MEUBELVERKOPER Staatsgreep in Zuid-Vietnam tegen generaal Khanh mislukt Kosygin kwam naar Moskou terug met koffer vol zorgen Kremlin niet meer centrum van communistische wereld KRUITDAMP VAN INDISCH TALENSLAGVELD TREKT OP Gerechtelijk onderzoek naar de misdaden van Adolf Hitler WERELDNIEUWS Van dag tot dag Twee Retoer afzender Nasser chanteert Bonn steeds meer Sjastri haalde bakzeil <^Praatótoel f formuleringen ZATERDAG 20 FEBRUARI 1 9 6 5. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Schermen Indruk Angsten Op de Uit Cri Stellweg Is UW gezinsii ikomen f5000.-of f25000.-? OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD1 V De Volksrepubliek China en niet de Sov jet-Unie wordt op het ogenblik door de re gering van de Verenigde Staten als haar voornaamste politieke en militaire tegen speelster beschouwd. Dat is althans de duidelijke strekking van het gehele uit voerige betoog van de Amerikaanse minis ter van Defensie, Robert McNamara, over de huidige toestand in de wereld voor de defensie-commissie van het Huis van Afge vaardigden. De Amerikaanse bewindsman zag over al het Chinese gevaar; in Zuidoost-Azië, in India, in Nepal, in Pakistan en in Afrika. De Amerikaanse regering staat op het standpunt dat de machthebbers in Peking uit zijn op ideologische veroveringen, des noods door het gebruik van geweld. De Russen, zo stelde McNamara, steunen ook de zogenaamde bevrijdingsbewegingen, maar zij hebben evenals de Verenigde Staten belang bij het vermijden van oorlog. Vietnam was in de uiteenzetting van de Amerikaanse minister van Defensie een hoofdstuk apart. Hij bleek daarvoor een andere formulering te gebruiken dan pre sident Johnson. Die zei onlangs dat de Amerikanen alleen maar in Zuid-Vietnam zijn om de Zuidvietnamezen in staat te stellen zichzelf te helpen. McNamara ver telde de commissie dat het doel van de Amerikaanse aanwezigheid in Zuid-Viet nam is de vijand het Chinese commu nisme te verhinderen zijn macht uit te breiden naar het zuiden, over de zeventien de breedtegraad. „Zichzelf helpen" (Johnson) betekent uiteraard eveneens, dat die Zuidvietna mezen de Chinese invloed buiten hun land houden. Maar in het geheel van de pro blematiek, waarmee Amerika in dit deel van de wereld wordt geconfronteerd, is het verschil tussen Russische of Chinees communisme van geen belang. Van belang is alleen, of zich hier een tegenstander aandient die met de wapenen kan worden weerstaan. En daar tekent zich een merk waardige factor in het probleem af: waar de Amerikanen de Russen tegenover zich vinden (zoals in de Cubaanse kwestie) blijkt de politiek van vrede door vrees uit stekend te werken. In zo'n geval kan men zeggen dat de wapenen (althans de drei ging ermee) de vijand tot staan brengt. In het geval van China werkt die „peace of fear" niet. De wapenen zeggen de Chinezen niets. Zij willen best een wereldoorlog ris keren. Zij laten zich door de Amerikaan se potentie met al haar kemexplosieve enormiteit niet weerhouden. Vandaar dat in Vietnam een ander wapen zou moeten worden gebruikt, het wapen der progressieve hervorming, die tegenzin tegen het communisme opwekt. Maar het is de vraag of die mogelijkheid al niet voorbij is, en of zij wellicht in dit stadium nog afdoende kan worden gebruikt. Het vertrouwen der Zuidvietnamezen in de V.S. is verdwenen. Het Chinese commu nisme zetelt al in de geesten en de har ten, midden in het zogenaamde „Wester se" landsdeel. Het wordt dagelijks gevoed door de toenemende afkeer van de oorlog tegen landgenoten. Het is als gif ingeslopen en het bloed heeft het opgenomen. Deze gang van zaken kan Moskou niet onwelgevallig zijn. Het is immers geheel en al de methode der ideologische, der „koude" oorlogvoering. Een regelrechte wereldoorlog vermijden, dat is de eerste opzet nu en de aarzelende steun van de Sovjet-Unie aan China in het conflict Viet nam past daarin. De formulering van minister McNamara is daarom heel wat minder oprecht dan die van Johnson, of misschien minder door dacht. Maar hij is tenslotte minister van Defensie en denkt alleen in wapens en manschappen. Hij bevecht met vruchtelo ze bommen de materiële vijand, maar Johnson probeert met diezelfde bommen de ideologie te keren. In het Nieuwsblad voor de Boekhandel van deze week heeft een uitgeverij bi; wijze van advertentie een brief gekopi eerd. Die brief is gericht aan de directeur van een andere uitgeverij en daarin wordt «deze beticht van kwalijke praktijken. Of dat juist of onjuist is weten wij niet en het gaat ons ook niet aan. Het pikante is het slot van de brief: „We worden alleen maar wat mismoedig, nu zulke voorvallen zich blijkbaar regelmatig gaan voordoen in ons vak, dat ooit een „occupation for gentlemen" (een bezigheid voor heren; red.) is genoemd". Het pikante lijkt ons dat de briefschrijver particuliere correspondentie in een advertentie openbaar maakt om aan te tonen, dat de andere partij geen „gentle man" is. Voor messteek iVi jaar. Het gerechtshof in Den Haag heeft het vonnis bevestigd van de Haag9e rechtbank, waarbij een 30-jarige op Curagao geboren olieman uit Amsterdam werd veroordeeld tot twee jaar en ze9 maanden gevangenis straf. Hij was geruime tijd verloofd met een Delfts meisje. Toen hij merkte dat zij hem met een andere man bedroog, heeft hij haar met een mes levensge vaarlijk letsel toegebracht. Advertentie Wij vragen een all-round kracht met ervaring, zowel in mo derne als in klassieke stijlen.. Door persoonlijkheid, vak kennis en verkoopkracht moet hij de cliënten op juiste wijze kunnen adviseren. t Voor een goede kracht ligt hier een prettige, zelfstandige werkkring met zeer goede salarismogelijkheden. Uitvoerige sollicitaties aan STOUTENBEEK WONINGIN RICHTING, Breestraat 74- 84 te Beverwijk, tel. 02510-23641. 250 MODELKAMERS SAIGON (AP, AFP en Reuter) - De staatsgreep in Saigon van kolonel Thao schijnt te zijn mislukt. Troepen die generaal Ngoejen Khanh trouw zijn gebleven hebben vanochtend Saigon aangevallen. Zonder een schot te lossen bezetten zij het radiostation van de Zuidvietnamese hoofdstad. Er werd daarna een proclamatie van ge neraal Khanh omgeroepen waarin deze verklaarde de toestand meester te zijn. Hij deelt mee dat de staats greep is uitgevoerd, omdat hij op dracht had gegeven de vergeldings acties tegen Noord-Vietnam uit te voeren. Het schijnt dat vanochtend alleen nog de luchthaven Tan Son Nhoet in handen van de opstandelingen was. De toestand was Vanonze correspondent) BONN Premier Kosygin van de Sov jet-Unie had maandag bij zyn terugkeer van een tiendaagse reis door Noord-Viet nam en Noord-Korea en twee bezoeken aan Peking, meer zorgen in zijn koffer cjan bij zjjn vertrek. De herhaalde Amerikaanse bomaanvallen op Noordvietnamees grond gebied bemoeilijkten Kosygin's missie en zetten de accenten op de Russische pro blemen nog duidelijker aan. De reis van Kosygin was in hoofdzaak een onderdeel van de Russische wervingscampagne in verband met de tegen 1 maart uitgeschre ven vergadering van communistische par tijen in Moskou. De bijeenkomst was al eerder door pre mier Kroesjtsjev tegen vijftien december vastgesteld, maar moest tengevolge van diens eliminatie worden uitgesteld. Omdat de Russen de bedoeling hebben op deze communistische topconferentie het China- probleem in een wat meer definitieve fa se te leiden, behoort zij tot de voorberei dingen van de Russische politiek van de laatste maanden. Het enige resultaat van de recente reis van Kosygin naar Azië schijnt te zijn dat nu in ieder geval ze ker geworden is dat noch communistisch China, noch Noord-Vietnam en Noord-Ko rea afgevaardigden naar Moskou zullen zenden. Een klein winstpunt voor Kosy gin zou zijn, dat deze landen het doorgaan der conferentie niet langer als een belediging zullen beschouwen. Deze om standigheid brengt waarschijnlijk weer met zich mee dat Roemenië en Cuba over hun bezwaren zullen heenstappen en wel naar Moskou zullen gaan. Op de al door Kroesjtsjev uitgeschre ven bijeenkomst werden de communisti sche partijen van 26 landen uitgenodigd te komen praten over een oplossing van het Russisch-Chinese geschil. Deze 26 lan den namen eveneens deel aan de voor bereidingen van de communistische wereld conferentie van 1960. Ze zouden nu in Moskou moeten meehelpen aan de voorbe reidingen voor een volgende ontmoeting op dit wereldwijze niveau. blok te herstellen. Deze aspecten van het gesprek in Warschau waren door de ster ke man van Roemenië, Gheonghiu Dej, voldoende reden om naar de Pool se hoofdstad te snellen, hoewel hij in twee jaar geen enkele communistische topcon ferentie had meegemaakt. Hij had im mers voor zijn met moeite veroverde on afhankelijkheid binnen het oostblok te vre zen. Gheorghiu Dej's aanwezigheid in War schau bemoeilijkte de Russische leiders in hun taktiek. De conferentie duurde dan ook opzienbarend kort. De Russen zochten het toen in lange, bilaterale be sprekingen met de Polen en de Hongaren, waarvan zij wisten dat deze het minst met de Chinezen sympathiseerden. De reis van premier Kosygin naar Noord- Vietnam en Noord-Korea had vervolgens als een belangrijk doel de pro-Russische elementen in deze landen voor de zaak van de conferentie van Moskou te winnen. Een andere gewichtige reden van de reis is overigens geweest een zo groot moge lijke Russische invloed te verwerven bij een eventuele regeling van de situatie in Vietnam. De plotselinge Amerikaanse bombardementen op Noordvietnamees grondgebied kunnen echter niets anders dan het harde Chinese standpunt in de kaart hebben gespeeld. Maar voor de Sovjet-Unie alle aandacht zal kunnen besteden aan de onrust in Zuid- oost-Azië en de dreigingen van commu nistisch China, moet het ervoor zorgen dat zijn grenzen in het Westen en Zuid westen veilig zijn. Daarom verweren de leiders in Moskou zichzelf waarschijn lijk feller dan nodig is tegen het wan kele MLF-plan in het westelijk kamp, schermen ze meer dan ooit met het Pool' se Rapackiplan, dat in kernvrije zones in Europa voorziet en zijn ze niet uit het veld te slaan in een opgewekte vriende lijkheid jegens Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten. Bovendien blijven alle mogelijkheden open voor een gesprek tussen Moskou en Bonn. Achter de schermen van al deze gecom pliceerde bedrijven speelt zich intussen on-» verdroten de strijd om de macht in het Kremlin af. Niemand gelooft er namelijk ernstig in, dat het gecombineerde leider schap van partijsecretaris Breznjev en pre mier Kosygin, na de verwijdering van Ni- kita Kroesjtsjev meer is. dan een over gangsfase. Wie er op de achtergrond ook naar de macht dingen, vast staat wel dat Breznjev weinig ambities heeft getoond om de sterke man te worden. Kosygin was daarentegen tot pu toe degene die de lei ding gaf en in de periode na Kroesjtjev maakte hij in de sfeer van liberalisering een goede kans met zijn sympathieën in de richting van een Titoïstische aanpak. Een toessteen voor het huidige leider schap wordt in ieder geval het fenomeen van de tegen 1 maart uitgeschreven top conferentie. Een niet doorgaan zou zijn harde consequenties kunnen hebben. Zo als de zaken nu staan zal men in'Moskóu al blij zijn als het op de bewuste datum tot een enigermate representatieve ont moeting tussen de vertegenwoordigers Vsh het wereldcommunisme komt. zeer verward. Vlak voordat de opstand werd onderdrukt, werd door de radio een proclamatie omgeroepen van president Phan Khac Soeoe. Hierin werd meegedeeld dat generaal Khanh van al zijn functies was ontheven. Later werd meegedeeld dat de leiders van de revolte zouden worden gestraft. Onze correspondent in Washing ton seint dat het duidelijk is dat de op eenvolging van staatsgrepen de Verenigde Staten voor grote problemen plaatst. Ook in kringen van de Amerikaanse volksvertegenwoordigers zijn de teleurstel ling en ontmoediging duidelijk merkbaar. De mogelijkheid dat men elkaar in Zuid- Vietnam onderling te lijf zal gaan, terwijl men gewikkeld is in de zeer ernstige strijd met de Viet Cong-rebellen en Noord-Viet nam, wordt niet uitgesloten geacht, het geen geen moedgevend vooruitzicht is. Inmiddels is er geen enkele aanwijzing, dat de huidige gang van zaken de poli tiek van de Amerikaanse regering zal be ïnvloeden. De Amerikaanse opvatting blijft: de strijd moet worden voortgezet, niet alleen terwille van Zuid-Vietnam, maar voor een veel verdergaande doel stelling, namelijk om Hanoi en Peking er van te overtuigen, dat hun agressie en ondergrondse activiteit in Zuidoost-Azië niet lonend zijn. De laatste staatsgreep in Saigon heeft enkele gezaghebbende democratische sena toren nieuw voedsel gegeven voor critiek op het huidige regeringsbeleid. Deze critiek vertolkt echter nog altijd slechts de opvat ting van een kleine minderheid. Deze cri tiek wordt in officiële kringen vooral be treurd, omdat ze komt van gezaghebben de mannen als de leider van de Democra ten in de Senaat, Mike Mansfield en se nator Frank Church, lid van de belang rijke senaatscommissie van Buitenlandse Zaken. Regeringskringen vrezen dat dit ontmoedigend kan werken op Zuid-Vietnam en bovendien Hanoi en de Viet Cong een verkeerde indruk kan geven van de vast beslotenheid van de Amerikaanse regering. (Van onze correspondent) BONN President Nasser van Egypte verklaarde vrijdag dat hij het stopzetten van de Westduitse economische hulp aan zijn land, zal beantwoorden met een di plomatieke erkenning van de D.D.R. -Nasser kwam met zijn dreigement voor de dag in het interview, dat hij het West duitse weekblad „Der Spiegel" toestond Nasser voegde er echter aan toe, dat het komende bezoek, van Walter Ulbricht aan Caïro „nog niet als een officiële er kenning van het regime in Oost-Berlijn" moest worden opgevat. In een eerder interview, met de „Süd- deutsche Zeitung", had Nasser al ver klaard dat het bezoek van Ulbricht niet als zodanig diende te worden opgevat Dit interview had een zekere ontspanning in Bonn tengevolge gehad. Het ziet er nu echter naar uit, dat de crisis de komende ec W! week een nieuw hoogtepunt tegemoet gaat De Chinezen kregen echter de indruk, en waarschijnlijk niet ten onrechte, dat deze eerste ontmoeting de bedoeling had de kloof in het wereldcommunisme nu de finitief te maken en af te bakenen, waar bij de Chinezen de schuld van het schisma zouden krijgen. Dezen begonnen er dan ook mee alles in het werk te stellen om de bijeenkomst in Moskou tegen te werken en te saboteren. De val van Kroesjtsjev veranderde niets aan de opzet en de plan nen voor de conferentie en aan de vast beslotenheid van de Chinezen. De conferentie van Warschau, die negen tien en twintig januari van dit jaar plaats vond, was een belangrijke fase in de voorbereidingen voor de conferentie. De Sovjet-Unie probeerde er niet alleen de aarzelende broeders voor een reis naar Moskou te winnen, maar ook zijn verlo ren gegane invloed in het Europese oost- NEW DELHI (AP) Premier Lal Ba- hadoer Sjastri heeft zich met zijn rege ring in allerijl teruggetrokken van het ta lenslagveld in het zuiden van India. Een campagne om het Hindi, een Noordindi- sche taal, langzaam tot de taal van het veeltalige land te maken, werd in wan hoop stopgezet, nadat de Tamiel-spreken- de bevolking van de staat Madras in op stand was gekomen- Vrees voor meer moeilijkheden heeft de zelf Hindi-spreken- de premier genoodzaakt, volledig bakzeil te halen. Sjastri heeft de reputatie een groot voorstander van de Hindi-taal te zijn. Hij trachtte het Hindi tot de landstaal te ma ken, maar nadat in Madras bloedig verzet is geboden beweert hij, dat men hem al tijd verkeerd heeft begrepen en 'dat hij alleen bedoeld heeft, dat het onderwijs in het Hindi moest worden verbeterd in Hindi-sprekende staten. BERLIJN (AP) Er is een onderzoek ingesteld tegen Adolf Hitler om zijn be rechting voor het begaan van oorlogsmis daden mogelijk te maken als hij na mei a.s. in Duitsland opdaagt. Dat heeft de Westberlijnse officier van justitie, Hans Günther, meegedeeld. Als het onderzoek niet voor mei was begonnen zou Hitier ongestraft kunnen terugkeren naar Duits land. Volgens de Duitse wetten kan de ver- jaringswet niet van kracht zijn, wanneer het onderzoek tegen personen die van oor logsmisdaden worden verdacht eenmaal is ingesteld. Günther heeft in een vraaggesprek ver klaard dat het onderzoek werd ge opend op basis van een niet-gepubliceerd rapport van een Westduitse journalist waar in twijfel werd uitgesproken over de dood van de leider van het derde Reich, die in 1956 officieel dood werd verklaard. De journalist, wiens naam Günther niet bekend wilde maken, schreef in 1953 een artikel om het verhaal over de dood van Hitier dat in een Westduits geïllustreerd blad was verschenen te logenstraffen. Zijn artikel waarin werd gewezen op be weerde tegenstrijdigheden in het ver haal van het geïllustreerde blad, werd door de Britse veiligheidsagenten te Düs- seldorf in beslag genomen en als geheim geclassificeerd. In november verleden jaar heeft de jour nalist eindelijk een brief aan het West duitse ministerie van Justitie in Bonn ge schreven, waarin hij aanbood zijn argu menten tegen de aanvaarding van het doodsbericht van Hitier bekend te maken. In de loop van het onderzoek zal de journalist grondig worden ondervraagd. De meningen zijn verdeeld over de vraag of de opening van een officieel onderzoek door de Westberlijnse aanklagers noodza kelijk was, om de verjaringswetten voor wat betreft Hitier op te heffen. Aangenomen wordt dat Hitler, die thans 75 jaar zou zijn, dertig april 1945 de hand aan zichzelf heeft geslagen, toen de Russische troepen oprukten naar zijn on dergronds hoofdkwartier in Berlijn. Ook tegen de voormalige chef van de Gestapo, S.S.-generaal Heinrich Müller, die vermoedelijk verantwoordelijk is ge weest voor de massamoord op de joden, is een onderzoek ingesteld. Müller was de rechtstreekse meerdere van Adolf Eich- mann. Wat er van hem is geworden weet men niet. Onlangs werden in het graf waarin hij geacht werd te liggen beende ren aangetroffen die van drie verschillen de personen afkomstig bleken te zijn. „Er kan geen sprake van zijn, dat het Hindi wordt opgedrongen aan staten, die geen Hindi spreken", zei hij onlangs in een laatste poging om de beroering tot be daren te brengen. Vier van zijn naaste medewerkers heb ben ertoe bijgedragen, hem te noodzaken dit standpunt in te nemen. Het zijn Koe- maraswami Kamaraj, de Tamielspreken- de voorzitter van de regerende Congres partij, Neelam Sanjiva Reddy, de Teloe- goesprekende minister voor de Staalin dustrie en de Mijnbouw, Atoelya Ghosj, de Bengalisprekende leider van het Congres in West-Bengalen en Nijalingappa, pre mier van de staat Mysore, die Kannada spreekt. Deze vier zijn in Bangelore in Zuid-In- dia bijeen geweest en hebben overleg te plegen met Sjastri gezegd, dat het En gels de „verbindingstaai" van India moet blijven. Zij zeiden dat die Indiërs, die geen Hindi spreken, dus niet de regering, moeten beslissen, wanneer zij de taal van noordelijk India willen aanvaarden. Tegenover de oppositie van deze vier had Sjastri geen andere keus dan terug te krabbelen. Of hij dat snel genoeg heeft gedaan is een andere kwestie, want het taaiconflict heeft wijdvertakte beroerin gen ontketend. Alleen in de staat Madras zijn bijna vijftig mensen het slachtoffer ge worden van de taalstrijd. De „Hisdustan Times" stelt de zaak al dus; „Het linguïstische onkruid, gezaaid door een kortzichtige regering en enkele Hindi-sprekende fanatici, heeft in de niet- Hindi-sprekende gebieden een enorme oogst aan wrok opgeleverd. De deining in Madras was in feite een vertrouwenscrisis ten opzichte van de tegenwoordige leiding. De taalstrijd is een ongelooflijk ingewik kelde geschiedenis, die diep wortelt in eeuwenoude Indische vooroordelen en ang sten. Ongeveer 40 percent van de 480 mil joen inwoners van India spreekt Hindi, de rest spreekt een van de overige dertien be langrijke talen of een van de 845 dialecten. Vele van die dialecten zijn bijna volledige talen. Diegenen, die geen Hindi spreken, vre zen, dat zij in een India waar het Hindi de algemene taal zou zijn, economisch en in strijd om werkgelegenheid schade zullen lijden. Zij vrezen eveneens, dat hun bescha ving en tradities, die kenmerkende verschil len vertonen met die van het noorden, zul len worden overspoeld. Bovendien is men bang, dat de Hindi-sprekende noordelingen erop uit zijn geheel India te overheersen. Afgezien van de trots op zijn moeder- Premier Sjastri. taal pousseert Sjastri het Hindi omdat hi;i van oordeel is, dat India een gemeen schappelijke taal moet hebben als het ooit waarlijk één wil zijn. Hij en vele andere Indiërs zijn tegen het Engels, dat tweehon derd jaar lang de verbindinéstaal is ge weest. Het is een vreemde taal, zeggen ze maar te oordelen naar de jongste gebeur tenissen bestaat de mogelijkheid, dat het Engels nog generaties lang verbindingstaai zal blijven. Het gezin dat het restaurant binnenkwam, maakte de indruk gelicht te zijn uit een documentaire gewijd aan Ons Platteland. Alleen de tekst ontbrak, maar die was gauw genoeg geschreven, desnoods op de achterkant van het menu: „Langs de kar- resporen tussen weilanden en akkertjes staan nog de kleine, scheve boerderijtjes waarin de plattelandsbevolking leeft, onbe roerd door de vluchtige schelle glamour __.i 't moderne grotestadsbestaan, zonder de drukke, kleurige fagade waarachter de stedeling zich verschuilt.... De dagen zijn er rustig en altijd eender enzovoort" Maar deze dag, voor deze plattelanders, as anders; waarschijnlijk een feestdag. Moeder had een keurige jas aan, breed in de schouders, breed in de heupen om dat dat van binnenuit helemaal niet anders meer geregeld kon worden. Moeder baan de de weg en in haar spoor volgde het gezin. Moeder koos met zorg en overleg het tafeltje voor haar en de haren en toen ze ze allemaal rond zich vergaderd had en ziende dat het goed was, zuchtte ze te vreden en zette de tas op schoot; een tas die er niet om loog: zwart, dof en ge weldig; op een schoot die er wezen mocht: breed en gebloemd en moederlijk. Er zaten in het restaurant méér Moeders, sommigen zelfs eveneens vergezeld van man en kinderen, maar nergens was zo duidelijk een gezin bijeen. Nergens werd zo glashelder aangetoond hoe vier personen door het feit van hun bloedverwantschap h werkelijke eenheid kunnen vormen, één in woord en daad en gevoelen. Rondkij kend was het of de vier paar ogen door één spier bestuurd werden. Als er iets op merkelijks te noteren viel, noteerden ze het tegelijk en het hield gelijke tijd de aandacht van elk vast. Als er daarna over gepraat werd, praatten ze vanuit de zelfde emotie. Toen het eten kwam (bief stuk met friet, appelmoes en twee soor ten .groenten) gingen de vier vorken als één de borden op en af. Vooral de friet is favoriet. Die ging erin als koek. Moeder schepte maar op, de ene ritselen de hoop na de andere, en het gezin hield maar bij. „Ober! Meer fiet!" En nog meer. En ook nog appelmoes. Maar de groenten lagen er voor spek en bonen bij. Waren de boontjes, de erwtjes uit de weck flessen thuis beter? Waarschijnlijk. Waar schijnlijk ook wekte het zitten hier extra- feestelijke verlangens, want waar thuis in de woonkeuken aan de tafel met het zeiltje erover en de pan erop, geen sprake van zou zijn, daar werd nu plotseling aan ge dacht: „Ober, wat kost een glaasje wijn?" Een glanzend glaasje wijn als een gave afronding van het zitten aan een glanzend gedekt tafeltje, eten van glanzend tafel zilver, rond het vaasje rood, blauw en lila glanzende anemoontjes... Weldra stonden ze er en nergens, aan geen van de tafel tjes in het grote drukke restaurant, ston den ze er zo duidelijk als symbool van feestelijkheid. Voor het dessert moest de ober weer ko men. „Of er gortepap was voor toe?" Gortepap, nee. De keuken had geen gorte pap, dat wist de ober wel heel zeker. Maar ijs? en slagroom? Wat of ze dachten van ijs met slagroom? Ja, daar werd una niem gunstig over gedacht. Een snelle blik van Moeder langs alle ogen bracht haar dat over. „Vooruit. Breng dan maar" zei Moeder groot. Degene die even later van af het eigen tafeltje 't toetje zag arri- ren, begreep dat zelfs de zakelijke routi nier van een ober door de knieën was ge gaan voor dat gezin: torenhoog opgespo ten gevaarten zette hij neer, hoger, voller dan op enig ander tafeltje, 'zijn aandeel voor het welslagen van een feest, zijn of ferande aan klanten die nog durfden te genieten van 't samen uit eten zijn. Advertentie Hoe hoog dit inkomen ook is, elke vrouw zal er op uit z(jn haar huis houdgeld zo nuttig mogelijk te besteden. Heeft u er wel eens over gedacht om op de markt uw Inkopen te gaan doen en daar eens te gaan kijken? Het zal een openbaring voor u zt)n te zien wat daar allemaal voor uw huishouden te koop Is en het meest zult u opkijken van de ongedacht goede kwaliteit en de vaak uitzonderlijk lage prijzen van groenten, fruit, levensmidde len, textiel, schoeisel, speelgoed, enz De marktkoopman kan altijd goedkoop zijn omdat hl) door in koop van grote hoeveelheden te gelijk een lage prijs kan bedingen. De markt maakt van uw huis houdgeld méér geld, want Moeder. Een lS'/a-jarig meisje in Draguig- nan in Zuid-Frankrijk is moeder gewor den van een zoon. Zij is hiermee Frank- rijks jongste moeder. De vader, een jon gen die woensdag net zeventien jaar werd, zei bij president De Gaulle een verzoek ingediend te hebben om te mo gen huwen. Satelliet. De Fiatgroep heeft samen met een Italiaanse elektronische industrie bij de Europese Organisatie voor Ruimte onderzoek een ontwerp ingediend voor een eerste Europese satelliet. Arrestaties. Sinds dertig december 1964 zijn negenhonderd pro-Chinese commu nisten in India gearresteerd. Deze com munisten zouden van plan zijn geweest tegelijkertijd met een nieuwe Chinese aanval een revolutie te ontketenen. Bom. In het gebouw van het Argentijnse ministerie van Arbeid, in 't centrum van Buenos Aires, is een bom ontploft. Slechts een persoon werd licht gewond. De materiële schade was groot. Excuus. De Hongaarse regering heeft de Verenigde Staten haar excuus aangebo den voor de vernielingen die aan de Amerikaanse ambassade in Boedapest zijn aangericht door demonstranten die hun afkeuring te kennen gaven over het Amerikaanse optreden in Vietnam. Hon garije is bereid de schade te vergoeden. Naald. In een ziekenhuis in Warschau is een 45 mm. lange naald uit de long van een vrouw verwijderd. Deze naald was in de elleboog van de vrouw ge drongen en via de bloedvaten en het hart in de linkerlong terecht gekomen. Bezoek. De president van Pakistan, maar schalk Ajoeb Khan, zal van 25 tot dertig april op uitnodiging van president John son een officieel bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Monopolie. De Syrische regering heeft de invoer van levensmiddelen en medische benodigdheden tot staatsmonopolie ver klaard. De voornaamste importfirma's zijn genationaliseerd. V

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3