"Prijs van onroerend goed in tien jaar tijd verdubbeld" ermaat HET WEER Lufthansa kiest Boeing RANGER-8: opnieuw ruimtevaartsucces van een fotografisch de Amerikanen Beatrix kwam uren te laat op Curacao - Ifl Dr. Vondeling in Memorie van Antwoord: Vóóroorlogse huizen in Haarlem werden ruim 140 pet duurder TV van DWS- Vasas onzeker Staking bij Du Croo en Brauns Wall Street dicht inl vmtm -V Loos alarm in New York over bom in vliegtuig - S 39» /MM CHRISTIAANSE M. K0ELEMIJ s&eMORRIS "ieforegou êuij! sv s;; DAGBLAD VOOR VELSEM-IJM¥1D£N; SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 92 Omdat Ik. verkopen een (goedbetaalde) sport vinddaarom ben ik verkoper bij Vermaat Voelt U ook: iets voor zo'n baan?Kom er dan eens naar informeren bij N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN 5 JAAR KENNEMER AUTOMATIEK 6 KROKETTEN voor 1.00 Vrij koud Praktijken Strijdig sjft'ig- COIFFURES DE VRIES Het woord is aan In de krant van heden: DAMES- EN HERENREGENJASSEN "i,.v - m. VI.:. Eén twintigste seconde Verleidelijk Raketjes ZATERDAG 20 FEBRUARI 19 6 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije meeste betrokkenen nadere voorschriften kunnen worden gegeven. „In Haarlem stegen de prijzen van de huizen die vóór 1940 werden ge bouwd in de afgelopen tien jaar met niet minder dan 140 percent, voor de na-oorlogse huizen is dit percentage 81. Over het gehele land zijn de huizenprijzen in die periode ruim verdubbeld. Los land en boerderijen stegen in anderhalf jaar tijd met respectievelijk 55 en 115 percent". Dit zegt de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid dr. A. Vonde ling in de Memorie van Antwoord op zijn initiatief-voorstel Prijzenwet, dat hij zoals bekend het vorig jaar bij de regering indiende. Met dit voorstel wil dr. Vondeling de regering de be voegdheid geven om prijsregelend op te treden in de onroerend-goed- sector. Dr. Vondeling die „voor eigen rekening" de Memorie heeft laten drukken geeft een uitvoerig overzicht van het beloop van de koopprijzen van woningen in de steden Den Haag, Haarlem en Arnhem. In de pe riode 1954 tot en met september 1964. Het is het eerste betrouwbare materiaal op dit gebied, want officiële statistieken over de woningprijzen bestaan in ons land niet. Vermoedelijk zal het C.B.S. in de loop van volgend jaar een volledig sta tistiek produceren. Uit het overzicht blijkt dat de huizen van vóór 1940 in de drie steden het meest in prijs zijn gestegen: 127 percent in de afgelopen vijf jaar. In Haarlem stegen deze huizen 140 percent, in Den Haag 116 percent en in Arnhem 112 percent. De prijsstijging van de na-oorlogse huizen was minder scherp: in de drie steden gemid deld 79 percent (Arnhem 88, Haarlem 81 en Den Haaig 69). Verdeelt men de ver kochte huizen in verhuurde huizen en pan den met vrije oplevering, dan blijkt dat de prijsstijging in de laatste groep het grootst is. 123 percent tegen 98 percent in de eerste groep. De staat werpt een schril licht op de praktijken in de huizenhandel: men kan er uit aflezen dat bepaalde huizen op een dag gekocht en voor duizenden guldens meer verkocht werden. Zo maakte een huiseigenaar in Den Haag op een dag een winst van elfduizend gulden, in Haarlem werd op een dag een winst gemaakt van vijfduizend gulden en in Arnhem een even grote winst. Der. Vondeling wil dat de regering de bevoegdheid krijgt om juist tegen deze ex cessen op te treden. Hij zegt dat de re gering nu bij gebrek aan bevoegdheid een .tandeloze mond heeft". Hoe de regering na de verkregen bevoegdheid de bevoegd heid zou moeten gebruiken is een vraag waar dr. Vondeling in zijn antwoord niet diep op in gaat. Hij vindt dat zulks tot het terrein van de overheid behoort. Hij acht het mogelijk dat in overleg met de Advertentie PAUL KRUGERKADE t HAARLEM Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 FEESTAANBIEDING voor maandag Kennemer Automatiek VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402 Let ook op de advertentie van maandag I Verwachting tot morgenavond: Wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw maar ook ver spreide opklaringen. Overwe gend matige wind tussen noord oost en oost. Lichte vorst tempe ratuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. BON (Reuter). - De Westduitse Lufthansa heeft de Nederlandse Fok' ker F-28 en de Britse BAC-111 laten schieten en de voorkeur gegeven aan de Amerikaanse Boeing 737-straaltoe- stellen voor haar vluchten over korte afstanden. Een andere gegadigde voor deze order van DM 270 min van de Lufthansa was de Amerikaanse Douglas maatschappij met haar DC-9. Volgens een bekendmaking van de luft- hansa zal deze Westduitse luchtvaartmaat schappij met Boeing slotonderhandelingen voeren over de aankoop van 21 straalvlieg tuigen van laatstgenoemde maatschappij voor de korte afsand en bovendien nog vijf Boeings 727-straaltoestellen voor de middelbare afstanden in Europa. Een uur nadat de Lufthansa bekend had gemaakt, dat zij uit de vier straaltoestellen voor de korte afstand haar keuze had la ten vallen op de Boeing 737, kwam uit Amerika het bericht dat de Boeingfabrie- ken hebben besloten met onmiddellijke in gang de produktie van dit toestel te starten De kruissnelheid zal 880 tot 960 km. per uur bedragen. Het eerste toestel zal naar gehoopt in november 1966 de fabriek ver laten, doch het zal nog tot december 1967 duren voor het eerste toestel zal kunnen worden afgeleverd. In zijn antwoord aan de kamer geeft dr. Vondeling als zijn mening dat de onge lijke behandeling die met betrekking tot de prijzen van roerend en van onroerend goed wordt gevolgd strijdig is met het rechtsgevoel. Over de controle-mogelijkhe den is hij optimistisch. Alle kopers en ver kopers zijn geregistreerd; ook de officiële prijs staat vast. Bovendien moet in bijna alle gevallen van overdracht de notaris be middeling verlenen. Kans op incidentele ontduiking kan geen reden zijn om geen prijsregeling in te stellen, aldus dr. Von deling. Belastingen worden ook ontdoken zonder dat dit een motief is tot afschaffing. Het is nog onzeker of van de Europa- Cup-voetbalwedstrij d DWSVasas Gyoer, woensdag te Amsterdam, een t.v.-uitzen- d'ing wordt gegeven. Secretaris Luikinga van DWS deelde ons mee, dat er nog een 6000 kaarten verkocht moeten worden om een t.v.-uitzending mogelijk te maken. „Het ligt dus aan het publiek". DWS gaat dinsdag naar het KNVB-cen- trum in Zeist. Daar wordt ook de nacht doorgebracht. Alle circa 350 werknemers van de ma chinefabriek Du Croo en Brauns N.V. in Amsterdam zijn gisteren in staking ge gaan. Zij verlangen de volle 21 cent ver hoging van het uurloon d.w.z. zonder af trek van de 4°/o z.g. ondernemingsgewijze differentiatie. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Maandag zullen de effectenbeurzen en goederenmarkten in de Verenigde Starten gesloten zijn wegens de viering van Wash ington's Birthday. De Canadese markten zijn open. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandelina Dépositaire LANCÖWIE artikelen In Goldstone in Californië was zater dagochtend vroeg alles in gereedheid gebracht om de opnamen die de Ran- ger-8 zaterdag zou gaan maken van het maanoppervlak, te kunnen ont vangen. Het ruimtevoertuig werd voortdurend, in zijn vlucht gevolgd. Alle signalen van de Ranger-8 wer den opgevangen en vormden de basis voor de berekeningen die gemaakt moesten worden om te kunnen con stateren dat het toestel de juiste baan volgde. (Telefoto). Rabindranath Tagore: Indien gij uw deur sluit voor alle dwalingen, zal ook de waarheid bui tengesloten zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2> 23 In de Vishal en op zee4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Buitenlands nieuws 3, 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Op de Praatstoel 3. Van Dag tot Dag3 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport 14 Erbij 13 t/m 19 Topsy 20 Kunst 21 Radio en t.v21 Feuilleton 23 Kinderkrant 23 Ferdinand 24 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSCSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Het achtste Ranger-ruimtevaartuig van de Verenigde Staten dat woensdag werd gelanceerd van Kaap Kennedy heeft in ongeveer 65 uur de afstand van 375.000 kilometer naar de maan afgelegd. Vanochtend omstreeks elf uur is de satelliet met een snelheid van enkele duizenden kilometers per uur op de uit gestrekte vlakte, ,,de zee der kalmte" genaamd, te pletter geslagen. In de laatste 14 minuten van zijn vlucht maakte de Ranger-8 duizenden foto s van dit deel van de maan. De Ranger-7 voerde op 31 juli van het vorig jaar een soortgelijke opdracht uit met fantastische precisie en verrassende resultaten, waardoor 4.316 foto s ver kregen werden van de omgeving der krater Güricke. Op de laatste close ups waren oneffenheden van de maan waar te nemen met een meter doorsnee en dertig centimeter diepte. Een prestatie die door aardse telescopen nooit bereikt zou kunnen worden. Thans hoopt men op eenzelfde resultaat met betrekking tot een ander maangebied. (Van onze reisredacteur H. L. hejjelaar) WILLEMSTAD (Curacao). Prinses Beatrix is met ruim vier uur vertraging op Curagao aangekomen doordat het vlieg tuig, waarmee zij van New York naar Willemstad was ver trokken, werd teruggeroepen na een anoniem telefoontje van een vrouw, die mededeelde „dat het toestel zou verongelukken". De gezagvoerder liet het grootste deel van de benzinevoorraad boven de oceaan weglopen en keerde naar New York terug. Daar werd het toestel en de bagage van de ongeveer honderd passagiers aan een zeer intensief onderzoek onderworpen. Er werd echter niets verdachts gevonden, zodat het vliegtuig, na opnieuw getankt te hebben, weer kon vertrekken. Het was een Convair 880 van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa, waarmee de K.L.M. nauw samenwerkt. Het bericht van de vertraging werd in Willemstad ontvangen juist voordat gouverneur mr. N. Debrot van zijn ambtswoning naar het vliegveld zou vertrekken. Prinses Beatrix, niet zichtbaar vermoeid na de 16. uur lange vliegreis, werd begroet door de gouverneur, door minister-presi dent E. Jonckheer, en door de gezaghebber van het eilandgebied Curapao, de heer Gorsira. „Het spijt mij dat ik u zo lang uit bed heb gehouden", zei de prinses tegen gouverneur Debrot, toen hij haar verwelkomde. Nadat de politiekapel het Nederlandse volkslied had gespeeld, begaf de prinses zich naar het luchthavengebouw, waar Raquel Rosario haar bloemen aanbood. Het 8-jarige meisje deed haar best om „Welkom op Curagao" te zeggen, maar bleef bij het laatste woord steken, waarna de prinses de zin voor haar afmaakte. Ondanks de vertraging en het vroege morgenuur stonden ruim 200 Curagaoënaars in een dichte haag bij het gebouw te wachten, die de prinses met gejuich en applaus begroetten. Langs de 25 kilometer lange route naar Willemstad stond ergens een groepje Curagaose meisjes in de nacht op de stoet te wachten. De route leidde langs het Shell-dorp Emmastad, waar een boom op het Prinses Beatrixplein in de gloed stond van honderden oranje lampen. Ook bij Fort Amsterdam, de ambtswoning van gouverneur Debrot, waar de prinses geduren de haar bezoek aan Curagao verblijft, stond een menigte wach tenden. Meer dan een glimp van een wuivende prinses kregen zij echter niet te zien. Korte tijd later verscheen prinses Beatrix echter nog even aan het raam boven de ingang van het fort en wuifde naar de applaudisserende groep. Veel rust kreeg de prinses op haar eerste dag in Curagao echter niet. Na hooguit zes uur slaap was zij om 8 uur weer iS&i i ":--k U -• "7, U:4* v/i - present om de erewacht van het Korps Mariniers der Neder- Schiphol terugverwacht. landse Antillen op het Gouverneméntsplein te inspecteren. De prinses blijft acht dagen in de Nederlandse Antillen en daarna acht dagen in Suriname. Op 10 maart wordt zij op De close-ups van de Ranger-8 zijn nodig als voorbereiding voor de geprojecteerde landing van twee Amerikanen op de maan omstreeks 1970. Zij zijn uit wetenschap pelijk oogpunt zeer interessant. Wanneer de Verenigde Staten twee ruimtevaarders naar de maan zenden moet ongeveer be kend zijn op welk soort terrein zij zullen landen: of het een tamelijk vlak of zeer oneffen terrein is, hoe de gesteldheid van de bodem is, hoe dik de stoflaag is die naar algemene opvatting vrijwel het ge hele maanoppervlak bedekt en dergelijke. Men heeft meer gegevens nodig dan de opnamen van de laatste Ranger kunnen verschaffen, maar deze foto's zijn een eer ste noodzakelijke stap naar grotere kennis omtrent de maanbodem. Hoewel het Rangerprogramma over het algemeen nogal met tegenslagen te kam pen heeft gehad, werd de Ranger-7 een uniek succes. Voor de lancering was een beschrijving uitgegeven waarin een teke ning was opgenomen van de wijze waarop de Ranger in de laatste ogenblikken voor het te pletter slaan door de ruimte op de maan toestormde. Daarop was ondermeer de maankrater getekend, die op de later, op 31 juli, ge maakte foto's te zien was. Een precisie- schot van ongekende nauwkeurigheid dus, waarover niet te licht moet worden ge dacht. ALS DE LAATSTE rakettrap slechts één- twintigste seconde te lang zou hebben ge werkt, zou niet alleen het doelgebied op de maan, ma'ar zelfs de hele maan gemist zijn tot op een paar duizend kilometer af stand. Zo nauwkeurig moeten de lancering en de operaties in de ruimte worden uitge voerd. Het schot met de Ranger-8 was op een ander deel van de maan gericht: een nog iets vlakker gedeelte dat bovendien dichter bij de terminator is gelegen. De terminator is een zich steeds verplaatsen de scheidingslijn tussen belicht en onbe licht gedeelte van de maan. Het zonlicht strijkt hier vlakker over het maanopper vlak zodat oneffenheden zich scherper af tekenen door de slagschaduwen. Tegenover dit voordeel van een duide lijke tekening staat een niet onbelangrijk nadeel: de lichtsterkte is bij deze vlakke re belichting veel geringer zodat het ma ken van duidelijke opnamen moeilijker is. De zes camera's in de nieuwe Ranger zijn zodanig aan deze moeilijkheid aangepast, dat men niettemin gelijkwaardige foto's als die van de Ranger-7 hoopt te ontvan gen. Vermoedelijk zal men in maart de 9de Ranger met een soortgelijke opdracht naar weer een ander doelgebied op de maan zenden. Welk gebied dat zal zijn hangt af van hetgeen de foto's van de Ranger-8 straks zullen onthullen. HET IS VERLEIDELIJK de twee Ran gers naar hetzelfde doelgebied te zenden in de hoop de gevolgen van de inslag van de ene Ranger door de andere te laten waarnemen. Dit zou bijzonder, nuttige gegevens om trent de bodemgesteldheid kunnen opleve ren. Men weet immers nauwkeurig het ge wicht van de Ranger en de snelheid waar mee en de hoek waaronder het gevaarte te pletter slaat. Vergelijking van dit in- slaggebied op de foto's van de eerste Ran ger voor en de tweede Ranger na de in slag kan bijzonder belangwekkend zijn. Maar voor een dergelijke onderneming is zo'n grote precisie nodig, dat men dit nog niet aandurft. Deze precisie zal groter moeten zijn dan die van het geslaagde maanschot van juli vorig jaar. De Ranger-experimenten zijn zeer ge compliceerd. Weliswaar hebben de Ame rikanen met succep wel moeilijker ruim te-experimenten uitgevoerd zoals bijvoor beeld met de Mariner-III, die waarnemin gen bij Venus verrichtte en met de Mari- ner-VI, die thans op weg is naar Mars. Maar er moest na de geslaagde start nog heel wat met de Ranger-8 in de ruimte worden gejongleerd voordat hij zijn taak naar behoren had uitgevoerd. EEN ATLAS-AGENA-RAKET bracht het ruimtevaartuig eerst in een parkeer- baan om de aarde. Vandaar stootte do Agena de Ranger in de beoogde baan naar de maan. Onderweg worden nog kleine koerscorrecties gemaakt door middel van radioseinen. die raketjes aan boord van de ranger in- en uit schakelden. Vervolgens moest de Ranger zich zodanig wentelen, dat de schaalvormige antenne op de aarde werd gericht. Hij draaide hiertoe om zijn as tot door middel van de ze antenne de aarde gezien werd. Men moet de wenteling stoppen om deze stand te handhaven. Dit alles speelde zich af in de eerste tien uren van de vlucht. Men zou voorts omstreeks half tien vanmorgen nog een correctie in de stand van de Ran ger aanbrengen om de zes camera's zo zuiver mogelijk te richten. De ruim 4.000 opnamen die werden ge maakt zijn door een televisiecamera naar de aarde overgeseind. Ze werden opgevan gen door het Goldstone-station in Califor nië, waar zij direct van het televisie scherm werden gefotografeerd. Voorts wer den de T.V.-signalen van de Ranger op magnetische banden worden vastgelegd, zodat men zonodig nieuwe foto's van het T.V.-scherm kan maken. Tijdens de reis naar de maan en in het laatste spannende kwartier van de vlucht waren duizenden technici en geleerden in verschillende waarnemingsstations in touw. Ze kunnen na het succes van de Ranger 8, opnieuw tevreden zijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1