Vielsense schooljeugd genoot van „Het Nationaal Ballet" Santpoortse schilder Henk de Vries geeft les aan gezonden en zieken Pionierswerk verricht in provinciale ziekenhuizen Ook in eerste klasse gaat het de Breesapers voor de wind Winstkans voor Stormvogels tegen onproduktief Schoten Vrijspraak gevraagd in de zaak-Veenoord Raadslid van Elten plotseling overleden Machinist van Duitse kustvaarder ernstig gewond VVB-trainer Wit: „Ze doen wat ik zeg" ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 4 Jeugdliefde Unieke cursus Veel animo T ovenaarsleerling Sluimerend talent Baard en snor taboe Kort nieuws Het (Jukten weder< van va vis en produl verse 1 deel a< Schi] van d „Hago' de ver: een va 120 tot Schi] Kuyt best V' ring, motor\ IJmuic Schi] van de „De H< zorgde met ee van 50 gevoer De p ring vi aan: Schi' VL 84 pij v/h best v Vlaard Schi; de red n.v. te wimpe verzor: logger De p ring v deel a; Schi 303 va: nen te de gez' is aans Schi] de Ree Zor schaps de bes vo< van een 59 PR< v*«. Men veiling teit de kantel bloem malen gelade steeds den, d van di buiten Ove dan ir wens i Bij boven In hel Promi gaan. land; de vei bos Ci Bij i Carltc t 1,06 FIoï men zware Blai aan c prijzei 65 eer men Hya per st Fre: tegeni uiteen Anj «tuk. 72 eer Er 1 de ve: Per b< Sne er ko) eerste begon Maar verko Het ensemble van het Nationaal Bal let met Chris Torenbosch als de oude generaal en Robert Fisher (in tra- vesti) als de directrice in „Graduation Ball". en de elementaire beginselen van het bal let. Hiervoor werden enige passen ge demonstreerd door Gesela Reinhold, later gevolgd door fragmenten uit het beroem de „Zwanenmeer", zoals de wervelende en virtuoos gedanste czardas. Het hoofdnummer van dit korte pro gramma bestond uit het Graduation Ball, een der paradenummers van dit ensemble, dat al lange tijd repertoire houdt. Voor dit publiek bleek het een voortreffelijke keuze, omdat het ballet een fleurige combinatie vormt van gratie en humor. Alleen de be geleiding van een piano is voor een der gelijk ballet wel enigszins aan de sobere kant, zodat het met een volledig orkest ongetwijfeld in een ideale vertoning zou hebben geresulteerd. Dit neemt echter niet weg dat het jeugdige publiek ook met dez« uitvoering volledig genoegen heeft ge nomen, zodat het ballet ongetwijfeld in Velsen weer aan bewonderaars heeft ge wonnen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden heeft vrijdagmiddag vrijspraak gevraagd in de zaak-Veenoord. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van 1 de rechtbank te Assen, die de verdacht» had veroordeeld tot achttien jaar gevan genisstraf na een eis tot levenslang wegens gifmoord op haar echtgenoot, een 46-jarigs metselaar, die op 2 december 1963 door vergiftiging stierf. De procureur-generaal achtte het over tuigend bewijs niet geleverd en zei dat d« twijfelpunten in het voordeel van verdach te moeten gelden, al vond hij het benau wend dat wellicht „iemand die gevaarlijk kan zijn" nu óp vrije voeten zou komen. In Nederland wordt echter alleen geoor deeld en veroordeeld op feiten. Er zijn vrij sterke argumenten om aan te nemen dat sprake is van moord maar de stelling dat de metselaar zelfmoord pleegde blijft tegelijkertijd bestaan, zei de procureur-generaal. Het verzoek van de raadsman, mr. G. J. Drenth, om onmid dellijke invrijheidsstelling werd niet inge willigd door het gerechtshof, dat op 4 maart arrest zal wijzen. VVB (thuis tegen Alkmaarse Boys): Van den Boogaard; Hoogendijk en De Jong; Kersbergen, Both en Paay; Luit jes, De Bruin, Kooimans, Doornbos en De Greef. Velsen (thuis tegen BVC): Tromp; Van de Pol en Ruygrok; Hijnen, Nijs- sen en Rekveld; Böhm, Weber, Hoog- zaad, Koks en Blum. (Mogelijk speelt Van de Pieterman weer mee als rechts back, hetgeen enkele wijzigingen tot gevolg zal hebben). DEM (thuis tegen Zandvoortmeeu- wen): W. Aardenburg; Nooy en Th. Schram; J. Aardenburg, Six en Welp; Van Balen, Zonjee, Vessies(?), Willems en Van de Bos. De Kennemers (thuis tegen Quick): Dijks; Van de Graaff en Huisman; Ver hagen, Van Gerven en Tervoort; An- tonissen, Jonker, Meyer, Beeldman en Noordermeer. ADO '20 (thuis tegen Kolping Boys): wegens blessures opstelling nog niet bekend. Beverwijk (uit tegen Flevo): Van de Does; Niesten en Plezier; L. Hooge- werf, A. Hoogerwerf en Ketting; Dries- sen, Minneboo sr., Riteco, Numan en Schelvis. Stormvogels (thuis tegen Schoten): Van Gooi; Vlot en Van Duijn; Kloos terman, Luppens en De Graaf; Maar- leveld. Haverkamp, F. Cleeren, Kiewiet en Wortel. IEV (thuis tegen OG): B. Vink; J. Vink en Bakker; Vendel, Harsveld en Van Tunen; H. de Reus, Kaandorp, Beentjes, J. de Reus en Korver. VSV (thuis tegen Vliegende Hollan ders): Van Veen; Van Essen en Minks; Gravenmaker, Rol en Kramer; Nat, Van Leeuwen, Langbroek, Demmers en Voet. Waterloo (uit tegen NAS): Hühl; Bruisschaart en Dekker; Van de Voor de, Van Eden en Oldenburg; Zwaan, Spaans(?). Demmers, Broek(?) en Thijms. Wjjk aan Zee (uit tegen Hoofddorp Boys): De Blok; De Blok en Aarden burg; Bol, Snijders en Gorter; Van de Mey, Alders, De Boer, Van de Wel en Schellevis. In de gemeenteraadsvergadering van El- ten is de 45-jarige heer H. U. Wernicke aan een hartaanval overleden, nadat hij in scherpe bewoordingen de anti-Neder landse actie had veroordeeld, die een 70- jarige oud-onderwijzeres onlangs heeft ontketend. Deze vrouw beweerde steeds dat zij in 1953 door de „Nederlandse dictators" was ontslagèn. Dit blijkt niet waar te zijn. De Duitse onderwijsinspectie in Düsseldorf heeft haar ontslagen wegens haar anti- Nederlandse hetze. Zij stookte o.m. de leerlingen op boekjes en schriften te wei geren, die hun gratis van Neder andse zijde werden verstrekt. De burgemeester van Elten en het onderwijzend personet-l hebben zich nadrukkelijk van de actie ge- distancieerd. De aanhang van c?e gewe zen onderwijzeres wordt op 50 personen geschat. Elten telt ongeveer 3500 inwoners. Het licht dat door de ramen binnen valt in de twee in elkaar lopende kamers aarzelt op de drempel van dag en avond. De halfschemerige stilte wordt slechts zo nu en dan verbroken door het geluid van een stem, het lichte kraken van een stoel, het geschuifel van schoenen over de houten vloer. Een jongenshand aar zelt met de tekenstift boven het papier, schetst de contouren van een schaal. Het stilleven op het smyrnakleedje beeft als er buiten een zware vrachtwagen voorbij rijdt. „We profiteren zo lang mogeljjk van het daglicht- Kunstlicht slaat de kleuren zo dood en dat moeten we juist niet hebben", zegt kunstschilder Henk de Vries, 74 jaar, een gemoedelijke man met vriendelijke ogen achter zijn brilleglazen. Al meer dan vijfentwintig jaar geeft hjj nu in Huize Sinneveld aan de Bloemendaalsestraatweg, op de grens van Santpoort en Bloemen- daal, les in tekenen en schilderen. Elke zaterdagmiddag vinden zijn leerlingen daar in dat ouderwetse witgepleisterde huis een gastvrjj onthaal. Na de twee lesuren scha ren ze vaak gezellig rond de tafel in de ruime boerenkeuken, de handen om de koppen dampende koffie geslagen, die me vrouw De Vries gul uit de grote kan weet te schenken. „Ik heb eigenlijk mijn leven lang gete kend en geschilderd", vertelt Henk de Vries. We zitten in het atelier, pal onder een olieverfschilderij van een donkergetinte bokser. („Dat hebben Otto de Kadt en ik samen nog eens gemaakt.") „Als jongen was ik weg van tekenen. Moeite met het kiezen van een beroep heb ik dan ook nooit gehad. Voor mij kwam er maar één in aanmerking: kunstschilder. Ik mag dan ook met recht zeggen dat schilderen mijn jeugdliefde was. Urenlang kon ik bij ons in Haarlemmerliede en Spaarnwoude, waar ik geboren ben, bij een schilder blijven staan kijken. Toen ik veertien jaar was zag de Haarlemse kunst schilder Frans Huysmans bij toeval iets van mijn werk. Hij bood aan me les te geven en van hem heb ik ontzaglijk veel geleerd. Later heb ik ook nog les gehad van Herman Kruyder, die toen een atelier had in de Meester Lottelaan. Kruyder was toen goed bevriend met de beeldhou wer Bronner, ja juist, die het Hildebrand- monument heeft gemaakt. In 1937 had ik me hier in Santpoort als zelfstandig kunst schilder gevestigd. Ik opende een perma nente expositie van tekeningen en schilde rijen en gaf les aan particulieren. Maar De kunstschilder Henk de Vries (74) staat hier een van zijn vrouwelijke leerlingen met raad en daad terzijde. sinds 1950 heb ik daar nog maar weinig tijd voor. Alleen op zaterdagmiddag heb ik nog een clubje van zo'n vijftien leerlin gen. Dat is een liefhebberij, die ik niet graag zou willen missen." In 1950 is Henk de Vries begonnen met een in ons land wellicht unieke cursus, na melijk het geven van teken- en schilder' les aan geesteszieken. De aanleiding tot deze voorheen nog niet toegepaste vorm van arbeidstherapie was een gesprek met een van de artsen van het provinciaal ziekenhuis in Santpoort. Dat contact mondde uit in een proefneming die de verwachtingen ver heeft overtrof fen. Op het ogenblik geeft Henk de Vries les in de provinciale ziekenhuizen te Sant poort, Bakkum en Medemblik. „Over gebrek aan animo onder de ver pleegden heb ik allesbehalve te klagen", zegt de Santpoortse schilder. „Elke avond heb ik zo'n twintig leerlingen, die geen les overslaan. Je staat soms versteld van de aanleg die sommigen aan de dag leggen. Ik laat ze zoveel mogelijk hun eigen gang gaan al geef ik natuurlijk wel hier en daar wat aanwijzingen. Er zijn onder hen be slist mensen met een opvallend talent voor schilderen of tekenen. Dat is meer dan eens vastgesteld door gerenommeerde kenners die de tentoonstellingen van deze werken hebben gezien. Persoonlijk vind ik het les geven aan deze zieken bijzonder boeiend en bevredigend. Het is elke keer weer ver rassend om te zien hoe snel sommigen de fijne kneepjes van het vak leren. Ik heb onder deze leerlingen verscheidene die werkelijk op artistiek niveau staan." Dat ook van medische zijde het werk van Henk de Vries in de provinciale zieken huizen veel waardering ontmoet blijkt uit de volgende opmerking van een der ge neesheer-directeuren ter gelegenheid van de opening van zo'n tentoonstelling van door verpleegden gemaakte tekeningen en schilderijen: „Evenals bij de tovenaars leerling zijn hier krachten in beweging ge komen, waarvan de ontwikkeling niet meer te overzien is." Henk de Vries is er de man niet naar om prat te gaan op zijn kwaliteiten als schilder en pedagoog. Daarom citeren we hier een kunstrecensent, die over een in het provinciaal ziekenhuis gehouden schilderijenexpositie dit oordeel gaf: „Het is de verdienste van Henk de Vries dat hij zijn eigen ziens- en werkwijze niet aan zijn leerlingen oplegt, maar de per soonlijke visie ruimte laat en stimuleert, waardoor een grote variatie in technieken en opvattingen mogelijk blijft. Ook dit kan Een klasje leerlingen van Henk de Vries aan het werk in zrin atelier in „Huize Sinneveld" te Santpoort-Zuid niet zonder veel liefhebberij, en het op voeren der technische kwaliteiten niet zcm- der vasthoudendheid en overgave geschie den. Het is verwonderlijk hoeveel sluime rend talent aanwezig blijkt te zijn, dat ge wekt wordt als een artistiek pedagoog met grote ervaring, zoals Henk de Vries, zich aan dit werk kan wijden." Het is te wensen dat Henk de Vries zijn aldus gekenschetste waardevolle arbeid in de provinciale.ziekenhuizen nog lang zal kunnen voortzetten. G. VAN BERKEL Met ernstige brandwonden is in de afge lopen nacht de machinist van de Duitse kustvaarder „Susanne" in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De „Susanne", die vanmorgen nog in de bijleggerhaven te IJmuiden lag, kwam om streeks drie uur vanochtend voor IJmui den, nadat de gezagvoerder had gemeld, dat hij een gewonde aan boord had voor wie medische bijstand noodzakelijk was. De Duitse kustvaarder is vervolgens naar de IJmuidense middensluis gevaren, waar een ziekenauto van de Velser Ongevallen- dienst gereedstond om de gewonde naar het Antoniusziekenhuis te vervoeren. Vanmorgen bestond voor de patiënt geen levensgevaar. De leerlingen van het koninklijk Atheneum van het Belgische Oostende is het voortaan verboden in de klas te verschijnen met snor of baard. Ook extravagante kapsels zoals de „beatle- co^pe" aijn niet meer toegestaan. De baard, aldus de woordvoerder van de school, moet worden beschouwd als het symbool van de wijsheid en daarom is de maatregel niet geldig voor de lera ren. Volgens een bericht uit Oostende wei geren de leerlingen zich bij de maat regelen neer te leggen. Zij zouden zelfs het advies van een advocaat hebben ingewonnen. De commissie „Culturele Vorming Schooljeugd Velsen" is deze maand wel buitengewoon actief geweest, door het schoolconcert dat onlangs door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Velsense Stadsschouwburg werd ge geven, reeds een week later door twee balletvoorstellingen te laten volgen. Hiervoor waren vrijdagmiddag de leer- lipgen aan de beurt van de hogere klas sen van het v.g.l., nijverheids en middel baar onderwijs, die vrijwel zonder uit zondering buitengewoon enthousiast zijn gebleken over de verrichtingen van Het Nationaal Ballet, onder directie van So- nia Gaskell. Het was goed gezien deze voorstellingen telkens van een korte inleiding te voor zien, zodat het jeugdige publiek enigszins vertrouwd werd gemaakt met de historie Het bevalt VVB uitstekend in de eerste klasse! De resultaten van het eerste zijn boven verwachting, de overige elftallen doen het ook niet slecht. Vooral de pres taties van het tweede worden door bestuur en trainer Wit met spanning gevolgd: het is voor de Breesapers van het grootste be lang dat de afstand tussen het eerste en tweede team verkleind wordt. De accommo datie moet wat uitgebreid worden en hieraan wordt druk gewerkt. Wie een clubhuis van een sportvereni ging op een trainingsavond bezoekt, krijgt bij het binnenkomen al een idee, hoe de clubzaken staan. Gaat het niet al te best, dan ziet men zorgelijk kijkende commis sies vergaderen en heerst er een zekere spanning. Donderdagavond bleek hiervan niets op het Koningsveld. Terwijl de spe lers van VVB door trainer Wit onder han den werden genomen, was het in de kan tine van de familie Abspoel een gezellig onderonsje. Bestuurslid Paay speelde een partijtje biljart en de niet trainende spe lers van het eerste legden een kaartje met hun grensrechter. Gevraagd naar de VVB-ervaringen in de hoogste amateurafdeling vertelde be stuurslid Paay dat er eigenlijk weinig veranderd was in de gang van zaken van zijn club. Voor de spelers van de hogere teams was een tweede trainingsavond in gesteld en deze extra-avond heeft zijn vruchten wel afgeworpen. „Het spelen in de eerste klasse heeft echter duidelijk het gemis aan een bestuurskamer doen ge voelen. We kunnen onze tegenstanders niet op eerste klasse-niveau ontvangen, maar plannen tot uitbreiding van de kan tine en het bouwen van een bestuurska mer zijn in de maak. Onze overdekte tribune komt ook dit seizoen nog klaar". Na afloop van de training hebben we trainer Wit met het „grote" diploma naar de grootste kracht van zijn ploeg gevraagd. Boekhouder Wit weet waarover hij praat als hij het over VVB heeft, want onder zijn leiding liepen de Breesapers in twee seizoenen van de vierde naar de tweede klasse en het vorig seizoen bracht Wit VVB naar de eerste klasse. „Mijn spelers doen precies wat ik zeg. Als ik een bepaalde taktiek uitstippel, volgen zij die. Zij hebben vertrouwen in mij. In de thuiswedstrijd tegen AFC (0-5) heb ik verkeerd gegokt, de overige keren had ik het bij het juiste eind. Het komende sei zoen zullen we enkele oudere spelers gaan vervangen, er is talent genoeg. Alleen hoop ik dat het tweede kampioen wordt en promoveert". Eén van de oudere spelers van WB, spil Arie Both 18 jaar in het eerste Esperanto. De Esperanto Wereldbond blijkt kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede in 1965 gesteld te zijn door 253 per sonen uit 18 landen, 7 personen uit Bel gië, 2 uit Engeland, 9 uit Bulgarije. 4 uit Denemarken, 28 uit Finland, 15 uit Frankrijk, 1 uit Griekenland, 13 uit Spanje, 19 uit Italië, 3 uit Joegoslavië, 1 uit Kongo, 5 uit Zuid-Korea, 60 uit Ne derland, 6 uit Noorwegen, 1 uit Polen, 76 uit Zweden, 1 uit Zwitserland en 9 uit Uruguay. is het erg meegevallen. „Het verschil met de tweede klasse is, dat je nooit eens een gemakkelijke zondag hebt. Tegen elke ploeg is het oppassen geblazen. Als je even denkt met de bal voor je voeten, ben je hem kwijt. Alleen moest ik even wennen aan dat praten van je tegenstan der. Wat wordt er gekletst. Jongbloed is heus de enige niet. Ik vond het leuk met VVB in de eerste klasse te spelen. Als ze me zouden gaan vervangen, blijf ik be- De spelers van VVB trainen hard om hun club een belangrijke rol te laten blijven spelen. schikbaar, als het moet voor het tweede". En deze uitspraak van de 34-jarige VVB-spil tekent de sfeer van zijn vereni ging. Ook in de eerste klasse gaat het VVB dat in zijn 35-jarige bestaan nog niet degradeerde uitstekend. Eersteklasser VVB heeft nu 15 wed strijden achter de rug en deelt momen teel met DCG en De Spartaan de vierde, vijfde en zesde plaats met vier punten achterstand op de koplopers Hillegom en AFC. Zeker geen onverdienstelijk resul taat voor de Breesapers die dit seizoen in de hoogste amateur-afdeling debuteren. Zondag speelt de VVB-ploeg thuis tegen Alkmaarse Boys dat aanzienlijk lager ge klasseerd staat. Als de VVB-aanval zich zondag weer eens produktief toont - en produktiviteit ontbrak de laatste weken nogal eens: twee doelpunten in drie wed strijden - krijgt Alkmaarse Boys weinig kans op een gelijkspel. In de tweede klasse ontvangt Velsen BVC en de Santpoortse ploeg kan vrijuit spelen, zodat een gunstig resultaat in de lijn der verwachtingen ligt. Anders staat het met De Kennemers dat er nu rond uit slecht voorstaat. Of de Beverwijkse ploeg in staat zal zijn om zijn positie te verbeteren, moet worden afgewacht, al lijkt de kans hierop niet groot nu het sterke Quick op bezoek komt. Ook voor DEM zou een zege welkom zijn, maar de Beverwijkers zullen zondag op eigen ter rein grote tegenstand van Zandvoortmeeu- wen ontmoeten. Stormvogels ontvangt in de derde klas se C het niet al te sterke Schoten. Vooral de Haarlemse aanval baart zorgen: in 13 wedstrijden werd acht maal gescoord! Een goede kans op twee punten dus voor Stormvogels dat weer in vorm lijkt te zijn. In de A-afdeling onderneemt Bever wijk de verre reis naar Flevo, waarvan gewonnen moet worden, willen de Bever wijkers tenminste aanspraak blijven ma ken op het kampioenschap. ADO'20 een andere titelpretendent speelt thuis te gen Kolping Boys, de ploeg die de Heems kerkers de enige nederlaag tot nu toe heeft bezorgd. Ook nu weer een lastige wedstrijd voor ADO'20 dat de laatste tijd nogal met geblesseerde spelers sukkelt. In de vierde klasse komen alle IJmond- ploegen in het veld. Waterloo gaat het altijd moeilijke bezoek aan NAS bren gen, VSV heeft goede kansen nu Vliegen de Hollanders op bezoek komt, IEV krijgt de handen vol aan het bezoekende Onze Gezellen, terwijl Wijk aan Zee na een maand rust ten zeerste gebaat is bij een overwinning op Hoofddorp Boys dat echter het voordeel heeft thuis te spelen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4