Roemers bij NVV weg Nederlander Sijes legt vuur na aan schenen van Rajakowitsj Sluitend betoog toont de schuld van verdachte aan Ds. Toornvliet onder opzicht van provinciale deputaten Zorgt u goed voor uw gezicht? HET WEER „Aphaia" in Vlaardingen Nog 7 jaar tijd voor bestraffing van oorlogsmisdadigers Tsjechische stukken over nazi-misdaden Jisper brandweer blijft aan Ulbricht in Cairo aangekomen Duits onderzoek naar verleden van SS'er Harster Het woord is aan Vijftien bejaarden in Brussel omgekomen pagina J Blödsinn IJmuider Harmonie naar Nice pagina 4 Stan Laurel overleden pagina 8 bejaarden In de krant van heden: Sport 13 Minister Scholten: Man bij brand omgekomen zie verder pagina 5 NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Doordrijver Spinazie, doos van 450 gr. 78 nu g*A Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje diepvries! betaalbare U nfahig NAPPA- EN SUÈDE JASJES 5 jaar Kennemer Automatiek Meer wind M. KOELEMIJ BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Hoofdredacteur: Simon Koster Pope: Een beetje leren is gevaarlijker dan niets leren. De voorzitter van het JNVv drs. D. Roemers zal op medisch advies in de tweede helft van het volgend jaar zijn functie neerleggen. Dit is vanmorgen op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld. De heer Roemers is vijftig jaar oud en bekleedde het voorzitter schap sinds september 1959. De heer Roemers ontkende, dat er be paalde ontwikkelingen in het N.V.V. gaan de zouden zijn, die hem tot het terugtrek ken hebben doen besluiten. „Ik moet het gewoon kalmer aan gaan doen. Het zou voor het N.V.V. noch voor mijzelf verstan dig zijn aan te blijven. Ik heb maandag j.l. in de vergadering van het vakbonds- bestuür mijn besluit meegedeeld. Ik heb het juist nu reeds gedaan omdat er veel beraad en overleg nodig zal zijn om een opvolger te vinden. Onze tweede voorzitter Kloos, die destijds zijn functie met enige aarzeling heeft aanvaard, heeft helaas geen ambities om de dagelijkse leiding op zich te nemen". De heer Roemers hoopt zijn functie als Tweede-Kamerlid te kunnen blijven vervul len. „Plannen voor de toekomst heb ik hebben geweten, dat er groepen joden naar het oosten werden getransporteerd, van wie tien percent „unfahig" was. dus niet in staat om te werken. Hieruit blijkt, dat de gedeporteerden niet naar werkkampen werden gestuurd, maar regelrecht hun dood tegemoet gingen. Er bestaat zelfs een notitie van Rajakowitsj, waarin deze de vraag stelt, hoe een bepaalde buiten staander de „juiste betekenis" van het woord „aussiedein" kon weten, die alleen ingewijden dus ook Rajakowitsj be kend kon zijn. rol en de schuld van Rajakowitsj nu veel beter tot uitdrukking kwamen. In de eerste plaats toonde de heer Sijes aan, dat de verdachte moet hebben geweten, wat er met de gedeporteerde joden ge beurde. Reeds in augustus en september 1941 gaf men in Nederland aan het con centratiekamp Mauthausen de bijnaam „moordhausen". Zelfs Rauter heeft in die tijd verklaard, dat een normaal mens het ten hoogste een half jaar in de steengroe ven daar zou kunnen uithouden. (Van onze correspondent) WENEN Erich Rajakowitsj zat giste ren bleek in de verdachtenbank van het Landesgericht in Wenen. Zijn verdediger, dr. Böck werd steeds nerveuzer. Tijdens een felle woordenstrijd met de aanklager moest dr. Böck door de zo tolerante pre sident dr. Strobl zelfs tot de orde wor den geroepen. Die spanning was het gevolg van het op treden van de Nederlandse getuige B. A. Sijes, die er met een goed sluitend betoog voor zorgde, dat de voormalige medewer ker van Eichmann eindelijk het vuur na aan de schenen werd gelegd. Toen hem na het begin van het proces bleek, dat de president, dr. Strobl, de touwtjes in de zaak tegen Rajakowitsj niet stevig genoeg in handen hield en dat de goedwillende, maar nog onervaren aankla ger, dr. Kovacs, het beschikbare docu mentenmateriaal niet voldoende wist uit te buiten, had de heer Sijes wetenschap pelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam het verzoek ingediend als getuige te mogen optreden. Bijna vijf uren achtereen is onze landgenoot gisteren aan het woord geweest. Voor een groot gedeelte gebruikte hij hetzelfde, reeds bekende materiaal, maar hij wist het zo goed te belichten, dat de Het betoog van de heer Sijes was zake lijk, wetenschappelijk verantwoord en slui- terd. Rajakowitsj verdediger, dr, Böck, werd opvallend nerveus onder de ophoping van argumenten. Gewikkeld in een vinnige woordenstrijd met de aanklager en de ge tuige, schreeuwde hij: „das ist doch ein Blödsinn" (dat is idioot). Dat was zelfs pre sident Strobl te veel en onder gejoel van de publieke tribune bood dr. Böck nederig zijn excuses aan. De heer B. A. Sijes, plaatsvervangend directeur van het Nederlands Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, heeft in Wenen in het proces-Raja- kovitsj getuigd. Zijn wetenschappelijk objectief betoog maakte zeer diepe indruk. De feiten die hij naar voren bracht bewezen onomstotelijk dat Rajakovitsj in Nederland bij de de portatie van joden niet zo'n onbe langrijke rol heeft gespeeld als hij nu wil doen voorkomen. (Telefoto). De heer Sijes bewees daarna aan de hand van documenten, dat er naast het „Sonderreferat für Juden" in ons land geen aparte afdeling heeft bestaan, zoals Rajakowitsj beweert. Toen de verdachte in 1941 naar Nederland kwam, kan hij on mogelijk geloofd hebben, dat gedeporteer de joden naar Madagascar zouden worden gebracht, want reeds in 1940 had zowel Heydrich als Eichmann dit plan laten val len. De „eindoplossing" van het joden vraagstuk moest daarna binnen Europa en niet meer overzee worden gezocht. Rajakowitsj had zich „juridisch advi seur" genoemd, maar zijn naam komt niet voor op de lijst van juristen die bij het Sonderreferat für Juden werkten. Hij had een geheel andere taak, namelijk het onteigenen en beheren van joodse eigen dommen in het kader van de Eichmann- afdeling. Er is een brief van de Dresdener Bank aan Rajakowitsj, waarin hem raad werd gevraagd over het beheer van uitge breide bossen en andere eigendommen van Nederlandse joden. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens4 Topsy 4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Pruikentijd in Amsterdam6 Mode 6 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Ferdinand 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs H Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's PRAAG (AP) In Tsjechoslowakije is bekendgemaakt, dat pas ontdekte nazi documenten, die een licht werpen op de moorden op verzetsstrijders in West-Eu ropa, overhandigd zullen worden aan de regeringen van Frankrijk, België en Ne derland. De Tsjechische minister van Justitie, Alois Neuman, deelde tijdens een pers conferentie mee, dat de documenten deel uitmaken van dikke dossiers en oorlogs dagboeken waarin de nazi wreedheden in bezette landen onthuld worden. Zij werden kort geleden ontdekt in meren en holen in Tsjechoslowakije, waar zij achtergelaten werden door de terugtrekkende Duitse strijdkrachten. Neuman zei, dat tot de overdracht van de documenten aan het Westen en de publikatie van dossiers die gaan over massamoorden op Joden in Oost-Europa door zijn regering besloten was om de druk op West-Duitsland te vergroten en te trachten te voorkomen dat in mei van dit jaar de Westduitse verjaringswet op oor logsmisdaden afloopt. Onder de documenten die aan de Neder landse regering overhandigd zullen wor den bevinden zich niet alleen de namen van de slachtoffers, maar ook van de nazirechters en leden van de SS comman do's die betrokken waren bij represailles tegen Nederlandse verzetsstrijders. Neuman liet een fotokopie zien van een document genaamd „executie te velde", waarmee de zaak besloten werd tegen dertien Nederlanders. Verder van een zaak tegen 22 Nederlanders die doodge schoten werden. Onder hen bevonden zich studenten en hun leider. De sleepboot „Stentor" van Wijsmuller heeft vanmorgen de Duitse kustvaarder „Aphaia", die gisteren op de Noordzee in brand was geraakt, naar Vlaardingen ge sleept. Gisteravond waren de „Titan" en „Hector" met het van achteren uitgebrande Duitse schip in IJmuiden aangekomen, waar men het bluswater uit het schip pompte. De Velsense hulpverleningsdienst deed toen een ontstellende ontdekking: in de machinekamer vond men het stoffelijk overschot van de 22-jarige smeerder Klaus Kressing uit Berlijn, die werd ver mist. De minister van Justitie, mr .Scholten, heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. Slinger-Dekker (P.v.d.A.) meegedeeld, dat de termijn van verjaring van de strafvordering wegens oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de mensheid in het algemeen 24 jaar be draagt als het feiten zijn waarop de dood straf als maximum is gesteld. Deze ter mijn begint op 26 juli 1947. Advertentie Ten aanzien van andere zware misdrij ven met de doodstraf als maximumstraf, bedoeld in het Besluit Buitengewoon Straf recht van 1943, begint dit volgens de mi nister op de datum waarop het besluit in werking is getreden, 4 september 1944. Mevrouw Singer-Dekker had ook ge vraagd wat de verjaringstermijn is voor hen die reeds veroordeeld zijn maar voor wie de straf niet of niet geheel kon wor den voltrokken. De minister antwoordt hierop dat de ter mijn van verjaring van het recht tot ten uitvoerlegging van een straf een-derde langer is dan de termijn v«m verjaring van het Besluit Buitengewoon Strafrecht. Een opgelegde doodstraf, die niet binnen vijf jaar nadat de veroordeling onherroe pelijk is geworden, is uitgevoerd, wordt van rechtswege door levenslange gevange nisstraf vervangen. Het recht tot uitvoering van een levens lange gevangenisstraf verjaart niet, om dat de verjaringstermijn in geen geval korter is dan de duur van de opgelegde straf. Minister Scholten heeft voorts in ant woord op vragen van de V.V.D.-Tweede- Kamerleden mr. Berkhouwer en mevrouw Stoffels-Van Haaften gezegd dat nu er nog zeven jaar (1947 plus 24 jaar) resten om de strafvervolging tegen tot dusver niet geïdentificeerde oorlogsmisdadigers te be ginnen. Het komt de minister niét urgent voor thans reeds 'n wetswijziging tér voor koming van verjaring te overwegen. Dachau-comité Het Nederlandse Dachau-Comité heeft er bij de Bondsraad van de Duitse Bonds republiek met klem op aangedrongen de verjaringstermijn voor het vervolgen van oorlogsmisdadigers te verlengen. Het comité heeft dit gevraagd in een resolutie, die is verzonden aan de voor- ztiter van de Bonsdag, de voorzitter van de Bondsraad en de fractievoorzitters van C.D.U., F.D.P. en S.P.D. Het werd duidelijk dat Eichmann, die geen hoge graad van ontwikkeling had, Ra jakowitsj gebruikte voor veel moeilijke gevallen. Ook tonen de documenten aan, dat de topfunctionarissen van het bureau precies wisten wat „eindoplossing van het jodenprobleem" betekende: deportatie naar concentratiekampen in het oosten. De geldmiddelen hiervoor werden beheerd door de afdeling waarop Rajakowitsj werkzaam was. Aan het hoofd hiervan stond Zöpf en de verdachte was diens plaatsvervanger. De heer Sijes noemde het geval van de Nederlandse professor Laqueur, die zeven tien percent van de aandelen van het Or- ganonconcern in zijn bezit had. Hij was bereid deze waardevolle papieren aan de Duitsers te verkopen op voorwaarde dat hij en zijn familie zouden kunnen emigre ren. Alle Duitse instanties in ons land waren hiervoor te vinden, alleen Rajako witsj verzette zich ertegen: hij was in de ze kringen de doordrijver. Met uitzonde ring van professor Laqueur zelf, is de ge hele familie in concentratiekampen omge komen. verder nog niet gemaakt. Ik wil voorlopig wat gaan studeren en wat recreëren. In de afgelopen acht jaar is er van ontspan ning niet veel gekomen". ter verzorging aan te bieden. Deze dien sten zouden dan de daaropvolgende zon dag om elf uur wórden uitgezónden. Bo vendien zou ds. Toornvliet zés bijzondere diensten gaan verzorgen op feestdagen, onder meer een kerstnachtdienst. De ochtenddiensten en middagdiensten zouden worden verzorgd door de plaatse lijke predikant en rechtstreeks worden uitgezonden. Over het blad „Kerk zonder grenzen", de medewerking aan de prekenserie en een nadere regeling van de financiële zaken zou nog nader met ds. Toornvliet worden gesproken. De classis Haarlem van de gereformeer de kerken heeft de provinciale synode, die op 16 maart bijeenkomt, voorgesteld de Bloemendaalse radiopredikant ds. G. Toornvliet onder het opzicht te stellen van de deputaten voor evangelisatie van de provinciale synode Noord-Holland van de gereformeerde kerken. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling ds. Toornvliet 52 avonddiensten in de gereformeerde kerk te Bloemendaal der! - Tel. (01696) 31 51 g Groko n.v. diepvries - Zunderf Er bestond voor het beheer van het jood se vermogen bovendien nog een apart cu ratorium. waarvan Rajakowitsj ook lid was. De heer Sijes toonde verder aan, dat de speciale afdeling voor joden toen Raja kowitsj daar werkzaam was, tot taak kreeg: „de bestrijding van het jodendom, met als afsluiting de eindoplossing." Hier voor werden uitgebreide richtlijnen opge steld. Rajakowitsj heeft meegewerkt aan de uitvoering van deze plannen. Hij moet ook Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlandse klimaat veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo belang rijk. Onmisbaar voor het reinigen is hier bij Scherk Gezichtslotion! Wees zuinig op uw uiterlijk, begin morgen met Scherk! In flacons v.a. 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes f3 en 3,85en Scherk Gezichtsmelk (flacon f 4,95). Het conflict over de brandweer in Jisp nadert een gelukkig einde. Nadat wethou der Muijs had verklaard dat hij niet da bedoeling had gehad critiek uit te oefenen op de Jisper brandweer en dat men zijn woorden dan maar als niet gesproken moest beschouwen, trok brandweercom mandant E. Zoutman zijn ontslagaanvra ge in. Men verwacht dat de vijftien brand weerlieden. die hun commandant waren gevolgd, nu ook aan zullen blijven. BEIROET (AP) De Oostduitse leider Walter Ulbricht is vanmiddag in Cairo aangekomen voor een bezoek van 'n week aan Egypte. Hoewel he4 geen officieel be zoek betreft, wordt Ulbricht ontvangen met alle eer die een staatshoofd toekomt. Het bezoek van Ulbricht is aanleiding tot grote spanning tussen West-Duitsland' en Egypte. Een luchtopname van de Duitse kust vaarder „Aphaia", die gisteren op de Noordzee in brand is geraakt, tijdens de blussing door de zeeslepers „Hec tor" en „Titan". BONN Sinds geruime tijd is een ge rechtelijk onderzoek aan de gang tegen de vroegere SS-Gruppenführer en Befehls- haber van de Sicherheitsdienst in Neder land, dr. Wilhelm Harster. Het onderzoek wordt geleid door de Oberstaatsanwalt Weiss van het gerechts hof in München. Harster woont in 't dorp je Weilheim in de buurt van Münster. Hij moet zich iedere week bij de politie mel den. Binnen enige weken zal door de Ober staatsanwalt worden beslist of tegen dr. Harster een proces zal worden aange spannen. Harster was de vroegere superieur van de nu in Wenen terechtstaande medewer ker van Eichmann, Rajakowitsj. Hij wordt er door de gerechtelijke instanties in München van verdacht zich in de periode van 1940 tot 1943 in Nederland bezig te hebben gehouden met de deportatie van ongeveer 10.000 joden. Harster werd in juli 1940 als Befehls- haber van de Sicherheitspolizei in Neder land gedetacheerd. Hij had toen de rang van SS-Standarteführer. Toen hij in augus tus 1943 ons land verliet, was hij opge klommen tot SS-Brigadeführer, een gene- raalsrang. Als hoofd van de in Den Haag opereren de Sicherheitsdienst zwaaide Harster de scepter over de diverse tot de SD behoren de instellingen die zich met de maatrege len tegen de joden bezig hielden. Hij was verantwoordelijk voor het politionele op treden in de jodenvervolging in ons land. Harster heeft na de oorlog voor een Nederlands Bijzonder gerechtshof terecht gestaan. Hij werd tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. In 1955 werd hij ver vroegd op vrije yoeten gesteld. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) FEESTAANBIEDING voor woensdag en donderdag Verwachting tot morgenavond: In de komende naeht in het binnenland op de meeste plaat sen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag verander lijke bewolking met kans op enige neerslag. Zwakke tot ma tige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind, draaiend naar richtingen tussen west en noord. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. in roomboter gebakken van 2.25 NU KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 hoek Lange Nieuwstraat - Telef. 8402 DA,"7! KAPSALON Lange Nieuwstraat 471.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1