HET WEER in een brandend huis Metaalakkoord Maanoppervlak overdekt met soort schuim Deel van kabinet wil een derde TV-net Crisis niet onwaarschijnlijk Twee kinderen omgekomen ook in A'dam BNG leent 100 min. a 5.25 pet UST Portugees Da Silva nu in Amsterdam Geredden van de „Sophocles" terug Honderdduizend op nr. 12628 PATATES FRITES 05 c Vraag ieè MORRIS 'éeforeijou êuij! NAPPA- EN SUÊDE JASJES Toenemende wind Nachtelijke tfagedie in Eindhoven Tel. 8166 M. KOELEMIJ VELSERDUINWEG 19 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 Het woord is aan In de krant van heden: Zwitserland antwoordt Angola-Comité Uitgiftekoers 99.75 Staking bij Du Croo duurt nog voort Als de ministers Witteveen en Bot erin ilagen de nodige miljoenen te vinden, is het nog de vraag of in het kabinet voor een vervroegde invoering van een derde T.V.- net een meerderheid zal zijn te vinden. Dit geldt temeer omdat het kabinet zich in deze parlementaire periode herhaal delijk heeft beroepen op een tekort aan fi nanciële ruimte wanneer werd gepleit om uitbreiding van de rijksbijdragen voor ge- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Temperaturen in het algemeen enkele graden boven nul, maar vannacht in het zuiden en oosten van het land lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij een hevige brand in een woonhuis aan de Schootsestraat in Eindhoven, be woond door het gezin CH. van den Boo gaard, zijn in de afgelopen nacht twee kin deren, een meisje van 9 jaar en een jonge tje van 7 jaar, om het leven gekomen. De vader liep zware brandwonden op en de moeder kreeg een zenuwschok. Een kind van U/s jaar liep snijwonden op en een meisje van 5 jaar lichte brandwonden. De brand die omstreeks halfdrie werd ontdekt, is in de achterkamer van het ou de huis ontstaan, vermoedelijk door een defect aan de schoorsteen. Toen het echt paar, dat met de jongste drie kinderen in de voorkamer sliep, wakker werd, stond de achterkamer reeds in lichter laaie. Op het hulpgeroep snelden buren en een sur veillerende politieagent toe. Zij brachten een jongetje van vier jaar, een meisje van vijf jaar en de moeder in veiligheid. Het jongste kind van IV2 jaar werd, in een de ken gewikkeld, door de vader uit een raam op straat geworpen. In een opkamertje sliepen de 9-jarige Magda en de 7-jarige Chrisje. Het kamer tje was door de vuurzee onbereikbaar. De Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471, politieagent heeft nog getracht door het dak naar binnen te dringen, maar de ver stikkende rook maakte dat onmogelijk. D« inmiddels gearriveerde brandweer wist het vuur vrij spoedig te bedwingen. Toen werden de lichamen van de twee kinderen gevonden. De kleinen waren in de rook ge stikt. Het gezin telde negen kinderen, waarvan er vier in een inrichting verble ven. Een 4-jarig jongetje wist ongedeerd uit het brandende huis te komen. Boerderijbranden In de nacht van zaterdag op zondag u een schuur behorende bij een mestkalve- renbedrijf in de buurtschap De Zande in de gemeente IJsselmuiden afgebrand, waarbij 96 kalveren de dood vonden. Bij een boerderijbrand in de gemeente Heer zijn de stallen en schuren van een boerderij verwoest. Een zeug met biggen en een kalf kwamen in de vlammen om. Advertentie 5 JAAR KENNEMER AUTOMATIEK FEESTAANBIEDING voor DINSDAG NU MET MAYONAISE KENNEMER AUTOMATIEK hoek Lange Nieuwstraat - Tel. 8402 Let ook op de advertentie van dinsdag 50e JAARGANG NUMMER 93 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije P. C. Brederode: Let erop, dat uiterlijke hartelijkheid nooit groter is dan innerlijke. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 7 Economisch nieuws10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 t/m 15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Dr. Gerhard Kuiper, een van de meest vooraanstaande Amerikaanse astronomen, die in Nederland gebo ren is, laat hier een van de eerste foto's van de Ranger 8 zien. Een ver- (Van een onzer verslaggevers) De Portugees Edgar de Silva Franco, die zich een week geleden op Schiphol zo hevig verzette tegen zijn terugvoering naar Portugal dat de justitie hem in arren moe de maar terugbracht naar huis van be waring in Haarlem, bevindt zich, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, sinds woensdag in het huis van bewaring I in Amsterdam, in een afdeling die aldaar is ingericht voor psychiatrische observatie. Net als de afgelopen maanden in Haar lem, zit hij daar als passant. De Silva's straftijd is al vele maanden verstreken. In afwachting van een beslissing over hetgeen er met hem, als vreemdeling zonder ver blijfsvergunning, zal gebeuren, verblijft hij in het huis van bewaring. Het Nederlands Angola-Comité, dat de regeringen van een aantal Westeuropese landen heeft verzocht geen medewerking te verlenen aan de uitlevering van Da Silva naar Portugal, heeft van de Zwit serse regering een afschrift ontvangen van een instructie aan de Zwitserse poli tie, waarin deze wordt geïnstrueerd te voorkomen dat Da Silva via Zwitserland zou worden uitgeleverd. Het ministerie van justitie beraadt zich intussen over wat er met de man moet gebeuren. Zoals bekend vreest Da Silva, dat hij in Portugal onmiddellijk zal wor den gearresteerd wegens zijn oppositie te gen het regime-Salazar. PASADENA (Reuter en AFP) Dr. Ge rard Kuiper, een van de vooraanstaande Amerikaanse astronomen, heeft in Pasade na, in Californië, op een door de televisie uitgezonden persconferentie gezegd, dat de foto's die het ruimtevoertuig „Ranger-8" heeft genomen, erop duiden dat de maan- oppervlakte „schuimachtig" is en dat hier onder vele verraderlijke dingen kunnen zijn verborgen, die een hinderpaal kunnen vormen voor de landing van een bemand ruimteschip op de maan. Dr. Kuiper, die in Nederland geboren is, zei: „Het is niet mogelijk om aan de hand van deze foto's uit te maken hoe sterk de maanoppervlakte is. Ik geloof dat de sterk te die is van gesteente dat in een lucht ledig tot smelting is gebracht. Wij hebben een proef op de universiteit van Arizona genomen om tot nabootsing van verpulverd gesteente van de maanoppervlakte te ko men. De proef toont aan dat er een schuim achtig materiaal ontstaat met een zeer la ge dichtheid. Dit materiaal kan vele ver raderlijke dingen op de maanoppervlakte verbergen". Het insect-vormige Amerikaanse ruimte vaartuig Ranger-8 heeft zaterdag, in de laatste 23 minuten voordat het op de maan te pletter sloeg, ruim 7000 foto's uitgezonden. De plaats waar de Ranger neerstortte 24 kilometer van de plaats die berekend was wordt de „zee van stilte" genoemd. groting van deze foto rechtstoont onder meer de krater Delambre, in het midden. De krater heeft een doorsnede van ongeveer 50 kilometer. (Van onze correspondent) SCHIPHOL „We stonden met 14 man op het achterschip, vastgeklampt aan de buitenzijde van de railing. Toen de red dingboten in de buurt kwamen heb ik be volen, dat ieder zich moest laten vallen op een zelf te bepalen moment. Er stond een flinke deining, waardoor het water soms 7 meter en dan weer 2 a 3 meter onder ons was. Alle veertien zijn gespron gen. Toen ik later aan boord van de „Ulysses" appel hield, bleken er maar elf uit het water te zijn opgepikt." Dit is het relaas van kapitein G. H. Kuipers, wiens schip „Sophocles", een vrachtboot van de K.N.S.M. in de nacht van donderdag op vrijdag is vergaan in de Atlantische Oceaan op 450 mijl ten noord oosten van de Azoren. De drie slachtoffers konden niet zwem men. Een urenlange speurtocht, die ten slotte wegens een toenemende windkracht moest worden afgebroken, heeft slechts ge leid tot de vondst van het stoffelijk over schot van de 59-jarige olieman M. Kuijt. De 42 overlevenden van de scheepsramp zijn vanmorgen met een chartervliegtuig van M.A.C. van de Azoren naar Nederland teruggekeerd zonder enige bagage. Grote waardering had de bemanning van de „Sophocles" voor de gezagvoerder van het M.A.C.-vliegtuig, de heer Fransen, die bereid bleek af te wijken van de vliegrou te en enige keren heeft gecirkeld boven de plaats waar het schip was gezonken. K.N.S.M.-directeur G. Vermeulen sprak daar enige woorden ter nagedachtenis van de mannen die in de oceaan de dood von den. Uit het relaas van de ramp, dat kapi tein Kuipers op Schiphol vertelde, bleek dat de brand, die ten slotte tot de onder gang van het schip leidde, is ontstaan in de 7.000 ton kunstmest, die op Aruba voor Noorwegen was geladen. De K.N.S.M. heeft het vervoer van kunstmest uit Aru ba gestaakt in afwachting van een onder zoek naar de chemische samenstelling. (Van onze parlementaire redactie) Slechts als alle ministers akkoord gaan met versnelde invoering van het derde t.v.-net schijnt een kabinetscrisis over het t.v.-vraagstuk nog te kunnen worden afgewend. Zaterdag is het kabi net opnieuw bijeengeweest. Ook nu kon het beraad niet worden afgerond. Naar verluidt zijn met name de V.V.D.- ministers ontevreden over het aantal zenduren, dat voor nieuwe gegadigden op het eerste en tweede net beschikbaar zou kunnen worden gesteld. Zij hebben toen de wens uitgesproken, dat het der de t.v.-net vervroegd zou worden inge voerd. Door een dergelijke maatregel zou het aantal zenduren met name voor nieuwe gegadigden aanzienlijk kunnen worden uitgebreid. Zowel voor de bouw van een derde T.V.- zender als voor de nodige studioruimte ontbreekt het geld. Bovendien is de op brengst van het kijkgeld en van de ver wachte reclameuitzendingen bij lange na niet voldoende voor de financiering van uitzendingen op het derde net. De over heid zou daarom met een bijdrage uit de schatkist moeten bijspringen. Aan de hand van een kostenberekening, die gistermid dag op het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is opgesteld, zou den de ministers Bot (Onderwijs) en Wit teveen (Financiën) vanmorgen nagaan of de schatkist over middelen beschikt om aan de verlangens naar een derde t.v.-net te voldoen. Daarna zou het beraad in de ministerraad worden voortgezet. meenten, universiteiten, de wegenaanleg en niet in de laatste plaats de ontwikke lingshulp. Ditzelfde geldt uiteraard, wan neer het kabinet het wel eens zou kun nen worden en een voorstel tot vervroeg de invoering van het derde net zou voor leggen aan het parlement. Een afwijzend kamervotum zou heel goed denkbaar zijn. Aan anti-revolutionaire zijde worden de laatste dagen de stemmen luider, dat een kabinetscrisis verkieslijker is dan een on aantrekkelijk compromis. Dit komt voor de anti-revolutionaire ministers in het kabinet neer op een aansporing het been stijf te houden. De partijraad van de K.VP. heeft zich zaterdag unaniem achter het stand punt gesteld, dat een omroepbestel in gericht als het bestaande genoeg waarbor gen kan bieden voor een democratische openheid. K.V.P.-ministers die er anders over mochten denken weten dus dat zij door hun partij niet worden gesteund. Dit kan van belang zijn voor de houding van mi nister Veldkamp, die steeds veel sympa thie heeft gehad voor „onafhankelijke" televisie. Intussen gaat de tijd dringen. Wil het kabinet in staat zijn voor de eerste maart aan de Tweede Kamer zijn stand punt bekend te maken, dan zullen be slissingen zeer spoedig moeten vallen. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten (BNG) gaat over tot de uitgifte van een 5M percent 25-jarige obligatie lening groot 100 min tot de koers van 99K percent. By overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag der lening te verhogen tot maximaal 150 min. Datum van inschrijving donderdag 4 maart, datum van storting donderdag 1 april. Het pro spectus verschijnt woensdag. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op lot nummer 12628. De vier series daarvan zijn verkocht in Amster dam, Gouda, Dordrecht en Heerenveen. De vrijdag begonnen staking van op en kele tientallen na alle ca. 350 werkne mers van de machinefabriek Du Croo en Brauns N.V. te Amsterdam duurt nog voort. De stakers verlangen, behalve de verbeteringen volgens het vannacht be reikte akkoord, nog een verhoging van het bus- en koffiegeld met twee gulden per week. Op basis van het akkoord dat in' Rotterdam de vorige week donderdag is gesloten gaat ook de Amsterdamse me taal haar lonen aanpassen en wel met ingang van vandaag. Districtsbestuur ders en werkgevers in de Amsterdamse metaalindustrie waren gisteravond in een spoedvergadering bijeengekomen ten einde een dreigende onrust in Amster dam te voorkomen. Na zeven uur vergaderen werden de on derhandelaars het eens over een extra ver hoging van het uurloon met 12 cent. Negen cent „ondernemingsgewijze differentiatie" en drie cent compensatie voor het verla gen van tarieven. Met de landelijke vijf percent beloopt de verbetering 24 cent. De voorzitter van de afdeling Amster dam van „de Metaalbond" de heer Lever- land zei na afloop dat het akkoord in de Vakraad van 20 januari allerlei maxima inhield. Het akkoord in R'dam is daar drie cent per uur doorheen geschoten en boven dien is er op de bestaande tarieven 21/* percent voorschot gegeven in de verwach ting dat de produktiviteit zal stijgen. In Amsterdam is het akkoord van de Vakraad uitgevoerd. Iedereen in de Am sterdamse metaal weet waar hij aan toe is. Het gesprek zal nu per onderneming worden gevoerd over een verhoging van het uurloon met drie cent. Als de werkge vers daarnaast een voorschot van 2Vj per cent op de produktiviteitsstijging willen geven dan komen deze 2V2 percent, op ba sis van 25 percent tarief, uit op zeven cent. Het totaal wordt dan 10 cent. Het gaat in Amsterdam en de Zaanstreek om onge veer 100 bedrijven. Het is duidelijk dat in een week niet met alle directies kan worden onderhandeld. De vakbonden heb ben dan ook op de werkers een beroep gedaan niet ongeduldig te worden. Ver wacht wordt dat de akkoorden in Rotter dam en Amsterdam gevolgen zullen heb ben op de lonen in de metaal in ander* delen in ons land.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1