Manager Wim non-actief bij Beltman op Go Ahead Matthews tot Sir geslagen Turndemonstratie op hoog niveau in het concertgebouw Flohr bedwong Larsen in het Daniel Noteboomtoernooi TOTO-PROGNOSE ==r Ex-kapitein voortdurend in conflict met spelers Centrale training van Jong Oranje Korfbalderby voor Nieuw Flora en Animo Ready Nog geen beslissing over damtitel in Kennemerland Medau-Schule komt naar Haarlem HOC krijgt Blue Stars op bezoek Jonge judoka's naar Scheveningen Nanai Liptak HPC uitgeschakeld voor bekerstrijd WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 13 Arsenal klopte Tottenham Jan Bols militair schaatskampioen 1965 Post-Van Steenbergen leiders in Essen Vasas speelt stevig Vasas niet de sterkste (Van onze correspondent) Manager Wim Beltman van Go Ahead de laatste tijd in het landelijke nieuws door zijn controverse met het bestuur van sportclub Enschede is op non- actief gesteld door de stichting betaald voetbal Deventer. Dit is gistermiddag tegen vijf uur meegedeeld aan de spelers van het eerste elftal en officials. De reden voor deze voorlopige schorsing is niet medegedeeld. Bestuursleden en spe lers mochten geen verdere mededelingen over deze affaire doen. De heer Belt man was gisteravond niet te bereiken. Het was reeds enkele seizoenen geen ge heim meer dat Beltman, die kortgeleden vervroegd uit militaire dienst was getre den als kapitein om zich geheel te wijden aan het managerschap van Go Ahead voortdurend in conflict was met spelers en dat er onder het eerste elftal een gespannen verhouding bestond. Aangeno men wordt dat de slechte resultaten van de laatste competitie-zondagen debet zijn geweest aan het stichtingsbesluit. Trainer dr. Franz Fadhronc is nu de enige die het club-elftal zal samenstellen. Het was be kend dat ook hij vaak met Beltman op ge spannen voet verkeerde. In Deventer gingen gisteravond geruch ten dat het stichtingsbestuur door de slech te resultaten en het degradatiegevaar en de vrees voor een financieel debacle zelf de leiding in handen heeft willen nemen. De heer Beltman, die van sportclub En schede in rechtsgeding een som van 110.000 gulden heeft geëist wegens smaad, derft door dit ontslag een salaris van ruim 30.000 gulden. Voor de Engelse league werd dinsdag avond slechts één wedstrijd gespeeld. De uitslag luidt: eerste divisie: ArsenalTot tenham Hotspur 3-1. Beltman: weg bij Go Ahead. De Engelse „voetbalmeester" Stanley Matthews knielde dinsdag op een karmo zijnrood fluwelen kussen voor koningin Elisabeth in de balzaal van Buckingham Palace. Tweemaal kwam het zwaard licht jes op zijn schouder neer. Stanley Mat thews was Sir Stanley Matthews geworden. Sir Stanley de eerste geridderde prof voetballer gekleed" in jacquet en ge- Itreepte broek, verrichtte de voorgeschre ven buiging met hetzelfde natuurlijke ge mak, als waarmee hij op het voetbalveld passes uitdeelt. Sir Stanley, die 83 maal voor het Engelse elftal uitkwam, is de eerste van een aantal sportslieden, die op de nominatie staan om onderscheiden te worden. Daartoe behoren verder de speci alist op de mijl Peter Snell (officier in de orde van het Britse gemenebest), de Olympische sterren Mary Rand, Ann Pac ker en Bobbie Brightwell (leden van de or de) en de cricketers Ray Lindwall (lid van de orde) en Clyde Walcott (officier van de orde). Voor de centrale training van Jong Oranje, zijn voor donderdag 25 februari Uitgenodigd: Thie (ADO), Van Zoghei, Wamas (beiden Go Ahead), Pijlman (DWS), Ter Horst (Sparta), De Vries (Enschedese Boys), Nuninga (Ajax), Kleinjan (DFC), Chris Hartjes (Graafschap), Willie Dullens (Sittardia), Van Gorp (NAC), Vrauwdeunt (Feijenoord), Kemper, Giessen en Verdonck (allen PSV). Watervliet gaat zondag op bezoek bij CKV, dat in de eerste klasse van de korf balcompetitie ook in degradatiegevaar ver keert. Toch moeten de bezoekers onzes in ziens kunnen winnen, want de thuisclub is dit seizoen vrij zwak. In de tweede klasse krijgt Oosterkwartier bezoek van DVD, dat wel met lege handen naar Amsterdam zal worden teruggezonden. De plaatselijke derby Nieuw FloraAni mo Ready zal wel veel publiek trekken. De gasten verloren de thuiswedstrijd met 85, zodat zij zullen trachten zich te revan cheren. Haarlem krijgt bezoek van het sterke Victoria, dat momenteel op de tweede plaats staat, zodat een spannende wedstrijd verwacht kan worden. De uitwedstrijd werd •en 41 zege voor Victoria, zodat de thuis club er op gebrand zal zijn ditmaal de Punten in Haarlem te houden. Derdeklasser Neptunus krijgt bezoek van Archipel 3, hetgeen wel op twee winst punten zal uitdraaien. Doch Aurora zal veel moeite hebben om tegen Biko in Bilt- hoven tot succes te komen. Sir Stanley Matthews (rechts) in ge zelschap van Ann Packer, Robbie Brightwell en Mary Rand, (respec tievelijk v.r.n.l.) na tot Sir te zijn benoemd. Ann Packer, Brightwell en Mary Rand ontvingen onderscheidin gen wegens hun verdiensten voor de atletieksport. De beslissingswedstrijd om het dam kampioenschap eerste klasse van het dis trict Kennemerland, tussen damclub Sant poort en damclub Heemstede II moest na zeer spannende strijd bij de score 9-9 wor den afgebroken. De aan bord 2 gespeelde partij tussen A. Douma en W. van Leuffen werd afgebroken in een stand, welke bij vluchtige analyse winstkansen biedt voor Heemstede II. De mogelijkheid van een puntenverdeling blijft echter aanwezig in welk geval een tweede beslissingswed strijd noodzakelijk is. De door de spelers afzonderlijk behaalde resultaten zijn: SantpoortHeemstede II: G. PostJ. Warmerdam 1-1, A. Douma W. van Leuffen afgebroken, T. HoekF. Langeveld 2-0, J. BurenJ. Janus 1-1, H. de GrootN. Zomer 1-1, A. KosterJ. Oorthuis 0-2, E. ZuiderduinC. Beliën 1-1, P. de Kort—G. v. d. Eem 1-1, P. Wouda— Th. Bot 1-1, J. MensenJ. Stevens 1-1. Totaal voorlopig 9-9. Vermoedelijke eind uitslag 10-10 of 9-11. Zaterdagavond is het Haarlemse Krela- gehuis het toneel van een aantrekkelijk basketbalprogramma. Daar is in de eerste plaats de ontmoeting in de dameseredivi sie tussen HOC en Blue Stars. Blue Stars dat dit seizoen de aandacht op zich ves tigde door enkele uitstekende prestaties in het toernooi om de Europacup, mag door de recente nederlaag tegen AMVJ geen punten meer verspelen om de kans te be houden de landstitel te prolongeren. HOC staat traditiegetrouw achter de twee top- teams van het Nederlandse damesbasket bal, op de derde plaats. De Haarlemse meisjes zullen er een eer in stellen Blue Stars het vuur na aan de schenen te leg gen, zodat een aantrekkelijk duel te ver wachten is. Uiteraard geldt Blue Stars hierbij als favoriet. Flamingo's ontvangt bij de heren het Delftse Punch waarvan in de uitwedstrijd eerst in de verlenging gewonnen werd. De Delftenaren zijn daarna iets afgezakt, maar zijn toch nog voldoende sterk om van een open strijd te kunnen spreken. Als het conflict tussen coach Janbroers en international Kroder weer is bijgelegd, is Flamingo's met steun van „het legioen" toch onze favoriet. Eveneens op zaterdag avond vindt 't duel plaats tussen Exercitia en HCK die samen met de Flamingo-re serves precies gelijk de Haarlemse eerste klas aanvoeren. In deze wedstrijd valt ephter in feite de beslissing wie Haarlem in de komende promotiestrijd mag ver tegenwoordigen. HCK-^zag-rêieh genood^ zaakt zijn ploeg drastisch te wijzigen, re den waarom Exercitia uitgesproken favo riet is. Het volledige programma luidt: Donderdagavond: Dames: 7 uur: Exer citia 2-SC Haarlem, White Stars 4-HCK 3 8 uur: HOC 2-Excercitia; Heren: 8 uur: White Stars-Flamingo's 2; 9.15 uur: HCK 3-BC Lisse; Typhoons 2-HOC 2. Vrijdagavond: Dames: 7 uur; HCK 2- HOC 4; Typhoons-Odin; 8 uur: Antilopen- Tornado; HCK-White Stars 2; Heren: 9.15 uur Antilopen 2-Tornado; Akrides-Ty- phoons 3. Zaterdagavond: Heren 7.30 uur: HCK- Exercitia; Dames-eredivisie 7.30 uur HOC-Blue Stars; Herendivisie: 8.45 uur: Flamingo's-Punch. Donderdag 4 maart wordt in het Con certgebouw in Haarlem een turndemon stratie op topniveau gegeven door de we reldberoemde Medau-Schule uit Coburg en het CIOS uit Overveen. Van de Medau-Schule, die een geheel eigen stijl van bewegingsleer heeft ontwik keld, komt een selecte groep van 22 dames naar Haarlem. Twee jaar geleden trad de ze groep ook op in Haarlem en boekte toen, evenals elders in Nederland en Europa, groot succes. De turnsters zijn toekomsti ge leraressen in de lichamelijke opvoeding die zich vooral scholen in ritmische bewe gingsvormen. Het optreden van dit gezel schap wordt visueel nog versterkt door- showeffecten, zoals speciaal ontworpen kostuums. De dames worden op de concert vleugel begeleid door de stichter en leider De derde ronde van het Daniel Note- boom herdenkingstoernooi in Noordwijk heeft een zege opgeleverd van Flohr over Larsen. De Russische grootmeester eertijds officieel FIDE-kandidaat voor het wereldkampioenschap speelt vrij weinig toernooien, doch is des te actiever op het wijde terrein van de schaak- journalistiek, niet het minst op theo retisch gebied. Daar hij wit had stond Larsen die per se moest winnen om in het kielzog van Botwinnik te blijven voor de taak zijn enorme tactische gaven in te zetten. Het moest ondoenlijk worden geacht een strategisch gevecht te winnen. Flohr heeft respect voor de gaven van de Deen. Hij hield de partij uiterst strak-po- sitioneel en sloeg toe op het ogenblik, dat Larsen reeds de mindere in tijd nog extra risico's nam. In hoeverre de positie hem daartoe dwong laat zich moeilijk bepalen. Inmiddels had Botwinnik de handen vol aan de Leidse kampioen Kort, die -- of- Niet minder dan 136 judoka's uit elf lan den zullen 13 maart a.s. in de Kurzaal van Scheveningen deelnemen aan de Eu ropese kampioenschappen voor junioren en aspiranten. Nederland, België en West- Duitsland hebben met het maximum aan tal deelnemers (20) ingeschreven. De ove rige landen zijn Engeland, Oostenrijk, Portugal, Zwitserland, Joegoslavië, Polen en Oost-Duitsland. De deelname van Oost- Duitsland 10 judoka's, twee scheids rechters en twee officials hangt af van het allied travel office in West-Berlijn. De Nederlandse organisatoren hopen dat hun visa worden verleend. De Nederlandse judoka's junioren en adspiranten zullen worden geselecteerd na de Nederlandse kampioenschappen die 27 februari in Den Hommel te Utrecht gehouden worden. schoon hij met zwart speelde onver vaard tegen het misschien ietwat licht vaardige aanvallen van de ex-wereldkam pioen optornde. Hij kreeg gelijk spel, hield vier uren verdienstelijk stand, doch raak te toen twee pionnen achter. De afgebro ken stelling een eindspel met ongelijke lopers wikkelde Botwinnik 's avonds deskundig af (1-0). Eveneens gunstig voor wit stond de hangpartij V. d. Berg-Bobotsov. De Ne derlander speelde een zeer originele doch veel tijd vergende opening. In te genstelling tot zijn melancholieke gewoon te vadertje tijd maar te laten winnen begon hij nu onvervaard een actie die hem een vér opgerukte vrijpion bezorgde. In tweede zitting kan hij echter niet ver der komen dan remise. De puntenverdeling Donner-Trifunovic kwam na te weinig zetten tot stand om ge schiedenis te kunnen maken. De stand luidt nu: 1. Botwinnik 3 pnt., 2-3, Van den Berg en Flohr 2 pnt., 4-6 Bo- botsov, Donner, en Trifunovic allen l'/s, 7. Larsen V«, 8. Kort 0. De 20-jarige dienstplichtige soldaat Jan Bols (Hoogeveen) heeft dinsdag op de De venter kunstijsbaan het Nederlands mili tair schaatskampioenschap 1965 veroverd. Bols werd opvolger van de tweevoudige kampioen Sibold de Vries. De Hoogeveense hardrijder werd een verrassende titelwin- naar, omdat hij schaatsen louter beoefent als training voor de wielersport. De in het hardrijden gespecialiseerde militairen als de Nederlandse jeugdkampioen 1964 Dik Jellema (Grouw) en de Zutphenaren Van Leeningen en Philippo had men dan ook uit het veld van 60 deelnemers betere kam pioenskansen toegekend. Op de ochtend van de laatste dag in de zesdaagse van Essen had het Belgisch- Nederlandse koppel Van Steenbergen Post de leiding. Dè stand was: 1. Van Steenbergen-Post (Belg.-Ned.) 905 pnt.; 2. Rudi Altig-Junkermann (Did.) 787 pnt.. Op een ronde: 3. Lykke-Eugen (Den.) 623 pnt. Een van de leerlingen van de Medau- Schule. van de school, de achtenzeventigjarige heer Medau, vroeger een concertpianist. Het gezelschap treedt ook op in Gronin gen, Leiden, Enschede en Dordrecht. Een selectie van leerlingen van het CIOS in Overveen veertig man geeft een gevarieerde demonstratie bewegings leer en toestelspringen, waarmee men on langs in Groningen zo'n succes had. De technische leiding berust bij de heer J. Jelles. De organisatie van de avond is in handen van de Haarlemse Sportraad en de Dienst Sport- en Jeudzaken. Een Amsterdammer uit de Tweede Nassaustraat heeft een enorme foto van het DWS-elftal, drie bij ander halve meter, aan de pui van zijn winkel opgehangen. De spelers van de Amsterdamse club, die vanavond in het Olympisch stadion tegen Vasas Györ in de kwart finales van de strijd om de Europa Cup voor lands kampioenen uitkomen, hebben deze blijk van enthousiasme voor hun prestaties niet gezien. Zij verbleven gisteren en vandaag in het KNVB oefencentrum te Zeist. 132232X2112331322321211231123313223212112331 3 2232121123 1322321211233132232121123112331322321211233132232121123 (Van onze sportredactie) De kansen voor DWS om door te dringen tot de halve finales in het toernooi voor landskampioenen om de Europa Cup worden door twee Hongaarse voetballers. Nanai en Liptak, respectievelijk acht en zes jaar in Nederland, niet bijzonder hoog aangeslagen. Nanai, speler van RCH, en Liptak, speler van Telstar, kennen DWS voor vanavond wel de grootste kans op een kleine zege toe maar verwachten, dat een eventueel verschil in Hongarije zal worden weggewerkt. Nanai maakt overigens daarbij de beperking, dat een derde wedstrijd hem niet verbazen zou. Een duidelijke mening hebben beide voetballers wel over de wedstrijden, die zon dag op het totoprogramma staan. Hun voorspellingen vormen ditmaal de toets steen in onze totorubriek. Laszlo Nanai 28 jaar oud, met een Hongaarse vrouw getrouwd en inwoner van Zandvoort heeft in zijn voetbal loopbaan eenmaal tegen Vasas gespeeld. Dat was in zijn Hongaarse voetbaltijd tegen het tweede elftal van de club uit de industriestad Györ. Bij een beoorde ling over de kwaliteit van Vasas gaat hij voornamelijk af op hetgeen hij van de club heeft vernomen en niet op eigen ervaring. Vasas Györ staat bij de RCH- speler bekend als een stevig spelende ploeg, die acht jaar geleden lang niet dat niveau had, dat het nu schijnt te hebben. Overlopend van bewondering doet Nanai dus niet voor de club, maar wel voor de trainer, oud-international Hidegkuti. „Een pracht voetballer" is zijn oordeel over deze man. Nanai, na de Hongaarse opstand..in 1956 in contact gekomen met Lóuk Bïes- brouck en daardoor speler bij RCH ge worden, heeft ondanks een achtjarig verblijf in Nederland zijn liefde voor 't Hongaarse (Midden-Europese) spel niet verloren. In Nederland trof hij „een slechte uitvoering van het Engelse voet bal". Het breiwerk prefereert hij ech ter boven de harde passes. In Neder land en bij RCH heeft hij zich moeten aanpassen aan de lange trap. Met suc ces, want Nanai werd een gewaardeerd speler voor de tweede-divisieclub, die momenteel weliswaar in het tweede speelt, maar overtuigd is dat hij terug komt in het eerste en dan met dat team een tweede of derde plaats met uitzicht op promotie wil behalen. Overigens heeft de machine/bankwerker (tevre den met zijn plaats in RCH „fijne sfeer") al bezoek gehad van vereni gingsbestuurders, die hem in de komen de transferperiode gaarne nog eens wil len benaderen over een mogelijke trans fer. Dat heeft Nanai echter voorlopig van zich af gezet. Meer houdt hij zich bezig met de wedstrijd, die RCH voor de beker speelt tegen Hilversum. Een „1" en daarna tegen Feijenoord is zijn gedachte. De prognoses van Liptak staan in de eerste rij, die van Nanai in de tweede rij. Go AheadRoda J.C1 1 DHCSittardia 3 3 RCHHilversum 1 1 FeijenoordVeendam 1 1 Velox—SVV 1 1 Vasas Györ ETO is geen waardig af gevaardigde van het Hongaarse voetbal, meent Telstar rechtsback Georges Lip tak. Hij constateert dat met spijt, want hij is nog altijd bijzonder gecharmeerd op het Hongaarse voetbal, zoals hij dat zelf als speler van het nationale jeugd- elftal heeft uitgevoerd. Liptak, 27 jaar oud, verloofd met een Spaanse vrouw, met wie hij in de zomermaanden wil trouwen („maar o dat woningprobleem hier in Nederland") die een tweejarig contract met de Velser eredivisieclub heeft, was maandag in het Olympisch stadion om zijn landgenoten („als Hon gaar hoop ik dat ze winnen") te zien trainen. De Utrechtse autohandelaar Liptak is voorstander van het Midden- europese voetbal, omdat „het eenvoudi ger is mét een bal te lopen" dan „naar een baj te lopen.". (Engels voetbal). Hij heeft zich overigens tn Nederland aan gepast bij het spel, zoals dat hier ge speeld wordt. Hij bleef in 1956 (Hon gaarse opstand), met veertien van de zestien spelers van het nationale jeugd- elftal dat op tournee was in het buiten land. Bij FC Luik zette hij zijn voet balloopbaan voort. Twee jaar in België liet hij volgen door vier seizoenen bij DOS en die Utrechtse club verwisselde hij vorig jaar voor Telstar („we kun nen ons redelijk handhaven" „en voor volgend seizoen hebben we voorhoede spelers nodig"). Liptak een en al enthousiasme voor de voetbalsport gaat bij hem samen met de zakelijke belangstelling van een prof verwacht voor vanavond een ge lijk spel of een nederlaag (met één doel punt verschil) voor de Hongaren. In de uitwedstrijd geeft hij DWS (een hard werkende ploeg, maar Feijenoord is de beste club in Nederland, Bouwmeester de beste voetballer) echter geen kans. Vasas Györ acht hij overigens niet zo sterk. Veel van het succes schrijft hij toe aan Hidegkuti, die hij persoonlijk kent. Met linksbuiten Povaczai van Va sas heeft Liptak in 't Hongaarse jeugd- team gespeeld. NAC—Blauw Wit 3 3 Willem II—NEC 1 2 TubantiaZaanstreek 2 1 ZFCZwolse Boys 3 1 HVC—SVV 1 3 Fortuna VI.Baronie 1 2 Xerxes—DFC 1 3 HDVS—Helmondia 1 2 JUDO Na een selectiecursus voor internationale evenementen, die van 14 tot 20 februari in de Joegoslavische stad Lesce Bied is gehouden, zijn drie Neder landse judo-scheidsrechters aangewezen als arbiter voor de Europese kampioen schappen. Het zijn G. Koning, J. Luiten en J. Bontje, die op 22 en 23 april in Madr'.d actief zijn. In de waterpolowedstrijd HPC't Gooi zijn de Heemstedenaren uitgeschakeld voor de bekercompetitie KNZB. HPC verscheen met een plaatsvervanger voor Johan Bon tekoe en Cas Wiers speelde niet als mid- voor. Bij HPC was het verband in de ploeg niet goed en de afwerking van de aanval len liet veel te wensen over. Geurtsen kreeg al kort na de aanvang een straf- worp voor HPC toegewezen maar het schot wepd goed beoordeeld door de Bussumse doelman. Kort daarna keerde HPC voor het Gooi doel terug en schoot Prins in de kleinste hoek tussen doelman en staander in het nét. Drie doelpunten van Bultman toonden aan dat het 't Gooi ernst was om te winnen en verschillende fouten in dt Heemsteedse verdediging werden doel treffend afgestraft. Na een verkregen spe lersmeerderheid brachten de HPC voor- waartsen de Goolse verdediging flink on der druk en uit een vrije worp genomen door Prins joeg Vermeer de bal onder de lat door 2-3. Het Gooise antwoord bleef echter niet lang uit en Blaricum maakte er nog voor de rust van de laatste periode 2-4 van. Direct na het inzetten van de laatste periode verkleinde Rob Termeer de Heemsteedse achterstand maar nu was het Beugelaar die voor twee Gooise doel punten zorgde terwijl Bultman de Gooise voorsprong op 7-3 bracht. Van een spelers meerderheid profiteerde Prins (4-7) en daarmee was HPC uitgebekerd. Verder is gespeeld: Afdeling meisjes: DWR—NV A b 5-0.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13