Apartheid in Zuid west-Afrika? Haagse Internationale Hof moet zich hierover beraden Onafhankelijkheid van Brits Guyana door Londen aangepakt BERTHOLD BEITZ: - de eerste minister in Krupp i Onherbergzaam land vol met diamanten Scheepsbotsing Gevangenisstraf voor dierenmishandeling RAI verkeerde in kwartjesnood - ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 Kernvraag Legenden Angola Zuid 11 Rhodesië D WES Beetsjoeana land TRANSVAAL $VDranjeY,v'''-"' km*t VrijstaaU.-'Natat INDISCHE OCEAAN KAAP DE GOEDE HOOP sATLANTISCHE OCEAAN Vroom Kans op guerrilla wordt groter «Ég 'r ir- Bankvak Partijloos Beslissingswedstrijd om titel in damcompetitie WEEKABONNEMENTEN JOHANNESBURG (AP) Het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag zal zich volgende maand moeten beraden over een afgelegen gebied. Weinig streken in de wereld zijn zo afgelegen, zo ongastvrij en zo weinig bekend als de uitgestrekte, waterloze woestijnen van Zuidwest-Afrika. De enorme, winderige Namib-woestijn, die zich honderden kilometers ver uitstrekt, vormt een groot gedeelte van dit dorre ge bied aan de westelijke zeekust van Zuid- Afrika. Deze grote woestijn, die bjjna de oppervlakte heeft van Frankrijk en Italië tezamen, is bezaaid met reusachtige dui nen. Eeuwenoude, afbrokkelende bergen, waarvan de hellingen zijn gebarsten door de blakerende hitte van duizenden jaren en erosie, geven de indruk, dat kernbom men het land hebben verwoest. DUITSLAND, dat het tachtig jaar gele den bezette, is het in de eerste wereldoor log kwijtgeraakt aan de Unie van Zuid- Afrika. Na de oorlog gaf de Volkenbond Zuid-Afrika een mandaat voor het gebied en sindsdien is Zuidwest-Afrika door de Zuidafrikaanse regering bestuurd als een deel van haar land. Zuid-Afrika weigert het onder voogdij van de Verenigde Naties te stellen. De kern van de behandeling door het In ternationale Hof is, of Zuid-Afrika bij het besturen van Zuidwest-Afrika apartheid toepast en zo ja, of de apartheidspolitiek de massa van de niet-blanken in dit ge bied achterstelt bij de blanken, wat in strijd is met de verplichtingen van Zuid- Afrika krachtens het mandaat van de oude Volkenbond. Vele Westerse diplomaten hier zijn van mening, dat de Raad zich tegen Zuid-Afri ka zal uitspreken en dat in de V.N. wel licht de eis zal worden gesteld, het man daat in te trekken om ruimte te maken voor zelfbeschikking, die uiteindelijk moet leiden tot onafhankelijkheid onder een meerderheidsregering. OVER DE VROEGSTE geschiedenis van Zuidwest-Afrika is weinig bekend en dat weinige is grotendeels ontleend aan primi tieve rotstekeningen en legenden van de stammen. Water is het levensbloed van het land. Er zijn geen permanente rivieren en als het regent vaak slechts eens in de ze ven jaar wordt het water snel opgezogen door het verdroogde zand. Ondanks dat hebben mensen en dieren zich zo aange past, dat zij kunnen blijven bestaan in het verschroeide land, waar gebrek aan wa ter veelal de dood betekent. De steenbok, een soort antiloop, drinkt nooit water maar verschaft zich het be nodigde vocht uit planten. Insekten zoeken het vochtige zand op en wroeten daar diep onder de grond. De vissen liggen op de vochtige rivierbeddingen op de regens te wachten, roofdieren lessen hun dorst met het bloed van hun slachtoffers en een van de zeldzaamste planten ter wereld krijgt er elke eeuw slechts twee bladeren. Zuidwest-Afrika is een van de dunst be volkte streken ter wereld. Op een gebied van 797.500 vierkante kilometer leven nog geen 525.000 mensen, waarvan 73.000 van Europese afkomst en de rest niet-blanken, waaronder de in primitiviteit bijna met mensen uit het stenen tijdperk gelijk te stellen Bosjesmannen. Onder de branden de zandvlakten van Zuidwest-Afrika bevin den zich enorme lagen mineralen. De Tsjoe- mebmijn in het afgelegen noorden, ge deeltelijk Amerikaans bezit, is een metal lurgisch wonder. Deze ene mijn levert koper, lood, zink, arsenicum, zilver, cad mium en een van de zeldzaamste metalen ter wereld, het germanium op. Germani um is onontbeerlijk voor de fabricage van transistors. Buiten de landen van het Oost blok zijn er slechts twee bronnen voor dit metaal, Katanga in de Kongo en Zuid west-Afrika. Langs de onvruchtbare Atlantische kust zuigen gigantische machines diep in het zand naar diamanten. Het kustgebied, dat zich uitstrekt van de monding van de Oranjerivier tot de Walvisbaai, is zo rijk aan diamanten, dat bezoekers en mijn onderzoekers zonder speciale vergunning niet worden toegelaten. Het zou te gemak kelijk voor hen zijn, waardevolle diaman ten te vinden. Zelfs de bodem van de oceaan wordt ge ëxploiteerd. Drijvende diamant-baggerma chines van de Amerikaanse financier Sam Collins schrapen de oceaan-bodem af om een rijke oogst aan diamanten binnen te halen. DE WALVISBAAI, een kleine Zuidafri kaanse enclave, in 1878 geannexeerd als deel van de provincie van de Kaap de Goede Hoop, is de enige grote haven voor de koophandel in Zuidwest-Afrika. Op de visgronden in dit gebied, die tot de rijk ste ter wereld behoren, wordt geregeld ge vist door Russische en Japanse vloten. Windhoek, de hoofdstad van Zuidwest- Afrika, heeft veel van zijn voormalig Duits karakter behouden. Straten en hotels dra- Windhoek Kalahari - woestijn KRUGtR. PARK Pretoria Johannes ÏRA WC Pietermantsbur Bloem □urban fontein'v^> Grahamsta KAAPSTAD Port Elisabeth gen Duitse namen, Duits eten is er popu lair en vele sprookjesachtige Duitse kas teeltjes zijn nog bewoond. De meerder heid van de 23.000 blanke inwoners van Windhoek is van Duitse of Zuidafrikaan se afkomst. Het door de Zuidafrikaanse regering ge controleerde bestuur werkt aan de uitvoe ring van het Odendaal-plan, dat gericht is op sneller industrialisering van het ge bied en het scheppen Van grotere moge lijkheden voor de Afrikaanse inwoners. Tot de grotere ontwikkelingsprojecten behoren het graven van bevloeiingskanalen om het dorstige land te besproeien, de aanleg van nieuwe vliegvelden en wegen, de bouw van klinieken en scholen voor blanken en niet-blanken en een reusachtig hydro-elektrisch project. VELE DUITSE en Zuidafrikaanse vee boeren hebben een wisselvallig bestaan, dat wordt bemoeilijkt door lange jaren van droogte. Afkomstig uit zeer vrome geslachten aanvaarden zij het bijbelse idee van de zeven goede en de zeven slechte jaren. Een groot deel van de bevolking van Zuidwest-Afrika is naar Westerse opvat ting primitief. Het leven van de stam men is in de loop der jaren weinig ver anderd. Iemands rijkdom wordt berekend in vee, dat nooit mag worden geslacht. De meeste blanken in Zuidwest-Afrika zijn van mening, dat weinig te winnen zou zijn bij het verenigen van de Afrika nen in een ge meenschap naar Westers voorbeeld. „Dat zou hun niets dan ongeluk brengen en uitein delijk de onder gang", zei een re geringsfunctiona ris. Voor het groot ste deel van de zwarte bevolking van Zuidwest- Afrika betekenen de twisten in de Verenigde Naties en de komende beslissing van het Internationale Hof van Justitie wei nig. De meesten schijnen tevreden met hun bestaan in de afzondering van de woestijnen, waar de strijd om het bestaan een volledige dagtaak is. Op de Waal werd deze week een aak bij een scheepsbotsing zwaar bescha digd. Wat huisraad wist men uit het zinkende schip te redden. Er werd niemand gewond. „Dit is het meest ernstige geval van dierenmishandeling waarmee ik in mijn gehele loopbaan ben geconfronteerd", zei de politierechter in Utrecht tegen een 45- jarige veehouder uit Houten. Hij veroor deelde de man tot zes weken gevangenis straf waarvan vier voorwaardelijk. De veehouder had meermalen zijn koeien zwaar mishandeld. Hij draaide hun staar ten om en sloeg ze met een stuk ijzer. Een veearts verklaarde dat de mishan delde beesten onnoemelijk veel pijn hebben geleden. Bij één dier was zelfs een oog uitgeslagen. De officier had zes maanden gevangenis straf waarvan vier voorwaardelijk geëist. De verdediger voerde aan, dat de vee houder werkdagen maakte van vijf uur 's ochtends tot negen uur 's avonds en dat hij onmogelijk een knecht had kunnen vin den. Hij reageerde zijn persoonlijke moei lijkheden af door zijn dieren te mishan delen. De Italiaanse plaats Viareggio zag dezer dagen alvast een voorproefje van het carnavalsfeest. Een bonte stoet van allerlei praalwagens trok door de straten. Daarbij was deze, die een carricaturale schimp weggeeft op de wijze waarop buitenlandse toeris- tes zich voor de Italiaanse jongens uitsloven. (Van onze correspondent) BONN Met het bekend worden van het nieuws dat de Krupp-fabrieken een vestiging in Polen zullen gaan openen, dook in de wereldpers weer eens de naam van Berthold Beitz op, de zogenaamde „Generalbevollmachtigter" van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, de eige naar van het wereldconcern. Berthold Beitz is de „eerste minister" in het ko ninkrijk Krupp. Hij deelt er de lakens uit. Koning Krupp „regeert", zoals het in een constitutionele monarchie betaamt. Beitz draagt de bijnaam „de Amerikaan". Hij is het symbool van de naoorlogse „Krupp Werke", die alles maken van speelgoed tot batiscafen, maar geen wapens. Zijn in teresse voor het Oost-blok ontwaakte al in 1957. Een jaar later ging 2,4 percent van Krupp's export naar het Oostblok, in 1959 deed Krupp voor twintig miljoen DM za ken met de Sovjet-Unie. De handel met Polen en andere satellietlanden bewoog zich nog steeds in opgaande lijn. De vesti ging van 'n Krupp-fabriek in Polen, waar over vorige week mededelingen werden gedaan, vormt een voorlopig hoogtepunt in deze ontwikkelingen, die Beitz geheel los wil zien van iedere politiek. „VAN POLITIEK begrijp ik niets", zei hij eens. Bijna letterlijk hetzelfde verklaar de Beitz bij zijn terugkeer uit de Verenig de Staten, begin deze week waar hij ge sprekken had gehad met vice-president Humphrey en hoge ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken. Op de vraag die hem, na zijn aankomst in een privé straalvliegtuig werd gesteld, of hij in Amerika toestemming was gaan vra gen voor zijn afspraken met Polen, lachte Beitz met een mengeling van spot en zelfverzekerdheid: „Ik heb aan niemand toestemming te vragen." BERTHOLD BEITZ werd in 1913 in Zen- nin (Pommeren) geboren als zoon van een onderofficier. Nadat de vader ambtenaar op de rijksbank geworden was, bezocht Berthold in Greisswald het gymnasium en leerde hij het bankvak bij de Pommerse Bank in Stralzund, en later in Stettin. Omdat de vooruitzichten hem hier niet bevredigden, ging hij in 1938 over naar het Hamburgse bureau van de Duitse Shell. In de Hitler-tijd was Beitz van geen van de nationaal-socialistische organisaties lid. Tijdens de tweede wereldoorlog beheerde hij de olievelden van Boryflaw in het be zette Polen, waar hij steun verleende aan Poolse ondergrondse strijders en aan jo den, zoals deze zelf na de oorlog bevestig den. Voor de oprukkende Russen uit sloeg Beitz op de vlucht en zo kwam hij in 't Hamburgse voorstadje Wandsdek, waar hij enige tijd met zijn vrouw, zijn beide dochters en zijn eveneens gevluchte ouders in een soort prieel woonde. De Britse be zettingsautoriteiten herinnerden zich Beitz' geslaagde loopbaan bij de Shell en zijn optreden in Polen en benoemden hem tot directeur van het controle-orgaan van de privé-verzekeringsmaatschappijen in Ham burg. Beitz wist niets van verzekeringen af en vond het een saai beroep. Maar drie jaar later had hij zich zo in de materie ingewerkt, dat hij tot direc teur-generaal van Iduna Germania levens verzekeringmaatschappij werd benoemd. Hij stuwde het bedrijf op tot op twee na het grootste in de Bondsrepubliek en rook- te sigaren om er indrukwekkend uit te zien. Van de sigaren werd hij misselijk. Als op 3 februari 1951 een vermoeide Alfried Krupp en zijn naaste medewerkers na een gevangenschap van zes jaar op irn stigatie van de Amerikaanse hoge commis saris John McCloy worden vrijgelaten, staat het wereldbedrijf aan de rand van de afgrond. Door zijn broer Berthold von Bohlen und Halbach komt Alfried Krupp in contact met de dan 39-jarige Beitz. Aan de bar van het Hamburgse hotel „Vier Jahreszeiten" biedt Alfried Krupp de jonge Beitz bijkans de volledige leiding van zijn bedrijf aan. Beitz slikt zijn opwinding weg en zegt meteen ja. De komst van Beitz bij Krupp veroor zaakt een revolutie, niet het minst onder de „kruppianer" die alle stormen hadden overleefd. Beitz was niet op vormen ge steld, liet zich met Beitz aanspreken en noemde de medewerkers die hij mocht bij hun voornaam. Een van de oude direc teuren, die de missiven van Beitz niet wenste uit te voeren, werd op staande voet ontslagen. Het verhaal gaat dat de man binnen vijf minuten het gebouw moest verlaten. Toen hem hiernaar gevraagd werd antwoordde Beitz verontwaardigd: „Woord voor woord gelogen, hij kreeg een kwartier." In hemdsmouwen liet Beitz zich in 1949 in de batiscaaf van prof. Picard, die bij Krupp vervaardigd was, fotograferen. De obelisk van Heliopolis, die bezig was lang zaam in de modder van de Nijl weg te zakken, liet Beitz voor Nasser uitgraven, schoonmaken en in Cairo op een sokkel plaatsen voor de prijs van 40.000 DM. Hier mee was de goodwill in het Nabije Oosten gevestigd. Krupp mikte op absolute politieke par tijloosheid. Zo begon de handel met het Oostblok. Als Konrad Adenauer Beitz eens bitter op een receptie vraagt: „Waarom draagt u geen rode anjer in uw knoops gat?" antwoordt Beitz: „Ik ben zakenman en wil van politiek niets weten." Wat is logischer dan een klant de hand te drukken die voor 50 miljoen aan waren bij je koopt?" Op de Leipziger Messe van 1959 be zocht Kroesjtsjev de Krupp-stand, maar Beitz liet de eer hem te spreken aan een Een bankemployé heeft met een auto Amsterdam doorkruist om de RAI- autotentoonstelling uit de kwartjes- nood te helpen. Bij het vaststellen van de toegangsprijs op 2.75 had de RAI- directie niet voorzien over welk een grote voorraad kwartjes zij moest be schikken om de bezoekers aan de kas sa's wisselgeld te kunnen terugbetalen. De bankemployé heeft sigarenwinke liers, patates-fritestenten en kerken bezocht en kon ten slotte met een buit van 40.000 kwartjes voorlopig uitkomst brengen in de wisselnood. van zijn ondergeschikten. Als Krupp pro testeert tegen de aanplakbiljetten op de Leipziger muren, die het over „de oorlog- hitsers Wallstreet, Rockefeller en Krupp" hebben, verdwijnen de biljetten als bij een toverslag en de partijbazen spreken de volgende dag al over de „bijdrage tot de vrede" die Krupp aan het leveren is. Beitz zegt graag tot een ieder die het horen wil: „Wij zijn maar kleine manne tjes, in vergelijking met onze buitenlandse concurrenten". Maar de verwoestingen en de ontmante ling van de Krupp-fabrieken na afloop van de oorlog zijn het bedrijf tot een zegen geworden. Daardoor gedwongen de nieuw ste en modernste installaties aan te schaf fen (waar het geld niet voor ont brak) raakte Krupp met sprongen op zijn concurrenten vooruit. De nieuwe Amerikaanse stijl van Beitz (die zijn moeder een touchbaby noemt) steekt gezond af tegen de aan zijn voor geschiedenis gebonden traditionalistischer Alfred Krupp (die over zijn moeder, de vrouw waarnaar in wereldoorlog I een ka non „dikke Berta" werd genoemd, in Ger maanse heilstermen spreekt). In de herfst van 1963 beliep de export van Krupp 837 miljoen DM. Het staat nu wel vast dat een steeds groter percentage ervan ach ter het ijzeren en het bamboegordijn zal verdwijnen. (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) GEORGETOWN Binnenkort zal men in Londen beginnen aan een tijdschema voor de verschillende fasen voorafgaande aan de officiële onafhankelijkheidsverkla ring van Brits-Guyana. Voorts zal een ver moedelijk gemengd Brits-Guyanese com missie een onderzoek gaan instellen naar de verhouding van de verschillende ras groeperingen vertegenwoordigd in de open bare functies van Brits Guyana. Deze me dedelingen werden gedaan door Sir Antho ny Greenwood, de Britse minister van Ko loniale Zaken, op een avondlijke pers conferentie aan de vooravond van zijn vertrek naar Londen. Gedurende zijn vierdaags bezoek aan Brits-Guyana, waar hij de gast was van gouverneur Sir Richard Luyt, was George town de achtergrond voor talrijke protest betogingen georganiseerd door de progres sieve Volkspartij van dr. Cheddi Jagan, de voormalig premier. Zondagmiddag dromden ruim driedui zend partijleden samen op het exercitieter rein in het hartje van de stad, een paar honderd meter van de ambtswoning van de gouverneur. Climax van de bijeenkomst was een toespraak van dr. Jagan, die de menigte aanspoorde zich aaneen te sluiten in gemeenschappelijke oppositie tegen de huidige regering van premier Forbes Burnham. Gekleed in een loshangend wit overhemd en omhangen met bloemguirlandes, zei dr. Jagan dat de huidige regering in Brits- Guyana de marionetten waren van de im perialisten. Zijn toespraak was doorspekt met het marxistische dialectische reper toire, en hij maakte gebruik van leuzen als „bedrogen maar niet verslagen", ver wijzend naar de in december gehouden verkiezingen. Sir Anthony Greenwood had drie bespre kingen met dr. Jagan, maar kon geen commentaar leveren op deze bijeenkom sten. Gewoonlijk welingelichte kringen me nen dat de Britse minister er niet in is geslaagd dr. Jagan over te halen zijn me dewerking te verlenen als leider van de oppositie. In Georgetown wordt druk gespeculeerd over de koers die dr. Jagan nu zal gaan volgen. Men houdt rekening met de mo gelijkheid van guerrilla-methoden om de huidige regering ten val te brengen, voor al wanneer Brits-Guyana haar onafhan kelijkheid zou krijgen. Dat de regering op zulke activiteiten is voorbereid, bewees de grote geheimzinnig heid waarmee het bezoek van Sir Anthony Greenwood werd voorbereid. Voor journalisten was het zo goed als onmogelijk uit te vinden waar en wan neer de Britse minister zich ophield. Met opzet circuleerde de Britse voorlichtings dienst een onjuiste tijd voor de ontvangst op het vliegveld, terwijl Georgetown zelf gedurende vier dagen veel weg had van een door de politie bezette stad. Voor de ambtswoning van de gouverneur liepen dagelijks groepen aanhangers van dr. la gan met spandoeken en borden, soms uit gejouwd door volgelingen van premier Forbes Burnham. Het tweede tiental van de damclub Heemstede is door een 11-9 overwinning op KNC op een gedeelde eerste plaats ge komen in de competitie van het district Kennemerland. Santpoort is de andere lijstaanvoerder. Op maandag 22 februari spelen Heemstede 2 en Santpoort in het clublokaal van de Haarlemse Damclub een beslissingswedstrijd om uit te maken wie kampioen van Kennemerland wordt en daardoor promotiewedstrijden mag spelen om een plaats in de hoofdklasse. De eindstand van de clubcompetitie in het district Kennemerland is: Santpoort (22 punten), Heemstede (22), Haarlemse Damclub 2 (20), Beverwijk (17), Ver. Kath. Damclub (15), Sportief (14), Haarlemse Damclub 3 (14), KNC (8), Zandvoort (7), VKD 2 (7), Het Oosten 2 (4), Santpoort 2 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXOOOOOOGOOOXCOOÜC. XXXX<XXUOUOGOGOGUOOOOOOOOOOnOO(M t« i 11III mi 11111 III 11 111 I III I III III If/ In verband met het uitvoeren van werkzaamheden op de NS-overweg op het spoorwegemplacement te IJ MUIDEN in de gemeente VELSEN zal deze overweg vanaf MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 8.00 UUR tot en met DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 16.30 UUR voor al het wegverkeer gesloten zijn, behalve voor wielrijders en voetgangers. Het verkeer zal worden emgeleid.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6