Een nieuwe „Brave soldaat Svejk" ASPIRIN® BAYER Operaleidër Paul Pella t Het weekeinde IN NEGEN MUZEN Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... Ad Zonneveld maakte televisie documentaire over blinden MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 fiNrPl HUUKI FM I «in nMHn&.Sftivi wmk i v~ Bernhard Droog in clowneske vertolking van titelrol Simon Koster T.V-nabeschouwingen DAAR STAAT ACHTER De radio geeft dinsdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma Patricia Neal Visser Neerlandiaprijzen in Den Haag uitgereikt mm 4% ft A fiVi ft; i i Ifl A A MÉ Pil DE GROOTSTE Tsjechische bohé mien aller tijden, Jaroslav Hasek (die in 1928 op veertigjarige leeftijd stierf), heeft zich onsterfelijk gemaakt door zijn ro man „De avonturen van de brave sol daat Svejk tijdens de wereldoorlog". Eigenlijk geen roman maar een nooit- eindigend verhaal over een domme en goedige maar juist doordaar eeuwig ver wikkelingen scheppende volksfiguur, ge schreven en oorspronkelijk gepubliceerd in afleveringen. Hasek zelf bracht die afleveringen op ongeregelde tijden bij de Praagse boekhandelaars rond als hij op zijn zwerftochten toevallig in de stad was en als de weg van zijn landlopers nachtverblijf naar zijn afnemers niet langs al te veel kroegen leidde. De auteur, die een hoogst begaafd intellec tueel was al leefde hij voornamelijk tus sen vagebonden 'en andere uitgestotenen van de maatschappij, oogstte met zijn „Svejk" een geweldig succes bij de kleine burgerij van zijn land, maar litte rair nam niemand hem au sérieux tot zijn landgenoot Max Brod door wie ook Kafka bekend is geworden in Duitsland de aandacht op hem vestigde. Samen mét Hans Reimann bewerkte Brod het Svejk-verhaal voor het toneel en de opzienbarende opvoering van die bewerking door Erwin Piscator in 1928, met de grote komiek Max Pallenberg in de mooiste rol van zijn leven, maakte de figuur Svejk (bij Piscator heette hij Schweyk) opeens wereldberoemd. SINDSDIEN IS het verhaal van flasek, dat in het Tsjechisch in boekvorm, vijf de len omvat, nog door verschillende anderen voor het toneel bewerkt en bovendien heeft Bert Brecht de figuur, met Brechtiaanse vrijmoedigheid, gebruikt als hoofdpersoon van zijn eigen stuk „Schweyk in de twee de wereldoorlog", waarin wij twee jaar ge leden Bob de Lange hebben kunnen zien. Aan die vele dramatiseringen heeft Hans Croiset er nu voor de Toneelgroep Theater nog weer een toegevoegd; waarom, dat vermeldt hij in zijn programmacommen taar niet. Vond hij de vorige niet goed genoeg? Dan moet worden geconstateerd dat de zijne bepaald niet beter is, eerder slechter. Misschien prefereerde hij een an dere keuze uit de taferelen pan het ver haal dan die welke bij voorbeeld Brod en Reimann hebben gemaakt; maar dan heeft zijn keuze geleid tot een geheel dat wel iswaar rijker aan woorden is, en ook wel rijker aan platvloerse grappigheden, maar armer aan menselijkheid en vooral aan sociale betekenis. Waarbij ik echter graag vaststel dat Croiset althans één be langrijk winstpunt heeft behaald: de slot scène in zijn bewerking is bijzonder goed geslaagd en raker dan die van de andere dramatiseringen die ik heb gezien. De ein delijke opstandigheid van Svejk, wanneer Schilderijen van Albert van Dalsum. De acteur Albert van Dalsum, die in novem ber van het vorige jaar afscheid nam van het toneel, laat zich nu van een an dere artistieke kant zien. In kunstzaal Van Stockum te Den Haag wordt name- lijk een tentoonstelling ingericht van schilderijen van zijn hand. Van Dalsum heeft zijn hele leven al geschilderd. Tus sen de twee wereldoorlogen heeft hij verschillende malen op bescheiden schaal geëxposeerd. Dit wordt de eerste grote tentoonstelling van zijn werk. De ope ning is op 25 februari en wordt verricht door de tekenares Ro Mogendorff, na een inleidend woord van Paul Steenbergen De expositie is te bezichtigen van 26 fe bruari tot en met 13 maart. hij op het slagveld eenzaam is overgeble ven nadat al zijn kameraden gevallen zijn, en zijn even rvolutionnair als irieël besluit Ik heb er genoeg van, ik ga naar huis," geven het verhaal een psychologisch en dramatisch verantwoord slot. Jammer dat van de rest van het stuk niet hetzelfde kan worden gezegd. DE OPVOERING die de Toneelgroep Theater gisteravond in de Haarlemse schouwburg te zien heeft gegeven, bleef eveneens voor een groot deel onder de maat. Hans Croiset had als regisseur blijkbaar meer aandacht gehad voor de mise-en-scène waarin hij dan ook wel eni ge aardige invallen had verwezenlijkt, dan voor de prestaties van de vele acteurs die aan dit stuk te pas komen, met het gevolg dat verscheidene van hen zelfs niet aan de eerste beginselen van acteren toe kwa men. Het publiek kreeg danook herhaalde lijk „creaties" voorgezet waarvoor meni ge amateur-toneelvereniging zich zou scha m< Ti. Droog, die een veel te begaafd en te se rieus acteur is om een rol onbekwaam of slordig te spelen. Droog had als Svejk danook inderdaad tal van kostelijke mo menten; maar om daarvan te kunnen ge nieten moest men zich wèl neerleggen bij zijn (of Croisets?) nogal zonderlinge opvat ting, die van Svejk een volkomen clownes ke figuur maakte, waaraan nauwelijks nog een realistische menselijke kant zat. Svejk was hier een absurde zot geworden, de klassieke August de Domme wiens slim- Bernhard Droog als Svejk. me pretoogjes telkens weer duidelijk la ten merken dat hij heus niet zo dom is als hij zich voordoet. Het is ook een opvat ting; maar het is, dunkt mij, niet de op vatting die Hasek bij het creëren van zijn legendarische volksfiguur voor ogen heeft gestaan. VAN DE TALRIJKE andere spelers (het stuk heeft veertig rollen!) moet voor al Siem Vroom genoemd worden, die een fraaie vertolking gaf van een aalmoeze nier-onder-invloed, en Wim Grelinger, die iets aardigs maakte van de kolonel met de gestolen hond. Van de anderen vielen er verscheidene hoofdzakelijk op door het abominabele kapwerk van de firma D. H. Mjchels, kapwerk van een soort dat men dertig of veertig jaar geleden nog wel eens in kluchtspelende schmiere-troepjes zag dragen maar dat sindsdien op de tonelen van Europa toch wel uitgestorven leek te zijn. Hoewel de schouwburg verre van vol was, heeft Bernard Droog aan het slot toch nog een hartelijk applaus in ontvangst kunnen nemen. De sterke cowboyserie „Rawhide", waarvan zaterdagmiddag weer een nieu we aflevering op het scherm werd ge bracht, wordt door de VARA naar de za terdagavond geplaatst. Dat is niet alleen prettiger voor de grote mensen, maar ook voor de kleine voor wie dit onvervalst stoeremannenwerk, waarbij de strop wei eens gebruikt dreigt te worden, minder ge schikt lijkt. In de Rob de Nijs-show, za terdagavond door dezelfde omroep uitge zonden, zaten weer enige leuke, pittige liedjes die, met toewijding door de vier hoofdpersonen gezongen, elkaar -in een jeugdig hoog tempo opvolgden. Het ver haaltje, kennelijk nodig om deze liedjes wat meer binding te geven, en het daarbij noodzakelijke spel worden er niet beter op. Geconcludeerd mag worden, dat zelfs zo'n groepje jonge, levenslustige artiesten als De Nijs c.s. het niet kunnen volhouden te gen dit medium televisie, dat er steeds op uit is een slijtageslag te ontketenen en te winnen. Van slijtage hadden de narren van de televisie, de spotzieke rakkers van „Zo is het" gelukkig geen last; waaraan toe gevoegd moet worden, dat zij niet zo aan een bepaald patroon gebonden zitten. Eveneens in hoog tempo èn in de juiste, dus vrolijke stemming gaven zij tal van Nederlanders (en hun practijken) van ka toen: zo bijvoorbeeld minister Bot (altijd bot geweest), Dick van Rijn (die als ra dio-sportverslaggever de figuur van het jaar op de t.v. sloeg) en Parool-hoofdre dacteur Sandberg (die critiek uitoefende op een door hemzelf geplaatst, bladvul- lend interview met prinses Beatrix). Zij kwamen er nog genadig van af, vergele ken met de burgemeester van Gorinchem (de opperkabouter) aan wiens strijd tegen de „vieze kunst" een venijnig kinder sprookje, getiteld „De avonturen van Ridder van Rappard" was gewijd. En ook Kees Brusse kon het er mee doen: Jan Blokker namelijk imiteerde verrassend goed de manier waarop hij Maigret speelt, of beter: het mannetje Maigret maakt. De verdachte (Dimitri Frenkel Frank) hield het gewoon niet meer, toen de commissa ris ook nog zijn „Mieke" belde. Het knap ste nummer echter van dit in vele onder delen echt satirisch programma was ze ker het „verslag" van de RAI, dat ons nieuwe modellen van autowrakken liet zien, waarbij toepasselijke verkoopargu menten voor nieuwe wagens werden ge geven. Het advies, de trein te nemen om de RAI te bezoeken, sloot deze satire op de zich snel ontwikkelende verkeerschaos raak af. Stilletjes liet de VARA vervolgens haar .„Theater Thuis" thuis, of beter in haar archief. In plaats van deze allerongeluk kigste serie kwam nu de eerste aflevering van de Mickey Rooney-show op de beeld buis: even onbelangrijk maar duizend maal beter gemaakt en mede daardoor veel amusanter, zeker op de zaterdagavond. Der traditiegetrouw werd de imposante Carnavalsoptocht van Viareggio, die giste ren door de NTS van de Eurovisie werd overgenomen, weer toegelicht door een commentator, die, net als wij in de huis kamér, te nuchter was, om iets van die zuidelijke vrolijkheid, vaak concreet ge- Advertentie .is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. 20% voordeel hij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke romantische muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Vocaal ensemble (gr.). 12.17 Over heidsvoorlichting: voor de landbouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Metropole-orkest: amuse mentsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopraan en piano: klas sieke liederen. 15.30 Actuele reportages. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte muziek voor de jeugd. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Licht pianospel. 18.30 Radio Volks-Universiteit: De Antillen:Eco- nomische structuur een uitzending in samenwerking met de Sticusa, door dr. ir. P. C. Henriques. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Lich te orkestmuziek en solisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Negen muzen elf provincies, ge varieerd programma. 21.20 Gehoord, ge zien, gelezen, veertiendaagse gedachten- wisseling over film, toneel en litteratuur. 21.50 Tot uw orders: programma v. d. Ko ninklijke Marine. 22.15 Inleiding tot mu ziekbegrip, muzikale lezing. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Londens Symfonie orkest: semi-klassieke muziek (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord: medita tie. 7.05 Ouverturelichte grammofoon muziek, reportages en mededelingen (7.30- 7.40 Nieuws; 8.00-8.05 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Volksliederen uit de Balkan. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Musiësta: gevarieerd muzikaal programma. 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rieleksen.amusements programma (herhaling van zaterdag jl.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Overheidsvoor lichting: Ervaringen van een huisarts op Curacao. Spreker: Wilko A. G. M. Berg mans. 18.00 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Uitzending van de Katho lieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aan dacht verdienen. 18.30 Muzikaal portret. .18.50 Van klanten en wanten weten: pro gramma voor de middenstand en kleinbe drijf. 19.00 Nieuws. 19.10 Atualiteiten. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 19.50 Pia nospel (gr.). 20.00 Pianorecital: moderne muziek (opn.). 20.30 De witte waaier, hoor spel. 21.15 Londens Symfonie-orkest en so listen: moderne opera-muziek. 22.10 Vlaan deren 1965: beschouwing over de Vlaamse problematiek (III). 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd. een keuze uit woord, zang en dans van el ders en., anders. 23.15 Licht instrumen taal ensemble. 23.35 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (Om 12.25 Weer berichten en mededelingen voor de schip pers). 12.50 Beursberichten en program maoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Orgelrecital. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.25 Klassieke muziek. 16.56 Grammo foonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmu ziek voor de jeugd. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Evergreens. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Amu sementsmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.23 Instrumentale muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Cowboy-liedjes. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Stemmig gemengd avondprogramma: klassieke en moderne muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 Gay Blade, film Comedy Ca per. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Jour naai en weeroverzicht. 20.20 Politieke Par tij: P.v.d.A. 20.30 Boske de schipbreuke ling, tekenfilm. 20.35 Musical Carousel: La tijns Amerikaans Orkest. 21.00 Kirmes, speelfilm (beide keuringen 18 jaar). 22.35- 22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 An dy Griffith Meneer Beevee, t.v.-film VARA: 20.25 Brand in de Amsterdamse Schouwburg, filmdocumentaire. 20.55 East Side, West Side, t.v.-film. 21.45 Achter het nieuws. VOOR DINSDAG NEDERLAND I VARA: 14.05 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Weekjournaal voor Gehoorgestoorden. 19.3 Engelse les. 20.00 Journaal. 20.20 De Be zetting: documentaire over Nederland in de tweede wereldoorlog XX: De Honger winter. AVRO: 21.35 De Verdedigers, TV- film. 22.25 Johnny en Rijk 'n Paar apart, amusementsprogramma. 22.55 Sportpanorama. NTS: 23.05-23.10 Journaal, NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Het achtste wereldwonder, TV-natuurfilm, KRO: 20.25 De Bill Dana Show. 20.50 Film 65: werk van jonge Nederlandse cineasten, 21.30 Solisten-concert: Cello en gitaar. 21.45 Onze man in Keulen. RKK: 22.10-22.35 Pau- lus achterna, Godsdienstig programma (4) De Amerikaanse filmactrice Patricia Neal, die getrouwd is met de auteur Ro- ald Dahl, verkeert reeds vier dagen in levensgevaar na woensdag getroffen te zijn door twee beroerten. De 39-jarige ac trice, die in het bezit is van een Oscar, kreeg een beroerte nadat zij thuis was gekomen van filmopnamen voor haar nieuwe film „Seven Women". Toen zij naar een ziekenhuis was overgebracht werd zij daar door epn tweede beroerte getroffen. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) AMSTERDAM. „Je kunt alleen maar een goed programma maken als je de mentaliteit van een groot deel van de kijkers hebt. Wie minachting voor zijn publiek heeft levert nooit iets fatsoenlijks af". Deze woorden, vol overtuiging uitgesproken, zijn van Ad Zonneveld, de man die bij de KRO-t.v. veel grote, en daartussendoor een paar kleine documentaires per jaar maakt en daarmee altijd juist in de roos mikt. Hij is pas 31 jaar, zit sinds vier jaar bij de KRO en is van huis uit journalist. Zijn laatste werkstuk is een film over blinden, die vertoond zal worden in de week voor Pasen. „Ik was altijd al hevig geïnteresseerd in vragen als: hoe leeft een blinde vader in zijn gezin, vooral als dat blind-zijn pas op latere leeftijd is gekomen. Blijft zo'n gezinsleven gaaf, zijn het maatschappelijke „sukkels"? Links en rechts bij vrien den en bekenden heb ik er eens naar gevraagd en ik kwam tot de conclusie dat niemand er eigenlijk iets van af wist. Toen ben ik deze documentaire gaan maken. HPT 7ST TYPISCH I V---V„fl Ci X ZO W» Mf!H en onderwerp voor 1 de paasdagen. Er fjï ico in het laten lig- l|Jj gen. Een film kan lat^ een andere zuil om ik de ident^ catiemogelijkheid zo groot mogelijk wilde maken. Het publiek zit thuis in zijn gezin naar het kastje te kijken, en daarom laat ik op dat kastje ook een huisgezin zien. Dan weten de kijkers waar ik het over heb. Zoiets'is vergelijkbaar." MIJN PROGRAMMA rekent af met de veelvuldig geldende opvatting, dat blinden allemaal stakkers zijn, die bij de kachel zitten en moeizaam door de kamer schar relen, of die ergens in een werkplaats weg gestopt zitten en een matje vlechten. Dat die opvatting bij het publiek leeft komt door de manier waarop de volwassen blin de ons is voorgesteld: een zielepoot met een witte stok, of de man, die namens de blinden aan de deur komt met borstels en mattekloppers, al dan niet gewaar merkt. Dat is hun zelf opgebouwde „ima ge": het beeld van een stumper. Maar het is niet waar. Ik laat zien hoe volwaardig blinden kunnen zijn. Daarom heb ik ook doelbewust geen opnamen gemaakt in blin- den-werkplaatsen. Ik laat ze zien in een gewoon beroep, in de normale omgang thuis met de kinderen. Ik zet ze te kijk als volwaardigen in de maatschappij. Van mijn kant komt er ook geen woord com mentaar, ik laat ze zelf aan het woord." ONS LAND TELT MOMENTEEL onge veer 8000 blinden en ze zijn goed geor ganiseerd. In de vereniging Het Nederland se Blindenwezen zijn de diverse blinden- bonden, maatschappelijk werk voor blin den en ook de A.I.B. (de stichting Al gemene en Individuele Blindenbelangen) ondergebracht. Deze stichting vangt allen op, die op latere leeftijd blind zijn gewor den en werkt samen met de oogartsen uit geheel ons land. Het revalidatiecentrum voor „Laatblinden" is iets unieks voor Europa. Daar melden zich ongeveer 40 nieuwe gevallen per jaar. „Ik heb," zegt Ad Zonneveld, „me eerst langdurig ver diept in alle aspecten van het blind-zijn. Pas naderhand ben ik een keuze gaan doen. Mijn keuze is natuurlijk niet onher roepelijk. Ik heb tenminste al het verge vorderde plan om een documentaire te gaan maken over de scholing van blind geboren kinderen, dan kan ik ook iets uit gebreider ingaan op de mogelijkheden in de diverse groepen. Het scala van moge lijkheden is nog klein, vooral de middel bare beroepen zijn nog slecht toeganke lijk." Van de zijde van het A.I.B. is ove rigens volop belangstelling voor deze film. Regelmatig gebruikt men deze nu al als voorlichtingsmateriaal. Ad Sonneveld. worden in die prachtige, beweeglijke praalwagens, over te brengen. Ze moesten er volgend jaar toch maar eens een Bos schenaar of een Maastrichtenaar op af sturen. Harry Kurnitz' televisiespel „Liggend naakt", gisteravond op het tweede net, bleek een zeer onderhoudend blijspel te zijn, dat onder de wederom vindingrijke regie van Walter van der Kamp met ani mo werd gespeeld. Enkele versprekingen (niet bedoeld om het spel natuurlijk te maken) en enige camerafouten herinner den eraan, dat de „aanmaak" van drama tische produkties in ons land kunst- en vliegwerk is. Vondsten als de t.v.-reclame voor de „Twinkle"-linonade (in de „na tuurlijke pauzen" van het stuk) en het knappe spel, niet alleen van Ton Lutz, Wim v. d. Heuvel, Henk van Buuren of Phillippe la Chapelle, maar ook van o.a. Shireen Strooker en Henk Molenberg, maakten er niettemin een fijne t.v.-avond van. J. Datmhuizer De voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond, de heer F. Koote heeft za terdag in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag de Visser Neerlandia-prijzen '65 uitgereikt een tien personen en zeven instellingen uit Nederland en België. Uit gereikt werd een totaal van f 49.500, waarvan f 21.500 naar België ging. De plechtigheid in de Rolzaal, die werd bijgewoond door verscheidene autoriteiten, onder meer door de Zuidafrikaanse am bassadeur in ons land, door een vertegen woordiger van de Belgische ambassade in ons land en door de gouverneur van Bel gisch Limburg, werd muzikaal opgeluis terd door het gemeengd koor „Die Haghe" onder leiding van Willem van der Meer. De heer Koote memoreerde dat de Vis ser Neerlandia-prijzen tien jaar geleden voor het eerst werden toegekend en dat in de loop der jaren aan 178 personen en instellingen in totaal 350.000 werd ver strekt. Geheel onverwacht is in zijn woning te Enschede aan een hartverlamming overle den de heer Paul Pella, artistiek leider van het operagezelschap „Forum". Zater dagavond was hij nog aanwezig bij een opvoering van „Der fliegende Hollander" van Wagner door het operagezelschap „Forum" in Enschede, onder de muzika le leiding van Hans van den Homberg, 's Nachts had hij nog gewerkt aan de voor bereiding van de viering van het 10-jarig bestaan van „Forum', waarvoor de opera „Julius Caesar" van Handel is gekozen. Paul Pella werd op 20 maart 1892 te Wenen geboren. In Wenen studeerde hij bij prof. Guido Adler, een leerling van An ton Bruckner, en bij Arnold Schönberg. Na verhuisd te zijn naar Jablonec in Bo- hemen, werd Paul Pella aangesteld als dirigent van het Duitse Theater in Praag. Toen de opzienbarende opera „Wozzeck" van Alban Berg nog maar vijf jaar oud was, gaf Paul Pella van dit werk in 1930 een opvoering in Aken, in welke stad hij vijf jaar lang operachef is geweest. In 1931 bracht Pella diezelfde opera in Amster dam. In meerdere Duitse steden heeft Pel la de dirigeerstok gezwaaid. Van 1935 tot 1937 werkte hij in Moskou, Bakoe en Ti- flis. Direct na de oorlog werd hij naar Amsterdam geroepen om de leiding op zich te nemen van de Nederlandse Opera, waarmee hij werkte van 1946 tot 1951. Veel belangrijke voorstellingen heeft Pel la toen met de Nederlandse Opera gege ven en tevens vormde hij daar een opera studio voor de jonge krachen, waarmee hij als eerste werk „Julius Caesar" van Han del opvoerde. Toen Enschede in 1955 na de bouw van de nieuwe Twentse Schouwburg ook een operagezelschap aantrok, naast het Over- ijsels Philharmonisch Orkest, was Paul Pella de aangewezen man om dit jonge ensemble te leiden. Dit ensemble was sa mengesteld uit de voormalige Utrechtse Opera van Chris Burgers en de kamerope ra „Camerata" van Max van Doorn. Onder de moeilijkste omstandigheden, vooral op financieel gebied, heeft Pella in Twenthe moeten werken, doch uiteindelijk een uit stekende ensemble-opera samengesteld, die in het oosten van ons land een ope racultuur heeft gevestigd. Op grootse wijze werd in 1962 zijn zeven tigste verjaardag gevierd, waarbij hem een fraaie ambtswoning met studio en een grote buitenlandse studiereis werden aan geboden. Ook werd toen een Paul Pella- fonds gesticht, met een beginkapitaal van 15.000 gulden om de Forummedewerkers in een pensioenfonds op te nemen en per soonlijke moeilijkheden helpen te over bruggen. De begrafenis zal woensdag plaats heb ben. Het stoffelijk overschot van Paul Pel la wordt des morgens opgebaard in de hal van de Twentse Schouwburg, waarna om 12 uur een herdenkingsbijeenkomst zal plaats vinden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5