Het is opnieuw mis met de AMX-legertanks Spanning tussen Oeganda en Kongo stijgt Laatste acte van Beynes- drama in de IJmond Ver. Effectenbescherming over leemten in rapport-Verdam i/ ii i n o r i i/ n h nniraLknnnni Nu ook scheuren in de koepels Lichaam van olieman van de „Sophocles" gevonden Verdachte van roof in Overveen in arrest Slotuitkering voor 400 zv er kers Sovjet-Unie wijst correspondent uit Griep in Warschau en Zweden Nederlander komt getuigen in proces Rajakowitsj ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 7 Verzet tegen de Utrechtse kermis Niet reëel Interscholaire modeshow Kort nieuws Met lasapparaat werd automobilist bevrijd Paniek Kerkelijk nieuws Opnieuw doen zich moeilijkheden met de 13-tons AMX-tanks voor. Geconstateerd is dat de koepels v£tn deze tanks even als onlangs de steunen van de elevatie motoren ook scheurtjes vertonen. Het ministerie van Defensie heeft hierover het volgende communiqué uitgegeven: „Nadat in de zomer van 1964 scheurtjes waren geconstateerd in de steunen van de elevatiemotor van de AMX-tanks, is van Nederlandse en van Franse zijde, onaf hankelijk van elkaar, een wetenschappe lijk onderzoek ingesteld. Beide onderzoe ken hebben uitgewezen, dat er van een gietfout sprake was. Dit is voor de Nederlandse technische instanties aanleiding geweest om bij de periodieke controle en het periodieke on derhoud van de AMX-tanks bijzondere aandacht te schenken aan andere delen van deze tanks. Daarbij werd ontdekt, dat in het koepeldak van vrijwel alle Neder landse AMX-tanks haarscheurtjes aanwe zig waren. Het merendeel van deze haar scheurtjes kan geen kwaad veroorzaken. In twaalf gevallen echter zijn tanks voor een verder onderzoek uit de circulatie ge nomen. Er waren voldoende reserve-tanks aan wezig om deze twaalf tanks te vervangen. De paraatheid en de inzetbaarheid van de AMX lichte tanks worden dan ook niet aangetast. Voorts blijkt uit de thans voorhanden zijnde gegevens geen duidelijk verband tussen de plaatsen waar de haarscheur tjes optreden en het gebruik van de tank. Van een relatie met het rijden en schie ten is vooralsnog niets gebleken. Pas na het ingestelde metallurgisch on derzoek naar de thans geconstateerde scheurtjes kan een oordeel over de oor zaken worden uitgesproken. Ook dan pas zal kunnen worden uitgemaakt of repara tie mogelijk is of dat de koepels zullen moeten worden vervangen. Geschat wordt, dat hiermede één of twee maan den zijn gemoeid. De schade is geclaimed bij de Franse leverancier. Deze leverancier is volgens contract voor een verborgen gebrek aan sprakelijk". De S. G. P. - vertegenwoordiger in de Utrechtse gemeenteraad, de heer E. de Groot, vindt een kermis krenkend voor Gods eer. Dit vermaak zal naar zijn me ning leiden tot de zedelijke ondergang van het Nederlandse volk Hij behoort tot de 15 raadsleden die niets voelen voor de jaarlijkse Utrechtse kermis van 10 tot 17 juli. De kermis gaat evenwel toch door, want 19 andere raadsleden waren ervoor. Hun aantal was vergeleken met vorig jaar echter weer geringer. „Een erfenis uit de middeleeuwen", noemde de CHU - vertegenwoordiger, de heer C. P. de Groot, de kermis. LEOPOLDSTAD (Reuter/AFP) Pre mier Tsjombe van Kongo heeft verklaard dat „passende maatregelen" zullen wor den genomen wanneer de troepen uit Oeganda die zich op Kongolees grondge bied bevinden niet binnen vierentwintig uur het land hebben verlaten „U kunt dit opvatten als een ultimatum", zo zei hij tegen journalisten. Volgens Tsjombe hebben drie dagen geleden enkele tientallen gewapende Oegandezen „waarschijnlijk soldaten van het geregelde Oegandese leger" de grens overschreden. Donderdagnacht heb ben ze de Kongolese plaats Mahagi, tien kilometer van de grens in het uiterste noordoosten en de zuidelijker gelegen plaats Kasindi bezet. Welingelichte krin gen in Leopoldstad hebbeh gezegd, dat Kongolese militairen onder leiding van Belgischeofficieren in gevecht zijn ge weest met de Oegandezen. Het groeiende conflict tussen beide lan den is vorig jaar begonnen toen Kongo Oeganda beschuldigde van hulpverlening aan de rebellen. Oeganda beweerde van zijn kant, dat Kongolese troepen onder leiding van huurlingen de grens hadden overschreden en Oegandese dorpelingen hadden gedood. Het afgelopen weekeinde protesteerde Oeganda tegen beweerde bombardementen van Kongolese vlieg tuigen op twee Oegandese dorpen. Intussen dreigde de Kongolese regering in een vrijdag op het hoge-commissariaat van Oeganda in Londen overhandigde no ta met vergeldingsacties als Oeganda de Kongolese opstandelingen blijft steunen. Militaire vaartuigen uit Kongo-Leopold- stad hebben het passagiersschip „Bouar" uit Kongo-Brazzaville, dat op een zand bank in de rivier de Kongo was vastge lopen, opgebracht naar Leopoldstad. De honderd passagiers, onder wie drie Fran sen zijn, volgens het radiostation in Leo poldstad gearresteerd. Premier Pascal Lissouba van Kongo-Brazzaville heeft in een brief aan Tsjombe krachtig gepro- testeerd. De regering van Tsjombe heeft zestien hoogleraren die onder contract met de Unesco werken uitgewezen. De hooglera ren, onder wie dertien Egyptenaren, een Syriër, een Pool en een Spanjaard, wor den van ondermijnende activiteit beschul digd. Naar verluidt hebben de autoritei ten in Leopoldstad een hoogleraar van Chinese afkomst maar zonder nationali teit om dezelfde redenen gearresteerd. De uitgewezenen vertrekken vandaag. Bij het zoeken naar de drie vermisten van het K.N.S.M.-vrachtschip „Sophocles", dat vrijdagochtend op de Atlantische Oceaan is vergaan is alleen het stoffelijk overschot van de 59-jarige olieman Maar ten Kuijt uit Katwijk gevonden. Het vrachtschip „Ulysses", ook van de K.N.S.M., is met 41 geredden aan boord op weg naar Santa Maria op de Azoren, waar het schip zondagochtend wordt verwacht. Per vliegtuig zullen de geredden en het stoffelijk overschot naar Nederland wor den overgebracht. Dit toestel wordt maan dagochtend op Schiphol verwacht. De Bloemendaalse politie is er in ge elaagd met assistentie van haar collega's uit Dordrecht een zeventienjarige jongen aan te houden, verdacht dinsdag op klaar lichte dag in de Willem de Zwijgerlaan in Overveen met een „pistool" een dame bedreigd te hebben. Zij had hem een rijks daalder gegeven, waarna de jongen via de Westelijke Randweg verdween. De aan gehoudene was kortgeleden uit „Valken- heide" in Maarsbergen ontvlucht en zijn ouders, bij wie hij is aangehouden, woon den in Dordrecht. De jongen is naar het bureau van politie te Bloemendaal over gebracht en zal aan de officier van Justi tie worden voorgeleid. Het wapen was een luchtdrukpistool. Uit het zogenoemde overbruggings- ionds zullen ruim 400 oud-Beijnes- werkers een slotuitkering krijgen. Hoeveel die zal bedragen en wanneer de uitbetaling zal plaats hebben, is niet te zeggen, maar in elk geval zal iet voor de vakanties gebeuren. Dit heeft de districtsbestuurder van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elec- tronische Industrie de heer J. Abben- heus meegedeeld. Dit is dan de laatste akte van het Beij- nes-drama, dat in de zomer van 1962 be gon: de meer dan 450 werknemers ontvin gen de mededeling, dat hun ruim hon derd jaar bestaande onderneming zou wor den opgeheven. Het tekort aan werknemers heeft voor komen, dat er een groot onheil geschied de. De vakbonden bereikten dat na lang durige onderhandelingen 1,1 miljoen voor de oud-werkers van deze rijtuigen en spoorwagenfabriek in de IJmond kon worden vrijgemaakt. Daarvan was 624.000 bestemd voor de pensioenver plichtingen en een half miljoen voor een overbruggingsfonds, waarin de heer Ab- benheus in de afgelopen drie jaar een vooraanstaande rol heeft gespeeld. In het eerste jaar is uit het fonds een aantal werknemers een aanvullende uitke ring verstrekt. Verschillenden, vooral vóórheden, konden namelijk niet direct een gelijkwaardige functie met dezelfde beloning terugkrijgen. Daarnaast is aan een klein aantal werknemers een langduri ge compensatie verstrekt. In de statuten van de stichting van dit Beijnes- Fonds staat bepaald, dat de stichting in juli 1665 ontbonden moet worden. Daarom is ge zocht naar een vorm waarin de uitkering aan enkele oud-personeelsleden die niet meer hun oude inkomen terugkrijgen wordt veiliggesteld. Het gaat hier om mensen die nog steeds geen werk hebben, invalide zijn of eenvoudig geen werk heb ben gevonden dat hetzelfde loon geeft dat zij bij Beijnes hebben verdiend. Voor de ze mensen is een lijfrente gekocht, die tot hun 65ste jaar een bepaalde uitkering garandeert. Bij de eigenverzekeringsmaat schappij „De Centrale" is tegen gunstige voorwaarden een behoorlijke lijfrente voor een 24-tal personen afgesloten. Dit heeft een behoorlijk bedrag van het overbruggingsfonds gevergd. Maar er is nog iets over voor de ruim 400 mensen die ervoor in aanmerking komen. MOSKOU (Reuter) (AFP) De Sovjet- Unie heeft Adam Clymer, correspondent van de Baltimore Sun in Moskou, verzocht het land te verlaten wegens oproerig ge drag tijdens 'n anti-Amerikaanse betoging voor de Amerikaanse ambassade negen februari. Het uitwijzingsbesluit werd door het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken in een boodschap aan de Amerikaan se ambassaderaad Walter Stoessel meege deeld. Clymer had volgens de Russen „op de meest flagrante wijze de openbare or de verstoord en een lid van de militie in functie een klap in het gezicht gegeven" Tijdens de betoging wierp een menigte van ongeveer tweeduizend studenten ste nen, brokken ijs en stukken staal naar het ambassadegebouw uit protest tegen de Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Noord-Vietnam. De Russische politie hield na de betoging Clymer zeven uur voor een verhoor vast. Clymer moet vóór volgende week don- dderdag de Sovjet-Unie verlaten. De Amerikaanse correspondent heeft catego risch ontkend, geslagen te hebben. Hij was daarentegen zelf gemolesteerd door betogers. Naar zijn zeggen werd hij ge arresteerd toen hij door een politiekordon trachtte te breken om de Amerikaanse ambassade binnen te komen voor medi sche behandeling. Een Franse correspondent, Bernard Ullmann, werd ernstig aan een oog ge wond door een van de projectielen. De Amerikaanse ambassadeur, Foy Kohier, heeft gezegd niet te weten of de Russi sche autoriteiten maatregelen hebben ge nomen tegen de betogers, onder wie zich tal van Vietnamese en Chinese studenten bevonden. De ambassade heeft geprotes teerd tegen de uitwijzing van Clymer en die ongerechtvaardigd genoemd. Het Witte Huis in Washington heeft mee gedeeld, dat president Johnson de betoging voor de Amerikaanse ambassade en de uitwijzing van Clymer zeer ernstig vindt, WARSCHAU (Reuter) Gezondheids autoriteiten in de Poolse hoofdstad War schau hebben meegedeeld dat daar dage lijks bijna 10.000 gevallen van griep zijn en dat in totaal sinds vier februari 48.700 gevallen van deze ziekte zijn geregistreerd Het is nog niet bekend of het om A- griep gaat. Al 190 dokters en 180 verpleegsters zijn uitgeschakeld. Het Zweedse bacteriolo gische staatslaboratorium in Stockholm onderzoekt virusmonsters van 44 soldaten van een militair kamp in Stockholm, die .vermoedelijk aan Aziatische griep lijden. Floribunda. Van 2 tot en met 11 april zal in de Rivièrahal van de diergaarde Blij dorp in Rotterdam een grote bloe mententoonstelling worden gehouden on der de naam „Floribunda '65". O.a. zul len de verenigde veilingen van Neder land een inzending verzorgen. De rassenrelletjes zijn in vele plaat sen van de Verenigde Staten niet meer van de lucht. Ook in New York worden door de strijders voor de burgerrechten demonstraties gehou den. Voor de kantoren van de onder- wijs-administratie van New York kwam het dezer dagen tot stevige ge vechten. De politie pakte de demon stranten hard aan en arresteerde een aantal hunner. (Telefoto). WENEN (DPA) De plaatsvervangen de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, B. A. Sijes, zal vol gende week dinsdag als deskundige wor den gehoord in het proces tegen dr. Erich Rajakowitsj, de vroegere medewerker van Adolf Eichmann. De openbare aanklager heeft hiertoe een voorstel aan de recth- bank gedaan. Tevens zal worden gehoord de oosten rijker Josef Kahan, die in 1939 naar het Poolse kamp Nisko werd gedeporteerd, De verdediger van Rajakowitsj had zich tegen het verhoren van deze twee getui gen verzet, waarbij hij de Nederlandsé deskundige niet wenste te aanvaarden, omdat het in dit proces erom gaat feiten te bewijzen en niet om vraagstukken te ontwarren. Vele vraagstukken betreffende de po sitie van de aandeelhouder, waarvan de regeling in het huidige vennootschaps recht herzien of aangevuld dient te wor den zijn in het rapport van de commissie- Verdam betreffende de herziening van het Ondernemingsrecht niet behandeld. De voornaamste daarvan zijn de invloed van de prioriteitsaandelen, de benoeming van directeuren en commissarissen door de algemene vergadering, statutaire tantièmeregelingen, beperkte zittings duur voor commissarissen, verbetering van de techniek der aandeelhoudersver gaderingen, statutenwijzigingen, uit spraak van de algemene vergadering over herkapitalisatie, fusie en contrac ten, waarbij de zelfstandigheid van de n.v. wordt aangetast. De Vereniging Effectenbescherming somt deze leemten in het rapport Verdam op in een memorandum, dat de positie van de aandeelhouder bij de herziening van het ondernemingsrecht bespreekt. In het memorandum spreekt de Vereniging Effectenbescherming voldoening uit over het feit dat de commissie Verdam de ver plichte verslaggeving in de jaarrekeningen wil verruimen. De instelling van een On dernemingskamer bij het gerechtshof te Amsterdam met sancties op de achter grond wordt een nuttige oplossing geacht voor een bestaande lacune. Betreurd wordt het dat de commissie Verdam geen voorschriften aangeeft over het verstrekken van gegevens, die de ren tabiliteit belichten, zoals omzetcijfers, kos tenfactoren enz. De commissie heeft ge aarzeld om de bekende bezwaren inzake concurrentie en vrees voor overrompeling uit de weg te ruimen. In het memorandum wordt de wenselijk heid uitgesproken dat de registeraccoun tant zijn licht laat schijnen over feiten en verschijnselen in de stukken, die latente gevaren inhouden voor het voortbestaan, resp. voor de verdere ontwikkeling der on derneming. Hij dient door de algemene vergadering te worden benoemd ter ver sterking van zijn positie. Met betrekking tot het enquêterecht merkt het memorandum op, dat de be scherming der werknemersbelangen dient te geschieden door een regeling buiten het vennootschapsrecht om. Betreffende de medezeggenschap waarbij de benoeming van werknemerscommissarissen de kern is, bestond in de commissie Verdam een onoverbrugbaar verschil van mening tus sen 9 leden en zeven anderen. De vereni ging effectenbescherming sluit zich bij da zienswijze der zeven aan, die de motieven der anderen niet overtuigend vonden, ja zelfs te irrealistisch om de instelling van de gevraagde werknemerscommissarissen te kunnen verdedigen. In het memorandum wordt de hoop uit gesproken dat een verdere behandeling van het vennootschapsrecht zal plaats vin den door een nieuwe commissie, waarbij zakelijkheid, objectiviteit en begrip voor de onderneming als richtlijnen zullen gel den. Daarin dienen ook het ondernemings leven, zowel exponenten der besturen als exponenten der aandeelhouders op adequa te wijze vertegenwoordigd te zijn. In het kader van het Haarlems Inter- scholair Jeugdtoernooi wordt maandag avond 22 februari in de grote zaal van het Concertgebouw een modeshow gegeven door leerlingen van de v.h.m.o.-schólen in Haarlem en omliggende gemeenten. Het betreft hier door meisjes zelf ge maakte kleding die zij het publiek zullen tonen. De show is voor alle belangstellen den toegankelijk. Vanmorgen omstreeks zeven uur is op de Zijlweg te Haarlem een auto onder een stilstaande vrachtauto geschoven. De bestuurder raakte zodanig beklemd, dat een lasapparaat gebruikt moest worden om hem te bevrijden. In zorgwekkende toestand is de bestuurder naar het zieken huis Sint Joannes de Deo overgebracht. De Westduitse bondsrepubliek levert geen wapens meer aan Israël om te be reiken dat Ulbricht niet in Egypte wordt ontvangen. Het heeft weinig geholpen, want Ulbricht gaat toch. Als gevolg hier van heeft het Westduitse prestige in de ge hele wereld een enorme klap gekregen. „Beschamend" zegt de NIEUWE ROT TERDAMSE COURANT ervan, „de Bonds republiek heeft Egyptes uitdagend gebaar niet aan Nasser vergolden, maar aan zijn doodsvijand Israël!" „Men zou geneigd zijn aan een kome die te geloven als het niet om een zaak ging die onmiddellijk associaties oproept aan de grootste tragedie van de jongste geschiedenis'. Duitsland onuitwisbare schuld jegens het joodse volk. Als één na tie zedelijk verplicht is om Israël tot op 't laatste bij te staan dan is het wel de Duitse natie. Wat is de Hallsteindoctrine, wat is Nassers ongunst waard, vergeleken bij deze zedelijke plicht?" De ARNHEMSE COURANT noemt de Westduitse houding zielig, TROUW zegt naar aanleiding van de bemiddelingspogin gen van Franco: „In wat voor vreemde vriendenclub komt de Bondsrepubliek te recht: West-Duitsland, het Gaullistische Frankrijk, Franco-Spanje en Nasser- Egypte". En dan nu mr. A. C. A. Dake, speciale correspondent in Bonn van het blad, dat door Wandelganger in de Volkskrant „ge wezen socialistisch" is genoemd, HET PA ROOL: „Consequente toepassing van de Hall stein-doctrine zoals Adenauer dezer dagen eiste, biedt misschien nog de meeste kan sen van een kwade zaak nog iets te red den. Met dien verstande dan, dat de ge volgen zich zoveel mogelijk in het formele vlak van de protocollaire diplomatie af- SpSlCTl m Die Hallsteinleer is de opvatting dat voor Bonn geen normale diplomatieke betrek kingen mogelijk zijn met landen, die de Duitse Democratische Republiek erkennen, behalve de Sovjet-Unie dan. Niet bijbels De NIEUWE LEIDSE COURANT zegt: „De regering van de Bondsrepubliek krijgt van een ongelukkig beleid wel haar trekken thuis. Voor de enig juiste oplos sing heeft zij niet gekozen. De Bijbel zegt dat ook wanneer wij tot onze schade heb ben gezworen, wij nochtans onze beloften moeten houden; aan deze bijbelse wijsheid is zij voorbijgegaan". Aldus dit protestants-christelijk dagblad dat overigens niet moet wanhopen aan de godsdienstige krachten in West-Duitsland. Daarvoor hoeft men maar het duitse offi cierenmaandblad WEHRKUNDE na te slaan. Generaal Von Boetticher schrijft daarin: „Es ist Aufgabe der Generalstaberzie hung das heilige Feuer in der Brust der Offiziere zu entfachen, damit sie dem Krieg, der Höchsten Steigerung des menschlichen Lebens, gewachsen sind und die Schwache ihrer Zeit überwinden. Im Kriege offenbart sich Gott dem Men- schen". Is dit een echte „heils"-boodschap of niet? Maar nu weer de kwestie Jeruzalem- Bonn-Caïro. In de HAAGSE POST schrijft mr. Hiltermann: „President Nasser heeft de Bondsrepu bliek Duitsland in een afschuwelijke posi tie gemanoeuvreerd; de paniek in Bonn is zeer wel te begrijpen.(-). De Hallstein doctrine, die de bevriezing van de verde ling van Duitsland moet voorkomen, loopt gevaar en de Bondsrepubliek komt haar zedelijke plicht niet na aan de staat Is rael iets goed te maken van wat de jo den is misdaan." Hij wijst er op dat de wapenleveranties eigenlijk doorleveringen door Bonn van Amerikaanse wapens betroffen: „De Bondsrepubliek trad op als zaak waarnemer van de Verenigde Staten. Ver moedelijk niet ongaarne: Bonn speelt met liefde de rol van de trouwste vriend van Washington en de berouwvolle vriend van Israel." Mr. Hiltermann zegt, dat de Bondsrepu bliek, verblind door haar financieel-econo- mische kracht, het afgelopen jaar een he le reeks initiatieven heeft ondernomen, die boven haar politieke macht gingen en geen rekening hield met de fundamentele zwakte van de zogenoemde Hallsteindoc trine. „Ef waren niet weinig landen, die aan Bonn de voorkeur gaven vanwege de gro te ontwikkelingshulp. Aan de Hallsteindoc trine zaten de gouden koorden van de beurs. Zij maakten de Bondsrepubliek vat baar voor chantage, vriendelijker gezegd: financiële en politieke druk". En daar heeft Nasser zich nu met suc ces van bediend, constateert mr. G. B. J. en wat Bonn en Washington overkomt is de „Fluch der bösen Tat". Men heeft in het wilde weg geïmproviseerd, en ten aan zien van de hoofdzaak is de reactie ver bijsterend: „Met een beroep op een Duitse wet, die wapenzendingen naar gevaarlijke spanningsgebieden verbiedt heeft de bondskanselier voortzetting van de leve ranties aan Israel verboden. Voor de bui tenwacht maakt Duitsland zich schuldig aan woordbreuk jegens Israel." Flagrante schending DE JOODSE WACHTER, het officieel or gaan der Nederlandse Zionistenbond zegt: „Het voornemen van de regering der Duitse bondsrepubliek om Israel geen de fensiehulp meer te verlenen is een flagran te schending van een plechtige belofte door een Westerse grootmacht. Een woordbreuk, die met uitzondering van de Naziperiode bijna zonder precedent is." Het blad noemt de woordbreuk uiterma te ernstig omdat zij plaats vond onder de druk van openlijke chantage van een klei ne dictator. En in het NIEUW ISRAË LITISCH WEEKBLAD zegt dr. I. Lip- schits: „Met het voor de Duitse diplomatie ge bruikelijk gebrek aan tact en gemis aan gevoel voor omstandigheden heeft de Westduitste bondsrepubliek zich in het Midden-Oosten in een situatie laten ma noeuvreren, waarbij zij wel het slachtof fer moest worden van de chantagepolitiek van Nasser. Het Egyptische staatshoofd heeft op alle punten de winst binnenge sleept, Erhard heeft er niets bij gewon nen en Israël dreigt het gelag te moeten betalen van het Westduitse diplomatieke echec." Sprechkursus Dat Duitsers toch wel eens gevoel voor humor en zelfcritiek hebben, toond de FRIESE KOERIER aan in een stukje dat men aan DIE ZEIT heeft ontleend. Dit opinieweekblad geeft een echt on-Duitse persiflage op de Duitse mondelinge con tacten met de buitenwereld. De „Sprech kursus für Ganzjahrtourismus" heeft een inleiding, die begint met „De Duitse mens is een reizende mens". Na vastgesteld te hebben dat de land genoten niet uitmunten door tact, als zij in het buitenland zijn, levert het blad een aantal kernzinnen, waarover vrij kan wor den beschikt. De laatste zin van elk stuk je moet steeds voor de clou zorgen. Polen Zijn er ook Theaters in Warschau? In onze reisgroep zit niemand, die lid is ge weest van de Gestapo. Mijn grootvader heet Wronski, maar hij heeft voor Krupp gewerkt. Zoals u misschien niet weet, heeft Adenauer al bevestigd, dat jullie Europea nen zijn. Ik was bereid, jullie alles te vergeven. Amerika Dit vrijheidsbeeld is wel groot, maar niet erg artistiek verantwoord. Zijn er in Amerika ook universiteiten van enige be tekenis? Zijn er ook symfonieorkesten? U woont in Chicago. Is dat niet erg onvei lig? Zeg eens, heeft u ooit aan een lynch partij deelgenomen? Dat uitzicht naar beneden in de Grand Canyon is schitterend. Maar waarom staat u me in mijn rug te duwen? Rusland Ik heb nylons bij me en zou die graag voor een goede prijs verkopen. Waar is hier een tentoonstelling van abstracte kunst? Dit is een mooi plekje. Zou Chroesjtsjof hier worden begraven? Mijn belangstelling voor het communisme is groot. Ik heb net een redevoering van Mao gelezen. Cipier, het licht in deze cel is volstrekt onvoldoende. Ongedekte cheques. In Rotterdam zijn win keliers het slachtoffer geworden van een charmante oplichtster van ongeveer 22 jaar, die allerlei artikelen kocht en betaalde met ongedekte girocheques. Op die manier wist zij kleding, sieraden, drank en een filmcamera, totale waarde f 3.500, te bemachtigen. Raadsheer. Tot raadsheer in het gerechts hof in Den Haag is benoemd mr. G. J. Braak, chef van de juridische afdeling en procuratiehouder bij de Nationale Levensverzekeringbank n.v. te Rotter dam. Rovers. De Rotterdamse politie heeft twee jongens van 20 en 18 jaar aange houden. Zij hebben een 45-jarige gla zenwasser, die zij met een gehuurde auto van Schiedam naar Den Haag zouden brengen, van zijn portefeuille en zijn portemonnee met totaal 700 beroofd en hem daarna uit de auto gezet. Wereldreizigersserie. In de rubriek „Uitgaan in Haarlem" is aangekondigd een lezing door dr. Paul Juliën in de Wereld reizigersserie. Dinsdag 23 februari spreken echter in het Minerva Theater te Heem stede de heer en mevrouw Tadema-Sporry over „Arabië". De aanvang is 20.15 uur. St. Lambertus. Van de zijde van het bestuur van de stichting St. Lambertus, die aan de Dompvloedslaan in Overveen een flatcomplex voor bejaarden bouwt, wijst men er ons op, dat het bestuur over weegt enkele verpleegkrachten aan het huis te verbinden voor het bieden van lichte handreiking, zödat niet kan worden gesproken van een pensiontehuis in de strikte zin van het woord, zoals wij deden in "een artikel óver dit tehuis. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zetten-Andelst (toez.) J. den Hoed te Wijk bij Heusden. Aangenomen naar Valkenswaard-Aalst- Waalre C. W. Slingemann, legerpred. te Den Bosch. Bedankt voor Vinkeveen J. H. Cirkel te Huizen (N.-H.); voor Raamsdonk J. C. Koolschijn te Ridderkerk. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren D. Lissenberg te Hilversum en D. v. Loo te Scheveningen. Geref. Kerken Beroepen te Gramsbergen G. J. v. d- Pol te Oudemirdum. Bedankt voor Zwolle (vak. J. v. d. Zan den) J. Hengeveld te Gouda; voor De Bilt (2e pred.pl.) H. M. Dercksen te Rotterdam- Charlois. Beroepen te Zuidland-Abbenbroek (2e pred.pl.) G. J. v. d. Burgh te Lexmond- Ameide. Bedankt voor Krommenie P. C. Koster te Roodeschool. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zutphen H. Biesma te Stads kanaal en K. Boersma te Onstwedde, waar van laatstgenoemde is beroepen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Borssele G. Schipaanboord te Apeldoorn. Geref. Kerken Beroepen te Heerhugowaard P. Rull- mann te Hoek van Holland. Bedankt voor Delfzijl (vac.-F. J. Bil) P. C. Meijer te Valthermond; voor Wol- phaartsdijk P. Rullmann te Hoek van Holland. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Enschede-Oost P. op den Velde te Mijdrecht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Scherpenisse W. Hage te Klaaswaal; voor H. I. \mbacht H. Lig- tenberg te Oudemirdum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Uithuizermeeden R. P. Yt»- ma te Hemelum. Geref. Kerken Beroepen te Onderdendam B. de Boer, kand. te Meppel; te Veenendaal (vac. J. Overduin) J. Ytsma te Rotterdam-Kra lingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam M. C. Tanis ta Barendrecht. Bedankt voor Amsterdam-W. P. op den Velde te Mijdrecht. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Utrecht Th. v. Veen ta Leeuwarden. Geref. Kerken Beroepen te Pieterburen B. de Boer, kand. te Meppel te Vrijhoeve-Capella Tj. Kuipers, kand. te Nijmegen. De goud- en zilvernoteringen zijn blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven N.V. te Amsterdam ongewijzigd ge bleven. De informatiekoersen gouden munten zijn als volgt: tientjes 32,75-/ 33,75 31,- - 32,-), ponden 35,00-/ 38,00 (onv.), Napoléons 32,50- 34,00 (onv.), Vrenelis 34,00-/ 36,00 (onv.), Belgi sche franken 32,00-/ 34,00 (onv.). Dc Europese Investeringsbank heeft met Grie kenland een overeenkomst aangegaan voor de financiering van een project dat de bevloeiing van de vlakte van Saloniki beoogt. De bank verstrekt een lening voor de tegen waarde van 10.300.000 dollar, met een looptijd van 20 jaar en een rentevoet van 6,25 percent per jaar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7