paranormale geneeskunst past? De be- frokken arts werd later zwaar gestraft, blijkens het vonnis van het Hof zelfs té zwaar. Maar elders in de nummers van het Maandblad wordt voortdurend betoogd dat de paragnosten zo gevaarlijk zijn om dat zij zieken van de bevoegde dokters weghouden. Samenwerking met bevoeg den echter wordt gestraft buiten de nor male rechtsgang om, op grond van getui genverklaringen. Waar blijft op deze ma nier de rechtszekerheid van artsen, die bereid zijn de gevaren der onbevoegden te temperen door controle op en samen werking met hen? De zeer nuttige en edele strijd tegen de „onbevoegden" lijkt ons zware schade te lijden door dergelijke praktijken, die het normale, democratische recht van de bur ger negeren en een openhartige getuige straffen om zijn openhartigheid. Het lijkt ons voor de meeste artsen, die aan hun bevoegdheid ook toch de ethiek van hun vak verbinden, onverteerbaar dat zij 'n col lega op deze wijze zien behandelen, alleen omdat hij niet de dwang van een conser vatieve meerderheid erkent en niet bereid is, voor de rechtbank zijn eigen, eerlijke en bevoegde mening te vervangen voor de subjectieve formule die hem wordt voor geschreven. Er begint zich in de Amerikaanse buiten landse politiek een tendens af te tekenen, die het grote optimisme van oprechte en vredelievende practici overal ter wereld, gedurende de ambtsperiode van wijlen John Kennedy gwekt, dreigt aan te tasten. Een tendens, waaruit misschien straks de conclusie moet worden getrokken dat die ambtsperiode van Kennedy helaas slechts een afwisseling van geniaal regeren is ge weest tussen naar conservatisme en kort zichtigheid neigende Amerikaanse middel matigheid. De vrees hiervoor is voor het eerst sterk gerezen toen Johnson nog niet herkozen wag. Hij gaf toen reeds zo duidelijk toe aan die oude, zwakke lijn van buitenlands be leid dat het moeilijk was daaruit alleen maar verkiezinigisopportunisme af te lezen. Vooral in de kwestie Vietnam ontbrak van Amerikaanse kant zo duidelijk het verfris sende en realistische element van progres sief regeren, dat het wegvallen van Kenne dy nog schrijnender werd gevoeld. Thans tekenen de dingen zich scherper af. De bombardementen op Noord-Vietnam hebben noch strategische, noch tactische resultaten afgeworpen. Zij zouden onmo gelijk hebben gepast in de Kennedy-doctri ne. Zij pasten beter in de Eisenhower-prak- tijk die zich kenmerkte door een grote onmacht in werkelijk grote problemen. Ei senhower heeft indertijd trouwens het vraagstuk-Vietnam verscherpt door met zijn beleid tot behoud van deze belangrijke voorpost op te houden, waar de eigenlijke taak pas begon: het winnen van de bevol king, het tactisch en geduldige opvoeden van het vrije zuiden in een sociaal patroon dat niet zozeer de formule der democratie maar de reële welstand van de bevolking zelf tot uitgangspunt had. Vietnam wil zichzelf zijn. Vietnam had onder Kennedy zichzelf kunnen worden zonder Amerikaans te zijn, èn zonder voor Amerika verloren te gaan. Johnson heeft bommen gebruikt om de conservatieve vleugel van zijn partij te behagen en de republikeinse critici de wind uit de zeilen te nemen. Hij vatte de draad op waar Ei senhower die had moeten loslaten. John son roept nu zelfs Eisenhower te hulp als adviseur. Het is een bedenkelijk symptoom, dat weinig hoop overlaat op een werkelijk verlossende politiek in de Vietnamese cri sis. De eindeloze reeks kabinetscrises in Zuid-Vietnam, nu weer met één vermeer derd, demonstreert de onwerkzaamheid van de Amerikaanse model-democratie in een land, dat geen sociale basis heeft om ook maar een zweem van de „American political way of live" op te vestigen. Het is geen wonder dat in de Afro-Aziatische kring der naties deze „bescherming van Vietnams vrijheid" als neo-kolonialisme wordt betiteld. De uitkomsten en de methoden passen duidelijk in dit beeld. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De voorzieningen, onder meer hogere hekken, die de Parijse ge meenteraad op de Eifeltoren had genomen met het doel het levensmoede bezoekers onmogelijk te maken door een sprong van een der etages hun macabere plannen uit te voeren, zjjn ook al weer ondoelmatig gebleken. Deze week is vanaf de 2e etage een nieuwe wanhoopsdaad gepleegd waarmee het aantal zelfmoordenaars, die met alle geweld de Eifeltoren in hun plannen be trekken willen, nu tot 341 gestegen is. Het slachtoffer, de 38-jarige vader van twee kleine kinderen, die aan een zenuwziekte leed, was met een groep toeristen de to ren beklommen. Halverwege de eerste en de tweede eta ge verliet hij het gezelschap om zich naar een noodtrap te spoeden. Een trap die nooit gebruikt wordt en die men dan ook verzuimd had met hoge hekken te be schermen. Van een hoogte van 41 meter stortte de man zich in de leegte om aan de voeten van het monument tussen de ontzette voorbijgangers te pletter te val len. Dit nieuwe drama heeft het Parijse ge meentebestuur zo dus in elk geval wel bewezen, dat de Eifeltoren met of zonder hoge hekken even onweerstaanbare aan trekkingskracht blijft uitoefenen op hen die genoeg hebben van het leven. WASHINGTON (AP). - Op het proef- terrein in de Amerikaanse staat Nevada is gisteren een ondergrondse kernproef genomen, de tweede deze week. De ex plosie wordt, evenals die van dinsdag van geringe kracht genoemd. Een explosie „van geringe kracht" staat gelijk aan de explosieve kracht van 20.000 ton tnt. Het was de vierde ondergrondse kem proef door de Verenigde Staten dit jaar. NAPELS (AP en AFP) In de omge ving van de Italiaanse stad Napels is gis teravond een bus uit een bocht gevlogen en in een ravijn terechtgekomen. Achttien mensen vonden de dood. Alle overige pas sagiers liepen verwondingen op. De grote moderne bus stortte vijftien me ter van een viaduct bij het Napolitaanse dorp San Giovanni a Teduccio en kwam ondersteboven in een droge rivierbedding terecht. (Van onze correspondent) PARIJS Het bezoek waartoe de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Cou ve de Murville, vorige maand door zijn (Van onze correspondent) LONDEN Het gesprek tussen presi dent De Gaulle en premier Wilson in Pa rijs zal van een tot drie april worden ge voerd. De Franse president en de Britse Premier hebben in Londen een uur met el kaar gesproken toen de Gaulle in de Brit se hoofdstad vertoefde voor Sir Winston Churchill's begrafenis. Dat gesprek schijnt van buitengewoon hartelijke aard te zijn geweest. De conclusie kon toen alvast zijn dat de twee staatslieden elkaar over een aantal zaken dicht schenen te zijn gena derd of het zelfs roerend eens waren. Sommige mensen menen dat de Franse president Wilson vooral vriendschappelijk tegemoet kon treden, omdat hij van de La- bourregering tenslotte geen stormloop op de EEG-wallen behoeft te vrezen. In elk geval begint formeel gesproken de nieuwe Britse regering wat de Euro- markt betreft met een schone lei zonder belast te zijn door de vernedering die de conservatieve regering twee jaar geleden In Brussel heeft moeten ondergaan. Het Britse EEG-drama heeft lange tijd zowel bij Engelsen als bij Fransen bittere gevoelens achtergelaten die helaas hun uitwerking op de gehele Frans-Britse ver houding op praktisch elk niveau niet heb ben gemist. De warmte ten opzichte van Wilson en de onverwachte bijna juichende toon van de generaal over Engeland, zo- &Is hij heeft laten horen tegenover de Britse ambassadeur in Parijs, als ook het opgewekte gedrag van de Engelse tegen spelers, betekenen in de eerste plaats dat zowel Frankrijk als Engeland een ferme streep willen zetten onder het verleden en dat beide landen duidelijk wensen aan te tonen dat er een eind is gekomen aan de ronduit slechte betrekkingen welke onte genzeglijk na de Brusselse debacle tus sen beide regeringen hebben geheerst. Men hoopt dat de misverstanden thans tot een minimum zijn teruggebracht uit gaande van de prijzenswaardige stelling dat er zeker tussen de grote mogendheden die deel uitmaken van het Westerse bond- genootshap een grote mate van weder zijds begrip vereist is. Over dit herstel van het onderlinge ver trouwen, sterk bevorderd door economisch- technologische krachten die de beide lan den nader tot elkaar hebben gebracht, is Londen vanzelfsprekend zeer verheugd. Het strookt met de opvatting van de Britse regering dat ondanks de menings verschillen over de Euromarkt de econo mische verdeeldheid in Europa zoveel mo gelijk dient te worden tegengegaan. Het schijnt zowel voor Parijs als voor Londen nog te vroeg om hardop over de EEG te praten. Maar 't is opmerkelijk dat de voor standers van Engelands lidmaatschap van de Euromarkt zich in alle politieke partijen en niet het minst in de Labourpartij, ge reed maken voor een actiever rol. Amerikaanse collega Dean Rusk was uit genodigd, is door de recente internationa le ontwikkelingen plotseling in een heel ander licht komen te staan. Op het moment van de invitatie leek er in de Amerikaans-Franse relatie een om zichtige kentering te zijn ingetreden. Niet alleen zijn alle sporen van optimisme nu door de diverse initiatieven van president De Gaulle op het monetaire front weer vrijwel volledig verdwijnen. Doch boven dien zijn door de verscherpte oorlogshan delingen in Vietnam de Frans-Amerikaan- se tegenstellingen in Zuidoost-Azië even eens weer acuter geworden. Het is dan ook zeker wel dit probleem dat de be sprekingen, die Couve deze week met de Amerikaanse bewindslieden, onder wie president Johnson voert, zal beheersen. Voor zijn vertrek naar Washington heeft de Franse minister nogal discreet de Chinese ambassadeur in Parijs bij zich ontboden en het ligt voor de hand dat zij vooral over de Vietnam-oorlog hebben gesproken. Franse regeringskringen laten nu ietwat geheimzinnig doorschemeren dat Couve in Washington de Chinese con dities voor een vergelijk met de Ameri kanen zou kunnen onthullen en overbren gen. De Amerikanen schijnen de rol van koerier, of tussenpersoon, echter veel lie ver aan de Russen over te laten. Men mag inderdaad wel aannemen dat de Rus sische premier Kosygin onlangs in Peking uit de eerste hand betrouwbare informa ties heeft kunnen inwinnen over de prijs die de Chinezen voor de vrede vragen. In Parijs heeft men trouwens ook een zekere verkoeling in de Amerikaans-Rus sische betrekkingen menen te kunnen con stateren. Het is echter allerminst gezegd, dat door die verkoeling de Franse kan sen voor het koerierschap automatisch zouden stijgen. Waarschijnlijker is, dat de Russen bij hun pogingen tussen Peking en Washing ton te laveren zich momenteel verplicht zien de Chinezen weer wat tegemoet te komen. In elk geval lijkt een nieuwe vijfmogend- hedenconferentie in Genève, waarvoor Frankrijk, enigszins voorbarig, de invita ties al vrijblijvend heeft gelanceerd, voor de eerstkomende weken of maanden toch nog niet te zijn weggelegd. Het is daarom eveneens onwaarschijnlijk dat Couve de Murville zijn papieren als toekomstig gast heer in Washington dezer dagen aanmerke lijk zal zien stijgen. Rusk zou tegenover Couve de Murville hebben verklaard dat de regering van de Verenigde Staten reeds contact heeft met communistische landen over de kwestie Vietnam, maar dat er nog geen aanwijzi- gingen zijn dat onderhandelingen op dit moment iets zouden opleveren dat aan vaardbaar zou zijn voor de Verenigde Sta ten en voor Zuid-Vietnam. Deze contacten zouden volgens betrouw bare berichten via Londen en Moskou zijn gelegd. Men gelooft dat Rusk van mening is dat een conferentie die geen positieve resultaten zou opleveren rampzalige gevol gen zou kunnen hebben en dat een confe rentie slechts dan dient te worden gehou den als het absoluut zeker is dat Peking en Hanoi bereid zijn serieus te onderhan delen. KHARTOEM (Reuter) Premier Serr El-Khatim Khalifa heeft donderdag bij de Soedanese staatsraad het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Waarnemers in Khar toem menen dat Khalifa premier zal wor den van een nieuw coalitiekabinet. Drie grote partijen hadden het aftreden van het vier maanden oude kabinet geëist. Deze partijen hadden op zes februari een verklaring uitgegeven waarin zij zeiden dat de regering was afgeweken van de principes van de revolutie. De regering werd er tevens in verweten te trachten langer aan te blijven en de verkiezingen, die op 21 april moeten worden gehouden, te verwaarlozen. Na deze verklaring volg den enige demonstraties, zowel voor als tegen de regering. BEIROET CReuter) Syrië heeft een secretaris van de Amerikaanse ambassa de in Damascus ervan beschuldigd, -de leider te zijn van een spionage-organisa- tie. Hij moet binnen 48 uur het land ver laten. Het komplot werd ontdekt toen de secre taris, Walter Snowdon, een Syrische leger officier twee miljoen dollar zou hebben geboden voor geheimen over een bepaald wapen. BRUSSEL De Belgische federatie van exploitanten van benzinestations heeft de ongeveer 4.000 pomphouders opgeroepen om zondag aanstaande voor 48 uur in sta king te gaan. Aanleiding is de „ontoerei kende verhoging", die de benzinemaat schappijen willen toestaan uit de winst op benzine. De pomphouders voeren aan, dat hun winst al meer dan tien jaar ongeveer drie cent bedraagt, terwijl de exploitatiekosten sindsdien aanmerkelijk zijn gestegen. Invloed van titels Als loyaal staatsburger met eerbied voor de geschreven wetten des lands en de ongeschrevene van het onderling ver keer der mensen, als een in eigen handel en wandel, keurig persoon op wie (door de ietwat oppervlakkige toeschouwer) niet dat valt aan te merken, heb ik uiteraard geen goed woord over voor lieden die hun medemens bedotten met het afschuwelij ke oogmerk daar zelf voordeel van te trekken. Het zijn afzichtelijke individuen die zich aan zulke schurkerijen schuldig maken. Laat ik dat, voor eens en altijd, duidelijk als mijn standpunt vaststellen. Liever met de saaiste, doch onbesproken, bankdirec teur, groot-industrieel, of raad-adviseur op een onbewoond eiland, dan met de amu santste oplichter. Daar denkt u natuurlijk net zo over als ik en dat strekt u tot hoge ere. Trouwens ik had dat van u, oudste firmant van de commanditaire vennoot schap Sjaalman en Zoonen, niet anders verwacht. Maar als het strikt onder ons blijft en u het niet verder vertelt, dan moet ik, hoe eerbaar zelf ook, toch bekennen, dat ik die man, die zich in de leiding van dat Maastrichtse warenhuis heeft weten bin nen te dringen onder de valse vlag van een doctorandusschap in de psychologie, eigenlijk wel een leuke man vind en in ieder geval, al issie er dan ook geen doc torandus in, een uitmuntend psycholoog, die begrijpt dat je nette burgerheren ge makkelijk kunt epateren met een weten schappelijk titeltje. Zo epateren dat zij zich persoonlijk hebben onderworpen aan zijn oordeel dat zij nog heel wat hadden te leren vooraleer zij hun directeurspositie werkelijk waard waren. In het kranteverhaal over deze (afschu welijke) oplichter heb ik nergens gelezen, dat hij de functie, die men hem op zijn valse voorwendsels had gegeven, niet goed heeft uitgeoefend. Integendeel: hij heeft promotie gemaakt omdat hij het allemaal zo goed had gedaan en ik vraag mij af waarom een niet-doctorandus die het goed doet niet evenveel waard is als een wei- doctorandus, die het ook goed doet. Het hele gevalletje is wel amusant-ont- hullend voor de magische invloed die een universitaire titulatuur heeft op de bon- bourgeois sine titulis. En als u mij nu op de man af vraagt, met wie ik liever op dat eiland wil zitten: met de verontwaar digde voor-de-mal-gehouden bestuurderen of met de man die hen bij de neus heeft genomen Maar u \ehoeft mij dit niet te vragen. Want ik zei u reeds dat ik een loyaal staatsburger ben (al heet ik niet Verolme) en een rechtschapen mens (al ben ik geen padvinder of rotarian). Vandaar Floris Flaneur Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 ASWAN (AP) President Nasser van Egypte heeft gisteren in een rede die hij uitsprak tijdens een massaby eenkomst bij de Aswan-dam gezegd dat West-Duits- land de Arabische landen heeft verraden door wapens te leveren aan Israel. Nasser zei dat deze Duitse wapens het agressieve Israel hebben geholpen duizen den Arabieren te doden. Hij zei voorts dat West-Duitsland het bloed van de Egypte- naren uitzoog door enorm hoge rente te eisen op de leningen en kredieten die West-Duitsland aan Egypte heeft verstrekt. Advertentie de beroemde Zwitserse machine met het precisie-mechaniek Anegang 29, Haarlem Telefoon 12472 Oecumenisch. De voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der kerken, Augustin kardinaal Bea, heeft in Genève een officieel bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van de Wereld raad van kerken. Het was het eerste of ficiële contact op zulk hoog niveau tus sen de Wereldraad en de rooms-katho- lieke kerk. Straf. Acht soldaten van een in de West- duitse stad Bamberg gelegerde Ame rikaanse eenheid moesten dezer dagen voor straf van Bamberg naar Coburg en terug lopen, een afstand van bijna tach tig kilometer. Ze moesten ook onderweg zoeken naar de 617 losse patronen die zij een dag tevoren bij een rit uit een legerauto hadden gegooid. Advertentie ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. 20voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Racisten. Twee negerjongens zijn in een restaurant in de Amerikaanse stad Mo bile (Alabama) ernstig gewond door ko geltjes, afgevuurd uit een jachtgeweer vanuit een voorbijrijdende auto. Volgens ooggetuigen zaten in de wagen twee blanken. Kankeronderzoek. Gedelegeerden van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) die de grondslag leggen voor een internatio naal kankerinstituut, hebben hun goed keuring gehecht aan een voorgestelde be groting van twee miljoen dollar. Er zijn twaalf kankeronderzoekers voor het in stituut aangewezen. Zij zijn afkomstig uit Moskou, Melbourne, Londen, Washing ton, Bonn, Stockholm, Krakau, Parijs, Amsterdam, Toronto en Tokio. Hun na men zijn nog niet bekend gemaakt. Lezertjes. In de afgelopen tien jaar is d« verkoop van dagbladen in Zweden toege nomen van 49,6 tot 54 exemplaren per dag per honderd inwoners. Zweden is daardoor, na Engeland, op de tweede plaats gekomen, wat betreft het kopen van kranten. Explosief. In Coe Chi, dertig kilometer bui ten Saigon, zijn drie passagiers om het leven gekomen en raakten negen ande ren ernstig gewond toen, na een ruzie tussen een vrachtautobestuurder en een Vietnamese militair, de laatste een hand granaat naar de auto wierp. De dader is gearresteerd. Gestorven. De Syrische oud-premier Cha- led Al-Azem. ook wel „de rode miljo nair" genoemd, is op 62-jarige leeftijd in Beiroet (Libanon) overleden. Azem, een bekend econoom, werd in 1941 voor het eerst premier van Syrië. In 1963 was hij als balling naar Libanon uitgeweken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3