Jonker middenvoor bij Haarlem BRAM BREUR houthakker om conditie te verbeteren Hidegkuti reist vooruit om DWS-Fortuna te zien Filmtest van Anton Geesink verliep naar wens van regie Schaatsmeisjes willen erkenning vinden 51 Bok van Telstar kan niet mee naar Sittard Cleeren (Telstar) in UEFA-team Jong Oranje speelt tegen Duitsland B Van Swaay greep Nederlands record op de 3000 m Bespreking EDO, Haarlem en club van 100 afgelast Wereldkampioen judo met pijpekrullen Faciliteiten gevraagd Stien Kaiser Carry Geyssen Aad Straver wordt soigneur van renners Tsjechisch lid jury geschorst ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 11 N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Basketbaluitslagen Enorrhe tik Geen teken WÊ „misschien wordt men nu wakker bij de KNSB „een verzorgster, is dat nu te veel gevraagd Jan Dassen Kunstrijden Van onze sportredactie) Haarlem is tevreden gestemd over de prestaties, die het huidige eerste elftal levert. Dat is de reden, waarom zondag hetzelfde team in het veld komt als dat tegen Zwolse Boys speelde. Daarin ont breekt dus Bruin Steur, die een inwendige bloeduitstorting in Zwolle opliep en daar vervangen werd door Jonker. Eredivisie club Telstar gaat, ook al met hetzelfde elftal als afgelopen zondag, naar Sittardia. De bok, Telstars mascotte, gaat waar schijnlijk nog niet mee naar deze uitwed strijd. RCH zag evenmin aanleiding als Haarlem en Telstar wijzigingen in de ploeg aan te brengen. EDO was gedwongen dat wel te doen: Peters keerde terug ten kos'e van Steffens. Bruin Steur is deze week op eigen initiatief naar de Velser arts Roiink ge gaan om zijn blessure te laten behande'en. Dat is gebeurd, maar het had nog niet tot gevolg, dat de Volendammer hersteld is. Arie de Oude zou hierdoor kans hebben "gekregen zijn rentree te vieren, maar die mogelijkheid ontging hem wegens gr'ep. Nico Jonker is de man, die overbleef. Berendregt heeft hem (voorlopig) van ae linksbuitenplaats verdrongen maar de Castricummer, door een blessure zijn plaats kwijt geraakt, heeft morgen de ge legenheid zijn nut te bewijzen door els middenvoor goede prestaties te leveren. De tegenstander van Haarlem, De Graaf schap, zal waarschijnlijk spelen zonder de jeugd-intemationaal Chris Hartjes, die de laatste tijd weinig actief is. Huls, de rechtsback van De Graafschap, is voorts geblesseerd, zodat er voor twee plaatsen gewijzigd moet worden. De waarschijnlijke opstelling van De Graafschap is: Wen- nink; Mensert en Bosveld; Bruning, Schuurman en Keuben; Roes, N.N., Kaak, Joop Hartjes en Willems. De bok, die Telstar vorige week van een IJmuider firma ten geschenke kreeg, kan morgen niet mee met de Velser ploeg, naar Sittard. Zijn karretje, waarin hij vervoerd moet worden, is nog niet gereed en dat is overmacht, waartegen de bok geen verweer heeft. Telstar hoopt wel verweer te hebben tegen het volgend Sit- tardia-team: Crutzen; L. Dullens en Brüll; Plum, Beckers en Quix; W. Dullens, Guns, Grevens, Wolffs en Gruizen. Dat Sittardia verwacht een beter resultaat dan in de eerste ontmoeting dit seizoen tussen beide ploegen Toen werd het 0-0 In Sittard verwacht Sittardia de 0 tegen te kunnen prolongeren en hoopt de 0 voor te ver beteren. Telstar bracht geen wijzigingen in het elftal aan. Vitesse beschikte zondag in de wedstrijd tegen EDO niet over de verdedigers Eichelsheim en Van Ingen. Beiden zijn van Advertentie Tel. 02500 - 60002, 57230 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Bondsoefenmeester George Kessler heeft het UEFA-jeugdelftal, dat woensdag in Gelsenkirchen tegen een elftal van Nie- derrhein-Westfalen uitkomt, als volgt sa mengesteld: Doel: Van Straaten (NOAD). Achter: Brandtz (ADO) en Koenders (De Graafschap). Midden: Achterberg (DOS), Hulshof (Ajax) en Buitendijk (Sparta). Voor: Cleeren (Telstar), Cruyff (Ajax), v. d. Kuilen (PSV), Jansen (Feijenoord) en Graaumans (NAC). Reserves: Van Oosterhout (Sparta), Blok (Xerxes), Galis (Telstar) v. d. Heij den en Pansier (beiden Xerxes). Jong Oranje, het vertegenwoordigende Nederlandse elftal voor spelers tot 23 jaar, zal woensdag 10 maart in een nog nader aan te wijzen stad waarschijn lijk zal het Hannover zijn een wed' strijd spelen tegen het Duitse B-elftal, waarin eveneens verscheidene jonge spe lers zullen worden opgesteld. De Woerdense schaatsenrijder Joop van den Berg heeft zich slechts één dag Neder lands recordhouder op de 3000 meter kun nen noemen. Jan van Swaay uit Wagenin- gen maakte vrijdag op de Deventer kunst ijsbaan tijdens de nationale langebaan- competitie een tijd van 4.53.5 op deze af stand en dat was aanzienlijk beter dan de tijd die Van den Berg donderdag in Am sterdam liet afdrukken (4.55.2). Naast de prestatie van Van Swaay wer den nog enkele goede tijden gemaakt. De veelbelovende Amsterdamse junior Frits Bartling bleek met zijn 44.6 op de 500 me ter zelfs sneller dan „grote broers" als Geale Lourens (Zutfen) met 44.8 en Jelle- ma (Grouw) met 45.1. Carry Geijssen (Am sterdam) won bij de dames zowel de 500 meter (in 48.9) als de 1500 meter (in 2.35.3). De uitslagen van de gisteravond ge •peelde basketbalwedstrijden luiden: Dames: HOC 5White Stars 3 2546; HOC 3—HCK 45—27. Heren: HOC 3Schoten 1419, Exerci tia—Odin 9645, Exercitia 3Sea Devils 2 86—39, Typhoons 2—HCK 46—66. Haarlem (thuis tegen De Graafschap): Van Heeswijk; Wentink en Duwel; Boom, Kroon en Duijster; Clavan, Peijs, Jonker, Vreeken en Berendregt. Telstar (uit tegen Sittardia): Stuy; Liptak, Kort, Althof en Pirovano; Brom en Van Egmond; Marijt, Van der Kuil, De Vries en Kleef. RCH (uit tegen Vitesse): Van de Mee- ren; Blokker en Honout; Van Doesse- laar, Mussche en Euwes; Hendriks, Dahrs, Maslo, Van Weerlee en Meijer. EDO (uit tegen PEC): Amama; Kroo- der, Koster, Van der Putten en Berends; Wiertz en Mul; Spiers, Van Kampen, De Winter en Peters. hun blessures hersteld en spelen daarom morgen weer met Vitesse mee, dan tegen RCH in Arnhem. De Haarlemse ploeg is hetzelfde als die zondag tegen Zwartemeer speelde. De eerste wedstrijd dit seizoen tussen RCH en Vitesse eindigde in Haar lem in een 2-0 overwinning voor de Arn hemmers. De rechtsbuiten van EDO, Zoeteman, heeft afgelopen week een meniscusoperatie ondergaan. Voorlopig zal hij zeker zes weken op non-actief zijn. Spiers is ook morgen zijn vervanger. In de voorhoede behielden Van Kampen en De Winter hun plaats. Linksbuiten is opnieuw Peters. Steffens, de ex-DSOV-voetballer ontbreekt in het eerste, omdat hij slechts een wed strijd bij wijze van proef in het topteam mocht spelen. Wil EDO hem opnieuw op stellen, dan dient een transfersom van 3.000 te worden betaald. Overi gens wil EDO proberen met DSOV tot een vergelijk te komen om Steffens alsnog een kans te geven een proef wedstrijd te spelen. Voorlopig echter speelt Steffens als amateur in het tweede Bij PEC, een van de twee zwakke Zwol se clubs, die beiden niet over een fusie denken, ontbreekt Voges nog. Maar Schu- man en Koopman, twee voorhoedespelers, zijn hersteld van blessures. In de aanvals- linie speelt ook mee Brand, een jonge speler, die vorige week zijn debuut maakte en toen drie goals scoorde. De opstelling van PEC is: Conrad; Knol, Van Eekeren, Abma en Pauwe; Koops en Kok; Sterken, Koopman, Brand en Schuman. (Van onze sportredactie Iedere morgen trekt Bram Breur de bossen rond het kleine Brabantse grens- plaatsje Putte in. De 19-jarige jongen, uit Nieuwe Tonge van de Zuidhollandse eilanden afkomstig, werkt er als hout hakker „om een man te worden". Bram Breur, klein van afmetingen, vorig jaar de sprintontdekking van het jaar in de wielersport, heeft het harde vak van houthakker gekozen om zijn conditie te verbeteren. Hij woont in Putte op ge ringe afstand van de Antwerpse wieler baan en daar heeft Breur de afgelopen maanden baanervaring opgedaan. Conditie en baanervaring zijn belang rijke zaken voor wielrenner Bram Breur. Hij, de jonge renner, die vorig jaar ver schrikkelijk rap was bij zijn sprintwed strijden, maar alle inzicht miste, heeft in Antwerpen niet stilgezeten. Een middag in de week gevoegd bij de activiteiten in wedstrijden op zaterdag en zondag heb ben Bram Breur veel geleerd. Jan Derk- sen had hem bovendien vorig jaar op de baan van het Amsterdamse Olympisch Stadion vele wenken gegeven en in het komende seizoen mo?t blijken welke le ring Breur uit dit alles heeft getrokken. Het Leo van der Kar sportfonds had in ieder geval vertrouwen in de jonge sprin ter, want het maakte voor hem in orde, dat hij ook dit jaar het gehele seizoen op de baan van het Olympisch Stadion mag trainen. Bram Breur is een jongen van de Zuid hollandse eilanden, die vorig jaar zijn H.B.S. B diploma behaalde, in zijn vrije tijd graag fietste, maar in koersen „er af gereden werd". „Ik miste conditie voor een criterium. Ik pakte wat premies in het Wam Bram Breur met zijn „beschermheer" Wim van Beek. begin en dan was het over". Jan Pieter- se, uit- Otade Tonge, tégen wiens -kwalitei ten Breur hoog opkeek, raadde de zwart harige spraakzame (met een licht eilan den-attent) Bram aan zijn rapheid öp dé baan te bewijzen. Breur trok naar Am sterdam, verraste alles en iedereen door zijn snelheid en door zijn domheid in Gisteravond zou er een bespreking zijn over de fusieproblemen tussen EDO, Haar lem en de club van honderd van RCH. De bespreking werd door de club van honderd geannuleerd, omdat men het geheim had willen houden en dit niet meer het geval was. De bijeenkomst was op instigatie van EDO gepland. Men had de club van hon derd willen spreken over de te voeren financiële activiteit en de exploitatie van RCH, zoals men zich dat gedacht heeft. De nationale A-zwemploeg is met de volgende zwemsters en zwemmers uitge breid: Hans Spijkerman (DZZ, Zwolle), Nel Bos (ADZ, Amsterdam), Martin Swinkels (PSV, Eindhoven), Els Hulse- bos en Marga Feenstra (beiden GDZ, Groningen). -Nandor Hidegkuti, de befaamde Hongaarse oud-international, die thans trainer is van de Hongaarse kampioensploeg Vasas Gyoer, zal zondag een van de meest belangstellende toeschouwers zijn bij de competitiewedstrijd van DWS tegen Fortuna '54 in het Olympisch stadion. In verband met de volgende week woensdag in hetzelfde stadion te spelen wedstrijd DWSVasas in de kwart finales van hettoernooi om de Europese beker voor landskampioenen reist Hidegkuti zijn ploeg vooruit om de zaak te verkennen. Gisteren in de namiddag hebben de Hongaren voor het laatst een zware training gehad. Vanochtend vertrokken zij naar Tata, waar zij morgen een oefenpartijtje zullen spelen. Maandag wordt de reis naar Amsterdam gemaakt. Hidegkuti ziet het niet als een bezwaar, dat zijn ploeg voor het grote treffen met DWS weinig trainings wedstrijden heeft gespeeld. Wel vindt Hidegkuti het een nadeel, dat Vasas niet heeft kunnen spelen op een veld, dat overeenkomt met de bodemgesteldheid in het Olympisch stadion. „De spelers zijn echter zeker van hun zaak en komen vol zelfvertrouwen naar Amsterdam om daar hun huid zo duur mogelijk te verkopen", aldus Hidegkuti. (Van onze speciale verslaggever) „Ik ben heel tevreden. Uw Nederlandse reus was zeer imposant. We moeten na tuurlijk de filmtest op het doek bekijken, maar als die er net zo uitziet als hier in de studio, dan krijgt hij de hoofdrol". Dit waren de woorden van de Italiaan se regisseur Marcello Baldi over de ver richtingen van Anton Geesink als Samson. Baldi vervolgde: „uiteraard moet ik met hem meer werken dan met een echte ac teur, maar dat doe ik graag, omdat hij volgzaam is en een prettige indruk maakt. Dan heb ik er met genoegen een week extra voor over." Net zo als Baldi, dacpt iedereen er gis teren over in Cinecitta. Directeur Don Cor- dero en producer Di Carlo incluis. Het was overigens wel een vermoeiende dag voor Geesink. Om half twaalf kwam er een luxueuze wagen van de San Paolo-studio's langzaam voorglijden om ons naar de Ro meinse filmstad te brengen. Onderweg moesten we ook nog even een jongedame sprintwedstrijden. „Ze gingen pats zo over me heen, omdat ik ze altijd mooi lanceerde". Maar het talent Breur was ontdekt, de armoedige tijd wat sprinters betreft zou door hem afgesloten kunnen worden. Zijn collega's Van der Touw en De Graaf, minder in aanleg, verlieten de rijen der amateurs en wie zou Breur dit jaar dan ook van de Nederlandse titel bij de amateurs moeten afhouden? Zelf verwacht hij alleen van Gerard Koel ern stige concurrentie. Maar Breur zet dit jaar alles op het w<Séétókemptoenschap. „Ik moet daar zo goed mogelijk voor de dag komen. Ik ga öp de weg, rijden als voorbereiding, de èoriditie hef) ik er nu voor, en op de baan heb ik meer inzicht gekregen. Soms ben ik wat gemakzuchtig bij de training, maar dat is er ook wel uit te krijgen". ophalen, die naar de naam Leanora Ruffo luisterde en in de test de rol van Gee- sinks tegenspeelster Delilah op zich zou nemen. Ze nam voor in de wagen plaats, keurde ons verder geen blik waardig en begon meteen tegen de mensen van de film te ratelen. „Die is ingeënt met een gram mofoonnaald", zei Geesink. „Nu is ze een langspeelplaat geworden". In het enorme studiocomplex stond meester-grimeur Alberto de Rossi met vier assistenten al klaar. Hij liet een pruik over het hoofd van Anton glijden en met een kreeg ik een lachbui, want het was de eerste keer van mijn leven, dat ik een wereldkampioen judo zag met mooie, lan ge pijpekrullen. Iedereen keek bestraffend naar me. De Rossi pakte een krultang en meteen begon het haar te sissen. Op die wijze ontstonden prachtige golven. Na een uur stopte de maestro plotseling, want film- keizer De Laurentis had hem nodig in een andere studio en of we maar om vier uur terug wilden komen. Direct kwam de fotograaf van de film maatschappij in het geweer. Of meneer Geesink even meeging naar een herderin, die vlak buiten Rome een kudde schapen liet weiden bij een ruïne. Het was niet zo ver weg. Een half uurtje maar. Een prach tig plaatje, signor. En meneer ging. Daar na even een hapje tussen allerlei fantas tisch uitgedoste figuren in het restaurant van de studio en toen maar weer naar de schmink-kamer. De Rossi bekeek hem als een schilder zijn model en het doek. „Z'n voorhoofd is iets te laag. Maak ik groter met een spe ciale pruik. Zijn kin is wat te groot. Maak ik kleiner met een mooie baard", legde hij uit, intussen driftig alle snorren, die zijn assistenten hadden klaargemaakt in de prullenbak werpend. Eindelijk zag Geesink eruit als een klas sieke figuur op bijbelse voorstellingen. Pruik, baard, snor, kostuum, het was al les indrukwekkend. Toch niet helemaal „Het is geen plotselinge doorbraak, geen verrassing, dat ik me op die wereldkam pioenschappen tussen de Russinnen drong", zegt Stien Kaiser kalm en zeker. „Vorig jaar heb ik drie wedstrijden in Zweden gereden. Daar gingen Russinnen op mjjn tijd weg en bleek dat ze die tjjd net niet halen konden. Bij aankomst in Oulu, de Finse plaats waar dit jaar de titelstrijd was, bleek dat de Russinnen bang voor ons waren, in plaats van wij voor hen. Maar daar bleek ook, hoe serieus men in Rusland de schaatssport voor dames neemt. Men kende precies onze tijden en onze manier van rijden, 't Gevolg was, dat die Russinnen ons tactisch in de boot namen Coach Piet Zwanenburg, die met Carry Geyssen in de huiskamer van de familie Kaiser nakaart over de successen in Finland, onderstreept die woorden van Stien Kaiser met heftig knikken. „Geloof het", voegt hij aan haar woorden toe, „die Rus sische meisjes gaan niets harder dan Stien. Ze hebben alleen de eerste twee plaatsen bezet door hun wedstrijdroutine, door hun tactisch inzicht en.door de handicap die Stien had: een onwillige knie, die haar vooral bij het starten remde. Ik durf rustig te zeggen, dat toen Stien zo'n goede 500 meter op de eerste dag had gereden, ik er eerlijk in geloofde, dat ze de titel zou grijpen". Stien Kaiser schudt haar hoofd lang zaam. „Nee, dat zat er volgens mij niet in. Voor mij is Voronina de echte kam pioen, doodeenvoudig omdat ze de beste was. Goed, als wij ons op dezelfde manier hadden kunnen voorbereiden als onze he ren, als mijn knie in orde was geweest, als wij maar internationale wedstrijder varing hadden gehad, dan.Maar nü noem ik al drie keer het woord „als". Ik erger me alleen een beetje aan dat woord verrassing, wat in bijna alle kran ten staat. Dat ik brons haalde op die we reldkampioenschappen, goed, laten we dat een verrassing noemen. Maar dat ik me tussen de Russinnen wrong, dat ik me met hen kan meten, dat is geen verras sing, dat deed ik vorig jaar in Zweden al. Alleen wilden de heren van de KNVB dat niet zien. Wat dat betreft heb ik enorm blij, dat ik een spectaculair succes heb behaald, want misschien wordt men daardoor wakker Misschien gaat men nu eindelijk beseffen, dat de Nederlandse da mes bij het hardrijden op de schaats net zo goed tot de sterksten kunnen behoren als de Nederlandse heren. Dat we in ieder geval het recht hebben dezelfde faciliteiten te krijgen als die heren". „Wij krijgen steeds een soort minder waardig gevoel als we op zulke wedstrij den komen", valt de 18-jarige Carry Geys sen in." Het begon al tijdens de parade van de veertien deelnemende landen. Daar vielen wij op, zo schreven de Finse kran ten, omdat wij de enigen waren die in verschillende kleding liepen, geen uni form trainingspak hadden. Daar krijg je een enorme tik door. Dat is niet leuk. Geen reclame voor ons land ook. Dan moest je eens zien, hoe die Rus sinnen in Oulu kwamen. Vijf rijdsters met een reserve werden begeleid door drie vrouwen een dokter, een masseuse en een verzorgster en een tolk. Dat hoeft voor ons drietjes want Ans Schut was meegegaan als reserve nu ook weer niet. Maar is het nou teveel gevraagd als wij één verzorgster mee krijgen, -een vrouw? „Oom Piet" heeft voor ons gedaan wat mogelijk was. Maar er zijn dingen, die je liever met een leidster of verzorg ster bepraat." „Ja, door die dingen, door de hele ma nier van behandelen krijg je sterk cie in druk dat de heren van de bond ons als on- volwassenen bekijken", neemt Stien weer over. „Och, dat gedoe van die dames.... Nou zal men mij wel weer als een moppe raarster betitelen, maar dat kan mij niets schelen. Ik doe het niet voor mezelf, maar voor de sport, voor al die meisjes, en dat zijn er heus genoeg om internationaal een duchtig woordje te spreken, die hun sport met animo beoefenen. Waarom mogen de heren wel enkele weken in een trainings kamp in Deventer en moeten wij proberen mee te komen door drie keer per week in Amsterdam anderhalf uurtje op het ijs te staan. Waarom mogen de heren wel wed strijden rijden in het buitenland en moe ten wij zelf zorgen, dat we er een paar rij den. Wij hebben die paar weken, dat we voor de wereldkampioenschappen in Noor wegen waren, zelf georganiseerd 'en zou den die kosten zelf betaald hebben, als te elfder ure de bond ons toch niet financieel tegemoet was gekomen. Het initiatief moest echter van onszelf komen." „Is het dan verbazingwekkend, dat wij geen wedstrijdroutine hebben, dat wij ons in de boot- laten nemen. Die Russinnen hadden al gauw door dat Carry en ik geen snelle start hebben. Op de drieduizend meter gaven ze ons een flinke klap, door r-f m Piet Zwanenburg ....geloof in titel.... heel snel van start te gaan, alsof ze een sprint begonnen. Daardoor keken wij heel gauw tegen een enorme achterstand aan. Daar ga je moreel kapot aan. Goed onze sluitrondes waren beter dan die van de leeggereden Russinnen, waardoor we op het laatst veel van onze achterstand kon den inlopen, maar van ze winnen ging niet meer .Wat conditie betreft konden we best tegen ze op. Wat het hardrijden be treft ook, maar niet in taktisch opzicht". „Dan is het ook niet leuk, vooral voor Stien", vervolgt Carry Geyssen het ge sprek, „als je na zo'n succes behaald te hebben, taal noch teken van je bondsbe- stuur krijgt. Kon er nou echt geen tele grammetje af? Pas toen we hier op Zes tienhoven aankwamen was de vice-voor- zitter van de KNSB er, die zich moest uitputten in verontschuldigingen". Volgend jaar mogen we met vier da mes aan de wereldkampioenschappen meedoen. Ik durf wedden, dat we met drie meisjes bjj de eerste twaalf zullen eindi gen, er is talent en animo genoeg onder de meisjes. Maar dan zal men het hard rijden voor dames helemaal serieus moe ten nemen, ons dezelfde mogelijkheden moeten geven als de heren. Ik heb gele zen, dat we de eerste vijf jaar niet op een nieuwe Sjoukje Dijkstra hoeven te reke nen. Waarom verlegt men de interesse niet eens naar het hardrijden op de schaats. Daar ligt volgens mij veel eer der roem voor ons land naar de zin van De Rossi echter, die daar na nog eens een uur nodig had om de zaak te vervolmaken. Een man als hij, die een Audrey Hepburn grimeerde in „Roman Holiday" en Liz Taylor in „Cleopatra" kan geen half werk leveren. „Wat is het warm met die pruik en die baard", kreun de Anton drie keer per uur. Maar om 8 uur konden we dan eindelijk naar de stu dio. De Rossi deinsde achteruit. „Dat is geen man, dat is een berg", stamelde hij „Silentio" schreeuwde plotseling ieder een. Alle lichten floepten aan. Anton be schermde zijn ogen. Baldi kwam naar hem toe en zette hem midden in het prach tig gebouwde decor. „Kijk in de camera, nu naar rechts, nu naar links, lach. Kijk kwaad". „Hoe kan ik nu kwaad kijken als ik he lemaal niet kwaad ben?", vroeg Anton schuldig. „Een week van filmopnamen in Cinecitta en je kunt het gegarandeerd", verzekerde Baldi. Nog eens opname. Het kleine beweeglij ke regisseurtje was kennelijk tevreden, want hij liet Delilah, Leanora Ruffo, ha len, die nu een zeer charmante indruk maakte. Het werd menens. Nu zou de echte scène tussen Samson en Delilah worden opgeno men. Leanora Ruffo praatte teder en zangerig Italiaans, Geesink fors Engels. Dat maak te een bizarre indruk. Vaak werd een ge deelte van de scène herhaald. „Anton hier staan. Nu daar heen. Je schrikt. Je ver trouwt het niet. Nu wel. Nu ontspannen", riep Baldi, die zich als alle filmregisseurs ontpopte als dictator, maar dan in het sympathieke genre. Eindelijk, om half negen, was de opna me gemaakt. De camera's snorden tevre den. Enkele minuten later lachte alles en klopte iedereen uitbundig iedereen op de schouders. Geesink deed het ook, bevrijd van een zware last. Het beklopte Italiaan- tje keek pijnlijk. „Vermoeiend werk", was het commen taar van Anton. „Vooral toen Delilah, aar dig meisje overigens, Italiaans praatte. Hoe wist ik nu, wanneer ik in moest val len?. Het leek wel een 33-toeren-plaat, die op 78 staat, zo snel ging dat Italiaans. Daar word je stapelgek van". Aad Straver heeft een streep onder zijn wielerloopbaan gezet. De thans 28-jarige Haarlemmer wil zich nu verder als soig- neur-masseur gaan bekwamen en heeft reesd twee jaar terug het diploma voor sportmasseur behaald. Hij ging toen zelf nog te veel in het wielrennen op om zich volledig aan de verzorging van andere sportlieden te kunnen wijden. Zijn werk zaamheden als masseur nemen echter steeds grotere vormen aan de voorbije wintermaanden heeft hij een groep Noord hollandse schaatsenrijders onder handen gehad en daarom heeft Straver besloten om niet meer aan koersen deel te nemen. Tijd voor de training ontbreekt hem. Vooral van soigneur Wil Vonk uit Hoorn heeft hij veel opgestoken. Van hem heeft hij ook het masseren van de schaatsen rijders uit de groep Langedijk-Nap onder wie Modder en Beukers overge nomen. „Dat was leuk werk", zegt Aad, „de jongens hebben me trouwens niet ver geten, want ze stuurden kaarten uit Noor wegen en Zwitserland". De Haarlemmer maakt zoveel mogelijk een studie van de sportbeoefenaren waarmee hij in contact komt „Ik probeer de karakters te peilen", is z'n bescheid, „ze zijn allemaal anders. Er komt overigens nog heel wat meer voor kijken". De sportcommissie van de KNWU heeft Straver reeds een vererende opdracht ver strekt om als begeleider en verzorger van twee Nederlandse amateurs op te treden in de van 3 tot 8 mei te houden Ronde van Nieder-Oostenrijk. Aad Straver denkt vier of vijf jaar nodig te hebben om volledig als verzorger ingeburgerd te raken. De Tsjechische Helena Dudova, die tij dens de Europese kampioenschappen kunst rijden in Moskou, het vrije rijden van de Fransman Alain Calmat zeer laag beoor deelde en op deze wijze de Oostenrijker Emmerich Danzer bevoordeelde, zal twee jaar niet als internationaal jurylid op mogen treden. De Tsjechische kunstrij- dersbond besloot hiertoe omdat men had vastgesteld dat de fouten, die mevrouw Dudova had gemaakt, het Europese kam pioenschap op verkeerde wijze hebben beïnvloed. Danzer werd kampioen, Calmat tweede.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11