Regering discussieert heel druk over de Mobil Oil Afscheid van zijn haven Keuze tussen Amsterdam en Europoort wordt bepaald door de financiën Duitse coaster op de Noordzee in brand HET WEER Amsterdam sprak verder I Keukenhof gaat 30 maart open Beraad over TV-nota nog niet ten einde Metaal in Brabant en Overijssel in ernstige beroering over de lonen Titan is aan het blussen T axichauffeur s krijgen 5 percent Mijnramp in Japan Kwestie Vietnam in Veiligheidsraad? „Elbe" helpt Panamees 1 JL -fc i JïWffarf m Kappers worden één maart een dubbeltje duurder Stakingen aan orde van de dag Velsense vrouwen protesteren tegen petrochemische industrie 1.50 sWMORRIS 'ieforeijou êuy! DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 Alternatief Waarborg Noord-Hollands aardgas SHV Wisselvallig Negenenvijftig doden „Zwarte Moslim"-moskee in New York uitgebrand DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN f i isiljjilit I' IJ' li Aish flic8'* ,wm HJ» 1 Het woord is aan Programma Orgelconeours pagina 9 In de krant van heden: Eindhoven Hengelo 5 jaar Kennemer Automatiek '/2 KIP M. K O E L E M IJ 50e JAARGANG NUMMER 94 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Er is op korte termijn een beslissing te verwachten over de vestiging van een olieraffinaderij van Mobil-Oil in het westelijke havenbekken van Amsterdam. De ministerraad heeft zich gisteren nog bezig gehouden met de vraag of die ves tiging mogelijk moet worden gemaakt door verbetering van de haven van IJmuiden, dan wel door de aanleg van een pijpleiding van Europoort naar Am sterdam. De vraag, die vooral financiële consequenties heeft, schijnt moeilijk te beantwoorden. In officiële kringen kon men er vanmorgen nog geen uitsluitsel over geven. Het gaat bij de vestiging van deze Ame rikaanse oliemaatschappij om een miljoe nenproject. Mobil-Oil heeft namelijk de be doeling behalve een raffinaderij met een produktiecapaciteit van 4 miljoen ton per jaar, ook een petrochemische industrie te bouwen, waarin de bijprodukten van de raffinaderij industrieel worden verwerkt. Het project is van groot economisch be lang voor de hoofdstad, zowel als voor de gemeenten langs het Noordzeekanaal. Om de vestiging, waarover Mobil met de gemeente Amsterdam een akkoord heeft gesloten, mogelijk te maken zal er eigen lijk in IJmuiden een buitenhaven moeten komen, waar de grote tankers, die de ru we olie aanvoeren, kunnen afmeren. Met de aanleg van deze buitenhaven zijn even wel grote kosten gemoeid. Technisch is het mogelijk het project te betrekken bij de verbetering van de toegang tot het Noord zeekanaal, dat Rijkswaterstaat thans on der handen heeft. Alternatief voro dit dure plan is 'n pijp leiding van Europort naar de raffinaderij bij Haarlem, een plan waarmee 50 miljoen gulden is gemoeid. De gemeente Amster dam en de provincie Noord-Holland schij nen voor dit alternatief niet erg gepor teerd. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland heeft nog de vorige week de regering getelegrafeerd de havenwerken in IJmuiden te koppelen aan de vestiging van de zware basisindustrie aan het Noordzeekanaal. Het kabinet staat nu voor de keus tus ïen ha ven verbetering en de aanleg van de pijpleiding. Dat de raffinaderij in het westelijk havenbekken van Amsterdam moet komen en niet in het Rotterdamse Europoort gebied, schijnt inmiddels al een uitgemaakte zaak. Bij de kwestie zijn niet minder dan vijf ministers nauw be trokken, te weten Andriessen, Bogaers, Veldkamp, Witteveen en mr. van Aartsen. Voor het probleem van de te verwachten luchtverontreiniging werd eerder reeds met de betrokken gemeenten langs de Wa terweg een oplossing gevonden,- waarbij werd afgesproken dat Mobil-Oil aan ze kere normen zal hebben te voldoen om de verontreiniging van lucht en water zoveel mogelijk te beperken. Het zou, naar de mening van minister Andriessen niet juist zijn geweest om bij de onderhandelingen over de overdracht van Breedband aan Hoogovens deze toch al gecompliceerde materie verder te be moeilijken door desiderata af te dwingen inzake de gasvoorziening in Noord Hol land. De minister merkt dit op in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Oele (P.v.d.A.). Verder zegt de minister, dat, zoals in de aardgasnota is gesteld, aan de Hoog ovens een redelijke vergoeding dient te worden gegeven voor het afstaan van het belang, dat de Hoogovens hebben bij hun huidige positie als producent en leveran cier van cokesovengas in - Noord-Holland. De minister zou het onjuist achten, indien hij eenzijdig zou ingrijpen in de door de Hoogovens met de gemeenten gesloten con tracten, op welke titel dan ook, zonder dat dit gepaard zou gaan met een compensa tie aan de Hoogovens, die aan de in de voorgaande zin genoemde norm beant woordt. In antwoord op vragen van de heren Van Son en Westerterp (K.V.P.) deelt de mi nister nog mee, dat het nog niet mogelijk is een standpunt in te nemen ten aanzien van een eventuele concessieverlening aan de combinatie SHV-Amoco-Gelsenkircher Bergwerks Verein. Immers de ingevolge de Mijnwet door de verschillende instan ties uit te brengen adviezen over de con cessie-aanvragen zijn nog niet door de mi nister ontvangen. Zo dan de door de SHV combinatie aan gevraagde concessie voor verlening in aan merking komt, zou het geruime tijd du De 422 ton metende Duitse kustvaarder Aphaia van de rederij Muller uit Bremen staat sinds vanmorgen acht uur op de Noordzee in brand. Hulp is van verschil lende zijden toegesneld. Van de bemanning was tegen het middaguur nog niets bekend. Omstreeks acht uur meldde het schip aan radio-Scheveningen dat zware brand in de machinekamer was uitgebroken en dat hulp dringend gewenst was. Daarna werd niets meer vernomen. Onmiddellijk voer de IJmuidense sleepboot Titan van Werkgevers- en werknemersonderhande laars zijn het eens geworden over de tus sentijdse aanpassing van de CAO voor taxi-chauffeurs. Door toepassing van het 5 percents loonakkoord op een hoger norm bedrag dan voorheen, zal het weekloon met 6,worden verhoogd. Voorts is het va- kantieloon inclusief huurcompensatie op 123,— gebracht, evenals het normbedrag voor sociale voorzieningen. Deze bedragen waren resp. 114,75 en 110,34 in de eerste klasse gemeenten. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met enige neerslag. Morgen overdag opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriesppunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wijsmuller uit, die om elf uur de opgege ven positie dertig mijl noordwest van IJmuiden bereikte en begon te blussen. Er waren toen reeds twee kustvaarders en twee kotters in de buurt evenals de red dingsboot Prins Hendrik uit Den Helder. Rond twaalf uur werd uit Terschelling nog de zeesleper Holland verwacht, die even eens brandblusmiddelen aan boord heeft. Het scheepje, geladen met veertig perso nenauto's, brandde bij aankomst van de Titan ook uit de bovenbouw. Men zou trachten de bemanning in veiligheid te brengen. In de onmiddellijke nabijheid is ook de Nederlandse kustvaarder „Ardito" die op vijftig meter afstand met een van haar brandblusslangen naar de „Aphaia" heeft liggen spuiten. Ook twee Nederlandse kot ters helpen mee het vuur bestrijden. TOKIO (Reuter en A P Zeker 59 mijnwerkers zijn om het leven gekomen als gevolg van een ontploffing in een ko ienmijn bij Joepari op het Japanse eiland Kokkaido. Het zoeken naar de vermis ten wordt bemoeilijkt door het giftige koolmonoxyde en door het feit, dat door een aardschok stukken rots in de mijn schachten zijn losgeraakt. De vermiste mijnwerkers bevonden zich op een diepte van 520 meter, bijna 2.000 meter van de mijningang. De directie van de mijn staat voor een afschuwelijk dilemma: als zij het ventilatiesysteem in de mijn weer inschakelt, bestaat het gevaar van een nieuwe explosie, maar als er geen ventilatie komt, zullen de mijn werkers zeker aan het giftige gas sterven. Tot dusver zijn achttien mijnwerkers waarvan velen gewond naar boven ge haald. Twee arbeiders worden nog vermist. NEW YORK (AP) In New York heeft in de moskee van de „Zwarte Moslims' een mysterieuze brand gewoed. De boven ste verdieping van het gebouw is uitge brand. Er zijn geen berichten van gewonden Een van de brandweerlieden noemde de brand „beslist yerdacht". Departementale woordvoerders lieten ons vanmorgen desgevraagd weten dat de ministerraad gisteren de mogelijk heden van een vestiging in het Amster damse havenbekken onder ogen heeft gezien, maar nog niet tot concrete resul taten is gekomen. Er zal nog nader overleg met Mobil Oil moeten volgen. De maatschappij heeft vandaag zijn be sprekingen. met de gemeente Amster dam voortgezet. Aangenomen kan wor den dat in dat overleg de door de re gering aangegeven mogelijkheden na der worden uitgewerkt. ren, alvorens dit aardgas in distributie zou kunnen worden gebracht. Dit zou een be langrijke vertraging geven in de omscha keling van Noord-Holland op aardgas, ver geleken bij 'een levering door Gasunie, die reeds thans in staat is met deze omscha keling aan te vangen. Bovendien zou dan de gasvoorziening van een gehele provin cie afhankelijk zijn van één gasveld van beperkte omvang en zou de duurzaamheid van de voorziening beslist minder gewaar borgd zijn, dan bij levering door Gasunie Ook om deze reden stond de minister af wijzend tegenover de plannen van Hoog ovens en SHV. LONDEN (A.P., A.FP.) en Reuter). De Verenigde Staten zouden in principe hebben besloten de kwestie-Vietnam voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties te brengen. Dit is in Londen bekend geworden. De Amerikaanse regering zou over vol doende „concrete bewijzen" beschikken om de Noordvietnamese regering verantwoor delijk te stellen voor de Vietcongaanvallen in Zuid-Vietnam, waaronder die op aldaar gevestigde Amerikaanse installaties. De Amerikaanse regering zou, aldus ge noemde kring, rekenen op de steun van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad, dit ondanks het feit dat men zich in Londen niet erg enthousiast toont voor een derge lijke stap. De democratische senator Gale McGee heeft er gisteren op aangedrongen dat de V.S. Noord-Vietnam een ultimatum zullen stellen waar wordt geëist dat op straffe van bombardementen een eind komt aan de infiltraties in Zuid-Vietnam. De Amerikaanse ambassadeurs in Thai land, Laos en Zuid-Vietnam hebben giste ren overleg gepleegd in Saigon, de hoofd stad van Zuid-Vietnam. Dit zou er op kun nen wijzen, zo wordt gezegd, dat de Ver. Staten het probleem in Zuidoost-Azië als een geheel gaan beschouwen. Het is de eerste keer dat de drie ambassadeurs in Saigon overleg hebben gepleegd. Men ge looft dat de bijeenkomst plaats vond om dat een nieuw offensief wordt verwacht in Zuidoost-Azië. Het is nog steeds niet duidelijk wie in Zuid-Vietnam de macht in handen heeft Generaal Ngoejen Chan Thi, de jonge lei der van de revolte tegen Khanh, en enkele andere generaals zijn al twintig uur ach tereen in bespreking. Khanh, die buiten' Saigon is gebleven, talmt met het over dragen van zijn commando als opperbevel hebber van het leger. De Vietcong-strijders hebben hun aan vallen intussen versterkt. Het mortiervuur op de dorpen is heviger. Bij Binh Gia 65 kilometer ten zuidoosten van Saigon wordt een grote aanval ondernomen ter wijl de regeringstroepen naar Saigon zijn ontboden. Volgens radio-Hanoi zijn in de week van 7 tot 14 februari bij gevechten in centraal Zuid-Vietnam 1150 regeringsmilitairen en 350 Amerikanen gedood of gewond. De Vietcong zou 1050 gevangenen hebben ge maakt. De Keukenhof in Lisse zal op 30 maart geopend worden door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Bot. Daarna worden weer vele duizen den bezoekers verwacht. Opdat het open baar vervoer en het vervoer met parti culiere auto's in goede banen zal worden geleid, heeft het bestuur van de Stichting de Keukenhof maatregelen getroffen. De parkeerterreinen zijn uitgebreid en men hoopt te bereiken dat bezoekers niet meer zoals vorig jaar tien minuten moeten lopen. Het bestuur der stichting heeft verder besloten het terrein in de loop van de komende 25 tot 30 jaaT "te verfraaien. Hiervoor is naar huidige maatstaven een bedrag van anderhalf miljoen gulden no dig. De plannen zijn gemaakt in samen werking met Staatsbosbeheer. De aan de westzijde gelegen bollen velden zullen bebost worden en vele paden krijgen* een ander beloop. Dit jaar zullen vele binnen- en buitenlandse beeldhou wers weer in de gelegenheid zijn te ex poseren. Onder hen is een aantal jonge Nederlanders. Hun wérken zijn nog nooit of weinig tentoongesteld. De Nederlandse Spoorwegen, zal op twaalf topdagen tussen 17 april en 9 mei ongeveer tien treinen per dag in beide richtingen in Lisse laten stoppen. De sleepboot „Elbe" van L. Smit en co's internationale sleepdienst is gisteren van Curagao vertrokken om hulp te bieden aan de Panamese vrachtvaarder „Glen- rock", 498 brt., die op een afstand van 350 mijl ten noord-westen van Curagao kampt met een gebroken krukas. De „Elbe" verwacht in de loop van de mor gen de „Glenrock" te bereiken en zal het schip dan naar Curagao slepen. Advertentie BARTÊüÖrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSSSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 r - - T| i£,-pj-T- Burgemeester G. E. van Walsum gaat heen als Rotterdams eerste burger. Op de foto werpt hij nog een laatste blik op de levensader van Rotterdam. De laatste als burgemeester tenminste. Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft er zich mee kunnen verenigen, dat de tarieven van de herenkappers voor het knippen van volwassenen en kinderen zo als deze per 1 januari 1964 werden vast gesteld met ingang van 1 maart 1965 met 10 cent worden verhoogd. P. C. Brederode: Wacht u voor de eerzuchtigen en de mislukten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy 10 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's In Den Haag neemt men aan dat de mi nisterraad niet opnieuw zal vergaderen voor vrijdag. Intussen blijven minister Bot en zijn collega's intern zich bezighouden met het omroepbeleid. Zij consulteren daarbij allerlei belanghebbenden. Het ziet er naar uit dat het kabinet het omroep beleid vóór vrijdag wil afronden. Als dit lukt kan de beloofde nota nog net voor 1 maart bij de Tweede Kamer zijn. Lukt het niet dan zal deze datum slechts met enkele dagen behoeven te worden over schreden. Onder de Brabantse metaalarbeiders heerst in verscheidene bedrijven ernstige beroering over de lonen die worden uit betaald. Een deel der werkgevers is in 1964 achtergebleven bij een 4 percents loonsverhoging, terwijl ook de loonsver hoging van 5 percent maar moeilijk te halen zou zijn voor alle bedrijven in Brabant. Bij Lips in Drunen is gisteren plotseling een staking uitgebroken, waarbij 750 man waren betrokken. In een vergadering met de dagploegen was de directie bereid een loonsverhoging van 16 cent per uur toe te passen, maar nog eens 5 cent extra wilde men alleen toestaan om de zwarte lonen te „witten". De vakbonden konden zich met het voorstel van de directie verenigen, maar de werknemers bleven weigerachtig. Verlangd werd een loonsverhoging van 21 cent per uur, plus tweemaal 3 percent vakraadsuitkering in plaats van tweemaal anderhalf percent, zoals tot dusver is ge weest. De avondploegen van tien uur zijn weer aan het werk gegaan. Ook bij Thomassen in Oss, waar vorige week 600 man het werk neerlegden, is de rust nog steeds niet teruggekeerd. In Hel mond hebben enkele fabrieken aan de uur- loonsverhoging van 21 cent voldaan. In Beek en Donk hebben de werkgevers in de metaalindustrie nog geen 21 cent geboden. Bij de firma P. van Thiel heeft dit al eerder tot een korte proteststaking geleid In Eindhoven is DAF aan de verlangens tegemoet gekomen, terwijl Philips een eigen C.A.O. bezit, die voor 1 april ver nieuwd moet zijn. Werkgevers en werkne mers trachten hier tot een langjarig con tract te komen om niet aan de conferentie tafel te blijven zitten, zoals dit de laatste jaren het geval is. Verschillende andere Eindhovense bedrijven zijn echter achter gebleven met het verlenen van de toegesta ne loonsverhoging. De staking, waaraan gisteren bijna de helft van het personeel van de N.V. Dik kers en Co. in Hengelo heeft deelgenomen, President Nyerere van Tanzanië is in Peking aangekomen. Op het vlieg veld werd hij verwelkomd door Tsjoe en Lat (geheel links) en maar schalk Lvu Tsjao Tsji (met pet). is even plotseling beëindigd als ze werd begonnen. De drie metaalbonden hebben in de vóóravond direct een spoedvergadering over de 4 percent differentiatie voor hun bij Dikkers werkende leden gehouden. De districtsbestuurders maakten hier bekend, dat overleg in de vakraad voor de metaal industrie in Utrecht ertoe geleid had, dat nog dezelfde avond de besprekingen met de directie van Dikkers en de vakorgani saties zouden worden hervat. Zij wekten hun leden op „gewoon weer aan het werk te gaan." Tijdens de maandagavond gehouden bij eenkomst van de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond werd door de presidente, mevrouw Suurmond-Hulzer meegedeeld dat op ini tiatief van de SAMVRO, de samenwerken de vrouwenverenigingen in de gemeente Velsen, waarvan de echtgenote van de burgemeester mevrouw M. M. A. Bühr- mann-Klopper presidente is, een adres aan de gemeenteraad zal worden gericht. Dit adres houdt verband met de perike len rond de petrochemische industrie, wel ke men voornemens zou zijn in de agglo meratie van het Noordzeekanaal te stich ten. Het adres zal een bezwaarschrift inhou den tegen de te verwachten luchtveront reiniging in deze agglomeratie, waarvoor alle bij de SAMVRO aangesloten vereni gingen zich zullen beijveren voor het ver zamelen van handtekeningen onder de Vel sense huisvrouwen. Advertentie FEESTAANBIEDING voor woensdag en donderdag in roomboter gebakken van 2.25 NU KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuwstraat - Telef. 8402

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1