TONEEL IN PARIJS I. ÜAN De NeMen Muzen UITGAAN IN HAARLEM» ejiszsflz, „De Burgeroorlog" van De Montherlant ofwel „ik geloof niets meer" v. DIHVENB0DEN N.V. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 9 UNVOLLENDETE... kettner duwaer Sonneveld-t.v.-shows „Op blote voeten in het park" afgelast Kleine „Dokwerker" op Heuvel der Martelaren Claudio Volonte heeft zich bij de politie gemeld Jazz in Ekestos T.V-nabeschouwingen Joël Brand J. Damshuizer JUWELIER HORLOGER TENTOONSTELLINGEN De radio geeft zaterdag aluminium jaloezieën T elevisieprogramma VOOR ZATERDAG NEDERLAND I (Van onze correspondent) PARIJS. Het lopende toneelseizoen in Parijs heeft het publiek tot dusver zeker nog niet met belangrijke noviteiten en historische gebeurtenissen over stelpt. Van de gerenommeerde meesters in de categorie Anouilh, Ionesco, Becket, Genet en zelfs Aymé, heeft alleen Henry de Montherlant nog maar acte de présence gegeven. Over zijn toneeldrama „La Guerre Civile" (de burgeroorlog) kan men zich moeilijk gelukkig tonen. Het stuk zal door de Haagse Comedie op het repertoire worden genomen. Dat deze burgeroorlog geen loflied op de geest der heilige opstandigheid, geen hartekreet tegen alle vormen van uitbuiting en onrecht, geen verheerlijking van de gelijkheid, broederschap en vrijheid zou worden, had iedere oppervlakkige kenner van het oeuvre van de oude scepticus uiteraard tevoren wel kunnen voorspellen. Maar niemand had kunnen verwachten dat de hoogbejaarde Académicien dit reactionaire en derhalve primaire cynisme voor zijn rekening zou nemen DE STREKKING van „La Guerre Civi le" waarmee De Montherlant het eer ste dozijn, overwegend historische, dra ma's waaruit zijn oeuvre bestaat, nu vol maakt is dat alle sociale spanningen en tegenstellingen die in een burgeroorlog tot gewelddadige ontlading geraken, hun uit sluitende verklaring vinden in persoonlij ke eerzucht, machtswellust en dorst naar rijkdom. Er komt geen greintje idedlisme of vernieuwingsstreven bij kijken en door die drijfveren worden alle handelingen zo wel der leiders als van het gemene volk exclusief bepaald. Voor die demonstratie heeft De Montherlant zich dit keer niet tot de Spaanse Middeleeuwers (die hij in „La Reine Morte", „Malatesta" of „Le Maitre de Santiago" ten tonele voer de) maar tot de Romeinse antieken ge wend. „La Guerre Civile" speelt een hal ve eeuw vóór Christus op het moment dat Rompejus zich, in zijn verzet tegen Cae sar sedert achttien maanden, terug heeft moeten trekken tot in Albanië, waar nu de beslissende slag zal \oorden uitgevoch ten. Van die slag zelf krijgt men niets te zien: de ontknoping, Pompejus' nederlaag, zijn vlucht, zijn dood en de zelfmoord van al zijn generaals en metgezellen worden bij wijze van epiloog door luidsprekers verhaald. DE DRIE BEDRIJVEN waaruit het stuk bestaat, spelen in de commandopost van Pompejus en dus in de schaduw van het slagveld, waarvan men zich het bestaan echter allen bewust wordt doordat van tijd tot tijd een pijl de lucht doorklieft, gevan genen worden voorgeleid, gewonden en do den aangedragen. Doch ondanks al die Advertentie De vleugel of piano die U bij Kettner Duwaer bewondert is een onvoltooide. Dat is een instrument altijd, zolang het zwijgt. U legt er immers Uw ziel in! Dan pas komt het tot leven, met het intuïtief-tastende van de jazz, of met de strenge wetmatigheid van de renaissance. Dan pas is het Uw eigen volmaakte Steinway, Bechstein, Pleyel, Feurich of Förster. Kom, bespeel en voltooi hem voor ons. AMSTERDAM HEIL1GEWEG 21-25 TEL. 223660 ARNHEM WILLEMSPLEIN 33 TELEFOON 26898 Na Toon Hermans krijgen we dit jaar ook Wim Sonneveld weer te zien op de televisie. De K.R.O. heeft met Sonneveld gisteren een contract ondertekend voor twee nieuwe shows. Wanneer deze uitge zonden zullen worden en hoe hun opzet zal zijn is nog niet bekend. Wel werd bekend dat Sonnevelds vaste regisseur Jason Lindsay weer zijn medewerking zal ver lenen. Annet Nieuwenhuyzen, actrice bij het Nieuw Rotterdams Toneel, moet op advies van haar dokter enige weken rust houden. In verband hiermede zal het blijspel „Op blote Voeten in het Park" gedurende haar afwezigheid van het repertoire worden af gevoerd. De Haarlemse voorstelling op woensdag 24 februari is afgelast. Deze vrije avond" zal worden benut om het werk aan de lichtinstallatie te voltooien. De voorstellingen van de musical „Kiss me Kate" zullen echter wel doorgang vin den. In dit stuk zal zij worden vervangen door Trees van der Donck. Door deze wij zigingen zal thans het komende weekeinde in Rotterdam op beide dagen worden ge- •Peeld „Incident in Vichy". spectaculaire dramatiek is „De Burger oorlog" een typisch praatstuk waarin door bijna alle personages dezelfde (Monther- lantse) opvattingen worden vertolkt. Cae sar zelf vertoont zich nimmer. Alleen zijn adjudant, Acilius, die een persoonlijke vij and is van Pompejus, verschijnt als ge vangene even ten tonele om, na een kort en geladen onderhoud, uit een mengsel van generositeit en haat, door hem weer bevrijd te worden. Pompejus' werkelijke tegenspeler in het drama is zijn luitenant- generaal Cato de Wijze die, ofschoon iets genuanceerder in zijn zelfrechtvaardiging zijn rebellie tegen Caesar voornamelijk motiveert door zijn opportunistische lust „er beter op te worden". En zelfs in het heetst van de strijd draaien de gesprek ken van hoog tot laag in de militaire hiër archie voortdurend om diezelfde as: ego isme en materialisme, die de enige bron zijn van de opstand. DAT DE MONTHERLANT die opstand tenslotte laat mislukken, is niet moralis tisch bedoeld. Voor moraliseren heeft de schrijver nooit veel gevoeld en uit allerlei duidelijke toespelingen op actuele ge beurtenissen en figuren de bevrijding, de Algerijnse oorlog, de O.A.S., De Gaulle wordt wel duidelijk, dat zijn hele staatkundige filosofie, door ditzelfde cynisme en nihilisme wordt gevoed. Het ganse stuk wordt zo eigenlijk alleen maar door twee rollen gedragen: door Pompejus en Cato die Pierre Dux en Pierre Fres- nay .dan ook overvloedige gelegenheid bie den tot briljant en sterk spel maar die overigens te weinig met elkander contras teren. Een bezwaar dat nog verhoogd wordt door het feit dat het kleine L'Oeuvre theater ook maar een bescheiden ruimte biedt om in de regie eventuele verborgen facetten van het stuk te belichten. De Mon therlant blijft niettemin een meester van de Franse taal die hij als een barokorgel met vele donkere registers nog altijd in drukwekkend bespeelt. Maar die bronzen galm van zijn klank verhelpt helaas toch niet dat de noten van zijn solo, door ge brek aan warmte en vervoering, zowel het hart als het verstand ternauwernood meer raken. Mr. Van Hall naar Israel Woensdagochtend 24 februari vertrekt de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, per K.L.M.-toestel naar Tel Aviv. De burgemeester brengt namelijk op uit nodiging van Yad Vashem („Martyrs and Heroes Memorial Authority") een vier daags bezoek aan Israel. Op de tweede dag van dit bezoek, 's mor gens 11.00 uur, zal hij zijn gastheer dr. Arje Kubovj, voorzitter van Yad Vas hem een bronzen gietsel van het ont werp voor „De Dokwerker" van Mari An- driessen aanbieden, als geschenk van een groep inwoners van Amsterdam ter plaat sing op de „Heuvel der Martelaren". Het beeld is bekend als „De kleine dokwer ker." Pierre Dux, regisseur en vertolker van de Pompejus-hoofdrol in De Montherland's laatste drama „La Guerre Civil". De bomaanslag in Rome (Van onze correspondent) ROME De vreemde geschiedenis ven de bomaanslag tegen een overigens dicht gemetselde, secundaire ingang van Vati caanstad, is nog allerminst opgelost. De acteur Claudio Volonte, broer van de re gisseur die „De Plaatsbekleder" in Rome wilde laten opvoeren en vertolker van de rol van Gerstein, heeft zich vrijwel direct bij de politie gemeld, toen hij van de aan slag verdacht werd. De twee agenten die in de nacht van de aanslag, de aanslag plegers op een afstand van 30 meter heb ben gezien, zijn geconfronteerd met de jongeman die, samen met twee andere jon gelui die enigszins op hem lijken en op vrijwel dezelfde wijze gekleed waren, in een rij was opgesteld. De nachtwaker wees Volonte aan, en zei dat hij die meende te herkennen als de dader. Maar men moet er rekening mee houden, dat het portret van Volonte al in de dagbladen was ver schenen en dat aan beide agenten tevoren een foto van de jonge acteur was vertoond. Dat de verdenking op hem viel is wel be grijpelijk, daar hij een bijzonder eigenaar dig verleden heeft. Driemaal zou hij in de afgelopen jaren bomaanslagen hebben ge pleegd, doch als fascist, en steeds ge richt tegen communistische of in ieder ge val linkse eigendommen en gebouwen. Claudio werd toen wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken, maar natuurlijk was zijn verleden aan de politie bekend. En dus was hij de persoon die men onmid dellijk ging verdenken. Hij beweert 'n ali bi te hebben. De politie is nu bezig dit alibi te onderzoeken. Ondertussen wordt de jongeman vastgehouden, hoewel hij nog niet is gearresteerd, maar „de justitie hulp verleent bij het opsporen van de waar heid." Dat is een formule die de politie in Italië gebruikt als zij niet geheel zeker is van de zaak. Het is inderdaad erg vreemd, deze aanslag die een groot deel van de sympathie die de toneelgroep op het ogenblik geniet zal verkoelen. In de jazz-sociëteit „Ekestos" aan het Stationsplein 2 in Haarlem speelt op zater dagavond 20 februari het kwintet .van Mar tin Haak. De bezetting bestaat uit Martin Haak (piano), Ferdinand Povel (sax), Jaap Mook (trompet), Michael Mathijssen (bas) en Jan Th. Bes (drums). Voor zondagavond 21 februari is het kwartet van Tony Vos uitgenodigd. Dit bestaat uit Tony Vos (sax), Rob v. d. Broek (piano), Ruud Pronk (drums) en Hans van Rossum (bas). „De zaak Joël Brand", gisteravond door de NCRV op het scherm gebracht, is zoals werd medegedeeld een gespeeld maar waarheidsgetrouw relaas van de fei ten die volgden op de „offerte" van SS- volkerenmoordenaar Adolf Eichmann, 1 miljoen Hongaarse Joden te leveren te gen betaling van 10.000 vrachtwagens. Zon der ook maar even te twijfelen aan de goe de bedoelingen van de schrijver Heinar Kipphardt en van hen, die deze documen taire uitvoerden, voelden wij het als een grote tekortkoming van dit gruwelijke spel aan, dat het accent niet werd gelegd op de onmogelijkheid van de taak, die de joodse bemiddelaar Joël Brand moest uit voeren. Immers, deze transactie, voorge steld door een waanzinnige en reeds ver liezende partij, moest wel afketsen op de onmacht en het onbegrip bij de joodse organisaties buiten het Derde Rijk en bij de geallieerden. Juist in deze door Duitsers gemaakte opvoering werd het dan ook een zeer kwalijk feit, dat de houding der geal lieerden niet genoegzaam gerechtvaardigd werd. Gelukkig werd deze tekortkoming goed gemaakt in het interview, dat op het spel volgde. In deze gedachtenwisseling met prof. Kogon maakte de echte Joël Brand op een wijze, die grote eerbied af dwong, duidelijk waarom dezs mensenhan del misliep. Zelfs joden in de ene straat konden niet geloven, dat zij als nette, va derlandslievende, belasting betalende bur gers even goed „op transport" zouden gaan als de mensen van de nabije straat, die door de beulen reeds was „uitgekamd". Hoeveel begrip mocht men dan buiten het rijk van de Nazi's voor deze huiveringwek kend waanzinnige toestanden verwachten? Dit alles behoeft niet uit te sluiten, dat het stuk op vaak aangrijpende wijze ge speeld werd. Herwig Walter, meer gelij kend op de edelbeul Heydrich, zette de nuchtere figuur van Adolf Eichmann in al zijn weerzinwekkendheid neer. Harry Ka- lenberg deed ons griezelen van de glib berige tegenhanger van Eichmann, de SS- officier Becker. Alfons Höckmann speelde op overtuigende wijze de aalvlugge spion Bandi Grosz en Alexander Hegarth ver tolkte op indrukwekkende wijze de rol van dr. Kastner, een der leden van de Joodse Raad. Hun reacties echter werden over troffen door die van Emil Stöhr, die als het ware in de huid van Joël Brand zelf gekropen was. Het was voorts juist gezien, dat deze documentaire, knap toegelicht door verteller Robert Graf, gespeeld werd tegen sobere achtergronden, die aan de snelle voortgang van de feiten niet in de weg stonden: Advertentie m>:iiwvtm u»mif 'n polshorloge van KAN is toch proMischer! BARTELJORISSTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 130<M Prijsvraag jeugdtoneel. De stichting Sten tor ir. Bussum (Stichting tot Bevordering van het Nederlands-Toneelrepertoire) schrijft een prijsvraag uit voor jeugd toneelstukken. Gevraagd wordt een toneelspel van 1 2 uur speelduur, dat kan worden uitgevoerd door jongens en/of meisjes van 12 tot pl.m. 20 jaar. Auteurs in België en Nederland kunnen aan deze prijsvraag deelnemen. Er wor den drie prijzen uitgeloofd, te weten een eerste prijs van 1000, een tweede prijs van 500 en een derde prijs van f 250. In de jury hebben zitting genomen de heren J. Bartelsman, Wim Bary, Kees Spierings, prof. dr. Garmt Stuiveling en Anton Sweers. Aardewerkexpositie. Aardewerk, dat in de loop der eeuwen in ons land werd ge bruikt, is tot zondag 11 april in de Ge vangenpoort in Den Haag tentoongesteld. Er is Merovingisch, Angelsaksisch en Karolingisch werk uit de zesde tot de achtste eeuw; ongeglazuurd aardewerk uit de middeleeuwen; aardewerk met loodglazuur uit de 14de tot de 17de eeuw; Duits steengoed uit die tijd en uit latere eeuwen en veel aardewerk uit de 17de tot de 19de eeuw, dat met loodgla zuur is bedekt. Voorts een grote ver scheidenheid aan Limburgs aardewerk, majolica, wit Delfts en Delfts, Fries, Maastrichts en buitenlands aardewerk, zoals dat uit Wedgewood; foto's van cu riosa. „Alleman". Bert Haanstra heeft uit Londen het bericht ontvangen dat zijn film „Alleman" op de nominatie staat voor de Robert Flaherty Award van de Brits» Filmacademie aldaar (het Britse equiva lent van de Academy Award in Amerika, de Oscar). Deze nominatie houdt in dat „Alleman" nu nog met vier andere films moet wedijveren voor de uiteindelijke toekenning dier onderscheiding. De be slissing valt omstreeks eind maart. Luchtvaartmakelaar nog niet vrij. De rech tercommissaris te Maastricht, mr. J. Tacken, heeft bevel tot bewaring van de onlangs gearresteerde Amerikaanse luchtvaartmakelaar gegeven. Hij wordt vervolgd op grond van overtreding van de uitvoerverbodenwet 1935, in dit geval wegens uitvoer van parachutes naar Tsjechoslowakije. Het bevel tot bewaring geldt voor zes dagen. Vishal, Grote JVÏarkt: Tot en met 28 febru ari „30 schilderijen uit de verzameling van het Stedelijk Van Abbemuseum te Eindhoven". Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 i Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Isaac Israëls, tekenaar („1865-1934 een eeuw van zijn geboor te"), tekeningen, aquarellen, pastels en grafiek. Tot en met 4 april. Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgeL Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 uur en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10- 18 uur en van 20-24 uur. In de maand februari tekeningen van Hans van Norden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.25 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammo foonmuziek. 8.20 Wegwijs: Tips voor trips en vakanties. 8.30 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Loon naar werken, praatje. 9.Ï0 Stereo: Klassieke kamermuziek (opn.) 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 In gesprek, le zing. 9.55 Wonen onder een gouden dak, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands week overzicht. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd pro gramma. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Ac tueel sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Lichte orkestmuziek en solisten. 13.40 Uitlaat: programma voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Nederland se zangers uit vroeger jaren (opn.) 16.00 Nieuws. 16.02 Boekbespreking. 16.20 Ste reo: Tango-Rumba-orkest en zangsolisten. 17.00 Elektronisch orgelspel. (Om 16.45 naai. 18.00 Nieuws. 18.15 Tijd voor teen agers. 19.20 Onbewoondinterview en gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren a.d. Hor: amusementsprogram ma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 21.45 Ik trek door het landlicht pro gramma. 22.00 Vocaal ensemble. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Liedprogramma. 23.10 Even napla- ten: licht muzikaal programma. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klas sieke pianomuziek (gr.) 7.30 Nieuws. 7.40 Gewijde muziek (opn.) 7.55 Overweging. 8.00 Djinn, gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.03 Country and Western Ex press. 12.24 Marktberichten. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Fanfare-orkest (Musicerende dilet tanten). 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Fran se les. 15.00 Licht orkest (opn.) 15.30 Sig naal, documentatie voor en over jonge mensen. 15.50 Stereo: Promenade-orkest en solist: populair klassieke werken. 16.40 Gitaarmuziek (gr.) 17.00 Lichte grammo foonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Dansorkest. 18.20 Lichte grammofoonmu ziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Stereo: Klassieke orkestmuziek (gr.) 20.30 Rieleksen.ge varieerd programma. 21.35 Man en paard, een vrijmoedige kijk op actuele zaken. 21.45 Roulette, een spelletje met grammo foonplaten. 22.00 Licht ensemble met zang solisten: Vlaamse en Nederlandse liedjes. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Kruispunt, gesprek over Christen-zijn in kerk en wereld van van daag. 23.15 Nieuwe klassieke grammofoon platen. 23.55-24.00 Nieuws. BURSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.33 Weerbericht en mededelingen. 12.35 Gevarieerd programma. 12.55 Program maoverzicht en mededelingen. 13.00 Nws en weerbericht. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Jazzmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Radioweek I, II en III. 15.15 Hoor spel. 16.37 Lichte muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Koor zang. 17.30 Kerkorgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmu ziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radio- kroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Orkest muziek. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf VOOR VRIJDAG NEDERLAND I VARA: 11.05 Schooltelevisie. NOT-NTS: 11.30-11.55 Schooltelevisie, (herh. v. 16 febr. jl.). NTS: 19.30 Socutera. 19.35 Patrouille wagen 54, politie-TV-film. VPRO: 20.20 Cabaretkroniek. 21.05 Randfiguren: mu ziek en voordracht. 21.40 De fotograaf, éénakter. 22.15 Het orgel een orkest, filmdokumentaire. NTS: 22.45-22.50 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 De Phil Silvers Show. TV-film. 20.25 Het gehiem van Anna Maria, TV-spel. NTS: 21.00 Grand Hotel, parodistische mu sical. NTS: 10.00 Teleac Ongevallen in en om de woning, televisiecursus. 10.30-11.00 Teleac Moderne Onderwijsmethoden en Didactiek, televisiecursus. 15.00 Weekjour- naal. VARA: 15.25 Rawhide In een cir kel, TV-film. NTS: 16.15 Eurovisie: Re portage Internationaal Zwemtoemooi te Bremen. VARA: 17.50 Een vreemde oli fant, Tsjechisch filmpje over een dieren tuin. Vooraf: 17.15-17.50 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Re actie op reacties. 20.50 Rob de Nijs Show. 21.30 Zo is het toevallig ook nog eens een keer, satirisch programma. 22.10 De Mickey Rooney Show. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 De tectivebureau Lynx en de Magazijndiefstal, TV-film. NCRV: 20.25 Acht plus Operette klanken, muzikaal programma. 20.50 Hoe bestaat het, populair wetenschappelijk pro gramma. 21.20 De Orpington Junior Sin gers. 21.30 Wat zegt U zo'n naam? 21.50 Bijbellezing. 21.55-22.10 Attentie. Spaarnelaan 25, „Chez Nous": Expositie door Frans Funke van zijn in Grieken land gemaakte aquarellen. Dagelijks van 10-17 uur (zondag 13-17 uur). Tot en met 7 maart. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103 Geopend donderdag van 10-12.30 u. eii van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14-17 u. of na afspraak, telefoon 43644. Stadsschouwburg, wandelgangen: Werk van de Aerdenhoutse schilder Hugo Landheer (de hele maand februari). De Waag, hoek Spaarne-Damstraat: Van 20 februari tot en met 7 maart (dagelijks van 2-5 uur): Schilderijen en tekeningen van Floor Horninge en Rob Rijsterborgh. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Dinsdag gesloten. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling „Kunst rond 1900". Keuze uit eigen bezit van het Frans Halsmuseum. Tot 1 maart. Dage lijks geopend van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. TONEEL Vrjjdag 19 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met de vijftigste voorstelling van „De Meeuw" van Tsjechov. Regie: Peter Sjarov. M.m.v. Mary Dresselhuys, Sigrid Koetse, Ina van Faassen, Jeanne Verstraete, Jan Retèl, Hans Croiset, Ben Royaards en Lucas Wensing. Zaterdag 20 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Een afgehouwen hoofd" van Iris Murdoch en J. B. Priestley. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Ellen Vogel, Andrea Domburg, Femke Boersma, Elisabeth Hoytink, Guus Oster, Johan Remmelts, Allard van der Scheer. Zondag 21 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „De avonturen van de brave soldaat Svejk" van Jaroslav Hasek. Regie: Hans Croiset. M.m.v. Bernhard Droog, Riet Wieland- Los, Bé Schenk, Mia Horna, Charmy Reijnen, Betsy Smeets, Henk Schaer, Eric van den Donk, Cor van den Brink, Wim Kouwenhoven, Willem Grelinger, Jan Verhoeven e.a. Donderdag 25 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „De kale zangeres" van Ionesco en „De droom van Amerika" van Albee. Regie: Kees van Iersel. M.m.v. Loudi Nijhoff (a.g.), Mar lies van Alcmaer, Mary Smithuysen, Lex Goudsmit, Bram van den Vlugt, Lou Steenbergen e.a. CABARET en AMATEURTONEEL Waagtaveerne, Spaarne-Damstraat, van 20-01 uur: Vrijdag 19 februari: Cobi Schreijer, Ronnie Potsdammer, Colin Wilkie en Shirley Hart. Zaterdag 20 fe bruari: Als vrijdag, echter zonder Pots dammer. Maandag 22 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging „De Prove niers" met „Dertien aan tafel" van Mare. G. Sauvajon. Vertaling: Alfred Pleiter. Regie: Carel Schouten. MUZIEK Vrijdag 19 februari, Concertgebouw, 20 uur: Haarlems Opera Koor o.l.v. Bep Ogterop, m.m.v. Pierre Palla, Anton van Dalen en Lou Tervoort; de sopraan Nelly van Gel der, de tenor Chris Scheffer en de bas- bariton Gerard Droog. Prog.: delen uit Nabucco en Porgy and Bess. Dinsdag 23 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends met als solist Herman Krebbers (viool). Programma: Berlioz, Landré, Dworsjak en Beethoven. Donderdag 25 februari, Concertgebouw, 20 uur: Jubileumconcert door de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" t.g.v. 75 jaar predikaat „konink lijk" en 135-jarig bestaan. Dirigent: Jan Laarveld. M.m.v. het N.Ph.O. en de Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap". Solisten: de sopraan Corry Bijster, de tenor Wim Koopman, de bas Herman Scheij en de pianistes Nelly Wagenaar en Ans Bouter. Pro gramma: Te Deum van Marius Monni kendam; Carnavals-Cantate van Sem Dresden; De Schipbreuk van dr. Johan Wagenaar. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 19 februari, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan spreekt over „De vrijheid van de mens". (Derde lezing). Dinsdag 23 februari, Aula Coornhert- lyceum, Chrystantemumlaan, 20 uur: De schrijver Theun de Vries geeft een uiteenzetting over de achtergronden van zijn weVk. Woensdag 24 februari, Frans Halsmuseum, Klein Heiligland, 20 uur: Simon de Waard houdt een lezing over „Hongarije, het land van de puszta's". Donderdag 25 februari, Frans Halsmuseum, Klein Heiligland, 20 uur: Mevrouw drs. A. Verschuur-Stutterheim: Inleiding tot de kunstgeschiedenis. (Vierde lezing). DIVERSEN Vrjjdag 19 februari, Aula Kennemer Ly ceum, A. Stoopplein 7, Overveen, 20 uur: Opvoering van het blijspel „En krijgen is de kunst" van Peter Coke. Regie: C. J. Reinalda. (Buurtvereniging Overveen). Zaterdag 20 februari, Lingezaal, Rijks straatweg, 20 uur: Feestavond van ,,D» Oosthoek". Zondag 21 februari, café Kennemerland, Rijksstraatweg, 13 uur: Start carnavals- puzzeltocht (M.A.C.). Zondag 21 februari, Domi, Overveen, 20 uur: Sociëteit La Fonternella, m.m.v. The Occasional Swing Combo o.l.v. Jaap Hartog. Maandag 22 februari, Hotel-restaurant Boekenroode, Heemstede, 20 uur: De heer H. J. Stuvel spreekt over „Operatie Delta". (Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld). Dinsdag 23 februari, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Dr. Paul Julien spreekt over zijn ervaringen met de Kung Bosjesmannen in Zuid-Angola. (Wereld- reizigersserie). Woensdag 24 februari, café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Prof. C. H. van Os uit Delft spreekt over „Het probleem van het voortbestaan na de dood". (Afd. Haarlem van de Studiever eniging Psychical Research). Donderdag 25 februari, café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Bijeen komst van het Politiek Jongeren Con tact. Onderwerp: Bewapening en ont wapening. Hotel Bouwes, Zandvoort: In de weekein den muziek met internationaal cabaret. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20-23 uur: Iedere zondag dansen op muziek van The Sunbeams.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9