Medische verzorging tijdens het weekeinde KORT IJMONDNIEUWS VEL© „Electra" voor Kunstkring i VERSPUY UIT Zorg voor bejaarden in Velsen Jeugdmuziekconcours voor Kennemerland Aubade voor Velsens oude raadhuis op 5 mei THUIS VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 7 en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Bij aankoop van PHILIPS-TV (ook geschikt voor 2e net) van 100.— tot 150.— terug voor uw oude toestel van 7 jaar en ouder. Stichting Nutsspaarbank Komt u ze eens bewonderen bij WONINGINRICHTING PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Gemelk Tante Pos en Sij men Betaal Vreemde worden Floraplein Verkorte werkweek - Verkorte kooptijd Instemming Eén semi-profclub Meer veiligheid Nepziekte Begrip voor Zuid-Afrika UMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, telef. no. 4023; P. Brouwer, Kon. Wilhelmina- kade 79, tel. 4507; H. Paleari, Pegasus- straat 25, tel. 8085. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53,-tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat no. 18, tel. 2070. Wijkverpleging: Voor IJmuiden-oost, zuster H. Bijnen, Stolstraat 3, IJmuiden, tel. 02550-2188; voor IJmuiden-oost, Vel- sen-zuid en Velsen-noord, zuster L. Maris, Stolstraat 4, IJmuiden; voor Drie huis, Santpoort-noonl en Santpoort-zuid, zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-6: 044. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-dorp, tel. 02560-8570. Apotheek: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade, Haarlem-noord, tel. 02500- 52956. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen: H Groen, Duinvlietstraat 36, tel. 02510-3947. BEVERWIJK, VELSEN-NOORD en HEEMSERK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fier- stra jr., Melohior, Lange, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: dr. L. J. Vree ling, Vondellaan 29, telef. 02510-23364. Zondag van 9 tot 24 uur: dr. G. K. Fier stra, Wijkerstraatweg 194, Velsen-noord, tel. 02510-24987. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Pee- ters, Swaab, Vos en Zeylmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur: J. A. Hommes, Plantage 154, Beverwijk, tel. no 02510-26050. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk, H. Groen, Duinvlietstraat no. 36, Velsen-noord, tel. 02510-23947. Apotheek: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk, vanaf zaterdag 12.30 uur tot maandag 9 uur en nachtdienst: Apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat no. 27, Beverwijk, tel. 02510-23820. Het showorkest „De Klavierschippers" uit IJmuiden geeft zaterdag 20 februari weer een uitvoering in het Patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg. Na afloop is er bal op muziek van „The Broadway Stars". Gymnastiekuitvoering. Door de r.-k. gymnastiekvereniging „Velsen" wordt dins dag 23 februari, des avonds om half acht, in de Velsense Stadsschouwburg een gym nastiekuitvoering gegeven, waarvoor het programma zesentwintig nummers ver meldt. De leiding berust bij de heer H. Lammers en mejuffrouw Th. Warmerdam. Expositie. Aquarellen en tekeningen zijn aanstaande zondag van 14 tot 19 uur te bezichtigen in 't bedrijfsrestaurant van Hoogovens in IJmuiden. NCVB Velsen-noord. De afdeling Velsen-noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal maandag 22 februari in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar maandelijkse ledenvergadering houden. In deze bijeen komst spreekt mevr. C. J. Ooms-Vinckers over „Allah's Wondertuin". Zelfbediening. Mevrouw Th. Bruins- ma-Schilte, echtgenote van de burgemees ter van Beverwijk, zal woensdag 24 Advertentie Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100% service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 Profiteer bij ons van het tijdelijke PHILIPS-aanbod februari om 11.30 uur v.m. de officiële opening verrichten van de nieuwe zelfbe dieningswinkel, die P. de Gruyter en Zoon heeft ingericht aan de Plantage 14 te Beverwijk en die op donderdag 25 februari voor het publiek zal worden opengesteld. In de Velsense stadsschouwburg heeft de toneelgroep Centrum gisteravond „Elec tra" van Euripides opgevoerd. De leden van de Kunstkring zqn gaandeweg in de ban gekomen van dit pronkstuk van de klassieke toneellitteratuur, zodat het ap plaus aan het einde zeer enthousiast was. Hieraan moet vooral het sterke slot debet zijn geweest, want uit de hilariteit bij de moorden bleek nog niet dat men zo sterk gegrepen was. Het is voor de moderne mens niet zo ge makkelijk werkelijk gegrepen te worden door de klassieken, al maakt Euripides het de toeschouwer toch gemakkelijker dan Aischylos en Sophokles. De handeling is traag, de grote rol, die het koor van My- keense vrouwen heeft, rekt het verloop van het stuk eveneens. Dat men toch ge boeid blijft komt dan ook grotendeels door de schoonheid van de taal, zodat men een groot deel van het succes van gisteravond op het conto van vertaler Theo Kling kon zetten. Aangezien we „Electra" onlangs uitvoe rig hebben besproken zullen we niet in herhalingen treden. Geconstateerd kan slechts worden dat Henni Orri in de titel rol zeer goed op dreef was en dan ook na afloop stormen van applaus oogstte. In het koor van Mykeense vrouwen was Ellen de Thouars vervangen door Karin Haage. KERKELIJK NIEUWS Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuw-West; te Zaamslag M. C. Tanis te Barendrecht. De gemeenteraad van Velsen kan zeer binnenkort een zo genoemde „bejaarden nota" verwachten, die ook een inzicht zal geven in de behoeften van allerlei maat regelen voor bejaarden. Dit hebben bur gemeester en wethouders toegezegd tij dens het onderzoek van de begrotingen. Momenteel is alleen de woonflat te Santpoort in aanbouw, welke flat ook in 1965 nog niet gereed zal komen, terwijl het aantal aanvragen de beschikbare ruimte reeds ver overtreft. Voor het W. F. Visserhuis bestaat een wachtlijst, waarop 300 gegadigden voorkomen. Een der raadsleden vroeg zich af of de gemeente niet met spoed moet zorgen voor de bouw van nog een woonflat. Vele bejaarden, die nog geen verzorging nodig hebben, zullen gaarne een flat, voorzien van centrale verwarming en lift, betrek ken. Hij is van mening, dat de be hoefte, ondanks de plannen van verschil lende levensbeschouwelijke richtingen, zó groot is, dat voor de voorziening hierin de gemeente een centraal punt moet zijn. Kunnen B. en W. toezeggen te zullen be vorderen, dat ingediende plannen voor de bouw van bejaardentehuizen zo groot mo gelijk worden opgezet nu er geen bejaar denwoningen worden gebouwd? vroeg een ander lid. In verband met het tekort aan tehuizen voor bejaarden van allerlei groeperingen en ook in verband met het feit, dat bejaar den zolang mogelijk zelfstandig willen blij ven, doet zich de vraag voor, of de ge meente zich er niet op moet toeleggen aan de bejaarden, die bij ziekte of ongeval te veel geïsoleerd zijn, een telefoonaanslui ting te verschaffen. B. en W. wijzen er op, dat in de toege zegde „bejaardennota" diverse onderwer pen aan de orde komen. Het denkbeeld om „geïsoleerde" bejaar den voor noodsituaties een communicatie middel met de buren of anderen te be zorgen zal worden overwogen. Wellicht is in samenwerking met de bij de kortelings opgerichte „Federatie voor Bejaardenzorg", aangesloten organisaties en verenigingen en dergelijke, een ook in de praktijk re delijk werkend systeem op te bouwen, al dus B. en W. van Velsen. Advertentie 't Spaarbankboekje, het appeltje voor de dorst in de gemeente Velsen Advertentie Onder auspiciën van de afdeling Bever wijk van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal op de zaterdagavonden 8, 15, 22 en 29 mei het tiende jeugdmu- ziekconcours worden gehouden. Evenals in voorgaande jaren zal de deel name openstaan voor alle leerlingen (niet vakstuderend zijnde) uit Kennemerland in de leeftijden van acht tot en met vijfen twintig jaai;. De groepen waarvoor men zich kan opgeven als deelnemer(ster), zijn zang, piano, strijk- en blaasinstrumenten alsme de alle andere snaarinstrumenten, accor deon enzovoort. Ingeschreven kan worden als solist, duo, trio, kwartet met of zonder begeleiding. Het uitvoerend vomité van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, Beverwijk, zal de inschrijfformulieren in maart toezenden of deze zijn aan te vra gen aan het secretariaat Alkmaarseweg 141, Beverwijk, telefoon 02510-23170. Op 5 mei van dit jaar zal door leerlingen van de openbare en bijzondere lagere scholen in de gemeente Velsen een aubade worden gehouden voor het oude raadhuis. Dit zal plaatshebben om half negen 's mor gens. Het volledige college van burge meester en wethouders zal daarbij aanwe zig zijn. Het is de bedoeling dat deze dag zal worden geopend met klokkengelui en na de aubade zullen enkele bezinningsbijeen komsten worden gehouden in verband met het feit, dat het twintig jaar geleden zal zijn, dat ons land werd bevrijd. Door d« Velser gemeenschap worden voorts voor bereidingen getroffen voor 'n bevrijdings feest in het kader van de landelijke viering. Naar aanleiding van het kolommetje „Gemelk" van 15 februari 1965 het vol gende: 1. Nederland vergelijken met ande re landen, akkoord, maar dan ook even de aantallen 1.1. per klas erbij vermelden. 2. Ons land overgeorganiseerd? Och, komeen conciërge kan er nog niet eens betaald worden! 3. Schoolmelk is nu een probleem geworden, inderdaad! Vraag: Vindt de steller van „Gemelk" het Inderdaad verantwoord jonge kinderen met de zware kratten te laten sjouwen, niet alleen langs de klassen, maar ook de trap pen op? Is die meneer wel eens de Dag Hammarskjöldschool of de Van Zeggelen- sdhool binnen gelopen en heeft hij de trappen aanschouwd? Zou hij graag zijn zoontje deze trappen zien beklimmen met de melkkratten? (Ja? ondergetekende niet!). 4. Het buitenland heeft vaak een restaurantje bij de school. Hier in Neder land heeft een school nog niet eens een gymlokaal! (en een conciërgedaar zwijgen we maar over) 5. Er wordt hier gekibbeld over de schoolmelk. Ja, in het belang van de Haarlemse leerlingen. Rug klachten worden toch al zo vaak gehoord! 6. Rekenlessen zijn belangrijk, zelfs hoogst belangrijk! Fijn, daar zijn we het dan over eens! De journalist vindt dus ook dat de Haarlemse scholen zowel op reken- als taalgebied prima werk verrichten. Was er indertijd niet een rapport van onze ge meente over de slechte resultaten van Nu, ja, ondergetekende zal zich wel ver gissen. 7. Het is gemakkelijk, nieuwe ideeën teniet te doen door zwaarwichtige theorieën over de nadelen. Dat slaat ze ker op de verlaging van de leerlingen- schaal en de summiere verhoging van het leermiddelenbudget. Ondergetekende vraagt: Hoeft hier niets over in de krant? Dat is zeker wel in het belang van de leerlingen? 8. Minder ge makkelijk is het, met zijn tijd mede te gaan en concessies te doen aan traditio nele, conventionele opvattingen. Juist, de kinderarbeid was een traditionele, conven tionele opvatting. Gelukkig blijft onze jeugd daarvoor gespaard, dankzij de pe dagogen die zo weinig werkelijkheidszin hebben. H. H. PLAS, Haarlem Naschrift. Het probleem van de schoolmelk is in Haarlem gerezen, door dat op bepaalde scholen moeilijkheden zijn ontstaan die onoverkomelijk worden ge noemd. Wij vinden het eveneens onverant woord, dat kleine kinderen zware kratten tegen hoge trappen moeten opsjouwen, maar sommige schoolhoofden hebben daar al een oplossing voor gevonden vóórdat het gevaar ontstond. Met of zonder conciërge, met of zonder gymlokaal, er is altijd wel iets op te vinden als met het belang van die schoolmelk inziet. Dankzij de goede pedagogen-zijn wij van de kinderarbeid af, dat is waar, maar de slechte pedagogen (en pedagogen zijn heus niet alleen onder wijzers of schoolhoofden, en die behoren in grote meerderheid tot de goede!) heb ben indertijd óók gezegd dat het te moei lijk was om er een eind aan te maken. Die slechte pedagogen zetelen merendeels buiten de scholen, maar dat wil niet zeggen dat zij niet heel wat tegen weten te hou den dat zeer noodzakelijk zou zijn. Conclu sie: wie het goed meent met het kind en de schoolmelk (of hij nu in dan wel buiten de school zit) kan er wel iets op vinden. Redactie. Over „Tante Pos" is in deze rubriek al eerder het een en ander te berde ge bracht, maar het volgende kan er nog wel bij. Het gaat om de betaling van de Luister- en Kijkgelden. Niet alleen is het Luistergeld met vijftig percent verhoogd en moet het gehele bedrag bij vooruit betaling worden Voldaan, maar bovendien moet Sijmen Betaal voor de stortingskos- ten van 25 cent opdraaien. Tante Pos maakt het zich wel zo gemakkelijk moge lijk, te meer waar het hier één en dezelfde instantie en slechts een éénmalige beta ling betreft. De betaling van Loon-, In komsten- en Personele Belasting kan achteraf in termijnen, ook per giro, kos- tenloos geschieden. In deze gevallen treedt een andere instantie op, zodat er meer redenen zouden zijn om stortingskosten in rekening te brengen. Dan heb ik nog ernstige bezwaren tegen de onvolledige bezetting van voornamelijk het eerste net van de televisie. Men heeft nu een tweede net en spreekt al over een derde en mogelijk een vierde, en wel voor namelijk voor de middaguren. Iedere TV- bezitter beschikt over het eerste net, maar lang niet iedereen heeft de beschik king over twee of mogelijk meer netten. Nu zijn er behalve vele gezonden, die 's middags wel eens kunnen en willen kijken, zeer vele zieken en bejaarden die om gezondheidsredenen niet 's avonds naar de televisie kunnen of mogen kijken, doch wel des middags. Zij hebben nu na genoeg niets aan hun TV-toestel, doch moeten wel hun kijkgeld betalen. K. W. VAN IJZENDOORN, Haarlem. Naschrift. De heer IJzendoorn is abuis in zijn veronderstelling dat de luis ter- en kijkgelden aan P.T.T. ten goede komen. De Dienst der Luister- en Kijk gelden int de bedragen voor het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en brengt daarvoor incassokos ten in rekening, aldus vernemen wij van de persdienstvan P.T.T. Deze dienst geeft kijkers en luisteraars die de betaling van de stortingskosten willen vermijden de raad een postgirorekening te openen en de luister- en kijkgelden via deze rekening kostenloos te laten overschrijven. De Post cheque en girodienst kan weer aan alle aanvragen voldoen. Redactie. Als lezer van uw dagblad valt het me steeds op dat er zoveel vreemde woorden worden gebruikt, vooral Engelse. Is het werkelijk niet mogelijk Neder lands in een Nederlandse krant te gebrui ken? Wordt hij er dan minder duidelijk door? Leest u eens het artikel „Ermitage" in de krant van zaterdag eens na, was het nu niet mogelijk voor al die vreemde woorden verstaanbaar Nederlands te ge bruiken, of er anders een vertaling bij te zetten. Voor „Ermitage" was het toch wel prettig geweest er een verklaring bij te zetten, vooral door de grote tegenstelling. Men moet toch niet verplicht zijn om Engels en Latijn te kennen om een Ne derlandse krant te lezen! G. M. WESSELS, Haarlem. Naschrift: „Nostra Culpa" zeggen wij onmiddellijk, dat betekent: wij erkennen ruiterlijk schuld en zullen proberen in het vervolg nog meer te letten op de termi nologie in ons blad. Het is volkomen juist dat een krant zijn lezers geen raadseltjes moet opgeven. Onze taal is zo rijk, dat er nagenoeg alles mee kan worden ge zegd wat te zeggen valt. Redactie, Velen met mij zullen met verontwaar diging kennis hebben genomen van het hernieuwde plan van de gemeente Haar lem om parkeerstroken aan te leggen in het Floraplein ondanks felle protesten van bewoners die terecht wijzen op de heester beplanting aan de Hazepaterslaan als zijn de de meest geschikte plaats. Het is on begrijpelijk dat de gemeente Haarlem die enerzijds het goed onderhouden van voor tuinen stimuleert door wedstrijden en anderzijds doet wat ze kan om de stad te verfraaien, een van de mooiste pleinen van Haarlem wil gaan ontsieren met ge parkeerde auto's. Het ligt mijns inziens op het terrein van de schoonheidscommis sie en de dienst voor Hout en plantsoe nen om tegen dit plan ten zeerste stelling te nemen. A. H. F. VAN DER COLK, Haarlem Onder dit aansprekende hoofd verscheen onlangs het zoveelste een probleem con staterend artikel. Heel jammer is het daar bij weer gebleven. Immers met alleen het constateren van een probleem komt dit niet tot een oplossing. Is er dan geen op lossing? Zeker wel! De vele besprekingen rond de verschillende standpunten hebben tesnlotte een compromis tot stand gebracht. De werknemers zagen daarin af van een vrije zaterdag, terwijl de werkgevers voor het ongewijzigd kunnen houden van de winkelopenstellingstijden, het noodzakelij ke ongerief van een roulerende bezetting accepteerden. Sindsdien heeft het Hoofdbedrijfschap voor de Detailhandel nijver gewerkt om deze overeenkomst in een regeling vast te leggen. Ook dit is klaar en nu zou dus de laatste beslissing genomen moeten wor den. Het is echter de vraag: is de re geling in overeenstemming met de over eenkomst en wanneer gaat ze in? Deze vraag kon echter niet beantwoord worden. Want nu komt de tragiek. Plotseling zijn de werkgevers bang voor het ongerief en mogelijke kosten van het rouleersysteem. Men is het oneens met de namens hen onderhandelende organisaties, men is het oneens onder elkaar. Zo zijn er nu ge luiden over deelnemen aan het rouleer systeem, sluiten op maandag en zelfs, maar dan nu dus van werkgeverszijde, sluiten op zaterdagmiddag en mandag morgen. Wat is nu een oplossing? Deze oplossing is, de compromis-over eenkomst in praktijk brengen. Alleen de weloverwogen onderhandelingen die geleid hebben tot de overeenkomst rechtvaardi gen dit al. Bovendien wordt recht gedaan aan de werknemers in de detailhandel die al zo lang wachten. De werkgevers zullen daarbij in de praktijk bemerken dat het behoud van de verkoopuren opweegt tegen het ongerief van een roulerende bezetting. De consument, zelf in de meeste geval len werkend op vijf dagen, zal begrip hebben of krijgen voor de situatie die door dit rouleersysteem ontstaat. Daarbij komt dat deze overeenkomst nog een feitelijke proef is. Dat wil zeg gen dat aan het einde van deze periode, bij het maken van een nieuwe overeen komst, de ervaringen van deze tijd tot eventuele verbeteringen kunnen leiden. A. J. KWAKKENBOS, IJmuiden. Er bestaat zowel bij werknemers als bij werkgevers de neiging zich te veel voor de economische kant van de samenleving te interesseren (dit in scherpe tegenstel ling tot de onzalige tijd van vóór de oorlog met zijn massale werkloosheid). Als er goed verdiend wordt, is men te vreden. Maar er is nog meer om van te genieten dan van geld alleen. Er is nog zoiets als de leefbaarheid, de qualiteit van ons bestaan. En die gaat er hard op achteruit. Lagen vroeger de mensen des nachts wakker uit angst voor werkloos heid, thans maken ze slapeloze nachten door omdat het moderne verkeer zo'n la waai veroorzaakt. Er bestaat verband tus sen lawaai en maagklachten enzovoort. Degenen die 's nachts van hun auto of brommer gebruik maken zijn slechts een héél klein gedeelte van de burgerij. Maar het komt hard aan, want één man die laat thuiskomt met zijn vervoermiddel kan gemakkelijk de hele buurt wakker maken. Wat dan ook gebeurt. Ik vind dit ondemocratisch. De minderheid dient zich te richten naar de meerderheid (die sla pen wil). Daarom zou het mijns inziens aanbe veling verdienen als de gemeenteraad van Haarlem alle gemotoriseerd verkeer zou verbieden van 23.30-06.00 uur (uitgezon derd artsen, politie, brandweer en wer kers in continubedrijven). Verder zou alle vliegverkeer gedurende dezelfde uren eveneens verboden moeten worden. Het is te mal dat de hele stad gewekt wordt omdat enige tientallen men sen vervoerd moeten worden, alsof die mensen ook niet overdag met een vlieg tuig kunnen reizen. Ik nodig alle voorstanders uit een briefje aan deze rubriek te richten teneinde van dun instemming blijk te geven. De ge meente Haarlem kan pas iets onderne men als gebleken is dat de burgerij in meerderheid het er mee eens is. Laten ook de tegenstanders schrijven, hun aantal en hun argumentatie zijn eveneens van belang. Wij leven in een vrij land waar ieder zijn mening mag zeggen. A. P. BRANDES, Haarlem. Opnieuw zijn er onderhandelingen gaan de om tot een fusie van de semi profclubs EDO, Haarlem en RCH te komen. Met deze Haarlemse clubs, die voorheen tot de toonaangevende verenigingen in ons land behoorden, is het na de invoering van het betaalde voetbal steeds bergaf waarts gegaan. De publieke belangstelling hield gelijke tred met de minder goede prestaties hetgeen betekent, dat de clubs er financieel slecht voor komen te staan. De enige mogelijkheid om in Haarlem tot goed voetbal te komen is oprichting van één semi-profclub. Eén club is voor de stad Haarlem meer dan voldoende. Maar RCH wenst kennelijk op de oude vpet voort te gaan. Het is echter te hopen, dat Haarlem en EDO wél tot een fusie zullen overgaan en de gemeentelijke auto riteiten en industrie steun aan een derge lijke fusie zullen verlenen. Met de nieuwe clubnaam „Haarlem-EDO-combinatie" blijven de roemruchte namen gehandhaafd. J. v.d. LINDE, Naar aanleiding van het kortgeleden voorgekomen ongeval bij het Sportfond- senbad te Haarlem, waarbij een kind het slachtoffer werd, wil ik graag even specia le aandacht voor het volgende vragen. Bij dit ongeval was een zandauto betrokken, waarvan de bestuurder wellicht niets ge merkt heeft van deze aanrijding, en er mijns inziens ook beslist geen schuld aan heeft. Wel zouden dergelijke ongevallen kunnen worden voorkomen, wanneer de grote open ruimte, welke zich tussen de achterkant van de cabine en de achter wielen bevindt, volgens (eventueel wette lijk) voorschrift zou worden afgeschermd. Het valt mij steeds op, als ik in de file sta voor een verkeerslicht, en zo'n zand auto, of andere vrachtauto, of tractor met oplegger, staat naast mij, dat zich een gevaarlijke open ruimte onder deze wa gens bevindt. Wanneer een dusdanige wa gen een wielrijder passeert en deze wordt even geraakt of raakt even uit zijn even wicht, (ik denk hier speciaal aan de fiet sende schoolgaande kinderen), dan is die grote ruimte, waardoor je dus onder de wagen en voor de achterwielen kan ko men te vallen, levensgevaarlijk. Vrijwel altijd dodelijke ongelukken hierdoor. Zou het mogelijk zijn, ik richtte ook een schrijven over dit onderwerp aan de „Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club" te 's Gravenhage de aandacht van de Rijksverkeersinspectie hierop te vestigen? Wanneer bedoelde open ruimten worden afgeschermd, dan zouden mijns inziens in de toekomst veel ernstige ongelukken kun nen worden voorkomen. Ik geloof, dat de kinderen in het verkeer deze moeite waard zijn. P. LODEWEEGS, Aerdenhout. Er heerst onder vele leveranciers op het ogenblik een nare ziekte: de nepziek te, die de afnemers zelf hebben doen ontstaan door hun onverschilligheid. Spe culerend op de onverschilligheid van hun klanten berekenen ze geregeld te veel. Neem bijv. de koffieprijs die 12 cent is gedaald van ƒ1,94 tot ƒ1,82. Als een kruidenier 1,84 rekent en men maakt hem hierop attent, dan antwoordt hij dat alleen de dure koffie 12 cent in prijs is verlaagd en de goedkopere soorten naar verhouding minder. Als men zeven lege flessen inlevert en voor zes flessen sta tiegeld terugontvangt wordt men voor 15 cent genept, als een lege grote fles ge rekend wordt voor een kleine dan wordt men voor 3 cent genept, als de kip bij de poelier wat zwaarder uitvalt moet men later vaak vaststellen dat men op het overwicht 15 cent te veel heeft betaald. Dit euvel blijft niet beperkt tot een en kele leverancier. Ik ben door omstandig heden de laatste drie jaar driemaal ver huisd en heb dus steeds met een andere kring leveranciers te maken gehad. Het verschijnsel heeft zich steeds herhaald. Als de klanten niét laten merken dat ze het spelletje door hebben gaan de leveran ciers gewoon door. Wij hebben eens een hartig woordje ge sproken met de melkboer en met de kruidenier en nu klopt de afrekening de laatste drie weken tot op de cent. Het smoesje van „We hebben het ook zo druk" en „Het is een zenuwentijd" hebben ze laten varen, want de vergissingen waren In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en tn begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. In uw blad van 29 januari 1965, werd onder „Lezers schrijven" de brochure „Begrip voor Zuid-Afrika", uitgegeven door de Nederlands-Zuidafrikaanse Werk gemeenschap, aanbevolen. Met belangstel ling heb ik van deze brochure kennis ge nomen. Graag maak ik van deze gelegen heid gebruik om te zeggen hoe ik Zuid- Afrika zag. Drie jaar woonde, werkte en leefde ik in dit mooie land, waardoor de mogelijk heid van contact zowel met de blanken als met gekleurde mensen ruimschoots aan wezig was. Met diepe teleurstelling en ver driet moet ik helaas zeggen, dat blank Zuid-Afrika de catastrofe naar zich toe- en over zich heenhaalt. 1. Omdat de Zuidafrikaanse regering en het volk zich laten leiden door een volko men verouderd en misplaatst roepingsbe- serf. i 2. Regering en volk zich bedreigd voelen door een diepe hunkering naar vrijheid, zelfstandigheid en menselijkheid van de gekleurde mens. 3. Blank Zuid-Afrika in de greep is van door angst veroorzaakte bewustzijnsver nauwing. 4. Dat ontelbare knevelwetten, met d« bedoeling de gekleurde mens eronder ta houden, hiervan het gevolg zijn. 5. Dat over tien miljoen gekleurde men sen beslist wordt onder de leus: Bij u, over u, zonder u. Zuid-Afrika wordt een tragedie, een ca tastrofe. De zwarte mens wil mens zijn, verlangt ernaar als zodanig behandeld te worden en heeft er dan ook recht op mens te zijn. Het roer moet om, als het tenmin ste nog niet te laat is. Samen om de tafel, samen bouwen aan een toekomst. Wil er voor Zuid-Afrika, voor blank en zwart, een toekomst zijn, dan is er één alterna tief: samen mens zijn! W. VAN DE VAART, Haarlem. altijd in hun voordeel en nooit in hun na deel. Als alle mensen eens een maand lang al hun uitgaven zouden controleren dan zouden ze gauw van de nepziekte af zijn. Bij ons scheelde het op één zaterdag bij één leverancier maar liefst ƒ1,40; te veel berekend in ons nadeel. J. G. KLEIST, Haarlem-noord.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7